Nieuwe Leidse Conranit KABINET-MARIJNEN BIJNA KLAAR Commentaar Tien weken na de verkiezingen formatiepoging geslaagd Defensie: staatssecr. De Jong 5 9 Tweede a.r.-zetel weer voor mr. Van Aartsen Overstelpende drukte, maar: Heel Nederland in vakantiesfeer: ZON (hlD Drama op de St. Lawrence Britse schepen botsten: 22 doden, 12 vermisten Slechts drie overlevenden hamolweer vandaag'- CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD Maandag 22 juli 1963, 44ste jaargang Groen maar gelukkig Zie pagina 7 Postbus "76 P. Bogaers Volkhuisvesling (Kvp) J. Schouwenaar Maatsch. Werk (VVD) J. Andriessen Econu. zaken (CH) Nieuws in één oogopslag Formateur Marijnen heeft het kabinet bijna ge reed. Morgen kan de op richtingsvergadering wor den gehouden en woensdag zullen de nieuwe ministers waarschijnlijk worden be ëdigd. Mr. J. van Aartsen wordt genoemd voor ver keer en waterstaat. De kernstopbesprekin- gen tussen Amerika. En geland en Rusland, die in Moskou gehouden worden, lijken met succes bekroond te worden. Chroesjtsjef heeft zich tenminste opti mistisch betoond. Overi gens heeft hij wel beklem toond dat het wenselijk zou zijn als er tegelijk een niet-aanvals-verdrag tus sen de NAVO en de landen van het Warschaupact werd gesloten. Het mooie weer heeft .een ware uittocht op de Nederlandse wegen te zien gegeven. Opmerkelijk was dat het verkeer naar Zee land met het uur toenam. Gisteren heeft de kust ve len aangetrokken. De Spoorwegen hebben liefst vijftien extra „strandtrei- nen" moeten inschakelen. Op de Duitse Autobahnen dreigden velen hun goede humeur te verliezen door langdurige opstoppingen. De Euromarkt en acht tien onafhankelijke Afri kaanse staten hebben een associatieverdrag onderte kend, waardoor de handel tussen Europa en Afrika zal worden bevorderd. Van Europese zijde tekende on der meer minister Luns. Indonesië heeft een aantal voorzorgsmaatrege len genomen in verband met de crisis rondom Ma leisië. In het gebied van West-Borneo is de toe stand van paraatheid in gevoerd. De troepen kre gen het bevel „paraat te zijn met de wapens in de hand". Tijdens het weekeinde hebben drie branden een enorme schade aangericht. Het meest spectaculair was een brand in Hilversum, waar een vat met oplos middelen explodeerde. Een grote opslagplaats ging in rook op. In Syrië is een arres tatiebevel uitgevaardigd tegen 58 vooraanstaande politici. Zij zouden de hand hebben gehad in de (mislukte) opstand van de vorige week. Binnen 48 uur moeten zij zich mel den, anders zullen zij na arrestatie worden berecht. (Van onze parlementsredactie) Ik; I '".fug; kabinet bijna gereed. Als alles naar wens verloopt, kan morgen de oprichtingsvergadering worden ge houden en zullen de nieuwe minis ters woensdag door de Koningin worden beëdigd. De kans dat voor dien nog moeilijkheden ontstaan, wordt uiterst gering geacht. Wel zouden vandaag nog enkele kandi daten een beslissing moeten nemen, o.a. minister mr. J. van Aartsen, die sedert 1959 Volkshuisvesting heeft beheerd maar nu Verkeer en Wa terstaat aangeboden kreeg, en het liberale Eerste-Kamerlid mevr. drs. J. F. Schouwenaar-Franssen, die ge vraagd is voor Maatschappelijk werk. Mr. Van Aartsen heeft van morgen om half twaalf een gesprek met de formateur gehad. Als deze twee kandidaten accepteren, zal het kabinet-Marijnen er als volgt uitzien: MINISTER-PRESIDENT: mr. V. G. M. Marijnen (46), nu minister van land bouw, KVP. BUITENLANDSE ZAKEN: mr. J. M. A. H. Luns (51), KVP. SOCIALE ZAKEN EN VOLKSGEZONDHEID: dr. G. M. J. Veldkamp (42), KVP. ONDERWIJS, KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN: mr. Th. H. Bot (52), nu staatssecretaris van binnenlandse zaken, KVP. VOLKSHUISVESTING EN BOUWNIJVERHEID: drs. P. C. W. M. Bogaers (39), nu Tweede-Kamerlid, KVP. DEFENSIE: kpt. ter zee P. J. S. de Jong (48), nu staatssecretaris van defen sie, KVP. BINNENLANDSE ZAKEN: mr. E. H. Toxopeus (45), VVD. FINANCIEN: prof. dr. H. J. Wittcvcen (42), nu Ecrstc-Kamerlid, WD. MAATSCHAPPELIJK WERK: mevr. drs. J. F. Schouwenaar-Franssen (54), nu Eérste-Kamerlid, VVD. LANDBOUW EN VISSERIJ: mr. B. W. Biesheuvel (43), nu Tweede-Kamer lid, ARP. VERKEER EN WATERSTAAT: mr. J. van Aartsen (53), nu minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, ARP. ECONOMISCHE ZAKEN: prof. dr. J. E. Andriessen (35), hoogleraar Ge meentelijke Universiteit Amsterdam, CHU. JUSTITIE: mr. Y. Scholten (45), nu staatssecretaris van o. k. en w., CHU. Mr. Victor Marijnen, minister van landbouw in het demissionaire kabinet-De Quay, is zo goed als klaar met zijn kabinet. Met zijn 46 jaren zal hij over enkele dagen een van de jongste premiers zijn, die ons land ooit heeft gekend. ijieen dat hij zou accepteren. Eind 1958 begin 1959 is hij al minister van verkeer waterstaat geweest, nl. in het vierde kabinet-Drees als opvolger van mr. Al- gera, daarna in het interimkabinet-BeeL Er is een goede kans, dat de anti revolutionairen ditmaal het vice-pre- micrschap in handen zullen krijgen. Het ligt voor de hand, dat de liberalen, die bij de verkiezingen hebben verloren (in tegenstelling tot de protestantse groep als geheel), van deze functie afstand moeten doen. De christelijk-historischen hebben een zetel in de „driehoek" (financiën, economische en sociale ken. de anti-revolutionairen echter niet meer. Het vice-premierschap voor hen een belangrijke compensatie zijn. Mr. Biesheuvel is voor deze post een ernstige kandidaat (Voor vervolg zie pagina 8) keerplaatsen, want de lange fi- auto's, zowel Nederlanders als buitenlanders, leken stil te staan, meter en meter schoven ze vooruit, wachtend in een heerlijk lome va- kantiezon. De badpakken en strand- jurken waren niet eens vergeefs ge kocht, nog net in de uitverkoop, nog vlak voor de vakantie. Vakantie met hoofdletters dan, want het stralende weer, (temperaturen boven 25 gra den Celsius) deed honderdduizenden Nederlanders, vooral bouwvakarbei ders en metaalarbeiders de nare zo mer vergeten, de regen, wind, te lage temperaturen en alles wat het Ne derlandse klimaat nog maar te wen sen liet, en dat was heel wat dit jaar. Hoeveel ijsjes zouden zijn ver kocht op het strand langs de nu zo vriendelijke Noordzee, hoeveel fles jes priklimonade en hoeveel flesjes zonnebrandolie? De Nederlandse Spoorwegen moesten het weekeinde extra ,,strandtreinen" inlassen om de golf vakantiegangers te kunnen ver werken. Het waren er ongeveer drie miljoen, die het weekeinde hun va kantie begonnen, aanvankelijk met de moed der wanhoop. Twee miljoen daarvan zouden volgens de ANWB een reisje naar het buitenland ma ken, maar er blijft dan toch altijd nog miljoen over, dat in eigen land blijft. En waarom niet? De zon schijnt! De Bilt heeft voorspeld dat het nog wel even zo zal blijven Zaterdag heerste er reeds op de grote stations een overstelpende drukte. Het opmerkelijk dat het verkeer raar Zeeland met het uur toenam. Deze pro vincie blijkt een steeds groter aantrek kingskracht