Nieuwe Leidlse Courant Gematigd oordeel van socialist Vondeling Commentaar Elten en Tüddern Heim ins Reich tiamot*eer Ondanks scherpe opmerkingen Wel veroordeling van fractieleider K.V.P. LAATSTE NIEUWS Onzekerheid over lot 40 Nederlanders in Skoplje vandaag! Donderdag 1 augustus 1963, 44ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD TEGENVALLER P.T.T. Zie pagina 9 Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Vieuws in één oogopslag De fractieleider van de P,v.d.A., prof. Vondeling, heeft gisteren in antwoord op de regeringsverklaring gezegd, dat de sfeer tussen zijn partij en de KVP is bedorven. Hij uitte deze kritiek naar aanleiding van de wijze, waarop als ge volg van de houding van de KVP de kabinetsfor matie tot stand is geko- De Nederlandse ambas sade te Belgrado heeft uit Den Haag opdracht gekre gen, uit te zien naar de Nederlandse toeristen, die zich tijdens de aardbe vingsramp in Skoplje in Joegoslavië bevonden er. van wie men niets meer heeft gehoord. De winst over 1962 van de PTT is belangrijk ge daald, ml. met 45 miljoen gulden. Bij voortduring van deze tendens zal waarschijnlijk een tariefs verhoging niet kunnen uitblijven. Twee Lutherse kerken uit de Sowjetunie, nl. die van Estland en Letland, zijn toegetreden tot de Lutherse wereldfederatie. Slechts de vluchtelingen kerken verzetten zich te gen het besluit tot toela ting. Harriman. die de V.S. het kernstop ver drag in Moskou heeft ge parafeerd, heeft in Was hington gezegd, dat het westen zich geen illusies behoeft te maken over zijn verhouding tot Moskou: er is geen verschil tussen Stailin en Chroestsjef wat betreft hun vastbesloten heid, de wereld communis tisch te maken. Zowel aan de grens met India als in Korea probe ren de Chinezen compen satie te vinden voor de betrekkelijke rust. die in het westen is ingetreden. Het totaal aantal kom kommers die gisteren is doorgedraaid wordt ge schat op 600.000. Het wachten is nu op het Duit se antwoord op het Ne derlandse voorstel tot het garanderen van de mini mumprijzen voor kom kommers. Na uitvoerig beraad heeft de jury de Britse osteopaat Stephen Ward op twee punten van de aanklacht schuldig bevon den aan souteneurschap. De uitspraak wordt pas gedaan als Ward weer de zittingen van het hof kan bijwonen. (Van onze parlementsredactie) „W ij zien de taak van een Kamerlid primair ale controlerend en voorts als stimulerend en adviserend. Bij de beoordeling van de daden der regering zullen wij alle kanten, zowel de zakelijke als de algemeen politieke, laten meetellen". Met deze woorden besloot gistermiddag in de Tweede Kamer prof. dr. ir. A. Vondeling zijn rede over de 's mor gens afgelegde regeringsverklaring. Naar deze rede was met grote belangstelling uitgezien, omdat men zich afvroeg hoe de oppositie leider zich na het voor de P.v.d.A. teleurstellende verloop van de formatie tegenover het nieuwe kabinet zou opstellen. Naar ons besef was de socialistische fractievoorzitter gematigd, hoewel scherpe op merkingen niet ontbraken. In het persoonlijke vlak moesten de minister-president en de minis ter van verkeer en waterstaat het ontgelden. Premier Marijnen werd „getroost" met de opmerking dat een gezakte minister van landbouw wel een geslaagde minister-president kan zijn, terwfjl met het oog op minister Van Aartsen de vraag werd gesteld of de formateur hem voor Verkeer en Waterstaat had gevraagd omdat dit departement kleiner en gemak kelijker is dan Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. Minister Luns werd betiteld als de „enige tiener onder de politieke kleuters" maar dat was niet als compliment bedoeld. Want met instemming had prof. Vondeling ge hoord dat de premier voornemens was zich meer met de buitenlandse politiek te gaan bezighouden. „Was De Gaulle opnieuw naar Nederland? t welingelichte kringen bereikt 5 het bericht dat de Gaulle voor- i is opnieuw een bezoek te brengen aan ons land. Hoewel