De dokter komt in 1 Dahomey ZONDAGSBLAD Nieuwe leiclse Courant een kolossale bronzen taart, die miljoenen trekt I 19G ZATERDAG 20 JULI 1963 Het steile, «teenachtige, tussen wijngaardmuren in gesloten voetpad, wordt over een hoog viaduct ge passeerd en de smachtende blikken van verhit zwoe gende, zichtbaar moede wandelaars, volgen de voortspoedende bergspoor. Deze echter voert eens klaps hare verraste passa giers over een plotseling scherp aan«stijgend traject omhoog. Kalm en zeker beklimt de krachtige loco motief den berg om thans haren passagiers den ruim- sten rondblik te gunnen. In schaduwrijk geboomte ligt daar het eindpunt, op 1 minuut afstand van het na tionale gedenkteken van het Duitse volk. Kolossaal en geducht verrijst op de bergtop het 39 meter hoge gedenkteken. Dit is te lezen in een folder uit het archief van het Stadti- sches Verkehrsamt te Rüdes- heim am Rhein die in het begin van deze eeuw werd uitgereikt aan Hollandse tandradbaan- passagiers. Van welk jaar het precies dateert is mij niet dui delijk geworden, maar wel ver nam ik dat de verbinding in 1884 tot stand kwam en het stoomtreintje in 1944 bij een bombardement onherstelbaar werd beschadigd. Hoe groot dat verlies wel is, blijkt duidelijk uit deze beschrijving voor onze voorouder», die langs de Rijn op zoek waren naar ..Romantik. Frohsinn en Wein" en zich daar toe met 12Q man tegelijk berg opwaarts lieten duwen door de tandradlocomotief, die bij een nutslast van 22.5 ton en een ont wikkeling van 360 PK over de steilste baanvakken zweefde. Al te straf werd dit ritje niet aan gepakt; het ging namelijk zo; Kalm en stofvrij, met steeds hooger stijgingstempo, voert de tandrad-berglocomotief de luchtige uitkijkwagons te mid den van wereldvermaarde wijngaarden, rechts en links een schitterend panorama bie dend. Onbelemmerd waart de blik rond over den imposanten stroom, zijne dorpen, stadjes ?n omringende berghellingen; als speelgoed doen de bont be- vlagde schepen aan. met hun ne vrolijke passagiers. Er is geen wolkje aan de he mel; naar boven dus! Daar verheft zich reeds de geduch te Muizentoren en het oog doet niets anders dan onbelem merd rondwaren over zilveren linten en vruchtbare landstre ken en ach, hoe menig scheep je is hier aan de wilde aan drang der golven ten prooi ge vallen. Maar vóór de water- 'anders kunnen komen, gaat het dan opeens weer over het hoofdtandwiel van de bergloco- motieven der Gem. Nieder- waldbergspoorlijn, dat wel een totaaldiameter heeft van 1.10 meter en bestaat uit chroom- nikkelstaai van de allerbeste kwaliteit. Het staat er allemaal in. de lezer het gevoel gevende van: laat die arme wandelaars maar smachten en verhit voortzwoe- gen. wij zitten veilig in onze luchtige uitkijkwagons en dat al les voor één onnozele Mark berg opwaarts. 0.60 Rm bergafwaarts en kinderen onder de vier jaar Wie zich afvraagt waar om streeks de eeuwwisseling de thans zo gevreesde verborgen verleiders zaten, vindt in dit Rüdesheim am Rhein. De grijs groene foto's geven opnamen te ouderwets pa radijs, waarin een maagdje met druiventrossen lokt. Ook de blon de juffrouw die op het omslag is afgebeeld weet nauwelijks raad met de overvloedige drui venoogst van haar tekenaar. Ze staat er wat witjes tus sen. met het mar merbleke gelaat van een tragédien ne. Hoe kwijnend zij ook haar drui- venkorfje aanbiedt. gers op haar ma- nier een hartelijk welkom