Quick B. door Fortuna naar 2-7 nederlaag stevig gespeeld Groen nationaal skiff-kampioen Roeien op de Bosbaan Nieuwe records Kamerbeek en Evers Nederland (h) won atletiek wedstrijd van Oostenrijk Einduitslag werd 77-83 na spannende duellen NIEUWE LEIDSE COURANT 6 MAANDAG 29 JULI 1963 Kleine 5000 bezoekers maakten wedstrijd tot n (WV-)succes Tennistoernooi in de Leidse Hout TN HET B-toernool van de Leidse Hout versloeg Kluivers met 63, 6I Bonte Blommendaal bleek niet zo on overwinnelijk als gedacht, want Mulder bracht het tot setwinst voor h(j capitu leerde, 61. 2—6, 7—5. Een verrassing was, dat Van Dongen ook al naar de kant werd verwezen door zijn nederlaag tegen Engelenburg, 63, 6—3, wiens aanval wederom successen Mej. Pino won zoals verwacht van mevr. Brand, 63, 64. Maar dat mej. Overdijkink met dezelfde cijfers mej. Nijeboer versloeg is een compliment ten volle waard. In C kon Van Straaten ondanks zijn vasthoudendheid de enthousiaste Pas- ma niet beteugelen, 64, 64. De eerste speelde zich vervolgens in de vierde ron de door een zege op v. d. Berg. Teschma- cher stelde wat teleur tegen Kooreman, maar de laatste was dan ook wel erg vast, 6—3, 6—3. Gedetailleerde uitslagen H.E.B., 3e ronde: Kluivers-Bonte, 63, 64; Blommendaal-Mulder 61, 26, 75; 4de ronde: Engelenburg-Van Don gen 6—3, 6—3. D.E.B., 2de ronde: mej. Pino-mevr. Brand 63, 64; 3de ronde: mej. Over- dijkink-mej. Nijeboer 63, 62. G.D., 2de ronde B: mej. Nijeboer/Den Holder-mej. Van Nispen t Sevenaer/ Grimbergen 63, 63; mevr. Wester hout/Koole-mej. Bal/Lim 64, 62. D.D.B., 1ste ronde: mej. v. Nispen t Sevenaer/mej Bal-mevr. Boot/mevr Kasten 3—6, 6—3, 6—2. EEC., 3de ronde: Pasma-Van Straa ten 64, 64; 4de ronde: Pasma-v. d. Berg 63, 63; Kooreman-Teschmacher 6—2, 6—3 H.D.C.. 2de ronde: Fortanier/Stofko- per-Springer/Jansen 2—6, 64, 63; v. d. Berg 'Pasma-Mulder/Pino 119, 75; Van Werkum/v. Werkum-Stok/Ouds- hoorn 62. 60. D.D.C., 2de ronde: mej. E. Kengen- mej. Bakema-mej. v. Werkum/mevr. Klebe 6—3, 6—1. VOOR JUDO KARATE JON BLUMING Maredjjk 48a Leiden Tel. 32038 Thuisclub-junioren (nog) geen p beste krachten in voorhoede (Van onze sportredactie) PRTUNA '54, de ere-divisieclub uit het Limburgse Geleen, heeft zaterdagmiddag een volkomen ver diende en verwachte overwinning behaald op het eer ste elftal van Quick Boys. Of liever: een overwinning op elf Quick Boys-spelers. Dit onderscheid moet wor den gemaakt omdat ten eerste het blauwwitte elftal was samengesteld uit spelers van de selectiegroep van ongeveer 22 man en ten tweede omdat hierdoor niet terecht van een elftal als team kon worden gesproken. Het is niettemin een leuke, goede wedstrijd geworden, vaarln de (goed) betaalde voetballers hun grote overwicht voor rust al op )-4 hadden gespeeld. De eindstand werd ten slotte 2-7. En dat betekende en duidelijke revanche van Fortuna op de vorig jaar tegen Quick Boys eleden 7-4 nederlaag. Een kleine 5000 bezoekers hebben met genoegen ïaar de wedstrijd kunnen kijken, al was er toch wel een merkbare teleur- lelling over het matige verweer van Quick Boys. Wa vrezen dat de overgang van de inloren A naar het eerste elftal bij de itwijkers maar voor