Beveiliging middenberm onmiddellijk aanpakken ATTENTIE Sunkist North State Ward ten dele schuldig bevonden door de jury Toestand gaat vooruit 't is weer tijd voor Felle aanval in V-raad op Znid-Afrika Geen illusies over de Sowjetunie Jjh een boette, hy China zowel in India als op Korea actief Portugal moet koloniën vrijlaten Vermiste energie 5 DONDERDAG 1 AUGUSTUS 196» Experimenten hebben weinig zin Reeuwiik zoveelste Twee mensen rijden.in hun auto J met matige snelheid over de teken aail de Waild rijksweg. Het is niet bijster druk: een open, veilige rijbaan ligt voor hen. Veilig? Plotseling buitelt een vehikel door de middenberm en voor ze zich zelfs kunnen ver bazen is het voertuig al met groot geweld op hun wagen geklapt, die in enkele seconden in een wrak is veranderd. De beide mensen zijn op slag dood Zo gebeurde het dezer dagen bij Reeuwijk, zo gebeurde het 't afgelopen jaar in steeds toene mende mate elders, waarmee duidelijk aangetoond werd dat in principe geen enkele weggebrui ker meer kan weten of hem (of haar) niet iets dergelijks kan overkomen. Tenzij (Van een onzer redacteuren) Advei tentie) Alleen de echte SUNKIST sinaasappelen zijn gestempeld met SUNKIST en de citroenen met SUNKIST of SK. Overtuig u dus dat u de echte krijgt! Tenzij in ons land op z meer aan de beveiliging bermen op rijkswegen wordt gedaan. Want een ongeval op de eigen rijbaan geeft nog kansener kan nog ontweken worden en geremd, er kunnen bij vol doende tegenwoordigheid van geest nog noodsprongen worden gemaakt. Maar bij het als een projectiel door de middenberm schieten van een uit de koers geraakte en vaak tevoren onzicht bare tegenligger staat men machteloos. Volkomen machteloos. Inderdaad, er zijn meer soorten ver keersongelukken welke een weggebruiker tot volkomen machteloosheid doemen. Men denke aan de kettingbotsingen, waar bij de schuldige meestal geen schramme tje oploopt en zich al vele kilometers verder bevindt, als de gedupeerden be ginnen eikaars namen op te schrijven Maar daar kan weinig acuuts aan worden gedaan, gezien het zich revolutionair ont wikkelende wegverkeer. Bovendien is de overlevingskans hieroij nog zeer groot. Middenbermen kunnen echter onmid dellijk veiliger worden gemaakt; daar bestaan diverse mogelijkheden voor. Om er enkele van te noemen z.g. olifants draad, de guard of vangrail, een zeer brede middenberm en de z.g. valkuilen een soort goten in de middenberm waar op drift geraakte auto's wel in, maar niet meer op eigen kracht uit kunnen komen. Een feit is evenwel dat van die beveili ging op middenbermen waarbij het uit de koers geraakte auto's moeilijk, zo niet on mogelijk wordt gemaakt op de rijbaan van tegenliggers terecht te komen, tot nu toe in ons land niet zo bijzonder veel is terecht gekomen. Wikken en wegen Zeer zeker, van overheidswege ziet men bepaald wel de noodzaak „om hier iets aan te doen", maar verder dan overwegen en het plaatsen van enige proefopstellin- men is men tot nu toe niet gekomen. En dit, terwijl middenberm-ongelukken zich in angstwekkend toenemende frequentie voordoen. Tientallen argeloze weggebrui kers hebben hierdoor de laatste tijd het leven al verloren. Er zijn twee oorzaken aan te wijzen die op een snelle actie in dezen belem merend blijken te Werken. De eerste oorzaak is dat Verkeer en Waterstaat proefondervindelijk wil nagaan welke beveiligingsmethode (n) op middenber men de beste moet (en) worden geacht. De tweede oorzaak is de kwestie van 's rijks financiën, die samenhangen met het onvermijdelijke prioriteitenschema volgens hetwelk