P.T.T. verdiende 46 miljoen minder (personeelslasten) Spoedig einde aan Duitse invoerstop? CNV: vrijere loonpolitiek werd onverdeeld succes Aan hoger tarief niet te ontkomen Girodienst had nadelig saldo Opnieuw drie aardschokken in Skoplje Blonde Bontekoe door Langerhorst bedreigd In 3 jaar reële loonstijging van 20 pet Bestedings beperking voorkomen Man overleed na ernstig ongeluk op huwelijksreis Vrouw zwaar gewond Cijfertjes..... Helft van de ingevroren varkens voortijdig vrij NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1963 T7"ERGELEKEN met het daaraan voorafgaande jaar is de winst over 1962 bij de PTT met 46 mil joen gedaald tot 29,4 miljoen, sterk dalende tendens is voorn? lijk het gevolg van relatief sterk ge stegen personeelslasten. Met name bij de Posterijen zal, zo wordt in het heden verschenen jaarverslag verwachting uitgesproken op den duur aan prijsaanpassingen (tariefs verhogingen) niet zijn te ontkomen. Bij de Postdienst steeg het nadelig saldo van 14,5 miljoen tot 42,2 miljoen. Het batig saldo bij de Postchèque Girodienst van 4.7 miljoen over 1961 werd omgezet in een nadelig saldo var 0,3 miljoen over 1962. Bij de Telegraaf dienst daalde het voordelig saldo var. 4,4 tot 2.4 miljoen en bij de altijd toch nog lucratieve telefoondienst liep de winst terug van 63.2 tot. 49.7 miljoen. De draadomroep die zijn abonnee aantal wel in bijzonder sterke mate zag verminderen (namelijk met bijna 10.000 opzeggers tegen 3400 in 1960!) zag zijn verlies met ruim 2 miljoen tot 9.1 miljoen stijgen. Dit alles betekende dat het eigenlijke exploitatieresultaat over 1962 nagenoeg geheel verdween (het bedroeg in 1962 niet eens 1 miljoen meer, nl. 0.7 miljoen). Skoplje is vannacht opnieuw opgc- schrikt door drie aardschokken van mid delmatige sterkte. De schokken vonden kort na midder nacht plaats en deden de lege huizen op hun grondvesten trikken. Stenen rol den van de ruïnes omlaag, waardoor de reddingsploegen in hun tenten vluchtten. Er waren nog geen meldingen van nieu we schade. Volgens het persbureau Tanjoeg zijn vanmorgen nog drie lijken geyonden, waaronder dat van een Bulgaarse vrouw. In het hoofdkwartier voor de reddings werkzaamheden maakte een identifica tiecommissie donderdag bekend dat tot vanmorgen de lijken van 6S0 slachtof fers waren geïdentificeerd. Er moeten nog 139 slachtoffers worden geïdentifi ceerd. Vragen in Kamer over komkommers Het Tweede Kamerlid C. J. van der Ploeg (KVP) heeft de minister van land bouw, mr. B. W. Biesheuvel, gevraagd of de uitvoer van komkommers naar West- Duitsland waarschijnlijk niet in gevaar zou zijn gekomen, als de Nederlandse regering een indeling van de komkom mers naar kwaliteit ter sprake zou heb ben gebracht tijdens de beslissende be sprekingen in Brussel. De heer Van der Ploeg vraagt voorts of het juist is, dat de regering dit achter wege heeft gelaten op advies van het produktschap voor groenten en fruit en het centraal bureau van tuinbouwveilin gen. Ook wil het Kamerlid weten of in het kader van de onderhandelingen een regeling bereikbaar was. waarbij de komkommers naar kwaliteit ingedeeld zouden worden. Als de minister deze vragen bevestigend beantwoordt, wordt hem tenslotte gevraagd de inhoud van de adviezen mee te delen en/of/welke ande re overwegingen de regering er toe brachten af te zien van een indeling naar kwaliteit van komkommers. AUTOMOBIELINDUSTRIE R'DAM TEVREDEN De directie van de N.V. automobiel in dustrie Rotterdam heeft meegedeeld dat de gang van zaken in het eerste halfjaar van 1963 zeer bevredigend is geweest De verkopen van nieuwe wagens bewogen zich, zowel in Rotterdam als in Den Haag op een veel hoger peil dan in 1962. eigenlijke exploitatie' Uit de winst werd aan fondsen en re serves 11,5 miljoen toegevoegd, terwijl het rijk 15 miljoen ontving. Voorts