weinigen zal zijn ■ggelegd. Het is in deze en in voor land* wedstrijden gebleken dat de •orho«*espelers van het regionale juni- •nclful eerst een poosje het Voorbe- .dend Middelbaar en Hoger (vorfbal)- iderwijs in het tweede of derde elftal icten gaan volgen om er de nodige rdhied en routine op te doen. Op der- lijke wijze kunnen hun ongetwijfeld •eda talenten rustig ontwikkelen. Het vaar dat ze zonder deze belangrijke ssenfase worden geforceerd waar- •or hun capaciteiten en prestaties zul- •n teruglopen is allerminst denk- eeldig. Maar men verzekerde ons dat de op stelling van de vier of vijf junioren alleen maar voorlopig is en dat het allerminst de bedoeling ls onvoorzichtig met deze Krachten om te springen. En dat is maar te hopen, want er verdwijnen vaker nge, veelbelovende voetballers naar la- Kcra regionen, omdat ze de overgang van mioren- naar seniorenvoetbal niet kon den verwerken. Samenhangend De ere-dlvlsieclub had een prima elftal meegebracht met vrij veel gecontracteerde spelers er in. Op vallend was de grote samenhang on derling. Vorig jaar ontbrak die voor een groot deel, waardoor Quick Boys toen ook zevenmaal een gat In de defensie kon vinden, groot ge noeg om er een doelpunt uit te ha len. Maar ditmaal klopte het alle maal bij de bezoekers. Het was soms een lust voor het oog dit technisch en tactisch goede voetbal te zien uit lopen op gave en verrassende tref fen. Al na acht minuten was het raak. Na een schitterende en snelle manuoevre op links kreeg linksbinnen Bisschops de bal op de voet. onder getalm werd het leer ingeknald (0—1). Een kwartier later bracht linksbuiten Petacovic de bal rus tig achter de niet uitlopende Den Hol lander. Weer 6 minuten daarna scoorde rechtsbinnen Horsels met hat linker been 0-3. saai werd het door Vogels goed verde digde Fortuna-doel belaagd, wat na zeven minuten ook met een keurig doelpunt werd bekroond. De zeer goed op dreef zijnde Floor van Duijn drukte over links door en gaf goed af aan Andries van Leeuwen. Deze stond niet in schietpositie en het leer ging naar de vlugge rechts buiten Paap, die van twee meter naast het doel de stand op 14 bracht. Midden- Van Leeuwen knalde enkele minuten later nog tegen de lat. maar toen was het toch wel op. Doorzichtig Men kwam vaker voor Vogels, maar gebrek aan snelheid en routine was er de oorzaak van dat de Fortuna-defensie tij- soms met onrustbarend gemak kon Vergeefs Jongens, over een kwartier ben moe." galmde een Katwijker vanaf de tribune de enigszins ontnuchterde Quick Boys-spelers toe. Maar deze morele steun mocht toch niet baten, even minuten voor rust glipte rechtsbuiten Piters op de doel lijn langs Henk de Mooij en wipte de bal op de voet van de vrijstaande Joe goslaaf Petacovic (04). Na de hervatting scheen Quick Boys de bakens te gaan verzetten. Fel en mas- De dames acht van Nereus in min. 41.4 sec. werd kampioen op de 1.000 meter. Na de hul diging was er één vurige aan- hagster van de Nereus-dames die te water ging om de geluk kige meisjes te feliciteren. Met het hoofd onderschept Cor van der Hart een aanval van Quick Boys. De spelers op deze foto zijn (v.l.n.r.) linkshalf Mun sters (F), rechtsbuiten