zou moeten worden ge werkt. Hetgeen dus in tweede instantie op „wikken en wegen" neerkomt,. Over belde factoren enkele opmerkin gen. In de eerste plaats dus dat proef ondervindelijk nagaan welke beveillglngs- methode (n) het nn moet (en) zUn. De vraag mag ln dit verband worden ge- steld Is het van de Nederlandse held eigenlijk geen hoogmoedig en ireëel standpunt, als zij eerst nog eens zelf tig een zaak wil gaan overwegen er derzoeken, terwijl er in het buitenland reeds gedetailleerde en grondige rappor ten over bestaan Want we behoeven korte termijn helemaal niet te experimenteren, de midden- dat heeft het buitenland al voor ons daan en dat nog beter dan wjj het ooit zouden kunnen. Unanieme mening van deskundigen Het catastrofale ongeluk bjj Reeuwijk waarbij drie mensen de dood vonden heeft opnieuw het ontbreken van een z.g. mid denbermbeveiliging op de mees te rijkswegen zeer schrijnend aangetoond. Hier moet onmid dellijk, dus zonder verder uit stel om welke reden dan ook, ALLES aan gedaan worden. Dat is de unanieme mening van alle deskundigen die wij over dit onderwerp spraken. Want uitstel betekent alleen maar meer ver liezen aan mensenlevens, zo is hun oordeel. Hoe lang nog.' Wat heeft nu „ergens een proefopstel ling" in feite voor zin Moet dan eerst nog eens een tijd gewacht worden of uitgerekend op dat stuk weg, waar proefopstelling is geplaatst een stuk of tien uit de koers geraakte auto's-en-wat- daarmee-gebeurde zijn voorgekomen Aangenomen dat die methode juist zijn, wat hij tussen haakjes niet is lang gaat dat allemaal nog duren. Als bijv. in het buitenland overvloedig z.g. vangrails die de auto weer terugkaat sen op zijn eigen rijbaan, worden toege past en er bestaat daar ook uitgebreide documentatie over de doeltreffendheid van dit systeem, op grond van erv gen, opgedaan met duizenden kilometers van dit soort beveiliging, waarom deze dan niet zonder méér op onze daarvoor in aanmerking komende rijkswegen, bij voorkeur die met smalle middenbermen, toegepast Men kan hier tegenover stellen dat ze wellicht niet altijd, dus voor de volle hon derd procent, blijken te voldoen. Maar wat dan nog Is er in het verkeer ooit één veiligheidsmaatregel toegepast, die volkomen waterdicht was. Werkelijk honderd procent wil, kan lang wach ten. Derhalve dienen we in dit geval op wegen ook dan nog bepaalde veilig heidsvoorzieningen te treffen indien het effect misschien minder goed zou zijn dan we hadden gehoopt Het effect met die vangrails is overigens goed tot zeer goed te noemen. We kunnen er onmiddellijk mee aan het werk. Zoals gezegd daar, waar de middenbermen be trekkelijk smal zijn. Voor bredere mid denbermen komen bijv. eerder genoemde valkuilen in aanmerking, een systeem dat in de V.S. op de meeste grote verkeers aders wordt toegepast. Ook hierrappor ten waaruit de deugdelijkheid van systeem blijkt, ter inzage. En dan de financiën. De beveiliging middenbermen zou een kostbare onder neming zijn. Maar mag er eigenlijk nog wel over geld gesproken worden als er tal van mensenlevens mee gemoeid zijn? Want dat is toch een zaak die in geen geldswaarde is uit te drukken? Dat „het geld er niet voor is" kan alleen maar een dooddoener worden genoemd, even levens groot als het destijds - voor februari 1953 - een dooddoener moest worden genoemd toen zoiets als een Deltaplan niet eens in overweging genomen werd. Na de ramp bleek het geld er ineens wèl te zijn Samenvattend de thans nagenoeg ge heel ontbrekende beveiliging van de mid denbermen op onze rijkswegen gedoogt geen verder uitstel