HENRY FORD motoriseerde Amerika en verbrak eenzaamheid van velen NIEUWE BOEKEN pm ZATERDAG 13 JULI 1963 ZONDAGSBLAD Nieuwe Lei else Courant Hij was gek op alles wat draaide Op een kleine boerdery in Springwells, dichtbij De troit werd op 30 juli 1863 de eerste van zes kinderen ge- boren. William Ford en zijn vrouw Mary Ford noemden hun eerste zoon Henry. La ter kregen zij nog drie zoons en twee dochters. Het begin van Henry's leven verliep vrij onopvallend. Toch zou deze man een belangrijke rol spelen bij de ontwikkeling van Amerika van landbouwna- tie tot industrieland, en een om wenteling veroorzaken in de eco nomie van de beschaafde we reld. Zijn naam kwam op ieders lippen en kreeg misschien zelfs grotere bekendheid dan die van sommige koningen en presiden ten. Dit jaar organiseren de Ford fabrieken een reeks manifestaties ter viering van het eeuwfeest van zijn geboortedag. Van meet af aan was de jonge Henry Ford een buitenbeentje en tot de laatste dagen van zijn le ven waren er weinigen, die hem begrepen. Zijn vader bezat een goede rendabele boerderij. Maar William Ford kon zeggen en doen wat hij wilde, zijn oudste zoon was er niet toe te bewegen, mee te helpen bij het alledaagse boe renwerk zoals ploegen. poten, voederen en melken. De jongen had alleen belangstelling voor machines. Hij was gek op alles wat draaide. Henry Ford bezocht de school te Springwells. Hij hield de an dere jongens van hun werk, met zijn schepraderen en stoomturbi nes. Een goed handschrift had hij niet, hij leerde nooit goed spel len. vlot l^zen of- zijn gedachten behoorlijk op j>apier te zetten. Zorgen om Henry Maar hij kon bijzonder goed beredeneren hoe een machine werkte. Met één blik op een ma chine begreep hij de samenhang tussen de onderdelen en kon hij uitleggen hoe het zat met versnel lingen, palletjes, tandwielen, nok ken en hefbomen. De buren noemden hem een jongen met „wieltjes in zijn hoofd" en toen zijn vader eens sprak over zijn jongere broers zei hij: „John en William komen wel terecht, maar over Henry maak ik me zorgen. Hij schijnt maar niet te weten wat hij wil en ik weet niet waar dat naar toe moet." Wat er van hem werd is een van de boeiendste verhalen van de geschiedenis. Op zijn zestiende jaar ging hij weg van de boer derij en nam een baantje als leerjongen in een machinefabriek, die stoommachines maakte. 's-Avonds repareerde hij horlo ges en klokken, hij herstelde Westinghouse stoommachines en werd bedrijfsleider bij Edison's Illumination Company. Maar na verloop van tijd liet hij alles in de steek, om zich te kunnen wij den aan een onwaarschijnlijke droom. Hij wilde een eenvoudige, goedkope auto maken, die elk ge zin met een redelijk inkomen zich kon veroorloven. Rond 1890, toen Henry Ford be gon te knutselen aan het wagen tje, dat aangedreven moest wor den met een tweecilinder viertakt motor, werd iemand met de nek aangekeken als hij experimen teerde met „wagens zonder paard". Een bejaarde inwoner van Detroit weet zich nog te her- Honderd jaar geleden geboren Nachtwoud Nachtwoud, door Djuna Bar nes. Uitgave De Bezige Bij, Amsterdam. Van deze in 1936 in het Engels verschenen roman is thans een Ne derlandse vertaling, van Gerardi- ne Franken, gepubliceerd. T. S. Eliot wijst in zijn inleiding op het poëtisch karakter van dit proza; het heeft ook inderdaad het idioom van de moderne poë zie. en laat zich mede daarom moeilijk lezen, al is de stijl groots en meeslepend. Djuna