Burgemeesters langs de zeekust verenigen zich Jjh e&n. doate ky, Zonsverduistering was goed waarneembaar Wolken open op I kritiek moment Brand in radiostad trekt tienduizenden toeristen Goenung Agoeng Indonesië „paraat op Borneo Nieuwe schokken in Italië Japan bouwt de leislë. meeste schepen Indische oceaan Indonesisch Groot deel Afrika met EEG verbonden dreigt weer Weer staking Spanje Zware strijd Haïti in Verschuivend eiland s MAANDAG 22 JULI 1963 Gezamenlijk strandproblemen oplossen kan leiden kan een aantal burgemeesters van gemeenten aan de Noordzee vertellen. De burger vaders van drieënveertig Neder landse kustgemeenten komen ge regeld bij elkaar om problemen betreffende het bad- en strand leven te hespreken. Nu hebben deze heren kortgeleden besloten het zich te verenigen, teneinde de gemeenschappelijke problemen ef ficiënter het hoofd te bieden. Daar toe willen zij een „Contact Noord zeekustgemeenten" (C.N.K.) in stellen. Sinds dertiger jaren reeds contact Al sinds de dertiger jaren bestaat er een kring van burgemeesters van Noordzeekustgemeenten, die dan eens hier en dan weer daar vergaderde. Deze bijeenkomsten droegen een vriendschappelijk karakter, waar wèl (Advertentie) In het C.N.K -reglement staat over de doelstelling het volgende: 1. Het C.N.K. wil de gemeenschappelijke belangen der Noordzeekustgemeenten in de ruimsie zin behartigen. 2. Het C.N.K. tracht de vermelde doelstellingen onder meer te bereiken door het plegen van over leg. het verrichten en doen verrichten van studies en het doen van voorstellen Het kan daartoe commissies in het le- Op het programma staat behandeling' var problemen als strandvervuiling, en en ander besproken werd. parkeren en het aanleggen en verbete- waar toch te weinig stootkrachtij®1} va." toegangswegen naar de kust. TfS"!edr 1" iwergasjmbd.'sl.a, vSfd," E2L3!T J badplaatsen lanps de geld word|n toorsienuigen getroffen, Noordzee voordoen, utt de weg tewaarvan de badgasten profijt zuilen ruimen. hebben. (Van een onzer verslaggevers) Enkele burgemeesters hebben een jaar of vier geleden reeds geklaagd effect, dat de bijeen- Amerika en Canada de dag kort ver anderd werd in de nacht Gezien vanuit een C130 Hercules transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht dat zich op een hoogte van 6300 meter boven Japan bevond, was de buitenste rand van gloeiend gas. de corona schitterend zichtbaar zelfs toen de zon geheel achter de maan schuilging. Uit Canada wordt meegedeeld, dat dikke wolken zich openden op het kri tieke ogenblik en honderden geleerden een ononderbroken uitzicht gaven van de totale verduistering Toen de zon doorbrak gingen de geleerden onder wie er waren die van duizenden kilo meters ver gekomen waren, hun waar nemingen uitwerken terwijl anderen er met hun camera's vandoor gingen om hun opnamen te gaan ontwikkelen. Er bevonden zich onder de geleerden De maanschaduw van 80 kilometer wetenschapsmannen breed viel op de wolken e beneden en verdween met De zon steeg gisteren stralend boven Japan op na 29 seconden achter de maan te zijn schuil Igegaan. Zij was geheel onzicht- Ibaar om 04:14.02 Japanse tijd, i kort na het opkomen en brak daarna met haar gewone warmte jdoor in een gloednieuwe dag. zo als geleerden voorspeld hadden Zwitserland. H__oo Vertegenwoordiger uvei het geringe effect, dat de bijeen-1 komsten van de kring sorteerden. Er! Tot het C.N.K. kan elke gemeente, die werd aangedrongen op het oprichten! aan of in de onmiddellijke nabijheid van van een vereniging en naar