meer. Er dient onmid dellijk gehandeld te worden. Dat is voudig de plicht van de overheid. Want in feite kan die overheid, bij het ont breken van elke beveiliging, voor elk middenbermongeluk linea recta verant woordelijk worden gesteld. Na een uitvoerig beraad heeft de jury de Britse osteopaat Step hen Ward op twee punten van de aanklacht schuldig verklaard aan souteneurschap. Het betreft de eerste twee punten: het geheel of gedeeltelijk leven van uit prosti tutie verkregen inkomsten. In de betreffende perioden leefde Ward samen met Christine Keeler en Mandy Rice-Davies. De jury sprak het niet-schuldig uit met betrekking tot drie punten van de akte van beschuldiging die onder meer het aanzetten van minderjarige meisjes tot het onderhouden van on- Ben Bella dient grondwet in Premier Ahmed Ben Bella heeft gisteren een grondwet voorgesteld die de president grote bevoegdheden geeft, evenals in Frankrijk. In ene rede zei Ben Bella, dat het land goede vorderingen maakt maar dat het tijd wordt de democratische in stellingen te verstevigen in een grond- Volgens de grondwet zal de president van de republiek tevens de leiding heb ben van de rechtspraak, het leger en allg nationale raden zoals de economi sche raad. Hij zal gekozen worden voor vijf jaar met een onbeperkt aantal ambtstermij nen. Een motie van afkeuring moet door een derde van de afgevaardigden in de Nationale Vergadering geëist worden, maar goedgekeurd worden door de helft. De Mohammedaanse godsdienst wordt •taatsgodsdienst en Arabisch wordt de Officiële taal. Het Frans zal geduren- 4» een interimperiode gebruikt worden. geoorloofde betrekkingen met een der de behelsden. De president van de rechtbank heeft meegedeeld, dat er pas uitspraak zal worden gedaan als Ward „fysiek" in staat-is in de rechtszaal te verschijnen. Ward moest, zoals bekend, gistermorgen in een Londens ziekenhuis worden op genomen, omdat hij een te grote dosis slaapmiddelen heeft ingenomen. Hij was gisteravond nog steeds buiten bewust zijn, maar van de zijde van het zieken huis is vernomen dat zijn toestand voor uit schijnt te gaan. Hij zal echter nog minstens 48 uur in het ziekenhuis moe ten blyven. De advocaat van Ward heeft inmid dels laten weten, dat hij hoger beroep zal aantekenen. De jury kwam tot haar uitspraak na vier uur en twintig minuten beraadslaagd te hebben. De rechter ging akkoord met een voorstel van de openbare aanklager, Mervyn Griffith-Jones, om een tweede akte van beschuldiging aan te houden tot de volgende zitting. Tijdens het voor onderzoek zijn tegen de osteopaat zeven beschuldigingen ingebracht Vijf daarvan werden in de eerste akte van beschuldiging opgenomen. Het Hof gaat tot 10 september op reces. Het von nis zal echter, mocht de toestand van Ward dat toelaten, eerder worden uit gesproken. Drie beelden die zeer duidelijk de werking van vangrails demonstreren. De auto botst er met grote snelheid tegenaan (1); de rails kaatsen de wagen terug op dezelfde weghelft (2), waar de wagen in dit geval ondersteboven op terechtkomt (3). Conferentie Manilla: Oe Thant krijgt bevoegdheid De besprekingen, die president Soe- karno, president Macapagal en pre mier Rachman achter gesloten deuren over de toekomstige federatie Maleisië hebben gevoerd, werden voor een deel bijgewoond door de V.N.