Belastingverlaging niet onwezenlijk verlangen? Mr. Beernink blijft bij „Wassenaar" Dr. W. de Kort verdedigt beleid als formateur Enige grondslag mist in regeringsverklaring Vondeling J. Smallenbroek uit twijfel VVD slechts moreel aan Wassenaar" gebonden 'JBsxetLcf T DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1963 (Van onze parlementsredactie) De voorzitter van de Chr. Historische fractie, mr. H. K. J. Beemink heeft er gisteravond (bij prof. Vondeling en wellicht ook bij anderen) geen twijfel over laten bestaan hoe hij denkt over de bindingen. „Ik houd mij aan het akkoord van Wassenaar. Afspraak is afspraak. Een handtekening is wel nooit gezet, maar in elk geval is er wel een morele binding. Omdat de overheid geen orgaan en helemaal geen zetbaas van de volksvertegenwoordiging is. is de c.h. Tweede Kamerfractie nooit voorstandster van sterke bindingen of afspraken geweest, maar zij heeft geen bezwaar tegen het vastleggen van enige hoofdpunten, zoals in het Wassenaarse akkoord is gebeurd. De C.H.U. heeft steeds grote waarde toegekend aan de staatsrechtelijke antwoordelijkheid van elk individueel Kamerlid. De fractievoorzitter moge als vertrouwensman van zijn groep optre den, hij zal de fractieleden nriet kunnen binden. Overigens is het bekend dat de cjh. fractie de regering steeds zoveel gelijk steunt. Uiteraard schonk ook mr. Beernink aandacht aan de woningbouw, waarbij hij het centraal stellen van de optimale benutting en uitbreiding van de bouw capaciteit van uitermate grote betekeni; noemde. In dit verband bepleitte iiii wederom het nemen van een proef met het laten vervallen van het stelsel rijksgoed'keuringen in de kleinste meenten en drong hij aan op een spoedig begin van een onderzoek naa; ningbehoefte. Aan Friesland. Groningen en Drenthe zag hij graag extra woning- bouwcontingenten toegewezen, zulks ter bevordering van de industrialisatie. Merkwaardig noemde hij het dat vele huurders op de thans aangekon digde huurverhogingen zitten te wachten, omdat hun looncompensatie hoger zal zijn dan de huurverhoging. Bij de vaststelling van de compensa ties zal hiermee rekening moeten worden gehouden, evenals met het feit dat kleine zelfstandigen en ge- gepensioneerden en rentetrekkers meestal de dupe van een dergelijke huurverhoging worden Landbouwparqgraaf Met voldoening had spr. in de rege ringsverklaring de constatering gehoord dat er in landbouwkringen onbehagen valt waar te nemen, omdat het inkomen van de boer achterblijft bij dat in dere bedrijfstakken. Het prijsbeleid van het vorige kabinet was niet meer overeenstemming met de feitelijke nomisohe problematiek binnen de land bouw. Met name kwamen rente en af schrijving van de snel roulerende inves teringen onvoldoende tot hun recht in de prijsopbouw van de agrarische pro- dukten. Combinatie van zuivelbeleid en rundvleesbeleid achtte spr. dringend ge boden en van de regering wilde hij graag horen of hieraan dit jaar nog iets kan worden gedaan. De situatie in de land bouw is ernstig. Sociale zekerheid De c.h. fractievoorzitter wilde zich nog niet uitlaten over de vraag hoe de ge leidelijke opvoering van de uitkeringen krachtens de A.O.W. en de A.W.W. moet worden gefinancierd. Hoofdzaak is dat de uitkeringen worden verhoogd tot een sociaal verantwoord minimum. De c.h. fractie heeft enig voorbehoud gemaakt betreffende de totstandkoming van een wettelijke regeling aangaande een volksverzekering voor zware genees kundige risicos', omdat zij de mogelijk heid van een algemene verplegingskos- tenverzekering mee in de beschouwingen betrokken wdl zien. Sprekende over de p.b.o. zei mr. Beer nink, dat de gedachte gezond is, maar de uitwerking vaak bepaald ongelukkig. Van betekenis leek hem een onderzoek naar de mogelijkheid en wenselijkheid de