Bar nes beschrijft de gedrochtelijke karakters van enige ontwortelde Amerikanen en Europeanen in de jaren twintig: de verlopen baron Felix; Robin Vote, de slaapwan delaarster en bezetene; de hyste rische indringster Jenny; de soms raaskallende, soms wijze, zelfs deemoedige, al te veel we tende ..dokter" O'Connor; en tus sen al deze gedegenereerden is Nora, een lesbische. nog het minst abnormaal. Deze tekening van de ellende van de mens, er varen als noodlot maar ook als schuld, beweegt zich in beschrij ving en dialoog voortdurend op de randen van het afzichtelijke. Aldus karakteriseert de dokter het leven: ,,de weiden waarop de nacht het steeds te herkauwen voedsel onzer wanhoop doet groei en en gedijen". Er is slechts wan hoop. en aan het eind van het boek gaat ook de laatste rest inneren. dat Henry in de omge ving een beetje argwanend werd bejegend. Avond aan avond Maar instussen werkte hij avond aan avond, en op zaterdag zelfs de hele nacht, met als eni ge steun zijn eigen vastberaden heid en de aanmoediging van Cla ra Bryant uit Greenfield, Michi gan, die in 1888 Henry's vrouw was geworden. Vijf jaar later werd hun enige zoon Edsel gebo ren, op 6 november 1893 het zelfde jaar waarin Henry's eer ste motor sputterend geschiedenis maakte, op het aanrecht van zijn keuken op het adres Bagley Ave nue 58 in Detroit. In 1896 kreeg Henry Ford een nog sterkere aanmoediging van een man tegen wie hij hoog op zag. Thomas Alva Edison, de „Tovenaar van Menlo Park", zei hem, dat er een grote toe komst was weggelegd voor een lichte, compacte motor die een groot vermogen kon ontwikkelen. Edison ried de jonge Henry aan, vooral door te gaan met zijn werk. In het voorjaar van 1896 was zijn eerste auto klaar en hij deed het. Alleen had Henry in zijn enthousiasme er niet aan ge dacht rekening te houden met de breedte van de deur van zijn stenen werkplaatsje. Zo kwam het dat zijn auto het licht zag door een ruw gat. dat hij vlug in de muur had gehakt om zijn nieuwe karretje naar buiten te krijgen. In 1899 had hij de Detroit Auto mobile Company opgericht, waar hij zelf bedrijfsleider van werd. ccn titel die hij niet langer kon dragen omdat de onderneming anderhalf jaar later failliet ging. Enkele aandeelhouders weiger den zoveel geld in het bedrijf te steken als de situatie vereiste. Elf mensen den te winnen- Als winnaar viel het hem gemakkelijk aandacht en geldschieters te trekken. In juni 1903 had Ford 11 mensen achter zich en met 28.000 in con tanten legden zij de grondslag voor de latere Ford Motor Com pany. Een maand later werd de eerste auto verkocht geen overbodige weelde, want er stond nog maar 223 op de bank. Nog een versterkend middel was de gratis reclame, die Ford kreeg bij zijn geslaagde poging om het wereldrecord op de vlie gende mijl op zijn naam te krij gen. In zijn beroemde ..999" race wagen legde hij die afstand af in 39 2/5 seconden over het dicht gevroren Lake St. Clair op 12 januari 1904. Maar de jonge onderneming was nauwelijks van de grond of zij stiet op een bijna onoverko melijke hindernis. Tegen de on derneming werd een aanklacht ingediend wegens schending van het Selden-patent, door een syn dicaat dat een groep met miljoe nen kapitaal vertegenwoordigde. Andere, sterkere automobielfa brieken hadden liever de royal ties betaald dan de strijd aan te binden met de Selden-groep. Maar Ford was ervan overtuigd, dat George B. Selden's octrooi op alle vervoermiddelen met