Streven naar vreedzaam naast elkaar bestaan II AA K TAIKAC Kroonprins Coiistantijn opende wereldjamboree Streng arrest huzaar was verantwoord Exploderende sterren I VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1963 Wederopbouw Skoplje T7~ 1 Spanbeton blijft Kennedy: China een dreigend gevaar De Gaulle liet niets horen intakt bij aardbeving Volgens de directeur van het Ser vische instituut voor materiaalon derzoek, Branko Zezelj, heeft het green zin om Skoplje op een andere plaats in Macedonië opnieuw op te bouwen, omdat in de gehele repu bliek aardbevingen kunnen voorko men. De wederopbouw moet op dezelfde plaats geschieden, maar ditmaal met gebruikmaking van spanbeton, zo heeft Zezelj volgens het Zuidslavische persbu reau verklaard. Dit materiaal had Japan zijn duurzaamheid bewezen, in Skoplje waren bij de aardbeving van vrijdag de gebouwen van spanbeton over het algemeen intakt gebleven. De technische hulpploeg van de A.N.W.B.. die vorige week vrijdagavond naar Skoplje is vertrokken voor hulp verlening aan mogelijk in het rampge bied en omgeving verblijvende toeris ten. keert zondag uit Belgrado naar Nederland terug. Oppassers van de dierentuin, die in een zuidelijke wijk van Skoplje lag, verklaren dat de dieren, verscheidene uren voordat de noodlottige aardbeving kwam, waardoor deze stad bijna van de aardbodem werd weggevaagd, door een langdurig gehuil uiting aan hun on rust hebben gegeven. Geen der dieren werd gewond. Conferentie Manilla: geheim antwoord van Oe Thant De leiders van Indonesië, Malakka en de Phllippijnen, die ln Manilla onder handelen over de vorming van een Fe deratie Maleisië, hebben gisteren het antwoord gekregen op hun vraag aan de secretaris-generaal der Verenigde Naties Oe Thant om zijn bemiddeling te verlenen bij het uit de weg ruimen van de moeilijkheden over Brits Noord- Borneo. De inhoud van het antwoord Is geheim gehouden. Zoals bekend i3 verzet Indonesië zich tegen de nieuwe federatie, die eind augustus tot stand moet komen, als de bevolking van Noord-Borneo geen gele genheid krijgt zich over haar toekomsti- De huidige positie van rood China in de internationale poli tiek is dreigend. Aldus heeft pre sident Kennedy op zjjn wekelijkse persconferentie verklaard. Tegen 1970 kan dit land naar zijn me- u ning wel eens de grootste bedrei- Ook ging voor de wereldvrede vormen sinds de tweede t ereldoorlog. Op een vraag, of Amerika kernwa pens of technische gegevens aan Frank rijk wil verschaffen, antwoordde Kenne- dy, dat hij De Gaulle hulp aangeboden zjch grote moeilijkheden' zouden heeft voor een aantal defensie-prob.e- doen. Navolanden moeten overleg ph tinationale kernmacht met Polans-ra- ketten op te bouwen. Kennedy zei verder nog het volgen de: De vervaardiging van een anti-raket- raket ligt wellicht boven de kracht van zowel Amerika als Rusland. Een der gelijk wapen zal waarschijnlijk nnoil met succes gemaakt worden. Het kern- stopakkoord heeft daar dus niets mee Het zou een grote vergissing zijn, als de Amerikaanse Senaat het verdrag niet zou ratificeren. De Westduitse regering heeft Ameri ka en Engeland gevraagd, hun onder tekening van het verdrag vergezeld te doen gaan van officiële verklaringen, dat beide landen het regiem in de jetzone niet erkennen. -M- Een topconferentie tussen Oost West jou op dit ogenblik niet nuttig pas het geval zijn, als Hij bood contact op men over ae vraag, noc samengewerkt zou kunnen worden tegen de achter grond van het kernstopverdrag. Maar hij heeft geen reactie ontvangen van de Franse president. Kennedy voeg de hier aan toe, reeds voor de Baha- maconferentie soortgelijk contact met De Gaulle te hebben gezocht. Daar be sloten Amerika en Engeland, de Navo voor te stellen een multilaterale of mui den. De ministers van buitenlandse zaken van de drie landen voltooiden donder dag hun ontwerp