LIEN DREESE BENT V OOK ZO N MAN (£)pen briel Blad Tien jaar ochtendgymnastiek voor de vrouw Warme dagen vergen extra zorg STEPHANOTIS EEN BOEKJE OVER B.B. be*,)e HUiliHM ZATERDAG 13 JULI 1963 Een opgewekte stem boort in uw sche merige ochtendstemming: ,,Gaat u nu voorover dan weer rustig liggen, zwaaai! fyn daar gaan we." Pom re pommelepom pingelt de piano en dan weer de stem: bravo hoor, was keurig". Fris en monter gaat de stem door, tot „dat was weer het slot voor van daag, goede morgen da mes!" pom pom. „Dit was de ochtendgymnas tiek voor de vrouw onder leiding van Lien Dreese, aan de vleugel Arie Snoek". U weet het misschien al: tien jaar lang verzorgt dit duo de lenigheid van de Nederlandse vrouw. Wie mocht menen, een grote stoere sport vrouw achter de bekende stem te zoeken, heeft het mis. Als er opengetrokken wordt by de kleine flat, die heel toepasselijk aan het Sta dionplein ligt, horen we eerst de bekende stem, die ons binnen nodigt. Tot c verzorgde, pittige expressief gezicht en sprekende, heel lichte ogen. Ze is gewend, de pers te ontvangen, heeft alles klaar, koffie, plakboeken, foto's, herinneringen. ..Tien jaar al, waar is de tijd gebleven. Ben bij na aan mijn tweeduizendste uit zending toe, en dat is heel wat." In 1927 is ze begonnen met de gymnastiek, als leidster van Kracht en Vlugheid, Amstels Gymnasiek Vereniging, HeTCules- Hebe in Wormerveer, Nea in Pur- mer, Odi in Amstelveen. Het duurde tot 1942. Wie weet dat Lien Dreese een dochter van het Oude volk is, behoeft niet te gissen, waarom tot '42. Ze droeg onzegbaar leed, dook onder, ging in het verzet. Kende tijden van grenzeloze moedeloosheid. Ook lezingen Achter haar opgewektheid ligt het leven, dat tot de dood ging. Blij vertelt ze van haar werk, de reacties van de luisteraars. ,,Ik i.eb er altijd contact mee, sta niet zo maar voor de microfoon. Ik hou ook lezingen: „Hebt u al gedreesd vanmorgen?". Kijk, hier zijn de fanbrieven. We le zen: ,,Ik werd in '49 geopereerd aan beide voeten, ik kon voorheen geen straat meer uitlopen, ik kon nooit meer een wandeling maken. Ik dacht nog wel een jaar na de operatie, dat het niet meer voor mij was weggelegd! En nu. dank zij u. loop ik weer zo verrukke lijk dat het mij van het hart moet dat ik mezelf betrap: als ik in de stad ga winkelen, loop ik zachtjes in mijzelf te zingen. Verder ben ik er innerlijk van overtuigd dat heel veel mensen, maar vooral dames, er net zo over denken als ik". „Is het niet héérlijk?" vraagt Lien Dreese met een stra lend gezicht. Er zijn brieven van oude luisteraars, die niet meer op een gymnastiekclub durven; van een moeder die haar schortje niet meer vast kon maken, maar het nu wél kan, dank zij Lien. Een moeder van vier kindjes schrijft, „en er is een heer, die haar complimenteert met haar uitstekende uitspraak. „Het is of u door de radio heen kijkt, en onze fouten ziet", schrijft een an der. Ze ziét ook fouten, mevrouw Dreese, namelijk bij de dames van de schrijfkamer VA RA, die tussen de middag met haar de uitzending ver zorgen, zo'n vier of vijf meisjes. Het programma wordt op de band opgeno men, voor de vakan tie werkt ze vooruit maar niet meer dan twee uitzendingen tegelijk: „Het moet spontaan blijven", vindt ze. Arie Snoek, met een licht buikje, al wat door zijn haar gegroeid, is haar trouwe partner al die tien Fantastisch ,,Hlj is zo fantastisch! Je moet op elkaar ingespeeld zijn. Is het ritme anders, dan verandert het wijsje. Met mijn stem geeft ik het ritme aan, en hij weet direct, met een knipje van mijn ogen, gezellige deuntjes te pingelen. „Wiegt ze eens met haar heupen, dan speelt hij heel ondeugend: schommelen, schommelen, heen