Broenei niet in de federatie Maleisië Proces tegen dr. Globke in Oost-Berlijn begonnen Europa's geurige lichte pijptabak Betrekkingen tussen oost en west worden beter Gemeenschap van dieren Nazi wist geheimen van Jalta en Teheran Rus wilde dat Martelli baan in Amerika zocht hi een. &on,fce v# s DINSDAG 9 JULI 1963 "Newsweek over spionage: 'Amerika wacht nu op onthulling over Skyholt Het Amerikaanse weekblad News week heeft geschreven dat de Ameri kaanse inlichtingendienst kribbig wacht op schokkende nieuwe onthullingen over Russische spionage in Engeland, waar bij volgens zeggen gegevens over de Skyboltraket zouden zijn uitgelekt. Britse functionarissen hebben Londen- se persberichten hierover tegengespro ken, maar volgens het weekblad zou men in Washington menen dat dit wel het geval is. De kwestie van de achter het ijzeren gordijn verdwenen Britse journalist Ha rold Philby is gisteren in het Britse La- Jerhuis aan de orde geweest, toen or.- er-minister van buitenlandse zaken Heath vragen van Lagerhuisleden over deze zaak beantwoordde. Minister Heath werd onder meer ge vraagd waarom het ministerie van bui tenlandse zaken Philby in 1956 bij het zondagsblad Observer had aanbevolen, niettegenstaande het feit dat Philbv door hetzelfde ministerie in 1951 uit vei ligheidsoverwegingen was ontslagen. Heath zei hierop dat de aanbeveling was gedaan op grond van een in 1955 door de toenmalige minister van bui tenlandse zaken Harold Macmillan in het Lagerhuis afgelegde verklaring dat er op dat ogenblik tegen Philby geen be wijzen bestonden. Men was toen van mening dat het niet onredelijk en niet onverstandig was Philby aan een be trekking te helpen. Op 31 aug. een feit Engeland en vier „Gemebest"-gebie- den hebben gisteren overeenstemming bereikt om op 31 augustus a.s. een nieuwe federale staat Maleisië te vor men, die in Zuidoost-Azië zal dienen als bolwerk tegen het communisme. Broenei doet niet mee. ering op Marlborough Adoela naar Londen Premier Cyrille Adoele van Kongo heeft een uitnodiging aangenomen om een officieel bezoek van vier dagen aan Engeland te brengen, beginnend 22 juli, aldus deelt het Britse ministerie van bui tenlandse zaken mee. Dit sohijnit het begin te zullen worden van een periode van formele verzoening tussen Engeland en Kongo na een tijd van uitermate koele betrekkingen. Bonn: alleen maar propaganda Voor h t hooggerechtshof in Oost-Berlijn is gisterochtend het proces begonnen tegen de 64- jarige r1 Hans Globke, staats secretaris van de bondskanselarij in Bonn en rechterhand van kanselier Adenauer. Hij wordt bij verstek berecht. Volgens de acte van beschuldiging heeft Globke door zijn activiteit tussen 1932 en 1945 de dood van miljoenen Joden mede-veroorzaakt. Hij zou als ambtenaar van het ministerie van binnenlandse zaken hebben meege werkt aan de Neurenbergse Jodenwet- ten en vooral aan die, welke „een definitieve oplossing van het Joden vraagstuk" beoogden. Hij zou de grondslag hebben gelegd voor het be wind van Hitier. De acte van beschuldiging telt 255 bladzijden en berust op documenten uit Polen. Tsjecho-Slowakije, Hongarije en uit de nazi-archieven. Juristen en jour nalisten uit verscheidene landen wonen het proces bij. De regering in Bonn heeft verklaard voor Gemebest-zaken Duncan Sandys, door premier Toenkoe Abdoel Rahman van Malakka, door minister-president Lee Koean Yew van Singapore en door poli tieke leiders van Serawak en Noord- Borneo. Op het laatste moment weigerde sul tan Omar Ali van het kleine olierijke Broenei op de kust van Borneo de over eenkomst te tekenen, omdat hij geen voorrang kreeg boven de heersers van alle andere staten van de nieuwe fede ratie Maleisië. Halv :e maan federatie zal derhalve be staan uit Malakka, Singapore, Sewarak en Brits-Noord-Borneo, een gebied van ruim 325 000 vierkante kilometer, dat zich als een halve maan via de Zuidchi- nese zee uitstrekt van Thailand tot bij de