voor een „verklaring van Manilla", waarin wordt gesproken van de stichting Malphilindo", een statenbond van Malakka, de Phllippij nen en Indonesië. Strafwerk De kinderrechter J. Sydney Hoffman uit Philadelphia heeft heslist dat de 16-jarige Arthur Brookes jr. de middelbare school moet verlaten, werk zoeken en vijf jaar lang de helft van zijn weekloon afdragen aan het gezin van de man die hij met een auto heeft aangereden „omdat dit het beste is voor hem en de maat schappij". Hoffman verklaarde, dat de jongen tot zijn 21ste jaar ge vangen zal worden gehouden als hij een keer niet betaalt. Brookes had op 17 juli een auto geleend van een vriend. Hij had geen rijbewijs. Hij verloor de macht over het stuur en reed de heer Steve M. Breitenbach aan toen die zijn grasveld aan het besproeien was. Breitenbach, een drukker, verloor zijn rechtervoet en liep verwondingen op aan zijn hoofd. Hij ligt nog steeds in het zieken huis. Communisten vullen program aan' Heit augustusnummer van het dit programma goed te kunnen maandblad „Vraagstukken be- treffende de vrede en het socialis me", het contactorgaan van de communistische partijen, bevat een uiteenzetting van de richt lijnen van het actieprogramma dat voor de gehele internationale communistische beweging geldt. De Chinese communistische par tij werkt al sinds enige tijd niet meer mee aan dit blad, waarvan het hoofdkantoor zich te Praag bevindt. De grondbeginselen van het huidige actieprogramma, zo staat in een hoofdar tikel van het blad, zijn in 1957 en vastgesteld aan de hand van de resul taten van een gemeenschappelijke studie, ondernomen door de communistische partijen. Als gevolg van de ingrijpen de veranderingen die zich hebben voor gedaan in de machtsverhouding tussen het socialisme en het kapitalisme in de wereld kan het actieprogramma als volgt worden omschreven: wedijver tussen beide stelsels, langs vreedzame weg van de socialis tische revolutie ln de kapitalistische landen (waarbij de mogelijkheid voor toepassing van geweld wordt openge houden, voor het geval de „reactie" daar zelf toe overgaat), haar vormen. Chirurg kon hand niet aanzetten De poging van de Franse chirurg La- faury om een achtjarige jongen, wiens beide handen door een maaimachine waren afgezaagd, zijn handen terug te geven, zijn mislukt. Drie uren nadat vorige week vrijdag Jean-Louis Benistand zijn beide handen verloor, bevestigde de chirurg de rech terhand -weer aan de pols, terwijl de linkerhand in afwachting van het tijd stip waarop ook deze weer zou kunnen worden aangezet, in een vrieslichaam werd bewaard. Aanvankelijk scheen de chirurg suc ces te hebben met zijn gedurfde ope ratie, want woensdagmorgen kon de jongen de duim van de rechterhand weer enigszins bewegen voor de me dicus een aanwijzing dat de bloedsom loop in de hand normaal functioneerde. Donderdag echter moest dr. Lafaury besluiten de rechterhand weer te am puteren, in verband met dreigende in fectie, die het leven van het kind in gevaar bracht Mevrouw Ambatielos uit Griekenland Mevrouw Ambatielos, de Engelse vrouw van de Griekse vakbondsleider van zeelieden, die op het eiland Aegina gevangen zit, moet Griekenland binnen drie dagen verlaten. Mevrouw Ambatielos was maandag in Athene aangekomen. Dinsdag mocht zij tweemaal haar echtgenoot bezoeken. In totaal sprak zij bijna twee uur met hem. Mevrouw Ambatielos, die in Londen onderwijs geeft, was van plan een maand in Griekenland te blijven om te pleiten voor de vrijlating van haar man. uitvoeren, zo stelt het blad, „moeten de communistische partijen een permanen te strijd op twee fronten voeren: tegen het rechtse opportunisme en het sionisme en tegen iedere uiting links-avonturisme, dogmatisme en sek tarisme". Het blad keert zich ten slotte tegen „de redenatie van hen. die ont kennen dat de vreedzame coëxistentie het enige positieve