bestuurders van de bedrijfslichamen te doen kiezen door de individuele bedrijfs- ■genoten en de werkgevers- en werkne mersorganisaties in de gelegenheid stellen hun mening kenbaar te maken ta.v. voorgenomen verordeningen. Minister Marynen. aldus spr„ is thans met zijn ploeg gestart. Het is een jonge ploeg, die naar Ik vertrouw de proble men fris zal aanpakken. De regerings verklaring Is een goed stuk. En wat mi nister Andriessen betreft: de kritiek, die hij op het sociaal en economisch pro gram heeft uitgeoefend, heeft enkele wij zigingen ten gevolge gehad.... P. Jongeling: Gods naam moet groot gemaakt (Van onze parlementsredactie) In zijn maiden speech heeft de G.P.V.-er P. Jongeling gezegd, dat hij premier Marijnen erkentelijk is voor het feit dat deze als formateur in een moei lijke s;'uatie snel en bijna geruisloos heeft gewerkt,maar dat van de vooraf gaande (in)formatieperiode weinig goeds op te merken valt. De wil van de Kamer fracties scheen wet te zijn en dat be schouwde spr. als een symptoom van te rugval in het monistische stelsel. Graag had de heer Jongeling gezien, dat het nieuwe kabinet als doelstelling had gekozen: de ontwikkeling land met het publieke oogmerk hierdoor Gods naam groot te maken, omdat daar- oor een klein land perspectief ligt. Hij was er zich evenwel van bewust, dat daarvoor verandering van de volks geest nodig is. Sprekende over de buitenlandse be trekkingen, zei de heer Jongeling blij te zijn dat minister Luns met zijn „pro- Nederlandcomplex" ook weer van d< partij is, maar verklaarde hij zich tegen opsmelting van Nederland in een Euro- Beter dan het putten uit de algemene middelen ten behoeve van een verho ging van de A.O.W. vond hij het streven waardevastheid van het geld. Hij hoopte evenals de heer Van Dis, dat de heer Biesheuvel de oplossing van het landbouwvraagstuk niet zou zoeken in het laten verdwijnen van de kleine be drijven en gaf als z'n mening alweer: evenals de heer Van Dis dat we met de p.b.o. niet op de goede weg zijn. Ten slotte zei hij zich niet bij voorbaat af wijzend tegenover het kabinet op te stellen, maar elk voorstel op eigen me rites te zullen beoordelen. (Van onze psrlementsredactie) De fractieleider van de K.V.P., dr. W. L. P. M. de Kort, heeft gisteravond de ge legenheid aangegrepen om zijn handelwijze als formateur te rechtvaardigen. Zyn apologie noemde de heer Smallenbroek even later zeer verhelderend. Met nadruk stelde de heer De Kort, dat het alle betrokkenen duidelijk was geweest dat prof. Romme als informateur evenals dr. Drees in 1956 deed probeerde met vijf partijen over een program tot overeenstemming (c komen. Ook de vier andere par tijen waren de mening toegedaan dat de mogelijkheden van medewerking van de P.vJA. aan een kabinet moesten worden afgetast. Zij. die gedacht mochten hebben, dat dit toch niet mogelijk zou blijken te zijn, hebben zich goeddeels ver gist. Na de verkiezingen toonden de socialisten te begrijpen, dat er van verwerke lijking van typisch socialistische wensen, die in de verkiezingstijd naar voren waren gebracht, niets terecht kon komen. Er was ten slotte eigenlijk maar één obstakel: de zekerheid vooraf dat de optrekking van de A.O.W. direct of indirect via het algemeen kinderbijslagfonds uit de algemene middelen zou worden gefinancierd. Prof. Vondeling heeft aanvankelijk geprobeerd de ernst hiervan te rela tiveren, maar vandaag heeft hij dit niet gedaan. Het is inderdaad juist, dat ik geen zekerheid had met de heer Toxopeus tot overeenstemming te komen, maar daarom behoefde ik de heer Vondeling nog niet te kie zen. Omtrent het standpunt van de De oppositieleider, prof. dr. r. A. Vondeling, gefotogra feerd tijdens zijn rede in de Tweede Kamer gedurende de debatten over de woensdag ochtend afgelegde regerings