toe. In dit opzicht heeft zij aan de Rüdes- heimer VW stellig goede dien sten bewezen. Met de Nieder- waldbergspoorlijn werden in 1939 meer dan driehonderdduizend personen vervoerd, waaronder opmerkelijk veel Nederlanders. tje is een speelse meid, verge leken bij dit bombastische ge vaarte. waarop het overigens ook aan maagden niet ont breekt. Het pronkstuk is de Germaniafiguur: een uit meer dan dertig duizend kilogram brons gegoten juffrouw met Brunhilde-allures. Alleen haar edele hoofd weegt maar liefst 1500 kilogram, inclusief een lau- werachtige haartooi. Zij kreeg een zwaard vast te houden cn een kroon en men krijgt als een kleermaker precies haar taille- maat te horen, omdat gids Al- bert Endlich op dit plateau hoog boven de Rijn dagelijks op on gelofelijk galmende toon haar hele hebben en houwen op- ..Ueber 1500 Zentner Metall wurden verarbeitet. Die Figur der Germania ist 640 Zentner schwer. Im einzelnen wiegen der Kopf 30. Schwert und Zube- hör 28, Arm und Krone 12. Oberkörper 120. Mittelstück Germania, het wangedrocht met Brunhilde-allures telkens stroomden nieuwe drommen bezoekers uit auto's en bussen 160.000 per jaar op de parkeerplaats) de Sessellift van As^mannshausen en dé Ka- binenseilbahn van Rüdesheim. Zij wierpen het hoofd in de nek en keken naar de Germania. Pelg Seilbahn Er komen nu fleurige druk- kleurenfoto's en een iets min der hoogdravende tekst en een hypermoderne Seilbahn heeft het uitgepufte treintje vervangen Men is buitengewoon trots op deze aanwinst en spreekt met enige neerbuigendheid over de Sessellift van het naburige Asz- mannshausen. die ook al koers zet naar het Niederwald. met paartjes die in de kou moeten zitten als papagaaien op een stokje. Er is veel veranderd, maar het aantal toeristen, dat in Rü desheim hogerop «11, is geste gen tot ten minste anderhalf miljoen per jaar en het reisdoel is hetzelfde gebleven: het Nie derwald Denkmal. Driehonderd meter boven de waterspiegel van de Rijn ver rijst het nog altijd geducht, ge weldig. trots en kolossaal, een bronzen taart, gebakken in het jaar 1883 door professor doctor Johannes Schilling op het feest van de Erhebung des Deutschen Volkes und die Wiedererrich- tung des Deutschen Reiches. De tussen haar druiven kwij nende juffrouw van het folder- Boetprofeet De Denkmal Warter Endlich heeft de voordracht van een boetprofeet. Deze man is 40 jaar oud. Hij heeft onder zijn groene jagerspet een veronge lijkt gezicht, waar de oorlog als een mes in gekerfd heeft. De linkermouw van zijn uniform slobbert leeg langs zijn lichaam en als de wind daar mee speelt lijkt Endlich half vogelver schrikker. half jachtopziener. In werkelijkheid is het een oor logsinvalide. die de miljoenen bezoekers rondleidt. Hij heeft in Rusland gevochten en is te ruggekeerd met één arm en een ontstoken oog. waar hij telkens zijn zakdoek tegen drukt. ..Ueber 1500 Zentner Metall wurden verarbeitet.'" En een meesmuilend terzijde, alleen voor mij bestemd: ..Let eens op die tuba; die hebben de Ameri kanen als schietschijf ge bruikt." Toen had ik zijn ver trouwen al gewonnen. Ik heb Albert Endlich urenlang bezig gezien onder de schaduw van dat bronzen wangedrocht, ter wijl hij op het juiste moment de fooien in zijn achterzak aan het rinkelen bracht. Hij had er duidelijk genoeg van om tien. twintig keer per dag hetzelfde verhaal af te draaien. Zijn doch tertje stuntelde met