HEIMAT KIKVORSMANNEN, 'Ruimte voor ons. Toch THUIS cllancl iótóo cfemütlick ja het BEST! ZATERDAG 13 JULI 1963 naar Heimat Wat trekt buitenlandse jeugd naar dit buienland Marianne van Raay en Leo Kleyn hebben deze week het „herfstweer" getrotseerd en zijn naar onze Noordzeekust getrokken om enkele van de, zeer vele, buitenlandse jonge ren te vragen waaraan Neder land de eer te danken had dat zij hier hun vakantie kwamen doorbrengen. Dat de geïnterviewden voor het merendeel Duitsers zijn, zal niemand verbazen. Immers, wie kom je anders tegen in Scheveningen? Robert Collette is ook deze keer verantwoorde lijk voor de foto's. Het „Ge vraagd) Gesprek" is van de hand van Cees van Dop. EEN CIPIER OP OCKENBURGH, MAAR TOCH Wie in 1963 leeft en modern denken wil, denkt Euro pees. Veel liever dan Nederlanders eigenlijk, noemen we ons Europeanen. De gedachte dat de wereld bij de Neder landse grens op houdt, is hopeloos verouderd: de we reld begint daar pas en wat bin- nog maar te zwijgen; alleen van geworden en hij is de enige In een tijdschriftenkiosk aan de ncn die grens ligt, kan eigenlijk wie bij een poppenkastvoor- geweest. Eigenlijk verbaasde Gevers Deynootweg. hoek Ge- wel verwaarloosd worden, stelling denkt dat hij in de S^r0ldje,U;^riendellfke^Nedwlan5- VCTS Deynootplein\ Schevenin- Goed, we leven er nu eenmaal schouwburg zit, mag in Giet- ders te horen roepen, want wij gen'efn boekje gesignaleerd, en daar kunnen we ook niets hoorn blijven. hadden van heel wat landgeno- ag waarvan enkele ge- aan doen maar wii zoeken ten met hun oren no* kanon- hakenkruiste militairen als bruten aan aoen, maar wij zoenen nengebulder en het gierend geluid waren afgebeeld. Het boekje zelf het ook liever ergens anders Aantrekkelijk van V2's wel andere dingen ge- was tamelijk klein en tamelijk 's zomers b.v. in Italië of hoord. dan uitsluitend vriendelij- onopvallend geëtaleerd maar de op zijn minst in Zuid-Frank- Ma« hoe denkt de buitenlan- ke. over de Wirtschaftswunderkin- hakenkruisen waren g<*d te zien rijk. Dat zijn de landen waar d6r nu over dat d«>r onszelf zo f^kie eeen N'ideHan^5^ wfe" €IY ovfr die bruu,theid behoede je met vakantie naar toe gaat; versmade Holland? Wat drijft jggf JJSkTISftïtó'ïl gè* g* ^"tolkomen miSlS leuzen uit de jaren dertig als b v- ieder jaar al die Duitsers deeltelijk gewonnen:' voor de von<j onze Duitser zoiets te doen „Zoek toch in den vreemde oyer onze grens? Waarom gaan diepstgewonden is er voor de rest op een plaats waar .s zomers niet wat het eigen land u de Domtoren bekijken, tor- meer b^j I^ied^g^al vondS misschjen meer Duitsers dan Ne- biedt" hebben daaraan niets er i*1 p'sa een veel leu" degenen die wij gesproken hebben, kunnen veranderen. Ten slotte ker bouwwerk staat en waarom de sfeer aan onze kusten besüst raak je in dat eigen land een beklimmen ze zo hardnekkig die 11161 ..deutschfeindlich' keer uitgezocht: Nederland oud-Hollandse top der blanke mag dan een Veluwe en een duinen en gaan ze zwemmen in Valkenburg hebben, de Mid- de grauwe Noordzee, terwijl aan dellandse Zee zoekt men er te- zuideiijke sinnden bet vergeefs en de duiven op de Dam zijn eenvoudig niet te H vergelijken met die op het St. £fr0pése lachte, de "Heimat Pietersplein. Om van Venetie verlaten om uitgerekend naar de Veluwse heimat te gaan? Heeft Nederland dan iets dat andere landen niet hebben? Is Nederland op ee: hohw?1 derlanders rondliepen. ..Alles ist u" "ja schon langst vergessen", voeg de hij eraan toe. ,.Ja. vergeet het maar", dachten wij. Maar dat het niet aardig van die aan Duitse Hakenkruis toeristen verdienende kiosken man was, vonden wij ook. Dat Wel hoorden we nog een. laten wel. we zeggen, pikante bijzonderheid. LEO KLEYN Het is nog steeds koud met een dreiging van re gen als we de camping op rijden. Het eind van de tent- stok heeft de laatste kilo meters tegen mjjn been ge schaafd, maar ik was te moe om er iets aan te doen. Nu leg ik er mijn koude hand op. Het is een onge woon gevoel na zoveel kilo meters onder je banden weg getrapt te hebben op een plek stil te staan. Alles staat stil. Je voeten. Je benen. Het landschap is