verklaring. Koekoek poneert antithese «Van parlementsredactie) De heer Koekoek van de Boerenpartij heeft gisteravond in zUn maiden speech die herhaaldelijk tot grote hilariteit aanleiding gaf een nieuwe antithese g poneerd, die tussen dirigisten en niet- dirigisten. Hij legde er de nadruk op, dat hetpartijenstelsel ten onzent onzui ver werkt omdat men voor deze tegen stelling geen oog heeft. Met name de confessionele partijen, maar ook de V.V.D., verweet hij tweeslachtige houding, omdat zij geen duidelijke keuze doen tussen dwang vrijheid. De heer Koekoek wraakte voorts het optreden van pressiegroepen onder hij ook de hervormde synode rangschikte en kritiseerde het formeren". In dit verband noemde hy de naam van de heer Bieuwenga, een man, „die geen enkel contact met de boeren heeft". Tenslotte zei hij dat zijn fractie alle steun zal geven aan de voorstellen, die ont plooiing van de mens in vrijheid en ver antwoordelijkheid beogen en hem helpen om z'n door God opgedragen taak te vullen. „Tegen voorstellen, waardoor de mens in een van de staat afhankelijke po- Ir. C. N. van Dis van oordeel: (Vervolg van pagina I Prof. Vondeling herinnerde er in di verband aan, dat prof. Andriessen in eei bespreking van het sociaal en economisch program van de C.H.U. de vervulling allerlei desiderata op belastinggebied mogelijk en onwenselijk heeft genoemd, omdat de overheid nog zoveel taken heeft te vervullen. Met zichtbaar genoe gen las spr. uit het artikel in het C.H. tijdschrift de zinsnede voor, waarin prof. Andriessen zich afvroeg of hij wel hele maal in de C.H.U. paste hebt u. zc vroeg prof. Vondeling, dit gevoel ook niet enigszins ten aanzien van dit ka binet? Volkshuisvesting en sociale zekerheid De woningbouwparagraaf gaf de sc cialistische fractieleider aanleiding tot de opmerking dat de benoeming van drs. Bogaers tot minister van volkshuis vesting en bouwnijverheid hooggespan nen verwachtingen had gewekt, omdat men de nieuwbenoemde had leren ken nen als een man, die weet wat hij wil. Ik hoop dat hij ook kan wat hij wil, al dus spr., er de vraag aan toevoegend wat minister Bogaers over huurverho ging denkt. In de formatieperiode is ook gesproken over een meerjarenplan voor de woningbouw, maar dit is kennelijk uit de regeringsverklaring weggeval len. De verhoging van de AOW-uitkerin- gen noemde prof. Vondeling een uiter mate belangrijke zaak en hij herinnerde prof. Andriessen (instemmend knik kend) er aan, dat deze dit een zaak van de allerhoogste prioriteit had genoemd In de slotfase van de formatie heeft de heer Veldkamp terecht hierover hoog spel gespeeld, maar de vraag is nu wie de knikkers in de zak heeft gekregen of gehouden. Spr. veronderstelde dat het de heer Witteveen was. Zich kennelijk met name tot hem richtend, noemde hij financiering van de verhoging der AOW uifc de algemene middelen de best denk bare belastingverlaging. Op sociaal ge bied zou het kabinet een heel goed be gin maken, wanneer heit kwam met een voorstel tot toekenning van vakantietoe slag aan bejaarden. In bat vervolg van zijn rede memo- heren De Groot en Lankhorat het woord. (Van onze parlementsredactie) „De regeringsverklaring mist de eni ge grondslag, waarop ons volk werke lijk wel zou varen. De welvaart wordt nu eenmaal het best gediend, wanneer we leven naar Gods Woord". Aldus betoogde gisteravond in Tweede Kamer ir. C. N. van Dis (staatk. ger.), die er geen onzekerheid over bestaan, dat hy in het nieuwe kabinet niet het minste vertrouwen heeft als het gaat over het tegengaan van de zeden verwildering en de ontheiliging van Gods naam en dag. Weliswaar wordt in de regeringsverklaring gezegd dat de chris telijke grondslag van onze beschaving het beginsel is, waarop ook dit kabinet rust, doch dit zegt op zichzelf niets. De