Nieuwe Leidse Courant De Gaulle over E.E.G.: voltooien of opheffen Skoplje zal elders worden herbouwd Ontwapeningsconferentie van Grote Vier voorgesteld Opbouw Indonesiëli jn K.L.M. in gevaar Noors vrachtschip op Noordzee gekluisterd Aardbeving in Perzië hamolweer vandaag'- Autobotsing bij Reeuwijk eist drie mensenlevens Éi fclrilli CHKISTELIJK-NATIONAAL OAGBSAO Telefoon 31441 „Stantvsitigh it ghablsvan mijn K«ri in taghanipoat" Dinsdag 30 jitli 1963, 44**" jaargang Introductie van de EENVOUD Zie pagina 7 p.kw. f 8,25 KUchtendienst bezorging 18—19 uq Vieuws in één oogopslag De Zuidslavische stad Skoplje wordt herbouwd. Ergens anders. De ver woeste plaats zal naar alle waarschijnlijkheid met de grond worden gelijk ge maakt. Zo wordt het werk, vrijdag door de aardschok, ken begonen, voltooid. Premier Chroesjtsjef van Rusland maakt zich niet ongerust, dat Rood- China spoedig een kern macht zal weten op te bou wen. De industriële basis voor het ontwikkelen van kernwapens ontbreekt im. mers. Onder de gemeente Delft is de snelheid op Rijksweg 13 (Rotterdam Den Haag) al enige tijd beperkt. Cijfers wijzen thans uit. dat het aantal ongelukken, in de beruchte flessenhals door deze maatregel opvallend is ge_ daald. jongen zijn gistermiddag om het leven gekomen, toen op de rijksweg naar Utrecht onder Reeuwijk een auto over de midden berm schoot en op de an dere rijbaan op een tegen, ligger vloog. Leden van de Neder landse handelsmissie naar Indonesië zijn gisteren in ons land teruggekeerd en zü rapporteerden dat ze boven verwachting harte lijk waren ontvangen. De Nederlandse bond voor ouden van dagen heeft een brief gestuurd naar de minister van so ciale zaken met het ver zoek aan de bejaarden va kantiegeld uit te keren. President De Gaulle van Frankrijk heeft gistermid. dag op zijn perscoferentie de E.E.G.-landen voor een ultimatum gesteld: de ge meenschap moet voltooid zijn voor de tariefbespre kingen met de V.S. begin nen. anders moet men de E.E.G. opheffen. De EEG moet voltooid zijn, voordat de tariefsbesprekingen met de Ver enigde Staten beginnen. Zo niet, dan zal zij wellicht tot verdwijnen ge doemd zijn. Deze krasse woorden werden gisteren gebruikt door generaal De Gaulle, toen hij in het Elysée zijn lang te voren aangekondigde perscon ferentie gaf. Het was de eerste sedert de veelbewogen persconferentie in januari, waarbij hij de deur van de EEG voor de neus van Engeland dicht smeet en een Amerikaans aanbod van Polaris-rakotten in ruil voor het toetreden tot een Navo-kernmacht van de hand wees. Deze voor de E.E.G.-landen zo be langrijke mededeling ging schuil tus sen een lawine van woorden over al lerlei internationale problemen, als het kernstopverdrag tussen de Sow- Jetunie, de Ver. Staten en Engeland, 'het door de Russen voorgestelde niet- aanvals-verdrag tussen de landen van de NAVO en het Warschaupact, welke overeenkomsten geen van beide ge nade in zijn ogen konden vinden. De Gaulle sprak op gematigde toon, wüdde zelfs vriendelijke woorden aan liet adres van de Verenigde Staten en de NAVO, maar liet verder aan dui delijkheid niets te wensen over. Zijn worden waren volkomen in overeen stemming met de totdusver door hem gevolgde lijn en in de eerste plaats In gegeven door de zorg om het behoud van Frankrijks nationale onafhankelijk heid. De Gaulle zei. dat het kernslopakkoord geen enkele verandering brengt. Onder deze omstandigheden zal Frankrijk zijn kernproeven niet staken, die ten doel hebben, het land een volwaardig lid van de atoomclub te maken. Wel is zijn land geïnteresseerd in ontwapening. De ge neraal zei, een aantal denkbeelden te hebben over het controleren van afle veringssystemen voor atoombommen via de ruimte, uit de lucht en uit zee. HU is van plan, voor het einde van dit jaar de belanghebbende landen uit te nodigen voor een ontwapeningsconferentie. Hier over betoonde hij zich echter