geen trage film meer. ,,Ik ga ons wel aanmelden", zegt Yvonne. Zij kan er beter tegen dan ik. Langzaam laat ik -mijn fiets kan telen. Dan zak ik zelf door mijn knieën tot ik grond voel. en rol mijn hele lichaam tot mijn schouders op de grond. Koud heb ik het toch al. Maar hier liggen met vaste grond onder elke kapotte vezel van je li chaam is een gevoel waarbij je hele denken gespannen en geconcentreerd om het vol te houden leegloopt als een bad, waar je de stop uittrekt. Guck mal Heinrich, da hab' ich etwas gefunden. zegt een stem uit de wolken. Twee bruine be nen in grijze sokken. Een khaki- short, blauwe trui. een bruin lang gezicht blond kort haar. Daarnaast nog zo iets maar dan donker. ..Bin müde" zeg ik tegen het gras naast me. Maar ze laten zich zo maar niet wegjagen. Ik moet vertellen waar ik vandaan kom, als ze het aantal kilometers horen zijn de komplimentjes niet van de lucht ik moet hun aanko pen bewonderen: een bleke kip en een fles Chianti is er iets absurders denkbaar op een drui- liger dag als deze in een Hol landse camping ik krijg een reep chocola en een sigaret en als Yvonne terugkomt is de chianti ver heen en hebben we een driestemmige en tweetalige litanie opgebouwd over regen in het algemeen en de Nederland se in het bijzonder. Ze willen per se He tent opzetten. Ze slaan een blik ananas aan puin bij het plaatsen van de tentharingen de hamer is al dagen weg eten het dan met ons op. plaatsen met veel goe de raad de luchtbedden in het tentje, en verlaten ons dan met veel goede wensen en raadge vingen en de belofte van een nachtwandeling. (Ge)vraagd(d) gesprek met ens, N^EPOlT HUNCH r«-8JU0£M aantrekkelijk? Ockenburgh Ja, Nederland is aantrekke lijk, zelfs als afstand en prij zen geen .ol spelen. Dat is geen verzinsel van ons, maar de me ning van de 22-jarige Ernst Se- datis, modetekenaar uit Düssel- dorf In een druilerige regen worstjes bradend in zijn tent op het kampeerterrein Ocken burgh in Loosduinen opgeslagen deed hij onbegrijpelijk en thousiast over het ..gemütliche Holland" met zijn ..freundliche Leute". Onbegrijpelijk, want wij hadden zojuist bij de ingang van de camping oog in oog gestaan met een stukje Holland dat zich weinig ..gemütlich". veeleer ty pisch Hollands betoond had. door onmiddellijk te informeren of wij toestemming van de gemeen te 's-Gravenhage (vooral niet Den Haag) gekregen hadden om een paar Taaggesprekjes te voeren. We roepen de lezer op tot dankbaarheid, omdat we er toch in geslaagd zijn zonder pa piertjes het terrein te betreden. Overigens, het mocht alleen als we er geen bezwaar tegen had den, dat er iemand van de staf meeging. Ach nee. bezwaar niet, maar wel hadden we het gevoel delinquenten te zijn die een luchtje mochten scheppen. Hoe wel. dat lag niet aan de per soon van onze ..cipier", want hij was „freundlich" genoeg en het was ook hoofdzakelijk die ,,Ge- mütlichkeit" die ons wat vreemd in de oren klonk. Maar een Duitser ziet dat anders mis schien: wie zoveel „Gründlich- keit" gewend is, valt gemakke lijker ten prooi aan gemoedelij ke gedachten. DEN HAAG Hun gezichten zijn bruinge brand door de in het water weerkaatsende zon. ,,Als we even tjjd hebben, gaan we naar ons oefenterrein in de buurt van de jachthaven van Vinkeveen" zegt de negentien-jarige Hans Smit, secretaris van de uit vier man bestaande „Onderwater-constructie-groep." Elk weekend, zomer of winter, gaan ze in hun aan watervrees-lijdende „lelijke eendje" naar het water rijke gebied ten zuiden van Amsterdam. In de baga ge-ruimte liggen dan de koffers met duikerspakken en de flessen samengeperste lucht. beoefenaars van een keiharde spori Een enqnrir in de hoogste klassen van r.k. middelbare scholen heeft nitgrwesen, dat Karl May- en Bigg- lesboeken tot de meest geliefde lectuur behoren. Moderne literatuur wordt praktisch nift geleaen. Waar heeft de heer Algni «ch in de Eerste Kamer eigedyk »o druk over ge- B« kei a •id van de heer Van directeur vart de Arbeiderspers heeft de heer J. van den Kieft, errvoorsitter van de Ver eniging de Nederlandse Dagbladpers, een toespraak gehouden, waarin hjj onder meer het onderwerp „reclame in de televisie" aanroerde. Niet erg fijngevoelig van de heer Van den Kieft. lijkt on». Had hij de televisie drte keer maar niet beter in de donkere kamer van Willem Frederik lirruian» kunnen laten? In Rhodesië werd een verkeers slachtoffer de toegaqg geweigerd tot een Europees ziekenhui», omdat hü een neger was, maar in het rieken- hais bemerkte men, dat het een blanke was. Ten slotte bemerkte men, dat hjj dood was Er worden bekeuringen gegeven aan hen die afval tomaar op straat werpen. En wie worden hiervan de dupe? Onze honden. Een onhoud bare toestand. De 24-jarige Heinz Herrmanns en de drie jaar jongere Helmut Murach, beiden metaalbewerker en afkomstig uit Aken. die met tent en toebehoren voor een ..long-weekend" in hun volkswa gen gestapt waren, hadden ook al niet te klagen over Nederland als vakantieland. Hen had het vooral prettig verrast dat Neder land zo ..sauber" was onze reputatie in dat opzicht blijkt dus nog steeds op goede gron den te berusten, alle Jclaagzan- ^et n de Wassenaar se Slag dan ook heel wat beter dan in het Belgische Oostende, waar ze vorig jaar ge weest waren. Maar dat ligt na tuurlijk aan de slag. die daar nu eenmaal meer Frans dan Wassenaars is. Nederlanders De buitenlanders komen dus graag naar Nederland en dat ligt zoals b'.eek voor een niet onbelangrijk deel aan de Neder landers zelf. Dit is natuurlijk wel iets om het chauvinistische hart even wat sneller te doen kloppen. Hoewel, die nationale trots wordt wel wat getemperd als men be denkt dat Hollanders vaak minder door altruïstische dan door eco nomische motieven gedreven wor den: ten slotte brengen toeristen aardig wat geld in het nationale laatje en. voor wie dat laatje nu niet direkt voor zich ziet, ook in het particuliere portemonneetje van de souvenirwinkelier. de pand va art bootsman en de ijsmet- slagroomboer. Maar toch. de docanier. die Heinz en Helmut zo ..freundlich weitergeholfen" heeft, is er. privé gezien, niet wijzer Wak - hakken Met foto's toont de Amster dammer James Voute aan dat ze in de afgelopen poolachtige win ter ervaringen hebben opgedaan in het hakken van een wak en wat voor hen belangrijker is het duiken onder een dikke ijs vloer. ..Gevaarlijk, maar een machtige sensatie". De foto's, met de van kou ver krampte gezichten achter het brede kijkglas van de duikbril, laten zien dat het „kikvorsen" in de winter, wil je gezond het nieu we geluid van de nieuwe lente ho ren. alleen mogelijk is voor ge trainde. geharde maar vooral en thousiaste sportmensen. Te slap In 1960 kwam James Voute uit militaire dienst. Tijdens het ver vullen van zijn plichten bij de marine had hij een intensieve duikersopleiding gekregen en dit was de basis voor een nieuwe ob sederende hobby. Hij werd lid van de Amster damse sportduikclub „O.J.C." en kwam hier in kontakt met Jaap Stenger en Jord Hoeting, die later deel uit zouden maken van de Constructie-groep. Wat hun tegen stond bij de sportclub was het re gelmatig duiken in het betegelde, weinig avontuurlijke zwembad; ze vonden het te slap en gingen op hun eigen houtje in het buiten water duiken. Eerst nog heel primitief me: maakte luchtpomp, maar later, na zuinig leven en veel sparen, met beter materiaal, waaraan minder gevaar was verbonden. Ze kochten een nat- cn een droog pak (het eerste wordt broekje aangetrok ken, in de andere kan je je kleding aanhouden). Pers luchtapparaten. diep temeters, kompassen en horloges werden aangeschaft. Momen teel heeft de groep zelfs een foto- en een filmapparatuur voor het maken van opnamen onderwa- voor het lichten van zware voorwerpen. Ontdekkingen D^ activiteit van de „onderwater-con structie-groep" be staat, zoals uit de aangeschafte instru menten reeds duide lijk blijkt, niet al leen uit het weke lijks trainen. Belangrijk werk heeft de groep verricht in samenwerking met de N.J.B.G. (Nederlandse Jeugdbond ter Bestudering van de Geschie denis). Deze bond heeft met be hulp van de vier kikvorsmannen interessante onderzoekingen ge daan bij de voor Katwijk liggende oude Romeinse vesting Britten- Een ander onderwater project werd vorig jaar door de N.J.B.G. onder