DRUM KAAS UIT HET VUISTJE Nu weer genoeg water en voedsel in Skoplje REDDERS VERRICHTEN WONDEREN Reg istratie komt maar langzaam op gang lang geen kernmacht Van enige discriminatie is geen sprake meer Monopoliepositie van de Amerikanen breken Straling door atomen t J 5 DINSDAG 30 JULI 196S Bruggen (Van onze speciale verslaggever Link SKOPLJE, maandagavond Vier dagen na de verschrikkelijke aardbeving, die de hoofdstad van de Zuidslavisehe staat Macedonië trof, is liet nog steeds niet mogelijk de balans op te maken. De vraag is trouwens, of men ooit precies zal weten, hoeveel slachtoffers de hevige bodemschokken van vrijdagmorgen hebben gemaakt. Zoals in alle rampgebieden gaat ook de registratietechniek in Skoplje mank. Men waant mensen onder het puin, die in werkelijkheid reeds dagen geleden zijn gevlucht. Men deukt dat een man. een kind is gered het gerucht is als een vlam. die door heentrekt maar later blijkt, dat juist het tegendeel het geval is. i beetje opfrissen. Ze hebben het nodig., ze zijn er. eer dan iemand anders, hard aan toe. Hun kleding is grauw van de stof, het gezicht en de handen zijn als geblakerd. Van top tot teen zijn ze doorgezweet door de gewel dige prestaties, welke ze onder de hete zon moeten verrichten. De evacuatie, die" voor alle vrouwen, kinderen en oudere mannen is geadvi seerd, verloopt minder vlot dan de auto riteiten wel zouden willen. Vele mensen aarzelen de tuinen en de stadsparken waar ze bivakkeren, te verlaten geen huis is nog bewoond omdat ze bang zijn dat hun van alle kanten opdagende familieleden hen niet meer zullen kun nen vinden. Volgens officieuze cijfers hebben op het ogenblik honderdduizend van de tweehonderdduizend inwoners Skoplje verlaten. De meesten zijn on dergebracht in dorpen en stadjes er niet ver vandaan, waar ze door particu lieren en hulporganisaties gastvrij ont vangen zijn. Ercvold Even buiten de rampstad met zijn geschonden huizen en straten zijn dui zend leden van de Zuidslavisehe jeugd beweging met de aanleg van. een ere- veld bezig. De kinderen van wie er velen nog geen 12 jaar zijn, verrich ten het trieste graafwerk met ernst en ijver. Dp kisten zien ze gelukkig niet al die honderden grote en kleine kisten, die van heinde en ver op open vrachtwagens zijn aangevoerd. Het straatbeeld is wat rustiger, wat minder doortrokken van verdriet en ellende. De meeste levenden hebben de doden de dode gelaten, zij het dat* ze vaak met geweld van de puinhopen moesten worden getrokken, waarin hun geliefden omkwamen. Doch, als men goed kijkt en luistert, krijgen de dra ma's toch altijd gestalte. Ze vervullen het hart met diep medelijden, met ge voelens, die de tranen in de ogen doen springen. Men buigt het hoofd en loopt door. Men tracht te vergeten, maar het moeilijk. ien kleine straat achter hotel Ma cedonia zit een man op een vormloos brok steen. Hij draagt een gescheurd overhemd en een door stof grijs ge-1 worden pantalon, terwijl er een vreem de glimlach om zijn lippen speelt. .Kijk", zegt een Zuldslaaf met een wit vertrokken gezicht. „Dat is Bane- ;en bekende verslaggever van het in Skoplje verschijnende dagblad Nieuw-Macedonië. Hij was in Tsjecho- Slowakije, toen de aardbeving zijn ge boortestad teisterde. Hij is onmiddel lijk teruggekomen, en zaterdag was hij al hier. Toen hij op de plek aankwam, waar eens zijn huis stond, werd juist zijn jongste dochtertje van vier jaar levenloos weggedragen. Zijn vrouw en drie andere kinderen moeten er nog i onder liggen. Ze zijn dood wij we ten het, hij weet het ook. Maar hij will niet weg. HIJ zit hier nu al twee da-1 gen. Als een standbeeld". LomI In de Orce Nikolov. een andere, zwaar getroffen straat, zoeken twee