Philippijnen. Vlak voor de ondertekening zei Toen- koe Abdoel Rahman over de terugtrek king van Broenei: „Het is betreurens waardig, dat de onderhandelingen alleen afgebroken zijn over de kwestie van de voorrang van zijne hoogheid de sultan van Broenei, aangezien over alle andere kwesties overeenstemming werd bereikt". Indonesië Een groot deel van de Chinezen is boeddhist. De meeste Maleiers zijn mo hammedanen. De federatie heeft veel verzet ondervonden van de zijde van Indonesië en de Philippijnen. Indonesië maakte bezwaar tegen de opname van de gebieden op Borneo. Soekarno was van mening dat een volksraadpleging zou uitwijzen dat de inwoners voor Indonesië zouden kiezen of zelfstandig zouden wil len zijn. Hij beschuldigde Engeland er- de federatie met spoed door te drij- zonder rekening te houden met de sen van de bevolking. Argentinië: Illia won maar is beslist nog geen president Nadat gisteren ruim 80 procent van de stemmen waren geteld bleek dr. Illia nog steeds de onbetwiste lei der in de zondag gehouden verkie zingen voor het kiescollege, dat een Argentijnse president moet aanwij zen. Een absolute meerderheid no dig om president te worden heeft hij mede door het grote aantal blan- costemmen echter niet. De stand was: dr. Illia 2.318.82 stem men, Oscar Alende 1 481.560 en gene raal Aramboeroe 1.221.213. Blanco stemmen: 1.338.815. De zetelverdeling wordt naar verwachting als volgt: teerste cijfer voor het kiescollege, het tweede voor de Kamer van Afgevaar digden): Illia 169 - 69, Alende 106 - 45, generaal Aramboeroe 80 - 31. De aan hangers van Juan Peron hadden opge roepen blanco te stemmen uit protest tegen het verbod peronistische kandida ten te stellen: de opperbevelhebber Ge neraal Ongani zei hiervan: „Dit maakt het hele leger gelukkig. De nachtmer- die die de strijdkrachten verdeelde, is voorbij". - Deze week zou een „protestweek" door de peronisten worden georgani seerd. Zij kunnen een staking uitroe pen, want de vakverenigingen zijn peronistisch gezind. Gisteren waren echter nog geen ongeregeldheden ge meld. Brits schip binnen kwartier gezonken In de Straat van Gibraltar heeft zich gisterochtend vroeg een aanvaring I in dichte mist voorgedaan tussen heti Amerikaanse schip Santa Emilia (7.2511 ton) en het 3.604 ton metende Britse i vrachtschip Patrician, dat binnen een| kwartier zonk. Het Amerikaanse vaar-| tuig, dat een gat boven de waterlijn kreeg, heeft 34 bemanningsleden van de patrician in Gibraltar aan wal ge zet. De kapitein, eerste stuurman en ra diotelegrafist worden vermist. Er wa ren geen passagiers aan boord. West Side Story in Moskou Op het filmfestival in Moskou is de j Amerikaanse film West Side Story ge draaid buiten mededinging. Het pu-| bliek, voor het merendeel Russen, klap te herhaaldelijk enthousiast, vooral na de dansscènes. Ook de kleurenfotografie! trok sterk de aandacht. Stanley Kramer, de regisseur, waar- schuwde dat de film slechts een deel van het Amerikaanse leven toonde. Hij wekte zijn gehoor op niet alleen de bo men, maar ook het bos te willen zien. De organisatoren zijn teleurgesteld over het geringe aantal filmsterren dat voor het festival naar Moskou is geko men. Alleen Danny Kaye en Tony Cur tis zijn er. Op de komst van Sophia Loren durft men niet meer te rekenen. In het eerste half jaar van 1963 zijn •47 personen uit Oost-Duitsland naar Ne- dersaksen gevlucht. aantal toekomstige slachtoffers heeft kunnen waarschuwen. Dr. Globke heeft aangekondigd dat hij zich deze herfst zal laten pensioneren. Tweede keer Het is de tweede keer dat men in Oost-Duitsland een Westduitse politicus bij verstek berecht. In 1960 veroordeel de het Oostduitse hooggerechtshof de toenmalige Westduitse minister van vluchtelingenzaken, Theodor Oberlan- der bij verstek tot levenslange ge vangenisstraf wegens zijn activiteit onder het nazi-regime. Oberlander legde kort na de uitspraak zijn minis terfunctie neer. In Bonn