niet al tc optimistisch Frankrijk is voorts niet bereid, andere verdragen, die uit het akkoord van Moskou kunnen voortvloeien, te tekenen, voor zover zü buiten de Franse regering om tot stand komen In een niet-aanvals- pact tussen de NAVO en de Warschau- groep ziet De Gaulle niets. Wat Frank rijk betreft verklaarde de president plechtig, dat het nimmer agressie zal plegen. In Washington verklaarde men dat als een domper te zien op de plan pen om verdere stappen te nemen ten einde de spanning tussen oost en west te verminderen. De generaal verklaarde, voor handha ving van de NAVO te zijn. doch de structuur ervan te willen wijzigen. De betrekkingen tussen Amerika enerzijds en Europa anderzuds en met name Frankrijk, zijn volgens De Gaulle sterk gewijzigd. Frankrük houdt zich dan ook gereed om zich hierover met de Ver. Staten te volstaan. De president zei met nadruk, dat noch de vriendschap, noch het bondgenootschap tussen Frankrijk en de V.S. op het spel staan. Wel is het waar, dat de politiek van beide landen niet altijd overeenstemt. De Gaulle weet dit voor een groot deel aan „het ge schrijf van de pers" Over het Chinees-Russisch conflict zei hij: „Het Is mogelijk, dat zich een be paalde humaniserende ontwikkeling ln het communistische blok zal voordoen, speciaal met het oog op de tegenstelling tussen de Sowjetunlc, deze grootste ko loniale macht van onze tijd en het on metelijke, niet voor vernietiging vatbare. Chinese rijk. Wellicht zal deze toestand enige welgemeendheid verwekken ln het lied over vrede en vreedzame inter nationale samenwerking, dat het Krem lin zingt." Daarna verklaarde de generaal, dat voor eind 1963 een oplossing moet wor den gevonden voor de landbouwvraag stukken, waarmede de Europese econo mische gemeenschap te maken heeft. „Het was op de voorwaarde, dat hierin overeenstemming wordt bereikt, dat de zes van de E.E.G. na te hebben ge constateerd. dat Engeland thans nog niet kan toetreden tot de E.E.G, er mee hebben ingestemd, het overleg met En geland in het kader van de Westeuropese unie voort te zetten. Als de E.E.G. niet voltooid is, voordat de tariefsbesprekin gen met Amerika beginnen, zal zij wel licht gedoemd zyn te verdwynen," aldus De Gaulle. Skoplje zal met tic grond worden gelijk gemaakt. Voor de overleven den zal ergens anders een nieuwe stad worden opgebouwd. Dynamiet- ploegen zijn begonnen de ruïnes var de verwoeste stad tc slopen. En daarmede voltooien zij het werk, dat vrijdag door de aardbeving be gonnen is de dood van de stad, die zo oud is als de Europese be- Ook aardgas in Friesland De N.V. Nederlandse Aardolie Maatschappij in Oldenzaal. zamenlijke onderneming Koninklijke/Shell groep Standard Oil Company (Ne sey) heeft laten weten dat zü met haar exploratieboring ..Sonnega I" het bestaan van aard&as in de bo dem van de provincie Friesland heeft aangetoond. De put w aan de gebruikelijke proeven derworpen. Omtrent de grootte van de vondst wordt medegedeeld dat het hier een gasvoorkomen betreft dat van beperkte omvang lijkt te zijn en te vergelijken is met een van de kleinere door de NAM in Overüssel gevonden gasvelden. De exploratieboring „Sonnega-I" werd eind vorig jaar aangevan gen Hieraan ging een .seismisch onderzoek vooraf. Het gasvoorkomen in Sonnega wordt in NAM-kringen vergeleken met de kleinere gasvelden in Over ijssel zoals deze werden aange troffen in Tubbergen. Rossum. De Lutte en in De Wijk. Enge/and wil tussenlanding Het ziet ernaar uit dat de moei lijkheden in de wereldburgerlucht vaart de KLM opnieuw parten zul len gaan spelen thans bij het weer onderhouden van zijn drieweekse Het Noorse vrachtschip Leknes, 1901 ton cn eigendom van de rederij K. Jebsen te Bergen, heeft vannacht op de Noordzee een /.eer bijzondere ervaring opgedaan. De schroef van het Noorse schip raakte namelijk vast in de ketting van een ET-ST-boei op enkele mijlen ten