Uw probleem is het onze Gods Woord antwoordt op vragen van verlegenheid 52e Landdag Geref. Zendingsbond Een woord voor vandaag Geref» onbehagen over gezamenlijke diensten Grote vertraging bouw van nieuwe winkels R. de Jong gaat Armeense christenen helpen VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1963 ANDERZIJDS THEOLOGISCHE STUDIE Prof. dr. J. W. Doeve, hoogle raar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, heeft desgevraagd in Hervormd Nederland zijn reactie gegeven over de nieuwe regeling voor de toelating tot de theolo gische faculteit. Allereerst beziet hij de nieuwe regeling tegen de achtergrond van de oude. BEZIEN We nu de nieuwe rege ling. dan is om te beginnen dui delijk. dat er inderdaad over een verruimde toelating gesproken dient te worden. Deze verruiming is er echter niet. zoals, naar ik be merkte hier en daar gemeend wordt, naar de kant van HBS-ers, HTS-ers en onderwijzers met hoofd- acte. Deze zijn ook nu nog steeds niet toegelaten tot de theologische examens. Ze moeten nog steeds het nodige doen. om die toelating te verkrijgen; alleen, wanneer ze dat nodige gedaan hebben, krijgen ze die toelating niet meer aan een centraal adres, zoals vroeger (het staatsexamen a). maar aan een reeks andere adressen leen examen voor een der theologische facultei ten). Verder is er in verband hier mee nog dit voor hen veranderd, dat de eisen niet meer zo duidelijk omschreven zijn als vroeger. Of er echter van verruiming van de toe lating voor HBS-ers. HTS-ers en on derwijzers met hoofdacte gespro ken kan worden, hangt van geheel iets anders af. De werkelijke verruiming Is er voor de gymnasiasten b. Die had den vroeger geen toelating tot theo logische examens en hebben deze thans wel. Hun mag niet gezegd worden: meneer of juffrouw, eerst rog een beetje latijn en grieks doen, pas dan kunt u examens in de theologie gaan afleggen. Maar één ding staat vast: met hun gymnasium b-kennis van de klas sieke talen is het hun niet mogelijk theologie te studeren in de geest, zoals ik dat boven beschreef. Prof. Doeve schenkt in dit ver band nog even aandacht aan de re actie van de directeur van Nieuw Ruimzicht drs. W. Dekker die het met de nieuwe regeling geheel eens is. Afgezien van enkele pro pagandistische onjuistheden is prof. Doeve het met drs. Dekker Wat betreft de eisen die er aan de vooropleiding gesteld worden ben ik het wel met hem eens. Die komen, volgens de begroting van de heer Dekker op een studietijd van twee jaar. hetgeen me juist gezien schijnt. Maar. een flinke HBS-er. die goed studeerde en geen nevenjob uitoefende, kon ook in twee jaar staatsexamen gymna sium a doen. Voorbeelden van der gelijk studieresultaat zijn aanwijs baar. Het is me dan ook met de beschouwingen van de heer Dekker voor ogen niet duidelijk, welk wer kelijk voordeel met de regeling be haald is. waar hij mede voor geij verd heeft. Wel zie ik. zoals bo ven uiteengezet, gevaren, en sla gen we er niet in die gevaren meester te blijven, dan zullen we enkele wrange vruchten plukken in de toekomst. Niet onmogelijk zal dan de opleiding wel weer de schuld krijgen, men bedenke dan echter, dat er in 1963 op weinig verantwoorde wijze aan die oplei ding (om het eens technisch te zeggen) ..gesleuteld js"; en verder dat opleidingsresultaten ook iets te maken hebben met de kwaliteit van de leerlingen en met training. En wat dit laatste betreft: wat wil men bij de huidige wensen rondom ont spanning en recreatie, die de tijd voor training in geestelijke zaken vaak erg in het gedrang brengen? Men hope er in ieder geval niet te zeer op. dat de Heilige Geest, die het Eerste Kamerlid dr. Beere- kamp er in de zitting van 9 juli