Provincie staat achter Katwijkse havenplannen en wil adviseren Het rijk moet visserij meer steun verlenen Kaagweek uitstekend ingezet met 1-manswedstrijden voor toer jachten en motorboten 3 MAANDAG 22 JULI 1963 Commissaris Klaasesz op tentoonstelling: (Van een onzer verslaggevers) ZOALS wij zaterdag nog konden melden, heeft de commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, de nationale visserijtentoon stelling te Katwijk met een bijzonder geestige toespraak geopend. Maar ook de ernst ontbrak er niet in. De commissaris, die vergezeld was van zijn vrouw, vond de tentoonstelling vooral van belang omdat zij de mensen wakker schudt en duidelijk laat uitkomen, dat Katwijk Nederlands be langrijkste vissersplaats is met het grootste aantal schepen, de grootste aan voer en de dichtste bezetting op de visserijschool. Dat mag men in Ne derland zo langzamerhand wel eens weten. Mr. Klaasesz had voorts waar dering voor het particuliere initiatief dat er op is gericht Katwijk aan een eigen haven te helpen en tevens gaf hij als zijn mening te kennen, dat het rijk de visserij beter moet steunen. De commissaris bleek toch ook nog niet zo ondeskundig op visserijgebied als hij zijn toehoorders wilde doen ge loven. Van de haven-kwestie zei hij, dat hierbij in eerste instantie niet teveel van de regering moet worden verwacht. Het lj heel gelukkig dat het particuliere ini tiatief en de lokale overheid in Katwijk elkaar hebben gevonden en zo samen een weg proberen te vinden naar de verwezenlijking van het grote ideaal. De manier waarop deze zaaK hier wordt aan gepakt, getuigt van een verstandig in zicht. De provincie staat aan uw zijde en zal u gaarne bij uw streven begeleiden. Subsidie Ingaande op de visserijpolitiek van de Nederlandse regering vond de commis saris, dat naarmate de Euromarkt wordt verwezenlijkt onze visserij steeds meer ln de verdrukking geraakt In onze buurlanden werken de vissers met re geringssteun. Er worden slooppremies gegeven, allerlei subsidies en toeslagen op de besommingen. De Nederlandse regering heeft op dit gebied niet veel meer gedaan dan een miljoen beschik baar te stellen voor de verre visserij. Toch is er veel meer geld nodig. Wij mogen niet de kat uit de boom blüven kijken. In dit verband ves tigde mr. Klaasesz ook de aandacht Openingstijden van visserij-expositie De Katwijkse visserijtentoonstelling is tot en met zaterdag 27 juli dagelijks te bezichtigen van 10 tot 6 uur overdag en van 7 tot 11 uur 's avonds. Van 10 tot 12 's morgens, van 2 tot 5 's middags en van 7 tot 10 uur 's avonds worden visserijfilms gedraaid. Agenda voor Leiden en Den Haag Maandag Den Haag: Kurzaal, 8.15 uur. Resi dentie-Orkest, m.m.v. Theo Bruins piano. Den Haag: Lutherse kerk, 8.15 uur: orgelconcert Jeanné Demessieux. Dinsdag Stadhuis, 7-8 uur: zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. n Haag: Kurzaal, 8.15 uur: amu sementsprogramma voor tieners. Woensdag Heempark (einde Marienpoelstraat), 7.30 uur: excursie afd. Leiden Tuinbouw en Plantkunde. Rest. Van der Heyden, 8 uur: jaarver- zadering Leidsche Kunstkring „Voor Al- Pieterskerk. 