HUNTER! De Gaulle op bezoek bij Kennedy? Tijd van grote oorlogen waarschijnlijk voorbij Knappe komedie üi een aardig programma Honger drijft duizenden Chinezen naar Rusland Duitse kijkers hebben nu genoeg van tv-reclame Kip en ei hetzelfde s MAANDAG 15 JULI 1963 De adviseur van president Kenne dy op het gebied van binnenlandse veiligheidsmaatregelen, Bundv, heeft gisteren in een televisieuitzending gezegd, dat president Kennedy het voor zichzelf zeer nuttig zou vinden In de Verenigde Staten een ontmoe ting te hebben met de Franse pre sident. Bundy wilde niet zeggen of op het ogenblik plannen voor een bezoek van De Gaulle aan de Verenigde Staten bestaan. Hij herinnerde aan het be- zo k dat president Kennedy in 1961 aan Frankrijk heeft gebracht, daaraan toevoegend dat het thans de beurt is van De Gaulle om naar Washington te komen. ..Wij hopen dat hij in ieder gev. 1 te zijner tijd zal komen", zo zei Bundy. Voor de tussen de Verenigde Staten en Frankrijk bestaande meningsverschillen zou dit bezoek van groot nut zijn. Ove rigens zouden deze meningsverschillen wel eens minder ernstig kunnen zijn dan men wel denkt, zo zei Bundy. Vonnissen in Franse bouwzwendelzaak De Franse architect Fernand Poulllon, die betrokken was bij een uitgebreide zwendel in woningbouwprojecten In Frankrijk, is veroordeeld tot vier Jaar gevangenisstraf en dertigduizend franc boete. De els was vijf jaar. De direc teur van de bouwmaatschappij die als dekmantel voor de kwade praktijken van Pouillon diende, Paul Haag, kreeg twee jaar gevangenisstraf en twintigduizend franc boete. De administrateur van de maatschappij, Jean Larrue, werd ver oordeeld tot vier jaar gevangenisstraf en dertigduizend franc boete. De maatschappij bood huizen te koop aan die in Parijse buitenwijken zouden worden gebouwd. Later bleek echter verdwenen te zijn. Andere beklaagden werden tot gevan genisstraffen variërend tussen drie en anderhalf jaar en geldboeten veroor- Optimistisch Amerikaans rapport: VOLGENS een rapport, dat eis-I meer eD m«*r aangewend op ongeveer; ie „itfKwrl.ror. H/vw V.0t dezelfde Wijze als nationale en inter- teren IS Uitgegeven door het nationale politietroepen in een gede- „Centrum voor de bestudering van militariseerde wereld" democratische instellirippn" in i -Het meest waarschijnlijke resultaat van aernocrauscne instellingen in de huidige ontwikkelingen in de we- Washington, is de tijd van de grote reid is. dat de landen en machtsblok- internationale oorlogen waar- ken zich eenvoudig van het oorlogs- j stelsel zullen ontdoen ten gunste van schijnlijk voorgoed voorbij. beter werkcnd tlcisci vin machts- verhoudingen". i op het oplossen van internationale vraag stukken. aldus het rapport, waarin de mening wordt uitgesproken,- dat de leiders van de vier grote machtscentra Rusland, China 3e afschrikwekkende wapens voor massavernietiging houden elkaar in bedwang en de gewone strijdkrachten worden, indien zij al worden gebruikt. „Hoe langer het kernwapen-evenwicht kan worden gehandhaafd, hoe meer het vertrouwen In de grote machtscentra zal groeien, dat hun veiligheid voldoen de wordt gewaarborgd door niet-mill- talre machtsfactoren", aldus het rap- Eisenhower voor tv-opname D-day naar Normandië Columbia Broadcasting System 'CBS) heeft bekendgemaakt, dat oud-president Dwight D. Eisenhower in augustus naar Normandië zal gaan voor opna- men ten behoeve van een tv-program- In Bonn is zaterdag een communi- ma van 60 minuten ter herdenking van qué gepubliceerd waarin wordt ge-lde 20ste verjaardag van de invasie