Paap, linksbinnen G. v. d. Plas, C. v. d. Hart, rechtshalf Beenen (F), middenvoor A. van Leeuwen en linksbuiten P. Viool. behoefde maar weinig technische grapjes uit te halen om de junioren van Quick Boys aan banden te leggen. In de 18de minuut bracht Geraeds op eenvoudige wijze de stand op 15. Een kwartiertje voor het einde kwam Fortuna, dat fel bleef voetballen, binnen de minuut op 17 door doelpunten van middenvoor Geraeds en Frederiks (binnenspelers Bisschops en Horsels waren door resp. Frederiks en Haan vervangen), waarbij Den Hollander allerminst vrijuit ging. Alleen al door het feit, dat Fortuna er niet aan dacht het tempo te laten zakken, hebben de Katwijkers de eer ten volle gered. Een overtreding tegen Floor van Duijn leverde een penalty op van arbiter Mulders. Floortje bracht zodoende de eindstand op 27. Een, qua veldverhou- ding, bevredigende uitslag. Woensdag komt Luchtmacht tveer naar Quick Boys (Van onze sportredactie) Het voetbalelftal van de Koninklij ke Luchtmacht, dat bijna drie we ken geleden met 21 een prettige en aantrekkelijke voetbalwedstrijd af sloot tegen Quick Boys, heeft zich zelf uitgenodigd voor een tweede voetbalwedstrijd op „Nieuw-Zuid". De leiding van ddt fraaie en jonge elftal heeft de Katwijkers op deze hof felijke wijze een mogelijkheid geboden zich te revancheren. Aanstaande woens dagavond om zeven uur zal deze wed strijd worden gespeeld in Katwijk. De opstelling van de Luchtmacht-spe- rs is dezelfde als drie weken terug: d. DoeSbung (Sparta): a. Kemper (PSV) en Ter Horst (Sparta); m. v. d. Oever (ADO), Warnas (Ned. jeugdelftal) en Wanders (DHC>: v. Jansen (DHC), Ver heul (ADO 2). Keizer (Ajax), Fraudeunt (Feüenoord 2) en Twist (DFC). OTEEF Blaisse, de man die in 1961 op de Moldau te Praag met Vee- nemans voor Nederland het brons veroverde bij de ongestuurde twee. roeide zaterdag met de moed der wanhoop. Halverwege de race der Skiffeurs lag de Nereus-sculler al in schijnbaar verloren positie. Rob Groen en de jeugdige Wienese zou den het gevecht om de titel bij de skifs gaan voeren, dat was wel heel duidelijk voor de lange rij volgers langs de Bosbaan te Amsterdam. Kracht-roeier Blaisse zijn stijl is nog vere van perfect logen strafte echter alle voorspellingen. Hij trok naar voren en op de 1500 meter- lijn ging hij Wienese voorbij, maar nog niemand nam de aanval van de felle Amsterdammer ernstig. Ook Rob Groen niet, die zeker met een kleine drie lengten voorsprong op de finish afging en zich kennelijk niet tot het uiterste gaf. Zijn tempo bleef dan ook rond de 31 slagen per mi nuut schommelen. Steeds kleiner werd het verschil tussen de prachtig, rustig roeiende Groninger en de on stuimige Blaisse. Met een eindsprint die de helaas weinige toeschouwers tot groot enthousiasme bracht, maak te hij meter na meter de achterstand goed. En als de baan een tiental me ters langer was geweest had de Ne- reus-roeier stellig nog een kans ge had. Nu was de zege met een half tafje voor Rob Groen. Ver achter de J JET Nederlandse heren atletiekteam behaalde zaterdag op de prachtig gelegen sintelbaan te Innsbruck een 77-83 overwinning op Oostenrijk. Twee nieuwe Nederlandse