het zich laat de Noordzeekust ligt. toetreden. Elke aanzien zal dit nu binnenkort het ge- deelnemende gemeente heeft een verte- val zijn. genwoordiger in de algemene vergade- Rppfle 27 rmg" De coUeg®5 van B en w- wijzen ,,ccus 4 een vertegenwoordiger uit hun midden De secretaris-penningmeester van de fan P® geldmiddelen worden gevormd Kring, de heer W. L. Correljé. burge- door bijdragen der aangesloten gemeen- meestpr van Callantjtnnp (KnnrHhniianHi ten. schenkingen, subsidies en overige inkomsten. De financiële controle wordt opgedragen aan het Centraal Bureau meester van Callantsoog (Noordholland) le,n' schenkingen, subsidies vertelde dat 27 van de 43 gemeenten1 g|f hem reeds meegedeeld hebben, dat zij behoudens goedkeuring van Gedepu teerde Staten instemmen met de in stelling van het CNK. Onder meer kwam al bericht uit Hellevoetsluis, Kat wijk, Monster, 's-Gravenzande, Rockan- je en Sprang-Capelle binnen. Gedeputeerde Staten van Noordhol land verleenden inmiddels reeds goed keuring aan de raadsbesluiten van de betrokken gemeenten. Na is het wach ten nog op de instemming van de ove rige gemeenten die volgens burge meester Correljé spoedig zullen komen en op de goedkeuring van Gedepu teerde Staten van Friesland, Zuid-Hol land en Zeeland. Ook 2 boerderijen en winkel in as verificatie en financiële adviezen der vereniging van Nederlandse gemeen ten. De plaats, waar het C.N.K.-be stuursbureau gevestigd wordt, moet nog worden bepaald. De geschiedenis van het collegiale contact tussen de burgemeesters van de kustgemeenten gaat zoals ge zegd terug naar de jaren dertig. Toen gevoelden enkele burgervaders al behoefte aan een zekere binding. Tijdens de Tweede Wereldoorlog zagen de burgemeesters elkaar na genoeg niet. PERSOONLIJKE LENINGEN worden verstrekt door de financieringsmaatschappij MAHUKO N.V. in alle kantoren van de AMSTERDAMSCHE BANK de aarde Frankrijk snelheid Veel overleg In 1947 werd met de bijeenkomsten op initiatief van de voormalige burge meester van Bergen, dr. W. Huygens, weer gestart. Deze heeft jarenlang veel werk voor de bijeenkomsten verzet. Dr. Huygens heeft ook steeds gepleit voor een verenigingsvorm. Om bepaalde rede nen is de basis daarvoor eerst in 1959 gelegd Sindsdien is er veel overleg ge pleegd met o.m. de Vereniging jderlandse Gemeenten. De federatie Maleisië Met wapens in de hand Op een drietal plaatsen in ons land is gistermiddag, toen voor het eerst sinds lange tijd weer zomerse temperaturen werden gemeten, brand ontstaan. In Hilversum be trof het een spectaculaire fabrieks brand, in het buurtschap Berken (gem. Asten, N.B.) twee boerde rijen en in Klazienaveen een groot winkelgebouw. De totale schade zou zeker in de honderdduizenden guldens lopen. Op de binnenplaats van de fabriek van de N.V. Polak en Schwarz aan de Liebergerweg in de radiostad is gis termiddag door zelfontbranding een vat met tolueen een oplosmiddel geëxplodeerd, waarna de uit voorzorg in een verdiepte opslagplaats gelegen andere (100) vaten tolueen bijna alle vlam vatten en in rook opgingen. De brand ging uiteraard gepaard met felle vlammen en knallen en later met een inktzwarte rookkolom, die voor duizenden toeristen en ingezetenen blikvanger bleek. Zij veroorzaakten zelfs op de wegen naar de fabriek me verkeersopstoppingen. Rondom de fabriek stonden de mensen rijen dik Het eerste alarm werd gegeven door de portier, de heer Luberti. en daarna kwam ook bij de Hilversumse brandweei de melding binnen van de wethouder van financiën, dr. P. G. van