oude mensjes in de resten van een totaal versplinterde woning. Het zijn Jordan en Glena Petrusov. beiden tachtig jaar. Met stomme verbijstering tasten hun handen over enkele gevonden kleding stukken, die aan hun omgekomen doch ter en kleinkinderen hebben toebehoord. Zo zou men kunnen doorgaan. De beschrijving van het leed, dat Skoplje zo plotseling overspoeld heeft, zou tien tallen krantenpagina's kunnen beslaan. De teistering van de geest is groot. Overal zijn gaten geslagen, overal heerst rouw, overal is geluk vernietigd. De straten van Skoplje rieken al. Het HMMi maakt de gevolgen van deze natuur- II haal etrn ramp nog afschuwelijker. Het bepaalt aai siro de mens Wj zjjn eigen beMaan dat zo pijnlijk en zo broos is. STEEDS MÉÉR MANNEN ROKEN HALF ZWAAR-HEEL LEKKER! Komkommerprijzen Qiroesjtsjef: Cllilia IlOg in de Palts dubbel zo hoog yw.pan» wam uC vu..gC Premier Chroesjtsjef maakt protesteerden tegen de lage groenteprij- zich er niet veel zorgen over dat zijn zijn de prijzen voor komkommers communistisch China spoedig en bonen gisteren dubbel zo hoog komen te liggen als vorige week. Voor kom- een kernmacht zal weten op te kommers werd 64 tot 80 pfennig per kg bouwen. Dat zal integendeel nog lang duren, omdat de Chine- Düsseldorf. waar het aanbod klein'zen de industriële basis, die voor Duitsers bouwen droomschip" De Hamburg-Zuid-Amerika Lijn is van plan om binnenkort een nieuw passagiersschip te laten bouwen. Dit ..droomschip" zal 222 meter De Westduitse regering zal over de WOrden. een snelheid van 25 kno- Moskouse besprekingen »olled.« «orden pe„" ku„„e„ en 1.500 passagier. kunnen vervoeren. De kosten zullen ingelicht door Tyler, die Europese ken op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken behartigt. Tyler is via Parijs naar Bonn gevlogen. Intussen zijn ook de onderhandelaars van de Sowjetunie, Engeland en de V.S., respectievelijk Tsarapkin, Thomas en Stelle, weer in Genève aangekomen ter Is er nog hoop voor bedolven slachtoffers? Het stof zit de redders dik op de schoenen. Het prikkelt hun neusga ten, het kleeft op hun lichaam, het bijt in hun ogen. De vermoeidheid doet zich gelden, maar er is geen rust. Vanmorgen is uit de ruïnes van het weggevaagde hotel Macedo nia nog een levende, zij het zwaar gewonde Zweed gehaald. Hij is niet de enige, die het meer dan 72 uur in het aardedonker van een puinhoop heeft uitgenouden. Iedereen weet het: onder de Ingestor te huizen en gebouwen bevinden zich nog meer zwak ademende mensen. Deze wetenschap alleen brengt alles wat hulp biedt tot uiterste krachtsin spanningen. De wanhoop, die eigenlijk verlammen moet als men met niets anders dan een pikhouweel en een schop een tunnel door puin en half overeind staande muren moet graven, is het geloof ln succes bij voorbaat klein brengt wonderen van mense lijk kunnen en menselijk uithoudings vermogen voort. Hoe lang? Hoeveel kansen hebben de bedolven en nog levende slachtoffers nog? Hoe lang kan een mens, die meestal nog verwond is. het in het binnenste van een puinberg uithouden, waar de zon gloeiend op brandt? In de straten van Skoplje, waar de chaos iets minder is dan in de afgelopen dagen, worden de ze vragen steeds opnieuw gesteld, ter wijl iedereen weet, dat niemand ze be antwoorden kan. De uitputting, de honger en de dorst moeten na zoveel etmalen vreselijk zijn. Zolang er echter nog levenden ge borgen worden, is er hoop. Heeft Aga- dir. dat in 1960 door een hevige aard beving met de grond gelijk werd ge maakt. trouwens niet geleerd dan er na zes dagen en nachten nog levens kansen zijn? Redtling De thans goed gecoördineerde red dingsactie is tot een internationale ma nifestatie van menslievendheid uitge