aan duiding christelijk" wordt immers maar al te veel misbruikt: men spreekt van christelijke dansclubs, christelijke toneel clubs, ja zelfs van christelijke carnavals verenigingen. Ernstig bezwaar had ir. Van Dis tegea het feit, dat de fracties zo nauw bij de formatie betrokken zijn geveest. Hij ge bruikte in dit verband het woord „koe handel" en zei, dat het er veel van weg heeft of de ministers door de Staten-Ge- neraal naar welgevallen worden benoemd ontslagen. Dit is in strijd met de grond- reerde prof. Vondeling de ernstige kri tiek, die het landbouwbeleid Marijnen had ondervonden. Deze kritiek gekomen van de landbouw organisaties in een stuk, dat als eerste ondertekend was door mr. Biesheu vel! Ook met betrekking tot de voorzie ningen, die op landbouwgebied getrof- *en moeten worden, zijn in de regerings- 'erklaring geen bedragen genoemd, het geen spr, een ernstig bezwaar vond De P.v.d.A.-spreker legde de minister president verder de -vraag voor hoe deze zich zijn bemoeienissen met de buitenlandse politiek voorstelt Wat de bezetting van het tweede tele visienet betreft, betreurde spr. het dat het kabinet zelf geen keuze heeft ge daan maar heeft vastgehouden aan de gedachte van een pacificatiecommissie. Maakt het kabinet zich er enige illusie ir, dat deze commissie het over dit omstreden onderwerp eens zal wor- vroeg hij. Voor hem stond het vast, dat de commissie gebonden is aan de uitspraak van de Kamer in deze. maar hij wilde toch wel graag horen of dit ook het standpunt van het kabinet is- Een beetje vreemd vond hij het in de regeringsverklaring niets te hebben ge hoord over reclame in de televisie, ter wijl hij tevens wel eens wilde weten hoe het kabinet denkt over de bezetting van het derde radionet. Tenslotte liet prof. Vondeling uitko ten dat hij op Financiën als staats secretaris liever een meer politieke fi guur had gezien. Na de heer Vondeling voerden de wet, die deze bevoegdheid aén de Ko. ning toekent. Sprekende over punten van praktische politiek, bepleitte spr. ingrijpende belas tingverlaging, waardoor er meer van be zitsvorming terecht kan komen en de be drijven beter kunnen expanderen, belang rijke verlaging van de staatsuitgaven hetgeen een voorwaarde voor belasting verlaging is en meer armslag voor de particuliere bouw. 45.000 woningwetwo ningen vond hij veel te veel. Voorts keer de de SGP-fractieleider zich tegen de pbo, maakte hij bezwaar tegen het opruimen van kleine landbouwbedrijven en zei hij het te betreuren, dat in de regeringsver klaring wel gesproken wordt over het herstel der betrekkingen met Indonesië, doch gezwegen wordt over de republiek der Zuid-Molukken en over Nieuw-Gui- (Van onze parlementsredactie) „In de Bijbel wordt telkens gespro ken over gerechtigheid en dat moet de norm van ons handelen zijn. Dat betekent dat we bereid moeten zün om offers te brengen bijvoorbeeld ten behoeve van de ontwikkelingslan den. Dit zou wel eens de doorvoering van belastingverlaging kunnen belet ten. Steeds zal aandacht geschonken moeten worden aan het zwakke in de samenleving, in de eerste plaats aan het vraagstuk der invaliden". Aldus de heer J. Smallenibroek, dia thans optreedt als voorzitter van de anti-revolutionaire fractie. Zoals te wachten was, liet hij zich in positieve zin over het kabinet uit. De regerings verklaring kwalificeerde hij als ..goed'' en de uitvoering daarvan zei hy me vertrouwen af te wachten. De a.r.