records door tienkamper Eef Kamerbeek op de 110 meter horden in 14,2 sec., waarmee hij zijn oude record 0,1 sec. verbeterde en van hinkstapspringer Henk Evers (15.64), dubbel zeges op de 100 meter, 400 meter, 110 meter horden, hinkstapspringen en verspringen waren de hoogtepunten van deze ontmoeting. Want niet alleen leverde deze wed strijd voor de heren de eerste en enige overwinning op, de tijden van Hans Smit en Frans Luitjes op de 100 meter in 10.5 sec., de prachtige verrichtin gen van Fred van Herpen en Jaap Noordenbos op dc 400 meter in 47.6 en 47.7 sec., bieden na de zeslandenwedstrijd in Enschede, toen de oranje broeken voor het eerst de laatste plaats verlieten en vierde werden achter grootmachten als West-Duitsland, Frankrijk en Italië, perspectieven voor de toekomst. Duidelijk werd in Innsbruck, dat Ne derland niet over één maar over twee 400 meter lopers van klasse bezit en de keuzecommissie van de K.N.A.U. zal voor de Rotterdammer Jaap Noordenbos, die immers zo vaak nog op de 200 meter en de 4 x 100 meter wordt ingezet, noodza kelijk zijn een goede sprinter te vinden. Voor dc estafette is dat niet zo moeilijk, wanneer wij de goede prestaties van Trekvogel-atleet Piet Tamminga bekij ken. De twee Nederlandse hordenlopers heb ben met tevredenheid op deze wedstrijd teruggezien. Kamerbeek omdat hij zijn Nederlands record van 14.3, een prestatie die hij vijf keer evenaarde, op 14.2 bracht en Peter Nederhand omdat hij in zijn veertigste interland voor een fraaie twee de plaats zorgde. Henk Evers, in een jaar tijd een hink stapspringer van internationaal formaat geworden, verbeterde voor de tweede maal het Nederlands record en bleef met 15.64 meter drie centimeter boven zijn oude prestatie. Joop Kant verraste met een tweede plaats met 14.05 meter. Ook bij het verspringen, dat met een sprong van 7.45 meter door junior Leo de Win ter gewonnen werd, kwam Henk Evers tot zijn beste verrichting (7.28 meter); hij werd tweede. Bij het polsstokhoogsprin gen werd Servee Wij sen tweede met 4.10 meter achter Gratzer (4.20) en een zelfde plaats bemachtigden Leo Stevens op de 400 meter horden in 54.9 achter de sterke Oostenrijker Haid, die 52.8 liet afdrukken. Frans van der Heyden wierp de speer 63.71 meter, maar bij zijn laatste poging kwam de Oostenrijker Loeberbauer tot 64.89 meter en Eef Kamerbeek bewees zijn klasse met een tweede plaats bij het discuswerpen met 46.81 meter. Cees Clement en Gansel leverden een verbitterd duel op de 5000 meter. Onze landgenoot kon tegen de sterke eindsprint van de Oostenrijker niets uitrichten. Henk Snepvangers en Jan van Uden werden op de 1000 meter geklopt door Klaban, die dit jaar reeds de 1500 meter in 3.44.had gelopen. Onze landgenoten lagen bij het ingaan van de laatste ronde op de eerste plaats en zij verweerden zich fel tegen het hoge tempo van de Oostenrijker, die op de laatste honderd meter eerst loskwam van Henk Snepvangers, terwijl Jan van Uden. voor wie deze afstand net iets te lang is, vierde werd. Het slotnum mer, de 4 x 100 meter estafette, bracht bij de stand 78-75 voor Ne derland de eindoverwinning, want Hans Smit, Marius Bos, Jaap Noor denbos en Frans Luitjes liepen in 41.2 sec. de Oostenrijkers liepen 42.6 sec. naar een onbedreigde zege. Uitslagen 100 meter: 1 Smit (N) 10.5 sec., 2 Luit jes (N) 10,5, 3 Kamler (O) 10.9. 