Nieuwe leidlse Courant Commentaar Verkeer veiliger door maximumsnelheden V»amotweer Scooter en radio voor hulp in Kongo CBS: in 1961 bijna tweeduizend doden Nederlands aanbod aan Bonn afgeslagen? Toestand prins Bernhard beter Brand in Amsterdam eist dode en gewonde vandaag- CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD mijn h»ft In tegfontpoAt" Vrijdag 2 augustus 1963, 44ste jaargang M' M' jyj^akkelijke HOEDJES Zie pagina 9 - Telefoon 31441 Klachfendienst bezorging 18—19 uqr Vieuws in één oogopslag Communistisch China kan wel eens de grootste bedreiging voor de wereld vrede worden, heeft presi dent Kennedy gisteren in zijn persconferentie ge zegd. Uit de analyse van de cijfers van het C.B.S. blykt, dat het tussen vijf en zes uur 's middags het onveiligst op de weg is. Oorzaak: de weggebrui kers zijn meer vermoeid. Bonn zou afwijzend hebben beschikt op het Nederlandse aanbod de handhaving van de mini mumprijzen voor kom kommers te garanderen. Toch bestaat er hoop, dat de dnvoerstop binnenkort zal verdwijnen. Het Landbouwschap heeft bij minister Biesheu vel een verlanglijstje in gediend. Bovenaan staat de herziening van de melk prijs. Op de plaats waar 25 eeuwen geleden de Atlie- ners de Perzen versloegen, heeft kroonprins Constan- tijn van Griekenland de Wereldjamboree geopend. Doordat de bouw in de vrije sector sterk was af geremd is een grote ver traging ontstaan in de bouw van nieuwe winkels. In de Gereformeerde kerken is men niet geheel gelukkig met het besluit van de vorige synode on der bepaalde omstandig heden toestemming te ver lenen voor het houden van diensten met hervormde gemeenten. Aan het eind van de maand zal de synode te Groningen zich opnieuw op dit probleem bezinnen. Maandag 5 augustus viert prinses Irene haar 24ste verjaar dag. Ter gelegenheid van dit feit werd van haar deze char mante foto gemaakt. Foto: Nationaal fotopersbureau T~"iE laatste vier jaren heeft de relatieve verkeersveiligheid een duidelijke verbetering te zien gegeven. De belangrijkste oorzaak hiervoor zal ongetwijfeld moeten worden gezocht in de per 1 november 1957 van kracht geworden maximum-snelheidsbeperking. Aldus constateert het CBS ii zojuist gepubliceerde „statistiek van de verkeersongevallen op de open bare weg 1961" Verder blijkt, dat in 1961 in Nederland in totaal 19 verkeersongevallen op de openbare weg gebeurden tegen 177.469 in 1960 en 150.770 in 1959. Hierbij kwamen 1997 mensen om het leven (1960: 1926, 1959: 1718) en werden 50.171 personen gewond (48.358 en 43.526) In 1961 werd een ongeveer gelijk aantal voetgangers aangereden als in 1960. Het statistisch onderzoek bracht nog andere interessante feiten aan licht. Zo werd geconstateerd, dat zowel binnen als buiten de bebouwde kom het aantal verkeersongevallen zijn „top" bereikt tussen 17 en 18 uur. Zeer geprononceerd is de verdeling van aantal verkeersongevallen met licha melijk letsel. Deze vertoont drie dui delijke toppen en wel van 8-9 12-14 uur en 17-18 uur, de drie perio den waarin de intensiteit van het langzame verkeer (met name het fiets- bromfietsverkeer) steeds haar hoogtepunt bereikt. Merkwaardig is dat de ochtendtop niet zo hoog is als de namiddagtop, terwij] toch 's morgens sprake is van uitgespro ken toppen in de verkeersintensiteit. Ver moedelijk zijn bestuurders van voertui- ïn in de avond vermoeider. In de periode 19481954 was het aantal ongelukken op zaterdagen steeds nage noeg gelijk aan het gemiddelde over de werkdagen. Na 1954 begint dit sterk uiteen te wijken, vermoedelijk als gevolg het toenemende toerisme. Van 195£ J60 steeg het aantal verkeersongeval len op zaterdag (mogelijk onder invloed de in 1960 reeds gedeeltelijk inge voerde vrije zaterdag) bijzonder sterk Komkommers draaien maar door Duitse