rolschaat sen op de paleisachtige terras sen rondom het Denkmal, en rims Er is een tijd geweest, dat de Duitsers als pelgrims naar het Niederwald kwamen om er hun ,,Die Wacht am Rhein" aan te heffen. Toen dit nationale heiligdom in 1883 door keizer Wilhelm I werd onthuld, dankte hij de Almachtige, die Duits land waardig had bevonden om de Fransen in de oorlog van 18701871 een beslissende neder laag toe te brengen. Het sym bool van heldenmoed en zelfbe wustzijn kostte maar 1.200.000 goudmarken en er werd 75.000 kilogram brons in verwerkt en tweeduizend ton Oberkirchener zandsteen, Murtha- ler en andere steensoorten. Van een vluch tige beschouwing kan geen sprake zijn. omdat de Ger mania niet alleen staat in haar po gingen om aan dacht te trekken, overladen met de bronzen hoofdgroep 11 x 3 meter, waarop maar liefst tweehonderd personen in hun volle lengte zijn uitgebeeld rondom de te paard gezeten kei zer Wilhelm I, met het ijzeren kruis op de borst. Zij groeperen zich levensgroot om de centrale figuur: vorsten, soldaten, politieke kopstukken zoals Bismarck en generaals, één in heldhaftigheid Symbolen Déérheen voerde het kloeke stoomlocomotiefje cn dit is ook het eindpunt van de Seilbahn. romantiek in brons, allegorische taferelen in brons, vlaggen, kro nen, wapens, tuba's, vogels, snor ren en boezems in brons. Aller lei symbolen verdringen elkaar op het veertig meter hoge ge vaarte. Vader Rijn zit in formi dabele afmetingen in zijn bed ding tegenover vrouwe Moezel. Zij houdt een soort paddel in haar hand en heeft nu al 75 jaar haar hand uitgestoken om van de stoere vader Rijn een wachthoorn in ontvangst te ne men. Hoewel de symboliek er al duimendik bovenop ligt acht te de beeldhouwer Schilling het noodzakelijk, om boven dit tafe reel alle coupletten van ..Die Wacht am Rhein" .in steen te beitelen, compleet met noten- Wie op zijn gemak om het Denkmal heendrentelt is nog wel een uurtje zoet. bijvoorbeeld met de schokkende groepen .Af scheid" cn ..Thuiskomst", vol engelachtige soldaten, zich los rukkend van hun gezinnen, schreiende moeders, half bezwij mende vrouwen met bloedjes van kinderen op de arm. vaders die zegenend hun hand op krullekop- jes leggen, rozenstruiken en an der gereedschap. Gelukkig komen alle Davids en Apollo's weer terug van slagveld om hun mooie vi wen in de armen te sluiten. Er zijn ook nog twee personen te zien. die oorlog en vrede symbo liseren cn vleugels hebben van 1 meter lang. De vrouwefiguur heeft ze geleend van een zwaan, de man van een arend. ..Oorlog bespeelt de 2.70 meter lange tuba". Ik zag inderdaad dat er stukjes brons van het mu ziekinstrument gesprongen wa ren en om de symboliek nog een laatste kans te geven, zij hier vermeld, dat dit brooddronken geweervuur kenmerkend is ge weest voor de naoorlogse situatie van Germania en haar gevolg. Zij zou zelfs bijna van haar voetstuk gehaald zijn, omdat de Fransen in 1946 de hele boel wilden slopen. De Amerikaanse bezettingsautoriteiten hebben Rüdesheim voor dit onheil be hoed en het monument ..kolos saal en geducht" laten staan. Veel kwaad kon dat niet Wat voor de oudere generatie een bron van „schwarmerei" was en een aansporing om dure eden te zweren, tranen te plengen cn hymnen te zingen, is ook voor de Deutsche jeugd gedegradeerd tot een curiositeit. Lomp kijkding Het Niederwald Denkmal is een lomp kijkding geworden, dat I eigenlijk in