7.30-8 uur: avondstilte. Station Leiden, 6.55 uur: afdeling Lei den Ned. Chr. Reis-Vereniging, met bus ïar Katwijk aan Zee voor avond, strandwandeling. Den Haag: Kurzaal, 8.15 uur. Resi dentie-Orkest, m.m.v. Vladmir Ashke- iazy piano. n Haag: Nieuwe Kerk (Spui "3a), 8.15 uur: orgelconcert Marie-Claire i'ain. D e n H a a g: Kurzaal, 2.30 uur: kinder- neel ,,Piggelmee". D e n IJ a a g: Zuiderpark, 2 uur: jeugd- Jriété. Donderdag Den Haag: Kurzaal, 8.15 uur: amu- aientsprogramma voor tieners. Vrijdag Pieterskerk, 8.15 uur: orgelconcert door jrie-Claire Alain. Den Haag; Kurzaal, 8.15 uur: Resi- ntie-Orkest, mjn.v. Vladmir Ashke- zy piano. Zaterdag Hal Station Le.den, 2.40 uur: afdeling den Ned. Chr. Reis-Vereniging, ex- sie naar de internationale rozenten- >ns telling. Apotheek Voor spoedeisende gevallen: apotheek st. Steenstraat 35, tel. 20136. Ook heek Van Breest, Smallenburg te iderdorp. FUms Casino (2.30 uur): Alleen op de we- 1 «alle leeftijden); 7 en 9.15 irr Mis- i zonder genade (18 jaar): donder- 7 en 9.15 uur: Heerser over leven dood (18 jaar). Lido (2.30 en 8 uur): Sodom en Go- Tra (14 jaar). Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): Geld elt geen rol (alle leeftijden). Hex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Duivels- l (14 jaar); donderdag: Stem in de "t. ö.udio ('s morgens 10.30, behalve op dag): Sjors cn Sjimmie op het pira- ziland (alle leeftijden); 2.30. 7 gd uur: Me and the colonel (alle leef- an). Trianon (2 en 8 uur): West Side Story 4 jaar). Tentoonstellingen Lakenhal, aquarellen en tekeningen ui", 'ie en 20sic eeuw, verzameling Paul indt. Amsterdam (tot 29 augustus). Rijksmuseum van Oudheden, Het dier ais motief ln de antieke kunst (t/m 25 auzustus). Ritksmuseum voor Volkenkunde, „Op Tr-k expositie vaD nomaden, trekken en Kamperen (tot 6 oktober). op het belang van het wetenschap pelijk onderzoek en de bevordering van de visconsumptle, die in ons land veel geringer is dan ln vele andere landen- Vjj moeten onze land genoten leren vis te eten en niet al leen de traditionele soorten, maar bijvoorbeeld ook rood baars Commissaris Kiaasesz opende tenslotte de expositie door het in werking stellen van een misthoorn. Bij zijn aankomst was het echtpaar Klaasesz ontvangen door het college van B. en W, van Katwijk, Margriet van der Plas, dochtertje van wethouder mr. J. van der Plas, bood mpvrouw Klaasesz bloemen aan. Als voorzitter van het co mité visserijweek Katwijk verwelkomd# mr. Van der Plas naast de heer en me vrouw Klaasesz cok in het bijzonder gedeputeerde Deerenberg. Mr. Van der P;as vond het bemoedi gend, dat het provinciale bestuur zoveel belangstelling toont voor deze actie die betoogt de Katwijkse visserij in de na tionale belangstelling te plaatsen. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich verder gemeentebestuurders uit de omliggende gemeenten en uit visserij plaatsen en vertegenwoordigers van or ganisaties op visserijgebied en scheep vaart alsook de directeur der visserij. Ir. G. J Liene.ch uit Noordwijk. Pluim Mr. Van 2: '"las stik een pluim op de hoed van de heer Nic. van Duijn. die het initiatief heeft genomen en het ge meentebestuur, de rederijvereniging Vuurbaak en de VW voor zijn plannen heeft zien te winnen. Hij is.de stuwende kracht geweest. Zijn organisatie, de ver eniging van schippers-eigenaren. heeft ook de eerste finaciële risico's gedragen. Het is in de