-ambtenaar Alfred Mackenzie, die door de secre- taris-gejjeraal tot verbindingsambte naar naar deze topconferentie was ge zonden. Na afloop van het geheime overleg verklaarde premier Rachman van de Maleise federatie, dat de kwestie van het zelfbeschikkingsrecht van de bevol king van Brits Borneo thans in handen Oe Thant ligt. Tot dusver had pre- Rachman steeds verklaard, dat de gebieden van Brits Borneo automatisch deel van de nieuwe federatie zouden gaan uitmaken, doch thans liet hij door schemeren erin te willen toestemmen, dat de conferentie in Manilla wat Borneo betreft aanbevelingen aan de secretaris generaal zal doen. Zoals gemeld eist president Soekarno, at in Brits Borneo een volksstemming, onder toezicht der V.N., zal worden ge houden over toetreding tot Maleisië. De Indonesische legerleiding heeft medegedeeld dat het garnizoen van Dja.- karta thans is uitgerust met drie bat terijen luchtdoelgeschut. De batterijen, die met radar zijn uitgerust, omvatten te zamen 54 kanonnen. Zij zijn opgesteld om de Indonesische hoofdstad te be schermen tegen luchtaanvallen, indien deze, in verband met het geschil om Maleisië, zouden worden uitgevoerd. De Veiligheidsraad is gisteren op verzoek van tweeëndertig onaf hankelijke Afrikaanse landen bij eengekomen om de wat deze lan den noemen „explosieve toestand in Zuid-Afrika, geschapen door de apartheidspolitiek van de Zuid- afrikaanse regering" te bespreken. De Zuidafrikaanse delegatie bij de Ver- ligde Naties had de voorzitter van de tad, de Marokkaan Achmed Benhima, ?n verklaring doen toekomen waarin zij opmerkte dat met deze bespreking geen nuttige zaak wordt gediend. Zuid-Afrika, dat was uitgenodigd om het debat bij te wonen, liet weten hierop geen prijs te stellen. Dr. John Karefa-Smart, minister van buitenlandse zaken van Sierra Leone, was de eerste spreker in het Veiligheidsraad debat. Hij zei dat de raad krachtige, positieve en gepaste maatregelen tegen Zuid-Afrika moet nemen. Volgens hem vormen de bewapening van dit land en de vele tegen de vrijheid gerichte wetten de grootste bedreiging voor de vrede en de veiligheid op het Afrikaanse continent. Dr. Kamefa-Smart, een van de vier Afrikaanse ministers die door de Afri kaanse topconferentie zijn aangewezen om Zuid-Afrika in de Veiligheidsraad te beschuldigen, zei dat het tot zijn taak behoort de raad aan te sporen niet te wachten tot het tegenwoordige even beeld van het vroegere nazibewind zal leiden tot uitroeiingskampen, die vrien- Harriman over kernstop: Doelstellingen onverzoenlijk delijk als autonome Bantoegebieden wor den gecamoufleerd. De apartheidspolitiek, aldus dr. Karefa-Smart, leidt eerder vroeger dan later tot een ongeëvenaarde explosie. Mongi Slim, minister van buitenlandse zaken van Tunesië, zei vervolgens dat Zuid-Afrika's „tarten" van de Verenigde Naties en hun besluiten, om een „histo rische beslissing" vragen, die in overeen stemming is met het doel van de organi satie. Een dergelijke beslissing moet vol gens Mongi Slim rekening houden met de vorig jaar november aangenomen resolutie. „Rood-China schaadt economieën van Sowjet-landen" De Russische pers Is van ideologi sche kritiek op communistisch Chi na overgeschakeld op harde econo mische feiten. Gemeld werd dat China in de communistische wereld een economische kloof teweeg brengt. Het blad van de Russische vakbewe ging, Troed, schrijft, dat in de afge lopen drie jaar China's handel met de andere communistische landen met meer dan 50 procent verminderd. ,,De schen ding van eerder getekende overeenkom sten door China heeft de nationale eco- i van enkele socialistische lan- ook die van China zelf ernstig afbreuk gedaan. Troed bevestigde vervolgens op indi- rekte wijze wat sommige Westerse des kundigen reeds zeiden, namelijk dat het groeitempo van de communistische