der zegd. dat het economische overleg tus- geallieerden in de Tweede Wereldoor- West-Duitsland en Zuidslavië Bonn wilde eisen van Zuid-Slavië niet accepteren i automatisch SPIEGELGLADDE STALEN ZOOL VEDERLICHT Openlijke aanval op Belgische Kroon Duizenden pamfletten met de opmer king dat koning Boudewijn een „kort geheugen" heeft en waarin hem de vraag gesteld wordt: „Sire, wie heeft u op de troon gebracht?" zijn zondag in Oostende en omliggende Vlaamse plaatsen verspreid. In de pamfletten wordt gezegd dat sommige strijdbare Vlaamse nationalisten blijkbaar ,,aan het Hof niet gewenst zijn Men meent dat het hier gaat om de Vlaame aanhangers van koning Leo- Vlaamse aanhangers van koning Leo pold in 1951 afstand van de troon deed ten behoeve van zoon Boudewijn om een burgeroorlog te vermijden. Rassenkwestie V,S. Demonstratie in restaurants Negerleiders in de Amerikaanse stad Cambridge hebben gisteren aangekon digd vandaag een vreedzame demonstra-1 tie tegen de rassenscheiding in openba- gelegenheden te zullen houden. De blanke restaurantbezitters maak ten intussen bekend, dat zij voldoende handtekeningen hebben verzameld voor petitie, waarin om een referendum de negereisen wordt verzocht De negers zijn tegen een dergelijk referen dum omdat zij in Cambridge een min derheid vormen. Hun leiders zijn boven dien van mening dat de beweging tegen rasonderscheid over het gehele land hier voor in gevaar zou worden gebracht. NCRV zaterdagavond: Leiders van sociaaldemocratische partijen en vakbonden uit Groot-Britan- nië, de VS., West-Duitsland en de Scandinavische landen zijn zaterdag in Harpsund1, bij Stockholm, bijeen geko men voor een gesprek over de Euro pese Economische Gemeenschap en de Europese Vrijhandels Associatie. De bijeenkomst, die 'twee dagen duurt, wordt gehouden op initiatief van Tace Erlander. de Zweedse eerste-minister, die zelf aan de gedachtenwisselingen deelneemt. Behalve internationale eco nomische vraagstukken komen ook vak bondszaken aan de orde. De NCRV heeft de kijkers zaterdag- avond prettig ammement bezorgd. Dat het allemaal (vanwege de zomerva kanties!) op de film stond moeten wij daarbij aanvaarden. Bijzonder veel genoegen kon men beleven aan de knappe komedie „De donor", die Joop Doderer ten tonele uoerde. Het was goed. dat wij hem nu eens in een rol zagen, die zijn toch niet te onderschatten talent als ko misch acteur werkelijk waardig was. Al te vaak heeft hij op de beeldbuis moeten verschijnen als kluchtvertoner. Maar dit teas spel, en voortreffelijk spel. Dank zij de uitstekende vertaling uit het Amerikaans en de zeer goede bewerking van de eenakter, waarvoor Jelle de Vries en Alexander Pola heb ben zorggedragen, het hele geval daarbij in Rotterdam situerende, is het een niet eens zo onwaarschijnlijke geschiedenis geworden, waarom veel te lachen viel, vooral door de be- gebroken op verzoek van Zuidslavië. Zuidslavië, aldus het communiqué, had vergaande eisen „ter verzoening" ge steld, waaronder eisen inzake de scha deloosstelling van Zuidslavische slacht offers van het naziregime en verder nog financiële «voorstellen gedaan die West-Duitsland niet kon aanvaarden. In regeringskringen in Bonn zei men dat West-Duitsland de king tot de kwestie van „de verzoe ning" niet kon inwilligen omdat Zuid- Slavië Oost-Duitsland erkent en zijn eisen gebaseerd heeft op deze erken ning. De Westduitse delegatie liet ech ter weten dat de bondsrepubliek bereid ls „verscheidene miljoenen mark" ex tra te betalen ter schadeloosstelling van de Zuidslavische slachtoffers