groeid. Hoewel het meeste werk door Zuidslavisehe militairen en burger-vrij willigers uit heel Macedonië wordt zet. is er uit tientallen landen een aaide vorm van aanvulling gege 260 Amerikanen met hun noodhospi taal. hun radiozender en him transport vliegtuigen doen prachtig werk. Frank rijk heeft, per vliegtuig, een speciale reddingsploeg gestuurd, die volgens nieuwe sonderingsmethoden werkt en ïr Agadir veel succes heeft gehad. Uit Bul garije. uit Italië, uit Griekenland en uit Oostenrijk zijn reddlngs- of constructie colonnes gearriveerd. Uit vele andere landen van de wereld zijn geld en goe deren onderweg. Ook Rusland heeft vandaag een flinke duit in 'het zakje gedaan door technische apparatuur voor de wederopbouw van de stad te zeggen. Men merkt het in de straten Skoplje: De Zuidslaven zijn door dit alles bijzonder geïmponeerd. Elke buitenlander wordt dankbaar en als een vriend behandeld. Het is niet meer zoals op de eerste dag. toen vreemdelingen vooral jour- j nalistennog min of meer als pot- tekijkers werden beschouwd. Men i kan thans in elke richting een lift krijgen. Men wordt niet meer ge weerd van door militairen of politi mannen afgezette terreinen. Het is in alle opzichten „ja" geworden in plaats van „nee". Eton on water Door de groots opgezette inzamelings acties in heel Macedonië is er op het ogenblik geen tekort aan voedsel meer. Hetzelfde kan van het drinkwater wor den gezegd, dat in grote tankwagens de stad wordt binnengereden. Ook al door de tienduizenden flessen mineraalwater, die geschonken zijn. kunnen de redders zich voor het eerst sinds drie dagen Mislukte aanslag op president Sallal Volgens het Arabische dagblad Al Yaqda is vorige week een poging om president Sallal van Jemen te vermoor den mislukt. Een reactionaire infiltrant vuurde op de president doch miste. De lijfwacht van Sallal schoot terug doch miste eveneens. De plaatsvervangende minister van handel. Mohammed al Senaidar, werd door een verdwaalde ko gel gedood, aldus het blad. Aanval van India op Nagaland? Phizo, de voorzitter van de nationale raad van Naga, heeft een beroep op de Verenigde Naties gedaan „om nieu we luchtaanvallen van India op Naga- land in Noordoost-India te voorkomen". India treft ook voorbereidingen voor de aanleg van concentratiekampen voor de bevolking van 700 dorpen in Naga- land. aldus Phizo in een telegram aan •generaal van de VN. Twaalf gewonden bij explosie in Madrid Op de binnenplaats van het hoofdbu- eau van de Spaanse veiligheidspolitie in Madrid heeft zich maandagmiddag tegen zes uur bij de paspoorten afdeling een ontploffing voorgedaan. Er werden twaalf mensen gewond. Nadat de hoofdingang van het gebouw aanvankelijk door een cordon gewapende politie was afgezet, werd dit cordon later door de normale dienstdoende wacht ver- tie Zij vermeden zorgvuldig een aandul- Nederlandse komkommers een ongeveer onontbeerlijk is, missen. Kusland ding te geven over de wijze waarop het gelijke afzet. In München toonden de beeft China od industrieel gebied overleg zal worden gevoerd. Zoals be- kopers een voorkeur voor de ..deutschel 1(W?A - V. i kend verkeerde deze conferentie in een Gartnergurke", een korte dikke kom-sedert 1960 al geen technische dij- volledige impasse over alle kwesties kommer. stand meer verleend. aangaande ontwapening. De voor de maanden juli en augustus ■astgestelde minimumprijs voor komkom- De Amerikaanse onderminister voor politieke kwesties, Averell Harriman, heeft dit van premier Chroesjtsjef ge hoord toen de ontsnappingsclausule van het kernstopverdrag in Moskou ter spra ke kwam. De Amerikanen maakten zich nogal bezorgd over een eventuele Chi nese kernmacht. De Russen zouden