Uitmuntend document Schaakrubriek mm PUZZEL VAN DE WEEK ZONDAGSBLAD ZATERDAG 13 JULI 1% riieuwó van de boekenmarkt over HENDRIK WERKMANS leven Italiaanse Steden Dierenverhalen uit de wildernis Er lijn twee redenen om de verschijning van het boek „Hendrik Nico laas Werkman, drukker van het paradijs" met instem ming te begroeten Ten eerste, dat het de directie van een bedrijf is geweest de n.v. Drukkerij Hooi berg te Epe die op de gelukkige gedachte is ge komen, bij de viering van het 125-jarig bestaan af te wijken van het traditio nele bedrijfsgedenkboek en In de plaats daarvan het meer algemeen cultuur historisch belang te die nen met een jubileumge schenk gewijd aan de Gro ningse drukker-kunstenaar N. H. Werkman, die door de Duitsers werd gefusil leerd. De andere reden tot vreugde is, dat de auteur Hans van Straten een voortreffelijk boek heeft ge schreven. de eerste en waar schijnlijk nog vele jaren ook de beste biografie van een zeer bij- rondere persoonlijkheid. Deze biografie laat zich lezen als een bloedwarm levensverhaal Feitelijkheden en achtergrond zijn er op harmonische wijze in verweven, waardoor men het ge voel krijgt, geheel in de sfeer van Werkman te zijn opgeno men. We beleven flitsen uit zijn kinder jaren. volgen hem op de eerste schreden in het typografisch bedrijf en zijn journalistiek tus senstadium van 1803 tot 1907 eerst bij het Groninger Dagblad en vervolgens bij de Nieuwe Groninger Courant. Dan keert bij terug tot zijn oude stiel, het drukkersvak, dat hem na het fi nancieel debacle met zijn aan vankelijk bloeiende eigen zaak zal voeren naar een unieke kunstuiting met behulp van al lerlei grafisch materiaal. Van Straten schreef ten geleide: „Het werk van een biograaf is een ijdcl bedrijf. Nergens er- het oproepen van een gestorven persoonlijkheid". Wij willen graag aannemen dat de schrij ver het zó heeft gevoeld toen hij zocht naar de segmenten aie tezamen het levenspatroon moestee vormen van de man en als kunstenaar nergens be- dia aanleiding is geweest ook zijn ter kunnen ontmoeten dan in boek „Italienische Stadte te deze oprechte en rondom infor- S?cn vertalen (door mevrouw J. matieve biografie Wagener-Schilperoort). Met de toegevoegde kleurenrepro- Het goed leesbare boek. dat ducties van Werkmans inmid- voornaam is uitgegeven en rijk :s dels internationaal vermaard geïllustreerd met foto's en teke- geworden druksels, staaltjes van ningen, verraadt duidelijk zijr. zijn typografisch werk. zijn in Zwitserse afkomst. maar dit proza en poëzie vastgelegde ge- (kleine) bezwaar wordt royaal op dachten en de foto's uit het fa- geheven door de vele aardige bij- milie-album. is Van Stretens zonderheden die Job weet te ver- boek een waardevol document tellen. Ook zijn keuze der behan- En de jubilerende drukkers van delde plaatsen (meestal kleinere Epe hebben op navolgenswaar- steden) maakt het boek interes- dige wijze gezorgd voor het le- sant. vooral voor de velen die hun vendig houden van de gedach- vakantie graag in Italië door tenis aan een markante vakge- brengen, maar nog ieta meer dan noot de zon en de zee willen zien. HENDRIK WERKMAN WADDENLEGENDEN Waddenlegenden, door Henk hij zich laten leiden door het aar de Weerd. Uitgave C. de Boer dige verhaal, zonder zich te ver- jr., Hilversum. moeien met het (technische) on- derscheid tussen legenden, my- en sasen. H« leit dat de voor de velc t^de verhalei. die schrijver een keuze heeft kunnen Ki T: "«ken uit eert groot arsenaal, loop zijn heeft de auteur De maakt de verhalen ^tiik vnnr cfnlr Weerd genoteerd wat nog door de v«*a voor stuk met wie hij tijdens diens leven oude eilanders wordt