Nieuwe Leidse Courant Minister Veldkamp speelt hoog spel Commentaar Grieks koningspaar weer uitgejouwd Moeilijkheden bij zetelbezetting Spoorwegstaking in Amerika afgewend Groot deel leger gaat naar liet buitenland IAA1S1E NIEUWS Mfllfrltilji Donderdag 11 juli 1963, 44ste jaargang Dirsctsuri F. DIEMER Hoofdrsdactsun Dr. E. OIEMEK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stefitvsiti0h ti ®hsble*w» Poolse majoor huilde Zie pagina 5 'pm. f 1.80, p.kw. f 8,25 Klachtendienit bezorging 18—19 uqr Mr. V. G. M. Marijnen, die zich bereid verklaard heeft het premierschap van een nieuw te vormen kabinet op zich te ne men, is hier gefotografeerd in de huiselijke kring. Zijn pijp wordt aangestoken door de vierjarige Peter Paul, de jong ste van zijn zes kinderen, die geboren werd, op de dag, dat zijn vader minister werd. Be halve mevrouw Marijnen kij ken de achttienjarige Michel flinks), de dertienjarige Anne- Els en de elfjarige Bart het ta fereeltje aan. Nieuws in één oogopslag De problemen rondom de samenstelling van het kabinet zijn nog lang niet opgelost. Momenteel wor stelt dr. De Quay met moeilijkheden ten aanzien van sociale zaken en volks gezondheid en economi sche zaken. Minister Veld kamp zou zich bereid ver klaard hebben aan te blijven als hy zekerheid heeft dat aan zijn eisen voor de komende vier jaar wordt voldaan. Krijgt hij zijn zin, dan komt er ech ter minder voor de land bouw beschikbaar. De Griekse koning en koningin en koningin Eli zabeth zijn gisteren uitge jouwd toen zy' naar de schouwburg gingen om een stuk van Shakespeare te zien. Mevrouw Amba- tielos wist de aandacht weer op zich te vestigen. Zij zou vandaag worden gehoord door de Griekse premier. Minister Cals is van mening dat het belangrijk ste perspectief van de Campus-hogeschool op Drienerlo de verbetering van het studierendement is. Dc universitaire wereld zou, als dit bewezen wordt, de studenten een onschat bare dienst bewijzen. De minister heeft gisteren de eerste steenlegging voor de hogeschool verricht. President Kennedy heeft bekend gemaakt dat de dreigende nationale spoorwegstaking die mid dernacht zou beginnen, is afgewend. Het wachten is nu op een rapport dat een speciale commissie van onderzoek deze maand zal uitbrengen. De vakbonden hadden zich tegen het voorstel verklaard rechter Goldberg te laten arbitre- ren. Burgemeester Van Hall heeft in de Amsterdamse raad een overzicht gege ven van de gebeurtenissen tijdens de première van de Navo-taptoe. Hij ontkende gezegd te hebben dat de politie kras zou optreden. Niettemin heeft het libe rale raadslid drs. Gruyters zijn vertrouwen in het be leid van de burgemeester als hoofd van de politie opgezegd. Een Poolse majoor is er gisteren in geslaagd met een eenmotorig vliegtuigje met zijn vrouw en zijn twee zoontjes dwars door Oost-Duitsland naar het vliegveld Tempelhof uit te wijken. Toen Russische straaljagers opstegen, was het al te laat. Bij het bezoek van het Griekse koningspaar aan het West-end theater in Londen,waar "Shake- speares Midzomernachtsdroom werd opgevoerd, is het gisteren opnieuw tot emotionele demonstraties geko men. Een dichte vijandige menigte bejegende de vorstelijke personen met gefluit en hoe-geroep. Velen ont vouwden zwarte parapluis met daar op in witte letters: „Herstel de rech ten van de mensen in Griekenland' Intussen werd gisteravond vernom dat de Griekse premier mevrouw Amba- tielos vandaag zou ontvangen. Haar is wegens hulp aan Griekse comm ten tot levenslange gevangenisstraf oordeeld. Mevrouw Ambatielos, die gis teren tot vlakbij de Griekse koningin wist te komen, heeft