het doel van zUnreis strikt geheim is. kunnen wjj u verklappen dat het - hem voornamelijk gaat om de nieuwe Ossestaartsocp van California. Hif heeft nu eenmaal een neus voor kwa liteit! En Haal morgen ook een paar pakjes en proef zelf hoe geurig, hoe krachtig, hoe smakelijk deze nieuwe soep isl In Tilburg is vandaag het huwelijk voltrokken tussen de heer Ernest L. Petronia. zoon van de Antilliaanse minister van onderwijs, cultuur en op voeding, de heer E. H. Petro nia en mej. H. Pullens uit Til burg. Op deze foto, welke na de voltrekking van het huwe lijk werd gemaakt, zien we op de voorgrond het bruidspaar en daarachter links de ouders van de bruidegom, rechts ach ter de ouders van de bruid. dat in het verleden ook maar ge beurd", verzuchtte spr.. Prof. Vondeling was zijn rede begon nen met de opmerking dat het verlies van de V.V.D. bij de verkiezingen twee maal zo groot was als het verlies van de P.v.d.A., zodat het overdreven is om te zeggen dat de kiezers op 15 mei hun instemming met het regeringsbeleid heb ben betuigd. Aangenomen ma» worden, dat ook de K.V.P. de politieke situatie niet zo duidelijk vond en derhalve een onderzoek wenste Sprekende over het verloop van de formatiebrak de voorzitter van de P.v.dJt.-fractie de staf over dr De Kort, die als formateur tot de VV.D. in de persoon van de heer Toxopeus had ge zegd: „Weliswaar heb je niet voldaan aan mijn verzoek om een oordeel over m'n program te geven en weet ik niet wat je precies wilt, maar toch kies ik jou. En de P.v.d.A. vertel ik niet waar om". Het dagelijks leven kent voor een dergelijke handelwijze termen, die u, meneer de voorzitter, 'niet zou tolereren. Laat ik me dan ook parlementair uit drukken en volstaan met te zeggen: dit is niet behoorlijk. We moeten niet zeggen dat het onhandigheid of onervarenheid van dr. De Kort is geweest", aldus spr. Het verloop van de kabinetsformatie was voor hem een bevestiging geweest van zijn opvatting dat de confessionele partijvorming gevaarlijk is voor een goe de werking van de parlementaire demo cratie. De K.V.P. eet va.i twee walletjes. Zo maakt men kwade vrienden en het lijdt dan ook geen twijfel dat de partij politieke strijd zal worden verscherpt. Intussen stond het voor spr. vast dat de meerderheid van de K.V.P.-ers deze ont wikkeling niet heeft gewild. Komende tot bespreking van de rege ringsverklaring gaf prof. Vondeling uiting aan zijn twijfel over de binding aan het zogenaamde akkoord van Was senaar. De heren Toxopeus en Beernink wensten toch geen bindingen? Is de re gering niettemin verzekerd van steun van de partijen, die ministers leverden, op alle punten van het akkoord? Bestaat er volledige overeenstemming, ook met de V.V.D.. over de herziening van de structuur van de grote n.v.'s, over krach tige bevordering van deelneming van de werknemers aan ingehouden winsten over een eventuele regeling van het sta kingsrecht, over een goede consumenten- politiek en over overweging van de mo gelijkheid om industriële vestigingen in bepaalde streken te verhinderen? Sprekende over de belastingen vroeg prof. Vondeling of de regering staat op het standpunt van prof. Zijlstra, die tot de prot. chr. werkgevers heeft gezegd dat er voor 1964 niet te rekenen valt op belastingverlaging, zelfs niet op neutra lisering van de werking van de progres siefactor. En als de regering spreekt over de zware loon- en inkomstenbelas ting voor de lagere en de midden-inko mens. wat bedoelt zij dan met midden inkomens? Inkomens van f 9000 tot f 15.000 of inkomens van 20 tot 50 mille? (Voor vervolg zie pagina 7) Elten is weer Duits. Tudderen is I gebied, doch de weg, die er langs loopt weer Tüddern. Gitsteravond vondNederlands territorium. Als eevela de overdracht plaats. Om zeven ondertekenden landdrost H. M. J. Dassen en de Oberkreisdirektor, dr. A. Kohlschutter van de Kreis Gei- lenkirchen-Hensberg de papieren. En niet alleen in Tudderen, maar