Noorden van het lichtschip Tesscl. Het schip lag hierdoor op de Noordzee ge kluisterd cn zelfs sleepboten slaagden er niet in het schip naar een haven te slepen om daar boei, ketting cn steen, waaraan de boei ver ankerd lag. te verwijderen. De Noorse reders hebben nu de assistentie ingeroepen van het bc- tonnings- en duikvaartuig Friesland van N.V. Bureau Wijsmuller uit IJmuiden. De Friesland was omstreeks zeven uur vanmorgen ter plaatse. Duikers zouden trachten met onderwatersnijbranders de ketting van de boei door te branden en de schroef van de Leknes vrij te maken. Het wrak van de personenauto van de heer Van Domburg, na het ernstige ongeluk, dat giste ren plaats vond op de rijksweg van trecht naar Den Haag, onder Reeuwijk. Drie personen kwa men hierbij om het leventwee werden zwaar gewond. dienst op Indonesië. Naar gisteren heel duidelijk is gebleken bij een onderhoud tussen onze ambassadeur in Londen en de Britse minister van buitenlandse zaken wil Engeland slechts aan de KLM een concessie geven voor één tussenlanding in Sin gapore per week. Deze beslissing, althans: deze richting waar Enge land kennelijk heen wil, heeft in Haagse diplomatieke kringen grote verbazing gewekt. Dit temeer, daar er geen mondelinge be lofte van Engeland bestaat dal, moch ten ooit de KLM-dienstcn op Djakarta weer worden hervat het driemaal lan den te Singapore opnieuw zou worden toegestaan. Toen onze nationale lucht vaart maatschappij de diensten op Indo nesië in 1958 moest staken cn eenmaal per weck naar Singapore ging vliegen'gaan van de eigen maatschappij, die als eindstation bleef de concessie voor evenals de KLM de laatste tijd grote Singapore als tussenlandingsstation ge- verliezen lijdt. durende meermalen per week aanvankc- Temeer acht „Den Haag'' deze handcl- lijk bestaan. wijze opzienbarend, daar Nederland, met Het was de genationaliseerde Britse'name bij het EEG-conflict, een van de maatschappij Boac die bewerkstelligde warmste pleitbezorgers is geweest voor dat de oude concessie werd omgezet in toetreding van Groot-Brittannië tot dc een andere, die het eenmaal per weck|Euromarkt. vliegen op Singapore als eindstation be helsde. Daaraan werd evenwel door de toenmalige Britse minister van buiten landse zaken, Sellwyn Lloyd, toegevoegd „dat mocht de KLM weer op Djakarta kunnen gaan vliegen, de concessie op nieuw zou worden omgezet in een lan dingsvergunning voor Singapore van driemaal per week". Hiervan bhjkt Londen zich plotseling niets meer te herinneren. Kennelijk om de Boac die van het destijdse wegval len van de KLM-diensten op Indonesië gebruik maakte door terrein te winnen in het Verre Oosten te steunen. In een gesprek dat onze ambassadeur baron A. Bentinck van Schoonheten had met de Britse minister, lord Home, een onderhoud dat als een voortzetting van het gesprek kan worden beschouwd lus- laatstgenoemde en minister Luns enige tijd g_ leden, heeft de Britse minister gezegd dat ons land alleen kan rekenen op een concessie van een tus senlanding per week. Een poging van Nederlandse zijde dan twee tussenlandingen per week iverweging te nemen werd zonder schaving zelf. Met dynamitcrcn is gisteravond een begin gemaakt. Het begon aan het einde van de dag, waarop tien mensen levend uit de puinhopen werden gehaald, waar onder zij vier dagen lang begraven hadden gelegen. Het aantal geborgen lijken is tot 1.000 gestegen. Uit vrees voor enidemieën heeft de regering te Belgrado be/el gegeven, de nog overenid staande gebouwen van de stad op te blazen om de weg vrij te maken voor definitieve oprui mingswerkzaamheden. Aanvankelijk werd gemeld, dat twintig mensen le vend onder de puinhopen vandaan wa ren gehaald. Dertien van hen zouden nagenoeg orjgedeerd uit de tunnel van het verwoeste spoorwegstation zijn ge haald. waar vermoedelijk nog veel meer mensen opgesloten zitten. Het bericht is echter niet bevestigd. Premier