Nieuwe Leidse Courant Ramp bedreigt tuinbouw: export naar mestvaalt Commentaar Stelt Chroesjtsjef toch eisen f Kans op conflict binnen nieuw kabinet miniem hamolweer J Markt voor augurken en bonen op instorten Volgende week verklaring en debat Vierdaagse start bij heiig zomerweer vandaag'. Din-Jsg 23 juli 1963. 44»l<- jaargang CHRISTEIIJK-NATIONAAL DAGBLAD „St«nN»»»igh l> gh «bleven mijn K*rt in teghenipoef" KOMKOMMER- tijd Pagina 1 Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonneo lentsprijren p.w. 0,65, p.m. f 2,80, p.kw. 8,25 Klachtondienst bezorging Duitsland sluit zaterdag grens voor komkommers >v Kemstopakkoord bijna gereed Eergisteren had de bondsregering reeds een invoerver bod van inlegaugurken uit derde landen (niet-EEG-landen) opgelegd. De minister van voedselvoorziening van de Bondsrepubliek, Schwarz, verklaarde dat uitbreiding van deze maatregelen noodzakelijk was o ver"dere prijsval op de groentemarkt Komkommers - komkommers - waarheen te voorkomen. Kleine augurken, waarvan er meer dan veertig in een kilogram gaan, vallen niet onder de genoemde bepaling. Vorige week voerden de telers in om land per dag een miljoen stuks kom kommers aan. Dat betekende in die week een export van vijfduizend ton, waarvan 4.600 ton naar de Bondsrepubliek ging. Het is nog nooit eerder voorgekomen, dat West-Duitsland zijn grenzen sloot voor onze komkommers. Het Centraal Bureau meent dat de regering in Bonn met het nemen van deze maatregel gezwicht is voor de druk van de Duitse boeren, hetgeen dan ook duidelijk blijkt uit de verkla ring van minister Schwarz. Voorschriften In EEG-kringen in Brussel heeft men zich gisteravond uiteraard druk bezig gehouden met de vraag of Duitsland zich geheel aan de EEG-voorschriften heeft gehouden. In eerste instantie liet men van de zijde van het Centraal Bureau weten dat er op de maatregel formeel niets is aan te merken. Vorige week heeft Duitsland bij de Europese Commissie minimumprijzen aangemeld voor de in het geding zijnde produkten. Aan de partnerlanden zijn de mini mumprijzen echter niet medegedeeld, maar ze liggen volgens voorschrift niet boven 92 procent van de gemiddelde groothandelsprijzen in de afgelopen jaren. Voor EEG-partnerlanden mag de grens gesloten worden, als de prij zen gedurende meer dan drie dagen beneden deze minimumprijzen hebben gelegen, aldus de eerste mededeling van het C.B. dat zijn mening had ge baseerd op berichten uit Brussel. Later op de avond is er over dit punt toch enige twijfel ontstaan. Het gerucht ging dat het aanmelden van de minimum prijs bij de EEG-commissie, niet is ge- „doodsteek" toegebracht door te bepalen dat met ingang van zaterdag de invoer van komkommers en enkele andere produkten, waaronder augur ken en prinsessenbonen, is verboden. Ongeveer negentig procent van de Ne derlandse komkommers werd naar West-Duitsland geëxporteerd. Het Cen traal Bureau van Tuinbouwveilingen noemde de Duitse maatregelen gis teravond katastrofaal. Zij zal ongetwijfeld een enorme doordraai van kom kommers en het instorten van de markt voor augurken en bonen tot ge volg hebben. Westduitse De twee westerse vertegenwoordigers (de Amerikaan Harriman en de Brit Hailsliam) trachten de Russen te overreden, het kern- stopverdrag nu te ondertekenen en het los te zien van de uitge breide voorstellen, die premier Chroesjtsjef in Berlijn en in Moskou heeft gedaan. Een kemstopakkoord ligt thans vrijwel geheel ter parafering gereed, zo wordt zowel in Moskou als in Washington aangenomen. Vieuws in één oogopslag De Westduiitise regering heefit bepaald, dat met ingang van zaterdag de invoer van komkommers en enkele andere produk ten waaronder augurken en prinsessenbonen is ver boden. Negentig procent van de Nederlandse kom kommers werd naar West- Duitsland geëxporteerd. Voor de tuinders is de maatregel katastrofaal, dia