werd voor 216.9 miljoen geïnvesteerd, dat is ruim 6 miljoen meer dan het jaar daar voor. Ondanks dat bleven de uitbreidin gen nog belangrijk achter bij de vraag. TE WEINIG MENSEN Bij de Postdienst kwam landelijk in de personeelssituatie enige verbetering, ech ter niet in de Randstad, waar de bezor ging huis aan huis nog altijd grote moei lijkheden oplevert Bij de Postchèque- en 177 tot 189 Bij de Telefoondienst nam de wacht lijst voor aansluiting weer langere vor men aan. Tegenover de jaaraanvraag van 180.000 aansluitingen stond een produktie van 163.000, zodat de totale wachtlijst thans is opgelopen tot ruim 64.000 aanvragers, die nog geduld moe ten oefenen. Ons land had aan het eind van het verslagjaar een en een kwart miljoen telefoonaansluitingen en 3000 mobilofoons. Ze hadden voorts 2.6 miljoen gere gistreerde radiotoestellen en 1.3 t.v.'s. De opbrengst van het luistergeld was 36 en die van het kijkgeld ruim 43 mil joen. Wat de research betreft heeft een verdere automatisering bij de P.T.T. grote aandacht. Een bijzonder onder werp van diepgaand onderzoek is Bonn zou vandaag beslissen j NTS maakte geen goede beurt (Van onze parlementsredactie) B(j het begin van de debatten >ver de regeringsverklaring heeft prof. Vondeling er gistermiddag I bezwaar tegen gemaakt, dat de I N.T.S. wel de regeringsverklaring S heeft uitgezonden, maar niet aan- j wezig was om de reacties van de J Kamer op het scherm te brengen. Temeer omdat hij vernomen had. dat de N.T.S. vanmiddag wel weer J t het antwoord van de regering wil- f 5 de opnemen. Op deze wijze krijgen de kijkers, zo betoogde hij, slechts S een monoloog te zien en te horen. 5 Kamervoorzitter Van Thiel was 5 het volledig met de leider van de S 5 oppositie eens. Het was hem wel c bekend dat het voor de N.T.S. on- J t mogelijk was de gehele zitting uit e te zenden, maar hij vond het niet s elegant dat de Kamer helemaal niet S aan bod zoii komen. Hij voelde er I dan ook niet voor de N.T.S. in de vergaderzaal toe te laten wanneer i e de televisie vandaag zou komen voor het antwoord van minister- 5 president Marijnen. Vanwege vaart op Cuba Newyorkse boycot van HAL-schepen Joseph Curran, voorzitter van de Ame rikaanse vakbond van zeelleden, heeft de mogelijkheid geopperd van een boy cot tegen alle schepen van de Holland- Ameika-Hjn, omdat sommige schepen van deze rederij in het geheim op Cuba zouden varen. De suggestie van Curran was vervat in telegrammen aan de leiders van negen vakverenigingen van zeelieden en havenarbeiders. (Van onze soc.-econ. redactie) Zal uit Bonn nu spoedig het be richt komen, dat de invoerstop voor komkommers op korte termijn ge heel of gedeeltelijk wordt opgehe ven? Naar wij gisteren vernamen zou de Westduitse regering zeer waarschijnlijk vandaag een beslis sing nemen over het al of niet op heffen van het invoerverbod. Nederlandse autoriteiten hebben me! de regering in Bonn zowel als met de Euromarktcommissie in Brussel voortdu rend overleg gepleegd over de situatie op de komkommermarkt, waarbij ook herhaaldelijk het Nederlandse aanbod om geen komkommers beneden de Duitse minimumprijs te exporteren ter sprake kwam. Vanmorgen had opnieuw overleg met de Westduitse regering plaats. De hoop is niet ongegrond, dat het invoerverbod geheel of gedeeltelijk spoedig (mogelijk zelfs nog omstreeks het komend week end) tot het verleden zal behoren, te- omdat Bonn steeds de verzekering heeft gegeven, dat de ..stop' van zo kort mogelijke duur zou zijn. De huidige situatie op de Westduitse komkommer- markt is intussen dermate verbeterd, dat er voor de Nederlandse produkten wel weer plaats is. Op volle toeren De .doordraai" op de Nederlandse vei lingen draait inmiddels op volle toeren Gisteren gingen ongeveer 600.000 kom kommers naar de mestvaalt Dinsdag nog .maar" 450.000 Van