j.l. op ongebruikelijke wijze bij in geding bracht, datgene zal compen seren. waar wij zelf voor dienen te zorgen door ons inspanning te ge troosten en degelijk te studeren Alles samenvattende zou ik tegen één ding met grote nadruk wiöen waarschuwen. Laten ouders en jon gelui vooral niet menen, dat nu de toestand zo is. dat men met alle mogelijke opleidingen gemakkelijk theologie kan gaan studeren. De enig goede vooropleiding is gym nasium a. Nog steeds. Dit is ook de kortste en dus de voordeligste Iedere andere weg die men na de lagere school kiest is een omwe* Gymnasium b zal tijdens de theo logische studie ongetwijfeld een jaar verlies opleveren. HBS plus volgende tweejarige cursus doet dit ook; slaagt men niet direct na de 2-jarige cursus, dan wordt 't ver lies nog groter. Hetzelfde geldt voor HTS en onderwijzersstudie. In het algemeen komen de leerlingen van deze opleidingen toch niet eerder dan tussen hun 20e en 22e jaar klaar, daarna volgt dan de tweeja rige opleiding voor voortentamen of colloquium, hetgeen dus bete kent, dat ze eerst op hun 22e kunnen gaan studert Ver- Ten slotte kom ik nog een keer terug bij drs. Dekker Hem ver wijt ik dus niet. dat hij voor de nieuwe regeling geijverd heeft, al zeg ik wel: wat denkt u nu aan wezenlijk voordeel bereikt te heb ben en hebt u de nadelen van de zaak ooit goed overwogen? Ik zeg niet. dat de opleiding aan zijn in stituut niet op peil staat, maar wil wel accentueren, dat er ook ande ren zijn. bij wie zulk een opleiding in vertrouwde handen is. Er is wellicht nog één punt, waarin we het met elkaar eens zou den kunnen zijn. Dat is dat van de eisen voor grieks voor het gym nasium b. De heer Dekker wees op de moeilijkheid, die de gymnasiast b zal ondervinden om komende vanuit het grieks van Homerus an der grieks te lezen. Volkomen te recht. Maar daar komt nog iets Eerst moet hij zich de gram matica van het normale klassieke grieks eigen maken, en als hij die kent de afwijkende taal van Ho merus gaan leren. De klassieke grammatica gebruikt hij dan tot zijn eindexamen niet meer. gaat hij na dit eindexamen theologie stude ren. dan moet hij op die klassieke grammatica teruggrijpen, en zich van daaruit de kennis van de eigen aardigheden van het grieks van de nieuwtestamentische tijd verwer ven. Hoewel ik gaarne erken, dat vanuit het gezichtspunt van het verwerven van kennis van de klas siek beschaving Homerus van bij zonder belang is. heb ik dit to'ch altijd een dwaze zaak gevonden. Er is ander grieks dan het home rische. waarmee de gymnasiast b evenzeer gebaat is, en dat tege lijkertijd betere voorwaarden schept om dat grieks aan te leren, waarmee theologen en juristen bij verdere studie gebaat zouden zijn. Met nadruk wil ik stellen: met her ziening van het eindexamenpro gramma voor grieks voor gymna sium en staatsexamen b zouden we bijzonder gebaat zijn. Ik meen zelfs, dat een dergelijke herziening urgenter zou_zijn geweest dan de herziening van de toelating tot de Onder grote belangstelling is gisteren de 52e Zendingsdag van de Gereformeer de zendingsbond in de Nederlandse Her vormde Kerk gehouden. De enkele dui zenden bezoekers, voor het merendeel ouderen, hadden de jaarlijkse reis naar het Driebergse bos er weer voor ge maakt, en zetten zich op stoeltjes, kruk jes. of zo maar in het gras. te luisteren naar de diverse predikanten die zich met hun gehoor bezonnen op de verschil-1 We zijn allemaal betoverd door het lende aspecten van de zending zowel inverwereldlijkte leven. Velen worden er binnen- als buitenland door verblind en verdwaasd. De predi- Zendingsbond behoudt bestaansrecht der hoorde men stemmen uit Kenia en Indonesië die de luisteraars op hun