-woordvoerder was van oordeel dat het beleid van het kabinet-De Quay door de kiezers niet is gedesavoueerd Voor 'n vijf-partijen-kabinet voelde hij niets en hij zou dan ook liever hebben ge zien dat formateur De Kort in een eerder stadium voor de liberalen had gekozen. Niet omdat de a.r. principieel de V.V.D boven de P.v.d.A. verkiezen, maar om dat deze keuze, ook om redenen van con tinuïteit meer voor de hand lag dan 'orming van een kabinet met dp P.v.d.A. Vervolgens ging de heer Smallenbroek in op het voor en leigetl van het maken afspraken. Daarbij gaf hij als z'n mening, dat het goed is om over punten. verschil van mening te ver wachten valt. deugdelijke afspraken te maken. Belastingverlaging Komende op de inhoud van de regeringsverklaring, schonk spr al lereerst aandaoht aan de clausule over belastingverlaging. Verwijzend naar de nota van het Centraal plan bureau waarin de geringe econo mische ruimte geplaatst wordt tegen over een lange rij van redelijke wen sen zei hij te betwijfelen of er van belastingverlaging wel iets zal kun nen komen. Men moet geen verwach tingen wekken, die niet kunnen worden vervuld. Spr. zal al blij zijn als 't mo gelijk blijkt de progressiefactor te neutraliseren Volledig was spr. het er mee eens dat het kabinet aan de woningbouw de hoogste prioriteit heeft gegeven en da-, daarvoor een ambitieus program is op gesteld. Daarbij moet worden gezegd dat i minister Bogaers voor een moeilijke taak staat en niet te benijden is. Graag zou spr. nadere inliohtingen hebben het voornemen huurverhogingen door te voeren. Het stond voor hem vast dat we nog jarenlang goedkope woningwet woningen en premiewoningen zullen moeten bouwen In overweging gaf de heer Smallen broek decentralisatie van het goedkeu- ringsbeleid, terwijl hy tevens graag de mogelijkheid bestudeerd zag om mensen een inkomen boven een bepaalde grens te dwingen goedkope woningwet woningen te verlaten. Sociale politiek Na z'n volledige vertrouwen in de capaciteiten van zijn partijgenoot Bies heuvel te hebben uitgesproken, ging de a.r. spreker in op de sociale problema tiek. Daarbij merkte hy op met de c grote meerderheid van zijn fractie geen bezwaar te hebben tegen een aanvul lende bijdrage uit de schatkist voor het dichter bij elkaar brengen van de kin derbijslagregelingen voor loontrekken- den en zelfstandigen. *Wat het putten uit de algemene middelen betreft, ligt het voor hem bij de A.K.W. tooh nog weer wat anders dan bij de A.O.W. Ten slotte sprekende over het tweede t.v. net, zed de heer Smallenbroek dat de A.R.P. volledig een open bestel aan vaardt, maar meent dat het systeem moet rosten op in het volksleven worte lende organisaties. Met het voorlopig toe vertrouwen van het tweede net aan de huidige concessionarissen in afwadh- ting van de definitieve bezetting kon hij zich geheel verenigen. heer Vondeling bestond zekerheid het zij toegegeven maar het was de zekerheid, dat ik niet met hem klaar zou komen zonder de toezeg ging, dat er in belangrijke mate uit de algemene middelen zou worden geput. Nog dieper ingaande op de A.O.W.- problematiek, legde dr. De Kort de na druk op het verzekeringskarakter van deze wet, zodat in principe aan het pre miestelsel de hand moet worden ge houden. Spr. was er zich evenwel van bewust dat de premiedruk ook te zwaar kan worden en in dit geval had hij geen bezwaar tegen een tijdelijke of zelfs een blijvende bijdrage uit de algemene mid delen, bijvoorbeeld via het algemeen kinderbijslagfonds. Terugkomende op zijn besluit om de V.V.D. als regeringspartner te kiezen, wees hij er op dat de drie christelijke partijen op 15 mei als bescheiden win naars uit de strijd zijn gekomen, zodat het voor de hand lag dat het door deze partijen gesteunde beleid met vermij ding van de zwakke punten (landbouw volkshuisvesting) moest worden voortgezet Dit beleid was mee gedragen door de V.V.D. en hoewel deze partij relatief meer verloor dan de P.v.d.A., geeft de trendmatige ontwikkeling van beide partijen toch een voor de V.V.D. gunstiger beeld te zien. Spr. achtte het dan ook juist, dat ook de heren Beel en Marijnen voor de V.V.D. als vierde re geringspartner hebben gekozen. Dat daardoor tussen de K.V.P. en de P.v.d.A. volgens de heer Vondeling een vertrou- wenskloof is ontstaan, noemde spreker „jammer maar niet terecht". Ten slotte betuigde hij z'n instemming met program en beginselen van het ka binet. Het vertrouwen in de coördineren de talenten van de heer Marijnen is de laatste tijd nog verstrekt. De K.V.P.