huisvrouw Student Boerema uit Skoplje gevlucht De 20-jarige student Auke Boe- •ema uit Dordrecht is niet omge- comen bij de aardbevingsramp it Skoplje. De ANWB-equipe, die opereert ten zuiden van de getrof fen stad. heeft de student onge veer tachtig kilometer ten zuidoos ten van Skoplje, in de stad Stip aangetroffen. Uit de berichten, dat Boerema vrijdag per vliegtuig naar Nederland zal worden gebracht, wordt opgemaakt, dat hij ge- Daags voor de aardbeving was Boerema in het ziekenhuis van Skoplje opgenomen. Hij had een gebroken arm. Hij zond familie leden bericht, dat hij donderdag avond laat het hospitaal kon ver aten en met de trein naar Neder land zou komen. Hij droeg zijn arm in een gipsverband. Het blijkt thans, dat de student op de dag van de ramp, vrijdagmorgen, nog n het ziekenhuis was Hij ont snapte aan de dood en is gevlucht., ergert zich Er gaan geruchten dat West-Duits- land afwijzend zou hebben beschikt op het Nederlandse aanbod de hand having van de minimum prijzen komkommers te garanderen. Bij Ne derlandse overheids-instanties was daarover nog geen enkele officiële mededeling te krijgen. Er wordt ii bevoegde Haagse kringen nog steeds „een klein beetje hoop" gekoesterd, omdat over deze zaak verschillende Westduitse ministeries „genuan ceerd" zouden denken. Ook gisteren was de doordraai var komkommers weer enorm groot. Enge land, dat woensdag nog grote vraag toonde, had gisteren haast niets nodig. De in de Westduitse staatscourant aangekondigde verlichting betekent tussen inderdaad een verlichting. Zoals bekend worden er weer invoervergun ningen afgegeven voor industriële werking. Vijftien procent meer augur ken dan totnutoe mogen naar Duitsland en enkele honderden tonnen komkom mers. In totaal kan nu de helft var de Nederlandse augurkenuitvoer naa: Duitsland. De prijzen voor komkommers, augur ken en bonen in Duitsland liggen nog ver beneden de minimumprijzen, ei het Centraal Bureau heeft men nie gevoel, dat ze daar de eerste tien veertien dagen boven zullen komen. Van een „automatische" heropening van de Duitse markt zal in die tijd dus geen sprake kunnen zijn, maar heeft het Centraal Bureau hoop op dere oplossingen die dan dit weekeinde gevonden zouden moeten worden. In de eerste helft van augustus zal er nog geen gevaar bestaan dat de uit voer naar West-Duitsland van fruit hin der zal ondervinden. Zoals bekend zijn Barones over diefstal Kostbaarste stukken zijn blijven liggen De lieden die uit de woning van ba rones Bcntinck van Schoonheten, de echtgenote van de Nederlandse ambas sadeur in Londen, juwelen ter waarde van ruim 80.000 gulden hebben ge stolen, hebben de kostbaarste stukken laten liggen, zo vertelde de barones gisteren. „Zij haalden mijn lievelings juwelen uit een lade van mijn toilet tafel, maar sloegen de brandkast waar- In de andere juwelen lagen over." De diefstal werd woensdag ontdekt, juist toen de barones en haar man wilden vertrekken naar een afscheidsreceptie, hun aangeboden door de Britse minister van buitenlandse zaken, Lord Home. Naar bekend, is baron Bentinck van Schoonbeten benoemd tot ambassadeur in Parjjs. ook hiervoor minimumprijzen in Brus sel gedeponeerd. Uit een in Duitsland ingesteld onder zoek onder de consumenten blijkt dat de verbruikers zich ergeren aan de door de Duitse regering opgelegde in- voerstop voor komkommers. omdat sindsdien de prijzen gestegen zijn. Bo vendien vinden zij de Duitse komkom mers bitterder van smaak dan de Ne derlandse. Prins Bernhard die drie dagen gele den zijn rug bezeerde tijdens een val bij het opstappen van zijn motorboot in Por to Ercole. waar de koninklijke familie met vakantie is, kon vandaag de villa verlaten voor een autorit. Hij reed met prinses Beatrix naar een park, waar zij elke dag paard rijdt. Terwijl