in dat geval via de ontsnappingsclausule het verdrag kunnen opzeggen, zo de Sowjetunie zich bedreigd mocht gevoe len. Daarop verklaarde Chroesjtsjef zich hierover geen zorgen te maken. ...iljoen mark bedragen. Het zal het eerste passagiersschip zijn. dat na de oorlog voor West-Duits- land gebouwd zal worden. In de komen de weken zal de rederij de produktiefste Europese scheepswerven uitnodigen voor de bouw van dit schip in te schrijven. Men hoopt de ..Cap Arcona", zoals het schip genoemd zal worden, in 1965 '66 in dienst te kunnen stellen. De vorige ..Cap Arcona". die 27.500 ton mat. is in 1945 in de baai van Luebeck bij een luchtaanval gezonken. is 35 mark per 100 stuks. Komt de gemiddelde groothandelsprijs daar ge durende 3 achtereenvolgende dagen bo venuit, dan moet import uit E.E.G.-lan- den weer worden toegelaten. De groot- handelsprijzen waren gisteren 26 tot 35 mark, in Keulen 28 tot 44 mark. Voor bonen is de minimumprijs in juli 90. in augustus 80 mark per 100 kg. De groot handelsprijs was Hamburg 40 tot 50 mark, in Düsseldorf 60 tot 64 mark, in Keulen 60 tot 76 mark. Breekt Indonesië met Portugal om Timor? Naar Moskou Leden handelsmissie uit Indonesië: het Huis uitgebracht Moskou. Rus Afgevaardigden verslag J besprekingen Indonesië zal niet de belangen Egypte in Portugal behartigen gezien de j «e „snel slechter wordende betrekkingen Harriman tussen Indonesië en Portugal". Dit werdRusk zullen vergezellen, maandag door het officiële persbureau I voor het Midden-Oosten bekendgemaakt.! Het bureau haalde een woordvoerder van de Indonesische ambassade in Cairo aan. die zei dat de diplomatieke betrekkingen tussen Indonesië en Portugal elk ogen- blik verbroken kunnen worden. De oor-; zaak daarvan was volgens hem de Por-1 tugese „imperialistische politiek" op Ti- mor. Het ten oosten van Java gelegen eiland is voor de helft Indonesisch de andere helft Portugees. „Wij zijn in Indonesië boven verwachting hartelijk ontvangen, zowel door president Soekarno en alle ministers als door hoofdamb tenaren en vele anderen. Van enige discriminatie tegen Nederland is geen spoor meer te bekennen. Aan Het is niet bekend of]de andere kant is er van voorkeur eventueel Congresleden Rusk zal waarschijnlijk zater dag of zondag naar Moskou vertrek ken om het beperkte kernstopverdrag te ondertekenen. Tot die tijd zal hij ver- i j der overleg plegen met de verschillen- coureur Stirling Moss geslaagd rij-examen. dat nodig is voor het berij den van een scooter. Enkele weken gele den zakte hij bij het eerste ESO houwt eigen observatorium De Europese ruimte organisa tie (ESO) is van plan binnen kor te tijd een gezamenlijk observa- aantal r>«„. dat de aardbeving torium te bouwen op,het zuidelijk heeft overleefd, nu het onmogelijk 'halfrond om de monopoliepositie w het aantal doden vast te stellen, van de Amerikanen (in Califor- Overal in de stad zijn registratie- jnië zijn vrijwel alle grote astro- jooniische instrumenten gecon- wachten. centreerd) te breken. Dit deelde prof. Heckmann, de directeur van de ESO, gisteren mee op een bijeenkomst van 30 jonge astro nomen uit verschillende Euro pese landen. De astronomen zijn bijeen op kasteel Nijenrode in Brenkelen op uitnodiging van het sterrenkundig studiefonds Kap- teyn uit Groningen. De bedoeling is zo veel mogelijk contact tussen de Euro pese astronomen tot stand te brengen, om de samenwerking te bevorderen. De eerste plannen voor de bouw van een zuidelijk observatorium werden in 1953 gemaakt. Het lag in de bedoeling met de verschillende nationale sterren- kundige instituten tot overeenstemming te komen, maar toen zich daarbij vee moeilijkheden voordeden, besloot mei in 1958 bij de