daag zal het aantal komkommers, die de minimumprijs van tien cent per stuk niet halen, wellicht tegen het miljoen lopen. De tuinders lijden dus dagelijks een grote 9chade. want zij krijgen uit het (door hen zelf en de veilingen ge stichte) hulpfonds niet meer vergoed zes cent per vernietigde komkom- Was de invoerstop uitgebleven, dan hadden zij een prijs van zeker twintig cent per stuk gehaald. De vraag voor het binnenland gisteren aanmerkelijk groter dan de voorgaande dagen, terwijl ook Engeland nogal wat komkommers kocht. In totaal hebben ongeveer 600.000 komkommer* kopers gevonden, evenveel dus als hel aantal dat werd doorgedraaid. De prij zen varieerden van 10 tot 13 cent per stuk. Titels 1500 m vrije slag Ineke Tigelaar won bij dames te Rijssen getuige van geweest hoe Johan Bontekoe voor het vierde ach tereenvolgende jaar de nationale titel op de 1500 m vrije slag veroverde. Zij hadden in hun enthousiasme w schijnlijk oop gehoopt, dat de blonde Heemstedenaar. die dit weekend San Remo het Nederlandse record tot de 18 minuten-grens (18.00,2) bracht, een dergelijke prestatie of beter in Nederlands zwemwater zou 1 ren. Zo ver is het bij lange na gekomen. Johan had de sohrik van een gelukkig met ernstig auto-ongeval op weg net oostelijke Rijssen nog wat in de be nen zitten en bovendien was het bassin met de iets te lage waterstand lang snel niet als het zoutwaterbad van 5 Sterker nog: Bontekoe. werd op laatste 100 m ernstig bedreigd door de Haagse kampioen Dick Langerhorst. De ze 17-jarige pupil van Cockie Gastelaars kent rijn eigen mogelijkheden nog niet. Was dat wel het geval geweest dan zou Dick Langerhorst zijn eindspurt eerder hebben ingezet en het was dan de vraag geweest of Bontekoe kans zou hebben gezien die slotaanval af te slaan. De Hagenaar was te lang bij Tino Jansen blijven hangen en pas na 1200 m begon hij zijn eigen tempo te zwemmen. Johan Bontekoe zwom de eerste 400 m (4.41.6) in ongeveer het zelfde aanvangstempo als in zijn Italiaanse recoro-race. i Op de rijksweg bij het Velperbroek. circuit is gisteren de 63-jarige ongehuw de arbeider W. A. Tieleman6 uit Arnhem om het leven gekomen. Hij werd aange reden door een auto, die door de mid denberm was geschoten. Vannacht is de 54-jarige C. H. H. J., uit Oberhausen (Did) op de rijksweg bij Nunspeet om het leven gekomen, toen hij in zijn stilstaande personenwagen van achteren door een vrachtwagen werd aangereden. De auto werd geheel Ongeveer anderhalve kilometer over de Nederlandse grens, in Bel gisch Limburg, is de 24-jarige Rot terdammer P. Bockesteijn-Buijten- hek, die met zijn eveneens 24-jarige vrouw op huwelijksreis was, bij ongeluk om het leven gekgmen. Op een voorrangskruising werd echtpaar, dat de reis op een brom fiets maakte, door een vrachtwagen gegrepen en enkele meters meege sleurd. Zwaar gewond werden zij in het ziekenhuis opgenomen waar de man enkele uren later overleed. Ook in Sittard gebeurde een ernstig ongeval, dat aan de 45-jarige G. Bijl uit Seist het leven kostte. Mevrouw Bijl, twee dochters en een schoonzoon, de heer Van B. uit Zeist, werden allen zwaar gewond. By de N.D.S.RI. in Amsterdam-noord ls de 53-jarige elektrisch lasser H. Huis man op zijn bromfiets door een personen auto aangereden en op slag gedood. De dertienjarige jongen G. L. M. Bosch uit Drunen is bij het zwemmen In een der wielen (plassen) ohder de gemeente Drunen. verdronken. De 48-jarige heer E. J. Veldhoen uit Ulft is bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Hij botste in Spankeren met zijn bromfiets tegen een echtpaar op een bromfiets, dat hij wilde inhalen. Hij viel en werd geraakt door een trek ker met oplegger. Het echtpaar viel De 54-jarige heer C. H. H. J., af komstig uit Oberhausen (Did.) is op de rijksweg bij Nunspeet om het leven ge komen toen hij in zijn stilstaande per sonenauto van achteren door een vracht wagen werd aangereden. De auto werd geheel verwoest. De 72-jarige gehuwde landbouwer P. den Heuvel is in een sloot bij zijn boerderij te Kampereiland verdronken, man was met een tractor in het wa- gereden en onder het voertuig be kneld geraakt Zijn 24-jarige zoon tracht te vergeefs hulp te bieden. (Van onze soc.