ar de markt zal instor ten. Vandaag zijn de kan didaat-ministers van het kabinet-Marijnen reeds bijeen geweest. De kans op conflicten is uiterst ge ring. Alleen het akkoord dat met dr. Veldkamp is gesloten, zou nog onder werp van gesprek zijn. Als zich geen moeilijkheden meer voordoen, zal het kabinet morgen door de Koningin worden beëdigd. Volgende week is de re geringsverklaring te ver wachten. In Moskou is een com muniqué gepubliceerd van de besprekingen tussen de Hongaarse premier Kadar en de Russen. Men acht het mogelijk een totale kernoorlog uit te bannen, maar ziet een niet-aan- valsverdrag tussen NAVO en Warschau-pact als noodzakelijk. Intussen trachten Harriman en Hailsham de Russen te overreden het akkoord nu te tekenen. Een in Arabië geboren ex-employé van de natio nale veiligheidsdienst m Washington is naar de Sowjetunie uitgeweken, waar hij asiel heeft ge vraagd omdat hij woe dend zou zijn over 't werk van de inlichtingendienst in het Midden-Oosten. Hij kon zich niet verenigen met 't onderscheppen van berichten van diplomatie ke vertegenwoordigers. President De Gaulle wil zijn vlootpolitiek baseren op het Amerikaanse voor beeld door het grootste gedeelte van zijn strijd krachten in vredestijd voor zichzelf te houden en niet temin tc trachten aan Frankrijk een belangrijke rol in de geallieerde raads- colleges toebedeeld te krijgen. Chroesjtsjef vroeg in Berljjn om niet-aanvals-verdrag tussen de Navo en de landen van 't Warschaupact met een kernstopverdrag te verbinden Vorige week vroeg hij, een nieuwe •lijst met (oude) voorstellen te over wegen. Ail deze voorstellen gaan veel verder dan de onderwerpen, waarover de wes terse afgevaardigden mogen onderhan delen. Hieronder vallen besprekingen over Berlijn, een moratorium op defen sie-uitgaven en een inspectiesysteem ter verijdeling van onverwachtse aanval- len. Deze voorstellen zouden voor latere onderhandelingen bewaard moeten wor- (Voor vervolg zie pag. 61 schied voor wat betreft komkommers. Vandaag zou de Nederlandse regering bij de EEG-commissie hieromtrent inlicht in gen inwinnen om daarna eventueel na dere stappen te doen. De EEG-commissie is bereid West-Duitsland tot de orde te roepen, wanneer mocht blijken dat dit land formeel foutief heeft gehandeld. Het Centraal Bureau van Tuinbouw veilingen verwacht niet dat de invoer- stop voor komkommers hierdoor zal wor den voorkomen. Op zijn hoogst kan de maatregel enige dagen worden uitgesteld. Onbillijk Het Centraal Bureau legde gisteravond ook nog de vinger bij een grove onbil lijkheid die achter de Duitse maatregel schuil gaat. Men vindt het niet juist, dat glaskomkommers, die alleen in Nederland geteeld worden, en natuurkomkommers als een en hetzelfde produkt worden be schouwd. Van Duitse kant is gesteld, dat de komkommers uit Italië en uit derde landen (Polen, Zuid-Slavië) de markt be dorven hebben. Dat zijn natuurkomkom mers, die thans op de Duitse markt acht mark per honderd kilo opbrengen. De Nederlandse glaskomkommers echter brengen het wel tot dertig mark en blij ven daardoor zeker boven de minimum prijs. De Nederlandse glaskomkommers zouden als een afzonderlijk produkt be schouwd en in Duitsland toegelaten moe ten worden, vindt het C.B. Nu worden zij geweerd omdat het gemiddelde van de prijzen van glas- en natuurkomkom mers beneden de minimumprijs ligt Kennedy tracht spoorwegstaking af te wenden President Kennedy heeft een nieuwe poging gedaan om de dreigende alge mene spoorwegstaking in de Verenigde Staten af te wenden. In een speciale boodschap tot het Ame rikaanse Congres stelde Kennedy voor het geschil over de arbeidsvoorwaarden bij de spoorwegen voor te leggen aan de commissie voor de handel tussen de Amerikaanse staten. Deze commissie zoi voor de komende twee jaar de bevoegd heid moeten krijgen om over alle veran deringen in