heeft de regeringswoordvoer der Von Hase het proces beschreven als een communistische propagandazet, ken nelijk het toppunt van de hetze tegen de naaste medewerker van de kanselier hetze welke reeds jaren duurt. Cijfers gelezen op raket in ruimte De sterrewacht te Kaapstad heeft on langs tijdens nachtelijke waaniemingen de cijfers kunnen lezen, die geschilderd waren op de flanken van een Russische raket, welke op een hoogte van 225 km om de aarde cirkelt. De raket, die heldere lichtflitsen af geeft. is in april van dit jaar gebruikt n een satelliet te lanceren. Toen op de sterrewacht de raket met ;n kijker gevolgd werd waren duide lijk de cijfers ,196310" leesbaar, naar verluidt heeft het cijfer betrekking op de tiende Russische raket, die dit jaar gelanceerd is. Russisch convooi op Cuba aangevallen? Volgens Cubaanse ballingen is een Russisch legerconvooi in Cuba in een hinderlaag gelopen. Op de lange Bacu- nayaque-brug op de grens van Havanna en Matanzas zou een gevecht van 2 uur geleverd zijn. In deze strijd zouden 15 militiemannen van Castro gesneuveld en 50 andere gewond zijn. In een communique van „revolutio naire eenheid" wordt gezegd, dat de querilla's de weg met drie vrachtauto's geblokkeerd hadden. Zij schoten van beide kanten op de Russische voertui gen die met oorlogsmateriaal beladen Overleg Soekarno trok zijn protsst ir. na een bijeenkomst met Toenkoe Abdoel Rahman op 31 mei. Eind deze maand zal te Ma nilla een nieuwe drielandenconferentie plaatsvinden tussen Abdoel Rahman, Soekarno en president Macapagal van de Philippijnen om te besluiten of overleg over deze gebieden mogelijk is na het :--*-llen van de federatie. Philippijnen maken aanspraak op delen van Noord-Borneo en een aantal eilanden in de Zuidchinese zee. De Brit se regering heeft de aanspraken catego risch van de hand gewezen. Een Amerikaans-Israëlische archeolo gische expeditie, die opgravingen verricht bij Asdod ten zuiden van Tel Aviv, heet4, gemeld een fragment van een basalten steen te hebben gevonden, waarop in scripties in spijkerschrift zijn aangebracht. Men neemt aan dat het fragment meer 2600 jaar oud is, vermoedelijk uit de van Sargon van Assyrië (721705 Christus). Nu in Europees jasje Uit vier continenten komen ze naar Groningen, de achttien kostbare tabakken waarvan Niemeyer Voor trekkers maakt. Voortrekkers: de geliefde tabak van alle Europese pijprokers die van licht en geurig houden. „Niet alle negers tegen geweld" Direct na het vertrek van troepen van de nationale garde uit de Amerikaanse stad Cambridge zijn daar gisteren weer betogingen tegen de rassenscheiding be gonnen. Elf betogers (aoht negers en drie blan ken) zijn verwijderd uit een restaurant, waar alleen blanken mogen komen. Zij zetten huil betoging op straat voort. In New York heeft de leider van de militante beweging van negers er voor gewaarschuwd, dat er in New York wel eens bloedige relletjes kunnen komen, omdat niet alle zwarte mensen tegen ge weld zijn. De- Franse ex-luitenant Daniël Godot, die wegens OAS-activiteiten is veroor deeld tot 20 jaar dwangarbeid, is in de gevangenis van Fresnes in het huwelijk getreden met de dochter van een Parijse industrieel. Verwachting Paul-Henri Spaak: Uitvoerig gesprek met Chroesjtsjef DE oud-secretaris-generaal van de NAVO, de Belgische mi nister van buitenlandse zaken Paul-Henri Spaak, is ervan over tuigd dat de betrekkingen tussen oost en west beter zullen wor den. Hij zei dit gisteren na af loop van zijn gesprek met de Russische premier Chroesjtsjef in Kief. De goedgehumeurde be windsman liet doorschemeren dat er slechts weinig „wereldproble men" aan de orde waren geko men. De meeste onderzoekers menen plan der dieren ten grondslag lag. dat de sociale dlerengemeenschappen Maar er zijn ook onderzoekers die zijn ontstaan uit de samenleving van de harmonische eenheid van de In- enkele individuen, waaruit aanvan- sectenstaat toeschrijven aan