verklaard dat zij nu voorlopig van plan is geen moeilijkheden meer te veroorzaken. De politiemaatregelen die de Britse avondbladen deden schrijven dat de City was herschapen in een fort, waren ook nu weer zonder weerga. Men kon even wel niet verhinderen dat de vorstelijke personen duidelijk hoorden hoe er on der meer Sieg-Heil werd geschreeuwd. Mevrouw Ambatielos slaagde er al wor stelend met politieagenten in vrij te ko- Soldaat niet volle bepakking in bad verdronken Bij een overbruggingsocfening in het openluchtbad „Zonneland" tussen Ruc- phen en Nispen is gistermiddag de onge huwde dienstplichtige soldaat G. J. L. Theeuwen (19 jaar) uit Maasbree (L.) verdronken. Het ongeval gebeurde tijdens de vijf de oefenweek die hij bij het korps Com mandotroepen gelegerd in Roosendaal, meemaakte. Het slachtoffer was sinds 3 april 1963 onder de wapenen. Voor de overbruggingsoefening was een lijn over het diepe deel van het zwembad gespannen. De commando's moesten zich gekleed en met wapenuit rusting hangend aan het touw naar de overkant begeven. Hun onderlichaam bevond zich daarbij in het water. Op een gegeven ogenblik was soldaat Theeuwen als enige met de overgang bezig. Aan beide kanten zag een instruc teur toe. Op twee meter van de kant kwam Theeuwen plotseling in moeilijkheden en liet hij los. Een van de instructeurs dook hem na en greep hem vast. Bij de worsteling die ontstond met de naar adem snakkende soldaat, die niet kon zwemmen, gingen beiden onder wa ter. De instructeur moest toen ze weer boven kwamen loslaten. Zwemmers die langs de kant stonden doken hierna naar de jongen, die voor de tweede maal onder water ging en brachten hem op de kant Een arts die als cursist aanwezig was, trachtte de levensgeesten weer op te wekken, maar het bleek reeds te laat te zijn. men. Zij liet het Griekse paar een bord zien waarop zij vrijlating van haar vroeg. Toen na afloop van de voorstelling koningin Elizabeth de schouwburg liet, werd ook zy uitgejouwd. Zij keek hoogst verbaasd. Vlak voor de voorstel ling heeft de politie naarstig naar eer bom gezocht die in de koninklijke loge zou zijn verborgen, zoals iemand telefo nisch meldde. Tot lid van de directie van de Ver. eniging van Nederlandse gemeenten in Den Haag is met ingang van 1 november benoemd mr. H. E. Phaff, gemeentese cretaris van Haarlem. De heer Phaff volgt in deze functie mej. mr. M. J. D. Revers op, die be noemd is tot secretaris-generaal van de Internationale vereniging van gemeen ten. (Van onze parlementsredactie) Kabinetsformateur De Quay en „sub-formateur" Marijnen, die het aan bod om minister-president te worden heeft geaccepteerd, hebben de proble men rond de persoonlijke samenstelling van het nieuwe kabinet nog niet opgelost. Prof. De Quay heeft een serie namen op papier staan en reeds een aantal personen officieel aangezocht, maar hij moet nog een paar hin dernissen nemen. Er doen zich thans moeilijkheden voor in verband met de bezetting van de posten sociale zaken, landbouw en defensie. Veel zal af hangen van het onderling overleg tussen de kandidaat-ministers. En er moeten niet te veel bedankjes komen, want dan dreigt het gevaar dat prof. De Quay zijn opdracht teruggeeft. groot deel van de moeilijk-i Deze eis is niet in overeenstemming de demissionaire K.V.P.