ver brandingsmotoren niet rechtsgel dig was. Daarop zette hij zic'n schrap en vocht terug. Het gevolg was uiteindelijk een overwinning, die de hele automobielindustrie bevrijdde van de bedreiging van zijn ontwikkeling. Experimenten Intussen werkte Ford hard aan experimenten om zijn auto's te verbeteren, en zijn verkoopcijfers voor u besproken I Feestgebouw in de regen Feestgebouw in de regen, door Willem G. van de Hulst. Uitgave Arbeiderspers, Amsterdam. Het thema dat de auteur heeft aangesneden heeft reeds vele schrij vers geïnspireerd: dat van een voor het oog van de buitenwereld ge slaagde zakenman, die in zijn jeugd van 'nooit verwezenlijkte» idealen droomde. Mei» kan er alle kanten mee op: de geldverdiener. die kunstschilder wilde worden, grijpt weer naar penseel en verf, of: hij lacht bitter om zijn vrienden, die de kunst om de kunst dienen en die nog even berooid zijn als vroeger, of: tevre den over zijn carrière-in-zaken gaat hij na een week, waarin hij voor delige contracten heeft afgesloten, op z'n vrije zaterdag aan kunst Van do Hulst heeft voor het laat ste gekozen. De hoofdfiguur in zijn boek wordt door een innerlijk ge voel van onvrede teruggedreven naar de omgeving waar zijn aca demiejaren zich afspeelden. In zijn herinnering beleeft hij zijn studen tentijd weer op een zolder, die hij met Vrienden bewoonde. Wat is er van hem geworden, en hoe is het hem vergaan? Een ontmoeting met een vroegere stu diegenoot geeft hem antwoord op beide vragen: de kunstschilder is nog even berooid als vroeger, en hij. de succesvolle zakenman, zit er warmpjes bij. Slot van het verhaal: hij gaat zo af en toe penselen om nog wat van zijn oude ideaal waar te maken. De meesteres van Honotassa De meesteres van Honotassa, door Mignon G. Eberhart. Uit gave Bockcnkring Baarn. Een roman spelend in de Ame rikaanse burgeroorlog f1861— 1865». De hoofdpersoon Sarah is op nogal onbekookte en romanti sche wijze getrouwd met Lucien de echtgenoot afgeschilderd als een gokker en verbrasscr, blijkt haar enige steun te zijn. Die heeft ze wel nodig ock, want op de eerste dag na haar aankomst gebeurt cr al een moord en de aanslagen op Sa rah's leven zijn niet van de lucht. Het wordt haar dan ook spoedig duidelijk, dat Lucien haar alleen om haar geld getrouwd heeft. Allemaal sombe re zaken dus, maar deze gezel lige en ook wel spannende ro man moet natuurlijk goed eindi gen en doet dat dan ook. Lu cien wordt als bedrieger ontmas kerd en Sarah vind de ware Ja cob. Ontspanningslectuur met een historisch tintje. Schaken Il°e leer Ik vlug en gemakke lijk schaken, door J. Micses. Ne derlandse bewerking L. Prins. Uitgave Van Goor Zonen, Den Ilaag. Met een vlotte pen beschrijft Prins de grondbeginselen van het schaakspel. Indien men het boekje heeft doorgewerkt, is men in staat een partij te spelen. Verdere stu die is echter beslist een vereiste. a/s coureur Oudere mensen kennen Henry Ford om zijn T-Ford en A-Ford. die ze hebben leren besturen. Maar hun vader bewaarde de herinnering aan Ford als de man, die in 1905 het wereldrecord op de vliegende mijl op zijn naam bracht, met meer dan 90 mijl per uur in zijn beroemde racewagen, de 999. ..Ik heb nooit om autorennen gegeven," zei Henry Ford jaren later, „maar het publiek weigerde in de auto iets anders te zien dan een snel stuk speelgoed. Daarom moesten we wel autorennen." Waar die stimulans dan ook vandaan kwam, Ford was vastbesloten een race-auto te bouwen