de Vliet, die toevallig passeerde. De bedrijfs brandweer bestreed de vuurhaard met veertien stralen, terwijl de plaatselijke brandweer met twee nevelspuiten en tier stralen de brandbare omgeving onder meer een tank met 100.000 liter bensol beschermde. De brandweerkorpsen uit Bussum, Baarn en Soest, die om even-1 tueel te assisteren naar het terrein van de brand waren gereden, behoefden niet op te treden. Ook de nabijgelegen fabriek van de N.V. Veneta. een tapijtindustrie, werd gedeeltelijk door deze brand beschadigd, met name de achterzijde van een nieu we fabrieksloods. Zowel voor Veneta ais voor Polak en Schwarz wordt de totale schade geschat op enkele tienduizenden guldens. Voor de tweede maal in drie da gen zijn in grote delen van Italië aardschokken gevoeld. Op vele plaat sen ontstond een paniek. In tientallen plaatsen vluchtten de be-1 woners hun huizen uit toen de schok ken gevoeld werden in een 400 vier- j kante kilometer groot gebied, landin waarts van Ancona aan de Adriatische kust. Rieti werd door twee achtereen- volgende schokken getroffen. Enkele vrouwen werden gewond door vallende stenen. In de muren van vele gebou wen ontstonden scheuren. De aardschokken zetten zich voort dwars door de Apennijnen ten noorden van Macerata en ten zuiden van Teramo. Te Teramo hielden de schokken zeven seconden aan. Zij hadden daar de sterk te vijf volgens de schaal van Mercalli. Dit is sterk genoeg om hangende voor werpen heen en weer te doen slinge ren. Niemand werd gewond, maar hon dorden mensen holden door paniek be vangen naar buiten. Een functionaris van de Oostduit- se geheime dienst, Herbert Rock- stroh, die tot taak had communis tische agenten naar West-Berlijn te smokkelen, is zelf naar West-Berlijn gevlucht en heeft zich bij de weste lijke autoriteiten gemeld. Rockstroh had tussen zijn schoenzo- 1 Het eind is nu in zicht: binnenkort kunnen de Noordzeekustgemeenten (van De brand In Berken is ontstaan In Schiermonnikoog tot Zeeuws-Vlaande- de boerderij van de heer A. Arts. Dit ren) de gemeenschappelijke problemen bedrijf brandde geheel uit. Twee zeugen in georganiseerd verband aanpakken en met biggen kwamen in de vlammen om. bij „hogere instanties" een krachtiger Ook ging een deel van de hooioogst ver- geluid dan tot nu toe het geval was ioren. Het vuur sloeg daarna over naar laten horen, waar het gaat om bepaalde Zaterdag is een aantal militaire' Ne-1 voorzorgsmaatregelen van Indo nesië bekend geworden in ver- het nabijgelegen boerenbedrijf <i heer A. Mennen. Van deze boerderij wist! de plaatselijke brandweer, die met vol ledig materiaal was uitgerukt, het woon gedeelte te behouden. De buurtbewoners wisten de inboedel grotendeels in veilig heid te brengen. De brandweren van Klazienaveen en' Emmen hebben gistermiddag niet kun-| nen verhinderen dat een groot winkel-1 gebouw, waar een levensmiddelenbe- drijf in was gevestigd, in eerstgenoemde gemeente geheel door brand werd ver woest. Enkele nabijgelegen winkelperce len konden worden behouden. Ook uit het woongedeelte van het winkelgebouw ingewilligd te krfjgen. band met de crisis rondom Ma leisië. Er is een toestand van paraatheid ingevoerd in het In donesische gebied van West-Bor neo. De troepen kregen bevel, paraat te zyn met de wapens in de hand" in het licht van het nieuwe Indonesische verzet tegen vorming van de federatie Ma- I~)E attractie in Hilversum was gisteren een spectaculaire brand op de binnenplaats van de fabriek van Polak en Schwarz aan de Liebergerweg Van alle kanten