dc arbeidsvoorwaarden te beslissen. Kennedy deed zijn beroep op het Con gres nadat alle bemiddelingspogingen van de Amerikaanse regering om in het ge schil te bemiddelen schipbreuk hadden geleden. Kringen in Washington achten het niet waarschijnlijk dat het Congres voor 29 juli een wetsontwerp zal afhandelen en goedkeuren waardoor de reeds lang drei gende krachtproef tussen de spoorweg maatschappijen en de vakverenigingen wordt voorkomen. Op 29 juli loopt de termijn af, die de Amerikaanse rege ring van de spoorwegmaatschappijen had weten te verkrijgen voor haar bemidde lingspogingen. De 30e juli worden de nieuwe ar beidsvoorwaarden ingevoerd, waar door onder meer 40.000 stokers zullen worden ontslagen. Tegelijkertijd zullen de vakverenigingen als protest hier tegen een algemene staking beginnen. Indonesiës vloot oefent in Straat Malakka Delen van de Indonesische vloot en luchtmacht zijn 22 Juli een gezamenlijke vierdaagse oefening in Straat Malakka en de Zuidchlnese zee begonnen. De Indonesische minister van voorlichting, Roeslan Abdoelgani, deelde mede dat deze oefening „een der facetten van In donesiës politiek van confrontatie met de federatie van Malaya is, in verband met de voorgenomen stichting van de federatie Maleslc." De premier van Malakka heeft zich bereid verklaard op elke gewenste plaats een ontmoeting te hebben met Soekarno voordat de topconferentie van 30 juli begint. Modekoning Jacques Heim heeft in Parijs opschudding veroorzaakt door bekend te maken, dat zijn nieuwe collectie voor de komende herfst en winter allemaal modellen vertoont met de rok beneden de knie. De foto toont een van die modellen, een middagpakje van bruin fluweel met een korte bolero en een rok ruim onder de knie, waarbij knielaarzen van ocelot en een bijpassende bontmuts worden gedragen. (Zie verslag pag. 7) Vandaag constituerende vergadering (Van onze parlementsredactie) De geboorte van liet kabinet-Marij- en is nog slechts een kwestie van moed durft op te brengen om te „breken". Gisteren en zelfs vanmorgen was er nog enige onzekerheid over de samenstelling van het kabinet-Marijnen, omdat de kan didate voor maatschappelijk werk, de liberale mevrouw Schouwenaar—Frans- sen, nog geen uitsluitsel had gegeven. (Zie vervolg op pag. 6) DNSDAGMORGEN. Een prachtige zomermorgen echt een volgens het boek je. Vroeg, heel vroeg zijn duizenden in Nijmegen uit bed gekomen. Voor vier uur waren de ijverigs ten, de verstandig- sten, al het Land van Maas en Waal bin nengetrokken: de start van de Vierdaag se. Het was nog fris toen, de zon was nog geen vijand. Het weer was vrij heiig, de wind lag nog stil. En daarvan moest worden geprofiteerd. Later, tot zelfs ne gen uur. werd nog steeds gestart. Dat waren meestal de meer bejaarde deelne mers. die op de 30 km route hun gemak Maar ondanks het vroege uur deed het plezierig aan, zingende wandelaars te zien, volkomen fit nog omdat het pas begon. Duizenden fietsen stonden achter „De Vereeniging" aan het Keizer Karei- He/ leger der wandelaars heeft bezit genomen van Nijmegen, waar vanmorgen de Vierdaagse weer begon. Groepjes als dit hier, met uitbundige strohoeden, vro lijkten gisteren reeds de onder de hitte puffende Karei-stad op. plein in Nijmegen. Want de slaapadres- sen van de Vierdaagse-wandelaars ligger, over een groot gebied uitgespreid. Van de 11.126 inschrijvers zijn er toch nog heel wat niet gestart Door een veel heid van oorzaken zijn ze gistermiddag niet komen opdagen. Een aantal is zich gisteren wel komen aanmelden maar kwam vanmorgen het bed toch niet uit Zo komt het dat vandaag 10332 personen op weg zijn gegaan. En dat betekent eveneens een laagterecord sinds enkele jaren: 794 wegblijvers. (Zie ook pag. 6). uren. In de Trèveszaal aan het Binnen hof zijn vanmiddag de kandidaat-be windslieden van dc nieuwe ploeg bij eengekomen voor