en weer. Zo kwam de derde juni 1963, haar Tienjarige ochtend- gymnastiekjubileum met een sta pel post, bloemetjes van onbe kende luisteraars, een feestelijk etentje met Karei Blom en Ary van Nlerop, haar „grote bazen". Er is een felicitatie met beve rige hand geschreven door een oude dame: „Blijde zon aan wol kenloze hemel zoals in mijn vroe gere Italiaanse vaderland over- strale uw heuglijk feest." Al die post wordt persoonlijk beant woord, de schrijfmachine staat klaar op haar bureau. „Je ge neest wel eens mensen, zonder dat je het zelf weet", gaat ze door. „Als mij advies wordt ge vraagd zeg ik nogal eens: eerst naar de dokter! Ik kan vanuit mijn flat nu eenmaal niet alles •beoordelen en wil geen brokken maken. Taai doorzetten Wie resultaten van gymnastiek wil zien, moet taai doorzetten, an ders heeft het geen zin. Mijn les- LIE.X DREESE tien jaar achter de microfoon zorgde ogen, want Lien Dreese heeft ook nog haar diploma schoonheidsspecialiste. De accu rate indruk die ze maakt Is geen pose: ten afscheid vraagt ze nog nadrukkelijk naar onze namen, „Voor m'n plakboek!" TIP PARADE Sinds we met deze op de handigheid en vindingrijk heid van de heren-des-huizes afgestemde rubriek zijn be gonnen, heb ik nog al wat ideetjes onder ogen gekre gen, die met gebrek aan ruimte te maken hebben. De woningen die na de oorlog overal zijn verrezen kunnen dan verschillende voordelen hebben boven oudere exem plaren, de andere kant van de medaille is vaak het te kort aan plaatsen waar we onze spullen kwijt kunnen. Net geen kasten genoeg, na tuurlijk geen zolder, wél een kelder maar dan vier eta ges lager....u die zo'n huis bewoont weet precies wat ik bedoel. Vandaar dat ik maar weer eens een ruimte-besparende suggestie aan u doorgeef, spe ciaal geschikt dus voor klein behuisden. 't Betreft een nogal bekend chapiter in deze hoek van de vrouwenpagina, name lijk de „sta-in-de-weg". die een commode vaak is. Kunt u kast- ruimte moeilijk missen, dan is misschien de inzending van de heer H. Molman uit Leiden wel iets voor u. Uw zelf te maken oplossing bestaat uit twee delen, zo u op de tekening kimt zien een op- hangkastje met vakjes en daaronder een klaptafeltje. De voordelen zijn: alles bij de hand als baby op bet tafeltje en i wordt geholpen, én vooral opgeruimd-staat-netjes wan neer dochter of zoon weer in bed kunnen worden gestopt. Het kastje hangt nl. niet meer in de weg als de tafel is neergeklapt. Is het kleintje de commode ontgroeid, dan houdt u aan het in fleurige kleuren geschilderde kastje altijd een sen geven een zekere training, toch kan ieder er zo maar „in vallen". Het verdient aanbeve ling, ook zelf de oefenstof nog eens te herhalen. De heilgym nastiek heeft na de oorlog grote vlucht genomen woordig een zware studie, wordt er gewerkt. è.t6Met dit VAN BLOEM'EN PLANT van bruidsbloem tot kamerplant Het is nog niet zo lang ge leden dat de Stephanotls de plaats in ging nemen van de oranjebloesem, waar ze veel op gelijkt. Een bruid getooid met oranjebloesem is tegen woordig een zeldzaamheid, maar een bruidsboeket van Stephanotls, of met deze geu rende wasachtige sterretjes ais aanvulling, Ls een dage lijks verschijnsel. De bevoorrechten met onden d___ bloei bren gen, maar wie kreeg het in z'n hoofd het eens in de ka mer te proberen? Het moet wel de centrale verwarming zijn geweest en over 't alge meen de betere verwarming van de huizen in drie van de vier seizoenen, waardoor de kwekers het aangedurfd heb ben deze bruidsbloem als ka merplant op de markt te bren gen. Warmte, zon, vocht En nu is dan de Stephanotis in huis geen zeldzaamheid meer, al moeten we er bij vertellen dat lang niet