Nieuwe Leidse Courant 0 Zuid-Slavië in rouw na aardbeving Ook aardschokken aan Franse Rivièra TIENDUIZEND VERMISTEN Branden in Skoplje nog niet uitgewoed Geen duizendjarig rijk door kernstop Zaterdag TT jtili 1963. 44ste jaargang ORGELS, PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS BOOT Vruft vrijblijvend BODEGRAVEN TELEF. 01726—2541 Vieuws in één oogopslag De aardbevingsramp in Zuid-Slavië begint zich in zijn volledige afschuwe lijke gedaante af te teke nen: naar schatting moe ten er reeds 2000 doden in Skoplje zijn. Militairen werken tot ze erbij neer vallen om (nog altijd) zich onder de puinhopen be vindende mensen te red den. Kennedy heeft in zijn toespraak voor radio en tv gisteren over de bereikte kernstop gezegd, dat men de betekenis ervan niet moet overdrijven: het is slechts de eerste stap, weg van de oorlog. Het blijkt intussen dat in senaats kringen steeds meer over bange voorgevoelens wordt gesproken. Men herinnert daarbij aan allerlei ver dragsschendingen door de Russen. Wat de Russen zelf betreft. Zij gaven dit nieuws een nogal opper vlakkige routinebehande ling in hun pers. Dit in te genstelling met de V.S. die er grote koppen aan be steedt. Een reisbureau biedt aan alle liefhebbers een interessante reis door In donesië aan. De reis duurt precies veertien dagen en is zeer luxueus opgezet. De excursie bepaalt zich tot Java en Bali. Het voetenfeest in Nij megen en ook dat in Apel doorn is weer ten einde. Allemaal blijde, ferme ge zichten die (eventueel) blarenleed niet lieten blij ken en bloemen, veel bloe- Ondanks een urenlang kruisverhoor blijft Ward zijn schuld aan zekere in de dagvaarding genoemde zedenmisdrijven ontken nen. Natuurlijk, ik ben een immoreel mens, zei hij, maar ontkende het ten laste gelegde. Op de vraag of dan iedere getuige heeft gelogen, antwoordde Ward met stemverheffing: ja. REDDINGSPLOEGEN hebben de gehele nacht gewerkt om naar schat ting 500 mensen te bevrijden die bij de aardbevingsramp in de Mace donische hoofdplaats Skoplje onder puin bedolven zijn geraakt. Men hoopt nog levenden aan te treffen. Gisteravond laat waren ongeveer 500 lijken geborgen. Ruim 2.000 gewonden zijn in ziekenhuizen opgenomen. Volgens het Zuidslavische blad Borba zijn er volgens onofficiële ramingen 2.000 doden en vele duizenden gewonden; 10.000 mensen worden nog vermist. In de stad, waarboven een grote stofwolk hangt, woeden talrijke branden. De elektriciteitsvoorziening is gestoord. Onderzoek naar Nederlanders in Skoplje Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft meegedeeld dat het ministerie telefonisch contact heeft gehad met de Nederlandse ambassade te Belgrado. In dat te lefoongesprek bleek dat in de Zuidslavische hoofdstad nog geen berichten zijn ontvangen over Ne derlanders in het rampgebied in Macedonië. De ambassade heeft de autoriteiten in Belgrado ver zocht om doorzending van berich ten over Nederlanders zodra de Zuidslavische autoriteiten dergelij ke berichten zouden hebben ont vangen. Een kolonne auto's met stafle den van de verschillende ambas sades is van Belgrado naar het rampgebied vertrokken. Hierbij is ook een lid van de staf van de Nederlandse ambassade die ter plaatse gegevens zal verzamelen. De eerste aardschok die zich vrij dagochtend om kwart over vijf voor deed, was zo krachtig dat tachtig pro cent van de gebouwen in Skopjle werd verwoest of beschadigd. Daarna volg den lichtere schokken. In het centrum van de stad werden o.m. het station, de legerclub, de natio nale bank, het gemeenteziekenhuis, het nationale theater, alle scholen en de ho tels Macedonia en Skopjle verwoest. De hulpverlening is op grote schaal georganiseerd. Vooral de militairen doen onnoemelijk veel. Alle hotels en vakan tiehuizen in Macedonië zijn gevorderd om onderdak te geven aan de talloze daklozen uit Skoplje. Volgens het Italiaanse persbureau Ansa zijn twee vrouwelijke Duitse toeristen uit het hotel Macedonia ontkomen kort voordat het Instortte. Zij zouden 's och tends het vliegtuig naar Belgrado nemen en renden zodra zij de schokken voelden in paniek de straat op. Een piloot van een vliegtuig, dat een paar