Bonn gaf zelf aanleiding tot proces tegen Globke Organisatie-Gelilen had graag werkloze SD'ers Socialistische ministers treden handelend op Harriman morgen naar Moskou Ultimatum van Kennedy inzake spoorwegstaking Waakzame grootmoeder WOENSDAG 10 JULI 196J iNkomo afgezet als! leider Volksunie De voorzitter van de Zuld-Rhodeslsche DOORLICHTING AAN T.H. VERPLICHT Vft „£,U" ,Kamer lr, C-,N' Van W ÏT'l f' minister van ondemijs. kunsten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cats. me„ door dr predikant vdabanlnirl SH- schriftelijke vragen gesteld over de juistheid van een toekomstig ver- hole. tot de volgende partyvergadering, plicht stellen van doorlichting aan de Technische Hogeschool te Delft. Hij vraagt of de bewindsman kan bevestigen dat gedurende het laatste Jaar omstreeks 1000 studenten van de T.H. te Delft zich niet aan door lichting hebben willen onderwerpen en dat dit aantal wellicht nog groter zou zijn geweest indien bij de inschrijving niet door een ambtenaar een zekere pressie zou zijn uitgeoefend. Ook vraagt hij of het voornemen bestaat om in het eerstvolgend jaar bij de T.H. te Delft de doorlichting verplicht te stellen, zodat geen collegekaart kan worden verkregen indien men weigert zich te laten doorlichten en indien dit juist is, op grond van welke wettelijke bepaling tot verplichtstelling van doorlichting kan worden overgegaan. Ten slotte verzoekt de heer Van Dis, indien tot verplichtstelling wordt overgegaan, te bevorderen dat studenten, die zelf of wier ouders principiële (ook medische) bezwaren tegen doorlichting hebben, hiervan zullen worden vrijgesteld. „ONGEBREIDELDE PRIJSVORMING" Welke maatregelen overweegt de regering te nemen met het oog op de ongebreidelde prijsvorming ter zake van voor de woning- en utiliteits bouw bestemde gronden en is de regering bereid en voornemens op korte termijn limieten vast te stellen voor de prijs per vierkante meter van „bouwrijpe" grond voor geheel of gedeeltelijk uit de openbare middelen gesubsidieerde of bekostigde bouwwerken, alsmede in het algemeen een hoogst toelaatbare prijs per vierkante meter „bouwrijpe" grond vast te stellen voor gronden, bestemd voor de woningbouw? Dit heeft het lid van de Tweede Kamer de heer C. N. van Dis (s.g.) schriftelijk gevraagd aan de ministers van volkshuisvesting en bouw nijverheid, van economische zaken en van binnenlandse zaken. De heer Van Dis heeft deze vragen gesteld omdat in de gemeente Eind hoven maagdelijke terreinen, in hoofdzaak voor de woningbouw bestemd, in augustus 1962 voor gemiddeld 2,60 per vierkante meter werden ge kocht en in november 1962 tegen gemiddeld 15,41 per vierkante meter weer werden verkocht. De heer Van Dis heeft voorts gevraagd, of het waar is, dat B. en W. van Eindhoven voor de woningbouw bestemde en „bouwrijp" gemaakte gronden verkopen tegen een prijs, die aanmerkelijk hoger is dan de werkelijke kostprijs, zelfs tegen 150 en hoger per vier kante meter. Voorts wil de heer Van Dis weten, of het waar is, „dat een of meer functionarissen van de gemeente Eindhoven naast hun ambtswedde van gemeentewege een bezoldiging ontvangen of hebben ontvangen ter zake van hun buitenambtelijke bemoeiingen met de door het Kamerlid ge noemde en andere aan- en verkopen van grond, althans dat zodanige bezoldiging voortduurt of heeft voortgeduurd na de ambtsneerlegging van de desbetreffende functionarissen". PSP-VRAGEN OVER NAVO-TAPTOE Twee leden van de Tweede Kamer, beiden voor de PSP, hebben de minister van binnenlandse zaken schriftelijk vragen gesteld over het optreden van de Amsterdamse politie tijdens de NAVO-taptoe in Amsterdam. De heer H. J. Lankhorst wil weten, op wiens verzoek en op wiens Initiatief de politie zich in het stadion bevond. De NAVO-taptoe, die op 5 juli in het Amsterdamse stadion werd gehouden, zou namelijk een particuliere aangelegenheid zijn geweest, die plaats vond in een particu liere, maar voor het publiek tegen betaling toegankelijke