waren de toe risten komen toestromen om deze brand niet te missen. Een vat met het oplosmiddel tolueen was ontbrand waarna bijna honderd vaten eveneens vlam vatten. Het gevolg was een indrukwekkende vuurzee. Japan heeft nog steeds de leiding de scheepsbouw van de wereld met 322.400 bruto ton voltooid in het tweede kwartaal van 1963, meldde Lloyds scheepvaartregister. Engeland met inbegrip van Noord-Ier- land kwam met 237.723 ton op de twee de, Zweden met 215.405 op de derde, Nederland met 142.859 op de vierde en Italië met 134.181 op de vijfde plaats. Japan heeft ook de leiding met te water gelaten schepen, waarvan de bouw op 1 juli 1963 nog niet voltooid behoeft te zijn, met 448.215 bruto ton. De tweede plaats wordt ingenomen door West-Duitsland met 281.891, de derde door Engeland met 272,456 en de vier de met 246.943 door Zweden. In al de ze cijfers zijn olietankschepen begrepen. Zweden heeft evenwel voor dezelfde periode de leiding wat betreft afge bouwde tanks met 157.476 bruto ion. Engeland is tweede met 103.942, Japan derde met 72.256 en Nederland vierde met 63.090 ton. Antara meldt ook. dat de opperbevel hebber der strijdkrachten tevens minis ter van defensie, generaal Nasoetion. van plan is een inspectie bezoek te bren gen aan West-Borneo, dat aan Serawak grenst. Serawak is een van de twee ge leden onder Brits bewind, die zich 31 augustus bij de federatie aansluiten. Antara meldt ook een radio-uitzending in het Engels beluisterd te hebben waarin A. M. Azahari, de rebellenlei der in Rroenei zijn ondergrondse troepen Duizenden auto's verstopten zaterdag de toegang van de autosnelweg van West-Berlijft naar het Westen. Op een gegeven ogenblik was de file van wachtende voertuigen bij de com munistische controlepost aan de grens van de stad zeven km lang en het duur de vier uur de controle te passeren. De opstopping werd volgens de politie niet veroorzaakt door communistische provocatie maar alleen door de toe vloed van vakantiegangers, die de stad uit wilden. Moeilijkheden op de Philippijnen Emmanuel Pelaei. vlce-premler en minister van buitenlandse zaken van de Philippijnen. heeft voor de televisie verklaard dat hij zal aftreden als ml- 1 nister van buitenlandse zaken, omdat (hij van mening is dat hij het vertrou wen van president Macapagai heeft ver- Eerder had de Philippijnse minister van justitie, Salvador Marino, Pelaez ervan beschuldigd dat hij steekpennin gen had aangenomen van de Amerikaan se zakenman Harry Stonehill die in augustus de Philippijnen moest verla ten omdat hij ambtenaren zou hebben omgekocht. Pelaez heeft intussen de beschuldiging van Marino „weerzinwek kend" genoemd en een aanklacht we gens smaad tegen minister Marino aan gekondigd. De politieke waarnemers te Manilla menen dat het aftreden begin is van een pollt tussen hem en president Macspagal. in Noord-Borneo oproept om de paraat heid te verhogen en maatregelen te nemen om Maleisië te verpletteren. Intussen heeft Engeland de terugroe ping geëist van twee Indonesische ver tegenwoordigers in Noord-Borneo. De Indonesiërs beiden militairen zouden in Noord-Borneo guerrilla-strij ders hebben aangeworven en zich ook dent Soekarno, ln het vervolg nog op andere wijze in de binnenland- „Indonesische oceaan", in plaats var se aangelegenheden van deze Britse ko- over de Indische oceaan aal worden ge- lome hebben gemengd. Beide man- sproken. nen. die nog geen jaar in Jesselton, dei Een en ander is vastgelegd in eer hoofdstad van Noord-Borneo, gestatio-l zaterdag door de