onbe- kelijk een simpele arbeidsverdeling kende construerende krachten die en op den duur de harmonische or- bij de schepping hiervan optreden, ganisatle zou zijn gegroeid. Om het (Een standpunt dat met het voor dus even simpel te stellen: een gaande overigens niet in tegenspraak paar mieren wonen vlak bij el- hoeft te zijn, mits men elkaar over kaar in een holletje van de grond en weer wil begrijpen). De argu- en graven daar ijverig hun gangen, menten hiervoor zijn steekhoudend Terwijl een van beiden hard aan genoeg, want neemt men uit een het graven is en een gang vervaar- bijenvolk de bouwarbeiders weg, zo- digt die meer ruimte heeft dan voor dat in de korf géén wasvormende één gezin noodzakelijk is, denkt de dieren aanwezig zijn en dus een andere mier: „Kom, ik kon wel noodtoestand ontstaat, dan blijken even de boodschappen gaan doen", de oude bijen wier wasvormende Het dier voegt daad bij het woord en gaat een of an dere prooi opschar relen (óók groter dan voor de be hoefte van één gezin nodig is) en sleept die naar het hol om de gravende mier mee te laten delen. Aldus zou de eerste arbeidsverdeling hernieuwde TOCH IS HET ZO! klieren reeds wa ren ingeschrompeld, desondanks was te kunnen maken. Er heeft zich in hun lichaam nl. een vet- weefsel met voed selrijke cellen ge vormd, die de ver ouderde wasklieren tot nieuw leven en activiteit aanzetten. onder de mieren tot stand zijn ge- M.a.w. het bijen lichaam reageert bracht en uit deze nog sobere sa- doeltreffend op toestanden die zich menwerking zou dan het zeer Inge- geheel bulten het dier om voltrek- wikkelde apparaat van de mieren- ken. staat zijn gegroeid. Iets dergelijks gebeurt ook indien Dit is natuurlijk een opvatting, alle oudere bijen uit een volk wor- mits men in het oog houdt, dat de den weggehaald, zodat er niemand natuur van de dieren er dan ook over is om de boodschappen te doen. inderdaad op gericht moet zijn ge- Dan nemen de Jonge bijen van 8 weest op den duur een sociale ge- dagen oud reeds de buitendienst mcenscliap te gaan vormen. Anders waar, terwijl ze In normale omstan- is noch het meegraven voor een an- digheden pas na 3 weken deze Tune- der, noch het meedelen in de buit tie kunnen uitoefenen. En doet men denkbaar. Wanneer we in het oog het omgekeerde, d.wz. worden al- houden, dat mieren, die niet tot het- leen oude bijen in de korf achter zelfde nest behoren elkaar meestal gelaten, zodat er geen voedsters vermoorden, zodra zij elkaar ont- iljn om het broed te verzorgen, dan moeten, lijkt een samenwerking van behouden de meest geschikte bijen deze dieren, tot stand gekomen door dus de jonsten van de oudjes toevalsfactoren, een volslagen onmo- veel langer hun voedselklleren dan gelijkheid. Wil men de volmaakte normaal. Ook hier dus de raadsel- sociale gemeenschappen van deze aohtige wet die het leven regelt dieren dus ontstaan denken uit een- overeenkomstig de noden! voudiger samenwerking in vroegere Daarvan leveren ook de halicitl- tijden, dan zal toch in de eerste den frappante voorbeelden, plaats rekening moeten worden ge houden, met de mogelijkheid dat H. Pétlllon deze sociale eenheid reeds In het (Nadruk verboden) Volgens het Russische persbureau Tass hebben de beide staatslieden een gesprek gehad dat in een „sfeer uan openhartigheid en wederzijds begrip" gevoerd. Svaaks overleg met Chroesjtsjef wordt beschouwd als een onderdeel van de peilingen van het Westen vóór de kernstopconferentie in Moskou die maandag begint. Aan deze conferentie nemen zoals gemeld vertegenwoordigers van de Sowjet- unie, de V.S. en Engeland deel. Naar bekend is Spaak voorstander van een niet-aanvalsverdrag t landen van het Warschau-Pac. van de NAVO. Het is mogelijk dat pre mier Chroesjtsjef Spaak heeft willen raadplegen óm te weten te komen hoe de landen die niet aan de Moskouse ferentie deelnemen over dit probleem denken. De besprekingen tussen de Russische premier en de Belgische