eigen manier vertelden en op de hoog te brachten van de stand van zaken op de zendingsvelden. Mijn zoon acht de tuchtiging des Heren niet gering en ver slap niet als gij door Hem bestraft wordt, want wie Hij lief heeft, tuchtigt de Here, en Hij kastijdt iedere zoon, die Hij aanneemt" (Hebreeën 12:5 en 6). Paulus schrijft dit als hij de Hebreeën opwekt tot trouw. Laat ons oog alleen gericht zijn.... Vestigt uw aandacht dan op HemGij hebt nog niet ten bloede toe weerstand gebodenGij hebt de vermaning vergeten De tuchtiging des Heren. Wie Hij liefheeft. Bij God is het net andersom als bij de mensen. En daarom is dit woord voor velen onbegrijpelijk. Wie tuchtigt nu het kind, dat hij lief heeft? Wij mensen, zullen het eerder verwennen. God tuchtigt en bestraft, maar, zo zegt Paulus, acht die tuchtiging niet ge ring en verslap niet. Bij de mens is tuchtiging een uiting van straf, bij God van liefde. Wonderlijke gang van zaken. Straf als liefde. Nee, straf als liefde is niet helemaal juist, beter is het om te keren: liefde als straf. Zo bemint God de mens, dat hij hem straft met zijn grenzeloze liefde, en hem tuchtigt, niet ter wille van de uitkomst. Want alle dingen werken mede ten goede. Hoewel niet altijd zo goed verstaan baar (veroorzaakt door de minder gun stige opstelling van de microfoons, en de veelvuldig laag overvliegende straal jagers) vonden ds. A. Mevers. van Utrecht. J. Vermaas van Huizen. G. van Estrik van Genemuiden. J. van S'iedregt van Baarn. H. Pol van Vrie- zenveen en A. van Brummelen te Gies- lecdam een aandachtig gehoor. Nadat ds. Mevers de grote schare op gewekt had toch vooral in Gods Woord naar een antwoord te zoeken op de ve le ..vragen van verlegenheid" die ons ook op het gebied van de zending ge steld worden, stond ds. Vermaas uitvoe rig stil bij de betovering die ook bij de christenmens op allerlei gebied aanwe zig is. Ds. Van Slledregts woorden: de kerk zingt onder de open hemel van de grote daden des Heren, werden op deze zon nige dag ook ruimschoots In praktijk ge bracht: er werd veel en me' nvertuielng gezongen, en vooral blijmoedig gezongen van de werken Gods. Ds. Van Sliedregt i. 'a j" richtte zijn aandacht op het bestaans- f™!,."»"»' nit i, V..1 de Gereformeerde Zeodlnss. tovenng moeten rerbreken. Dit is d bon(1 ln het Nederlandse Hervormde Jin WHÏi t i?, wt df, of». Sén be K«k- D« Gereformeerde Zendlnjsbond van Christus. Als we dit niet blijven De- j».rnm nrn,ia4 u-» seffen kan de maatschappelijke hulp kr|jpt ook ,n de kerk verteMcn van die we dan zo «'•ootmoedig aan onze de t daden Gods. aldus ds. Van zendingsvelden in Indonesie en Kenia SIiedrejrt Zolang ie d„e Uak rlch maar bieden hen alleen maar noodlottig wor-|bIijft Realiseren js er plaats en werk Aftrekseltje Zeg het met bloemen Ds. Vermaas Is van oordeel dat de mensheid geen slap aftrekseltje van het fundamentele, de prediking van Chris tus nodig heeft: geen sociale bewogen heid. Christus' Woord alleen zal de betovering van onze gedachten en van de wereldgodsdiensten zoals de Islam en de leer van Confucius verbreken. Alleen op deze manier zal de duivelse betoverin J Vermaas, Niet alleen op deze. toch min of meer indirecte manier, bracht men de bezoe kers van deze zendingsdag met de zen ding in aanraking. Via een bandrecor- Advertentie) verbroken worden, aldus ds. 1 AUTOMATISCH SPIEGELGLADDE STALEN ZOOL VEDERLICHT Besluit is niet duidelijk Vorig jaar 40 percent minder I AUTOMATISCH HANDIGE OPEN GREEP VEDERLICHT (Van t De bouw van bedrijfspanden heeft vorig Jaar een aanzienlijke vertraging ondervonden, zo blijkt uit het jaarverslag over 1962 van het Algemeen Waarborgfonds voor de Middenstand. Het A.W.M. wijt dit aan een grote vertraging in de toekenning van de bouw- premies, waardoor wachttijden van anderhalf jaar een normaal verschijnsel zijn geworden, aan het feit dat de bouw in de I vrije sector via het vergunnin- Leerbroek. Langerak.1 genstelsel zo zeer is afgeremd, Ter Aa (toez.): J. b Baambrugge. dat welhaast van een soort bouw- stop kan worden gesproken. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Rotterdam-Charlois (vac E. C. B. Kok) (toez.): J. van Vliet, te Domburg. Bedankt voo Arnemuiden ei Bogaard, kand. GEREF. KERKEN £"»"S kp'nèid''mM^sUf bur« minder verstrekt dan in het daaraan |PU«n Aangenomen naar Rilland Bath: D.voorafgaande jaar. hetgeen een daling Sloot. kand. te Amsterdam, die bedankte betetent van nietminderdan ™nd 40 voor Nieuwveen-Zevenhoven en Drijber; Percent Het gevolg hiervan wan dat naar Utrecht-N.: N. W. v. d. Hout. te sociaal-economische redactie) steeds luxueuzer en duurder op te zetten. De huisvestingskosten worden daardoor soms buitensporig hoog. hetgeen er toe leidt, dat in diverse winkelcentra vesti ging van zaken, die daarin uit hoofde van hun assortiment beslist thuis horen, eenvoudig onmogelijk wordt. De grens van de „kritieke omzet" komt n dergelijke winkelcentra namelijk zo oog te liggen, dat die omzet voor be taalde branches eenvoudig niet meer laalbaar is dan wel pas na een lange aanlooptijd kan worden bereikt. Als ge volg hiervan is met name in de regio nale of zgn. stadsdeelcentra, die als shoppingcentres worden opgezet, alleen nog maar plaats voor grootbedrijven en voor ondernemingen met een behoorlijk aantal filialen, die kapitaalkrachtig ge noeg zijn om zich de eerste jaren een aanzienlijk verlies te kunnen permitte ren. Middenstanders met slechts één of twee zaken, die zich geen lange, verlies opleverende aanlooptijd kunnen veroor loven, komen er in die centra niet meef aan te pas. aldus het verslag, dat spreekt van een probleem. ..Hier wreekt zich het feit, dat de wijze waarop door de plano logen aanbevolen winkelprojecties wor den gerealiseerd door bouwmaatschap- LWF protesteert tegen weigering van uitreisvisa De Lutherse Wereldfederatie heeft krachtig geprotesteerd tegen het wei-1 geren van uitreisvisa aan negen i Oostduitse kerkelijke leiders die wa- ren benoemd tot afgevaardigde naar; de algemene vergadering van de LWF te Helsinki. I In de derde plenaire zitting werd met overweldigende meerderheid een reso lutie van deze strekking aangenomen die was ingediend door de organisatie commissie. Hierin staat dat de LWF ..gelooft dat het door God aan ieder mens gegeven recht op godsdienst vrijheid ook het recht dient te omvat ten een internationale vergadering van christelijke kerken bij te wonen waarheen zijn kerk hem als vertegen woordiger heeft afgevaardigd". Acht van de niet verschenen Oostduit sers komen uit Neder-Saksen. de ne gende uit Mecklenburg. De leider van de Saksische delegatie, bisschop Gott fried Noth van Dresden, mocht ech ter wel komen en ook de bisschoppen Beste. Krummacher en Mitzenheim ontvingen een visum. Zij zijn echter niet alle afgevaardigden. Ook een aantal Hongaarse afgevaardig den konden niet komen, omdat hen geen uitreisvisum werd verstrekt. De eerste vice-president van de LWF, bisschop Lajos Ordass is een van hen. Cevlon wil onderzoek naar Kath. Actie (Van onze kerkredactie) Er bestaat in de Gereformeerde Kerken onbehagen over het be sluit dat de vorige synode (van Apeldoorn) genomen heeft om onder bepaalde omstandigheden toestemming te verlenen tot het houden van gezamenlijke diensten met de hervormden. De synode van Groningen, die eind deze maand bijeenkomt, zal zich op nieuw hierover moeten bezinnen. De kerkeraad van Emmeloord