alternatief vormt voor een wereldoorlog met kernwapens". itueel niet-aanvalsver- drag met het Sowjetblok. Een dergelijk verdrag kan de veiligheid van West- Berlijn versterken. Als de Navolanden het eens zijn. kan met Moskou worden onderhandeld. -V- Op de ontwapeningsconferentie te Ge neve weigert de Sowjetunie te spreken over voorstellen tot het verbieden var ondergrondse proeven met kernwapens. De Russen willen alleen maar over eer niet-aanvals-verdrag praten. -g- Wellicht kan in Moskou een oplos sing worden gevonden, als de ministers van buitenlandse zaken van Amerika. Engeland en Rusland daar bijeen zijn voor het ondertekenen van het kern- stopverdrag. Rusk (VB) blijft een paar dagen langer in Moskou dan hij van plan was. Ook Chroesjtsjef stelt zijn va kantie uit om wat langer in de Russi sche hoofdstad te kunnen blijven. Fel oordeel van Radio-Vaticaan over communisme Radio Vaticana heeft donderdag in een commentaar onder het motto „Prin cipes" verklaard, dat in het oordeel en de houding van vrije mensen en boven al van de katholieken, jegens het mar xisme en het communisme geen veran dering kan en mag komen. „Het is nood zakelijk onverzoenlijk te blijven tegen over de marxistisch-communistische ideologie", aldus Radio-Vaticaan. „Er bestaat geen enkele internationale situatie, ontspanning of historisch voor wendsel die toegeeflijkheid en een ver zoeningsgezinde houding tegenover het marxisme en het communisme zouden kunnen rechtvaardigen", aldus de com mentator verder. De praktijk en het communisme, in oost en west, is en blijft de onderdrukking van de vrijheid de vervolging van elk waarachtig ge- f en in het bijzonder van de (Rooms Katholieke) Kerk. de individuele haarlotion HAARTABAC is een individuele haarlotion bestemd voor de persoonlijke verzorging van Uw haar. HAARTABAC bevordert de natuurlijke bloedcirculatie van de hoofdhuid en bestrijdt haaruitval, roosvorming en hoofdjeuk. Regelmatige massage met HAARTABAC geeft U het gewenste resultaat: gezond, levendig en glanzend haar. HAARTABAC ln de doserende flacon Fl. 3,50 Fl. 5,75 Maurer+Wirtz Stolberg im Rhelnland Toeristen zagen vopo's een man doodschieten Vijftig Zweedse parlementsleden, schrijvers, kunstenaars, journalisten en vakbondsleiders hebben woensdag tever geefs geprobeerd op de Spaanse ambas sade te Stockholm een protest aan te bieden. Het protest was gericht tegen de arrestatie van de Spaanse dichter Carlos Alvarez Cruz en andere politie ke gevangenen. Het 21 ton metende, onder Belgische vlag varende jacht Lidia is woensdag avond twee mijl voor Porto Santo Ste- fano, een badplaats aan de Tyrrheense rden van Rome. in brand gezonken. De vijf opvaren- werden opgepikt door een sleepboot. open weiland naar het dubbele hek ge^ lopen, dat ongeveer tachtig meter vai de eigenlijke grens en nauwelijks hon derd meter van de boulevard van hegeiss verwijderd is. Toen de grenswachten het vuur op de vluchtenden openden, bleef de vrouw staan. De man echter probeerde alsnog door het hek te kruipen, hij werd ge troffen en bleef levenloos liggen. Des ondanks losten de soldaten van het volksleger nog drie schoten op de op de grond liggende vluchteling. Pas twee uur later verscheen er een ambulance bij de grens. De soldaten legden de kennelijk dode vluchteling op een brancard en droegen hem naar de ambulance. neerlanos Qr0°a Velasques sigaren worden bij honderden, duizenden, miljoenen en miljoenen vervaardigd volgens de modernste produktiemethoden (Patent 86596). Daardoor kan Velasques de prijs aantrekkelijk en de kwaliteit constant houden. Profiteer daarvan. Proef 'n Velasques en... Uw keus Is gemaakt! Honderden vakantiegangers en tal rijke buitenlandse toeristen zijn gis termiddag in Hohegeiss in het Harz- gebergte getuige geweest van een ontvluchtingsdrama. Grenswachten van het Oostduitse volksleger schoten