het houden van een constituerende vergadering (oprich- tingsbijeenkomst). Als zich bij die ge legenheid geen ernstige moeilijkheden zullen voordoen, kunnen de debu terende ministers morgen door de Koningin worden beëdigd en zal het kabinet diezelfde dag nog zijn werk zaamheden aanvangen. Hoogstwaar schijnlijk zal het dan volgende week dinsdag in de Tweede Kamer de rege ringsverklaring afleggen. De daarop volgende woensdag en donderdag zou het Kamerdebat over deze verklaring én het verloop van de formatie kunnen plaats vinden. Na een bevredigende constituerende vergadering zal formateur Marijnen aan de Koningin eindrapport over zijn arbeid uitbrengen. Pas dan aanvaardt hij zijn formatie-opdracht, die hij tot dusver „in beraad'' heeft gehouden. De vijf minister» die reeds zitting hadden in het kabinet- De Quay, hoeven niet opnieuw beëdigd te worden. De Koningin zal vermoedelijk morgenochtend uit Italië arriveren. De oprichtingsbijeenkomst van heden '-ou moeten uitwijzen of het kabinet- Marijnen inderdaad voldoende levenskan sen heeft. De kandidaat-ministers zullen het nog over enkele hoofdpunten een» moeten worden. Zij staan voor belangrijke beslissingen. Zo zal het akkoord met mi nister Veldkamp over de eventuele mede financiering van de A.O.W,-verhogingen uit de schatkist op zijn houdbaarheid moeten worden beproefd. In theorie is bet nog mogelijk, dat tijdens dc constituerende vergadering het kabinet-in-spc door diepgaande menings verschillen uiteenvalt. Men mag echter aannemen, dat de voornaamste moeilijk heden vooraf grondig zijn uitgepraat. De kans op een mislukking tc elfder ure wordt dan ook uiterst miniem geacht. De ervaring heeft trouwens geleerd, dat als kandidaat-ministers eenmaal aan het con stitueren toe zijn, geen van ben nog de NEDERLAND haalt verlicht ademt er Is weer een kabinet en niemand behoeft zich langer ontvoogd te gevoelen.... Nu hebben wij niet de indruk, dat erf veel Nederlanders slapeloze nachten hebben ge had vanwege de moeilijkheden, waarmee de kabinetsformatie gepaard is Regaan. De vraag is, of men dat de mensen kwalijk mag nemen. Het beeld, dat het maandenlange gemlor- meer en gcformeer heeft opgeleverd, is niet bijzonder opwekkend geweest. Er zijn bovendien in enkele politieke partijen in terne spanningen openbaar geworden, wel ke evenmin een hoge dunk konden opleve ren van het politieke bedrijf Als gevolg daarvan zal het nog moeilijker worden de toch al geringe politieke belangstelling onder ons volk te doen toenemen. Maar goed: Nederland heeft weer een kabinet cn zo op het eerste gezicht lijkt het een vrij sterke ploeg. Of dat zo ls zal natuurlijk in dc praktijk van de komende vier jaar moeten blijken. Toch lijkt het anders dan vier jaar geleden. Toen waren er vanaf het begin enkele „zwakke plek ken" aan te wijzen, die in de loop der jaren wel verstevigd zijn, maar die het debuut van het kabinet-De Quay beslist niet tot een succes maakten. Dit kabinet is jonger cn dat zou op een dynamischer beleid kunnen wijzen. Maar aan de an dere kant kunnen ook de risico's op „kort sluiting" groter zijn, temeer daar de be zadigdheid van een wat oudere premier ontbreekt. Veel zal afhangen van de homogeniteit in het kabinet. Wij vinden het op zijn minst overdreven en dus niet helemaal juist te zeggen, dat door het aantrekken van bepaalde figuren het .sociale gezicht" is gered. Het zou interessant zijn over deze uitdrukking een uitgebreide discussie te voeren. Maar aan het eind van die dis cussie zou men hoogstwaarschijnlijk nog even ver zijn als aan het begin. Wij zul len het nieuwe kabinet naar ztfn daden moeten beoordelen, maar tegelijk mogen wij constateren, dat het beleid van het kabinet-De Quay zal kunnen worden voortgezet. Dat dit kabinet een sociaal be leid heeft gevoerd is voor geen tegen spraak vatbaar. Uit de verkiezingsuitsla gen