regeringen aan te kloppen. De internationale overeenkomst tot het oprichten van een organisatie voor tronomische research en het bouwen van een observatorium in het zuiden, waar van de tekst in 1962 gereedkwam is in middels ondertekend door de regeringen van Frankrijk. België, Nederland. West- Duitsland en Zweden, terwijl nog meer landen belangstelling hebben. Over de plaats is nog geen beslissing genomen. Men aarzelt tusscu Chili en Zuid-Afrika. Waarschijnlijk zal het wel Chili worden. Voorlopig is een program ma opgesteld voor zes instrumenten, die in totaal enkele tientallen miljoenen gul dens zullen vergen. Dit zijn een astrolabe (1965 klaar), een astrograaf (die door de ESO momenteel al in Zuid-Afrika wordt gebruikt» een 1- meter foto-elektrische telescocp (1964», een 1.5 meter spoctografische telescoop (1965». een Schmidt telescoop (1966» en een 3.5 meter telescoop, waarvan de ont werpen zich nog in een experimenteel stadium bevinden en waarvan de spiegel alleen al tegen de twee miljoen dollar zal gaan kosten. De foto-elektrische te lescoop zal in Nederland worden ge- Verdediger Hard aeht verklaringen niet overtuigend boven andere landen echter even min sprake. De handel met Indo nesië kan wel weer op gang ko men, maar men dient hier geen I spectaculaire ontwikkeling te ver wachten. De relaties zullen zeer (geleidelijk en voorzichtig van de grond af moeten worden opge bouwd." Fokker Met gematigd optimisme zijn gister middag de sales manager G. T. Uit zetter en de exportpropagandist A. van den Hout van de Fokkerfabriek uit In donesië op Schiphol teruggekeerd. ZIJ deelden bij hun aankomst mee, dat de Garuda Indonesian Airways van plan Is binnen afzienbare tijd haar ongeveer 30 Dakota's en Convalr* door een an der vliegtuigtype te vervangen en het is niet uitgesloten, dat men de keuze zal laten vallen op de Nederlandse F 27- Friendshlp. Mysterieus licht hoven Bristol Een geheimzinnige lichtbol heeft Dat is de inhoud van een commu- ««t w.£reüJl5?;fe?,e 08t*°-iniqué datw drJ« va« de acht leden maandagavond ~'ïaa't en hedenmorgen IT" Van een handelsmissie naar Indone-I vroeg boven Bristol gehangen. Volgens dïre^Rnro VhViuM-Ii T sie S'stermiddag op Schiphol hebben de politic is het misschien een meteo- hóude?fleren zUin slotplieldool ge- uitgereikt. De drie leden, ir. C. g.i«eU l«rVoirte en dri Ooggetuigen zeggen, dat de lichtbol dat Ward een „volkomen immoreel ongeregeld leven had geleid". Maar was een reusachtige kloof tussen een losbandig leven en een leven van ver diensten langs immorele weg verkregen. Hoe het vonnis ook mocht luiden. Ward niet ongestraft blijven. Zijn praktijk als osteopaat behoorde tot het verleden. Toestel neergestort met vluchtenden De Oostenrijkse politie heeft hel wrak ontdekt van een eenmotorig vlieg tuig. vermoedelijk een Zuidslavisch mi litair toestel, dat met vluchtelingen naar München onderweg is geweest. Het is nog niet bekend hoeveel per sonen aan boord van het toestel v ren. Op de plaats van de ramp op 1.800 meter hoge Loipl in de Lage Ti ern zijn delen van lijken gevonden. Volgens de politie is het toestel v>.. moedelijk vrijdag neergestort. Een boer heeft verklaard lichten gezien te heb- van een vliegtuig dat vrijdagavond en onweersbui in de richting van Salzburg vloog. Korte tijd later had hij n ontploffing gehoord. Knotnerus, mr. J. hel A. Rom Colthoff deelden mee, del hül« .""voljene de hel communiqué door de jéhélr de- £5 w", dé bi! urni!" ikt lecratu in niaioru ic.n r.