verteld. Preltl8 leesbaar. De bundel lijkt nimmer contact heeft gehai. doch door allerlei factoren steeds ons een voortreffelijke voorberei- Het resultaat van zijn nau.vg - meer in het vergeetboek dreigt te ding op een vakantie naar een zet speuren en passen is even- geraken. Terecht dunkt ons heeft van de Waddeneilanden. Het licht van de ziel Het licht van de ziel, parafra se van joga-soetra's met com mentaar van Alice A. Bailey. Uitgave Servtre, Den Haag. De in 1949 overleden samenstel ster van dit boek, de Britse Ali ce A. Bailey, was een internatio naal bekende theosofe. Na ge huwd te zijn geweest met een pre dikant trad atj in 1915 toe tot de theosofische beweging en trok van Engeland naar de Verenigde Sta ten, waar zij haar eigen „School voor Verlichting" stichtte. Joga is een eeuwenoude oosterse wetenschap, een synthese van mystiek en ascese, die een be standdeel vormt van verscheide ne Indische wijsgerige stromingen en religies. Joga-beoefenaars ge loven de verlossing van de ziel te SPORTVISSEN kunnen bereiken door een streng verschaffen in het W' systeem van lichamelijke afster- jogaleer kan dit boek ving en geestelijke concentratie in praktijk te brengen. De leerstellingen en leefregels werden voor het eerst op schrift gesteld in de zg. „Jogasoetra" van Patandjali. Over de tijd waarin de auteur van dit standaardwerk heeft geleefd variëren de menin gen van omstreeks acht eeuwen vóór Christus tot vijfhonderd jaar na het begin van onze jaartelling. Het geschrift van mevrouw Bai ley behelst Patandjali's soetra's ui een vrije bewerking, voorzien van haar commentaar. Deze toe lichting is voor het christelijk den ken grotend-els „geheimtaal" door overtollig en zwevend ge bruik van de terminologie die bij occultisten en theosofen in zwang is. Instede van enig inzicht te Kra. de baviaan. Tuska. bet everzwijn. Gogo, de pinguïn en Timur. de tijger, door C. Ber nard Rutley. Uitgave N.V. De Padvinders. Vier nieuwe boekjes in de se rie Dierenverhalen uit de wlder- nis. Een sterk punt van de serie is. da: de dieren worden oeszhre- ven zoals zij werkelijk in hun na tuurlijke omgeving leven. Daar bij wordt niet veronachtzaamd dat deze dieren hun instincten volgen en dus ook handelen op Soldaten Soldaten, een bundel der bes te soldatenverhalen van Russi sche schrijvers. Uitgave H. Meulenhoff, Amsterdam. vers. Vol zelfspot wordt Russische mens getekend, een eerlijke tekening die in zijn alge meenheid van toepassing is op ie der van ons. Een aan te bevelen pocketboek je, dat eens te meer bewijst dat de Russen ware meesters zijn in het schrijven van korte verha len. Ontroerend en onvergetelijk is vooral Lawrenjews weergaloze novelle: De Eenenveertigste (ver filmd en bekroond met de hoog ste internationale onderscheiding), het verhaal van de roodgardiste Marioetka („Zij schiet altijd raak"), die tot taak heeft een krijgsgevangen aristocratische lui tenant in haar hoofdkwartier af- te leveren. Zij lijden s<mipbreuk. komen op een onbewoond eiland en worden verliefd op elkaar. Op het moment dat zij gered zullen worden door de Witten herin nert Marioetka zich haar op dracht lever hem dood of le vend over en schiet haar ge- De op het gebied van sportvissen uiterst deskundige auteurs hebben zich veel moeite getroost de lezer op een zo aange naam mogelijke wijze op de hoogte te brengen van de gang bare vis-methoden. Op een luchtige manier worden door hen echter ook vele andere facetten van de hengel-sport onder de loupe genomen. Ook de niet-vissers zullen zich tijdens het lezen van het boekwerkje niet vervelen. Doch de ras-echte hengelsport-liefhebber behoeft beslist niet bevreesd te