- fractieleider verbaasde zich er alleen dat er nog geen staatssecretarissen zUn benoemd. Hy nam aan dat er ook staatssecretaris voor middenstands- zaken zal komen. Zakkenrollers zijn actief in treinen Gedurende de laatste tijd is by de Nederlandse Spoorwegen veelvuldig aan gifte gedaan van gevallen van zakken rollerij. Voorts vormt handbagage, in het bijzonder damestassen, het middel punt der belangstelling van gauwdieven die van de drukte in de treinen gebruik maken om hun slag te slaan. 55 (Van onze parkementsredactie) „Formeel zijn alleen de fractie voorzitters aan de gemaakte afspra ken gebonden. Zij hebben zich tij dens de slijtageslag in Wassenaar sterk gemaakt dat het grootste deel van hun fracties hen zou volgen, maar zij waren, juridisch uitgedrukt, niet gerechtigd om hun fracties in rechte te vertegenwoordigen bij het aangaan van een akkoord". Aldus de nieuwe voorzitter van de VVD-frac- tie, mr. W. J. Geertsema, die hieraan evenwel toevoegde: „Maar om elke eventueel opkomende ongerustheid weg te nemen al zijn we dan niet formeel gebonden, moreel voelen we het ons wel". Enig opzienbaarde de liberale spreker, toen hy voorts verklaarde dat zijns in ziens de fractieleiders met het maken !en convenant in Wassenaar te ver zyn gegaan. Dit hield evenwel geen desa vouering van mr. Toxopeus in. Deze stond, aldus spr.. A-oor het alternatief dat prof. Beel zich tot de P.v.d.A. zou wenden, wanneer hy zyn medewerking aan de totstandkoming A-an het akkoord zou wei- niet in het landsbe- geren. En dit zc lang zyn geweest. Met de geest van het program zei mr. Geertsema het volledig eens te zijn, ter wijl hij tevens van mening was, dat mr. Marijnen er in korte tijd in was geslaagd om een aantal bekwame bewindslieden aan te trekken. Hy wilde het kabinet dan ook volledig vertrouwen toezeggen. De lberale fractievoorzitter Avilde van de gelegenheid gebruik maken om tegen te spreken, dat de V.V.D. zou hebben ge weigerd om voor Defensie een bewinds man te leveren. De liberalen hebben ech ter steeds op het standpunt gestaan dat de zetel van Defensie het best door een geestverwant van de KVP kon worden Wanneer verlaging van de loon- en in- bezet. komstenbelasting niet mogelijk zou blij ken te zijn, hoopte spr.. dat er 'n ver schuiving van de belastingdruk van de directe belastingen zou plaatsvinden. Ook sprak hij de hoop uit dat het prijs beleid minder star zou worden dan het de laatste tijd is geweest Het bouw programma voor 1964 had hij graag anders gezien, maar hij was bereid om het te accepteren. Hij achtte het zeer de vraag of de voorlopige be zetting van het tweede televisienet door de huidige concessionarissen wel de meest I Monjengebed, gelukkige oplossing 'anavond 19.50 Lichte gram 20.00 ""ugurkumcr mu= SPI. avondconcert in de open lucht 21.30 Klass pianomuz (gr) 22.00 Orgelconcert 22.3o Nws en SOS-ber 22.40 Avondoverdenking 22.55 Boekbespre- - king 23,00 Lichte gram 23.30 Vers in 't gehoor, literair progr 23,5524.00 Nw* Hilversum II, 298 m. 19.00 Carrousel, licht programma 20.00 Nwe 20.05 Radio- philharm orkest en soliste: moderne muz 21.35 In Holland staal een krot klank- beeld 22.05 Licht orkert 22.30 Nws 22.40 Actualiteiten 23.00 Sportactuallteiten met wereldkampioenschappen wielrennen 1963 te Rocourt 23.'i0 Discotaria 23.5324.00 Nws aw 15.15 Pauze 15.30 NTS: 19.00 Euro- reportage uit Han- —15.45 V d klev visie: atletiek: dii