op de toeristen te oefenen. In Maastricht groeide de drukte naar mate er meer treinen uit Noord- en Zuid-Holland binnenliepen. De meeste treinen vervoerden anderhalf maal zo veel reizigers als er officieel zit- en staanplaatsen waren. Gisteren hebben de Nederlandse Spoorwegen liefst 17.000 Amsterdam mers naar Zand voort gebracht. Voor dit vervoer waren tien extra .strandtreinen' ingelegd. Vijf van dergelijke treinen moesten worden ingeschakeld om 4 500 Rotterdammers raar Hoek van Holland te brengen, 's Avonds werd eenzelfde aantal treinen ingelegd om de strandlief- hebbers naar huis te vervoeren. Over het algemeen hebben de treinen in het ge hele land behoorlijk op tijd gereden. Ook behoefden weinig mensen op de perrons achter te blijven. De veerboten naar de Waddeneilanden hebben een record aantal tochten ge maakt. Van zaterdagmorgen vier uur werd van Den Helder Texel v.v. aan één stuk doorgevaren tot zondagmorgen drie De trek van de toeristen naar Texel Is dit jaar groter nog dan ooit. Het aan tal auto's dat moest worden vervoerd, loopt in de duizenden. Voor het veer van Anna Jacoba-polder naar Schouwen- Duiveland bedroegen de wachttijden za terdag vier a vijf uur. Op de Wadden eilanden verblijven op het ogenblik 60.000 vakantiegangers, liefst 10.000 meer dan het recordaantal van vorig Jaar. Aan sommige grensposten passeerden dertig tot veertig auto's per minuut. In de omgeving van Venlo zou zich zaterdag zelfs een file van tien kilometer gevormd hebben. Dat de vakanties zijn aangebroken, ls ook duidelijk te zien aan het scheep vaartverkeer. Zo is het aantal bevrach tingen van gemiddeld veertig tot vijftig schepen per dag vorige week teruggelo pen tot twee per dag. In de haven van Maasbracht bijvoorbeeld liggen honder den schepen te wachten. Autobahnen Het verkeer op de autosnelwegen in Duitsland had in deze drukke dagen nog al te kampen met opstoppingen. Door de talrijke aanrijdingen kon slechts in lang zaam tempo worden gereden. De Belgi sche douane-beambten hebben hun lang- i-aan-staking zaterdag opgeschorst tot morgen, en wel omdat dit jaar de Belgi sche nationale feestdag op zondag valt en vandaag werd gevierd. De douane had aan de Westduitse grenswachters medegedeeld dat tot dinsdag niet met vertragingen rekening gehouden behoef de te worden. £)E CHINESE delegatie, die In Moskou met de Russische kameraden het Ideo logische gesprek heeft gevoerd, ls in Pe king teruggekeerd. Zij heeft, zo mag men aannemen, het tegenovergestelde bereikt van wat zij wilde bereiken. Het heeft lang geduurd voordat de interne tegenstellingen in de communistische wereld naar buiten openbaar werden. Nu. na het Moskouse gesprek, weet de gehele wereld ervan nit de verklaringen en de polemieken tussen Russen en Chinezen. „Twee alleenspraken," zo noemde zater dag een communistische woordvoerder de redevoeringen, welke namens de twee de legaties waren gehouden. Men zou daar uit de conclusie kunnen trekken, dat zelfs de principiële uitgangspunten van beide partijen absolut verschilden. Dat er geen basis meer bestond, waarop men elkaar wist te benaderen en te begrijpen. Toch zullen wij hier in het Westen nooit mogen vergeten, dat er in het Russisch - Chinese ideologische conflict sprake is van een broedertwist. Ieder weet hoe fel deze ruzies kunnen zijn: zij zijn mecsal veel heviger dan die tussen mensen en groeperingen, welke van elkaar weten, dat zij vanuit een totaal ander beginsel leven en redeneren. Zelfs