zijn dat hij niets van zijn gading erin zal vinden. Want in het ver haal hebben de schrijvers allerlei technische handigheden ver weven. die in de praktijk kunnen worden toegepast. voor cc mensen schadelijke wijze. De auteur heeft, om de stof be grijpelijk te maken voor de jeugd, de dieren sprekend ingevoerd en het zo voorctsteld, alsof zij over menselijk intellect beschikken. Dat mag al een bezwaar zijn. veel groter bezwaren koesteren wij tegen de vertaling, die tot stand is gekomen onder leiding van Rina Marsman. Niet alleen zijn de zinnen uiterst ingewikkeld en is veel te letterlijk vertaald, men heeft zelfs niet de moeite genomen Engelse maten in de onze over te brengen. Er kan moeilijk te veel zorg worden be steed aan jeugdboeken, ook wat de stijl betreft. Deze serie blijft in dit opzicht helaas onder do maat. Zeer goed zijn de origine le illustraties van Stuart Tresiii- Alle avonturen van Pipo de clown Alle avonturen van Pipo de clown, door Wim Meuldijk. Uitgave N.V. de Arbeiderspers. Toen Pipo een definitieve streep moest zetten onder zijn t.v.-optre den. waren al die tienduizenden beeldbuis-kinderen diep teleurge steld. Want Pipo en niet te ver geten diens onmisbare Mammaloe waren figuren, waar heel t.v.- kijkend jong Nederland mee weg liep en die in staat bleken niet al leen de jeugd, maar ook ouderen 's middags als een magneet naar het scherm te trekken. Nu mag een „geschreven" Pipo misschien iets minder effekt sor teren dan een „uitgezonden", we zijn er van overtuigd, dat hij ook in boekvorm bij velen welkom zal zijn. Daarom was het een aardig idee de drie reeds verschenen ver halen met deze clown als middel punt inclusief illustraties in één uitgave samen te brengen. Met name voor graag gevende groot ouders en niet zo royaal in het zakgeld zittende meisjes en jon gens willen we zeker niet vergeten door te geven, dat de uitgever er een ABC-pocket van heeft ge maakt. zodat er geen al te zware aanslag op de respectievelijke beurzen gepleegd hoeft te worden. Wie t weet Wie 't weet mag het zeggen, door Bob Wallagh. Uitgave Helmond, Helmond. Aardig boekje met duizend in teressante hersengymnastickvra- gen en een serie piekerproblem;n uitstekend geschikt om in vrien den- en familiekring de parate kennis te toetsen. Achterin treft men de antwoorden op de vragen aan. voorin staat, hoe een quiz kan worden georganiseerd. Correspondentie en oplossin gen aan de heer H. J. J. Slave- koorde. Goudreinetstraat 125. Den Haag. Het herhaalde dame-offer Reeds bij herhaling hebben wij u stellingen voorgezet, waarin de winnende partij de zege behaalde door middel van een dame-offer. Ditmaal brengen wij u vier stel lingen. waarin de winnende par tij na het afwijzen van het éerste dame-offer het nóg eens probeert. In het midden la tende of dit tweede dame-offer dan wél aanvaard wordt, vast staat dat het in elk geval tot suc ces d.w.z. tot het winnen van de partij leidt. Hoewel dit niet met absolute ze kerheid kan worden gezegd, zijn stellingen met een herhaald da me-offer in het algemeen iets moeilijker op te lossen dan posi ties waarin het bij één enkel da me-offer blijft Dat geldt in het bijzonder voor oplossers die niet bedreven zijn in het opsporen van de ..kenmerken der stelling"' en hun oplossingen menigmaal door „proberen" vinden Hoe dit ook zij: wij hebben zo midden in de vakantietijd be paald niet de moeilijkste stel lingen voor u uitgezocht, al zal opgave 4 toch wel iets méér tijd in beslag nemen dan de overige posities. Veel succes! II 1 r.iii i Ad i i mu®mm9d& 2i w AA #A A A A •1 EfiB B B @-B 3»= OPLOSSINGEN Hieronder volgen de oplossin gen der opgaven uit onze rubriek van 29 juni jL. welke u onder de titel ..Eindeloze aanvoer" werden aangeboden. 