heeft bij deze synode een bezwaarschrift gediend, waarin wordt gevraagd om noodzaak van goedkeuring van gemeen schappelijke kerkdiensten door de clas ses nader te preciseren. Hulpverlening in Iran gaat door De regering van Ceylon heeft woens dag besloten een commissie van drie te benoemen voor het instellen van een onderzoek naar de arbeid van de Ka tholieke Actie op Ceylon. Voorzitter van de commissie is een emeritus rechter van het hooggerechts hof een hindoe. Verder hebben in de commissie een boeddhist en een moslim die bedankte CHR. GEREF. KERKEN GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Lethbridge (Alberta. Canada): C. Hegeman. te Sioux-Centre (Iowa, U.S.A.), vooorheen te Genemuiden. Nieuwe directeur voor Hebron en Zon en Schild Hedenmorgen is in Amersfoort ge ïnstalleerd dr. D. Jacobs, de nieuwe ge neesheer-directeur van de hervormde stichtingen voor zenuw- en geesteszie ken „Zon en Schild" en ..Hebron De nieuwe directeur die in de plaats kwam van de vorig jaar overleden directeur dr. C. W. du Boeff. die gedurende 21 jaar de leiding van deze inrichtingen in handen heeft gehad, werd geïnstalleerd door de voorzitter van de bestuurscom missie. tevens secretaris van het alge meen bestuur de heer J. L. W. Wessels Boer. reerde. dat dr. Jacobs benoemd was op het moment waarbij de gehele verzor ging problematisch is gesteld. Hij kon echter niet aannemen, dat dr. Jacobs de directie had aanvaard van een failliete het Algemeen Waarborgfonds aanmer kelijk minder kredieten heeft verstrekt dan in de beide voorgaande jaren. Sinds 1955, het jaar waarin het A.W.M. werd ipgericht, verstrekte het fonds 1541 in- ientingskredieten tot een totaalbedrag 'an rond f 38 miljoen en 500 hypothe caire kredieten tot een totale som van ƒ20 miljoen. In het verslag wordt voorta geconsta teerd. dat er een duidelijke neiging Is de grotere winkelcentra financiers jemeentebesturen wordt bepaald, zonder dat de detailhandel, welke die winkel centra moet betrekken, daarop enige in vloed kan uitoefenen" Spaanse Mirjan moest Maria genoemd worden (Van een onzer medewerkers) Een onlangs in Barcelona geboren baby heeft een in 1957 in Spanje aan genomen wet ontkracht. De burgerlijke stand van Barcelona weigerde het kind in te schrijven onder de meisjesnaam Mirjam, zoals de zuster van Mozes en Aron heette, omdat artikel 54 van het Burgerlijk Wetboek van Spanje ver biedt kinderen voornamen te geven die on-Spaans zijn. Mirjam is de Hebreeuw se naam van het Latijnse Maria. Onder deze naam kon het kind ingeschreven worden, hetgeen de vader weigerde. De burgerlijke stand werd in het gelijk ge steld door de president van de recht bank van Barcelona bij wie de vader van het kind de zaak aanhangig had ge maakt. De vader nam daarmee echter geen genoegen en ging in beroep. Daar werd beslist dat het meisje hoewel in Spanje geboren de naam Mirjam mocht dragen. Barcelona heeft de grootste joodse gemeenschap van Spanje, wonen 5.000 joden. Met Madrid is de enige stad van Spanje die een syna goge rijk is. De boekhouding van het CNV (Van onze sociaal-economische redactie) De staat van baten en lasten van het Chr. Nationaal Vakverbond had bi 1962 een eindcijfer van ruim 1.486.450,— tegen ruim 1.450.600,— In 1961 en ruim 1.426.930.— In 1960, zo blUkt uit de financiële verslagen over deze Jaren van het C.N.V. De contributies van de 24 aangesloten organisaties zijn uiteraard de grootste bron van inkomsten voor het verbond. In 1962 brachten de bonden ruim 1.467.240.voor hun vakcentrale bij een. De grootste hap kwam van het overheidspersoneel, nl. 299.475.—, de bouwvakarbeiders en houtbewerkers ruim 264.000.en de metaalbewer kers (ruim 260.580.