stafchef der Indone- neerd zijn. hebben een week de tijd ge-|sische marine, «-• **jj. kregen om te vertrekken. Mr. Luns tekent verdrag Ook open voor anderen Dr vulkaan Agung op Rail kan elk ogenblik opnieuw tot uitbarsting ko men. Dit is de mening van vulkano- logcn van de Ver. Naties die op Ba- li zijn om de drieduizend meter hoge Agung. die in februari van dit jaar vijftienhonderd slachtoffers maak te, te bestuderen. Zij geloven dat de op handen zijnde uitbarsting heviger zal zijn dan de vo rige. Terwijl thans gaswolken uit de krater ontsnappen werd deze week op Bali een lichte aardbeving gevoeld-. Do regering heeft een strook van tien ki lometer rondom de krater tot verboden gebied verklaard. Men gelooft dat echter een deel van de bevolking toch in dit gebied is gebleven. Duitse grens dieht xien van Pelaez het z SSfUSSr voor augurken uit niet-EEG-landen West-Duitsland heeft uit de aanhou- dende protesten van de eigen boeren de eerste consequentie getrokken en met onmiddellijke ingang de invoer van in- legaugurken uit derde landen (niet tot de EEG behorend) tot nader order ver boden. De EEG-Commissie in Brussel ls er van in kennis gesteld, dat de prijzen van inlegaugurken en groene bonen on der de bij verdrag vastgestelde mini mumprijzen zijn gedaald. Als dit zo blijft zal Bonn zich genoodzaakt zien ook de invoer van inlegaugurken en groene bonen uit de EEG-landen te verbieden. Volgens de EEG-bepalingen heeft de Bondsrepubliek het recht voor bepaalde groentesoorten een invoerstop op te leg gen, als de minimumprijs drie dagen achtereen niet wordt gehaald. Het officiële Indonesische persbureau ..Antara" meldt dat bij de Indonesische marine, zulks in opdracht van presi- De Euromarkt en achttien on afhankelijke Afrikaanse staten hebben zater.dag een verdrag van associatie ondertekend, waar door handelsbarrières worden verlaagd en de handel tussen Europa en Afrika wordt bevor derd. Namens de gemeenschap tekenden minister Lurvs (als voor zitter van de ministerraad van de EEG) en Walter Hallstein, voorzitter van de EEG-commis- sie. Mr. Luns tekende mede na mens de Nederlandse regering. Vijf jaar De overeenkomst van viif jaar zal de es E.E.G.-landen verbinden aan een groot gebied van West- en Centraal Afrika. De 18 staten ziin voor het me rendeel voormalige Franse koloniën. De overeenkomst voorziet in Europe- hulp op grote schaal aan Afrika tot totaal van 730 miljoen dollar (2628 miloen gulden). Krachtens het akkoord zullen de Afrikaanse producten uitein- c vrij ingevoerd kunnen worden op luropese markt terwijl de zich ont wikkelende Afrikaanse staten in staat zullen zijn hun jonge industrieën met invoerrechten te beschermen. de onderteke- rin hij onder meer zei dat deze overeenkomst de eer ste is tussen een groep industriële lan den en een belangrijke groep ontwik kelingslanden. „Ik geloof dat wij he den ten dage in staat zijn snel voort bieden op basis van volledige gelijk heid". Dit houdt in economische uit wisseling en industrialisatie bonden landen. Onder de conventie zullen de maatregelen worden gefin cierd die nodig zijn ter verbetering uitbreiding van de produktie van verbonden staten, zodat deze kunnen mededingen op de wereldmarkt. Minister Luns zei dat. in weerwil de hier en daar gehoorde kritiek, de associatie een open karakter heeft en dat alle Afrikaanse landen die er om vragen en een vergelijkbare economi sche structuur hebben, kunnen onder handelen over de toelating tot de con ventie. De conventie is evenmin een hinderpaal voor