-econ. redactie) MATERIEEL gezien is de meer gedifferentieerde loonpolitiek een onverdeeld succes geworden. Dank zij het feit, dat de regering er in geslaagd is de prijsinflatie binnen de perken te houden, kon in de ja- ren 1960, 1961 en 1962 een gemiddel* de reële loonstijging van rond 2( percent worden gerealiseerd. Daarbij komt nog, dat in vrij korte tijd vrijwel het gehele bedrijfsleven een dikwijls aanzienlijke verkorting van de arbeidstijd is ingevoerd, in het merendeel der gevallen gepaard gaande met de invoering van vrije zaterdag. Dit gevoegd bij de verbeteringen van diverse sociale voorzieningen, een vooral voor de middengroepen voelbare belasting verlaging en de tot stand gebrachte opwaardering van de Nederlandse gulden in het buitenlandse betalings verkeer, geeft voldoende reden om het totaal der drie afgelopen jaren met dankbaarheid te overzien. Aldus de algemeen secretaris vai het Chir. Nationaal Vakverbond, d» heer C. van Nierop, in het 29ste ver slag van het verbond, dat voor het eerst een periode van drie jaren (1960. 1961 en 1962) omvat. Het verslag ver heelt overigens niet, dat het in deze jaren op het gebied van de loon- en prijspolitiek beslist niet alles roze- geur en maneschijn is geweest, doch het zou volgens het C.N.V. stellig on juist zijn om slechts op grond van de soms niet geringe moeilijkheden een oordeel te vellen over het loon- prysbeleid. Tegenover een aantal negatieve punten staan even zovele en vaak zwaarder gende algemene pluspunten, bijv. dat de regering er (ondanks de wel wat al te sterke bemoeizucht met lonen en prij zen) in geslaagd is een herhaling van hetgeen in 19561957 gebeurde (beste dingsbeperking) te voorkomen. Op zichzelf moet het ook niet ver wonderlijk worden geacht, dat na bijna twintig jaar geleide loonpolitiek sterk gewijzigd systeem aanvan kelijk tot moeilijkheden heeft geleid, aldus het verslag. „Ten slotte worden nóg regelmatig geconfronteerd met vaak schrijnende gevallen van achterstand in beloning, ontstaan in de periode 19451959. de periode van -oorlogse geleide loonpolitiek.'' Deze en andere ongewenste problemen konden niet in één keer worden op- ïaar het is een zeer belang rijk pluspunt, dat daarna in zeer veel gevallen speciale aandacht is geschon- cn aan de positie der laagstbetaalden. Ernstige bedreiging Het C-N.V.-verslag wijst hierbij op een afzonderlijke schaduwzijde: door dc op zichzelf verheugende schaarste aan ar beidskrachten breidde het euvel van de zgn. zwarte loonvorming rich weer sterk uit „Zowel economisch als organisato risch vormen deze zwarte lonen stige bedreiging voor onze volkshuishou ding in het algemeen en voor de vak beweging in het bijzonder." Er is, aldus het C.N.V., aan zwarte loonvorming maar op één m; eind te maken. nl. door volledige vrij heid. Dit middel is echter gelet op onze nog steeds kwetsbare economie nog erger dan de kwaal. Het verbond hoopt dat door middel van het gewijzig de loonpolitieke systeem de omvang het euvel der zwarte lonen geleidelijk aan zal kunnen worden gereduceerd. Geestelijke nood In een afzonderlijk hoofdstuk vai pagina's wordt het werk van het Alge meen Sociaal Fonds „Draagt Elkanders Lasten" beschreven. Daarbij wordt het opvallende verschijnsel geconstateerd, dat het mantal herhalingsbezoeken steeds groter werd. Het blijkt hoe langer hoe meer dat de nood van mensen en gezin nen niet alleen van financiële aard is en dat de spanningen niet alleen daarin