«.n uu, later MS oc doi terug. Hij hing toen tien minuten aan de he mel alvorens in het niet te verdwij- Burge zei dat d? bewering O.M. dat Ward een „koppelaar betere standen" is. niet waar is gemaakt legatie in Djakarta was oprésteld. e getuigen, te verbloe- In het communiqué staat verder, dat doen Indo- ontwikkelings- daarbij Nederland er goed nesië vooral ook als land te beschouwenIHjH denken dat financiële steun aan Indo nesië wellicht beter besteed is dan soortgelijke steun aan sommige andere ontwikkelingslanden. Aan het communiqué voegden de drie leden nog toe. dat zoals men in Indo nesië zelf ook wel weet de economi sche situatie er verre van rooskleurig is. „Dat sluit echter de mogelijkheid van zaken doen nooit uit. ten slotte exporteert Indonesië goederen en dus bestaat de mogelijkheid van handels verkeer". Van het woord investeringen willen de Indonesiërs echter niets meer weten. Zij voelen alleen wat voor de nieuwste methode, genaamd production- sharing. een risico dragende participa tie van .een buitenlander in een Indo nesisch bedrijf, waarbij de opperleiding bij de Indonesiërs blijft. De ene zijde brengt bijvoorbeeld een fabriek in, de ander zorgt voor de arbeid, de grond stoffen e.d. uit de opbrengst wordt dan zowel de een als de ander gehonoreerd. Vooral bij exportartikelen willen de In donesiërs deze weg bewandelen, opdat zij tenminste een deel van de deviezen verkrijgen, die deze artikelen opbren gen. Van de zgn. joint venture wijkt Bristol ligt 100 km ten noorden van Charlton, een dorpje in Dorset, waar verleden week in een weiland een ge heimzinnig gat in dc grond werd ge vonden. Doden bij strijd Advertentie op Korea Kunststofplaat lijmen?.Ceta-Bever SNELFIX Patrouilles van het Amerikaanse leger hebben heden 10 km ten zuiden van de wapenstilstandzone twee Noordkoreaanse soldaten gedood en een derde gewond. Een Amerikaanse soldaat kwam bij de actie om het leven, terwijl een andere gewond weid. In totaal zijn thans sinds maandag vijf Amerikanen gedood of gewond. De eerste twee werden het slachtoffer van een Noordkoreaanse] hinderlaag. Daarbij werd een soldaat j door Noordkoreaans machinegeweer-1 vuur gewond. Bovendien is bij dc jacht op de com- j munistische soldaten een man van de nationale Koreaanse politie gesneuveld. Het V.N.-commando heeft Pan- moenjon om een zitting van de be- i siandscommissie verzocht. Deze zittinz zal donderdag gehouden worden in aan wezigheid van een Nuordkoreaanse ver tegenwoordiger. Tsjechoslowakije heeft de Zuidafri- /a cca &Oft£e Kij, I De 68-jarige mevrouw Alice Anker uit Enge land heeft gisteren haar 50ste kleinkind op de wereld verwelkomd en zichzelf tot de kampioe ne van de Engelse groot moeders uitgeroepen. De oudste van de klein kinderen 27 jongens en 23 meisjes is 25 jaar. I Op het tweede interna tionale filmfestival van Spanje is de film „Rem brandt, schilder van dc mens" van Bert Haan stra in dc categorie do cumentaire films be kroond met de eerste prlj,. I Pompidou, een rood witte tijgerkat, heeft de producenten van de film, waaraan Sofia Lo- ren meewerkt, en die is getiteld „Gisteren, van daag en morgen" een aardig centje gekost, na melijk 20.000 dollar. De opnamen waren juist be gonnen toen Pompidou die voortdurend door So fia wordt meegesjouwd, er de brui aan gaf en verdween. De kostbare opname werd de gehele ochtend opgehouden ter wijl naar een nieuwe kat werd gezocht. Bij het eerste gemiauw van de concurrentie kwam Pom pidou weer uit zijn schuilplaats tevoorschijn en nam zijn plaats voor dc camera's weer in. I Een vliegtuig van de SAS is gecharterd door het Romanoff-restau- rantbedrijf in New York om twaalf ton kaviaar te gaan halen in Mos kou. Deze vracht zou wel een miljoen waard zijn. I Prinses Margaret van Engeland heeft drie jaar na haar huwelijk met Anthony Armstrong- Jones haar bruidsjurk cadeau gegeven aan hel Londense museum in Kensington