in alle kerkdorpen van het Zelfkant- gebied was men tot diep in de nacht op de been. Eén man, die zijn houding ten op zichte van de overdracht heeft bepaald is de 45-jarige aannemer E. Ilbrink, die ter plaatse een speeltuin annex het kleinste dierenpark van Nederland ex ploiteert. Het park valt nu op Duits ANWB-equipe zoekt onverdroten (Van redacteuren) Da aanvankelijke mening als er geen reden bestaan om aan te ne men dat er in Skoplje mogelijk Ne derlandse slachtoffers zijn moet den herzien. Hoewel er geen Neder landse slachtoffers zijn'gevonden be staat er wel ernstige tot zeer ern stige ongerustheid over het lot ongeveer veertig landgenoten, zich ten tijde van de ramp in o de onmiddellijke omgeving van de rampstad kunnen hebben bevonden Tot deze voorlopige conclusie komt men bij de zg. Alarmcentrale van de ANWB in Den Haag, die zijn gegevens uit de eerste hand krijgt van de spe ciale ANWB-equipe, bestaande uit ze ven man, die zich zoals men weet in de getroffen stad bevindt. De equipe die de beschikking over twee auto's heeft is tot splitsing overgegaan: drie man bevinden zich onmiddellijk ten zuiden van de stad en drie man ten noor den. Zy houden elke Nederlandse auto aan om inlichtingen. In Belgrado zit de verbindingsman die direct contact met het hoofdkantoor van de ANWB in Den Haag onderhoudt. Na de ramp kwamen by de ANWB- alarmcentrale ongeveer 300 verzoeken om nadere inlichtingen over verwanten binnen waarover men in Nederland in, het onzekere verkeerde. De meesten sein- j den naar Nederland dat ze veillig waren en over een nader aantal kon de ANWB- equipe in Zuidslavië zekerheid ver krijgen. Gisteravond waren er echter nog veer tig Nederlanders over wie zo langzamer hand ernstige ongerustheid biykt te be staan. Van enkelen is het uit briefwisse ling bekend dat ze in Skoplje moeten hebben vertoefd vlak voor of ten tyde de hevige aardbeving. En aange zien van hen toch zeker mag worden ïrwaoht dat ze iets van zioh zouden la- n horen bestaat er die onzekerheid. Het moeilijkste te achterhalen zyn ge- ;vens over die Nederlanders die zonder vervoermiddel, dus per trein of liftend •eis zyn gegaan. De ANWB-equipe verzet echter byzonder veel werk om ook meer over deze vermisten te weten te komen. Inmiddels hebben zich acht Nederlandse toeristen, die op het moment van de ramp in Skoplje waren en over wie ernstige ongerustheid heerste, zich gemeld. De ANWB wijst er met nadruk op. dat vakantiegangers vaak lang wach ten met berichten over het verloop van hun reis. Het is dus mogelijk dat deze vier vermisten reeds elders zyn. Nederlands territorium. Als gevolg van de grenscorrectie zal hij dus met aan-, door- en invoerproblemen te kampen krijgen. De „verhuizing" van het drostambt in Tudderen had iets merkwaardigs. Papie ren gingen naar Sittard waar een afwik kelingsbureau voor het drostambt wordt geopend. Andere papieren werden achter het gebouwtje verbrand. Het statieportret van koningin Juliana en prins Bernhard kreeg één van de radioverslaggevers. „Wij hebben er toch niets meer aan", zei men in Tüdderen In Elten werd de overdracht pas om 00.00 uur een feit. Om klokslag twaalf zetten de landdrost H. G. I. baron Van Tuyll van Serooskerken en de Regierings- rat van de landsregering Noordrijn- westfalen. dr. Giese, hun handtekening. Voor het trapbordes van het drostambt gebouw hadden zich duizenden mensen verzameld om het „Heim ins Reich" uit bundig te vieren Smokkelaars in Tudderen gokten goed De .smokkelaars" in het grenscorrec- tiegebied Zelfkant rondom Tudderen hebben goed gegokt. Na midder nacht is gebleken, dat de Duitse douane bijna alle volgeladen vracht auto's ongehinderd naar Duitsland liet doorrijden. De auto's kwamen voor de overdracht naar het drostambt, waar zij tot 's avonds laat ongehinderd konden komen. Een Duitse douanepost hield hen immers niet tegenNa de over dracht. vannacht om 00.00 uur heb ben deze auto's