4 Gehrer (O) 11,6. 400 meter: 1 Van Herpen (N) 47,6, 2 Noordenbos (N) 47,7, 3 Vago (O) 48.6. 4 Hrandek (O) 49,1. 110 meter horden: 1 Kamerbeek (N) 14,2 sec. (nieuw Ned. record), 2 Neder hand (N) 15,0, 3 Haid (O) 15,0, 4 Klaus (O) 16,1. 1000 meter: 1 Klaban (O) 2.25.0, 2 Snep vangers (N) 2.26.2, 3 Wicher (O) 2.26.8. 4 Van Uden CNed.) 2.33.2. Hoogspringen: 1 Donner (O) 1.95 m., 2 Kunz (O) 1.85, 3 Van Kleeff (N) 1.80, 4 Van Broekhoven (Ned.) 1.80. Hinkstapsprong: 1 Evers (N) 15.64 m (nieuw Ned. record), 2 Kant (N) 14.05, 3 Vonblom (O) 13.77, 4 Fraczek (O) 13.56. Polsstokhoogspringer 1 Gratzer (O) 4.20. 2 Wjjsen (N) 4.10, 3 Krikke (N) 3.80. 4 Stampfl (O) geen resultaat Kogelstoten: 1 Poetsch (O) 16.04 m, 2 Van der Kruk (N) 15.21, 3 Schrieken (N) 15.20, 4 Reinitzer (O) 15.19. 5000 meter: 1 Gansel (O) 14.51.2, 2 Cle ment (N) 14.53,8, 3 Scheyen (N) 15.00.6, 4 Stoeckl (O) 15.44.6. Verspringen: 1 De Winter (N) 7.45 m. 2 Evers (N) 7.28, 3 Donner (O) 7.08, 4 Maschek (O) 6.88. 400 meter horden: 1 Haid (O) 52.8, 2 Stevens (N) 54,9, 3 Van 't Zant (N) 55,0, 4 Pietscher (O) 57,3. Speerwerpen: 1 Loeberbauer (O) 64.89, 2 Van der Heyden (N) 63.71, 3 Deboeuf (O) 63,32, 4 Kamerbeek (N) 56.44. Discuswerpen: 1 Reinitzer (O) 50,01, 2 Kamerbeek (N) 46.81. 3 Koeppl (O) 46.01. 4 Schrieken (N) 45.02. Kogelslingeren: 1 Thun (O) 63.60, 2 Pietsch (O) 59.19, 3 Romani (N) 54.28, 4 Swinkels (N) 42.72. 4 x 100 meter: 1 Nederland (Smit, Bos, Noordenbos, Luitjes) 41,2 sec., 2 Oosten rijk (Woeber, Vago, Hrandek, Gehrer) 42,6 sec. beide skiffeurs, die voor het gevecht van de dag zorgden, kwam de vol komen gedesillusioneerde Wienese. Zelfs de ervaren kamprechters waren onder de indruk van het titanenge vecht. Voor Rob Groen werd name lijk 8 min. 2,5 sec. afgedrukt, voor Blaisse. in weerwil van de omstan digheid dat het verschil zonder finishfoto te zien was, slechts 0,1 sec. meer. Dat de overwinning voor de maa» van Aegir was, zal vooral de leden van de technische adviescommissie van de roei- bond een genoegen hebben gedaan. Een zege van Blaisse op deze laatste dag van de nationale kampioenschappen zou de moeilijkheden om tot formering van de afvaardiging naar de Europese roeikam- pioenschappen in Kopenhagen te komen groter hebben gemaakt. Het zijn overigens de kampioenschap- pen-der-slechte-tijden geworden. De hin derlijke wind die de roeiers pal tegen hadden was daar een voorname oorzaak van. Men zal dan ook in de historie van de titelwedstrijden tevergeefs zoeken I naar een jaar, waarin de tijden zo be scheiden waren als deze keer het geval was. Met spanning werd vooral uitgezien naar het zoveelste duel tussen varsity- winnaar Njord en runner-up Triton bij de gestuurde vier. Triton heeft, zonder dat van een enerverend duel gesproken kon worden, de overwinning en de uitzending naar Kopenhagen veilig gesteld. Direct na de start namen de Utrechters al een duidelijke voorsprong, e ze spoedig consolideerden. Bij de dubbel twee hebben Boelen en Enters, al