minister wer den bijgewoond door Podgorny, secre taris van het centrale comité van de Russische communistische partij en Va lerian Zorin. vice-minister van buiten landse zaken van de Sowjetunie. De heer Spaak zou vandaag naar zijn land te- Spionageproces in Karlsruhe Dubbel spel werd tenslotte ontdekt Een vroegere officier van de in lichtingendienst van de nazi's, Heinz Felfe, die ervan wordt be schuldigd voor de Russen te heb ben gespioneerd (volgens velen was hij een van de belangrijkste agenten van de Russen in het Westen) heeft gisteren voor het gerechtshof in Karlsruhe ver klaard, dat hij tijdens de tweede wereldoorlog inlichtingen over de conferenties in Jalta en Teheran heeft verkregen van een medewer ker van Allan Dulles, de huidige chef van de Amerikaanse CIA. Ook zei hij dat de Engelsen hem student aan de universiteit van Bonn hadden laten worden om te onderzoe ken of daar communistische infiltra tie plaats had. Het proces wordt gevoerd tegen twee leden van de Bundesnachrichtendienst, de spionagedienst van West-Duitsland, die een dubbele rol gingen spelen en tien jaar lang geheimen aan de Russen verklapten. Het zijn de 45-jarige Felfe en de 61-jarige Hans Clemens. Samen met hen staat terecht Erwin Tiebel, die als verbindingsman optrad en ook reeds voor de nazi's had gewerkt. Felfe zou er zelfs in zijn geslaagd tij dens zijn voorlopige hechtenis met de Russen in contact te blijven. Hij werd gearresteerd toen hij werd ondervraagd over iemand van het ministerie van fensie, die voor de Russen was gaan spioneren. Zijn ondervragers ontdekten, dat Felfe veel meer wist dan hij uit hoofde van zijn functie kon weten. Men gelooft dat de tips die Felfe aar Russen gaf de arrestatie en mogelijk de dood van vele westelijke agenten tus- ;n 1953 en 1963 heeft veroorzaakt. Felfe vertelde dat hij in 1943 in dienst trad van de nazi's. Al gauw werd hij hoofd van de afdeling Zwitserland, ir welke functie hij in contact kwam mei de CIA in Zwitserland met aan hei hoofd Allan Dulles. Eind 1944 werd hij in Nederland ge detacheerd voor spionage achter de ge allieerde linies. Door de Canadezen is hij krijgsgevangen gemaakt. Har rrinian Wat betreft de kernstopconferentie In Moskou kan nog worden opgemerkt dat de Amerikaanse president, Kennedy, vandaag uitvoerig overleg gepleegd heeft met Averell Harrlman. die de V.S. in de Russische hoofdstad hoopt te verte genwoordigen. Ook de minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, ondermi nister George Ball, dc vroegere ambas sadeur in Moskou. Llewellyn Thomp son, en de minister van defensie, McNa- mara, woonden de bespreking bij. Har rlman zal donderdag naar Moskou trekken. Een van de eerste daden van de nieu we Griekse regering is geweest dat zij het voorstel van de Sowjetunie om in te stemmen met ten atoomvrije zone in het Middellandse Zeegebied met kracht van de hand heeft gewezen. In een uitvoerige nota heeft de regering van premier Pipinelis uit de doeken ge- daar waarom zij voor het voorstel niet D.D.R. beschtildigt: Amerikaanse MP in hechtenis Het Oostduitse ministerie van defensie heeft Amerikaanse militairen ervan be schuldigd. dat zij vorige week woensdag vanuit de Westberlijnse enclave Stein- stuecken die in Oost-Duitsland ligt, met machinepistolen en traangasbommen Oostduitse grenswachten hebben bestookt. Dankzij het beheerste optreden van de grenswachten waren ernstige ontwikke lingen voorkomen. Een Amerikaanse militaire woordvoer der in West-Berlijn deelde naar aanlei ding van de beschuldiging mee, dat een Amerikaanse politieman zich in hechte nis bevindt naar aanleiding van een in cident in Steinstuecken in de vroege och tend van vorige week woensdag. Er was nog een onderzoek gaande. Volgens doorgaans welingelichte krin gen zou de schade aan Oostduitse zijde slechts uit vier elektrische lampen be staan. Traangasbommen zouden bij het incident niet zijn gebruikt. De Portugese minister van buiten- ilandse zaken Nogueira heeft aan de Ne- derlandse ambassadeur in Lissabon, de heer Schuurman, het grootkruis in de Orde van Christus uitgereikt. De heer Schuurman, die sedert augustus 1957 am bassadeur in Portugal is geweest, keert [thans naar Nederland terug. V.S.