weer geen last van de douane gehad. De grenspost was nu enkele kilometers verplaatst, tot achter de opstelplaat sen van de auto's. Deze wagens, me rendeels koelauto's, bevatten onder meer vleesboter, eieren, en gevo gelte. De Duitse douane, nog actief ook aan de tweede barrière (de oude grens post), heeft vannacht wel invoer rechten op de uit ons land naar Duitsland gebrachte koffie, thee en brandewijn geheven. Hoeveel er de afgelopen dagen naar Duitsland „Zollfrei" is uitgevoerd, is niet te schatten. Juwelen gestolen van ambassadeursvrouw De echtgenote van de Nederlandse am bassadeur in Londen mist juwelen ter waarde van enkele ienduizenden guldens Barones Bentinck van Schoonbeten, wier man is benoemd tot ambassadeur in Pa rijs, ontdekte dit, juist toen zy en haar man wilden vertrekken naar een af scheidsreceptie bij de Britse minister van buitenlandse zaken. Lord Home. Barones Bentinck zei. dat de juwelen, ondermeer een paar waardevolle oorbellen met sma ragden, al enkele dagen vermist kunnen worden, omdat zij ze niet vaak draagt. De overdracht van Elten en Tud deren is een feit. De Duitse brie venbussen kunnen zonder enig be zwaar geplaatst worden. Mil j oenenschade Een felle uitslaande brand heeft in Vlijmen het bedrijf van de fa. N. V. H. Mommersteeg, zaadteelt en zaadhandel. lamgelegd. Het tussengebouw waarin het machinepark was ondergebracht, een op slagloods voor zaden en een emballage- loods gingen in vlammen op. De schade wordt geschat op meer dan twee mil joen gulden. T\e storing in de hogere luchtlagen, die gisteren in het noordoosten, oosten en zuiden van het land hier en daar onweer veroorzaakte, verwijdert zich nu weer langzaam in noordooste lijke richting. Daardoor wordt de kans op onweer tijdelijk minder. Boven west-Frankrijk neemt een oude randstoring van een Oceaande pressie in diepte toe. Voor deze storing uit wordt weer warmere lucht naar onze streken gevoerd, zodat voor mor gen weer enige stijging van tempera tuur wordt verwacht. Met het naderbij komen van de storing boven west- Frankrijk neemt later op de dag de kans op onweer vanuit het zuiden ge leidelijk weer toe. De Bilt verwacht tot vrydagavond: Warm weer met aanvankeluk zonnige perioden, maar later weer kans op on weer. Aanvankeiyk zwakke verander- iyke wind. later zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuid en oost. (Opgemaakt te 11.15 uur). Strandverwachting Via noord-Duitsland bereikt ons iets vochtiger en warmere lucht. Ook morgen zomers strandweer, waarbij de onweer kans niet groot is. Zwakke wind tussen noord en oost. In de middag 21 tot 23 gra den. zeewater 18 graden. Vooruitzichten: tegen het weekeinde overwegend zonnig met stijging van tem peratuur. T)E VERKLARING, waarmee de minis- ter-president, mr. Marijnen, gisteren het nieuwe kabinet aan de Tweede Ka mer heeft voorgesteld, heeft qua opzet veel weg van een troonrede. Zij is alleen heel wat kolommen langer. En een ander, belangrijker verschil is, dat deze rege ringsverklaring niet vergezeld ging van een miljoenennota, een opstelling van cij fers, waarin men het te voeren beleid te rugvindt. Nu is dat ontbreken ook logisch: een regeringsverklaring is nu eenmaal geen troonrede en naar een cijferlijstje zoekt men dus tevergeefs. Als er extra uitgaven gemoeid zullen zijn met bepaalde beleidsbeslissingen zal men dat straks wel merken door de indiening van begrotings wijzigingen. Wat nu te zeggen over de verklaring zelf? Hierin komt zoals de heer Marijnen het trouwens zelf ook zei duidelijk tot uiting een voortzetting van de koers van het kabinet-De Quay, zij het dan met de nodige aanpassingen. Ècn andere koers zou men ook moeilijk kunnen verwachten na de uitslag van de verkiezingen op 15 mei j.l. en zo kan de regeringsverklaring ook maar weinig nieuwe gezichtspunten opleveren. Er worden lijnen doorgetrok ken, er worden hier en daar accenten ver schoven, maar in het algemeen wordt