zij reed, keek prins Bernhard toe, zittend in een armstoel. wel met 24 procent Daarentegen bedroeg de gemiddelde stijging op de werkdagen slechts 16 procent Voor een aantal dagen blijkt dat het aantal Ongevallen tussen acht uui 's avonds en de vroege morgenuren be trekkelijk gering is. Een uitzondering vormt slechts de zaterdag en de dag. Bij de zaterdag is dit opvallend voor het aantal ongelukken na 23 uur. Hier speelt zonder twijfel het sterke uitgaansverkeer en het alcoholgebruik een belangrijke rol. Wat wielrijders beneden 15 jaar betreft die bij ongevallen op kruisingen zijn overleden, blijkt dat bij rechtdoor gaan voor hen het inhalend verkeer gevaarlijk is (50 procent der ongevallen). Jeugdige wielrijders hebben nogal eens tot woonte slingerend over de weg te rijden. Voor bejaarde wielrijders (boven 65 jaar) zijn kruisend en links afslaand ver keer gevaarlijk (resp. 44 en 44 procent) Hieruit kan men duidelijk het niet juist toepassen van de verkeersregels consta teren, namelijk het geen voorrang lenen aan gemotoriseerd verkeer en te snel afslaan naar links, zonder goed te kijken. Bij bromfietsen vindt ruim 46 procent der dodelijke ongevallen plaats met krui send verkeer. Twee dingen spelen hierbij weer een rol: de bromfietser die met bravour een kruising wenst tc neme of over onvoldoende rijkunst beschikt. Inhalend verkeer heeft daarentegen bij dc bromfietser (vermoedelijk door de grotere snelheid van de brommer) minder ongevallen ten gevolge. Verder is interessant te constateren, dat bij dodelijke ongevallen waarbij een motorrijwiel betrokken was ruim 38 pro cent betrekking had op situaties, waarbij beide voertuigen zich in dezelfde richting voortbewogen. Daarentegen vond ruim 65 procent der betreffende ongevallen bij personenauto's plaats met tegenliggend verkeer. Hier treedt duidelijk het gevolg onverantwoord inhalen aan de dag. Man door wesp doodgestoken Terwijl Marcel Schmitt, 49 jaar, een spoorwegarbeider op zijn motor reed, vloog een wesp in zijn mond. Het dier stak hem in de strot en Schmitt stierf. Gisteren is op de scheepswerf Kerstholt het nieuwe jacht voor de Monegaskische prinselijke familie te water gelaten. Met een spectaculaire dwarsloop gleed de Albecaro in haar element. (Voor verslag zie pag. 7) Als laatste bijzonderheid kan op gemerkt worden dat oudere perso nen meer aangereden worden door personenauto's en kinderen door vrachtwagens. Vermoedelijk is dit een gevolg van de grotere snelheid van personenwagens, waardoor het moeilijker is tijdens een oversteek- manoeuvre nog uit te wijken. Kinde ren klimmen op vrachtwagens of spelen er onder. Geld gestolen en hondje cadeau... Een ongeveer dertigjarige Engelse tou- riste, uit Hongkong, heeft woensdag avond in Rotterdam haar liefde voor honden duur betaald. Zij had op de lijnbaan een praatje gemaakt met een ongeveer 25-jarige blonde jon geman met een leren jasje aan di< een jonge hond bij zich had. Het gesprek over honden was tzeer ge animeerd en mevrouw ging in op de uitnodiging samen een stukje te gaan eten. Na het eten. omstreeks half negen, toog men samen op weg naar het hotel, waar de touriste lo geerde. Onderweg vroeg de man haar een kaartje met haar naam en toen zij haar tasje opende om hem het ge vraagde te geven, deed hij er een diepe greep in. 325 was zijn buit. Hij liet het hondje bij de verblufte Engelse en nam snel de benen. Het dier wist zijn eigen huis niet te vinden en is naar het asyl gebracht. De politie is op zoek naar de blonde hondenliefhebber". Ie zaterdag in augustus Vertrek 13.30 uur vanuit Rijnsburg.Bezichtiging der corso wagens de vrijdagavond en zaterdagmorgen tot 12 uur v. m. voorafgaande aan het corso,in de hallen van de Veilings vereniging „Flora" te Rijnsburg. Vannacht is bij