eco- het verminderen is. Averell Harriman, de Ameri kaan die in Moskou het kernstop- verdrag namens zijn land heeft geparafeerd, heeft in Washington gewaarschuwd tegen een te groot optimisme. De onderminister ver klaarde, dat de doelstellingen van de Ver. Staten en de Sowjetunie onverzoenlijk zijn, dat er geen verschil is tussen Stalin Chroesjtsjef wat betreft hun vastbeslotenheid, de wereld com munistisch te maken en dat we ons geen illusies moeten maken over onze verhouding tot Moskou. Volgens Harriman Wil Chroesjtsjef slechts een allesvernietigende kernoor log vermijden, omdat die alles zou ver woesten, wat in de Sowjetunie is opge bouwd. De Chinese uitdaging aan Mos kou om het leiderschap acht hij „van lange duur". Naar zijn mening hebben de Chinezen na de Cubaanse crisis meer invloed gekregen op de communistische partijen in de gehele wereld. Harriman zei niet te begrijpen, v m Chroesjtsjef zo gebrand is op gelijk tijdige ondertekening van het kernstop- verdrag en een nlet-aanvals-pact tussen de landen van de Navo en het Warschau I Ex-president Eisenhower schijnt niet genoeg te kunnen krijgen van het oude Europa. Hij maakt nogal eens een reis naar ons werelddeel. Gisteren is hij met zijn echtgenote aan boord van de Queen Elizabeth voor een va kantie in Engeland uit New York vertrokken. Hij zal ook naar de stran den van Normandië gaan voor opnamen van een korte televisiedocumen taire. Tegen de journalis ten zei h)j: „Het verwon dert me dat jullie nog zo'n belangstelling heb ben voor een boer uit Gettysburg", daarmee op zichzelf doelend. I De bioscoop schijnt in Frankrijk iets van zijn populariteit te gaan ver liezen. Het theaterbezoek daarentegen neemt toe. Een op de vier Fransen gaat nooit naar een bios, maar de bezitters van een televisietoestel gaan even vaak naar de film als zij die geen televisie in huis hebben. De „terugkeer naar het theater" is voor al in Parijs, dat natuur lijk op dit gebied meer mogelijkheden biedt dan waar ook, opvallend. In de afgelopen tien jaar is 61 procent van de inwo ners van Parijs en om streken wel een of meer dere malen naar het theater geweest. In 1956 was dit percentage veel lager, namelijk 41. I In Thailand wordt al druk gepraat over het bezoek dat koningin Ju liana in oktober aan dat land zal brengen. De Thailandse minister van defensie heeft al laten weten dat onze Koningin graag olifanten wil zien. De Koningin zou ook graag een bezoek bren gen aan Tsjiengmai, een bergoord in Noord-Thai- land. I Luigi Costarelli, alias „the chief, is gisteren overleden. Deze romeinse cowboy bereed jaren lang op zijn tweewielig „paard" de straten Rome, gestoken in volledig cowboykostuum met twee speelgoedpisto len opzij. Hij werd vooi de Romeinen een beken de figuur, die vaak met zijn fiets waarover wild-west-zadel was ge drapeerd, bij de restau rants stopte. Hij placht dan even aan zijn gordel te rukken, zijn breedge rande hoed iels naar achteren te duwen, op de tafels op het trottoir af te stevenen en zijn beide speelgoedpistolen uit de holsters te wippen. „Al len dood", schreeuwde hij dan en fietste verge noegd door. pact. De Russische premier heeft echter de erkenning van Oost-Duitsland niet als voorwaarde voor een kernstopverdrag geëist. Als ook het Oostduitse regiem het verdrag ondertekent, zal dat dus geenszins betekenen, dat de andere on dertekenaars dit bewind erkennen. In Bonn is men nog niet helemaal ge- ïst en gaat men dan ook met de nodige omzichtigheid te werk. Men is van oor deel, dat Ulbricht, de Oostduitse partij chef, verdacht snel heeft