ruimte. De vragensteller gaat er hierbij van uit, dat de taptoe wordt gehouden op initiatief en onder verantwoordelijkheid van de „Stichting NAVO-taptoe". Het Kamerlid A. J. Bruggeman heeft de minister gevraagd, of het deze bekend is, dat als gevolg van het optreden van de politie meerdere personen, die demonstreerden tegen de NAVO-taptoe in het bijzonder tegen het deelnemen van het huns inziens fascistische Portugal aan deze taptoe min of meer ernstige verwondingen hebben opgelopen. Is het de minister bekend, zo vraagt het Kamerlid verder, dat de burge meester van Amsterdam van te voren instructie had gegeven aan de politie om zeer hard op te treden en indien dit zo is, is de minister dan niet van mening, dat het optreden van de politie bepaald moet worden door wat er gebeurt en dat de burgemeester hier onjuist heeft gehandeld? PRIJZENBESCHIKKING BROOD De ministers van economische zaken en van landbouw en visserij hebben de intrekking van de prijzenbeschikking brood 1962 bekendge maakt. Deze beschikking was van kracht voor alle provincies, uitgezon derd Groningen, Friesland en Drenthe. De Nederlandse Bakkerijstichting heeft toegezegd een circulaire te doen uitgaan, waarin aan de rayonale bakkerijcommissies wordt medegedeeld, dat de ministers de prijsstop opheffen op voorwaarde, dat de broodprijzen niet worden verhoogd en dat een nieuwe prijsmaatregel zal worden afge kondigd, wanneer men zich aan deze voorwaarde niet zal houden. De ministers rekenen er dan ook op, dat na de opheffing van de prijzenbe schikking de spelregels van het prijsbeleid over de gehele linie in het bakkersbedrijf zullen worden nageleefd. Sithole is de voormalige voorzitter de Zapoe-party, een Afrikaanse nationa listische partij die in Zuid-Rhodesië is verboden. Hij leidt het hoofdbestuur van i deze partij, dat zich in Tanganyika in ballingschap bevindt. |K» In de partijverklaring worden Nkomo tg ..onberaden, ongrondwettige, blunderen de. onverantwoordelijke en ondemocra tische" daden verweten. ,.Hij heeft be wezen zelf een vijand van het volk te zijn. Hij heeft zich schuldig gemaakt aan het tegen elkaar opzetten van Afrikanen en probeert nu tien stoere nationalisten die hij zaterdag zijn aartsvijanden noem de tot zondebokken te maken". Op de persconferentie waarop het be sluit bekendgemaakt werd. waren drie door Nkomo geschorste leden aanwezig, de heren Sithole. de algemeen secretaris Malianga en de secretaris voor buiten landse zaken Takawira. Moskou waarschuwt Iraakse regering De Russische minister van buiten landse zaken. Gromiko, heeft gisteren aan de Iraakse zaakgelastigde in Mos kou een nota overhandigd, waarin „de aandacht wordt gevestigd op de bedrei ging die voortvloeit uit de inmenging van andere landen in de gebeurtenissen in Noond-Irak". Zoals bekend strijden de Koerden daar voor onafhankelijkheid. Het Russische persbureau Tass, dat dit bericht heeft verspreid, zei dat vol gens deze verklaring de landen van de centrale verdragsorganisatie. Engeland. Turkije. Perzië en Pakistan, zich in deze kwestie mengen, „wat de zaak van het handhaven van de vrede in het Nabije en Verre Oosten in gevaar brengt". „De bloedige gewelddaden tegen het vreedzame volk der Koerden kunnen al leen maar de Iraakse staat verzwak ken en haar internationale positie scha den. en geven tevens een gelegenheid aan de machten van het kolonialisme", aldus de nota. Schertspistool onvoldoende voor vlucht OAS'ers Westberlijns hlad: Weg met hem'' Het onafhankelijke Westber- lijnse blad Bild Zeitung zegt in een commentaar op het proces dat in Oost-Berlijn wordt gevoerd tegen dr. Hans Globke, de naaste medewerker van Adenauer, dat het doel van deze hele affaire is om West-Duitsland in discrediet te brengen door het te doen voor komen of Bonn een toevluchts oord voor oud-nazi's ie. Maar dat heeft het Westen zelf ver oorzaakt omdat „de oude kanselier vasthoudt aan een man die het com mentaar op de Jodenwetten van de