minuten voor de ramp van het vliegveld in Skoplje was opgestegen, zei dat de ramp. die hij beneden zich zag gebeuren veel erger was. dan de meest verschrikkelijke scènes tijdens bombar dementen in de oorlog. In Belgrado en in de provinciale ste den van Zuid-Slavië stonden bloeddo nors in de rij om hun bloed ten bate van de slachtoffers af te staan De regering heeft twee dagen van na tionale rouw afgekondigd en alle open bare vermakelijkheden en feestelijkhe den gedurende die tijd verboden. President Tito heeft de families van de getroffenen een telegram van deel neming gezonden. Hij beloofde, dat hij tezamen met alle Zuidslaven zal trachten om het ongeluk, dat de Zuidslavische republiek heeft getroffen, te lenigen. De correspondent van het Zuidslavi sche blad Politika meldde gistermiddag, dat de toestand in de stad nog zeer ver ward was. Overal liepen radeloze men sen in het puin naar mogelijk omgeko men familieleden te zoeken. Voor hotel Turist in het centrum van de stad stond een totaal verbijsterde man die iedere voorbijganger aanklampte om te vragen wat er van zijn gezin geworden was. Enkele straten verder knielde een vrouw bij de lijkjes van haar twee kinderen Volgens de correspondent van het blad zijn tijdxs de aardbeving tal van pa tiënten door paniek aangegrepen, uit de ramen van het grote ziekenhuis gespron gen. Velen braken daarbij armen of Boven Skoplje hingen vrijdagavond nog grote stofwolken. Vanuit Belgrado wordt drinkwater aangevoerd om het gevaar van een epidemie zoveel moge lijk te beperken. Het gebouw van Radio- Skoplje is ernstig beschadigd. Het sta tion is nu verplaatst naar het nabijgele gen Kumanovo. De Zuidslavische spoorwegen hebben meegedeeld, dat de spoorbaan bij Skoplje over twee kilometer is beschadigd. Een contactman van de A.N.W.B is naar Belgrado vertrokken om gegevens te verzamelen over de welstand van de Nederlandse toeristen in Skoplje. Gister avond vertrok ook een hulpverlenings- ploeg van de A.N.W.B. bestaande uit eer repatriëringsauto met aanhangwagen er de speciale „rampenbus" met beman ning naar Zuid-Slavië. De bus vervoert ravitailleringsmateriaal, EHBO-middelen en een aantal kampeeruitrustingen. Via zijn alarmcentrale zal de ANWB contact onderhouden met zijn hulpploeg in Zd.- Slavië. De AVRO-reporters Wim Ruth er Joop van Zijl zijn gisteravond van Schip- Enkele foto's uit het Zuid slavische rampgebied. Van links naar rechts: 1) Wat er overbleef van de militaire club in Skoplje; 2) Militairen hel pen uit alle macht bij de red- dings- en opruimingswerk zaamheden. 3) Een aantal inge storte gebouwen in de zwaar geteisterde stad. hol naar Skoplje gegaan om radio- en televisieopnamen te maken. Deze opna men zullen morgen worden uitgezon den, te weten in het radio-programma om 12.45 uur (herhaling in het radio journaal 's avonds tussen 22 40 en 23.00 in het AVRO-televisieprogram- ongeveer 20.30 i i Link van Bruggen in Zuid-Slavië Link van Bruggen, onze spe ciale verslaggever, zal onze le zers op de hoogte stellen van zijn j bevindingen in Zuid-Slavië. Hij is, kort nadat de eerste berichten over de aardbeving waren ont- I vangen, daarheen vertrokken. In de afgelopen nacht is hij in het 1 rampgebied gearriveerd en dra hij kans ziet contact te i ken met onze redactie (zoals men weet zijn de verbindingen volkomen gedesorganiseerd) zal hij ons zijn eerste reportage doorgeven. Maandag hopen wij deze te kunnen plaatsen. j Link van Bruggen was, zoals I onze lezers zich zullen herinne ren, ook een van de eerste ver- slaggevers, die enige jaren ge- leden het rampgebied van Aga- dir betrad. Kennedy tot Amerikanen: „Dit verdrag is niet het Duizend jarig rijk. Het zal niet alle conflicten oplossen of de communisten bewegen hun ambities te laten varen of een einde maken aan de oorlogsgevaren. Het zal onze behoefte aan kernwa pens of bondgenoten of de program ma's van bijstand aan anderen niet kleiner maken. Maar het is een be langrijke eerste stap, een stap weg van de oorlog", aldus de kern van de toespraak, die president Kennedy gisteravond heeft gehouden naar aanleiding van de parafering van het kernstopverdrag tussen de Grote