Grlikof van de Macedonische republiek heeft verklaard, dat zich naar aangenomen wordt geen over- Dood van een van Europa s oudste steden levenden meer onder het puin bevinden. De reddingsbrigades zullen niet verder gaan met hun werk en de opruimings- ploegen zullen van nu af meer spoed achter hun werk zetten. Hü zei dat er ongeveer 700 mensen worden vermist en dat er 2170 gewonden zijn, van wie een aantal zeer ernstig. De premier verklaarde voorts op een persconferentie, dat drie inwoners van de stad die by plundering op heterdaad werden betrapt, door een woedende me nigte bijna ter dood werden gebracht. Een politieman werd gewond cn een politieauto beschadigd, toen de politie poogde de plunderaars in bescherming te nemen om .te voorkomen dat ze zou den worden gelyncht. Gisteren stonden dan ook later op de dag met machine pistolen gewapende militairen op wacht bij de puinhopen van Skoplje. Inmiddels staat wel vast. dat de Joegoslavische jeugd het grootste aan deel zal nemen in de bouw van de nieu we stad. Gisteren heeft zich in Skoplje weer een lichte aardschok voorgedaan. De beving veroorzaakte opnieuw schade aan gebou wen. Niettemin kan men op verscheidene plaatsen in de stad groenten, fruit er. aardappelen verkrijgen, die door boeren uit de omtrek gratis worden aangeboden President Charles de Gaulle tij dens de gisteren gehouden pers conferentie. Een hevige aardbeving heeft giste- n het dorp Gaghoem in zuidelijk Perzië verwoest. De Perzische organisatie van de Rode Leeuw en zon (rode Kruis) mellle dat het dorp totaal is verwoest. Er waren niet onmiddellijk bijzonder heden beschikbaar over slachtoffers. De Perzische organisatie meldde dat en het gebied te hulp snelt. De aard schok was de tweede die de afgelopen dagen in Perzië is gemeld. VOORNAAMSTE punten, welke pre sident De Gaulle gisteren op zijn persconferentie aan de orde heeft gesteld, hebben betrekking op de ontwapening en de E.E.G. Zeer duidelijk heeft de Franse president nu gezegd, dat zijn land niet van plan is zich bij het akkoord van Mos kou inzake een beperkt verbod van kern proeven aan te sluiten. Pas wanneer de Ver. Staten en de Sowjetunle hun atoom wapens vernietigen zal Frankrijk de ont wikkeling van zijn eigen kernmacht sta ken. Tot dat tijdstip ziet Frankrijk zich verplicht waakzaam te blijven. De Gaulle wil wel iets anders. Hij wenst namelijk nog dit jaar een volledige ont wapeningsconferentie. waartoe hij de drie atoommogendheden de V.S., de Sowjetunle cn Engeland, zal uitnodigen. Daar zullen dan van Franse zijde constructieve voor stellen worden gedaan. Op zo'n conferentie zal De Gaulle dan een troef in handen hebben: een eigen, zij het nog in ontwik- wikkeling verkerend atoomwapen. Of met dit plan het initiatief in Franse handen is overgegaan wat betreft de in ternationale politiek? Wij zullen dat moe ten afwachten. Het lijkt ons vrij moeilijk een uitnodiging van De Gaullc om te praten over een zaak. waar de toekomst van de wereld afhangt, te weigeren. Waarom zouden de grote mogendheden de Franse president de eer niet gunnen van een initiatief, hoe veel bezwaren Washington en Londen dan ook terecht mogen hebben tegen het ge hele optreden van De Gaulle? Het tweede belangrijke punt van De Gaulles persconferentie betrof de E.E.G. Wanneer voor 31 december alle nog be staande problemen binnen deze gemeen schap niet zijn geregeld en dc Euromarkt dus op die datum niet is voltooid, zal zij moeten verdwijnen, aldus heeft de Franse president gedecreteerd. Het was een ulti matum, dat er niet om loog. De Gaulle vergat er men mag aannemen zeer be wust een ding bij te zeggen, namelijk, dat het juist Frankrijk is dat steeds weer de grootste obstakels opwerpt op de weg naar een voltooide gemeenschappelijke markt. Men denke slechts aan de land bouwproblemen. In wezen komt het drei gement van Dc Gaulle erop neer, dat de E.E.G. zal