nazi's heeft geschreven". Zelfs al In Globke van alle blaam ge zuiverd, zelfs al heeft hy vervolgden ge holpen: voor ons Is hij onverdraaglijk en een last HU heeft zichzelf tot mede plichtige gemaakt: Weg met hem. aldus het blad. Globke zaJ op 1 oktober met I pensioen gaan. Zes leden van de OAS hebben In de nacht van zaterdag op zondag een poging gedaan om te ontsnap pen uit het fort St. Martin op het eiland Ré. Slechts één bewaker was nodig om deze ontsnapping te ver ijdelen. Onder de zes bevonden zich Castil- le (bazooka-aanslag op generaal Sa- lan) en Vincent (schuldig aan bomaan slag op de woning van minister Mal- rauxh Zij hadden een tralie doorge zaagd en konden zo op een binnen plaats komen waar hout lag opgesla gen. Van stukken hout maakten zij iets dat op een machinepistool leek. Met dit „pistool" hield Castille de wacht, terwijl de anderen een volgen den muur beklommen. Toevallig ontdekte een bewaker Cas tille. trok zich niets aan van diens „wapen" en overmeesterde hem. Toen de anderen dat zagen, gaven zij zich over. Castille had een lijst met 29 na men bij zich van mensen in Frank rijk. Spanje. Zwitserland, de V.S. Deze 1000 c.c. Rover op drie wie len verscheen reeds in 1904 op de wegen. De topsnelheid van deze auto-veteraan is 15 kilo meter per uur en als het stalen ros thans zoals in rallyes voor oude automobielen nog wel eens gebeurt op de weg komt, dan moet de eigenaar (een liefhebber uit het Westduitse Segeberg) een speciale vergunning hebben. De Rover rijdt nl. zonder carbu rateur. Door verhitting van de brandstoftank gaat de benzine reeds in de tank voorvergassen. Achmed roept op tot strijd tegen Ben Bella Een Algerijns parlementdid, Hoci- ne Ait Achmed, heeft op een pers conferentie gezegd besloten te heb ben een „openlijke politieke strijd" te gaan voeren tegen de regering Ben Bella. Hij riep op tot vorming van een regering van nationale een heid ter voorbereiding van een con ferentie van de avantgarde van de regerende partij, het nationale be vrijdingsfront (FLN). Ait Achmed zei dat Ben Bella hem had gezegd een complot tegen „de Al gerijnse staat" ontdekt te hebben, waarbij de Tunesische president Bour- guiba en de onlangs waarschijnlijk ge arresteerde Boediaf betrokken zouden zijn. „Ik geloof deze verklaring niet. Ik denk dat er geen bewijzen zijn te gen Boudiaf, die een eerlijk strijder is die zijn land liefheeft". Ait Achmed, die tijdens de burger oorlog met Frankrijk vice-premier was van de Algerijnse voorlopige regering, heeft met deze verklaring de verkie zingscampagne voor de Nationale Ver gadering geopend. Ben Bella heeft aan gekondigd dat in september verkiezin gen züllen worden gehouden. Op de vraag waarom hij zijn persconferentie in het gebied van Kabylië had gehou- j Iden. zei Ait Achmed dit „om veilig- Indonesië die bereid zouden zijn OAS- j heidsredenen" te hebben gedaan, leden te helpen, benevens ongeveer 2000 frank. Spionnen gaven 15.000 foto's Russen kenden de Duitse dienst als geen ander uw moderne wasmachine vraagt om een speciaal sop Habsburg mag Oostenrijk niet in Raad voor nationale veiligheid naar Witte Huis ontboden Engeland vraagt Thant: Onderzoek bericht In Oostenrijk is het weer mis. De aanleiding tot een nieuwe cri sis in de boezem van het kabinet is ook ditmaal de eventuele terug keer van de voormalige troon pretendent Otto van Habsburg naar zijn geboorteland. De socia listische ministers, waarvan en- jkelen op een sleutelpositie zitten, hebben doodeenvoudig aangekon digd de uitspraak van een admi nistratief hof naast zich neer te leggen en te zullen verhinderen, als het moet alleen, dat Otto van Habsburg het land binnenkomt. over gifgas Dat was de boodschap die de socialis tische ministers op de gisteren gehou den regeringsvergadering voor de con servatieve collega's in petto hadden. Minister van binnenlandse zaken Olah deelde mee. dat hij de grenspolitie en de posten van de gendarmerie opdracht heeft gegeven Otto van