1. KleczynskiCzerniak. Op LI Kfl? volgde het fraaie 1. Tdlt; 2. Ke2. Tgd8; 3. Pxf4 (Dekt het mat op d2. maar nu, komt) 3. T8d2t; 4. Ke3,, Ld4t!; 4. cxd4 cxd4 mat! 2. Czerniak—Moliver. De zet 1. Pc7t schijnt de logische voortzetting van de combinatie te! zijn, i s het echter niet. Met 1. Kd8? maakte zwart echter geen gebruik van zijn kans. Hij had moeten spelen 1. Dxc7ü 2. Dxc7 Le5! en zou wit daar mee in moeilijkheden gebracht hebben. Deze had dan 3. Dxb8- moeten spelen en vervolgens met toren 2 pionnen tegen 2 lichte stukken moeten strijden. Maar zo ging het niet. Na 1. Kd8? greep wit zijn hernieuwde kans als volgt: 2. Lg5t Pge7; 3. Pd5 Te8; 4. Tdl! h6; 5. Lxh6! Lxh6; 6. Pf6! en zwart streek de vlag. 3. CzerniakZaharovsky. Met 1. Lxe5 won zwart meteen het stuk (2. fxe5? Lg4! en wint) Maar wit „nam" dat niet en speelde 2. Tel en toen maakte zwart het als volgt uit: 2. d2!3. Txeót? Le6ü en wit gaf; het op (4. Txe6t Kd7!). 4. AIex»ndrescuNacu. Wit1 had een stuk voor de aanval ge offerd en schijnt nu verloren te zijn. Maar met de schitterende in val 1. Lxf6Pxh6; 2. Tg3t haal de hij nèt remjse door eeuwig schaak, waaraan zwart zich na bijv. 2. Pg4: 3. Txg4+ Pg5: 4 Txgot Kh7; 5. Tg7t niet door 5. Kh6? onttrekken kan omdat dan 6. g4! en 7. g5! met ondekbaar mat volgt Kruiswoord-puzzel OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. «impel. 4. Dommel, 7. erker. 9. neer, 10. emoe. 11 geen. 11 eenre. IA reet, 15. ratel. 18. bel. 20. ka ter. 23. palet 25. krater. 2« dertig. 27. toren. 28. kroon. 31. nor, 32. Assen, 37. reep, 39. ro bot 40. loom. 41. node, 42. eden. 43. Eelde. 44 latent. 45. VOOR Dt JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JÉUGD - VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD Horizontaal: 1. Turks bevelhebber. 3. zoon van Jupiter, koning en wetgever van Kreta, 7. groente, 10. telwoord. 11. telwoord (Duits). 12. bundel, 14. titel (aflc), 15. soort wilg. 18. lamp voor raapolie (ZN), 20. onbep. voomaamw., 21. stap. 23. buitenhaven. 24. Euro peaan. 25. mannetjeseend (ZN). 27. gemeente In N.-Brabant. 29. al- lcenzang, 31. kuif (ZN). 33. klasse (afk 34. royal licence (afk.), 35. voorzetsel, 36. lidwoord, 37. slim, 39. tegenstelling van jonge. 41. Jongensnaam. 43. als 15 hor., 45. scheepsvloer, 47. nachtgewaad. 49. keurig, 50. mandje, 51. kleine hoeveelheid van een geneesmid del. 53. zotskolf. 65. bekende afkorting. 56. levensvocht in organi sche lichamen. 58. niets. 59. railroad (afk.), 60. plaats op Ameland. 61. deel van bet jaar, 62. familielid. Verticaal: 1. rivier In Zwitserland. 2. pottenbakkeraaarde. 3. ver keerd, 4. voorzetsel. 5. rivier in Siberië. 6. muzieknoot. 8. inhouds maat. 9. vlaktemaat, 11. boomloot. 13. iemand die treitert, 16. on bep. voornaamw., 17. brij. 19 kneep. 21. voor, 22. aportterm. 24. afzonderlijk. 25. els. 28. waterlelie. 28. leerrede. 30. vreemde munt. 32. plechtige gelofte. 37. long (ZN). 38. puntig voorwerp, 39. voor voegsel. 40 zijtak Fulda. 42. lyrisch gedicht. 44. boom. 46. ont zaglijk. 48. holte in een muur. 50. speelgoed. 51. boom. 52. jongens naam. 53. inhoudsmaat. 54. baan voor balspel. 57. familielid. 58. onbekende. letter. 8 kennel. 9 nest. 11. eelt. 16. akker. 17. Erato, 18. baron. 19. leder. 21. artis. 22. engte. 23 pet. 24. ten, 28. roe bel. 29 Karmel. 30. open, 33. Ston. 34. nimmer. 35. kreet. 36 steek, 38 pose. <0. leer. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linkerboven hoek vermelden; „Puzzeloplos - sing". Er zijn drie prijzen: een van ƒ5,— en twee van 2J0 Hoe gaat het met jullie allemaal? Erg moeten zwoegen op school? Hebben er veel pareltjes op jullie hoofd gestaan? Oef, oef. wat een spanning, maar gelukkig is het bijna weer voorbij en kunnen jullie gaan genieten van een heerlijke vakantie. Jullie schrijven natuurlijk alle rapportcijfers naar tante Jos, want ik ben ook heel erg benieuwd hoor! Verschillende meisjes en jongens schreven me, dat ze vandaag al vakantie hebben gekre gen. Jullie boffen maar hoor! We zullen hopen dat we nu eens echt heerlijk van de zon kunnen genieten, want heus we hebben de zonnestraaltjes weer nodig voor de winter voorraad. Jullie vergeten niet je naam en adres onder aan de brief en aan de achterkant van de envelop te schrijven? Ook wil tante Jos graag weten wanneer jullie Jarig zijn en dat ver geten we nogal eens te schrijven meisjes en jongens! De oplossing van de puzzel Horizontaal (dus van rechts naar links): hark, kast, smid, huis, spook, hoed en korf. Vertikaal lezen we: kaas, rasp, ibis, harp, oven en haak. De hoofdprijs gaat naar Wim van der Wel, Rijswijk. De troostprijs krijgt thuis gestuurd Nelie Stein, Poel dijk. Lang sullen ze leven!!! Henrieke Dekker, Kees Kleinrensink, Cobie Schilling, Greetje van der Vlist Adrie van Vugt, van harte ge feliciteerd met jullie verjaar dag van de nichten en neven. Jouw vader is maar erg verwend Ria Schellevis, 's-Gravenzande. Jammer dat het nog steeds geen strand weer is. Prachtig zo'n tocht door de havens. Wat zal jij deftig zijn met zulke mooie schoenen. Fijn dat jij een fiets hebt gekregen. Wat zal je nu kunnen genieten in de vakantie. Hoe is het donderdag ge weest Leo Schüller, Den Haag? Hoe vond je het sprookjesbos en de kabou ters? Hebben jullie nog kun nen zwemmen? Hoe gaat het op school? Krijg je wel een mooi rapport, denk je? Je kan toch niet iedere week wat winnen, Anja Smit, Den Haag? Er zijn nog meer meis jes en jongens die graag een prijs willen hebben hoor! Jei mag de puzzels ook uitknip pen. Anja. Geweldig dat je nu twee zwemdiploma's hebt Was het moeilijk? Fijn, dat jij je zwempak mocht gaan ;*3kS<»c*aK»csoH3<3iaK»<*cP»c«c*<t<scK«<M<^ Hoe t'inden jul lie deze plaat, nichten en neven. Aan alles zie je wel. dat het een echte zeeman is. Voor jullie is deze puzzel erg gemak kelijk. want jullie moeten minstens 20 namen van voorwerpen op zoeken, die met de letter S begin nen. Je hebt ze pautr gevonden hoor'. De oplos sing moet voor dinsdag 16 juli worden ingezon den. Kostelijk dat jij zo dichtbij het strand woont Connie Spaans, Scheveningen. Wat zal jij bruin worden in de va kantie. Heerlijk hoor! Wat heb jij van het schoolreisje geno ten. Hoe vond je de tocht door de havens? Hoe gaat het op school? Tante Jos is toch geen me neer, L. Spierenburg, Katwijk aan de Rijn. Volgende keer schrijf je je naam voluit? Wisten jullie niets te schrij ven Anneke Stam, Delft en Piet Steenbergen, Den Haag? Volgende keer krijg ik een lange brief? Natuurlijk mag jij ook een neefje worden Piet Steenks, 's-Gravenzande. Hartelijk wel kom hoor! In welke klas zit jij? Hoe heet jouw vriend? Is Ineke geslaagd? Jij krijgt maar knappe zusjes hoor! Doe je Corrie en Ineke de groeten? Jij hebt dus al vakantie ge kregen Nelie Stein, Poeldijk. Ga je in september weer naar school' Hoe is het donderdag geweest? Hebben jullie geno ten en veel pret gehad? De maand juli is voor jou wel een uitgaansmaand hoor! Fijn dat er zoveel logees ko men. Hoe gaat het met oma? Bedankt voor je leuke teke ning, Nelie! Waarom schreef jij hele maal niets Elsje Steller, Den Haag? Voigende keer krijs ik een lange brief? Jullie schreven ook al niets Corrie Stortenbeker, Alphen aan de Rijn en Adrie Varke- visser, Katwijk