ieder een er succes mee heeft. Af komstig uit Madagascar is ze een tropisch klimaat gewend, dat wil zeggen dat ze veel warmte en zon kan verdra gen, maar ook behoefte heeft aan een vochtige atmosfeer. We zetten onze Stephanotis zo dicht mogelijk bij een raam. waar alleen 's zomers bij heet weer tegen middag zon geschermd wordt. De vochtige atmosfeer wordt ge schapen door de pot op een eilandje in een bakje water te zetten, zó dat het water de pot niet raakt, maar er steeds verdamping rondom plaats vindt. Om deze zelfde reden is het aan te raden dagelijks of om de dag, naar gelang van de atmosfeer in huis. 's morgens even met de bloe- menspuit over blad cn knop pen te gaan. Verder krijgt de plant veel water op de aarde, dat nooit koud mag zijn en om de 14 dagen kamerplanten- mest. Regenwater is ideaal voor deze bruidsbloem. maar we kunnen het leidingwater ontharden door het minstens 24 uur in de kamer te laten staan. Bloei Bij een goede behandeling kan de plant van voorjaar of voorzomer doorbloeien tot het najaar. Daarna heeft ze be hoefte aan rust en overwintert ze graag bij een temperatuur van ongeveer 15 gr. C., met weinig (lauw) water en geen mest. Pas als ze in het voor jaar weer gaat uitlopen wordt de oude behandeling weer her vat. Om te voorkomen dat ze 's winters blad verliest, wordt ze wel geregeld bespoten. In het voorjaar flink insnoeien, want het is voldoende als er 3 a 4 stengels overblijven. Uit de bladokscls vormen zich weer nieuwe stengels, terwijl ook de bloemschermen in de bladoksels ontstaan. Als de plant uit haar pot groeit wordt tegelijkertijd ver pot in voedzame aarde, bij voorbeeld bladaarde, oude koemest, graszodengrond of fijne klei en scherp zand. Wanneer ze nog niet aan ver potten toe is doen we er toch goed aan het bovenste laagje van de potgrond te vervangen door oude koemest. Flinke steun revalidatie Sprekend over gymnastiek met kinderen, die een aparte aanpak ver eist fulmineert ze tegen het feit, dat er maar liefst 2500 gymnastieklokalen te weinig zijn in ons kleine landje. „Het is schanda lig", zegt mevrouw uur achter elkaar stil moeten zitten, zich ontspannen kunnen op een paar vierkante me ter tegels: van het tekort aan zwem baden nog maar niet gesproken! Ook geestelijk hebben ze het zo nodig!" In een voorbeeldi ge houding, de spieren volkomen uitgebalanceerd zit ze in haar fauteuil tje en zegt: „En dan dat geslof van de jeugd. Ik weet wel, er komt dik wijls bravoure bij. Wat doen ze met hun opgroeiende lichaam? En dan de dikwijls uitge zakte en lelijke houdingen bij de Dan vraag ik met af: nodig?" Het kan anders! Drie dingen Ze rijdt zelf in haar Fiatje naar Hilversum op en neer; een maal in de studio moet ze op drie dingen letten: de technicus, Arie en de dames. Van die tech nicus krijgt ze wel eens een standje: stem te hoog of te hard. „Maar je weet: je moet de men sen activeren en dus zeg je „ho gerop" en haar stem gaat ho- ballet, daar hou ik ook van, dat mooie, statige helemaal ultle- Lachrimpeltjes plooien dat. zich naast de heel lichte, „Is dat n Met de warme dagen verschij nen de klachten ingewands stoornissen. misselijkheid, soms een lichte koorts. Zeker iets verkeerds gegeten, o/ kou op de maag gevat, zijn dan de verklaringen van de leek. In werkelijkheid kan de ver klaring thuis liggen en is ze te vinden in de keuken, waar de huisvrouw misschien op ze ker ogenblik vergeten heeft de handen te wassen. Ook van buitenaf is besmetting mogelijk: vlees of andere le vensmiddelen kunnen bacte riën overbrengen die verant woordelijk zijn voor het zo mers verschijnselvoedsel vergiftiging. Zeep en nagel borsteltje dienen op deze da gen in ere