van het naziregime. Het programma r.al door CBS op of omstreeks 6 juni 1964 de verjaar dag van de geallieerde landingen uitgezonden worden. Eisenhower. die opperbevelhebber van de invasietroepen was, zal zijn persoonlijke herinneringen aan D-day en de bevrijding van Frankrijk opha- met betrek-|len Verder zal Eisenhower een bezoek brengen aan zijn voormalige hoofdkwar tier te Portsmouth. Het programma zal op uitdrukkelijk verzoek van de 73-jarige generaal be schikbaar gesteld worden aan alle lan den, die troepen hebben geleverd voor de invasie in Normandië. Het dertig ton metende Indonesische motorschip Taiise is bij het eiland Blaro in de Celebeszee gezonken. Negen op varenden «orden vermist. Volgens de gezagvoerder van de Taiise hebben een- ventlg personen het ongeluk over- Hongersnood drijft tienduizen den Chinezen naar andere landen. Verleden jaar stonden de kranten vol met nieuws van de stroom Chinezen die de Britse kroonko lonie Hongkong probeerden te be reiken. De Washington Post meld de gisteren dat tussen de 50.000 en 70.000 vluchtelingen uit commu nistisch China naar de Sowjetunie zijn uitgeweken. Dit feit. waarvan de Amerikaanse autoriteiten pas onlangs de bevestiging zouden hebben gekregen, draagt in be langrijke mate bij tot het wantrouwen en de slechte verhouding tussen de twee communistisch mogendheden. Zoals be kend worden op dit ogenblik nog zware onderhandelingen gehouden in een villa even buiten Moskou Hoewel de Washington Post meent dat honger de voornaamste reden is om te vluchten, valt het op dat vooral Ko zakken en Oeighoers. nomadenstammen, naar de Sowjetunie uitwijken. Deze men sen zjjn traditionele tegenstanders van NTS koopt hotel in Hilversum De NTS is er eindelijk in geslaagd nieuwe huisvesting te vinden voor haar opleidingscentrum en wel door aankoop van het midden in Hilversum gelegen hotel Santbergen, dat een gezocht mid delpunt van het verenigingsleven ls ge- Het hotel op zichzelf, vlak bij het sta tion gelegen, is niet zo erg groot (het telt slechts 15 bedden) maar het be zit flinke vergaderruimten en daarvan maakten nogal wat Hilversumse orga nisaties druk gebruik voor het houden van bijeenkomsten en het geven van uitvoeringen en feestavonden. Voor de ze verenigingen is het dus wel een ver lies, dat Santbergen een totaal andere bestemming krijgt. Enige tijd geleden was er sprake van dat de NTS het aan de 's-Graveland- se weg gelegen ouderwets-statige hotel Palace zou kopen, maar dat is door de Landbank aangekocht mét de bedoe ling het neer te halen en er een flat gebouw voor in de plaats te zetten. De NTS moet op 1 oktober a s. 1 kasteel Groeneveld in Baam. waar opleiding van regisseurs en cameralie- den anderhalf jaar geleden tijdelijk kon worden gevestigd, hebben verlaten. Het heeft er naar uitgezien dat de cur sus „dakloos" zou worden maar te elf der ure is deze oplossing gevonden. Dit betekent opnieuw een noodsprong voor de NTS. die ev»i ls de NKU met benauwend gebrek aan ruimte heeft te kampen. Het uitblijven van bouwvergun ningen noodzaakt zowel NTS als NRU om telkens ergens gebouwen te kopen of te huren, want men moet aan on derdak komen voor de verschillende diensten en afdelingen. Nog altijd ligt het in de bedoeling, dat alle diensten zullen worden geconcentreerd op het ter rein aan de Insulindclaan, maar deze toekomstmuziek schijnt steeds verder af te gaan klinken. In elk geval heeft de NTS weer een gaatje gevonden om er de hoogst nodi ge technische en artistieke curcus in te stoppen en dat geeft weer eventjes