-betalingsbalans kampt nog steeds met tekort De Amerikaanse minister van finan ciën, Douglas Dillon, heeft verklaard dat de vooruitgang in de richting van be ëindiging van het tekort op de betalings balans teleurstellend langzaam is geweest. President Kennedy heeft bij het Ameri kaanse congres een wijzigingsvoorstel voor de begroting 1964 ingediend, da4, ten doel heeft de betalingsbalans-positie van de Verenigde Staten te verbeteren door het toestaan van een soepeler gebruik van deviezen voor de behoeften der Ame rikaanse regering. Als het wijziginsvoorstel wordt goed gekeurd zal de Amerikaanse regering on middellijk en voor alle soorten behoeften gebruik kunnen maken van de in haar bezit zijnde deviezen, waarvan het ge bruik op het ogenblik beperkt moet blij ven tot de financiering van de twee land bouwprogramma's en het ruilprogramma van het ministerie van buitenlandse za- Van officiële zijde is meegedeeld, dat reserves die op deze wijze vrij zouden komen, een bedrag van 75 miljoen dollar vertegenwoordigen Haat Clemens begon zijn nazi-loopbaan 1931, bij de geheime partijpolitie. Tot het begin van de oorlog was hij in Dresden werkzaam. Na een cursus ir Berlijn werd hij in 1943 naar Rome ge stuurd. In 1948 is hij in Italië berecht wegens zijn aandeel in het terechtstel len van 300 gijzelaars tijdens de oor log en werd vrijgesproken. De Russen vroegen hem in 1949 vooi hen te gaan werken. Hij had dat ge daan, vertelde hij, omdat hij de Ameri kanen „haatte als de pest" en omdat hij de luchtaanval op Dresden wilde wreken. Hij zei dat de Amerikanen hem iedere dag hadden geslagen toen hij ge vangen zat. De Russen waren in hoofd zaak geïnteresseerd in de Westduitse contra-spionagedienst, die onder leiding staat van ex-generaal Reinhold Gehlen. Kennedy bemiddelt in spoorwegstrijd President Kennedy heeft besloten per soonlijk te bemiddelen in het Ameri kaanse spoorwegconflict om te trach ten een algemene spoorwegstaking te voorkomen. De Amerikaanse president heeft voor vanmorgen de vertegenwoordigers van de spoorwegdirecties en de vakbonden van spoorwegpersoneel bij zich ontbo- Als deze poging eveneens mislukt kan Kennedy het Congres om toestem ming verzoeken voor het nemen van noodzakelijke noodmaatregelen. De vakbonden hebben een algemene staking afgekondigd die woensdag om middernacht zal ingaan (donderdag 0500 uur Ned. tijd). De spoorwegdirecties achten stoker* onnodig geworden nu zij de stoomloco motieven vervangen door dieseltreinen. De vakbonden echter eisen dat de sto kers als hulpmachinisten in dienst wor den gehouden. Kadar naar Moskon De Hongaarse premier. Janos Kadar, is gisteravond aan het hoofd van een de legatie voor een vriendschapsbezoek naar Moskou vertrokken. Het Hongaarse pers bureau meldde dat de delegatie bestaat uit leden van de Hongaarse communis tische partij en regering. Het bezoek wordt gebracht op uitnodiging van de Russische regering en het centrale co mité van de Russische communistische party. In Surhuisterveen is gisteravond de 64-jarige voetganger O. Hoekstra uit Sur huisterveen bij het oversteken van de Jan Binneslaan in zijn woonplaats aange reden door een autobus van de firma Fok- kinga en Snijder uit Surhuisterveen. De heer Hoekstra, die de autobus vermoede lijk niet heeft gezien, werd met onder meer een schedelbasisfractuur overge bracht naar het ziekenhuis in Drachten, waar hij in de loop van de avond is over- De atoomgeleerde Guiseppe Martelli, die ervan wordt beschul digd de wet op de geheimen te hebben geschonden, verklaarde gisteren voor de rechtbank, dat de Russische diplomaat Karpekof er bij hem op had aangedrongen een