gehouden te wor den, in de keuken zowel als op het kampeerterrein. Aan de „persoonlijke hygiëne moet bijzonder op warme da gen extra zorg besteed wor den. en ook de kinderen moet op het hart worden gedrukt: handen wassen na gebruik van het toilet en vóór het eten. We zorgen tevens voor een mi nimum aan restjes, koken iedere dag vers, en van de koelkast die al danig is inge burgerd, maken we een ver standig gebruik bij eventuele restjes. Vleessoorten die van binnen niet werkelijk hele maal gaar zijn (roastbeef, biefstuk enz.) zijn extra lek ker, maar bij werkelijk zo merse temperaturen braden we het vlees liever door en door totdat het helemaal gaar is. Niet te snel dan wordt de korst te hard) en niet te langzaam (dan neemt het te veel vet op). Kwetsbare zaken zijn ook melk en melkprodukten. Losse rest jes even opkoken voor het sla pen gaan. en in twijfelgeval len ook de flessenmelk onder handen nemen. Inwerking van licht kan de smaak van melk snel „afbre ken": haal de flessen zo spoe- sig mogelijk binnen en zet ze ook binnenshuis zo donker mogelijk weg, op het kam peerterrein kunt 11 wel een gat in de grond graven, een oude wasketel \n de tuinaarde gestopt op een schaduwrijk plekje kan ook goede diensten bewijzen. nog als bureautje (voor vader) of als naaimachineblad (voor moeder) dienst kan doen. Voor het kastje heeft dig twee planken (vurenhout) van 140 x 22 x 2 cm; twee planken (idem) van 60x24 cm; 1 plank (spaanplaat) r 104 x 22 x 1 cm. acht plank jes (idem) van 22 x 20 x 1 cm en twee ophangogen. Daar de tekening al duidelijk vertelt hoe het kastje in elkaar zit, laat ik navolging van dit idee graag aan uw eigen timmer mans-kunst over. Het klapta feltje kunt u maken va plank (vurenhout) van 9 40 x 2 cm. 1 plank (idem) 90 x 5 x 2 cm; twee klapsteu- nen, ongeveer veertig cm lang, terwijl u ook nog vier keilschroeven nodig hebt. 't Is uiteraard zaak het tafel tje stevig aan de muur te be vestigen en ervoor te zorgen, dat de steunen onder het blad een wcerstandje krijgen, zodat ze niet weg kunnen schieten. Als u het niet te kostbaar vindt zou er op het blad nog formi ca kunnen komen, anders is plakplastic ook wel geschikt. B.B lacht, Brigitte huilt, door H. J. Schoondergang. Humanl- tasboekje nr. 41. Uitgave Lan- noo, Tielt-Den Haag. Een boekje over de filmster Brigitte Bardot, alias B.B.. moet per definitie een ongezond boekje zijn, zoals iedere interesse voor deze dame ongezond is, omdat zij zelf als verschijnsel in hoge ma te ongeiond is. Het boekje dat H. J. Schoonder gang (waarschijnlijk zelf journa list) onder de titel „B.B. lacht, Brigitte huilt" over haar open doet, voldoet volkomen aan bo venvermelde verwachtingen. In feite brengt de schrijver niets nieuws. Hij doet wat vele journa listen (van dit journalistengenre althans) vóór hem reeds hebben gedaan. Om het met zijn eigen woorden te zeggen: „De journa listen hebben Brigitte Bardot vol- gekalkt met smeerlapperijen tot zij beantwoordde aan het droom beeld van miljoenen verhitte man nen." Behalve dat deze zin het niveau van dit boekje precies weergeeft, komt hij geheel over een met de helaas trieste werke lijkheid. Als men dit boekje gelezen heeft kan men over B.B niets meer ho ren, laat staan, haar zien. Men heeft dan te zeer deernis gekre gen met de patiënte Brigitte Bar dot, want alles wat men hier te lezen krijgt geeft de nf.uli zij een patiënte is. lijdend? hysterie. Men zou dit boekje kun nen lezen als een klinisch rapport. Een meisje uit een deftig milieu, verwend en eenzaam opgevoed met steeds zichzelf als middel punt, hoort van vreemde nen: Vadim, Lévy en Clouzot, dat zij „zo mooi" is. Meer dan voldoende om het