soelaas. Eind september zal de NTS zich dus terugtrekken uit kasteel Groeneveld in Baarn. waar men enige kamers en een kleine zaal had gehuurd van de tegen woordige eigenaar, de fotograaf J. Col- Sowjet-persattaché teruggeroepen Volgens de Londense „Daily Sketch" is de persattaché van de Sowjet-ambassa- de in Londen, Gennadv Stepanof. een vriend van de naar het Westen overge lopen Russische agent Doinytsln, met spoed naar Moskou teruggeroepen. __r te bereiden. Op vragen slaggever over de Dolnytsin-affaire. i woordde Stepanof niets te zeggen te heb ben Hij zou. aldus do ..Daily Sketch" Dolnytsin het laatst hebben ontmoet in Juli i961. n sterke centrale Chinese regering. Vorig jaar hebben gevluchte Chi- ?zen betogingen gehouden waarin zij wapens eisten om de regering in Pe king te bestrijden. Dit werd echter ge weigerd. Tengevolge van deze en an dere soortgelijke wrijvingen hebben de Chinezen vijf Russische consulaten in China gesloten. Het merkwaardige is dat de Chinezen ongeveer 100.000 die naar Hong kong probeerden te vluchten aan de grens werden teruggestuurd. In de Sow jetunie echter, het land dat toch be schouwd werd als de grote vriend en beschermer van China, werden deze vluchtelingen met open armen uitbun dig verwelkomd. televisie-uitzending heeft Mc- George Bundy, president Kennedy's adviseur op het gebied van veiligheids aangelegenheden verklaard, dat de al gemene veiligheidspositie van het Wes ten niet „ernstig is bedreigd" door de spionage-onthullingen in West- Duitsland. Zweden, Engeland en de Verenigde Staten, hoewel elke aanslag van de Sowjetunie op de veiligheid van het Westen belangrijke gevolgen heeft niet te lichtvaardig moet worden op- McGeorge sprak berichten tegen, als zouden de Verenigde Staten voornemens zijn om in verband met de recente spio- nage-gevallen verdere militaire gehei men aan Engeland te onthouden. De Verenigde Staten zijn van oordeel, dat land op het gebied van militai tegische en „intelligence"-aangelegenhe- den te herzien, aldus Bundy. gemel :rden vi meld dat 7.86 Overweging; 8 00 kwame typeringen, die ook door an dere, in heel kleine rolletjes optre dende acteurs en actrices, werden ge geven. Spannend was de eerste aflevering van de nieuwe Engelse reeks „Ge heime brigade", waarmee de NCRV nu ook haar bijdrage levert aan de opmars, die de buitenlandse speur dersseries op het Nederlandse scherm maakt. Voor wie ran deze misdaad (u'aarby het recht altijd zegeviert, ook al vallen er eerst slachtoffers houdt, een aanwinst temeer. De Lucille Ball-show bracht weer een dolkomische geschiedenis op de buis, zij het met veel lawaai, want deze reeks behoort f"t de Amerikaan se amusementsprodukties toaarin rij kelijk wordt gestrooid met opnamen van hard lachen. Een vermoeiende kwestie voor het oor, temeer omdat Lucille speciaal houdt van extra veel luidruchtigheid bij haar belevenissen. Maar de zaak zit goed in elkaar en de lach-gragen zullen wel aan hun trek ken gekomen zijn. Na al deze opwinding via de buis viel de dagsluiting door ds. J. Lang- I straat als een weldadig intermezzo voordat de NTS met het laatste nieuws I kwam. De NCRV-uitzending begon om half acht (na een onderhoudend mid- dagprogramma, dat zowel volwasse- Inen als jeugd verstrooiing bracht) met de voortzetting van de gecompliceer de geschiedenis ran de graaf ran Monto Cristo, waarin natuurlijk ook al de nodige, altijd wat verwarde avonturen werden gespuid. Daarom waren wij dankbaar voor het halve uurtje komedie, dat zo wél in Neder landse sfeer was gehouden. Djinn als sum