hun oorzaak vinden. Veel talrijker groter zijn de spanningen, die hun sprong vinden in geestelijke nood, aldus liet verslag. De maatschappij wordt gecompliceer der, de aan het leven gestelde eisen w den hoger, de conflictstof stapelt zich op: tussen echtgenoten, tussen ouders kinderen, tussen collega's onderling, tus sen chefs en ondergeschikten. „Ondanks een door velen geconstateerd beter kli maat in de onderneming, weigeren werk nemers toch in vele gevallen over hun privé moeilijkheden te praten met hun werkgevers. Zij willen in dit opzicht niet afhankelijk zijn en zij we zakelijke verhouding zonder werkgever het recht te geven zich met het gezin te bemoeien. Dit verschijnsel is waard om in de bezinning betrokken te worden", aldus het C.N.V.-versiag, waarin de gedachte geopperd wordt, dat de christelijke vakbeweging misschien wel eens meer dan voorheen bereid zou moeten zijn om haar leden en hun ge zinnen te helpen ook daar waar andere dan financiële en daarom vaak veel diepergaande nood bestaat. En wellicht zou D.E.L. zijn taak in sterker mate moeten zoeken op die terreinen van het maatschappelijk werk. waar de leden hun gezinnen naar behoeven gediend kunnen worden. Onder leiding van zuster P. v. d. Meu- len werken vijf maatschappelijke werk. sters voor het fonds. Zij legden in de verslagperiode bijna 12.000 bezoeken af. Aan 8.559 patiënten werd voor 218.701, hulp verleend. Zware jaren Het secretarlaatsverslag beschrijft •ogelvlucht het leven en werken vi het C.N.V. in de drie afgelopen jaren i het spreekt vanzelf, dat daarbij duizend één gebeurtenissen, ontwikkelingen en feiten de revue basseren, die alle vele herinneringen oproepen als bijvoor beeld de busstaking, het bouwconflict. de spanningen om de openbrcekclausule ln de metaalindustrie, de arbeidstijdver korting. de „opstapjes", het minimum, loon, gelijke beloning voor ma winstdeling, gepremieerde spaarregelingen enz. Ook wordt overzicht gegeven van de ontwikkeling op sociaal gebied en van de vorderingen m.b.t. de sociale wetgeving. Aan de orde komen bijv. ook het scho- lings- en vormingswerk, het steeds meer in omvang toenemende werk van de chr.-sociale jeugdbeweging, de vakantie- cn herstellingsoorden, de Spaarbank voor Prot Nederland en de Beleggingsmaat schappij, de rechtskundige dienst (die 1429 zaken behandelde, waarvan 554 woningkwesties), het Convent van Chr. Van al zijn taken kan het bestuur van een vakcentrale zich slechts dan zo goed mogelijk kwijten, als het een werkelijk ingespeelde eenheid vormt en de daartoe nodige continuïteit in de samenstelling Van onze sociaal-economischa redactie) Het ledental van de bij het Chr, Nationaal Vakverbond aangesloten organisaties is in de periode van 1 januari 1960 tot 1 januari 1963 gestegen van 218.992 tot 227.387, zo blijkt uit het verslag van het C.N.V. over dit tijdvak, een verslag dat 485 bladzijden telt. Het vorige ver slag telde 501 pagina's, waarbij bedacht moet wordendat dit slechts" een periode van twee jaren (1958 en 1959) omvatte. De C.N.V.-organisaties telden dus 8395 leden meer dan drie jaar geleden. In de drie verslag jaren was de stijging resp. 2.12, 0.46 en 1.17 percent. Dezelfde. 24 bonden bleven het verbond vormen, doch daaraan werd toegevoegd de „CNV-groep GSW-arbeiders". Het werk voor en van bejaarden en vrouwen kreeg uitbreiding en eigen ge stalte door de oprichting van de Prot.