Drie. Kennedy sprak voor radio en tv op een tijdstip, dat de Amerikaanse Se naat steeds luider begint te spreken over vroegere verdagsschendingen van Rusland en blijk geeft van bange voorgevoelens, die herinneren aan de afwijzing van de Volkerenbond door de Senaat, nu een generatie geleden Kennedy sprak in zijn boodschap v3n oen sterke voorkeur van de Ver. Staten voor een verdrag, waarbij alle kern proeven verboden worden. De Sowjet- unie wenst echter geen inspectie toe te staan. Daarom kan met niet met ze kerheid voorspellen, welke verdere ak koorden op de fundamenten van het don derdag geparafeerde verdrag kunnen worden gebouwd. „Dit mag ons er ech ter niet van weerhouden, het te aan vaarden," aldus Kennedy aan het adres van de senatoren. Er is een meerder heid van tweederden vereist DUITSLAND Chroesjtsjef. die gisteren nog gespre ken voerde met de Amerikaan Harri- man en de Brit Hailsham. zeide te ho pen. dat de westelijke mogendheden het regelen van grote internationale vraag stukken nu zullen voortzetten met het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland, het voornaamste probleem voor de vrede. Hij wees er op. dat er geen eind is gekomen aan de bewape ningswedloop en dat het gevaar van een oorlog niet is afgewend door het paraferen van het kernstop-akkoord. V oor vervolg zie pag. 6 Al 29 doden in Italië Aan de Franse Rivièra werden van morgen twee aardschokken gevoeld. De laatste duurde vier seconden. Tal van inwoners vluchtten de straat op Van slachtoffers of materiële schade werd evenwel nog geen melding ge maakt- Voor de zesde achtereenvolgende dag is Italië gisteren door onweders ge teisterd. Het aantal slachtoffers van het barre weer is thans tot 29 gestegen. In de nacht van donderdag op vrijdag zijn in midden- en zuid-Italië acht personen om het leven gekomen. Zowel onder de plaatselijke bevolking als onder de toeristen, die in het betrokken gebied verblijven, ontstond paniek. Van de omgekomenen werden er door de bliksem getroffen, een jongen werd gedood door een vallende stroom- Amsterdammer in Italië bestolen De 51-jarige Amsterdammer Jacques Prevay heeft gisteren bij de politie te Voghera (Italië) aangifte gedaan van diefstal van fototoestellen, draagbare radio's, boeken en andere goederen tot een totale waarde van ongeveer f 1100 uit zijn auto, die hij donderdagavond te Voghera had geparkeerd. Indonesië verwijdert Bribe vice-consuls Indonesië heeft twee Britse vice-con suls tot ongewenste personen verklaard en hun een week tijd gegeven om het land te verlaten als vergelding voor de verwijdering van twee Indonesische con sulaire ambtenaren uit Noord-Borneo. Terwijl de minister van buitenlandse za ken. Soebrandio, dit bekend maakte, be toogden tachtig jongelui voor de Britse ambassade te Djakarta als protest tegen de Britse steun aan de federatie Maleisie en tegen de uitwijzing vn Indonesiërs uit Noord-Borneo. In Schiedam is gisteren Hr. Ms. patrouillevaartuig Queen Wilhel- mina overgedragen aan de Nige riaanse marine, die het schip van de Nederlandse marine in bruik leen heeft ontvangen. De over dracht geschiedde aan de staats minister van de Nigeriaanse ma rine. Z.Ex'c. Mbu. die hier gefoto grafeerd is, terwijl hij aan de chef van de marinestaf, vice-admiraal H. A. J. van der Schatte Olivier als aandenken aan de overdracht een fraai bewerkte olifantstand overhandigt. kabel, een man verdronk in de ri die buiten haar oevers trad en een ander viel in paniek uit het raam tijdens aardbeving en overleed in het zieken huis. In de industriestad Terni, ze tig kilometer ten noordoosten van Rome, ontstond paniek tijdens een serie aard schokken. De inwoners van Terni ren den de straftt op. De aardbeving richtte geen schade aan. Ook in Palermo op Sicilië kwam een aardschok voor. Ned. toeristen in quarantaine Meer dan 250 toeristen, onder wie vele Nederlanders, zijn donderdag op een kampeerplaats bij de Sorpestuwdam bij Arnsberg (Noordrijn-Westfalen) tot maandagnacht onder strenge quarantaine gesteld. De gezondheidsautoriteiten in Arnsberg deelden gisteren mee, dat een tienjarige Duitse jongen en zijn zesjarig broertje aan de