is gebleken, dat een groot deel van het Nederlandse volk er zo over denkt. Het was wij hebben het op deze plaats reeds verschillende malen gezegd niet nodig geweest, gezien juist de verkiezings uitslag, zo lang de tijd tc nemen voor het in elkaar zetten van een kabinet Men is op dit moment geneigd te vragen: Is dat nu alles? Er zijn, in velerlei opzicht om partijpoli tieke redenen, enkele verschuivingen aan gebracht In het oude kabinet en slecht» enkele nieuwe figuren zijn aangetrokken. Ook al Ls dat dan misschien zo, wij her halen wat wij reeds schreven: Er kan een sterker beleid worden gevoerd, mede door dat een aantal departementen In andere, sterkere handen is overgegaan. Dat de nieuwe regering al direct voor enkele zeer ingewikkelde vraagstukken komt tc staan behoeft geen nader betoog. Men denke aan de landbouwproblemen, die cn daarvan is leder wel overtuigd niet met geld alleen kunnen worden opgelost, omdat zij de totale agrarische structuur raken, nationaal zowel als inter nationaal (E.E.G.) Daarnaast ls er (wel licht hadden wij dit het eerst moeten noe men) het probleem van de woningnood. Zal het nieuwe kabinet kans zien een zo danig beleid te voeren, dat over vier jaar het woningtekort grotendeels zal zijn in gelopen? „Defensie" is eveneens een zeer delicaat punt. Zal de nieuwe minister in staat zijn het defensie-apparaat zodanig te beheersen, dat het minder dan de laat ste jaren het geval is geweest, in opspraak wordt gebracht?, Zo heeft Nederland nu dus weer een kabinet. Velen hebben zich met de tot standkoming ervan moeten bemoeien. Van die velen hebben er weer enkelen bouw stenen aangedragen. Wij hopen nu maar. dat al die stenen met elkaar een stevig bouwwerk zullen vormen. Zo stevig, dat de aanvallen van de oppositie die zon der enige twijfel in nog sterkere cn waar schijnlijk in wat subtielere mate dan voor heen zullen komen geen schade zullen aanrichten. Als ook de voorstellen, die uit dit bouwwerk komen, goed cn solide zijn, behoeft op dit punt geen zorg te bestaan. Zeker niet, als ook degenen, die de „werk ploeg" voor dit bouwwerk leverden, zich er royaal achter stellen. ITET gebied mei grote warmte bovei het vasteland breidde zich maandag tot over ons land uit. Op verschillende plaatsen, iw Brabant en Limburg werd net 30 graden, maar aan de kust bracht de zeewind verkoeling. Boven Frank rijk, België en West-Duitsland vormden zich lokale oniaeergebieden .waarvan en kele zich gedurende de nacht handhaaf, den. Op sommige plaatsen vielen daarbij grote hoeveelheden regen (Keulen 42 lenden» stationair Een de buiencompleren boven De ®m vcrw»cht tot woensdagavond: itste zich uiterst langzaam Mm*nke'Uk Mnke zonnige pe rioden cn nog warm weer, voornamelijk later ook plaatselijk enkele onweersbuien. België verplaatste zich uiterst langzaat in noordoostelijke richting naar or land. Inmiddels is op de oceaan de dc- *7"T.'' nTo.rto aceaii 11 ae ae- Vannacht weinig wind, morgen preiIie-oclfolKli uwer l?„enom„, ,n ,rnd wind iuu.n luldoo.l bij voortgaande luchtdrukdalingen boven zuidwest. het Noordzee-gebied en West-Europa zal de depressie-invloed zich de komende paar dagen geleidelijk verder naar het vasteland uitbreiden Morgen zal het bij wat toenemende wind uit zuidelijke rich tingen nog wel warm weer zijn maar de kans op onweersbuien neemt toe en een afkoeling van betekenis komt van de oceaan naderbij. (Opgemaakt te 11.15 uur). HOOGWATER SCIIEVENINGEN 24 juli: 5.20 vjn.: 17 48 n.m. Strandverwachting Ook morgen zomers strandweer met zonnige perioden en in de middag ccn ynv rv zeewind. Kleine kan» op een on- MAAN wccrsbui. In de middag 22 tot 24 graden Woensdag 24 juli: zon op 448. onder secwater bijna 17 graden. op 8.45. onder 22.46. Vooruitzichten: zomer» weertype maar geleidelijk wat minder stabiel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1