latente ziekte beeld te activeren en zo is gekomen aan het armzalige schijnsel BB., reclamepop het aantrekkelijk maken var benullige films, een speculatie op de sexuele nieuwsgierigrie:d der manlijke massa. B.B. is niet meer dan een rage, die spofóig zal verdwijnen, maar dan niettemin een mensenleven heeft verwoest, zo er niet méér vernietigd is. ger op. Die stem maakt haar bekend, zoals bij De Bijenkorf, waar ze een pakje kwam halen en de ver koopster over de afdeling schal de: „Dacht ik het niet, Lien Dree se!" Ze vertelt van Amsterdamse humor in voortreffelijk Jordaans. Haar bontjasje moest wat inge kort, vóór haar waren twee on vervalste en nogal flinke Jordaan- sen een nieuwe bontjas aan het passen. Hoe ze ook draaiden en keurden, geen model stond. Zei de een tegen de ander: ..Je ben te dik, jefrau." „Ken ik der an doen?" vroeg de koopster aan de omstandsters. „Ochtendgymnas tiek bij Lien Dreese", antwoord de de sportleidster gevat. ..Se ken de krijge" was het antwoord. De schaterlach brak pas los. toen de „dames" verdwenen waren en de winkeljuffrouw haar naam no- Onze ogen dwalen naar haar boeken: Perfect figure, Glowing health, Sport en Yoga. De ge bruikte bijbel prijkt naast het fi- latelie-album. De sportvrouw, die zelf aan zoveel vrouwen ontspanning biedt, vindt ontspanning in het postzegel-verzamelen. „En goed de stengels een flinke steun nodig heeft. Dit steunsel kan bestaan uit een hoepel of pi ramide van koperdraad of we kunnen haar leiden langs een rek van tonkinstokken of ro tan. De Stephanotis is wel een plant die de ruimte moet heb ben en geen last moet onder vinden van schaduw door an dere planten. Is op t pruim gelijkt en die doet voor ze rijp is i_~ springt. Daar het zaaien ech ter een zeer hoge temperatuur vraagt, is het moeilijk een Stephanotis van zaad tot bloei ende plant op te kweken. De kwekers doen het door stek ken onder dubbel glas. A. C. MULLER-IDZERDA I^^A^AAO^/NAA/WVWWNA/WWWVWWWWWVWWV/WVWVSO/SA/V/WW HET wordt mij nog al eens ver weten dat ik niet practlsch ben. Ik ben te vaag. Ik daal af naar achtergrond en ondergrond van een vraagstuk, maar zegt nooit hoe het moet worden opge lost. Ik ben te algemeen. Of, voor wie het boos wil zeggen: ik spaar de kool en de geit. Een dergelijk verwijt is dik wijls terecht. Ik geloof ook wel dat ik een kennelijke voorliefde heb voor veralgemenisering. Voor mijzelf flatteer ik dit wat door te opperen dat het mis schien voorkeur kan zijn voor zoeken naar de kern? Voor wat er toe doet, en wat niet? NADAT wij het de vorige keer over ruzie gehad hebben, is mij verweten dat ik noch Opa noch Jan en Piet ook maar een ietsje geholpen heb het pro- bleem op te lossen; moet Opa nu zeggen: vooruit jongens, zand erover of moet hij het de tijd laten of moet hij een preek ge ven en desnoods de dominee er op af sturen óf raad ik aan het zo te laten, omdat je nu een maal altijd in families wel het een en ander hebt en het (zo ziet het een slim briefschrijver) wel eens helemaal niet de schuld kan zijn van Jan en Piet maar van hun vrouwen die elkaar niet kun nen uitstaan? Ik zou zeggen dat in de vraag het antwoord ligt besloten: als altijd kan ik met een verhaal in een brief zóveel kanten uit dat dat alleen al ine behoed voor lichtvaardig oorde len en adviseren. Wat weet ik van Jan en Piet? Misschien was het inderdaad wel de wens van hun vrouwen elkaar niet meer te ontmoeten en hopen de mannen in hun hart vurig dat al dat ge zanik tot het verleden behoort en zij samen weer een pijpje kunnen opsteken. Wat weet ik van Opa? Misschien had hij zin in schrij ven cn is hij toen het verhaal van de ruzie gaan romantiseren. Misschien was de ruzie