voor hun ogen een man neer, die naar het Westen wilde vluchten. Een vrouw, die zich in gezelschap van de man bevond werd gearresteerd. De toeristen die door het gebeurde in opwinding waren geraakt riepen voortdurend „moordenaars, n denaars" tegen de grenswachten. De l de i 'De afgevaardigde van de Sowjetunie bij de Ver. Naties, Fedorenko, was gis teren niet aanwezig tijdens het debat van de Veiligheidsraad over de apartheid om dat hij naar verluidt lijdt aan de gevol gen van zonnebrand. Fedorenko was eer der deze week al gezien met verband om beide handen. Hij zei, dat hij ernstig door de zon was verbrand tijdens zijn verblijf op Long Island, waar de Rus sische afvaardiging gevestigd is. De heldere tonen van hoorns schalden gisteravond over de his torische vlakte bij Marathon, waar de elfde Wereldjamboree van de padvinders werd geopend. Op deze vlakte, waar de Atheners 25 eeu wen geleden de Perzen van Darius hebben verslagen, staat nu een jeugdig leger van 14.000 padvinders uit 76 landen. De hoorns kondigden de komst van kroonprins Constantijn, de chief- scout van de Griekse padvinders, die de jamboree officieel heeft geopend in een schilderachtige plechtigheid, gehouden in een amphitheater, dat uitziet op de vlakte en de blauwe baai van Marathon. Een Britse padvinder ontstak een toorts aan een vuur, dat het symbool is van het eerste padvinderskamp, dat ooit te Brownsea in Engeland is gehouden. De toorts werd doorgegeven aan pad vinders, die de andere tien secties waar in het kamp is verdeeld, vertegenwoor- De regering van centrum- en linkse partijen, die vorige week op het semi- autonome Sicilië aan de macht kwam. donderdag afgetreden, nadat in een geheime stemming haar verzoek om gedurende drie maanden uitgaven te mogen doen volgens een voorlopige be groting was afgewezen. Van de 90 par lementsleden stemden 43 afgevaardig den vóór en 45 tegen. De voorzitter onthield zich van stemming en een Ji- berale vertegenwoordiger was afwezig. De regering onder leiding van de chris ten-democraat d'Angelo bestond uit zes christen-democraten, vier linkse socia listen, een sociaal-democraat en een linkse republikein. Een volwassen padvinder uit de Phl lippijnen was de laatste, die de toorts ontving. Hij overhandigde deze aan Prins, die er het vuur van de elfde j, boree in de „Kylix", de vuurschaal, i aanstak. Constantijn sprak een begroetingsrede uit, aan het einde waarvan hij de jam boree officieel voor geopend verklaarde. Vuurwerk, een gebed en het zingen in het door de componist van „Jon gens van Pireaus" uit de film ..Nooit op zondag" gecomponeerde jamboreelied besloten de plechtigheid. Mikojan opgenomen in ziekenhuis De eerste vice-premier van de Sow jetunie, A nas tas Mikojan, is enkele da gen geleden in een ziekenhuis opgeno men, aldus diplomaten in Moskou. Om trent ^de aard van zijn ziekte Is niets Mikojan, die 67 jaar is, heeft sinds 1930 onafgebroken een topplaats in de leiding van de Sowjetunie ingenomen. Hij is expert op het gebied van buiten landse handel en de rechterhand van premier Chroesjtsjef. Ongeveer tien da gen geleden woonde Mikojan de opening van een in Moskou gehouden Indische tentoonstelling bij. Hij zag er toen niet goed uit. Ook in mei heeft hij reeds eni ge tijd in een ziekenhuis gelegen, naar men aanneemt zou hij een nieraandoe ning hebben. Aktie van de V.S. tegen de E.E.G. Binnenkort zal de Amerikaanse rege ring de invoerrechten op en aantal produkten uit de landen der Europese Economische Gemeenschap aanzienlijk verhogen. Over het tijdstip waarop de verhogingen zullen worden ingevoerd, en over hun aard is de definitieve beslis sing nog niet gevallen. De maatrege len zijn het antwoord op de hoge in voerrechten die de EEG enige tijd ge leden heeft gelegd op Amerikaans ge vogelte dat de EEG binnenkomt Deze bemoeilijking van de Amerikaanse