Habsburg terug Bruno Pitterman. vice-kanselier en evenals Olah socialist, sprak namens zijn partijgenoot, minister van buiten- De Britse regering heeft gisteren secretaris-generaal Oe Thant ge vraagd de berichten te onderzoeken als zouden Egyptische troepen in het noorden van Jemen gifgas gebruiken. Niet alleen de correspondent van een Brits blad maakte melding van gifgas. De internationale Liga van Rode Kruis- ,ands, Iajtin Krelsky Hij verenigingen deelt mee begin juni de bultcnja„d!. diplomatieke 9 eerste berichten over gifgas Ie hebben opdracbt hebbdï het paspoort vaS ontvangen, bestaande uit een gedeta.l- Habsb geldig te maken leerd rapport van het ministerie van rinctenriiir buitenlandse zaken van Saoedi-Arabië ^osienr,|K. De Britse regering zegt te beschikken over foto's, waarop men Egyptische vliegtuigen gasgranaten ziet afwerpen op dorpen in Jemen. Thant zou de waar nemers van de V.N. in Jemen in to taal 200 man hebben verzocht een onderzoek in te stellen. De Egyptische autoriteiten noemen de berichten „belachelijk" en geen com mentaar waard. Zoals bekend zouden Duitse scheikundigen in Egypte onder zoekingen doen naar gifgas, welks ge bruik bij de conventie van Genève ver- Een woordvoerder van de V.N. heeft bekendgemaakt, dat ongeveer 200 man Zuldslavische en Canadese V.N.-militai ren in Jemen zün aangekomen die post zullen vatten aan de grens tussen Jemen en Saoedi-Arabië. De Conservatieven weigeren deze so cialistische handelwijze goed te keuren. De regering is door dit alles machte loos geworden op te treden in de kwes- tie-Habsburg. De socialisten zeggen hun optreden te baseren op een eerdere uit spraak van een grondwettelijke recht bank. die zich onbevoegd verklaarde om liet verzoek tot terugkeer van Habsburg t e behandelen. Verleden week hebben de socialisten samen met de oppositionele vrijheidspartij een resolutie aangenomen, waarin de te rugkeer van Habsburg „niet gewenst door het publiek" wordt genoemd. V.S. willen Jagan niet helpen President Kennedy heeft het verzoek van premier Jagan van Brits-Guyana 9m economische hulp van de VS niet ingewilligd, zo hebben Amerikaanse functionarissen in Washington meege deeld. Jagan had dit verzoek per brief gedaan. Kennedy heeft hem ook per brief geantwoord. In Washington wilde men niet zeggen hoeveel geld Jagan had ge- 1 Uu.ic-iyr?ag2..en, weUte vonTI van economische dat alle I hulP h|i had voorgesteld. De regering dit jaar Het spionageproces in Karls ruhe tegen twee leden van de Westduitse spionagedienst, de organisatie-Gehlen", en oud nazi-agenten Clemens en Felfe, vordert. Steeds meer wordt dui delijk dat de Russen aan deze twee een belangrijke bron van informaties zullen missen. Ongeveer 300 films met ongeveer 15000 foto's en twintig microgeluids bandjes met gegevens over de West duitse geheime dienst werden de Russen in handen gespeeld. Verder een lijst van leden van de Gehlen- organisatie en andere personen. En zelfs bijzonderheden over binrten- landse telefoonverbindingen van het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn. Geen baan Clemens verklaarde dat Felfe met het Oosten contact zou hebben gezocht, omdat hij er na de oor log niet in slaagde een betrekking in het burgerleven te krijgen. Na dat hij, Clemens, in '51 zelf tot de organisatie-Gehlen was toegetre den. was het een koud kunstje ook Felfe daar geplaatst te krijgen, daar deze organisatie veel be langstelling had voor „werkloze SD'ers". West-Duitsland te onderzoeken. Hoe het ook zij, de Russen betaalden goed: Clemens ontving naar zijn zeggen, on geveer 180.000 mark, Felfe, die pas la- President Kennedy, die gister avond laat met Averell Harriman, de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken speciaal belast met de behandeling van politieke kwesties, zou praten over de kern stopconferentie die maandag in Mos kou begint, heeft de nationale veilig heidsraad naar het Witte Huis ontbo den. Amerlki Zoals"*bekend 'komTdeAmerikaanse