en deze te gebruiken om erkenning te oogsten. Op 10 oktober 1901 kwam Henry Ford samen met Alexan der Winston uit Cleveland aan de start van de Grosse Pointe Blue Ribbon baan bij Detroit. Winston's wagen werd geta xeerd op 70 pk, <naar was zwaarder dan de auto van Ford. Ford hield zich toen al intensief bezig met het lichte ge wicht, dat ook zijn latere T-model kenmerkte. OVERWINNINGEN Ford won door de 10 mijl in 13 minuten 234/5 seconden af te leggen. Korte tijd later werd de Henry Ford Company opgericht en omdat de racewagen deze nieuwe onderneming mogelijk had gemaakt, besliste Ford dat het autorennen een essentiële rol zou blijven spelen in de publiciteit voor de In maart 1902 was een ontwerp voor een nieuwe racewagen dan ook al ver gevorderd. Maar Henry Ford verliet kort daarop de Henry Ford Company en associeerde zich met Tom Cooper, een wielerkampioen. Ford en Cooper openden een bedrijf in Detroit cn pakten ontwerp en bouw aan van de „Arrow" en de „999". „Ik wilde niet de verantwoording op me nemen om in de 999 te racen en Cooper ook niet," zei Henry Ford. Maar Coo per herinnerde zich een andere wielerkampioen, Barney Old- field. „Oldfield had nog nooit eerder een auto bestuurd", wist Henry Ford enige jaren later te vertellen, „maar hij had er wel oren naar het te proberen." Ford's race-auto, bestuurd door Oldfield, kwam op 25 okto ber uit tegen Winton op een parcours van 5 mijl op de Grosse Pointe baan om de Manufakturers' Challenge Cup. Oldfield gaf meteen vol gas. hieldin de bochten niet in en eindigde 5 minuten 28 seconden een Amerikaans record. Oldfield geloofde steeds dat zijn wedstrijd tegen Winton de aahloop was tot zijn grote carrière in autorennen. moet tegen Ford gezegd heb' hebben Henry Ford door Oldfield door hem te rijden. Ford ging racend ziin weg naar meer publiciteit en een derde kans. Op 16 juni 1903 werd de Ford Motor Company opgericht. Zes maanden later produceerde de nieuwe onderneming drie types. Om de aandacht te vestigen op één daarvan het B- model dat voor 2000 dollar verkocht moest worden begon Ford weer zelf te rijden. Hij kondigde aan dat hij het wereldbaan record zou breken met een vier cilinder motor, praktisch gelijk aan die van zijn nieuwe B-Ford. In de ochtend van 12 januari 1904 stapte Henry Ford in de „999" en reed de wagen over een driemljïs sintelbaan op het ijs van Lake St. Clair ten N.O. van Detroit. Op die koude wintermorgen met officials van dc American Automobile Association als getuigen reed voor dc eerste maal In de ge schiedenis van het automobilisme een auto meer dan 90 mijl per uur. SNELLE ONTWIKKELING Even pijlsnel als de geboorte van de Ford Motor Compa- ~"1: ~1S~ zjjn erba- slechte wegen, of door modder of water. In die jaren leek het wel of de helft van alle steden in het land een of andere autowedstrijd organiseerde. Chicago had zijn jaarlijkse Algon quin Hill Climb, Washingon zijn Sociability Runs, New Ha ven zijn Shingle Hill wedstrijden, enz. Henry Ford publiceerde graag foto's van zijn auto's op klimmend tegen de hoge trap van een gerechtsgebouw, of de wielen baggerend door een beek. of boven op de n de bergen in het Westen c L'F°,rd *'as de eerste auto. die tegen de Ben Nevis in Schotland opklom. Zelfs in de snelheidsritten op de vlakke baan behaalde deze kleine auto zijn overwinningen. En hij kreeg waardevolle publiciteit door de transcontinentale race van New York naar Seattle in het voorjaar 1909. Bij