het aangaan van recht- buiten, aldus minister Luns. 111 Ongeveer 3000 mijnwerkers In twee mijnen tn het gebied van Asturië zijn zaterag in staking gegaan. De mijnwer kers eisen 30 dagen vakantie lnplaats van 15 en willen op 18 juli, de ver jaardag van het begin van de Spaan se burgeroorlog, een extra toelage van 30 daglonen In plaats van de gebruikelij ke tien. Vorig jaar april veroorzaakten de sta kingen van ongeveer 55.000 Asturische mijnwerkers een stakingsgolf over het gehele land, die ongeveer zes weken duurde. Boerenopstand je In Megdova. in het noordwesten van Griekenland, hebben zich zaterdag avond botsingen voorgedaan tussen po litie en ongeveer 800 boeren, die pro testeerden tegen de onteigening van hun grond voor de bouw van een kracht centrale De boeren trachtten zich meester to maken van een voor dit doel nabij Meg dova gebouwde dam en raakten toen slaags met de politie. Bij de hierop ont stane gevechten werden 24 politieman nen en 40 boeren gewond. Zeven politie mannen moesten ernstig gewond in een ziekenhuis worden opgenomen; 80 boe ren werden gearresteerd. Radio-stations In New York hebben gisteren gemeld, dat In de heuvels rond de Haitlaanse hoofdstad Port au Prince hevige gevechten zijn uitgebroken tus sen opstandelingen en regeringstroepen. De radiostations hadden deze berich tten ontvangen van reizigers die in San to Domingo in de Dominicaanse repu- ibliek waren aangekomen. De activiteit van de rebellen zou een gevolg zijn van de executie van de gebroeders Cle- ment en Harry Barbot. De beide broers, leiders van de acties tegen de Haitiaan- ;se regering, zijn een week geleden ter dood gebracht. len i lijst i nistische agenten in West-Berlijn ge smokkeld. Hij vluchtte twee dagen na het bezoek van president Kennedy aan Berlijn en werd kort daarna naar West- Duitsland overgevlogen. ln het afgelopen weekeinde zijn ook t'-co Oostduitse militairen naar West- Be iijn gevlucht. I Morgen wordt in Lon den een tentoonstelling geopend van werken van dr. Stephen Ward. On der deze werken bevin den zich portretten van hoofdfiguren in het zgn. Profumo-schandaal, van leden van het Britse vorstenhuis en andere zeer bekende figuren. I Een Cubaanse student, die zich in Havana op een Grieks suikerschip ver borg om naar de Ver Staten uit te wijken (waar zijn ouders wo nen), kwam in La Spezia in Italië terecht. Hij wei gerde politiek asiel te vragen, toen hij zijn ver gissing bemerkte en zegt, terug te willen naar Cuba. I Het Romeinse blad II Tempo heeft kritiek op buitenlandse toeristen, die hun voeten wassen in historische fonteinen of blootvoets door de straten wandelen. De schrijver van het artikel ziet niet in. waarom het nodig is. in Rome gekleed te gaan in de kortst denk bare broekjes, in hemden die men aan de stranden van Hawaii ziet en met I De Nationale vereniging voor de vooruitgang van kleurlingen in de VS (NAACP) eist dat in elke Amerikaanse tv-film- serie een rol voor een neger wordt opgenomen Ook moet in tv-shows. waarin negers in onder geschikte baantjes mee spelen als portier, chauf feur of bediende, een rol als die van dokter, advo caat of bankier door een neger worden vertolkt. Er wordt onderhandeld Grafkelder Iwan de Verschrikkelijke in Kremlin ontdekt over een betere „afbeel ding" van Amerika's 20 miljoen negers. In bet Julianakanaal ln Limburg is de kanaal- wachter uit Maastricht met zijn boot op een ob stakel gevaren. Het bleek een elf meter lange zeer mtaLXTrM1» mid din" D<? Izvei,ia ™«ldd« zaterdag, dat in minstens 1.20 m midden- de muren van de kathedraal van Ar- Hjn. die schuin in de changelsk" in het Kremlin, de grafkel- bodem vastzit en boven-|ders van Tsaar Iwan de Verschrikkelijke aan ongeveer 50 cm on- «n zonen Iwan en Feodor zijn ont- der de waterspiegel blijft. Idekt Uit de, opschriften op de grafste- Dc boom lijt 100 meter mS?r dc :""J' beneden de br.