I. 402 m. KRO: 7.00 >rgengebed; 7.15_ Ouverture ieuws; 8*5 9.35 Wal ll.30 Lichte 9.40 Voor de jeugd: 10.15 Klassieke nmuziek; ll.OO Voor de vrouw; Ie grammofoonmuziek: ll.SO Vol- oruit, praatje; 12 00 Middagklok noodklok; 12.04 Amusementsmuziek (gr.); 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Fragmenten uit de musical Bells are ringing (gr); 12.55 KathoUek nieuws; 13.00 Nieuws: 13.15 Platennieuw»; 13.30 Lichte or- 14.00 Voor de jeugd; •mmofoonmuzlek; 14 33 Voor de ls vrouwen; 14 45 Klassieke orkest- gr._); 15.20 Lichte gram; ziek; 16.00 Voor de zleki 16.30 Ziekenlof; H lofoonmuziek; 17.45 Beurs berichten: 17.50 Regeringsuitzending; Cultu rele ontwikkelingen ln Suriname en de Ne derlandse Antillen, door Drs. M. D. Thijs; 18.00 Licht Instrumentaal kwartet en zang- solisten; 18.20 Country and Western Express (gr.); 18.50 Van klanten en wanten weten, vragenbeantwoording. Hilversum ir. 298 m. AVRO: 7 00 Nieuws: 7.10 Ochtendgymnastiek; 7 20 Lichte gram mofoonmuziek; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8 00 Nieuws: 8 15 Lichte grammo foonmuziek: 9 00 De groenteman; 9.05 Klas- •k pianoconcert (gr.): 9.40 Morgenwijding; 10.50 Vooi rs; 11.00 Voor de zieken: 12.00 Licht itaal kwintet; 12.20 Reg< ding; 12.20 Uitzending landbouw 12.30 Mededelingen ten behoeve van land- e 12.33 Dansorkest en zangsolisten ■MPimo kwartet: klassieke en moderne muziek; 14 40 Verzoekprogramma voor de kinderen: 15.00 Cello en plano: klassieke en moderne mu ziek; 15.30 Ik en hij. klankbeeld over sta tussymbolen In een bedrijf. 16 15 Musettor- kest (gr.); 1630 Voor de jeugd; 17 30 Oram- In Cambrige in de Amerikaanse staat Maryland zijn bij schiet partijen tussen blanken en negers zes blanken gewond, on der wie twee leden van de Na tionale Garde. Voordat zij naar een ziekenhuis werden getrans porteerd, werden de gewonden op het „slagveld" door dokters onderzocht. Radiozangdienst uit Walcheren Woensdagavond a.s. 17 juli zendt de NCR V-radio een zangd ïenst uit. die om 10.40 uur wordt gehouden in het heel mooi gerestaureerde middeleeuwse kerk je in Meliskerke op Walcheren. Aan deze dienst, die 20 miinuten duurt, werken mee Jan Hekhuis, organist van de Johanneskerk in Vlissingen en Paul in Benzen. een Zeeuwse trompettist die Wenen studeert. Ds. A. Th. Rothfusz. hervormd predi kant te Vlissingen, zal de dienst leiden. Hilversum I, 402 m.: NCRV 19.00 Nieuv n weerbericht: 19.10 Lichte grammofoonm iek voor de teenagers: 19.30 Radlokran 19.50 Militair orkest; 20.20 Gasten uit Duit land, hoorspel: 21.30 Metropole-orkestlie ar.se muziek; 22.00 Parlementair cor aar: 22.15 Carlllonbespeling: 22. vs en SOS-berichten; 22.40 Avondove denking; 22 55 Boekbespreking: 23 05 Pian Enquête wijst het uit Een kort geleden gehouden en quête onder de Duitse televisie kijkers heeft duidelijk uitgewezen, dat de belangstelling voor reclame in de televisie terugloopt. Bovendien stemden slechts 28 pet. van de ondervraagden voor voortzetting van reclamebood schappen op het scherm. De eerste enquête werd gehouden in 1960, toen de reclame in de televisie nog vrij nieuw was. (Wij herinneren er aan. dat in Duitsland het zgn. Beierse systeem wordt gevolgd, d.w.z. het uit zenden van reclameboodschappen i-n filmprogramma's van drie kwartier of :n half uur vóór de klok van achten.) Toen bleek, dat 56 pet. van dé kijkers het reclameprogramma volgde. In 1961 toonde de tweede enquête aan dat dit aantal was teruggelopen tot 52 pet. en nu haalde men net de 46 pet Anjer-loterij: 1905 Altviool jzlek; 21.30 Een van 30 Nieuw»; 