de uitloving van een prijs voor de beste tijd over het parcours van 4100 mijl stelde de Automobile Association of America strenge voorwaarden: de auto's moesten z.ich op der tig posten melden, de motoren werden gewaarmerkt; nieuwe onderdelen waren op slechts twee plaatsen verkrijgbaar in Chicago en Cheyenne; bovendien mochten de auto's niet óver spoorbanen rijden. Zes wagens werden ingeschreven, waarvan tu""1 Fords. Een T-Ford 22 dagen 55 minuten New York in de voorbanden. Robert Guggenheim reikte de beker uit met een profetisch woord van hulde: ..Ford's theorie, dat een lichtgewicht auto verhouding groot vermogen plaatsen kan bcrel- ns niet kunnen komen, en boven in verslaan op stelle hellingen of Ik geloof dat Ford het geheim °Eei gingen omhoog. Tot dusver was de auto een soort rijkeluisspeel- goed geweest, maar Henry Ford hield zich voor ogen, dat een ro buuste, eenvoudige auto, mits in grote hoeveelheden geproduceerd, goedkoop genoeg zou kunnen zijn voor het gemiddelde gezin. Op 1 oktober 1908 had hij die auto klaar. Hij presenteerde de T-Ford, in Amerika populair geworden als „Tin Lizzie" waaraan het te dan ken is dat de wereld gemotori seerd werd. De nieuwe auto oogstte onmiddellijk grote bijval en de stijgende populariteit ging vergezeld van een steeds grotere vraag, die nieuwe produktie-capa- citeit vergde. Twee jaar later (1919) startte de nieuwe fabriek in Highland Park. Michigan, met de produk- tie. De opening van een assem blage-bedrijf. als eerste filiaal in de auto-industrie, in 1911 in Kansas City (Missouri) tekende de snelle aanvaarding van Ford's droombeeld door het publiek. Hoe simpel de T-Ford ook was. produktie op grote schaal bleef een probleem. Iedere auto werd eigenlijk met de hand gemaakt. Om de produktie op te voeren, gingen Ford en zijn medewerkers daarom over tot de onderverde ling van de werkzaamheden. Zij werkten een schema uit waar bij de onderdelen naar de arbei ders toekwamen op een vaste plaats en op het juiste ogenblik in de produktiegang. Ten slotte bedachten ze de lopende band, die later nog werd verbeterd en de weg opende naar massapro- Aanvankelijk kostte het 12 uur en 28 minuten om een T-Ford in elkaar te zetten. Deze tijd werd eerst bekort tot 5 uur en 50 mi nuten, en later tot 93 minuten. Ford wilde tot een tempo van een auto per minuut komen, maar ten slotte rolden de T-Fords zelfs om de 10 seconden van de band. Met de verhoogde produktie ging de prijs omlaag en de lonen van de arbeiders stegen. Hoge lonen Ford verbaasde de wereld op 5 januari 1914 met zijn mededeling, dat de Ford Motor Company een minimumloon zou gaan betalen van 5 dollar per dag meer dan het dubbele van het tot dus ver geldende minimumtarief in zijn fabriek. Zijn redenering was, dat nu een massale produktie van goedkope auto's mogelijk was in zijn fabriek, er meer verkocht konden worden als zijn werkne mers maar genoeg verdienden. Daarom noemde hij de betaling van 5 dollar voor een achturige werkdag de beste bezuinigings maatregel die we ooit hebben doorgevoerd. ,,Ik vind wegen bij de produktie die van hoge lonen lage lonen maken. Als je de lo- In 1915 werd er bij Rouge River een kolossale fabriek gebouwd, uaar Ford zijn droom verwezen lijkte van een geïntegreerd pro- duktie-complex van „staal tot auto". Hier, in de fabriek waar ook heden ten dage de Ford wagens u-orden geproduceerd, werd in 1927 begonnen met dc aanpassing van het gehele ma chinepark aan de