eerste plaats aan het door zettingsvermogen en de niet verflau wende energie van de heer Van Duijn te danken, dat de tentoonstelling tot stand ls gekomen. Verder is natuuilijk dank verschuldigd aan de talrijke andere medewerkers, onder wie de heren J. W. Tamboer en Chr. Verplancke, die tezamen met de heer Van Duijn de directie van de ten toonstelling vormen Voorzitter Van der Plas beklem toonde, dat de tentoonstelling een vrucht is van particulier initiatief, waarbij nauw contact onderhouden is met het gemeentebestuur, dat de grootst mogelijke medewerking heeft verleend. In het bijzonder noemde mr. Van der Plas burgemeester Dui ker, die de visserij een heel warm hart toedraagt, en Openbare Wer ken, de Bedrijven en de politie die veel steun hebben verleend bij de op lossing van de talrijke moeilijkheden en stimulerend hebben gewerkt. Ook is ruime medewerking ondervonden van de heer Jaap Kolkman uit IJmuiden, die wegens ziekte niet bij de opening aanwezig kon zijn, en van het Produktschap, dat financiële hulp heeft geboden. De voorzitter merkte op, dat de ten toonstelling in feite in slechts vijf dagen is opgebouwd. Dit was mogelijk dankzij eon perfecte organisatie Wat in zo korte tijd tot stand is gekomen, is aanleiding tot gerechtvaard:gde trots. Mr. Van der Plas besloot zijn inleidende toespraak met een pleidoai voor een eigen haven. Voor wat er zo al op de expositie is te zien en te beleven, verwijzen wij naar de krant van zaterdag jl.. Regering zou wel wat voelen voor Katwijkse havenplan, TN het laatstverschenen nummer -L van het vakblad De Visserijwe reld is ruime aandacht geschonken aan de Katwijkse visserijweek. In een hoofdartikel wordt er de aan dacht op gevestigd, dat deze week een indrukwekkend appel is vai Katwijkse vissersgemeenschap aan het adres van de overheid haar niet langer te onthouden, waarop zij recht heeft: een eigen Katwijkse ha ven. In een artikel van de rederijverenl- ging Vuurbaak en de Vereniging van schippers-eigenaren wordt Katwijk de belangrijkste pijler van de Nederlandse visserij genoemd en ook is een artikel opgenomen over de regeringspolitiek ten aanzien van de visserijhavens. In laatst genoemde bijdrage wordt gesteld, dat Katwijk betere kansen op het krijgen een haven heeft nu IJmuiden door nieuwe havenplannen als aanvoerhaven de visserij ernstig wordt bedreigd, zienswijze waarover wij enige jaren geleden ook al eens hebben geschreven. Mr. J. van der Plas schrijft o\er het voortzetten van de strijd voor een eigen haven, waarin hij nader belicht het «re plan, waartoe enige jaren gele den de vereniging van schippers-eige naren het initiatief heeft genomen. Opzet De heer Van der Plas meent, dat uit uitlatingen van de minister van verkeer waterstaat is gebleken, dat de rege ring niet onsympathiek staat tegenover het plan van de N.V. Zeehaven Katwijk, dat beoogt de aanleg van havenhoofden, een buiten- en een binnenhaven met een modern geoutilleerde visafslag (met vls- sorteerinrichtingen en ondergrondse koelruimten), terwijl op de haventerrei nen de nodige ruimten zijn gereserveerd voor visverwerkende industrieën, ijsfa briek, scheepsreparatiebedrijf enzovoort. De mogelijkheid is opengelaten een schutsluis te situeeren, die van beteke nis zou kunnen zijn voor