laten weten, dat hij het kernstopverdrag aanvaardt. De Westduitse regering wil alles doen om te voorkomen, dat het verdrag leidt tot een „geleidelijk hogere waardering" van het communistische bewind in de Sowjetzone. Zij heeft zich nog niet bezig gehouden met de kwestie van een even tueel non-agressie-pact tussen Oost en West Vermelden we nog, dat Rusk, de Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken, morgenavond met een groot gezel schap naar Moskou hoopt te vertrekken, waar maandag het kernstopverdrag of ficieel zal worden ondertekend. Zowel aan de grens met India als in Korea proberen de Chinezen com pensatie te vinden voor de betrekke lijke rust die in het Westen is inge treden. De Amerikaanse brigade-generaal Pershing Brown heeft gisteren meege deeld dat Amerikaanse soldaten op Ko rea gistermorgen voor de derde maal schoten met Noordkoreanen hebben ge wisseld. Sedert zondag sneuvelden bij botsingen drie Amerikanen, een Zuidko- reaan en vier Noordkoreanen. De gene raal zei, dat er (meer vuurgevechten zijn geweest in de afgelopen dazen dan er ooit in zijn Koreaanse carrière zijn voorgevallen. India heeft bij Peking uiting gegeven aan zijn bezorgdheid over de toenemen de Chinese troepenconcentraties aan de grens van Tibet. Peking heeft geprotes teerd tegen het feit, dat Indiase troepen de Tibetaanse grens hebben geschon den. Vorig jaar waren dergelijke pro testen de inleiding tot de gewapende actie van China. f:aan om een akkoord over de vaststel ing van de grens tussen beide landen te tekenen. De Italiaanse president Antonio, Segni is gisteren met zijn echtgenote! in München aangekomen voor een be-j zoek van drie dagen aan West-Duits-1 Spion veroordeeld De 28-jarige Westduitse dubbele agent Bode Schoenrock is tot 18 maanden ge vangenisstraf veroordeeld wegens spion- nage voor de Poolse inlichtingendienst. De handelsagent en vroegere journalist uit WesLBerlijn werkte ook als free lance voor de Westduitse inlichtingen dienst. In die tijd zou hij contact heb ben gehad met de Poolse inlichtingen dienst die hem soms 2000 mark per maand betaald had voor inlichtingen. V eiligheidsraad De Veiligheidsraad heeft giste ren de Afrikaans-Aziatische reso lutie goedgekeurd, waarin Portugal wordt verzocht, onverwijld het recht van de bevolking van de Portugese gebieden in Afrika op zelfbeschikking en onafhankelijk heid te erkennen en met spoed andere maatregelen tot dekoloni satie te treffen, waaronder het staken van alle onderdrukking en het verlenen van onvoorwaardelij ke pohtieke amnestie. Voor de resolutie stemden Brazilië, Ghana. Marokko, nationalistisch China, Noorwegen, de Philippijnen, de Sowjet unie en Venezuela. De Verenigde Sta ten, Frankrijk en Gr.-Brittannië onthiel den zich van stemming. Er waren geen tegenstemmers. In de resolutie wordt voorts alle lan den verzocht, „onmiddellijk op te houden met het verlenen van die bijstand aan de Portugese regering die haar in staat stelt, de onderdrukking van de bevolking in de door haar bestuurde gebieden voort te zetten". Daarom moet alles in het werk worden gesteld „om de ver koop en de levering van wapens on mi litaire uitrusting aan de Portugese rege ring té verhinderen". In het verleden heeft Portugal soort-», gelijke resoluties van de Verenigde Na ties genegeerd. De Ghanese ambassa deur, een van de ondertekenaars, ver klaarde dat de resolutie zwak was ge steld maar dat bij de belangrijkste voorzieningen bevatte die door de Afri kaanse staten werden gewenst. Voor de stemming waren de opstel- irs van de resolutie (Ghana, Marokko .1 de Philippijnen) nog akkoord gegaan met enkele door Venezuela voorgestelde amendementen. Deze hadden tot doel, de resolutie niet onder hoofdstuk zeven maar onder hoofdstuk zes van het Hand vest der Vrenigde Naties te laten val len. Onder hoofdstuk zesfvreedzame re geling van geschillen) hebben voorge stelde maatregelen slechts het karakter van aanbevelingen, terwijl deze onder hoofdstuk zeven (bedreigingen van de vrede) verplichtend zijn. 1277) Enkele jaren geleden ver scheen in de pers het bericht dat in een laboratorium neutrino's waren aangetoond. Dat zijn zeer kleine deeltjes, die door de atoomkern wor den uitgestoten en een grote energie bezitten. Dit bericht zal de meeste lezers niet veel zeggen, maar wanneer hun was verteld dat eindelijk de hoofd daders van een opzienbarende ener giediefstal waren gesignaleerd, zou de belangstelling aanzienlijk zijn ge stegen. En terecht, want de neutri no's stonden reeds lang te slechter naam en faam be kend en hun signa- iedere onderzoeker doorgegeven. Het wachten was nog slechts op de aan houding. Het gaat hier na tuurlijk weer om de atoomkern, die deels uit neutro nen, deels uit (positief geladen) protonen bestaat. Wordt nu deze kern in het laboratorium beschoten, waardoor neutronen of protonen in de kern worden gebracht, dan wordt het evenwicht in de kern verstoord, zodat de elektriclteitsvoorraad moet worden herzien. Dit kan gebeuren, hetzU doordat protonen in de kern overgaan ln neutronen, hetzjj door dat neutronen ln protonen worden veranderd. In het eerste geval wordt door de kern een negatief elektron uitgestoten, in het tweede geval wor den positonen uitgezonden. U kunt dit allemaal desnoods da delijk weer vergeten, want waar het om gaat, is het feit dat het op or de brengen van de elektrlciteits- huishoudlng in de kern volgens een bepaalde stof elektronen (bétastra- afgepaste hoeveelheden energie ge moeid zijn. Op grond daarvan ver wachten de natuurkundigen dat een TOCH IS HET ZO! bepaalde stof eiectronen (bètastra- len) zal uitstoten, die alle gelijke snelheden, dus gelijke energie be zitten. Die verwachting ls werkelijk niet opgerijmd cn toen bleek dat de kerndeeltjes, ln de bêtastraling van een bepaalde stof, geen gelijke snel heden, maar snelheden wisselend van nul tot een bovenste grens ver toonden, waren de onderzoekers minstens even teleurgesteld en be drogen als de brandweerman die tot de ontdekking komt dat zijn spuit minder water geeft dan door de brandkraan werd aangevoerd. Nu staat de brandweerman er iets gemakkelijker voor. want hi) kan direct tot een lek in de slang beslui ten. De natuurk'ui- digen bleven echter zitten met bet pro- bleem van de ver miste energie. En een probleem was het inderdaad, want een van de natuurkundige hoofdwetten vertelt uitdrukkelijk dat energie niet uit niets kan ontstaan, noch kan ver loren gaan. Zou men aannemen dat energie tóch kan verdwijnen, dan werd de belangrijkste pijler onder het bouwsel weggeslagen. Dat nooit! De energie kon immers ook gestolen zijn? Het was de Zwitserse onderzoeker Paull die dit Idee aan de hand deed en meteen de naam aan de daders gaf: neutrino's, kern- deeltjes zonder elektrische lading en met een massa gelijk of kleiner dan het electron. Maar te vatten waren die energiedeeltjes niet, want ze gin gen overal doorheen. Tot ze nu dan eindelijk zijn gesnapt. Het is overigens niet onmogelijk dat de neutrino's voor het opvlam men van sommige sterren aanspra kelijk zijn. (Nadruk verboden). H. PétUIon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5