22 40 Actui 23 00 Zang en plano: volksliedjes: 23.15 Bal letmuziek (gr.); 23 55-24 00 Nieuw» GRAMMOFOONPLATEN-PROGRAMMA DRAADOMROEP VANAVOND. Jean Sibelius I Karelia Suite c Ballac Alia Philharmonisch 2 in D gr.t. op. 43. Al legretto. Tempo Andante, ma rubato. Vivacls- mo. Allegro moderato. Phllharmonla Orkest [Lv. Herbert von Karajan. II. Concert voor viool en orkest p. 47. Allegro moderato Larg Allegro molto. Allegro moderato Allegro - lagio dl molto. Allegri Orkes x>l Philharmor a Berlijn o.l.v. Hans Rosbaud. De Zweedse Volvo-automoblelfa- briek heeft een grote order Turkse regering ontvangen. Volvo zal 400 vrachtauto's ter waarde van ruim 25 miljoen kronen leveren. Ongeveer 30 automobielconcerns in alle delen van de wereld hadden op de order in geschreven. Het Amerikaanse hoofdkwartier van de zuidpoolexpeditie heeft bekend gemaakt. dat zondag om 11.25 uur d< ruidpool een ongekend lage tempera tuur van 109,8 graden fahrenheit onder nul is gemeten. Het oude record werd op 13 september 1959 gemeten en be droeg 109,5 graden fahrenheit onder Jk eett ClojhU, hij, I Donderdag zullen Rei- nier Paping en anderen uit de kopgroep van de laatste Elfstedentocht op een podium boven de Stadsgracht In Bolsward de ijspolka dansen. Iede re donderdag geeft de Bolswarder Skots Ploech op dit podium een de monstratie van Friese volksdansen. De Elfstc- dentochtdeelnemers zijn uitgenodigd om een van de populairste dansen, de ijspolka, inee te dansen. Voor het eerst in drie jaar kon zaterdagavond het rozenfeest in het Limburgse Lottum in de openlucht worden gehou den. Duizenden bezoe kers, de Duitsers waren hoe kan het anders in de meerderheid, wandelden langs de met rozenfigu- ren omzoomde vijvers door het bos van de Kraayenhof. Nep tun us was er, de tekens van de dierenriem en zelfs een rozenkasteel. De Tsjechoslowaakse regering heeft besloten dat het nu maar eens uit moet zijn. Dat hét is het onwettig afwezig sijn op het werk- Iemand die vaak afwezig Ls kan een jaar gevangenisstraf krij gen. Er is ook nog een straf, drie Jaar, voor de genen die zich stelselma tig aan werk onttrekken. De maatregel is vooral gericht tegen „gezonde jongelieden die zich door hun ouders laten onder houden". I Een vrouw in Isla Christina in Zuidwest- Spanje, die haar woning naar men zegt slechts eenmaal verlaten heeft om te trouwen is op 102-jarige leeftijd ge storven. I John Paul Jones, die een straf uitzit in een Amerikaanse gevangenis, heeft ondervonden daf men zich zelfs in een ge vangenis niet alles kar permitteren. Hij gedroeg zich voorbeeldig mocht een schriftelijke cursus volgen. Hij bleek een ijverig leerling. Toe vallig opende de hoofd- hewaker een van de aan Jones gerichte brieven van de cursus. Ingesloten vond hij lessen voor de opleiding tot slotenmaker met een speciale aanbie ding voor een „gratis slotenmakersuitrusting voor het forceren van sloten". Vanavond hoorspel over „Gasten uit Duitsland" Het hoorspel dat de NCRV vanavond m 8 20 uur uitzendt is getiteld „Gas-, ten uit Duitsland" en werd geschreven j door de jonge Duitse acteur Christian Ferber. Het is een verhaal dat wel sterk ver- weven ia met herinneringen aan gebeur- tenissen uit de Tweede Wereldoorlog, maar toch geen echte oorlogsgeschiede nis. Integendeel, het speelt zich in de huidige tijd af. Het heeft ook geen di rect politieke strekking maar appelleert veeleer aan de menselijkheid. Uit dat oogpunt bezien acht de NCRV het belangrijk voor uitzending, omdat de bedoeling ook de Nederlandse gevoelens raakt. In „Gasten uit