pluimvee-uitvoer naar Europa is in de Verenigde Staten steeds opgevat als een .eerste aanwijzing voor een onverbloemd de grote overwinning bij Marathon protectionisme van het agrarische be fit- Idrijfsleven in de EEG. Schaduw Over de opening van de jamboree viel in schaduw door de afwezigheid van het gehele contingent van de Philippij- nen, dat zondag op weg naar de jam boree bij Bombay door een vliegramp het leven was gekomen. De Philip- pijnen waren echter vertegenwoordigd door acht volwassen leiders. Het nieuws van de opening van de jamboree zal officieel aan de wereld worden verkondigd door middel van de marathonloop, die vandaag bij het aan breken van de dag begon. Athene, 42 km ten zuidwesten De Marathonloop is een herinnering in de historische prestatie van de Griekse soldaat, die Athene het nieuws Minister De Jong schrijft Kamer: Het was verantwoord om de dienstplichtige huzaar G. J. M. M., die voor een medisch en psy chologisch onderzoek naar het herstellings- en oefencentrum in Austerlitz was overgeplaatst, streng arrest op te leggen. De militair werd voorlopig justitieel arrest aangezegd, nadat hij op 28 juni was aangehouden. De hu zaar sloeg de hand aan zichzelf in de cel op 4 juli. Jjh een Étonfce Ky I De heer S. A. Bakker van de Hoogovens te IJmuiden heeft kenne lijk vele goede ideeën. Gisteren ontving hij na melijk een bedrag van 1500 van de directie voor een geldbesparend denkbeeld. De gelukki ge heeft reeds veertien maal ideeën ingediend, die allemaal het over wegen waard waren. De prijs werd hem uitge reikt door naamgenoot W. Bakker, voorzitter van de adjunctdirectie. I Bij Meinungen in Thu- ringen is een skelet van een hinde ontdekt, dat volgens deskundigen minstens een miljoen jaar oud moet zijn. Het skelet was op de sche del na kompleet. Het werd onder een modder laag van drie meter ge vonden op een plaats die al eerder oudheidkundige vondsten opleverde. I Een Amerikaanse oor logsvlieger, wiens toestel in 1943 boven het eiland New Britain in Oceanië werd neergeschoten, heeft uit dank voor het feit, dat de bewoners van een afgelegen dorp je hem verborgen hiel den, verpleegden en lie ten ontsnappen, een school in het plaatsje ge bouwd. Hij wist ruim dertienduizend dollar bij een te krijgen in Ameri ka, Australië en Nieuw- Guinea. I Koning Boudewijn en koningin Fabiola zijn gisteren voor anderhal ve maand naar het Noorden van Spanje ver trokken voor een rustige vakantie. Toen de vor sten uit het kleine twee- motorige vliegtuigje stapten, werden de foto grafen beslist geweerd, zelfs dat was te veel drukte. I De Britse spoorwegen een staatsbedrijf, hebben aan een propere huis moeder vijftien gulden uitgekeerd om haar ba by te reinigen van het roet van langskomende treinen. Mevrouw had zich er over beklaagd, dat zij wel aan het was sen ~kon blijven. Zij had tachtig gulden schade loosstelling gevraagd. I Het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft toestemming gegeven dat bij het Zuiderzeemu seum tc Enkhuizen een botcnhal wordt gebouwd, zodat de unieke collectie vracht-, vissers- en ple ziervaartuigen, die tot nu toe een ligplaats had in de Oosterhaven, be houden kan blijven. Dit blijkt uit het beknopt verslag, dat de minister van defensie, de heer P. J. S. de Jong, geeft als aanvul lend antwoord op de vragen, die het Eerste-Kamerlid mr. I. A. Diepen horst stelde. Voor de huzaar werd in gesloten in de cel in de Juliana var Stolbergkazerne in Amersfoort werd hij nog onderzocht. De conclusie de medicus was, dat M. celstraf kon ondergaan. Minister De Jong schrijft de Kamer M. die reeds eenmaal negen dagen on wettig afwezig was geweest en op 25 juni geschikt bevonden was voor de mi litaire dienst, werd, om ontvluchting te voorkomen, voorlopig justitieel arrest, te ondergaan als streng arrest, aangezegd. Hij werd ingesloten in een cel in het