aan Zee. Vol gende keer krijg ik toch wel een lange brief? Hartelijk welkom bij de nichten en neven Harriët Veldwisch, Texel. Jouw brief was nu op tijd hoor! Hoeveel jaar word je op 8 februari? Leuk dat er zoveel kinderen bij jullie komen logeren. Ze vinden het natuurlijk prach tig op Texel. Hoe heet jouw vriendin? Waar zijn jullie met het schoolreisje geweest, Inge Verwer, Den Haag? Hebben jullie genoten? Hoe gaat het op school? Krijg je veel petities? Grappig die kleine poesjes Gerda Verweij, Pijnacker. Mag je ze allemaal houden? Ja. die kleintjes kunnen leuk spelen hoor! Wat hebben jul lie een eind gewandeld. Kan jouw kleine nicht al lopen? Jij bent verschrikkelijk ver wend hoor met zoveel moois. Is je blouse leuk geworden? Hartelijk bedankt voor de mooie kaart die ik van jullie .ut Frankrijk kreeg Marjo lein cn Rick Visser. Schrijven jullie de volgende keer hoe het geweest is? Waarom schreef jij zo wei nig Marian van Vliet, Rijs wijk? Bedankt voor je mooie tekening. Ga je nog bij oma logeren in de vakantie0 Allemensen wat ben jij een boffert dat je een nieuwe fiets hebt gekregen Anneke van der Voorts, Koudekerk aan de Rijn. Rijdt hij goed? Vandaag is het dus groot feest. Heb je mooie slingers gemaakt? Heerlijk dat jij mag gaan logeren. Neem je je fiets mee? Durf je wel in de zee te zwemmen? Krijg jij dinsdag vakantie Lida van der Voorts, Koude kerk aan de Rijn? Fijn hoor, dat jij ook mag gaan logeren. Gaan jullie met veel vrien dinnen uit? We zullen hopen dat het in/ de vakantie mooi yeer is voor het strand. Heb jij nog kunnen zwem men in de grote zee, Wim van der Wel, Rijswijk? Hoe vond je het in de Efteling? Leuk hoor die sprookjes. Ge weldig hè, zo'n grote tunnel onder het water. Heb je al vakantieplannen gemaakt? Hier komen nog een paar leuke versjes. Hansje eet Pap. Hansje wil zijn pap gaan eten maar de lepel in zijn hand is de goede weg vergeten en komt op zijn neus te land. Hanneman kijkt heel beteu terd Keert van schrik de lepel Alles rolt nu op zijn slabje Hansje... foei! Wat ben jij dom! Is het donderdag groot feest geweest Ankie van Wijk Den Haag? Had je mooie slin gers gemaakt? Was mamma blij met haar cadeaux? Was jij tante Jos niet een beetje aan het vergeten? Gelukkig dat ik nu een briefje van je kreeg. Hoe gaat het op school? Volgende keer krijg ik toch wel een lange brief van jou Bert van Wijk Den Haag? Zo moeilijk is het toch niet? Wist jij ook niets te schrij ven Eline van Zanten Naald wijk? Volgende keer toch wel? Is jouw broer al thuis geko men Yvonne v. d. Zeeuw Lei den? Wat een feest! Mimi is een mooie naam. Heb je hem zelf verzonnen? Zijn je vrien dinnen nog op je verjaardag geweest? Je schrijft er hele maal niets over. Schrijven jullie voortaan als je letter aan de beurt is. Wim en Jos Zwaanswijk Den Haag. Natuurlijk krijg ik dan ook een lange brief. Je kan dan ook in aanmerking komen voor een prijs. Jouw vorige brief was te laat Agatha Zwaanswijk Den Haag. Jij bent verschrikkelijk verwend hoor! Schrijft je pen goed? Hoe was de prijsvraag van Pep? Het is mooi postpa pier. Agaath! Fijn dat jij zo van het schoolreisje hebt genoten, Ria van Zwieten Leiderdorp. Wat heb jij veel ge?ien. Hol vond je het openluchtmuseum? Jij boft maar dat je zo'n leuk ka mertje hebt pekreeen. Ga je oma en opa dikwijls een be zoek breneen? Natuurlijk mag iij ook een nichtie worden Bouwke van Zwieten Leiderdorp. Mmmm. wat hebben jullie gesmuld van Peter wil plumpudding DOOR BEREND PRINS (Vervolg) Ineens zei de verkouden specht: ..Peter, ga eens op die omgevallen boom staan." „Waarom?", vroeg Peter. „We gaan voor je zingen, omdat je .hatsjie. jarig bent", ant