—). Om ook nog enkele uitgaven te noe men: de kosten van het bestuur beliepen vorig jaar ruim 274.240,— en die van het personeel 196.439. De besturen bonden vergden ruim 291.718.— en de uitgave van „De Gids" vroeg ruim 147.450.Het Fonds Internationale Arbeid had in 1962 op een totaal aan baten van ruim 60.300.— een voordelig saldo van ruim 9.717.De rekening van baten en lasten van het Algemeen Sociaal Fonds „Draagt Elkanders Las ten" had vorig jaar op een uitgaven- totaal van ruim 490.729.— een nadelig saldo van ruim 25.216,—. Ook het her stellingsoord „Huize Stameren" had in 1962 een nadelig saldo en wel van ruim 29.882,bij een lastenrekening van ruim 132.280.Het vakantieoord te Putten had vorig jaar een sluitende re kening met een eindcijfer van ruim 103.508,de Talmahoeve daarentegen had een klein nadelig exploitatiesaldo, nl. van 299,— bij een totaal aan uit gaven van 49.090,—. Opgave VAKANTIE-ADRES Dringend verzoek uw vakantie adres via de uit de krant geknipte bon, die wij regelmatig op de advertentiepagina plaatsen. zo vroeg mogeljjk op te geven Indien deze schriftelijke opgave niet MINSTENS ÉÉN WEEK voor dat u met vakantie gaat in ons bezit is, kan de toezending ernstig worden vertraagd. De Directie. (Van onze kerkredactie) De Nederlander R. de Jong ui' Zeist is door de Wereldraad be noemd om een jaar lang in Iran ir de omgeving van de hoofdstad Teheran hulp te gaan verlenen aan de Armeense christenen die zich daar de laatste jaren hebben vestigd. Hij zal hen moeten helpen bij het kopen van land, waarop zij een nieuw bestaan kunnen vinden en bij het bouwen van eenvoudige twee-kamerwoningen. Deze nieu we vorm van hulpverlening vloeit nog voort uit de hulp die intertijd gegeven werd na de aardbevings ramp van 1962. Onmiddellijk na die ramp werden plannen gemaakt voor de herbouw van het mohammedaanse dorp Esmatabad en voor hulp aan nog vier dorpen, die deels door mohammedanen, deels door Armeense christenen werden bewoond. Voor deze hulp kwam een bedrag van 2.5 miljoen gul-'en bijeen, waarvan meer dan de helft gegeven werd door Neder landse christenen. Het dorp Esmatabad. dat voor 308 gezinnen wordt gebouwd nadert nu zijn voltooiing. Er wordt op het ogenblik gebouwd aan scholen en aan het dorps huis. Ook aan de vier dorpen wordt hulp gegeven, het is echter onmogelijk gebleken deze dorpen geheel op te bou wen. dat zou minstens een bedrag van 7,5 miljoen gevergd hebben. Een andere moeilijkheid was dat de aardbeving de uittocht uit deze dorpen die reeds Jaren aan de gang wa versterkte. Vele mensen trekken Teheran om daar een nieuw leven te beginnen. De Armeense Orthodoxe Kerk, waarmee de hulpverleningsplannen in overleg worden opgesteld, vroeg zich dan ook af of het wel goed was om de bewoners weer in de gelegenheid te stellen zich te vestigen ln deze vier kleine dorpen in een volkomen onvrucht bare streek. De inwoners die reeds een onderdak in dc omgeving van Teheran, waar 80.000 Armeense christenen wo- gevonden hadden weigerden terug te keren. Helpen bij het kopen van land en het bouwen van huizen met twee kamers, die dan later door de bewoners zelf vergroot kunnen worden. De in de dorpen acuter- gebleven christenen en mohammedanen zullen geholpen worden bij het herstel len van de verwoeste huizen, terwijl bo vendien in dp aanschaf van vee en zaden zal worden voorzien. Op verzoek van de Armeense kerk wordt de heer R. de Jong nu ter be schikking gesteld om de hulpwerkzaam heden te regelen. De heer De Jong lid van de gereformeerde kerk v Zeist. Hij studeerde aan de Bestuurs- school in het voormalige Batavia en was 21 jaar lang in overheidsdienst, de laatste tijd als assistent-resident van Riouw. Na zijn terugkeer