het industriële reeds door goed vaarwater verbonden achterland van Katwijk (Leiden en Alphen aan den Rijn). In het plan is voorts de nodige aandacht besteed aaD toegangswegen, parkeerterreinen en kan toorgebouwen. Van al deze problemen wordt in tussen een grondige studie gemaakt. Technische rapporten en financiële prognosen geven duidelijke aankno pingspunten. waaruit blijkt, dat tot nader uitwerking van de plannen kan worden besloten. Ook het gemetebe- stuur van Katwijk heeft voor het ge toonde initiatief belangstelling ge toond en is er zich van bewust, dat het aan het door de rederijen opge zette plan alle mogelijke steun dient te verlenen. Het is van het recht van Katwijk op een eigen haven over tuigd en bereid daarvoor offers te brengen. Een door de N.V. Zeehaven Katwijk aan het gemeentebestuur van Katwijk gericht verzoek om aan de verdere ont wikkeling van de plannen steun te ver lenen, wordt door de gemeente in prin cipe voor inwilliging vatbaar geacht. Om dat de N.V. Zeehaven Katwijk een par ticuliere maatschappij is. dient echter naar een vorm te worden gezocht om tot een mogelijkheid van samenwerking te Als één man achter Katwijks havenplan DE slagzin van Katwijks burge meester H. Duiker luidt: Katwijk zonder haven is, hetzelfde als een zee zonder vis. De burgemeester schrijft dat in het programmaboekje van de visserijtentoonstelling. Hij stelt, dat men zich Katwijk zonder de visserij niet kan voorstellen. De rw- serij en Katwijk behoren bij elkaar als het strand en de zee. als de zee en de vis. Evenzo is de visserij niet te den ken. zonder een haven. Helaas, zo verzucht de heer Duiker, zijn er nog steeds instanties, die menen, dat Kat wijk en ergo de Katwijkse visserij nog wel kan bestaan zonder een Katwijkse haven. Wie zal deze in stanties tot een ander inzicht bren- qen? Dat kan niemand anders dan Katwijk zelf. Slechts als onze ge meente bereid is zich in al haar ge ledingen als één man achter deze zaak te stellen, kan en mag een gun stig resultaat worden verwacht. De burgemeester spreekt ten slot te de wens uit. dat de expositie de laatste fase in mag luiden voor de totstandkoming van een Katwijkse haven. Mr. Klaasesz stelt de misthoorn in werking. Links mevrouw Klaasesz, rechts mr. Van der Plas Foto D. Kruyt. Prachtige start van visserij-expositie De Katwijkse visserijtentoonstelling heeft een buitengewoon goede start ge maakt. Nadat de officiële opening ach ter de rug was. hebben zaterdag van 's middags vijf uur tot 's avonds elf uur 4100 belangstellenden de expositie be zocht. Een getal, dat moed geeft voor de komende dagen. Tentoonstelling in het t.v.-journaal De organisatoren van de Katwijkse visserij tentoonstelling hebben de publi- citeiitstrom vakkundig geroerd. Zij zijn er ook in geslaagd de televisie voor evenement te interesseren en zo heel Nederland zaterdagavond in het NTS-journaal zien, dat Katwijk meetelt en niet het nietige vissersplaatsje is waarvoor het bij velen helaas nog door gaat. Tevens kwam het havenplan zodoende nog eens in het centrum der belangstel- SASSENHEIM Opbrengst collecte De collecte voor christelijke blinden hulp De fakkels bijeen, heeft opgebracht f 405,09. Verdachte inzameling Het is de laatst? weken gebleken, dat een ongeveer 40-jarige