handen genomen in Zuid- Limburg. waar bij een zeer lage waterstand van de Maas, bij Elslo een ruïne van een oud kas teel werd ontdekt. Een belangrijk deel van de on derzoekingen werd door de dui- kersgroep verricht. Naast deze intensieve samen werking met de N.J.B.G. op ar cheologisch gebied opereert de duikgroep ook op ander terrein. Verschillende buitenboordmo toren. die in diepwater waren ge vallen werden opgedoken. Andere opdrachten bestonden uit het zoe ken naar horloges, ringen, aan stekers. brillen of kostbare dingen die zich in een omgeslagen boot bevonden. Politie Een waarschijnlijk gestolen bromfiets, die ze enige tijd ge leden opdoken en naar het poli tiebureau brachten, werd, tot de cursus. Mensen die geïnteres seerd zijn of die kosten van uit rusting en opleiding willen weten kunnen contact opnemen met de secretaris van de groep. Hans Smit. Sinaasappelstraat 34, Den Haag. CEES VAN DOP lachen enorm. Ik voel me koud en geradbraakt en het brood smaakt naar plastic. Yvonne heeft een boek gepakt. Ik wil naar huis, denk ik. Ik wil naar Een der meisjes uit het kringetje is opgestaan. „Zeg" roept ze, „doen jullie mee? We eten met z'n allen pannekoeken." Natuurlijk doen we mee. Tanden knarsend. met vette vingers en een vette mond eten we panne koeken met rozijnen, pannekoe- keij met spek, pannekoeken met kaas. Het is verrukkelijk de buik vol te eten met warm eten, en iedereen blijft verzadigd lig gen als het op is. Het vlamme tje onder de primus flikkert, de kleine Zweedse haalt haar gitaar. Ik steun op mijn armen. Achter de bomen wordt de lucht snel donkerder. De Engelse naast mij vertelt over haar school: „Can hardly imagine five weeks ago I was at school, sitting at my desk, doing my homework, answering yes ma'm, no ma'm. yes sir. no sir. I don't like school, do you? Zachtjes gonzende stemmen. Er zijn ook een paar Belgische meisjes, die hier met hun ou ders zijn. De Zweedse zegt niets, slaat af en toe een ak koord aan. Yvonne fluit soms mee. Ik kan heel makkelijk mijn woorden vinden, zelfs in deze andere taal. Er blijkt een echte avondwande ling te zijn, en daarna een kampvuur. Het stinkt soms, het kampvuur, af en toe spet er iets uit elkaar. Maar de vlammen laaien hoog op en je mag alles erin gooien wat je maar wilt. De jongen naast me is een enorme blonde reus. Hij steekt een heel ver haal af in het Duits waar ik niets van versta, tot hij over stapt op Engels. I'm a wood cutter, zegt hij, en maakt een breed gebaar van hakken. „I'm a woodcutter from Canada". En als ik het nie+ wil geloven, sleept hij zijn Duits vriendje er bij, die het hele verhaal beves tigt. Bij he* uitgebreid goede nacht wensen roept hij het me me nog na: Holland is a fine country. But I'm a real wood cutter. Tok, tok, en hij zwaait een denkbeeldige bijl. De tent is stil en donker. Met een slaperig gebaar wil ik m'n py- ama uit m'n tas pakken. Klam en vochtig valt hij eruit. Te dicht bij m'n verregende lange broek gezeten. Voor ik iets kan zeggen is Yvonne de tent al uit. Met een Engels pyamajasje en een Zweedse pyamabroek aan val ik in slaap. Ergens in een boom fluit een Hollandse vogel een heel laat liedje. MARIANNE VAN RAAY. grote verbazing van de kikvors mannen. niet geaccepteerd, zo dat ze ermee naar een opkoper gingen. „Jammer", zegt Hans Smit, „dat de politie zo reageer de. want juist dit werk, zouden we graag willen doen. B.v. het helpen van de recherche, het con troleren van sluisdeuren, het kla ren van scheepsschroev^k enz. Dus het meer officiële werk." I nteresse De ..Onderwater-constructie- groep", (waarvan dit jaar twee leden naar Spanje reizen om on derwaterfilms te maken, terwijl de andere twee naar Zuid-Enge- land gaan, waar ze een specia listen curcus van de „British Navy" willen volgen) deze vier man geven zelf ook een uitge breide opleiding in de Vinken- veense plassen, waar mensen, die een A-brevet voor het onderwater- duiken bezitten, d.m.v. een zwaar trainings-schema opgeleid wor den tot een all-round kikvorsman. Verschillende leden van de N.J.B.G. volgen op het ogenblik Karloen

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 18