functie te aanvaarden aan de Amerikaanse Princeton-uni- versiteit. Martelli zei dat hij degene was die er voor zorgde dat de onderhandelin gen over deze baan mislukten. Hij wil de geen geheimen kennen om ook niet het gevaar te lopen ze te verraden. De Russen hadden zeer veel belang stelling voor Amerika. Een soortgelijk verhaal vertelde Martelli over een baan aan een laboratorium in Frank rijk. Martelli kreeg verschillende waar schuwingen over „zijn gedrag" van Kar pekof. Deze werd beschreven als „in specteur" van zowel Martelli als van de onlangs veroordeelde spion VassalL Karpekof verdween enkele dagen voor diens arrestatie. Volgens Martelli dreigde Karpekof dat mensen die niet aan spionage voor de Sowjetunie willen meewerken werden geliquideerd. Wenen Op last van Karpekof had Martelli een instructiebijeenkomst van de Russische geheime dienst in Wenen bijgewoond. Daar ontmoette hU een Russische geleer de die hij wel van vroeger kende. Deze was zeer verlegen geweest met zijn hou ding, hetgeen Martelli zeer waardeerde. Zijn voornaamste punt van verdediging was echter gebaseerd op het feit, dat hij door de Russen tot spionage was ge dwongen omdat zijn vrouw hun twee kinderen mee naar de Sowjetunie wilde nemen. Martelli gaf toe een aantal onware verklaringen te hebben afgelegd. Hij ontkent echter van plan te zijn geweest geheime inlichtingen te verstrekken. Daar zou hij de kans niet eens voor heb ben gehad. Advertentie) Knutselaars lijmen met VELPON va" Ceta-Bever I Op een vliegveld bij Aarhus in Denemarken heeft men een vliegtuig met een.... lasso gevan gen. Het sportvliegtuigje ging er zonder bestuur der vandoor toen deze bezig was de motor met een draai aan de pro peller te starten. Nadat zonder resultaat was ge probeerd de brandstof tank van het op het vliegveld rondtollende toestel lek te schieten, wist men een touw om een der vleugels te wer pen. De piloot kon toen in de cockpit klauteren. I Moeite moet worden beloond dacht de AKU- dlrectie toen zij een idee van de heer R. Joling, die werkzaam is bij de AKU in Emmen, on der ogen kreeg. Zijn in gezonden voorstel betrof een wijziging in de werk wijze bij het schoonma ken van filtermateriaal. Het verbruik van de hoe veelheid grondstof voor deze filters is hierdoor sterk afgenomen. De be loning voor de heer Jo ling 1.135) was de hoogste die dc AKU ooit heeft toegekend. I De Franse avonturier René Lescombes, die be zig was de Atlantische Oceaan over te steken in een klein vaartuig van west naar oost, is begin juni verdronken. Zijn lijk is door een Portuge se visser gevonden. Her haalde malen is Les combes, die eigenlijk taalleraar was, bij zijn pogingen de Oceaan over te steken op het nippertje aan de dood ontsnapt. De politie in Brussel heeft zich gisteren in Brussel van haar „bes te" kant laten zien. Om te bereiken dat haar vakbond door de over heid wordt erkend heeft zij gedurende enkele uren een stiptheidsactie gevoerd, waarbij vrij wel alle voertuigen, w.o. bussen en trams, wer den aangehouden om de chauffeur c.q. bestuur der op zijn papieren te controleren. Grote ver tragingen waren het ge volg. I Bij het uitzoeken van een horloge kan men be ter niet vragen naar een exemplaar van de Fran se horlogemakersfamilie Brequet. Op een veiling in Londen heeft een van de mooiste zakhorloges van dit geslacht een be drag van ruim 85.000 opgebracht. De koper (die uit Lissabon afkom stig is) zou het zelf niet durven dragen. I Doordat de familie Boesman gisternacht in een ballon boven het vliegveld van Oslo vloog hebben verscheidene vliegtuigen hun koers moeten wijzigen. De raad voor de burger luchtvaart in Noorwegen is hier zeer over ge belgd temeer daar de ballon geen navigatie- lichten zou hebben ge had. Of tegen de Neder landers een strafvervol ging zal worden inge steld is nog niet bekend. De landing geschiedde evenwel zonder ongeluk* ken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5