derminister van buitenlandse zaken veiligheidsraad bijeen als er dringende president Kennedy^s^speclale ^afgevi kwesties van nationaal belang aan de orde zijn. Kennedy en zijn adviseurs zullen zich ongetwijfeld afvragen of Chroesjtsjef werkelijk de politiek van de Sowjetunie tegenover het Westen grondig wil herzien of dat hij alleen maar tracht zich in een positie te ma noeuvreren, die hem gunstigere pers pectieven biedt in zijn strijd met de Chinezen. Van gezaghebbende zijde in Washington verklaarde men, dat Kenne dy bij de beantwoording van deze vraag voor een zeer groot deel zal afgaan op de mening van Harriman. Kennedy schijnt zelf wel van mening te zijn dat het overleg in Moskou, waaraan zal worden deelgenomen door vertegen woordigers van de V S., Engeland en de Sowjetunie, kan leiden tot een door braak in de koude oorlog. Geen gevaar Clemens vertelde dat zijn opdrachtge vers niet veel belang stelden In de genaamde observatie-commando's de Westduitse geheime dienst, die de Russische spionnen moesten schadu wen. De leden van deze commando's waren zo nalatig geweest, dat de voor treffelijk geïnformeerde Russen voor hun eigen spionnen geen gevaar za gen, aldus Clemens. Clemens verborg zijn berichten ln blikjes levensmiddelen die hij naar zijn vrouw in Oost-Duitsland zond. Later ging hij eens in de zes weken naar Brus sel. Wenen en Berlijn, waar hij ont- .Kleine Alfred" droegen. Felfe verge zelde hem op verschillende reizen. Felfe zelf verklaarde in september 1958 in Wenen en later in Karlshorst, even buiten Berlijn, een ontmoeting met een Russische generaal te heb ben gehad, die met „directeur" werd aangesproken. Het proces wordt Intussen voortgezet. Een Poolse hoogleraar projecteerde docu menten betreffende Globke. Er was een brief bij van Frick, de nazi-minister van binnenlandse zaken, waarin Globk# werd geprezen voor zijn „opvallend" werk. Frick adviseerde Globke te pro moveren tot ministerialrat. Verder vraagt de brief aandacht voor Globke's werk voor de hereniging van Oosten rijk met het Duitse rijk Het document was gedateerd 25 april 1938. Globke beweert dat deze brief een vervalsing is. Charles Palant, secretaris-generaal van de Franse beweging tegen racisme en anti-semitisme. sprak namens de Franse verzetsbeweging en de 10.000 Franse slachtoffers van de nazi-concentratiekam pen. Hij viel de regering in Bonn aan. omdat naar hU zei. deze probeert het verleden van Globke te dekken. Globke. aldus Palant. heeft Hitier een pseudo- juridische basis voor de Jodenvervol ging in handen gegeven. Kodak deelt 17 projectors uit De vijftig jaar bestaande Kodak N V. heeft zeventien instellingen in Neder- derland op het gebied van gebrekkigen- zorg verrast met een dia- of smalfilm- projektor. Het jubilerende filiaal in on» land van het Amerikaanse Kodak-con cern besloot geen receptie te houden en de kosten hiervoor voor een goed doel te besteden. De voorzitter van de Nederlandse centrale vereniging voor gebrekkigen- zorg, de heer M. van Veen. nam gis termiddag in het gebouw van de Am- manstichting in Rotterdam uit handen van de heer J. A. Provily van Kodak acht projektors in ontvangst. Een daar van is bestemd voor de centrale vereni ging voor gebrekkigenzorg. de andere zijn voor de Ammanstichting en de Adriaanstichting in Rotterdam, de Ne derlandse katholieke invalidenbond St. Liduina en de stichting Bosch en Duin, beide in Den Haag, het revalidatiecen trum Delft en omstreken, de Van der Woudenstichting uit Delft en het reva lidatiecentrum Charlotte-Oord uit Til burg. De Belgische minister Paul Henrl Spaak heeft na lijn bezoek aan Mos kou verklaard optimistisch te zijn ten aanzien van een verbetering in de betrekkingen tussen Oost en West. Bij zijn terugkeer verklaarde minis ter Spaak tegenover journalisten, dat premier Chroesjtsjef een overtuigd aan hanger van vreedzame co-existentie is gebleven. Minister Spaak zei van oor- te zijn. dat de betrekkingen tussen en West