Deibclkamp te Den Helder, alwaar hij door de commandant (arts) van het ge neeskundig detachement aldaar, die M. reeds diverse malen had onderzocht, tweemaal werd bezocht. Op 1 juli 1963 is M. onder geleide te ruggebracht naar het HOC te Austerlitz, waarna' hij, zich nog in justitieel voor lopig arrest bevindend, werd Ingesloten ln een cel van de Juliana van Stolberg kazerne te Amersfoort. Hoewel M. op 25 juni door de medi sche staf van het HOC geschikt bevon- voor de militaire dienst, is hij, voordat hij werd ingesloten, op verzoek van de waarnemend compagniescom mandant, nogmaals medisch onderzocht door een aan het HOC verbonden ze nuwarts, waarbij deze arts tot de con clusie kwam, dat M. celstraf kon onder- Betrokkene werd op 4 juli 1963, nadat de officier van piket en de wachtcom mandant hem nog te 19.15 uur hadden ntroleerd, te 21.00 uur levenloos in zijn cel aangetroffen. 1278) Er bestaan sterren die aan houden dat de door sterTen uitge- heftige periodieke explosies onderhe- straalde energie in het algemeen van vig zijn. Een ster, genaamd AB Dra- binnen uit door kernenergie weer conis, geeft gemiddeld iedere 14 da- wordt aangezuiverd. Wanneer echter i uitbarsting te zien, waar- alle waterstof ln de ster in helium Geminorum heeft langere tussenpo- krimpen, een proces dat 97 dagen en heeft dan i 100-voudige helderheid. Deze periodieke uitbarstingen de explosies recht evenredig ls met het tijdsinterval. Doet de ster U Ge minorum er 7 maal te vlammen als AB Draconis, dan is haar helderheids- vermeerdering even eens 7 maal zo groot. U ziet, het klopt precies. Deze conclusie houdt in, dat ster ren die met grotere tijdsintervallen exploderen, ln helderheid vele dui zenden malen zullen toenemen en dat, omgekeerd, sterren die haar hel derheid vele miljoenen en zelfs mil- zal verlopen, omdat het sa mentrekken van de massa een ge volg van afkoeling b. Zou het krbn- te snelle samentrek ken Is opgeworpen. Dit Is in de sim pelste vorm het program dat astrono men voor ineen schrompelende ster ren hebben uitge dokterd en waarmee de periodiek opvlam mende sterren ln flagrante tegenspraak schijnen. Tenzü ook hier energle-ontvreemders aan het werk zijn. De neutrino's die we de vorige maal noemden, zouden mits ze in het inwendige van een ster kunnen ontstaan in staat zijn TOCH IS HET ZO! jarden malen verhogen, aan perlo- door in het inwendige van de ster dieke uitbarstingen van tienduizen- afkoeling en vermindering van druk miljoenen jaren onderhevig optreedt, zodat de zwaartekracht zullen zijn. Dit verband tussen het tijdsinter val en de Intensiteit van de explo sie wijst er op dat de vrijkomende vrij spel krijgt. Dan zou (door de -entelende beweging van de ster) en ineenstorting bij de polen kun- optreden, waardoor in het eqna- alle periodiek explode- toriale gebied de hete materie uit rende sterren van hetzelfde type een het binnenste van de ster naar bul- konstante waarde heeft. En om die ten wordt gestuwd en een geweldige lichtsterkte ver- laar een theorie vreemdsoor- energie gaat het ons in hoofdzaak. vermeerdering Wanneer wordt aangenomen dat oorzaakt. Het ls dergelijke pulserende sterren ineen- ter verklaring van schrompelende hemellichamen zijn tig verschijnsel maar toch waard te die plotseling ln elkaar zijgen, om worden overdacht, vooral nu de hervonden evenwicht opnieuw in reeds lang ln het verdachtenblmd ge- elkaar te storten, moet er toch reden voor deze ineenstorting wor den gevonden. Een ster kan nl. niet sneller krimpen dan hij doet en de ze telkens opvlammende sterren doen in Mekka, het wèl sneller! Om deze tegenstrijdigheid te be- (Nadruk verboden), grijpen, zullen we voor ogen moeten signaleerde neutrino's inderdaad zijn aangehouden. Het volgende hemellichaam Is wat minder ingewikkeld, t.w. de Kaaba

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5