Duitsland" wordt de nadruk gelegd op verhoudingen die kunnen ontstaan door nalatigheid of misverstand en tevens is er de ten dens van jonge Duitse schrijvers die zich willen ontdoen van schuldgevoelens, in merkbaar. Weet men dit, dan zal het des te in teressanter zijn om te luisteren naar de dialoog die zich ontwikkeld tussen een Duitse moeder en haar zoon. die hun vakantie willen doorbrengen op een Frans eiland en aan het praten raken op de veerboot, die ben er naar toe brengt. Dit gegeven op zichzelf maakt het hoorspel min of meer actueel: het ls nu immers juist de tijd. waarin zove- len op vakantie naar het buitenland trekken. Oj» de eerste dag van de drieweekse vakantie die mevrouw Klieber (DoglRu- gani) en haar zoon Franz (Johan Wol der) voor de boeg hebben, komt er al iets het plezier bedreigen, nl. een ge beurtenis in het innerlijk van de moe der. een bittere ervaring, die zijn ach tergronden heeft in het feit, dat het eiland waar zij heen gaat in heel spe ciale relaties staat tot haar en haar zoon, een relatie, die dateert uit de we reldoorlog. Hoe dat allemaal zit en welke oplos sing van de moeilijkheden de autenr schept, kunt u horen, wanneer u van avond om 8.20 nor afstemt op de NCRV. Tevens spraken zich 28 pet. van de ondervraagden uit voor afschaffing van de reclame, 27 pet. voor voortzetting ervan en 45 pet. toonde zich onverschil lig- De adverteerders zijn niet blij met deze cijfers en de omroepen al even min, want zij hebben de exploitatie van hun bedrijf nu gebaseerd op de hoge In komsten uit de televisiereclame en vre zen dat de onverschilligheid van de kij kers de adverteerders zal afschrikken. „V akan tietoeslag". tv-cabaret Op de avond van dinsdag 30 juli a.s. zal de VARA-televisie een cabaretpro gramma van Henk Elsink uitzenden on der de titel „VakantietoeslagHenk El sink wordt dan geassisteerd door zes vrouwelijke klemkunst-collega's, en wel Annemarie van Tol. Annelies Bouma. Fiet Koster. Jenny Are an. Marjan Berk en Nelly Frijda. Verder werken mee René van Vooren en Jacco van Renes- se. De teksten schreven Jelle de Vries, Hans Peters en Henk Elsink zelf. een orkest onder leiding van Frans Kok speelt de muziek die ook alweer ge maakt werd door Jelle de Vries en Henk Elsink, ditmaal met medewerking van Han Reiziger. Het programma begint en duurt 40 minuten. 8.20 De KRO is niet gelukkig geweest met het optimistisch aangekondigde radioprogramma voor de zaterdag ochtend Djinn. Leo Neltssen die de onret ervoor maakte en het bedoelde een zeer afwisselende uitzending drie en een half uur, had zich er in enkele weken al aan ouertoerJct en Amusementsspecialist Kees Schilper- oort, omroeper Fonds Disch en om- roepster Martha Doyle occupeerden zich er voorlopig mee. Die „voorlopig heid" bleef echter gecontinueerd en het „ad interim" kwam het program ma allerminst ten goede. Geestigheid heeft langzamerhand plaats gemaakt voor sleur en het met gewone foefjes aan elkaar praten van een eindeloze reeks plaatjes, de afwis seling is helemaal in hokjes onderge bracht. want veel te vaak hoort men zeggen: ..het is nu tijd voor dit of voor dat". Met de actualiteit gooit men het veel te gemakkelijk op een akkoordje, hetgeen de technische kwaliteit van het programma niet bevordert. Waar om moest er bijv. zaterdagochtend een slecht-verstaanbaar telefoongesprek worden gevoerd over het nieuwe kas telenmuseum in Arnhem, waarbij de instelling ervan werd opgedist als een nieuwtje, terwijl het toch heus allang „oud nieuws" was? De slordigheid, dat de telefoneren de correspondent