-Chr. Organisatie van Be jaarden en de CNV-vrouwen- bond. Het aantal bezoldigde be stuurders bleef in de afgelopen drie jaar 170. Het verbondsbe- stuur beschikte over 23 com missies van advies, waarvan 16 (thans 14) vaste commissies. Op 1 januari j.l. waren er 365 besturenbondenwaaronder 3297 afdelingen met 214.253 le den ressorteerden. De verslagenbundel van het CNV bevat ook het verslag van de Chr. Centrale van Overheids- en Onderwijzend Personeel fC.C.O.OPdie 44330 rijks-, 20.977 provinciale-, gemeente lijke. en waterschapsambtena ren. 9830 leden, werkzaam bij semi-publiekrechtelijke instel lingen, alsmede 7293 verple- genden, waarvan 5288 bij parti culiere instellingen, omvat. Het verslag van het C.N.V, komt in behandeling op de al gemene vergadering, die het verbond op 11 en 12 september a.s. houdt. gedurende voldoende lange tijd gegeven aldus het verslag. Dit laatste was echter het CU.V.-bestuur niet gegeven, •vaardoor de Jaren 1960-1962 bijzonder jaren zijn geweest". De verslag, periode begon met twee nieuwe be stuurders, nadat slechts kort tevoren een voorzitterswisseling had plaatsgevonden. Daarna ontviel het bestuur drs. C. P. Hazenbosch (die evenals de oud-voor zitter A. Stapelkamp, de oud-tweede voorzitter F. P. Fuykschot cn de oud- penningmeester J. H. Wernsen in het verslag wordt herdacht), terwijl in 1962 de heer K. de Boer met pensioen ging. In dezelfde periode trad in de bestuur derskring de ene ziekte na de andere op, waardoor sommigen maandenlang aan het werk waren onttrokken. De heer Van Nierop spreekt er zijn verbazing over uit, dat desondanks .nieuwe en soms rijpere vruchten moch ten worden geoogst". daarna viel hij telkens enkele seconden terug. De kans dat hU nu eens officieel aoor zijn 800 m-record als tussentijd breken was al na 500 m verkeken. Het werd 9.39.3 en de slottijd voor de 1500 van 18 min. 22.- was eigenlijk een leurstelling. De prachtige prestatie v Dick Langerhorst (18.24.4) maakte ech ter weer veel goed. Judith de Nijs raakte bij de dames haar titel kwijt aan haar clubgenote vriendin Ineke Tigelaar. Tot 800 (1037j5) bleven de meisjes bij elkaar met op het tweede'plan Marian Heemskerk en ver achter deze de nogal moeilijk zwemmende Adrie La6terie. Langzaam trok de prachtig glijdende en in een lager armtempo zwemmende Ineke lange afstand-speoialiste Judith weg. Zonder moeite vergrootte zij bij elke 100 m haar voorsprong en ten slotte bedroeg het verschil ruim 15 sec: 19.56.4 Ineke Tigelaar en 20.11.7 voor Judith de Nijs. Marian Heemskerk werd derde op vele lengten in de tijd' van 20.46.5. Piet van Eysden en mevrouw Rid- derhoff hebben gisteren in de eerste ronde van een internationaal te toernooi te Oostende voor Nederlandse overwinningen gezorgd. Van Eysden versloeg de Belg Kelecom in de eerste ronde herenenkelspel met 64 63 Mevrouw Ridderhoff bereikte de tweede ronde bij de dames door mej. Marechal (Belg) in drie sets uit te schakelen. Dt- cijfers waren 68 62 75. Tijdens nationale gewiohthetwedstrij den in Moskou verbeterde de Russische zwaargewicht Leonid Zhabotinsky het wereldrecord tweehandig trekken tot 165 kilogram. Het oude record stond op naam van de Amerikaan Norbert Sche- mansky met 164 kg. De Russische ge- wichtheffers Yuri Vlassov en Leonid Zhabotinsky zijn houders van alle w reldrecords in de zwaargewichtklasse. Tijdens de interland atletiek ontmoe ting tussen West-Duitsland en de Ver enigde Staten heeft de Amerikaan John Pennell drie keer vruchteloos getracht het wereldrecord polsstokhoogspringen op 5.12 meter te brengen. Het wereld record is op het ogenblik 5.10 meter. Hei is de vorige week in Warschau ook door Pennell gevestigd Het Russische voetbalteam heeft gis teren in Odessa voor 35.000 toeschouwers een 80 zege behaald op het Japanse Olympische selectie-elftal. De ruststand was 5—0. Abe Lenstra, eens de glorieuze speler in het Nederlandse elftal zal nu he: spel van zijn hart alleen nog maar voor zijn plezier beoefenen. Het bestuur van Ensohedese Boys. die hem op de transfer had geplaatst, heeft de Fries toestem ming gegeven het volgende seizoen te gaan spelen voor de Enschedese vierde klasser De Tubanters. Aalsmeerse Tilly van der Zwaard boekte gisteravond tijdens atletiekwed- strljder» in