gebeurt het in zo'n situatie, dat men de gezamenlijke tegen stander gewoonweg uit het oog verliest. Totdat men vroeg of laat tot de ont dekking komt. dat men samen de strijd gaat verliezen. Een mogelijke vreugde in het vrije Wes ten over de communistische ruzies dient dan ook van grote reserves vergezeld te gaan. Zelfs wanneer een der komende da gen een kernstopverdrag in Moskou kan worden getekend. Natuurlijk: wij mogen ons verheugen over een ontspanning in de betrekkingen tussen het Westen en Mos kou. ALs wij daarbij dan maar niet ver geten, dat de onoverbrugbare verschillen blijven bestaan, welke vormen wij ook mogen vinden om in vrede naast elkaar te leven. Momenteel is communistisch China in velerlei opzicht nog een onder ontwikkeld land, maar niemand weet hoe lang dit nog zal duren. En evenmin kan iemand een verstandig woord zeggen over de vraag of Chroesjtsjef, nu de vredelie vende apostel, zijn momenteel schijnbaar onaantastbare positie zal kunnen hand- Wij kunnen daaromtrent wel veronderstel lingen maken, maar en dat is dan weer een van die verschillen met het Westen ook maar enige zekerheid hebben wij op dit punt niet. Zaterdag zat er ineens schot in de for- matiepoging-Marijnen. De formateur ontving toen achtereenvolgens prof. An driessen, drs. Bogaers, de staatssecreta rissen De Jong en Bot en mr. Biesheuvel. Andere kandidaten werden .ondershands" gepolst. Vrijdag kwam een akkoord met minister Veldkamp tot stand, zodat het voornaamste struikelblok voor mr. Ma rijnen uit de weg was geruimd. Hij kon toen snel het kabinet gaan samenstellen. Het is niet bekend welke compromis oplossing voor het problem-Veldkamp is gevonden. Dat zal pas duidelijk worden als de regeringsverklaring wordt gepu bliceerd. De grote lijnen van dit stuk zullen tijdens de constituerende vergade ring (oprichtngsbijeenkomst) van ^et nieuwe kabinet worden uitgestippeld. Koningin Juliana, die in Porte Ercole verblijft zal waarschijnlijk morgen naar Nederland terugkeren om het kabinet te installeren. Gisteren kreeg H.M. van een speciale koerier per vliegtuig de laatste DlnriinAT, HiP 7ü tPT- rapporten Marijnen, die zater dagmiddag een gesprek had met jhr. aagnuoa-BL thet kabinet der SP0RTPAMTAL0NS Herei» 28.'» Uil 9 90 RHell directeur Koningin. Ook mevrouw S^wenaar- Franssen de kandidate voor de opvol ging van mejuffrouw Klompé, zal haar vakantie in Italië moeten onderbreken, zti is weduwe van het vorig jaar over- SLLïSLche Tweed, Kamerl.d mr. Schouwenaar. Het kabinet-Marijnen zal de tweede na-oorlogse cnnfessioneel-liberale re geringscombinatie zijn. Vijf ministers uit het kabinet-De Quay keren in de nieuwe ploeg terug: de heren Marij nen, Luns. Veldkamp, Toxopeus en Van Aartsen. Drie staatssecretarissen uit de vorige ploeg, de heren Bot, De Jong en Schol ten, zijn nu tot minister gepromoveerd. De demissionaire mi nisters De Quay, Zijlstra, Beerman, De Pous, Klompé, Cals, Korthals en Vis ser komen niet terug. De minister van buitenlandse zaken, mr. Joseph Luns, gaat nu zijn vierde ambtsperiode in. Hij is al elf jaar lang nnafgebroken aan het bewind, zij het van 1952 tot 1956 als minister zonder portefeuille. Verrassingen De persoonlijke samenstelling van de nieuwe ploeg is in enkele opzichten nogal verrassend. Slechts weinigen hadden ver wacht. dat mr. Van Aartsen zijn ministe riële carrière zou voortzetten. Vorig jaar stond het vast, dat hij na het aftreden van het kabinet-De Quay afscheid nemen van de politiek. Toen