naar Neder land bekleedde hij verschillende func ties in het bedrijfsleven; sinds I960 is hij werkzaam bij de Stichting Raad vooi Gereformeerde Sociale Arbeid. Het „Centraal Weekblad" heeft nu uit de voorlopige agenda van de komende synodezitting de conclusie getrokken dat er heel wat adheasiebetuigingen zijn binnengekomen. Zo stelden verschillende kerkeraden zich achter dit bezwaar schrift. zoals die van Driebergen, Rij- senburg. Zevenhoven, Oosterbierum, An- del. Overschild, Ternaard. Echten. Nij- verdal, Oosterland. Sexbierum. Nijkerk, Alphen a.d. Rijn, Lioessens, Hijum-Fin- kum. Ruinerwold-Koekange. Waddinx- Bolsward, Dirkshorn. Leeuwarden. Huizum, Epe, Genderen Ulrum, Gies- sen-Rijswijk, Medemblik, Oudenga, An- Lije, Hazerswoude en Lewedorp. Het is opmerkelijk dat zeer kleine en vooral agrarische dorpen zich verzetten, terwijl juist de grote steden, waar veel meer mogelijkheden zijn voor gezamen lijke diensten en ook veel meer contact bestaat tussen de leden van verschillen de kerken, zich niet achter dit bezwaar schrift geplaatst hebben. Opmerkelijk in deze lijst is dat ook de plaatsnaam Nijverdal er in voorkomt. In deze plaats bestaat een zeer goede vorm van samenwerking tussen de drie plaatselijke kerken, de hervormde kerk. de gereformeerde kerk en de vrij evan- felische gemeente. Het lijkt er op dat eze kerkeraad zich niet achter dit be zwaarschrift gesteld heeft, omdat hij be zwaar heeft tegen gezamenlijke diensten als zodanig maar zich verzet tegen de vage aanduiding in het besluit van Apel- Een aantal andere kerkeraden heeft ook adheasie betuigt, maar alleen ten opzichte van de vraag van de kerkeraad van Emmeloord. om tot een nadere pre cisering te komen. Ook de particuliere synode van Groningen heeft om een ver duidelijking van deze uitspraak ge vraagd. Het besluit werd indertijd na een el lenlang debat genomen. Het stond ge meenschappelijke diensten alleen toe on der zeer bijzondere omstandigheden, maar verklaarde niet wat het bijzonde re van die,, omstandigheid dan moest zijn. Terwijl dit voor sommigen be tekende alleen tijdens rampdagen of der gelijke. hield het voor een andere ker keraad in, als we eens een ongewone dienst willen beleggen bijvoorbeeld op een tweede kerst- of pinksterdag. Deense onderwijzer een baptist, mag niet naar zijn kerk Een baptistenonderwijzer in een klein dorp in Denemarken heeft van het hoofd van zijn school te horen gekre gen dat hij op moet houden met het be zoeken van de baptistische kerkdien sten. Gaat hij op deze eis niet in, dan krijgt hij zijn ontslag als onderwijzer aan de volksschool. Om op een volks school in Denemarken godsdienstonder wijs te kunnen geven, moet de onder wijzer behoren tot de lutherse staats kerk. Onderwijzers die tot de zogenaam de vrije kerken behoren in Denemar ken, is het verboden om van hun ge loof getuigenis af te leggen, ook buiten de schooluren. ongezouten puur plantaardig licht verteerbaar -dus gezond Vraag: Gaarne ontving ik recept voor het maken i Antwoord: Men neme 1 bloem, 80 gr. boter. i u een mers boven 23 jaar of jongeren als die daar deze niet goed in de machine boter- laatsten kostwinners zijn, en bedraagt past. Een vervorming zoals die door u 1% pet. van het loon met een minimum genoemd wordt, kan dan ook worden ƒ2.25 per week of ƒ9,75 per toegeschreven maand tot suiker. 1 eierdooier, iets zout. De bo- f 13-000 per jaar. Vraag: Kan i bloem worden daaraan toegevoegd het geheel wordt tot een glad deeg ge kneed of geroerd. Daarna doet men het deeg over in een spuitzak met ge karteld spuitmondje en spuit het in staafjes of rondjes op een ingevet bak blik. De koekjes worden in een matig warme over in ongeveer 20 minuten gaar en lichtbruin gebakken. Een r der recept is: Men gr. bloem. 