over toen hij in de krant stond. Kijk, en daarom „veralgemeniseer" ik. Omdat over al die kleine prie men zoveel minder is te zeggen dan over ons boze hart. Hoe ik zelf zou doen? Ik weet het niet.Of ik wel eens ruzie heb? Eigenlijk niet. Ik ken wel men sen met wie ik laaiende ruzie zou kunnen krijgen maar ik heb het geloof ik te druk met de ande ren, de vrienden, hen die ik heid hebben over het handelen wederzijdse ouders, b.v. de vindt dat de ander de verlovings foto's moet betalen vindt haar ouderB schriel, zei hij. ze mèg me ter- de ll,ne hoo«harti«- dan 2e* met al de andere zwa- j°n8en< i me ruzie heeft, die ko- dien er iets bij allebei, bezorg Zoiets kan ik een advertentieblad of help zaterdag in een warenhuis of wat ook, en betaal zelf die foto' dit in steeds te weinig zie, en wier na- en g bijheid me verkwikt en troost, wijl Gek is dat ik vroeger altijd mijn gers best deed met hen die ik irriteer- men de contact te krijgen, maar toen me voorstellen. Voor ik ouder werd heb ik dit streven familiekring beleeft, naast me neergelegd. Ik ken „practisch" antwoord iemand die ik al om niets irri- uitgesloten: immers alles ligt aan houd van elkaar en geef vaart teer. B. v. omdat Ik groter ben ajjn gevoel voor humor, zijn pay. ,a„ j. lcven L„r d„ „niken dan zij. Dat kan gauw. want ik chologtsch inzicht en aan de ben zo tussen de 1.75 en 1.78, al vraag of zijn hart gereed is haar Je 18 me* geleerd de naar mijn hakken zijn, en als ik te nemen zoals ze is. Maar miezierig kleine dingen bij verschijn, wordt zij al giftig. Ik daar ben ik weer terechtgekomen schouders te pakken en nee zetten op de plaats waar zij beho- heb alles anders dan zij, niet op wat ik al beter of rijker of mooier, o nee, anders. Ontmoeten wij elkaar dan is er onmiddellijk met een kind van ons iets niet pluis, het krijgt een verkeerde opleiding, of wij zijn dom geweest met het kiezen van een richting, of wij gaan naar een vacantie-oord waar het vlak is of te hoog of te heet of niets aan. enz. enz. Stuur ik de conversatie in haar richting, dan blijkt dat ook in haar leven alles te dol-, te scheef, te nat, te droog, kortom: teleurstellend is geweest. Over elk onderwerp zou ik ver schil van mening met haar kun nen hebben, en hóe. Maar het komt er niet van omdat ik on mogelijk kan praten met iemand die het leven een teleurstelling vindt inplaats van een voorrecht. Met de zelfde dingen voor ogen als ik! Daarom zoek ik mijn toe vlucht in het snel wisselen van onderwerp en als het kan in het elkaar zelden zien. Ik geef toe dat deze houding in het pro bleem van de omgang geen op lossing geeft. Dat komt omdat ik medelijden voor haar gevoel en geen liefde. Maar het helpt in het dagelijks leven tenminste allerlei onverkwikkelijke ren, n.l. op een miezerig kleine plaats, leer het dan terwille van elkaar. Want dat „elkaar" waar aan je begonnen bent, gefotogra feerd en al. dat is niets anders dan completer. harmonischer mens worden. Dat is het mooiste en moeilijkste dat er is. Sommige mensen bolwerken dat alleen. Jul lie moogt elkaar tot steun en troost zijn. Als deze gedachte je. verloofd-zijnde, iets doet, des noods ontstelt: dat zóveel levens inhoud van jou moet komen, voor haar, omdat het haar ene le ven is, en omgekeerd: dat zij je zozeer moet bijstaan dat het le ven voor je ongekend rijk en vol wordt, dan heb je gewoon tijd te kort In ieder geval tijd te wei nig voor beuzelingcn. Weet u wat ik nooit snap: dat Het maakt wel eens angstig te voorko- te maken. Eerlijk, wij hebben el- belangstelling dat in christelijke kaar altijd zo veel te vertellen, kringen leeft voor wat ons gege- Goed. Je bent wel eens moe en ven wordt in