vorige week bleek, dat de A.R.P. niet onderwijs, kun sten en wetenschappen maar verkeer waterstaat zou krUgen. werd voor de be zetting van deze post in eerste instantie aan de a.r. Rijnvaartexpert dr. W. F. van Gunsteren gedacht. Weliswaar heeft mr. Van Aartsen da hem aangeboden portefeuille op het mo ment dat wij dit schrijven nog niet ge accepteerd, maar men verwachtte alge- Bij een aanvaring tussen twee Britse schepen op dc St. Lawrencc- rivier in Canada zijn zaterdag 22 mensen verdronken; 12 zeelieden worden nog vermist. De ruim 12.500 ton metende vracht boot „Tritonica" voer in dichte mist op de ruim 6000 ton metende ..Roonagh Head". De bemanning van de „Trito ni ca" voor het grootste deel zeelui uit Formosa probeerde nog de red dingboten te strijken. Ben deel sprong overboord omdat het schip snel zonk Een kleine Ieree vrachtboot, die ln de buurt was, kon maar drie overleven den oppikken daar het zicht minimaal was. Het water was ijskoud. De „Roo- nagh Head" heeft een diepe acheur aan de boeg opgelopen. Enkele leden van de bemaning van ddt schip zijn gewond. BIJ BREST Rond 13.40 uur zijn 46 kilometer ten westen van Brest het 7000 ton metende Ghanese vrachtschip „Densurlver" en het Italiaanse vrachtschip „Mario Fa*- slo" op elkaar gebotst. De „Densurl ver" vroeg onmiddellijke assistentie, waarop geantwoord is door het Israëli sche vrachtschip „Damar" die om 16.20 uur aan het schip vastmaakte en de „Densuriiver" naar de dichtstbijzijnde ha ven zou slepen. De Mario Fassio is oo eigen kracht verder gevaren en zou zich naar Theemshaven begeven. De sleep boot Oostzee van L. Smit en Co. en Utrecht van Wijsmuller die ter assis tentie waren uitgevaren keerden onver richter zake terug. Het gebeurt zelden dat vrachtschepen in voile zee als sleepboot optreden. EDURENDE het weekeinde trok hogedrukgebied langs de Wadden eilanden naar Noord-Duitsland. Bij zwak ke tot matige oostelijke winden kwam daarbij in on» land zondag een felle zon nestraling voor. Zwakke van dc oceaan afkomstige luchtdrukdalingen, samenhangende met een depressie welke langs IJsland naar het Noordoosten trekt hebben inmiddels de luchtdruk boven de Noordzee wat lager doen worden, maar nieuwe luchf- drukstijgingen breiden zich alweer over Ierland en Schotland naar het oosten uit. Als gevolg hiervan zullen de winden 20.45; in de kustprovincies waarschijnlijk tij delijk naar noordoost tot noord draaien, waarbij wat koelere lucht het land zal binnenstromen. In het zuidoosten van het land zal de warmte zich wel hand- Er zulten af er den overdrijven i blijft zeer klein. De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Aanvankelijk weinig, later tijdelijk wat meer bewolking met kans op een lokale onweersbul. Warm weer met over wegend zwakke winden, maar In de kuststreken enige afkoeling bU wind van zee. (Opgemaakt te 11.15 uur). Tendens stationair i op 8.45, onder 22.46. Zondag 28 juli: eerste kwartier. HET WEER IN EUROPA n i! Strandvenvachting Helsinki Morgen zonnig met later kans op een os£kholm onweersbui. Zwakke zuidoostelijke wind Kopenh ruimend naar zuidwest. In de middag 2? tot 24 graden, zeewater 16 graden. A'dam Vooruitzichten: in dc loop van mor. ?ru?JfL gen kan een zwak frontje passeren met UT* enkele buien van dc oceaan, gevolgd Bordeaux door een nieuw hogedrukgebied met zon- Grenoble nig en goed strandweer. BerUjn 'nw 2 23 :3 windstil X> o 3 2» windstil .Ti

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1