75 gr. boter. 50 gr. basterd uitstel van :n studeert avondmulo? Antwoord: Uitstel worden gevraagd bij het ministerie Het beste van oorlog, afdeling dienstplichtzaken, kantoor ter i ui». Plein 4, Den Haag. U moet dit met matte redenen omschrijven en afwachten of maug men ,„i kunnen 100 val zal zijn. Wordt het verzoek afge- inkomen van beschadiging nadat loop kwam. Er zijn ten afvijlen of vervo paald doel en daarna komen die mun ten wel eens in omloop. Uw exemplaar kan dus niet als een misdruk worden dienst moet beschouwd en heeft dus geen waarde. v exemplaar in het post- "wisseling aan te bieden. Vraag: Waar kan ik de volledige Brieven, die niet zyn voorzien van naam en adres, kunnen niet in behandeling worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar ln verband staan, moeten ln afzonder lijke brieven worden gesteld Per brief dient een gulden aan post zegels te worden ingesloten. gen? suiker en iets zout. Alle bestanddelen blij gemoed' I. dan moet u direkt bij opkomst volksliedje: „Heit op_ commandant vragen of den. Met een koele hand wordt alles vlug dooreen gekneed. Daarna rolt men het deeg uit op een met bloem besto ven tafel tot eer Met behulp var. steekt men ronde koekjes uit het deeg. De koekjes worden op een ingevet bak blik gelegd en in een matig warm over in ongeveer 20 minuten gaar en goudgeel gebakken. Hierna neemt de koekjes dadelijk legt ze vlak neer. op stjür, bolle koer' Antwoord: Wij moeten de vraag aorgeven aan onze lezers, want w ten het niet. Antwoord: Het beste middel is het kooknat van verse spinazie. Als het mogelijk is. moet u de wieg buiten in Fries da schaduw laten drogen, mèn Vraag: Ik heb twee jaren een wol- in de len vloerbedekking met een krulletje i -- bovenop. Ik heb altijd een stof- naar een week gele- rolveger (kruimelve- Vraag: Hoe lang krijgt een man a—u« uua A.O.W.-uitkering als gehuwde wanneer der opstaande rand. Zijn deze exempla- de. v,rouy overleden is? De postbode ,n ,/s dïïrtö Vraag: Ik heb een dubbeltje nitctootrvnrmnió «l"dde rand, dus niet geribbeld uitsteekvormpje V nn,ta'A. ra„ri r«L riPTP het bakblik en veel geld waard? zei- da* het een halfjaar duurt. Ik heb het na overlijden van mijn vrouw al rd: Het dubbeltje met gladde vijf maanden gehad. Moet ik dit aan- zonder opstaande rand ^is geven? De postbode zei dat dit niet no- ..j ^lg lk jiet moet aangeven Antwoord: Het dubbelt; rand en zonder opstaand o_. hoogstwaarschijnlijk geen misdruk. Op dig de Rijksmunt noemt men het vrijwel onmogelijk dat misdrukken in omloop komen. Ook al mocht dit gebeuren, dan zijn de fouten zo gering, dat zij Antwoord: De welijks te zién zijn. De telmachines de dag Tipensatie wordt zijn namelijk zo nauwkeurig, dat een daad bij de raad en aan werkne- afwijkende munt wordt uitgesorteerd, moeten doen. Doe dit alsnog. zuiger gebruikt. den heb ik een ger) gekocht. Als ik de kamer mee geveegd heb, zit er een heel dun ne plak wol in het vegertje. Is dat nu slecht voor de vloerbedekking of 'S stofzuigen beter? Antwoord: Inderdaad is het reinigen /an uw wollen vloerbedekking met ;en kruimelrollertje niet zo goed, ge- hen de grote hoeveelheden wol. die u -r. af haalt. Deze roller werkt waar- moet dat dan geschieden? Is het schljnlijk met een borsteltje dat di- t in aanraking komt met het kleed dus de wol er uit trekt. De stof- zuig- z al te laat? Antwoord: Deze uitkering wordt leend tot en met de vijfde maand - - zuiger doet dit niet. overlijden. U nad inder- kracht daarvoor niet groot genoeg --,ngifte Beter is dus de stofzuiger te geb ken en de borstel niet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2