onze cultuur, ook Ibaar en daardoor scherp. j„,„ - j de volgende dag is er al to deze t,jd Ia- nu de vraa«: ho« zoveel dat je naar elkaar was dominee vanmorgen? taant. leegte dat we via ruzie prikkelbi Nu nog een andere kant. Die ligt mij niet. maar hij is moge lijk: dat je ruzie maakt uit ple- - - j-. j;,,. «cci tuvtei uai je naar ernaar ,t ai, tot bedrijft dat het kleine incident een spelletje dammen. Ik reisde 'T-ilLr een, door Joch tan de (ren> met d"ht h,bben- een meneer mee in zijn auto, van Antwerpen tot de tunnel in Rotterdam; de man vertelde dat hij een schoonmoeder had in Rot terdam, de enige Hollandse in familie van Belgen. Met ple- kleinigheden zien, na8c- ineens overstappen naar: was de T.V.? Zo voortdenkend, geloof ik dat iensen die „woorden" hebben, igenlijk weinig woorden hebben n elkaar te zeggen; ruzie verveling zijn, —en, van vallen c kon uit- ieder geval denken - «ep hij schrompeling, niet aan vaart klapte in de handen (dit deed hij ook echt, zodat ik wat een jongen me schrijft dat angstig naar het stuur staarde), zijn meisje en hij vaak onenig- Inhakcrtjc. Misschien her innert u zich nog de tip wat ouder geworden witte ove«» hemden te verven, zodat *e nog goed tijdens het werk (op het land b.v.) gebruikt kunnen worden? Mevrouw N. van Wingerden uit Zwijndrecht maakt deze raad compleet door de aanvulling gelijk een lapje witte katoen in het verf- bad te stoppen. Later kunnen er dan altijd een nieuw boord en dito manchetten op het hemd worden gezet, zodat het nog langer meegaat. Gordijnen voeren. De er varing van heel wat moeders zal wel zijn. dat de kinderen 's zomers niet zó gauw in slaap komen, omdat de over- J;ordijnen vaak nog te veel icht doorlaten. Mevrouw A, Knotters-de Groot uit Oudewa ter maakte hier een drastisch einde aan door de overgordij nen een „voering" te geven met satinet in een bij de gor dijnen passende kleur. Zij voorzag satinet en gordijnen van drukkers, wat bij was- beurten reuze gemakkelijk bleek. Bovendien biedt zo'n dubbel gordijn ook 's winters wel voordelen, omdat het iets i de Maak 't steviger. „Mis schien vindt u de volgende tip wel wat technisch, maar man en ik hebben het st uitgeknobbeld", zo lees ik in de brief van mevrouw W. C. H. Ilarts-Tom uit Alphen aan de Rijn. Dat uitknobbelen betreft dan de wielen van plas tic speelgoed-autootjes, die vaak eerder sneuvelen dan wel gewenst ia. Het gaat hier om de traditionele lanier van be vestigen, namelijk een meta len asje, geklemd tussen plas tic houdertjes. U lost deze zaak afdoende op door tussen de hou- ?crtjes een goed-passend stuk- leui h,°fi te bevestigen met kleine platkop schroefjes. In de wieltjes een gaatje boren en dan de wieltjes met een vo^°Pschroef in het blokje hout draaien. De schroef ,u.U dBna®£ z'in dan de gebruikte boor. Wielen op deze manier aangebracht zullen niet onder de auto vandaan lopen. Niet boenen. Als een no- ..«n overhemd iets langer ls gedragen dan eigenlijk goed is moeten wc soms boenen om boord of manchetten weer he lemaal helder te krijgen. Niet doen, adviseert mevrouw E. M. Poat-Huurman uit Zoetermeer. We zetten zo'n hemd gewoon !hh !T zout tijdje in de week en bij de ge- 't IS JAMMER, MAAR... leest u onder dit bekende kop- Je geen enkele naam, omdat er in verband met m'n vakan tie ook geen enkele tip-brief wordt opengemaakt. Iedere gepubliceer de „Bent u ook zo'n man"-inzending dingt automatisch mee in de wedstrijd: „Win hon derd gulden voor uw vrouw". Voor iedere tip en eik doe-het-zeif idee in deze rubriek ontvangt u een vato onze tipboeken: „Dat zit zo" of „Tippa- rade Twee" (naar keu ze).

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 15