-I letter en geest van het Wassenaarse ak koord. Daarin is, met het oog op dc be perkte financieel-economische en budget taire „ruimte", geen hoge plaats inge ruimd voor de verbetering van de sociale voorzieningen. Na woningbouw is aan landbouw de hoogste prioriteit toegekend. Als dr. Veldkamp zUn zin krijgt, be tekent dit dat er minder geld voo landbouw op tafel komt, omdat niet het één én het ander kan worden verwi lijkt. Voor de kandidaat-minister van landbouw is de aardigheid er dan af. Hij kan met goed fatsoen niet met minder dan f 150 miljoen genoegen nemen. Het voeren van een goed landbouwbeleid zou onmogelijk worden. De uitslag van beraad Veldkamp-Witteveen zal dus be palend zijn voor de bezetting van „1 bouw en visserij". Voor deze portefeuille komt het a.r. Tweede Kamerlid mr. B. W. Biesheuvel (voorzitter C.B.T.B.) in aan merking. Hij was gisteren buitenlands en Is nog niet officieel aangezocht. Voor heden minister van soc. zaken dr. Veldkamp verantwoordelijk. Prof. De Quay heeft hem gisteren verzocht zijn minister schap te continueren, maar dr. Veld kamp wil alleen dèn aan dit verzoek voldoen als hij de zekerheid heeft, dat aan zijn eisen met betrekking tot het sociale beleid in de komende vier jaar wordt voldaan. Hij heeft hierover Jaag een gesprek gehad met premier- in-spe Marijnen en met de liberal* prof. Witteveen, aan wie de porte feuille van financiën is aangeboden. Dr. Veldkamp heeft zich dinsdag in de K.V.P.-fractievergadering krachtig verzet tegen de z.L veel te slappe sociale para graaf van het „akkoord van Wassenaar" Hij leed toen een nederlaag, want de fractie aanvaardde het akkoord ongewij zigd, mede onder druk van de protes tanten en liberalen, die niet aan de be reikte overeenstemming wensten te tor nen. Dr. Veldkamp tracht nu echter alsnog zijn eisen ingewilligd te krijgen. Hij wil van prof. Witteveen de toezegging heb ben, dat straks een bedrag van ongeveer f250 miljoen beschikbaar komt o.a. de uitbouw van de kinderbijslagver zekering en de verhoging van de AO.W.- pensioenen. President Kennedy heeft gisteren be kendgemaakt, dat de dreigende na tionale spoorwegstaking in Amerika, die één minuut na middernacht zou beginnen, is afgewend. De president zei, dat zowel de vak bondsleiders als de werkgevers had den besloten van verdere actie af te zien in afwachting van een rapport, dat een speciale commissie van on derzoek van zes man deze maand zal uitbrengen. De spoorwegmaatschappijen zullen hun nieuwe arbeidsvoorwaarden tot 29 juli uitstellen De vakbonden wachten met een eventuele staking tot dezelfde dag. Het rapport moet op 22 juli wor den uitgebracht. Eerder op de dag verwierpen de vak bonden het plan van de president om het geschil te laten arbitreren door rechter Goldberg van het federale hoog gerechtshof. Zij motiveerden dit met de verklaring geen procedure te kunnen accepteren die een precedent voor ver plichte arbitrage zou kunnen scheppen Dat was voor president Kennedy aan leiding de vertegenwoordigers van beide partijen nogmaals op het Witte Huis te ontbieden. President Kennedy maakte de afgelas ting bekend acht uur voor de staking zou ingaan. De spoorwegen willen 65.000 functies opheffen, waaronder die van 40.000 brandweerleiden. De overbodige uitgaven worden door de spoorwegen op 6000 miljoen dollar per jaar geraamd. Door de staking van de ongeveer 200.000 vakbondsleden zouden by na 500.000 andere spoorwegarbeiders in zestien niet stakende vakbonden even eens werkloos zijn geweest. De onderhandelingspositie van dr. Veld kamp is vry sterk. Door de indiening een aantal belangrijke sociale wetten heeft hij het prestige van het kabinet aan zienlijk verhoogd. De K.V.P. kan hem moeilijk laten vallen. Als hij niet inbindt, dreigt een mislukking van de formatie- De Quay. De tweede moeilijkheid waarop prof. De Quay schijnt te zijn gestuit, is dat V.V.D.