verbeterd zijn en dat ge tracht moet worden deze met daden verbeeldingskracht verder te verbete- i. Vrijdag gaat de Belgische minister ar Parijs om van zijn besprekingen de Sowjetunie verslag uit te brengen Otto gebroeders", gelegen in de niersburgwal. De vijf kinderen van het echtpaar bleven ongedeerd. Toen de vrouw het butagasstel wilde aansteken, deed zich in het schip een hevige ontploffing voor, die echter geen brand veroorzaakte. De 50-jarige vrouw moest in het ziekenhuis worden opge nomen. terwijl haar echtgenoot na be handeling in het ziekenhuis weer naar huis kon gaan. Over de oorzaak van de ontploffing ia niets bekend. Het «chip liep geen op. irdige schade In een bijeenkomst met vertegenwoor digers der spoorwegmaatschappijen en van de vakbonden heeft president Ken nedy gisteren voorgesteld om rechter Goldberg van het Hooggerechtshof als arbiter in het arbeidsconflict te laten optreden. De president gaf beide partijen tot vanmiddag de tijd om zijn voorstel in overweging te nemen. Zou geen com promis worden bereikt, dan zou naar werd vernomen, de president de hulp van het Congres inroepen om een sta king, die morgen zou moeten beginnen, af te wenden. Vier arbeiders werden gedood en negen gewond toen een olietank in de chemische fabriek in de Duitse stad Gladbeck uit elkaar sprong. Enkele ge wonden verkeren in levensgevaar. Een inwoner van Eindhoven, de 67- jarige hetr J. Vis, is gisteravond om het leven gekomen, toen de door hem bestuurde auto op de kruising te Hapert in botsing kwam met een autobus met Belgische arbeiders, die was uitgeweken voor een 80-jarige wielrijder die p'otse- digde naar de drlemogendheden-confe- rentie over een kernproevenverbod. zal morgen de Verenigde Staten verlaten voor de komende conferentie te Mos kou. De conferentie, waaraan de Ver- tigde Staten, de Sowjetunie en Groot- Brittannië zullen deelnemen, zal 15 ju li geopend worden. De 71-jarige diplomaat zal vergezeld orden van een delegatie van negen personen. Het feit, dat William R. Ty ler, adjunct-minister van buitenlandse zaken voor Europese aangelegenheden, n Frank E. Cash. van het bureau! .Berlijn" van het departement. Harri- nan naar Moskou zullen vergezellen vindt zijn verklaring in het voorstel van premier Chroesjtsjef om het kern proevenverbod te koppelen aan een non- agressie-pact tussen de Navo en het Warschau-pact. Hoewel de Verenigde Staten een der gelijk non-agressie-pact niet kunnen sluiten zonder de toestemming van de 15 Navoleden wijst de aanwezigheid van deze twee Europa-deskundigen erop. dat Harriman in een positie zal verkeren om Chroesjtsjefs voorstel op de conferentie te bespreken. h1 eeft donte Kiy Zelfs afscheid nemen kan levensgevaarlijk zijn. Gisteren is het de 34-jarige Robert Kolms- berg uit Los Angeles overkomen dat hij bij het nawuiven van een aardige juffrouw par does in een etalageruit liep. Hij had op een reisbureau een trip naar Europa besproken. Toen hij het kantoor verliet draaide hij zich nog eens om de juffrouw-achter- het-loket nog eenmaal te kunnen bewonderen. Nu kan deze dame Robert in het ziekenhuis gaan opzoeken.... Mary Reveil uit New York kan maar niet be grijpen waarom premier Chroesjtsjef niet de bes te Russische zwemmers stuurt om met Europea nen een Kanaalzwem- race te houden. „De Russen sturen wel man nen en vrouwen de ruimte in, maar van lan- ge-afstand-zwemmen brengen ze niets te recht", klaagt Mary. Maar zij heeft dan ook een geweldige zwem- carrière achter de rug: ze was de eerste vrouw die de Mackinac Straat (25,6 km) overzwom, ook was zij de eerste die de straat van Messina „nam". Op haar pro gramma staan nog de Golf van Biskaje, de Galwaybaai in Ierland, het meer van Galilea en het meer van Genève. Een man, en zeker een Rus, is er niets bij. I In het centrum van de stad Mulhouse (Fr.) zal een Europaplein worden aangelegd uitsluitend voor voetgangers. Het bestuur van die stad stelt zich voor, als sym bool van de eenheid van