man, met eer vallend mager an vrij lane postuur, bleek smal gelaat en blond krullend haar, met intekenlijsten langs woningen gaat en vertelt, dat hij namens de stichting ker kelijke evangelisatie geiden inzamelt om chronisch zieken en invaliden een reis met de ..Henri Dunant" te laten maken. Ook vertelt hij de bewoners, dat hij na mens gezamenlijke kerken gelden inza melt ten behoeve van mden van dagen. Aangezien bij de bevoegde instanties niets bekend is omtrent dergelijke ac ties wordt vermoed, dat de man de in gezamelde geilen ten eigen bate aan wendt. De mogelijkheid is niet geheel uitgesloten, dat de man ook zal gaan ..opereren" in plaatsen, vanwaar zieken en invaliden binnenkort met de „Henri Dunant"' enkele dagen een plezierreisje tnaken. Blijkens inlichtingen behoren tot deze plaatsen voor wat de naaste om geving betreft Alp-hen aan den Rijn, Boskoop en Leiden. De wnd. korpschef var. gemeentepolitie te Alphen aan den Rijn waarschuwt voor de praktijken van deze man en verzoekt b|j aantreffen terstond kennis te geven aan het politiebureau te Alphen aan den Rün. Leidse Avond-mulo Van de kandidaten van de Leidse Avond-Mulo behaalden het diploma: de dames Riet van Alter en Plony Roefstra, beiden te Leiden. Katja van Beugen te Alphen aan den Rijn, Joke Verhagen te Hazerswoude, Engelien Smit te Noord- wük-Zee en D:ny Lantrok en Jeannet van de Gevel, beiden te Oegstgeest. en de heren Joh. Bleichrodt te Rijnsburg, P. F. Caspers te Noordwijk-Binnen en Th. Hetebrij, A. M van den Berg. G. A. H. Brugman. L. J L. Ciavan. J. van der Luijt. C. M. Middelkoop en C. W. van Venetiën, allen fe Leider- De examens zijn geëindigd Mr. Van der Plas spreekt een begroetingswoord bij de opening van de visserijtentoonstelling in Katwijk. Links mr. Klaasesz en zijn vrouw. Rechts met ambts keten) de burgemeester van Kat wijk. Foto D. Kruyt. Examen jeugdatletiek Zaterdag werd de door de afdeling Leiden der KN.A.D. georganiseerde cursus voor atletiekleider A afgeslo ten met een examen voor theorie en praktijk. Van de 28 cursisten onderwierpen zich 22 aan het examen, dat werd afgenomen onder toezich van een r|jksgecommitteer- de. Afwisselend werd les gegeven aan een vijftigtal meisjes en jongens van 12 tot 16 jaar cn geëxamineerd voor metho diek, medische kennis, wedsrijdreglement en eigen behendigheid. Zestien kandidaten verwierven het di ploma A van jeugd-atletiekleider. Van de afdeling Leiden slaagden de dames T Homan (Bataven) en H. Vossen-Boseh en A. Noordenbos-Venokamp (beiden Nieuw-Brunhilde) en dc heren G. A. Mingelen en A. van der Molen (beiden A.V. Holland^,. J. C. Rew|jk en J. G. Rooyakkcrs "beiden De Spartaan, Lissc); van de afdeling Gouda de heren J. G. van der Bui» (Sportclub Reeuwijk) en J. de Wit (A.A.V. '36, Alphen) cn van dc afdeling Den Haag de heren H. Hen driks (Trekvogels), D. van Kampen en R. Starrenburg (beiden Siomo). RIJNSBURC. Orgelconcert Morgenavond geeft Di'k Schoneveld op het orgel van de Maranabhakerk een concert. Uitgevoerd worden werken van M Reger. Die'rich Butehude. J G. Walther, Joh. Seb Bach, Mendelssohn, H. An d nessen. jan Zwart en Dirk Scho neveld. Aanvang concert: 8 uur precies. TRADITIEGETROUW zijn de vijfdaagse Kaagwedstrijden zaterdag inge zet met de zeilwedstrijden voor