Palace. De bruidsjapon, waarin bij na 275 meter witte or- ganzazijde is verwerkt, zal binnenkort in een glazen vitrine aan het publiek worden ver toond. I Ongeveer 50 Friezen en Friezinnen van de Nederlandse en Duitse Friese eilanden zijn in Midlum bijeengekomen om gedurende zeven da gen van gedachten te wisselen over de in standhouding van de Friese gebruiken en taal. Verder zullen zij wandelingen cn boottoch ten over de Wadden ma ken. 1275. Zoals bekend, bedraagt de halveringstijd van radium 1590 jaar. Dat wil zeggen, dat van een gram radium na 1590 jaar nog maar de helft Is overgebleven. Het ontbreken de deel is in die tijd als straling buiten ons gezichtsveld verdwenen. En dit proces blijft zich voortzetten, zodat na nogmaals 1590 jaar van het éne gram radium nog maar 1/4 gr. over ls, na wéér 1590 Jaar nog maar 1/8 gr. enz. Zou ruim 6000 jaar geleden een mens uit de steentijd met veel IJver (en de nodige voorzorgsmaatrege len. naar wij vertrouwen) een hoopje radium bij elkaar hebben geveegd, dan zouden wij op dezelfde plek ln on ze dagen nog maar 1/16 deel hiervan aantreffen. De rest la weg. ongeacht het feit dat nie mand het kostbare hoopje in die tijd heeft beroerd. Het verschijnsel, waarbij elemen ten voortdurend en spontaan, dus zonder toedoen van uitwendige oor zaken. straling uitzenden. sUat be kend als radioactiviteit, een onder werp dat sinds het eind van de vo rige eeuw toen Bccquerel dc stra ling voor het eerst bij uranium had waargenomen de gemoederen heeft bezig gehouden. Het is natuurlijk geen eenvoudige zaak die hier aan dc orde is want als geen uitwendige oorzaak de stra ling bevordert, moeten we de oplos sing in het inwendige van het atoom zoeken, waarbij we letterlijk en fi guurlijk het hart van de kwestie ra ken, l.w. de kern van het atoom. Deze atoomkernen kunnen we be schouwen deels te bestaan uit onge laden deeltjes, deels uit positief ge vergelijken met een druppel, dan werken In die druppel enerzijds de TOCH IS HET ZO! elektrische krachten van de positief geladen deeltjes, die elkaar afstoten en dus trachten de druppel uit el kaar te splijten, maar aan de ande re kant zal de oppervlaktespanning van de druppel trachten de deeltjes bij elkaar te houden. En om dit even wicht van krachten gaat het bij het verschijnsel van de radioactiviteit. Bohr en Wheeler hebben destijds voor verschillende atoomkernen de oppervlaktespanning en de elektri sche afstoting nauwkeurig berekend en kwamen daarbij tot de conclusie dat de samenbindende krachten van de kerneh der lichte elementen (voorkomend In de eerste helft van het periodieke sys teem, ongeveer tot zilver) aanmerke lijk groter zijn dan de afstotende krach ten. Hier kan dus nleta gebeuren, want de zaak la volkomen safe. Maar belde onderzoekers kwamen tevens tot de rloteom, dat de afsto ting in de kernen van zware elemen ten de overhand heeft, zodat deze kernen onstabiel zijn en te gelegener tijd uit elkaar kunnen vallen, waar bij aanzienlijke hoeveelheden ener gie vrijkomen. Die energie open baart zich door uitstoting van kern- deeltjes, die al naar gelang de splijting plaats vindt als ver schillende soorten (radio-actieve) stralingen bekend staan. Ut de onstabiliteit die wordt toe geschreven aan alle atoomkernen, zwaarder dan zilver, zou moeten volgen dat al die zware elementen radlo-actlef zijn en dat onze man uit de steentijd dus ook een hoopje lood had kunnen neerleggen, waarvan wij de schamele resten zouden kunnen Aantreffen. Inderdaad! H. Pétlllon. (Nadruk verboden). Eon lekkere gewoonte: Kent u Hervese. Kanter, Friese Leidse kaas? Wees niet één- kennig: houd van méér kazenl

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5