nover van een gedee!t< locting tussei 19.55 Het 1 VARA: 20.20 Achter het nieuws 20.45 Acht aan een draadje, muzikaal incident 21.15 Hughle. toneelstuk f~ m "-ials. documentaire Programma voor morgen i en bcrich- i 8A5 Lichte 9.35 Water- .40 V d jeugd 10.15 Moderne So Overweging 8.00 1 59 niet „Maar mijnheer Geertsema, neem kwalijk, heb ik ook maar één ogenblik twijfeld, dat u het recht aan uw zijde had. Nie mand heeft daar aan getwijfeld. Twijfelt iemand aan het recht van de huisjesmelker, die een huur der, die door ziekte of overmacht in huurschuld is gevallen, op straat laat zetten en zijn meube len in beslag neemt? We moeten alleen maar al te zeer de macht van die dode wetsletter er kennen, mijnheer Geertsema, maar daartegen over staat, dat ook niemand twijfelt aan het vol slagen gebrek aan gevoel voor de medemens Maar dat verwachten wij ook niet van zakenmen sen, die hun eigen ideeën over fatsoen en net jes zaken doen er op na houden." Helemaal op zijn gemak voelde Geertsema zich niet meer. Nukkig haalde hij zijn schouders op. Maar de strijd opgeven, dat nooitI „Dat mag allemaal zo zijn, maar het veran dert niks aan de feiten. U zit hier achter, mijn heer Bodenstein en ik zou wel eens willen we ten, wat uw spelletje is. De Martijns hebben ineens hun achterstallige rente te voorschijn ge toverd en de tweede hypotheek afgelost cn daar weet u meer van." „Maar mijnheer Geertsema, mag ik misschien weten, wat u eigenlijk wenst. Voor zover mij be kend had u beide hypotheken in handen. U in sisteerde op uw, overigens goed, recht om de rente binnen te krijgen. U hebt zelf de hypotheek opgelegd: u had, wanneer u wist waar de „Ka- trynsveen" uithing, het schip aan de ketting laten leggen „Juist," viel Geertsema in, „waar is de schuit? U weet het en de Martijns weten het." „U vergist u deerlijk, mijnheer Geertsema. Ik eet het zeer zeker niet en, voor zover mij be kend, weten de heren Martijn het evenmin. Maar bovendien: u geeft zelf toe, dat u uw geld hebt gekregen. Wat wilt u dan eigenlijk verder? Is dan mijn veronderstelling, dat het u niet zozeer om uw geld, dan wel om het schip te doen is. toch juist?" „Waarom zou ik anders die hypotheken over genomen hebben? Dacht u, dat ik geen veiliger belegging weet? Waarom zou ik de interest zo hebben laten oplopen? Ik ben toch niet helemaal gek." GINDER VALSE VLAG Bodenstein stond op, als wilde hy te kennen geven, dat hij althans het onderhoud als geëindigd wenste te beschouwen. „Juist mijnheer Geertsema. Dan hebben we nu eindelijk de kaarten op tafel. Aan de éne kant ben ik blij, dat ik weet waar we aan toe zijn; aan de andere kant spijt het me te weten, wat voor een verfoeilijk individu u blijkt te zijn. Hoe iemand het in zijn hoofd kan halen om twee door en door fatsoenlijke mensen als de heren Martijn, willens en wetens, om zeep te brengen, is mij on verklaarbaar. Mijn vertrouwen in mijn medemens heeft alweer een gevoelige knak gekregen. Maar dan wil ook ik open spel met u spelen, mijn heer Geertsema. U kunt gaan, mijnheer, en u zult me een groot genoegen doen dit kantoor in het vervolg niet meer te bezoeken. Ik kan u verzekeren, dat uw spel uit is. Het zal u niet- gelukken, mijnheer, deze mensen in het ongeluk te storten. Al zou ik mijn laatste cent er in moe ten steken, dan zal ik van nu af aan achter de Martijns staan. Uw eerste hypotheek neem ik over...., ik, persoonlijk, begrijpt u? Al druist het nog zo tegen myn principes in, ik zal niet tolereren, dat twee behoorlijke mensen het be staan onmogelijk wordt gemaakt door ik zal niet het woord gebruiken, dat mij op de tong brandt door iemand van uw kaliber." Bodenstein liep naar de deur van het bedien denkantoor, die hij wagenwijd open wierp. „Bernard, laat deze mijnheer uit." Er ging bijna de hele fles