* U Ehtoo|rM.<"nlWS,S.rVlS«.*S?,? i't zijn overlijden bestonden menings- De Engelse humanist Francis Ba- maar terloops om de figuur van Ba con wordt door sommigen gehouden con te belichten. Het is werkelijk voor de schrijver van Shakespeare's niet onze bedoeling over Engelse II- werken. Van Shakespeare is in de tcratuur uit te weiden nu de gcolo- eerste plaats weinig bekend, zodat gle op het programma staat. Want, het niet moeilijk valt een ander ook daarmee heeft Bacon zijdelings aan te wijzen. Voorts zou Shakes- te maken gehad. Toen hij n.l. kort peare volgens sommigen onmoge- na 1600 aandachtig dc kaarten van lijk de auteur kunnen zijn geweest Amerika bekeek, viel zijn aandacht van werken die zó sterk getuigen op de oostelijke kustlijn van dat we- van grote mensenkennis en begrip relddeel, welke kustlijn overeen- van verhoudingen aan de hoven en komst vertoonde met de westelijke de hoogste krin gen van de samen leving, wat dus een reden te meer was de schrijver van die stukken te zoe ken in de hogere regionen, waar o. m. Francis Bacon vertoefde, eerst als lid van de raad die koningin Elisabeth - TOCH IS HET ZO! kustlijn van Euro pa en Afrika. Voor het eerst ontwaak te toen de gedachte aan een gemeen schappelijk vaste land dat Europa en Afrika in vroeger tijden met het Afri kaanse kontinent zouden hebben ge- advies dien- vormd. Ook de Fransman Buffon de, later als grootzegelbewaarder tn in de 18de eeuw deze mening toege- lordgrootkan.se!Ier onder Jacobus I. daan. evenals de Amerikaanse astro- Vóór deze theorie (waarin Bacon als noora Pickering op het eind van de de schrijver van Shakespeare's wer- 19de eeuw. ken naar voren wordt geschoven) Daar kwam nog leta andera bij. zou dan pleiten het feit dat edellle- In 1823 ontdekte dc Engelse geo- den uit Bacon's tijd er vaak tegen- graaf Sabine aan de oostkant van op zagen zich als auteur bekend te Groenland, een klein eilandje, waar maken. van hij de ligging bepaalde. Dit Over dit geharrewar rond Shakes- eilandje werd naar zijn ontdekker peare zijn vele werken volgeschrc- genoemd, maar daarmee was de ven en we zijn werkelijk niet In staat kous niet af, want toen In 1869 nog- hler iets verstandigs aan toe te voe- maals de positie van Sabine werd gen. In ieder geval heeft Francis vastgesteld, bleek het eiland 420 ro Bacon essays geschreven die hem naar het westen te zijn verschoven, een belangrijke plaats In de ge- welke afwijking groter was dan de schiedenia van de Engelse letterkun- gebruikelijke foutengrena. En toen de verzekeren, maar desondanks Wegener In 1906 In opdracht van de ligt de voornaamste betekenis van Deense regering op Groenland ver- veeizljdlge figuur op het ge- toefde, stelde hl) vast dat bet elland- ïrf'H wijsbegeerte en het 1' 'n 37 Jaar tljds niet minder dan recht, zolang tenminste zijn auteur schap van Shakespeare's werken aan vele vraagtekens blijft hangen en door het merendeel der kenners wordt ontkend. Deze opmerkingen mei betrekking tot Shakespeare maken we overigens 1190 i verder naar het westen was nu kunt l' het natuurlijk al ra- toen werd de theorie van We- geboren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5