Europa, in de be strating van dat plein, verdeeld in vierkanten van natuursteen ter grootte van twintig vier kante meter en om zoomd door een marme ren strook, dambordsge- wijs de wapens van 88 steden van de landen die zijn aangesloten bij de Raad van Europa te la ten aanbrengen. Ook het gemeentewapen van Amsterdam krijgt er een plaats. I Ook al zit men zijn le ven lang in de gevange nis. toch kan dit een hu welijkssluiting niet in de weg staan. De 22-ja- rige Livio Gordano uit Viterbo (Italië) is dezer dagen in een gevangenis kapel getrouwd met de 25-jarige Maria Pastore. Zij zag haar bruidegom voor het eerst twee jaar geleden op het televisie scherm. Livio zag er toen vuil en haveloos uit. Zij trok zich zijn lot zo aan dat zij besloot na der „contact" met hem op te nemen. Gisteren hebben de jonge echte lieden elkaar twee uur gezien en dit zal wei de langste periode zijn ge weest in de komende 25 jaar. Als Livio zich goed gedraagt zal hij in 1988 worden vrijgelaten om dan met zijn vrouw een j nieuw leven te beginnen. 1257) Zonder veel overdrijving zouden we dit artikeltje het hoofd kunnen geven; „De wonderbaarlijke redding van de halicitiden, of hoe de natuur haar schepselen voor uit roeiing behoedt". De halicitiden zijn bijen, waarvan vele soorten In het geslacht halictus zijn ondergebracht. Maar dat doet momenteel weinig terzake. Voldoende Is te weten, dat één van deze soorten bij het gra ven van een hol In de grond en tij dens het kneden van de stulfmeel- broodjes, bestemd voor het toe komstige broed, nogal eens bezoek krijgt van een sluipvlieg, die alle bezigheden met belangstelling volgt en de bijenmoeder bij het verrichten zaamheden duch tig in de weg loopt. Het halictus-wijfje stoort zich geen zier aan deze nieuwsgierige gast, die zij rustig haar gang laat gaan. Een overtuigend beeld van vreed zaam samenleven? Allesbehalve'. Tenminste van de zijde van deze sluipvlieg. Want dit dier acht de stutfmeelbroodjes die de bij zo zorgvuldig voor haar kroost beeft gekweekt, na herhaalde Inspecties juist geschikt voor haar eigen broed en daarom deponeert zij haar eie ren bij dit heerlijke maal en ver laat opgewekt de gastvrije bljenwo- Wat zich in het hol van de halic tus daarna afspeelt, is werkelijk deerniswekkend, want de vraatzuch tige vllegenlarven zullen alles voor de neuzen van de bijenlarven weg pikken, zodat het bljenhroed ver schrompelt en vermagert, waarna de lijken bovendien nog een heerlijk hapje voor de parasieten zullen op leveren. TOCH IS HET ZO! Nóg zou de bijenmoeder in staal zijn het lot dat haar kroost be dreigt te keren, Indien zij na het vertrek van de vlieg slechts een enkele blik ln het hol zou werpen om te constateren aan welke beproe vingen de hijenlarven worden on derworpen. Maar de bij schijnt vol slagen onverschillig voor dc toe komst van haar nageslacht en kijkt nergens naar om. De hier bedoelde bijensoort brengt twee generaties voort. Het geringe aantal larven die in het voorjaar aan de vraatzucht van de sluipvlieg- larven zijn ontkn- groelen op tot volwassen h(Jen die ln Juli de tweede generatie zullen voortbrengen. De zorgeloze bijenmoe- der van daarnet, Is dus grootmoeder geworden. Maar denkt u niet dat het leven haar niet rUper heeft gemaakt. Integendeel, zij heeft haar lesje ge leerd en fungeert nu bij haar kin deren als portierster. Wie de In gang van het hol wil betreden, stuit direct op de bijengrootmoeder die met haar kop de opening afsluit en Iedere indringer op de vlucht Jaagt. Onbewegelijk houdt zij de wacht en verlaat haar post niet. tenzij een van baar dochters moet passeren. Dan gaat zij even opzij om de door tocht vrij te maken, maar direct daarna herneemt zij haar plaats In de portiersloge, zodat haar kleinkin deren zorgeloos en onbedreigd zich kunnen ontwikkelen en de soort ln stand blijft. Nu moeten we ook eens wat merk waardigheden vertellen die niet waar zijn gebleken. (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5