produktie van de opvolger van het befaamde T-model. nen verlaagt, verklein je alleen maar je aantal afnemers." In 1920 kregen Ford en zijn zoon Edsel de onderneming volle dig in hun bezit voor een bedrag van 100.000.000 dollar. Edsel was zijn vader opgevolgd als presi dent, en bijna 5 miljoen T-Fords reden over de Amerikaanse we gen. Nog meer dan 10 miljoen „Tin Lizzies" zouden gebouwd worden voor de T-Ford het veld ruimde voor de A-Ford. Vliegtuigen Het jaar 1925 beleefde de vol tooiing van de eerste van 196 Ford Tri-motors, een driemotorig verkeersvliegtuig, dat ontsproot aan i Edsels belangstel ling voor de lucht- vaart en zyn geloof j in de toekomst daarvan. Ford Tri motors vervoerden de eerste briefpost in Amerika en - kwamen in gebruik 1 bij de eerste com- t merciële lucht- l vaartondernemin- gen. De oorlog zou 18 jaar later Henry Ford opnieuw con fronteren met de vliegtuigbouw. In de Tweede Wereld- f oorlog bouwde Ford de Willow Run fabriek, die i 8.685 viermotorige Liberator B-24 bommenwerpers leverde, in een ma- een per uur. Dit gebeurde d.m.v. tageband. die de voorloper was van de hedendaagse vliegtuigindustrie. Andere Fordfabrie- ken leverden een j bijdrage van bijna I 60.000 vliegtuigmo- j toren en ruim een kwart miljoen jeeps, tanks, anti tankwapens en ander materiaal aan de bewapening. Edsel Ford, die het initiatief tot dit enorme project had genomen, stierf in 1943, net toen het pro- duktieschema een hoogtepunt van doeltreffendheid had bereikt. Een versomberde en ouder geworden Henry Ford nam het presi dentschap weer op zich. tot hij aan het eind van de oorlog zijn funktie voor de tweede maal neer legde. Zijn voorstel om zijn oud ste kleinzoon, Henry Ford II. als zijn opvolger aan te wijzen werd door de raad van bestuur aan- Rust De laatste twee jaar van zijn le ven rustte Henry Ford met zijn vrouw uit van een leven van har de inspanning, terwijl hij toezag hoe zijn fabrlejc de laatste bom menwerpers en tanks afleverde en de eerste na-oorlogse auto's en vrachtwagens. Henry Ford overleed op zijn landgoed Fair Lane in Dearborn op maandag 7 april 1947, om 23.40 aan de gevolgen van een hersen bloeding. Aan zijn sterfbed ston den zijn vrouw en enkele leden van zijn huispersoneel. Op het tijdstip van zijn overlijden was door een overstroming van de Rouge, de rivier die door Fair Lanc stroomt een storing opgctrc- dcn.in de clektrlciteitsloeyoer. Het huis kon alleen verlicht worden met een paar ouderwetse petro leumlampen en wat kaarsen, die eenzelfde sfeer schiepen als bij zijn geboorte in dezelfde streek, 83 jaar tevoren. Uit isolement Toen Henry Ford Amerika mo toriseerde. verloste hij de boer uit zijn isolement. Hij bracht hem binnen het bereik van de spoor wegen. zodat hij zijn produkten aan de markt kon brengen. Ford schiep een onbeperkte binnenland se markt, door die markt naar de boerderij te brengen. Hij leg de een geweldig achterland open en ^verbrak een grote eenzaam- Het dagloon van 5 dollar en de Ford-philosophie die daaraan ten grondslag lag bevorderden de zelf standigheid en de waardigheid van de Amerikaanse arbeider. Zijn lopende band maakte dc weg vrij voor massaproduktie in elke tak van industrie, waardoor een nieuwe levensstijl met een hogere levensstandaard zich kon aandienen in ieder beschaafd land van de wereld. Weinigen hebben een zo veelom vattende bijdrage geleverd aan de samenleving.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 13