boten, met alleen de stuurman, de zgn. 1-manswedstrijdcn. Daarnaast was cr een Regenboogwedstrijd met een dame aan het stuur, en men zag wedstrijden voor senioren in kleinere voor junioren in grotere boten. Een belangrijk aandeel was zaterdag ook weggelegd voor tocrjachten, die in de loop van het seizoen maar zelden bod komen en wier bezitters zich in een handicapwedstrijd en een toer tocht geheel konden uitleven, vooral dank zij het fraaie weer, dat de wed strijden niet weinig beïnvloedde. Voorts waren er wedstrijden voor motor- bootbezitters in de vorm van een puzzeltocht, ringsteken en een balspel, en speciale wedstrijden voor boten met aanhangmotor (behendigheidswed strijd en ballonnenjacht). Er was ten slotte ccn demonstratie waterskiën et een nummer ringsteken voor waterskiers. Voor al deze onderdelen van het pro gramma van de eerste dag waren niet minder dan 435 boten ingeschreven. Er zijn er maar heel weinig geweest, die hun inschrijving niet gestand deden. Zo was het op deze eerste Kaagdag al overvol met wedstrijdschepen op de Kagerplas- sen, maar daarnaast werden zij steeds meer bevolkt door watersporters, die met zeiljachten en motorboten naar hier togen. Reeds vrijdagavond was men naar de Kaag gevaren om een goed ligplaatsje te veroveren. Men zag de jachten voor an ker in de Baarzenkom of met dc neus in het riet gestoken bij „De Eenzaamheid", tegen de Lekerpolder, De Kok, op het Zweiland en in Spijkerboor. Dat alles le verde weer die oude. bekende aanblik van gezelligheid en sfeer, die de Kaag- weken steeds kenmerkt. Vooral het hartje (Advertentie) Zoekt U een goed ANKER HORLOGE voor 30.— en 40.— Of het allerbeste van f 200.— en f 300.—. v. d. WATER - Haarlemmerstraat 207 heeft het Grote keuze in alle prijzen en merken. Klan kbeeld-exposi tie voor zeeliospitium Ook de patiënten van he-t zeehospi tium zullen een goede indruk van de Katwijkse visserij ten toon stelling krij gen. Dezer dagen zal de heer Vlieland, de man van de eigen omroep van het hospitium, op het tentoonstellingster rein ccn klankbeeld maken, dat later voor de patiënten wordt uitgezonden. Vanavond kunnen de zieken genieten van de uitvoering van de Maastreech- ter Staar, die zaterdagavond in Katwijk is gegeven. De heer Vlieland heeft daarvan een bandopname gemaakt. van deze vakantietijd is het centrum water-Nederland een grote trekpleister voor al wat maar 'n vaartuig bezit. De gehele dag, van 's morgens half tien tot half zes in de namiddag, kregen de bewoners van de Kagerplassen een prach tig beeld van wat ons waterrijke land heeft te bieden en daarbij waren het na tuurlijk in de eerste plaats de zeilwed strijden, die dc belangstelling hadden, temeer omdat het éénmanszeilwedstrijden waren, waarbij tal van oude bekenden in de wedstrijd wereld, maar ook vele jon geren in de wedstrijdsport Ivli kunnen toonden. De uitslagen l-Manswcdstrijden: Valkenklasse: 1 O. Klazinga, 2 H. Kirkenier, 3 D. 't Hooft. 4 F. G. W. Goudriaan, 5 A. J. Klein. Regcnboogklasse: 1 ir. G. A. Bakker. 2 A. Gebuis, 3 J. Hofland, 4 K. J. Tol. 5 J Huisman. Vrijheidsklasse A: 1 B. Willemscn, 2 J R. de Vries, 3 L. van Tienhoven, 4 D van Wely. 5 T. Kriesch. Idem B: 1 M. F. Kok. 2 T. Hattem, 3 G. J. Cleypool, 4 C. H. v. d. Meer. 5 H Walenkamp, Pampusklassc: 1 H. Grecvelink, 2 J. W Lemson. 