tegen „meneer Schil- peroort" sprak, terwijl die deze och tend niet eens aanwezig was bij de presentatie, werd ook maar over het hoofd gezien. Dergelijke (en meer!) fouten geven de indruk alsof men het onderschei dingsvermogen van de luisteraars niet al te hoog aanslaat en dat kan niet bijdragen tot de waardering voor het programma. Advertentie rr perfect l ac vj automatisch handige open greep VEDERLICHT TV-film; 22.30-23 35 Join 1262) Over de vraag of de kip er gevolgd die wc in de loop der tijden eerder was dan het el, dan wel of over de cel hebben opgedist, bet el aan de kip het aanzijn heeft Nu kunnen wc het el weliswaar geschonken, kunnen sommige men- met de cel gelijkstellen, maar een sen diepzinnige gesprekken houden, klein verschil mag ons, zoals we de zonder nochtans tot een conclusie te vorige keer hebben opgemerkt, toch komen. Alle diepzinnige rimpels zijn niet ontgaan. Dat Is het feit dat de dus vergeefs In werking gesteld, cel zich spontaan deelt en dat het Eigenlijk spreekt dat vanzelf, want el wanneer het althans onbe- ln feite kan er, wat de prioriteit be- vrucht is In rust blijft. Hoewel treft, tussen kip en ei geen keus het de potentie In dezelfde mate be erden gemaakt. In wezen zijn bet zit als de cel, gaat het el niet tot deling dezelfde dingen In verschillende vorm. De kip ls het ei en omge keerd ls het el de kip. Hetgeen na tuurlijk niet wil zeggen dat onder getekende na bet bestellen van een gebraden TOCH IS HET ZO! aleer hieraan be paalde stoffen zijn toegevoegd. waar door de geschikte milieu voorwaarden zijn geschapen en een bepaald che misch proces wordt ingeleid. Eenmaal op gang gekomen, zet het delingsprocea van het el alch uitgelezen eetgelegenheid ge- noegen zou nemen met een spiegel- op dezelfde wijze voort ei. of dat hij zijn vrouw zou willen ces dat bij de celdeling plaatsvindt, voorstellen bij de eerovolgende ge- BIJ de partenogenese, dus de ont- legenheld geen eieren, maar kippen wikkellnr van het onbevruchte el, Is ln de cake te verwerken. Dat zijn de stof die het delingsproces op culinaire consequenties die met het gang moet brengen dus reeds aan wezen van de zaak geen verband wezig en de onbevruchte kalkoenen- houden cn uitsluitend op de ulterllj- eieren waarin zich desondanks leven ke vorm betrekking hebben. En we ontwikkelde, hebben dus niets te ma- hebben reeds rondborstig toegrge- ken met magie of toverij, zoals men ven dat de vorm van kip en el In- vroeger meende, maar hangen ult- derdaad verschillen vertonen. Daar sluitend af van de vorming van be valt niet aan te tornen. paalde stoffen In de hen. welke stof- Nu is de wecensgelljkhetd van kip fen het merkwaardige dellngsproces en el werkelijk niet zo maar een dat nu volgt op gang kunnen brrn- fraale frase, waarmee we trachten gen. Op overeenkomstige wijze kun de discussie waarmee we dit praat- nen eieren van verschelden dler- Je hebben Ingeleid, een diepzinnig soorten door injecties met bepaalde geruisloos einde te bezorgen, stoffen tot kunstmatige partenogen»* Verre van dien. want het gesprek wordt juist nu pas goed Ingewik keld. Maar wanneer we het el ver vangen door een cel en het ci Is Inderdaad een cel van de kip ko men we op een voor vele lezers be kender terrein. Althsns wsnneer zij met vlijt al die wijsheden hebben orden gebracht. Voor één gevolgtrekking moeten we nu in het bijzonder waken, t.w. de conclusie dat met chemische middelen leven zou kunnnen worden geschapen. (Nadruk verboden). II. PETILLON

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5