een middelbrand in een woning op de derde etage aan de Prinsengracht in Amster dam de 65-jarige K. Muntjewerf om het leven gekomen. Van de derde verdieping, waarin het pension ge vestigd was van mevr. W. G. van Eek, brandde het voorstuk geheel uit. Ook de daarbovengelegen zol ders werden door het vuur ver woest. De benedenetages liepen ernstige vuur- en waterschade op. De brand ontstond omstreeks kwart voor drie. Aangenomen wordt dat hij is ontstaan door het omvallen van een brandend petroleumstel op de pen sionkamer van de heer Muntjewerf Deze kon zich niet meer bijtijds in veiligheid stellen. Zijn stoffelijk over schot kon pas toen de brand was ge blust. omstreeks ien over vier, wor den geborgen. De 23-jarige mevr. E van Kraai-Zant- voort, die een kamer op de derde ver dieping aan de aohterzijde van het huis bewoonde, liet zich in een poging voor vuur te vluchten, uit het raam van de tweede etage op de tien meter lager gelegen binnenplaats vallen. Zij kwam echter zo ongelukkig terecht dat ze mei beenwonden en in bewusteloze toestand in het ziekenhuis moest worden opgeno men. De rampendienst en de afdeling sociale zaken van de gemeente zorgden ervoor dat de overige bewoners van het pension en de andere etages elders on derdak kwamen. Gisteren is de 70-jarige M. Leenhouts uit Terwinselen bij een verkeersongeluk Kerkrade om het leven gekomen. )e man reed op een bromfiets en werd op het kruispunt Kerkradersteenweg Kerkrade door een vrachtauto, be stuurd door W. uit Lichtenvoorde (Gld.) gegrepen. TAE TWEEDE KAMER heeft het de nieu we regering niet lasting gemaakt. De minister-president, mr. Marijnen, heeft weinig moeite gehad met de beantwoor ding van de sprekers. Op zakelijke wijze heeft hij van repliek gediend en voor het overige zal op Prinsjesdag, over ander halve maand, blijken met welke concrete bedragen de prioriteiten (en ook hun volg orde) worden gewaardeerd. Nu nog be staande vaagheden zullen dan zijn opge heven. zo mag men verwachten. De sfeer, waarin de Kamer het nieuwe kabinet is tegemoetgetreden, was er in het algemeen een van welwillendheid. Ook de oppositie heeft mr. Marijnen weinig ste nen voor de voeten geworpen. Men krijgt de indruk, dat de socialistische fractieleider prof. Vondeling, zijn houding nog niet helemaal gevonden heeft Dat is ook niet te verwonderen: de manier van oppositie voeren in de afgelopen vier ja ren heeft de socialisten geen enkel succes opgeleverd en dus moeten zij er wat an ders op vinden. Daar komt bij, dat in feite ook prof. Vondeling in eerste instantie een aandeel heeft geleverd bij hetgeen leidde tot de totstandkoming van dit kabinet. Veel van wat toen werd opgesteld (en later niet onder de tafel is verdwenen) kon zijn goedkeuring wegdragen. Het spreekt vanzelf dat er in het Kamer debat vrij uitvoerig is nagekaart over de informatie- en formatieperikelen, die aan de geboorte van dit kabinet zijn vooraf gegaan. Dr. De Kort, nu weer optredend als fractievoorzitter van de K.V.P., heeft zijn aandeel in het formatiedrama nog eens uiteengezet en zichzelf verdedigd. Sluitend was zijn betoog ook nu niet. In het algemeen lijkt het ons nu maar het verstandigst deze hele kwestie te laten rusten. Gedane zaken nemen geen keer en de K.V.P. mag blij zijn, dat zij ten slotte in mr. Marijnen een man vond, die kans zag in korte tijd een deel van haar ver loren prestige te redden. Dat in de debatten het akkoord van Was senaar een voorname rol heeft gespeeld, lag voor de hand. Er zal nog vaak op wor den teruggegrepen. Men mag hopen, dat er dan geen meningsverschillen zullen ont staan over de interpretatie van onderde len van dit akkoord. Het is iets anders dan het regcringsprogram, maar men kan moeilijk ontkennen, dat het daarin wel vervlochten is. Juridisch en