moeten verdwijnen, als Frank rijk niet over de hele linie zijn zin krijgt. Het is op dit punt bij Dc Gaulle nooit een kwestie van geven cn nemen, maar voortdurend wil hij nemen. Het voordeel is. dat ieder weet wat hij aan de Franse president heeft, maar daar houdt het dan ook mee op. Overigens ziet het er nog niet naar uit, dat hij zijn dreigement zal uitvoeren: weinig landen als Frankrijk hebben tot heden zo van de gemeenschap pelijke markt geprofiteerd! ÏAE luchtcirculatie bov van Europa wordt nog altijd bepaald door een hogedrukgebied dat de oceaan- Mepressies dc doorgang verspert. Het hogedrukgebied strekt zich van Zuid- Skandinavië tot Noordoost-Rusland uit zowel aan het aardoppervlak als in dc hogere luchtlagen. Op deze hogere ni veaus bevindt zich echter ook een twee tal kleine lagedrukgebieden. Een ervan heeft de afgelopen vierentwintig uur in Polen en Hongarije plaatselijk flinke regenval veroorzaakt. Het andere lag vanmorgen bij Kopenhagen en ging ver. 2034; gereld van enkele buien van minder betekenis. Het vedplaatst zich langzaam in de richting van Noord-Duitsland en zal het weer in ons land woensdag nau welijks beïnvloeden. Het blijft overwe gend zonnig weer en in de temperatuur komt niet veel verandering. De Bilt verwacht tot Tendens stationair ZON EN MAAN Woensdag 31 juli: zon op: 4.58, onder 1.34; maan op 16.35, onder 0.45. Maandag 5 aug.. volle maan. HOOGWATER SCIIEVENINGEN 31 juli: 11.02 v.m.; 23.37 n.m. woensdagavond: Droog en overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). Op de rijksweg onder Reeuwijk heeft „istcren een ernstig auto-ongeluk aan 3 personen het leven gekost. i Een personenauto uit dc richting Utrecht kwam in de middenberm te recht. waarbü de chauffeur de macht de hand gewezen, bang als Engelandover het stuur verloor. Dc auto ging is blijkbaar dat een uitbouw van de door de berm heen cn kwam op dc lin- KLM-dienst alleen maar ten koste kankerbaan in botsing met een personen auto uit de richting Rotterdam Dc beide inzittenden, het echtpaar H J. Mellegers Bezcmer uit Rotterdam werden op slag gedood. In de andere auto kwam dc zeven jarige Gerrie van Domburg om het leven. Zijn ouders, de 33-jarige G. A- v. Domburg cn diens 35-jarige echtgenote A. P. van Domburg-Bakhuisen uit Nicuwcrkerk aan dc IJssel, werden Dc veertienjarige F. Travaille uit Tzummarum is gisteravond in Pieters- bierum «Fr.» met zijn bromfiets tegen een stilstaande personenauto gereden. Ernstig gewond werd hij opgenomen in een ziekenhuis in Harlingcu. waar hij vanmorgen is overleden. Gisteren is dc 31-jarige 11. Ronkartz uit Tuddcrcn op de Maastrichter baan tc Sittard van een met kolen geladen aan- hanganwagen van een tractor gevallen en door een juist passerende vrachtauto overreden. De man was op slag dood. Stranil verivachting Ook morgen fraai zonnig strandweer met een matige wind tussen noord cn oost. In de middag 22 tot 24 graden, zee water 18 graden. Vooruitzichten: hogedruk met uitloper van Noorwegen tot West-Frankryk blyft zomers strandweer brengen. HET WEER l/V EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur tAtlon «♦«tó'dh. Den Holde vfiaaingen Eelde onbew. no° 2 21 15 0 24 2 0 24 :.i O 23 0 Twente Eindhoven Zd -Limb. Helsinki Stockh. onbew onbew rw. tx-wr. no 2 no 2 no T ono 2 23 9 0 :s o :i r. o 2'. .5 0 6 Kopcnhagc Aberdeen Londen A'dam zw. bew 1 bew. onbew windstil n windstil ono ,-» 24 '2 o :o 14 0 17 0 27 112 0 Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble onbew. onbew. o 2 no 4 windstil 24 '3 0 24 13 O 27 :2 0 30 18 0 Nice Berlijn Frankfort MUnchen ZUrleh 1. bew onbew onbew ono 2 25 13 0 2tl 0 22 1 0 Genëve Locarno Wenen onbew gh bew windstil n nw 2 23 0 30 o Innxbruck Belgrado Athene 1 bew windstil nw 4 25 8 O 25 2 O Rome AJaccio Madrid onbew ono 1 o Mallorca Lissabon onbew wlndutll nw 4 22 20 0 34

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1