zeker van het kampioenschap ongestuurde twee. het de Willem III Skadi-combinatie Max Alwin-Willem van der Togt heel moeilijk gemaakt. Tot 1250 meter leidden Boelen en Enters doch toen vond de geroutineerde combinatie het genoeg. Het tempo ging iets omhoog en met een halve lengte was de zege voor Alwin en Van der Togt. Indrukwekkend was de overwinning van Nereus bij de vier zonder stuurman. Kort na de 1000 meterlijn rekende de Amsterdamse ploeg af met Triton en Njord, die wel erg teleurstelden. Zeker drie lengten voor Triton ging de Nereus- vier zegevierend in prachtige stijl door de finish. Deze Nereusleden zullen ech ter niet naar Kopenhagen gaan. omdat het bestuur van de roeibond er om be grijpelijke redenen de voorkeur aan gaf de gestuurde twee van Nereus beide i roeiers maken ook deel uit van de vier af te vaardigen naar de Europese titel- westrijden. Weinig interessant was de strijd bij de dames. De dubbel twee-races verloor alle waarde, omdat Elsbeth Sprangers zich wegens ziekte moest laten vervangen Bij de Skifs was Meike de Vlas van De Hun- ze weer ongenaakbaar. Resultaten Vier zonder stuurman: 1. Triton 7.07.6. 2. Njord 7.10.6, 3. Amsterdam 7.16.7 4 Argo 7.23.1. Heren: Skiff: 1. en nationaal kampi oen Rob Groen (Aegir) 8.02.5, 2. Blaisse (Nereus) 8.02.6. 3. Wienese (De Amstel) 8.21.8. Vier zonder stuurman: 1. en kampi oen van Nederland: Nereus 7.05.4 2. Tri ton 7.18.6, 3. Njord 7.23.8. Dubbel twee: 1. en kampioen van Ne derland: Willem m/Skadi combinatie (Alwin/Van der Togt) 7.25.1, 2. Willem III 7.27.9. Dames: Skiff: 1. en kampioene van Ne derland Meike de Vlas (De Hunze) 4,29.8, 2. Ineke de Hoog (Nautilus) 4.38.5, 3. Mej. Nelemans (ZZV) 4.44.7. Dubbel vier: 1. en kampioen van Ne derland: Nereus 3.56.9, 2. Argo 4.06.1, 3. Willem m/Nereus 4.12.0, 4 Ric 4.15.4. Dubbel twee: 1. en kampiooen van Nederland Poseidon/Willem III 4.27.9 (Rowover). Kohlbeck wint de Rijnmond-beker Parlevliet-wisselbeker is gewonnen door de jonge Philidorspeler A. J. W. Kohl beck, die de tweede beslissingsmatch nu met 154—14 de meerdere bleef over Philidorclubgenoot M. D. Etmans. Kohlbeck beantwoordde met zwart het koningsgambiet van Etmans, diens lijfopening, op ongebruikelijke wijze. Toen Etmans enkele onnauwkeurighe den beging kon Kohlbeck in slechts 22 zetten de overwinning binnenhalen, na zijn tegenstander in een matzet te heb ben verstrikt Door dit resultaat heeft Kohlbeck een uitstekende prestatie op zijn naam ge bracht. Hij is na W. G. Demmendal de tweede winnaar van de vorig jaar be schikbaar gestelde Parlevliet-wisselbe ker. TENNIS Eindelijk revanche voor Darlene Hard De Amerikaanse tennisspeelster Dar lene Hard is er zaterdag in de finale van de kampioenschappen van de staat Pennsylvania eindelijk in geslaagd haar frote rivale, de Australische Margaret mith, te verslaan. Darlene Hard, die in haar zes voorgaande duels tegen de Australische nederlagen had geleden, won nu met 6—2. 7—9. 6—3 Het Griekse lid van het Internatio nale Olympisch Comité. Angelo Bona- laki. die in 1910 tot het I.O.C. toetrad is vrijdagnacht in Lausanne op 86-jarige leeftijd overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 6