staatsrechte lijk kunnen de fracties der regeringspar tijen aan dit akkoord niet gebonden wor den. Maar moreel achten zij zich wel ge bonden. Het is een zaak van politiek fat soen, maar met dat al blijft het een moei lijke zaak, zeker als door allerlei nu ii-»x niet tc vermoeden omstandigheden (men denke b.v. aan de invloed van buiten parlementaire pressiegroepen) de stand punten scherp tegenover elkaar komen te staan. Natuurlijk staat er nog heel wat meer in het regeringsprogram en ten slotte kunnen ook daarover conflicten ontstaan. Maar laten wij ons voorlopig, nu dit ka binet nauwelijks is gestart, in die kwade mogelijkheden niet al te zeer verdiepen £en kleine depressie, die boven Bre- tagne is gelegen, bepaalt nu ook het weer in ons land. Warmere lucht, die aan de voorkant van de storing in noordelijke richting opdrong veroorzaakte vanmorgen toenemende bewolking en hier en daar enige regen. In de warme en vrij vochtige lucht wordt de kans op een regen- of onweers. bui geleidelijk groter. In west-Frankrijk en noordoost-Spanje veroorzaakte de on weersbuien op vele plaatsen meer dan 25 mm regen. Ook in noord-Denemarken en zuid-N oor wegen viel de afgelopen 24 uur vrij veel regen onder invloed van een storing die in noordoostelijke richting wegtrekt. Om de depressie bij Bretage begint nu minder warme Oceaanlucht Frankrijk binnen te stromen. In verband daarmede bestaat er ook voor ons land bij toenemende onweersactiviteit een tendens tot een enige daling van tempe- Tendens stationair HOOGWATER SCHEVENINGEN 3 augustus: 134 v.m.; 14.01 n.m. HET WEER II\' EUROPA De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat- p selijk onweer. Derelfde temperaturen hedenmorgen renen als vandaag of iets lagere. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen noord en Oost (Opgemaakt te 1115 uurj. Zon en maan: zaterdag 3 aug. zon op 5.03, onder 20.28; maan op 19.29, onder 2.42. Maandag 5 aug. volle maan. 1 "l£(I* I a gaeteldK u <2 a S trail dverivach ting Ypenburg Vlkïsingen Morgen perioden van zonnig en zo- zw- °e^- mers strandweer, echter met een toe- Eindhoven zwRbew nemende onweerkans. Zwakke tot matige Zd.-Limb. h. bew. wind. tussen oost en zuid. Later wellicht Helsinki iw. bew. uit meer noordelijke richting. In de mid- Stockholm onbew, dag 24 tot 26 graden. Later wellicht iets Kopenhagen 'h bew koeler, zeewater 18 graden. Aberdeen zw. bew! Vooruitzichten: een onweerstoring komt Londen gh. bew van Noord-Frankrijk dichterbij met kans A'dam b bew op een bui en daarna iets minder warme r_ lucht, maar wel gevolgd door zonnige Parijs zw bew perioden. Bordeaux motregen ALLE 3000 militairen van dank voor de bewezen dien- Dit vertelde gisteravond ka- op Schiphol arriveerde. Afge- scooters besteld. de Indonesische brigade, sten door de Indonesische re- pitein Rinto Sulaeman van het vaardigd door de hoogste „Wij bekostigen deze per- die met andere contingenten gering beloond met een aantal nationale Indonesische leger, legerleiding kwam dit drietal soonlijke cadeaus uit de maan- onder de vlag der Verenigde waardevolle cadeaus. Ieder die samen met kapitein Rm naar Nederland om hier de delijkse honorering van de Naties in Kongo hebben ge- van hen krijgt een scooter, een Hadhy en de secretaris van de radio's en de bandrecorders in Verenigde Naties voor onze holpen bij het handhaven van radio, een bandrecorder en de Indonesische ambassade te Ro- te slaan. In Italië hebben zij Kongo-brigade", zo deelde ka de orde en rust, worden uit gehuwden een naaimachine. me, Mohames Saleh, uit Italië de vorige week reeds 3000 pitein Sulaeman nog mede. Berlijn Madrid Mallorca Lissabon 1.2 23 15 1 windstil 30 15 1 29 15 vindstil 27 15 indstil 3! 13 0 2 30 16 14

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1