een museum thuis hoort maar daar wel nooit zal komen omdat die geen veertig meter hoge zalen ter beschik king hebben Vindingrijke lieden hebben er intussen al een nieuwe zinnebeel dige taak voor bedacht: Juist omdat zoveel nationaliteiten zich hier verzamelen kan het monu ment bijdragen tot een beter begrip onder de volkeren en de Duitsers kunnen er hun verlan- j gen tot hereniging van oost en west aanschouwen. Dat zal de middenstand van Rüdesheim wel bevallen, want de welvaart van het stadje (zeventig horeca bedrijven op nog geen zevendui zend inwoners) is sterk afhan kelijk van de trek naar het Nie derwald Denkmal. In werkelijkheid komen de TH tot 2 miljoen bezoekers per jaar meer genieten van het inderdaad fantastische uitzicht hetzelfde als ..den ruimsten rondblik" van een halve eeuw gelden dan van deze bronzen droom der Ik ging pas naar beneden toen het al begon te schemeren. Het meisje met de rolschaatsen liep krassend op haar wieltjes naar de gids, die alleen was achterge bleven. Ze leek heel klein. Haar vader beklom de trappen om pa pier en afval aan een stokje te gaan prikken De keizer keurde hem geen blik waardig. Germa nia verhief haar trotse hoofd tot m de wolken en duisternis nes telde zich aan de voeten van vrouwe Moezei Aan de hand van het ouderwetse foldertje hep ik bergafwaarts, maar uitzicht was er niet veel meer. LEO J. LEE UW IS Zin c~Qüdeól\eim am In Afrika wordt met man en macht gewerkt aan de verbetering van de volksgezondheid. En dat is wel no dig. Want terwijl wij in onze geciviliseerde wereld nau welijks weet hebben van de ziekten die Afrikaanse landen teisteren, sterven dagelijks honderden kinderen en vol wassenen aan de meest kwaadaardige ziekten. Lepra slaat met telkens weer vernieuwde kracht om zich heen en maakt talloze slachtoffers. Toen Dahomey, een republiek in Afrika, in 1958 werd opgericht, was het aantal zieken onrustbarend. Een van de eerste daden van de regering was, een dienst ter bestrijding van volksziekten op te richten. Aan het hoofd daarvan werd de arts dr. Roger Akouete aangesteld. Het aantal zieken werd geregistreerd en het bleken er veel en veel meer te zijn dan men had ver wacht. In 1962 moesten er nog 35.000 besmettelijke zieken worden genezen. Aan UNICEF, het Kinderfonds van de Verenigde Naties, werd om bijstand gevraagd en toen begon een van de groot ste gezondheidscampagnes die het land ooit had meegemaakt. Dr. Akouete, die regelmatig rondreizen maakt door zijn land, krijgt technische bijstand van de Wereldgezondheids organisatie en in een van zijn standplaatsen, het palendorp Ganvié, is hij tijdens zijn werk gefotografeerd en deze foto-reportage drukken wij hier exclusief voor ons Zondagsblad af. Toen dokter Akouete in Ganvié aankwam, dromden de kinderen samen bij de aanlegplaats en ze waren zo trots als een pauw toen ze onder het motto: Maar heel voorzichtig hoor zijn kisten met medicijnen en instrumenten naar de kliniek mochten brengen. pari Vooruit dan. ga maar weer naar je moeder zegt dokter Akouete lachend. Moeder, die zeil nog de ïaditionele opvoeding heeft gehad, zoals uit de tatoeëringen op haar gezicht en armen blijkt, is een trouwe bezoekster van de reizende gezondheidsdienst. heel vreemd en griezelig als er ineens allemaal instrumenten op tafel komen, die volgens de dokter vee beter en vlugger werken

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9