3 J. W. G. Postel. 4 drs. J. Bas- tiaans, 5 L. J. W. de Wit Jeugdklasse: 1 R. Kirkenier, 2 A. Sant man, 3 E. ten Kate, 4 A. Koning, 5 T Muller. Flying-Dutchmanklasse: 1 F. H. Imhoff. 2 F. Kamerling, 3 J. J. Bark, 4 A. Mook. 5 B. Ouwehand. Finnjollen A: 1 H. v. d. Rest, 2 J. C de Winkel, 3 A. J. M. Otto. 4 F. G. v d Want, 5 A A. Hofland. Idem B: 1 R. J. Roëll, 2 A. Been, 3 G Hegie Jr.. 4 D. W. Kapelle, 5 O. Boers Olympiajollcn: 1 E. W. van Roessel 2 T. Westen. 3 J. P. Loogman. 4 A. p. Blok. 5 Chr. Zwetsloot Schakelklasse: 1 C. van Rijn, 2 Th. W H. van Noort 3 W. van Bergen, 4 J, F Scheffer, 5 H. v. d. Barsclaar. Flying Juniors: 1 J. R. Siemons, 2 D Dudok van Heel, 3 B. J. Lodewijws, 4 C. Kurpershoek, 5 R. Blegman Jr. 16 M2 Streepklasse: 1 P. K. Kaan, 2 G C. Vegter, 3 J. Blonk, 4 J. v. d. Kooy 5 L. F. Willemsen. Sternklasse A: 1 W. Eigeman, 2 B. R de Vries. 3 P. M. de Bruyn, 4 I. v d. Waal, 5 R. E. Vrolijk. Idem B: 1 J. M. de Bruyne, 2 P. Bur- gel, 3 S. Bakker, 4 K. Brandsma jr., 5 O. B. Vrijburg. Soloklasse A: 1 R. Ingerman, 2 J. H Menten 3 F R A. Beek. 4 R. Addis (Eng.), 5 H. F. van Rijmenam. Idem B: 1 A. Francois, 2 B. Haagman. 3 A. Bergwerff, 4 H. Ju ray, 5 R. van vert Vaurienklasse: 1 H. J. Keiler, 2 W Wit- toeck «België), 3 P. van Toen 4 C Noort. 5 D. J. d<* Vries. 12 Voetsjollen A: 1 M. C. v. d. Spek. 2 L- Hommels, 3 F. L. Plantenga, 4 F. H M Daniels, 5 P. L. v. d. Elshout. Idem B: 1 G. v. d. Elshout, 2 W. R. van Diest, 3 H. v. d. Hoek. 4 J. Buik 5 P BurgeL Regcnboogklasse voor dames: 1 mevr. N. Huisman-v. d. Ende, 2 mej. J. Gebuis. 3 mej. M. Postema. 4 mej. E. Sieverts. 5 mevr. W. E. Menten-Bos. Vrijheidsklasse senioren: 1 B. v. d Laan 2 W Bakker. 3 R de Vries. 4 A A van Tienhoven, 5 W. H. Taconis jr. Pampusklasse jeugd: 1 A. Taconis 2 R. W. F. Meijer, 3 J. W. Lemson. 4 C*. van Rent 5 J- B. Lucas. Jeugdklasse voor senioren: 1 mr. A. v. d. Werf. 2 J. D. van Kampen, 3 A H. van Vliet 4 mevr. J. P. Rolf v. d. Baumen. 5 J. Koning. Pampusklasse Jeugd: 1 A. Taconis, 2 R. W. F. Meijer. 3 J. W. Lemson. 4 C. van Rent, 5 J. B. Lucas. Toerjachten met handicap: 1 B. D. Kap- tcyn. 2 B. van den Bergh. 3 W. Kühnc. 4 H. F. A Margadant, 5 mej. E. T. Bos. Puzzeltocht voor toerjachten: 1 mej. E. T. Bos. 2 N. Buchsbaum, 3 A van EIbure. 4 S. A la Riviére. Puzzeltocht voor motorboten: 1 J. H. Menten, 2 J Vollebregt. 3 H. Walenkamp. Ringsteken voor motorboten: 1 J. W. Toetenel, 2 H. Walenkamp, 3 mevr. C. van Tienhoven -Koster. Balspel voor motorboten: 1 J. Volle bregt, 2 B. Ouwerkerk jr.. 3 J. W. Visch. Behendigheidswedstrijd voor boten met aanhangmotoren: 1 V. Scheper?. War mond; 2 J M. Samson, Oegstgeest; 3 J. R Menten, Warmond. Ballonnenjacht voor idem: 1 H. Rigtcr, Overschie; 2 A W. Mctz, Den Haag: 3 J M. Samsom. Oegstgeest; 4 V. Schepers. Warmond. Key en Kramer. De -esultaten zullen dit jaar vermoedelijk iets lager zijn, maar voor de la-.gere duur is het be stuur „positief", het b.