het Belgische Iseghem twee overwinningen. Zij won de 200 meter in 4.9 sec en de 400 meter in 563 sec. Claudia Macplierson zwom over Kanaal Het 17-jarige Canadese zwemstertje Claudia Macpherson is er als eerste in geslaagd dit seizoen over het Kanaal te 1. Zij startte om 1.53 gmt van kaap Gris Nez en arriveerde om 19.28 uur i Üandgate, dichtbij Folkestone. „Vast goed" Ten onrechte is in ons bericht (van 26 juli) over het binnenlands beleggings fonds „Vast goed" de indruk gevestigd, dat bet fonds (dus ln feite de participan ten) de belasting betaalt op de interim uitkering. De belasting ls echter door di rectie en administratie (uit eigen zak) voldaan. Weekstaat Ned. Bank Banken ruimer in middelen Zoals viel te verwachten, zijn de ban ken belangrijk ruimer in hun middelen gekomen. Uit de weekstaat van de Ne- derlandsche bank per 29 juli blijkt, dat het saldo van de banken met f 81 min. is toegenomen tot f 308 min. Dit hoofdza kelijk als gevolg van de tweede kwar taalbetalingen van het rijk aan de ge meenten. De banken die de vorige week f 250 min. schatkistpapier bü de Neder- landsche bank hadden gestald, hebben van dit bedrag f 130 min afgelost. Hier door daalden de postwissels, schatkist papier en schuldbrieven door de bank gekocht tot f 523 min. Als gevolg van bovenvermelde betalingen daalde het saldo van de schatkist met niet minder dan t 345 min. tot f 211 min. De goud en deviezenvoorraad verbeterde met f39 min tot f 6.227 min., waarvan ongewijzigd f 5698 min. aan goud. De banken konden zi- i veroorloven om f 122 min. van de „dure voorschotten" af te lossen, waar door deze rekening daalde tot f 6 min. De bankbiljettencirculatie gaf wederom een stijging te zien met f 44 min. tot f 6135 min., een nieuw „all time" record. De geldmarkt is ruim. Geldkringen verwachten hierin voor de komende da gen geen verandering. Een verdere ver laging van de daggeldrente, waarvan het tarief op 29 juli met een Vz procènt werd verlaagd en gebracht tot 1% procent, wordt spoedig verwacht Duidelijke verlaging inkoopprijs aardgas voor gemeenten Uit de onderhandelingen, die tussen de Gasunie en de gemeenten worden ge voerd, zal voor de gemeenten primair duidelijke verlaging van de inkoop prijs van aardgas moeten volgen. Dit antwoordt de minister van economische zaken, prof. dr. J. E. Andriessen. o.a op vragen van het Tweede-Kamerlid J. H. J. Maenen (kath. v.) De minister vertrouwt dat het voor deel van een lagere inkoopprijs door de gemeenten aan de verbruikers zal wor den doorgegeven. Ook wijst hij er op. dat op kostprijstechnische gronden de prijs van het aardgas voor de gebrui kers lager zal kunnen zijn naarmate de afname groter is. Op welke wijze de gemeenten de voor delen in de prijsstelling voor de ver schillende groepen van verbruikers tot uitdrukking zullen brengen zal in de eerste plaats door de gemeenten zelf moeten worden beoordeeld. Bij het tus- de minister van economische zaken de participanten in de Gasunie ge voerde overleg heeft van het begin af voorop gestaan, dat de voordelen van ieuwe aardgasvondsten aan alle ca tegorieën van verbruikers ten goede zouden moeten komen. Als overweging heeft hierbij onder meer gegolden, dat met dit aardgas een relatief goedkope energiebron is aangeboord. Persberichten over suiker waren juist Er is geen verkeerde indruk gevestigd door het persbericht van het ministerie landbouw over de verhoging van de suikerprijs met twee cent. Dit antwoordt minister mr. B. W. Biesheuvel op vra gen yan het Tweede Kamerlid, de heer J. T. Mellema (CHU). In het bericht was als motivering aangegeven: „De prijsverhoging is nood zakelijk om de voor de akkerbouw vast gestelde garantieprijs van f54 per 1000 kg suikerbieten van de oogst 1963 te verwezenlijken." Minister Biesheuvel deelt mee, dat dit bedoelde weer te geven, dat