woordde de specht. Alle dieren sprongen op en schreeuwden: „Ja, ja. zingen." Peter klom op de boom en alle dieren kwa men er bij staan. De specht tilde een vleugel op en telde één, twee, drie. Toen begonnen ze allemaal te zingen: O. wat zijn we heden blij. Peter is jarig. Het klonk heel mooi in stille bos. Het leek wel beetje op een kinderkoor, dat voor de radio zingt. Peter vond het geweldig. Toen het uit was. zei hij: „Allemaal bedankt, hoor. Ik vond het...," Hoe Pe ter het vond. hebben de dieren nooit gehoord, want plotseling hield hij op te praten. Hij keek haar een grote uil die tussen de bomen door naar hem toe vloog en naast hem ging zitten. Peter snapte onmiddellijk, dat het Roets was. „Goeienacht", zei Roets. „Goeienacht". groet te Peter terug. ..De plumpudding komt er zo aan", vervolgde de uil. Ik ben maar vast vooruit gevlogen „Da's fijn", zei Pe ter. „Ik ben blij, dat je daar voor gezorgd hebt." „Wie goed is voor de dieren", zei Roets. „is mijn vriend en die help ik graag. Het was niet gemakke lijk een plumpudding te krijgen, maar het is toch gelukt." Hij vloog naar de weg om te zien of de hazen en de konijnen er al aankwamen. „Ja", riep hij. „daar komen ze". Peter en de dieren liepen allemaal naar de weg om te kijken. En ja hoor. daar kwam de plumpudding. De twee konijnen liepen dicht naast elkaar en op de ruggen stond een bord. en op dat bord lag de plumpudding. De hazen liepen er naast en hielden de pudding tegen als ze er af zou vallen. De pudding was aange stoken. Mooie, blauwe vlamme tjes dansten op en neer. Wat vond Peter dat mooi! Hij keek zijn ogen uit. Heel langzaam kwam het groepje dieren dich terbij. De konijnen konden niet i harder lopen, want anders zou i de lekkere plumpudding vallen. Eindelijk waren ze er. Een paar sterke dieren zetten de plumpud ding op de grond. En toen be gon het grote feest. In het licht van de maan dansten alle die ren in een grote kring om de pudding Ze zongen het ene lied na het andere. Krulstaar tje. de muis. vond het zo mooi, dat hij in de staart van de eek hoorn klom. Hij piepte van blijd- j schap en slingerde zich heen en (wordt vervolgd). de koekjes. Mag je mamma weieens helpen. Leuk hoor die schapen. Hoe gaat het op school? Wat heb je allemaal op de handwerkles gemaakt? Fijn dat je nu weer beter bent Imy Zijlstra Den Haag. Wat erg dat jullie zo lang moesten wachten. Het is een heel eind weg. Grappig die pa pegaai. Hij vond het natuur lijk wat leuk dat jullie zoveel belangstelling voor hem had den. Hoe gaat het op school? Heb je al veel repetities ge had? Allemensen wat hebben jul lie veel pret gehad met het schoolreisje Jannie van Waay Hazerswoude. Heb je grote vliegtuigen gezien? Prachtig hoor zo'n rondvaart. Heerlijk dat je iedere dag kan gaan zwemmen. Ga jij niet op de gymnastiek? Hoe was de uit voering? Het vogeltje in de school ja® O, vogeltje, wat was dat Wat schrokken wij daarvan ster Wij zaten juist zo stilletjes cro; Zo netjes bij elkaar! ner De Wou jij naar school toe. vo- I ^ti geitje? Maar jij bent veel te dom.' Jij kan niet schrijven in een toe schrift, ling Jij kent geen ene som. van IJ Ga jij maar vliegen vogeltje. Hoog in de blauwe lucht. h.ei< Jouw vader en jouw moeder- tje, zen Die schrokken ook geducht! doe Daar buiten is het beter hè? Maak jij maar pret en jool Kom jij maar nooit en nooit terug, Hier in de grote school. Meisjes en jongens de brie venbus is helemaal leeg. Zor gen jullie weer voor een vol le? De letters A t.m. D zijn deze week aan de beurt. Veel sterkte met de repetities nich ten en neven en tot de vol gende week.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 16