-drijf is o.a. be trokken bij bouw tunnels. NIETSDOEN I~)E hooggeleerde dr. E. L. Smelik, hoogleraar in de theologie, aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam, heeft onlangs te Leiden bij het vijftigjarig bestaan van de So ciale Raad een rede gehouden, waar in hij de lof van het niets-doen ge zongen heeft. Hij heeft op bijna ondeugende wij ze de spot gedreven met mensen, die altijd maar bezig zijn en werken zo ontzettend belangrijk vinden. Is het niet heerlijk dat het niet meer hoeft? Geen schuldcomplex, wanneer het boek boeiend is. Geen gewetenswroeging wanneer de mid dag verdroomd is. Geen onrustige harteklop, wanneer die dringende telefoon verschoven is van uur tot uur, totdat de wijzers vertellen, dat. de tijd te ver gevorderd is om nog met fatsoen ergens de alarmerende bel te doen overgaan. Een man, die verschrikkelijk hard werkt en nacht na nacht worstelt met de nooit verminderende stapel af te werken stukken, zodat hij na de te weinig uren slaap, des morgens weer moe begint, zei eens: „Ik ben niet moe van het werken maar van alle din gen, die ik niet doe". Hoe graag zouden wij hem nu zeg gen: „Dat hoeft niet meer. wees niet bezorgd. De professor zelf zegt, dat het niet belangrijk is". ELUKKIG wie plezier in het werk heeft, gelukkiger nog wie het werk op de juiste tijd kan los laten. Alleen zou ik de professor willen vragen, welke oplossing hij heeft voor de zo velen, die in het werk vluchten omdat het geluk daarbuiten verstek laat gaan. Ze zijn er, niet als uitzondering, maar in ontelbare hoe veelheid. De status-zoekenden, die met het verguldsel van de welvaart de glansloze werkelijkheid van hun bestaan opsieren. De eenzamen, die ir. de zelf opgeroepen drukte zich trachten te verliezen. De treurenden, die geest en handen bezig moeten houden, omdat dan alleen het ver driet niet zo tastbaar is TTET zalig nietsdoen is in wezen een kunst en een gave. Het overgrote deel van de mensheid haalt zich in de vakantie duizend zorgen op de hals. In plaats van de rust vindt men de paniek. Zo ver mogelijk weg, zoveel mogelijk zien, zo hard mogelijk rijden, zo luid mogelijk joe len. De mallemolen moet door draaien. al is het in tegenovergestel de richting. Het luieren zelf kan echter als taak gezien worden. Gewoon jezelf dwingen. Langzaamaan trainen. Eerst een kwartier. Klok erbij. Een heel kwartier in de gemakkelijke stoel blijven. Ik heb het geprobeerd. Heel heerlijk. Maar nauwelijks gezeten bedacht ik me. dat ik enorme trek in een si garet had. Dat slechts zou het luieren volmaakt maken. Dus sprong ik op en haalde de sigaret. Liet mij weer genoeglijk neer. Keek om naar een lucifer. Buiten handbereik. Veerde omhoog en greep een doosje. Zeeg neer. Doosje leeg. Moeizaam hees ik me omhoog, liep naar de keuken en greep in de kast. Ontzetting: alle lucifersdoosjes weg. En die sigaret was opeens het enig onontbeerlijke geworden. Flink ging ik op weg naar de krui denier. Haalde lucifers, sjouwde meteen de lege flessen terug en kocht mijn weekvoorraad suiker, zout en soda en wat dies meer zij. Overhel lend met de boodschappentas zeulde ik terug. Thuis stond de luie stoel uit nodigend klaar, maar de wijzers van de klok waren al dertig streepjes verschoven. Nog een kwartier cn ik zou opgetuigd ter receptie moeten gaan. Werk... In razende vaart handjes wassen, haartjes kammen, poeder op de neus, handschoenen opzoeken, sleutel, die ondoordacht neergesme ten was, opsporen, Verhit de deur uit, rennen O, rust ALEXANDRA

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3