-fractieleider mr. Toxopeus niets zou voelen voor de hem aangeboden por tefeuille van defensie. Daardoor zou het schema van de formateur weer in de zijn gestuurd. Volgens onbevestigde be richten zou mr. Toxopeus nu hebben voorgesteld een veertiende ministerzetel te creëren en wel voor Europese zaken. Daarvoor zou hij de huidige liberale staatssecretaris van buitenlandse zaken dr. Van Houten kandidaat hebben gesteld. De V.V.D. zou dan financiën (Witteveen). binnenlandse zaken (Toxopeus) en Euro pese zaken (Van Houten) krijgen. Op defensie zou een partijloze vakminister moeten worden benoemd. Wel heeft mr. Blesheuvel vanmorgen een vry langdurig gesprek gehad met minister Marijnen In diens woning aan de Aronskelkweg in Den Haag. (Voor vervolg zie pag. 9) Het Koninklijk paar woonde gisteravond op het terrein van de „Koninklijk Paleis Sportver eniging" in Soestdijk een voet balwedstrijd bij ten bate van de stichting Max Tailleur reuma-actie. Max Tailleur zelf was ef- ook en dat beteken de dat hij zijn laatste „nieuwe" aan koninklijke toehoorders kon vertellen er» met succes, getuige deze foto's. De eerste Nederlandse militairen zijn neergestreken in het Franse La Courtine, waar in de komende maan den weer intensief geoefend zal wor den. Dit jaar zullen vier brigades van de Kon. Landmacht naar het Hoog land van Auvergnc trekken. Drie daarvan maken deel uit van de eerste divisie 7 december, die onder commando staat van generaal-majoor E. J. C. van Hootegem In totaa' gaan er van de eerste divisie ongeveer 12.000 man naar Frankrijk. ELk van de brigades oefent er ongeveer achttien dagen. Op 15 juli beginnen er dc manoeuvres van de eerste van de drie brigades. Het grote militaire kampement in La Courtine zal dit jaar ook gastvrijheid bieden aan ongeveer 5000 „herhalers". Tegen de herfst wordt namelijk een bri gade van de ondersteuningstrijdkrachten opgeroepen voor oefeningen in Frank rijk Twee pantserinfanteriebrigades van de andere parate divisie van het eerst» Nederlandse legerkorps de vierde zullen dit jaar (maar pas in de herfst) eveneens over de grens trekken, maa' dan in oostelijke richting. Zij gaan ge bruik maken van het grote NAVO- oefenterrein in Hohne. Dc vierde divisie staat sinds enkele maanden onder com mando van generaal-majoor C. H. Chris- Prof. mr. Th. A. Versteeg bij zijn aankomst aan het kabi net van algemene zaken, waar hij door de kabinetsformateur. Prof. De Quay is ontvangen. Naar men aanneemt, is de por tefeuille van O.» K. en W. aan prof. Versteeg aangeboden. HTEMIDDEN van veel, ook ontmoedigend, nieuws over de kabinetsformatie een gelukkig bericht: de Gasunie gaat naar Groningen. De voldoening van de Gronin gers is begrijpelijk, maar ook elders in ons land zal deze keuze van plaats van vesti ging vrijwel algemene instemming vinden. Er is blijkbaar nog even geaarzeld tussen Groningen cn Den llaag. Maar wanneer we in ons land de mogelijkheden hebben van een redelijke spreiding, waarom die dan niet benut? Bovendien was de stad in het noorden reeds om natuurlijke redenen de aangewezene. Daar immers Is, zij het op het onverwachtst, dc schier onmetelijke hoe veelheid gas gevonden. De verbindingen binnen ons land zijn voorts niet van zulk een onderontwikkelde aard, dat vestiging buiten het westen als een onduldbaar isole ment dient te worden ervaren. Men moet in het land niet het gevoel krij gen, dat alles om „Den Haag" draait en dat alles daar wordt bedisseld en zijn concen tratiepunt vindt. Zulks kan een behoorlijke integratie, ais in onze dagen meer cn meer ais een noodzakelijkheid wordt gezien, al leen maar in de weg staan. Het komt ten slotte ook aan „Den Haag" en aan het gedachtencomplex