de zaak op dezelfde voet voortgezet. Ook het kabinet-Marijnen zal met een prioriteitenregeling werken. Deze opzet blijkt in de praktijk zeer bruikbaar te zijn en op dat lijstje van prioriteiten prijkt ook het punt belastingverlaging. Het staat bij lange na niet bovenaan en men kan daar vrede mee hebben, wan neer men ziet wat er de eerste jaren nog allemaal nodig zal zijn om een groot aan tal objecten te kunnen financieren. Het Centraal Planbureau heeft onlangs een (overigens nogal omstreden) nota ge maakt. waarin alle wenselijkheden in gul dens werden omgerekend. De teneur van deze nota was voor iedereen duidelijk: Wij kunnen niet verder springen dan onze stok lang is. En die lengte valt niet mee. Het is verblijdend, dat deze teneur in de regeringsverklaring niet ontbreekt, dat er geen beloften worden gedaan, waarvan men nu al weet dat zij voorlopig toch niet kunnen worden vervuld. De woningbouw staat bovenaan en wie zou zich daarover niet verblijden? Een groot aantal mooie volzinnen wordt aan dit onderwerp gewijd. En daarmee maakt deze regeringsverklaring geen uitzonde ring op de regel van alle troonredes en regeringsverklaringen na de oorlog. Nu wordt het jaar 1970 genoemd als het jaar, waarin een bevredigend evenwicht op de woningmarkt kan worden bereikt. Het duurt dus nog zeven jaar. als tenminste alle pogingen om de woningbouw op te voeren slagenBijzondere maatregelen worden aangekondigd en als het nodig is moeten de lasten worden verzwaard, zo wordt gezegd: Maar ook wordt tijd ge vraagd om „complex van middelen uit te werken, in praktijk te brengen en de re sultaten ervan te registreren." Het is naar onze smaak allemaal nogal vaag en het is zo vreemd, dat wij na de duizenden één rapporten, nota's, missives, voorne mens en plannen van de afgelopen jaren maar liever even afwachten, wat er nu precies uit de bus zal komen? Ten zeerste juichen wij toe de instelling van een on derzoek naar het woningbestand en de woningbehoeften. Ieder weet dat er door opschuiving nog heel wat te bereiken is. Maar zal deze regering, niet door dwang, maar door overreding, in staat zijn hier successen te boeken? Wij hopen het! De landbouw zal (hoe kan het anders?) de bijzondere aandacht krijgen van het nieuwe kabinet. De verbetering van de structuur in deze zeer belangrijke bedrijfs tak zal uitgangspunt en doel zijn van het te voeren beleid. Woorden als „sanering" en „vrijwillige bedrijfsbeëindiging" wor den hier gebruikt. Wij geloven, dat daar mee inderdaad enkele wegen worden aan gegeven, waarlangs onze landbouw weer gezond kan worden gemaakt en daarmee in staat zal zijn ook in E.E.G.-verband zijn concurrentiekracht te vergroten. Maar dat de nieuwe minister van landbouw voor een gemakkelijke taak komt te staan nee, zeer beslist niet! De kwestie van een minister voor Euro pese zaken is elegant omzeild door de in stelling van een vast college voor Euro pese aangelegenheden uit de ministerraad. De al bestaande interdepartementale coör dinatie krijgt hiermee een wat vastere vorm, nu zij primair in de sfeer van het beleid wordt gebracht. Wij mogen vertrou wen, dat het overleg in dit college reële inhoud zal hebben. En verder zullen wij moeten afwachten. De regeringsverklaring ook op punten als defensie, sociaal beleid, de verhouding tot Indonesië, onderwijs e.d. is een de gelijk stuk werk. En de ploeg, die voor nemens is het beleid te gaan uitvoeren, ziet er sterk uit. Daarmee is aan twee belangrijke voorwaarden om resultaten te boeken voldaan. Wij hopen vurig, dat zij tot welzijn van ons volk in al zijn ge ledingen in de komende vier jaar mogen blijken. RIJNSBURG LEIDEN 1e zaterdag in augustus Vertrek 13.30 uur vanuit Rijnsburg.Bezichtiging der corso wagens de vrijdagavond en zaterdagmorgen tot 12 uur y. m. voorafgaande aan het corso, in de hallen van de Veilings vereniging Flora" te Rijnsburg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1