cognac aan, voor dat captain Winfield zijn handtekening „for the owners" had gezet. Het document was met de meeste zorg door zijn collega Beunders in diens beste Engels geredigeerd. Als ware het een in ternationaal verdrag, waaronder beide ministers met gouden vulpennen hun handtekening hadden gezet, schudden ze elkaar de hand en ten slot te zei Winfield sportief: „Wel kerel, voor mij is en blijft het zuur, maar ik wens jou geluk met dit hofje. Als je me nu nog veilig en wel binnen weet te slepen, dan zijn we tenminste allebei on- der de pannen." Bart Beunders lachte tevreden, maar het kost- bare document borg hy veilig in een binnenzak. voordat hy antwoordde. „Nou...., ik zal maar eens eerst terug naar boord gaan, want we moeten kijken, wat we aan volk kunnen missen om in de eerste plaats die lading voor een deel om te stuwen, ging hij voort: „Zelfs al zou je stoom op de winches vooruit kunnen krijgen, dan zou ik het nog niet aandurven." „Neen, kapitein, ik vast niet," en de „mees- ter" schudde bedenkelijk zijn kop. „Ik ben eris in luik 2 wezen kijken en het lijkt wel een alpen- landschap. Dat ruim zat maar voor een goeie driekwart vol en is aan het werken getrokken A-an jewelste. Balen door elkaar, bergen uit el- kaar gebarsten zakken en een partij „dunnage" er tussen door. Een liefhebberij om aan te kij- ken. Als je daar één sling uithaalt heb je een prachtkans, dat de hele boel aan het schuiven gaat en de mensen levend onder de „nassi" be- graven worden." „En dan weet je nog niet eens, hoe de schuit er op zal reageren," vulde Beunders aan. „Ik ben bang, dat we minstens een. 2000 balen met de hand zullen moeten verwerken en daar- na zullen we wel 's kijken, hoe ze komt te lig- gen. Da s zowat een gewicht van een 120 ton. Natuurlijk niet van veel belang, maar het is toch altyd wat, „Niet veel belang? Dat ligt er maar aan, hoe je stuwt. Als je het gewicht inderdaad van bak- boord naar stuurboord weet over te hevelen, dan is het 240 ton en dat telt zeker. Enfin, we moe- ten eerst de mensen op onze kant hebben en ze op de hoogte brengenSimon, blijf jij hier wacht, even vragenen Bart richtte zich tot captain Winfield. (Wordt vervolgd) orkestwerk! Middagkiok-noodklok 12.04 S !2.30 Meded ten behoeve van land. en tuinbouw 12.33 Licht instrumentaal en- semble en zangsolJsten 12.56 Katholiek nws 13.0o Nws 13J15 PlatennieuwB 13.20 Or kestenparade (gr) 13.45 V d A-rouw 14.00L Utrechts Stedelijk orkest en solisten: klass muz '.4.20 Lichte gram 15 00 V d Jeugd 15.30 V d zieken 16.30 Viool en cello: moderne muz 17.05 Lichte gram 17.40 Beursberichten 17.45 Lichte gram 18.10 Promenade-orkest cn zangsolisten: klass muz 18.50 Regeringsullz. Bescherming Be volking. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws 7. o Ochtendgym 7 20 Socialistisch strijd- - o» repor- 9 !0 Moderne derkunst In i wijding. VA1 9 00 Ochtendgym 0 20 Babysitten: lichte gram mei comm 1050 Zigeunermuz (gr) 11.00 V d kleuters ::.:5 Radiophilharmo- nlsch sextet: moderne muz 11.45 Lichte gram AVRO: 12.00 Zang en plano 12.30 Meded ten behoeve van land- en tuin bouw 12.33 Sport en recreatie, afgewis seld met gram 13 00 Nws 13.15 Meded, eventueel actueel of gram 13.25 Beurs berichten '.3.30 Lichte gram 14.00 Ge mengd zangkaoor '.4 25 Voordracht 14.45 Mezzo-sopraan en piano: moderne liederen 15.00 Gastenavond. gevar progr. VARA: lit de muziekgescliiedens, 16.30 Licht ork en zang- 17.30 Griekse 18.00 Nws 18.75 Gesproken brief i Licht ensemole met zangsolisten 18.30 Draaiorgelklankcn. TELEVISIE KRO' 19.30 Er moet iels gebeuren keer. NTS- 20 00 Journaal en weerovcr- zlcht. KRO: 20 20 De Fuik. TV-spel 20.55 Schatten op zolder 2:.25 Als tk koning was. k' mische opera 2" 45 Epiloog. NTS:

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7