dat daaronder wordt verstaan niet ten goede. Noem het psy chologie, maar 's lands zaken laten zich nu eenmaal zonder een behoorlijke portie niet behoorlijk beheren. Waarbij komt, dat het noorden ook voor een dienst als deze volop capabel heten mag. Reeds is gebleken, dat men er van een juiste exploitatie van de gevonden bodemschat als het ware een erekwestie maakt, met een helder zicht op de beteke nis die de vondst hebben kan voor heel Nederland. En deze betekenis is, naar be kend. stellig groot te achten. De vestiging van het hoofdkantoor in het eigen gebied kan nu des te meer aanmoedigend werken. De thans genomen beslissing is een geluk wens aan de Groningers waard en mag voor heel ons land als een goede worden aangemerkt Ging het bij de kabinetsformatie maar even wijs toe 2480 emigranten uit Australië terug? Volgens berichten nlt Aden bevinden zich momenteel ln de Perzische Golf 3 schepen met Nederlandse emigran ten die uit Anstralië naar Nederland terugkeren. Gevraagd naar de reden van hun massale terugkeer verklaar de de emigranten dat z(| van familie leden pakjes hadden ontvangen met de nieuwe Ossestaartsocp en Kalfs bouillonsoep van California. Hot enthousiasme over deze verrukke lijke soepen was zó overweldigend dat men en bloc besloot per ccrsto gelegenheid naar het moederland terug te keren! T-JET koufront, dat de scheidingslijn vormt tussen koude van oorsprong arctische lucht en minder koude mari tieme lucht is in de nacht van woensdag op donderdag ons land met buien bin nengedrongen en heeft daarna in zui delijke richting Nederland weer verlaten. De achter het front binnenstromende lucht is wat droger maar ook onstabieler. Geleidelijk zullen er meer opklaringen komen, overdag vooral aan de kust, maar in het binnenland kunnen enkele buien tot ontwikkeling komen. De tempe raturen blijven nog aanzienlijk beneden de normale waarden. In de algemene luchtdrukverdeling komt weinig veran dering. Dc omvangrijke depressie met het hoofdcentrum voor de Noorse kust handhaaft zich en strekt zijn invloed tot de Middellandse Zee, de Balkan en Mid den-Rusland uit. De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Zonnige perioden met in het binnenland enkele verspreid voorkomende buien. ir/cti» «a, n nsxn j Zwakke tot matige noordwestelijke wind. ltl WEER I/V EUROPA Koude nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). Tendens stijgend ZON EN MAAN Vrijdag 12 juli: zon op 4 33, onder 20.57; naan op onder 10.52, 14 juli: laatste kwartier. Rapporten hedenmorgen zeven uui Strand vertcachling Met een matige naar noordwest rui mende wind stroomt ook morgen nog ie J_ koele lucht naar ons land. Langs de kust d. Helder echter flinke zonnige perioden en over- Ypcnburg wegend droog weer. In de middag onge- Vlisslngen veer 17 graden, zeewater ruim 15 graden. 5e Bilt Vooruitzichten, geleidelijk iets stabie- Twente Ier weertype met opklaringen maar nog Eindhoven iets te koel door wind van zee. Heisinkib' Stocfch. O*! o Kopenhagen Na stoeipartij op werk overleden in de bankwerkeri. drijf Vlaardingen-Óost tussen dc 53- jarige bankwerker K. Sterenburg uit Schiedam en de 34-jarige eveneens uit Schiedam afkomstige bankwerker B. J. K. is zeer tragisch geëindigd. De heer Sterrenburg, die als over winnaar uit de strijd kwam, liep na het stoeien weg, maar viel plotseling op de grond. De bedrijfsarts kon slechts de dood constateren. BerlHn Frankfort München Zürlch zw 3 IR 11 windstil 19 13 11 •3 12 04 WIW5 19 n w 5 21 .4 windstil 24 :S 3 windstil 2.3 16 0 windstil 27 11 12 windstil 21 12 12

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1