uiterst besmettelijke nekkramp (meningokokken-meningitis) lijden. De twee kinderen zijn met de overige leden van het gezin in het zie kenhuis van Arnsberg streng afgezon derd. De 48-jarige J. de Boer uit Roer mond is gisteravond bij Budel met zijn auto over de kop geslagen. Hij is op weg naar het ziekenhuis in Weert overleden RPNIEUW is de wereld opgschrikt door een natuurramp van een huivering wekkende omvang. Op het alleronver wachts is de aarde in Zuid-Slavië in be weging gekomen. In luttele seconden had de ramp zich voltrokken: een groot deel van een stad werd een onafzienbare puin hoop. waaronder mannen cn vrouwen, jon gens en meisjes een gruwelijke dood von- Wat moet, wat kan, nog onder de indruk van zulk een gebeuren, worden gezegd" Het lijkt soms. of de rampen elkaar steeds sneller opvolgen. Dan is het Pakistan, dan Bali, of Perzië, en nu weer Zuid-Slavie. En wie kan zeggen wat ons, die wonen in landen waar aardschokken tot de zeer hoge uitzonderingen behoren, aal over komen? Het gevaar bestaat, dat wij immuun gaan worden, nu steeds meer rampen zich vol trekken. Nog gebeurt het, dat de berich ten daarover pas later tot ons doordringen, doordat zij zich afspelen in geïsoleerde streken ergens in een minder-ontwikkeld land. Dan weer horen wij ervan enkele minuten nadat het is gebeurd. Maar hoe dit ook mag zijn: steeds weer veroorzaken zij de dood van honderden, ja van duizenden mensen. En vaak gaan er jaren overheen, voordat het maatschappe lijk leven in het betrokken land of gebied zich weer enigermate heeft hersteld. Wij zullen hoe „ouderwets" het voor velen misschien ook moge klinken in al deze rampen iets moeten zien van de slaande hand van God. Laten wij leken vooral niet proberen verband te leggen tussen het leven of de levenswijze van de mensen, die worden getroffen, en de ramp zelf. Wie dat wil gaan „uitrekenen" be gaat een ernstige fout. Zulk een oordeel (want daar komt het dan op neer) kom' ons niet toe. Is het niet een gunst dat zulke rampen ons niet treffen? Twee dingen moeten wij doen, ook nu onze medemensen in Zuid-Slavië zo zwaar zijr getroffen. Bidden voor de nabestaanden van de slachtoffers en helpen met ons geld Het Rode Kruis heeft zijn speciale giro nummer voor het storten van bijdragen geopend. Het is: gironummer 777 in Den Haag. De Rotterdamse rivierpolitie heeft gisteren in de Leuvëhaven het stoffelijk overschot gedregd van de 59-jarige schip per B. Lok uit de Maasstad. De man was gisteren tijdiens zijn weric onwel gewor den en door zijn baas naar huis gestuurd. Maar zonder dat iemand het bemerkte keerde hü terug naar de haven, ver moedelijk omdat hij dacht dat zijn scheepje niet was afgesloten. Het slacht offer kwam in hot water terecht en ver- hamo\*eer AIA de achteruitgang van donderdag met koel en regenachtig vrij snel een hogedrukgebied komen op dagen, dat ons een zomers weekeinde brengt. Het centrum lag gisteravond nop bij Zuidoost-Engeland en trekt dit week einde langs ons land in de richting van Denemarken. Hierdoor heeft het weer een voorlopig zomers karakter gekregen, waarbij de wind naar oostelijke riching draait. Hierdoor kan de middagtempera- tuur weer stijgen. Dc depressies worden nu in de richting van IJsland verwe- Wanneer het hogedrukgebied in de omgeving van Zuid-fcand inavië weel stand te houden, kan dit het begin i Fend ens stijgend De Bilt verwacht tot zondagavond: Droog en overwegend zonnig weer. vakke tot matige nooroostelijke periode betekenen. wtnd ,ets ho)fere temperaturen overdag. Hoogwater Scheveningen 28 juli: 7.55 v.m.; 20.21 n.m. 29 juli: 8.46 v.m.; 21.14 n.m. Opgemaakt om 11.15 l ZON EN MAAN Zondag 28 juli: zon op 4.54. onder 20 38: maan op 13.lT, onder 23.40. Maandag 29 juli: zon op 4.35, onder 20.36: maan op 14.23. onder Zondag 28 juli: eerste kwartier. HET WEER IN EiROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Temper. Ïïfê Vlieringen onbew Eel de 1. bcw De Bilt L Iww Twente 1. bcw. 'arlta iordcauj München ZUrich "1 2-» :2 0.3 W 6 :a windstil :7 windstil 20 windstil :-t windstil 32 37 w 2 20 y, windstil 32 windstil 3'. 2'

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1