bij de vast stelling van de nieuwe af-fabrieksprijs nog geen rekening is gehouden met een eventueel hoger prijsniveau voor een ten behoeve van de binnenlandse voorzie ning te importeren quantum suiker. Gematigd tekort aan knorbeesten (Van onze sociaal-economische redactie) Het Produktschap voor Vee en Vlees heeft in zijn gisteren gehouden open- bare bestuursvergadering besloten 16.000 ingevroren varkens vrij t« geven. Een maand geleden machtigde het pro duktschap zijn voorzitter deze maat regel eventueel tussentijds te een mogelijk tijdelijk tekort aan var kensvlees te voorkomen, doch de heer Joh. de Veer heeft hiervan geen gebruik behoeven te maken. Het bestuur achtte nu evenwel de tijd gekomen om de varkens vrij te geven. helft van de thans in de koel cellen aanwezige voorraad, die daarin tot 1 september a.s. bewaard had ten blijven. De heer De Veer deelde momenteel een gematigd tekort aan varkens bestaat, niet alleen in Nederland, maar ook in andere West- L1SSE Hoe de duiven vlogen De postduivenvereniging „De Oude Blauwband" hield een wedvlucht jonge duiven van St. Ghislain, 209 km. >ncours 122 vogels. De uitslag was: G. de Bruin 1, 14. 19: R. Schaap 2, 5. 20. "7h. v. d. Ploeg 3; Combinatie Hoo- geveen 4, 7, 10, 11, 12, 25, 28; J. van Dijk 9- 26, 27; C, Zuidhoek 8. 23. 24. 30; Jansen 13, 31; Schippers 15, 16, 17: A. Tulen 18; H. Duijvenbode 21, 22. Het was weer een vlucht met vcrlie- n aan vogels. De jonge duiven komen dit jaar slecht af. Verscheidene hou ders zijn al door hun jonge dieren heen. De postduivenvereniging „De Lucht- klrevers" hield een vlucht voor jonge duiven, eveneens van St. Ghislain. af stand 209 km, in concours 178 vogels. Uitslag: G. 't Hort 1; K. van Diest 2. 9, 11, 23. 25, 36; Roodcnburg 3. 8, 17. 31; van Diest 4, 26; Chr. de Bruin 5, 12, G. Mens 6, 14; P. Bersee 7: Jac. van Bs 10, 21; C. van der Laan 12. 30. 35; G Paardekooper 15, 24. 34; J. Duivenvoorde 16; Th. Schoone 18, 29. 32; H. van Res teren 19; J. van der Hulst 22; Th. de Haas 27, 33; A. van der Poel 28. waren heel wat achterblijvers: er u nog drie vluchten voor de boeg. europese landen. Het gevolg is, dat er hoge prijzen worden gemaakt. De Utrechtse beurs noteerde de laatste keer £2.34 tot £2.36, dat is zes cent meer dan op de vorige beurs. Ook de afzet van varkens en varkensvlees in het buiten land staat er goed voor. Daar de prijzen in Engeland weer tien shilling hebben aangetrokken, werd be sloten de overnameprijs voor bacon- varkens met vijf cent te verhogen tot f 2.35. De gewichtsgrens blijft onver anderd. Ook de situatie op de rundvee- en de schapenmarkt is gunstig, aldus de voor zitter, die zich ook over de vooruitzich ten optimistisch toonde. Vooral de koeien halen momenteel hoge prijzen. Theoretisch deel van rij examen nu schriftelijk Het bestuur van dc „Stichting Cen traal Bureau Rijvaardigheid" heeft, zo als al eerder gemeld besloten, zulks in navolging van andere landen, met in gang van 12 augustus het theoretische gedeelte van het rijexamen voortaan schriftelijk af te nemen. Voor het afnemen van dit schriftelijk examen zal gebruik worden gemaakt van een groot aantal verschillende for mulieren, waarop voorkomen: tien vragen over de gedragsregels, een voor rangsstrip met vijf afbeeldingen, als mede vijf borden, zuilen of tekens waar van de betekenis moet worden gekend. Achter iedere vraag, voorrangssituatie of verkeersbord zijn drie antwoorden op genomen, waarvan het goede antwoord Dor een kruisje moet worden aangege- Het theoretisch gedeelte zal aan het praktisch gedeelte gekoppeld blijven met dien verstande dat de examinator voortaan met één maar twee kandida- ten tegelijk schriftelijk zal examineren. Deze kandidaten leggen dus ook bij de zelfde examinator het praktische gedeel-

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9