Uw probleem is het onze Tarief aardgas moet lager zijn G.S.I. is de crisis van 1962 nu te boven OPGAVE VAKANTIEADRES Een woord voor vandaag Vrije Evang. Gemeenten niet in W ereldraad Tarieven nooit verlagen ten nadele binnenvaart Krachtig optreden politie was betogers bekend 2 DINSDAG 9 JULI 1963 N" ANDERZIJDS BIJBELONDERWIJS JN het christelijk schoolblad Onze Vaca tures gaat de heer Kuperus de praktijk van het bijbels onderricht op de lagere school na. H\j schrijft onder meer: ■piJBELSE Geschiedenis staat da- -D gelijks als eerste vak op de lesroosters van de Christelijke scholen. En die geschiedenis wordt verteld. Dat is altijd zo geweest. We bereiden ons voor op onze ver telling en proberen zeker voor dit „vak bij te blijven. Verteltech nieken zijn ontwikkeld. Handleidin gen samengesteld in groten getale. De besten onder onze vertellers vertrouwden hun vertellingen toe aan de drukker tot leeringhe van beginners of vertellers van tweede of lagere orde. Hun werk bleef niet zonder suc ces. Tot vandaag ligt op menige lessenaar een kinderbijbel. Of men hoort duidelijk dat niet de spreker de auteur van het verhaal is. nog kan een leerling vreemd zijn aan, of onbekend met, de Bij bel als hij de school verlaat. Wij zeggen zo graag, dat de school moet opvoeden voor het le ven. Maar dat geldt dan zeker niet voor het levend en bewust leren gebruiken van het Boek, dat ten Leven leidt. We leren onze kinderen de schep pingsdagen, de Richteren, de dis cipelen, de bijbelboeken enz. Ma ken we hen ook vertrouwd met de Bijbel? Met het dagelijks gebruik? Als we alleen maar vertellen, hoe verdienstelijk ook. en hen niet ge regeld de Bijbel in handen geven, l?eleven ze dit vertelhalfuurtje als elk dito van een ander vak. De we reld verandert Het opgroeiend ge slacht moet met een heel wat ma gerder „geestelijke opvoeding" toe. Wij hebben al niet meer de edit huiselijke godsdienstoefening ge kend. maar de Bijbel werd toch in vele gezinnen gelezen. Wat een vor ming ging eruit van het Christelij ke verenigingsleven als knapen-, meisjes-, jongedochters- en jonge lingsvereniging. Daar werd niet of weinig ver teld. maar op allerlei manieren de Bijbel gehanteerd voor inleiding, opstel of discussie. Vele van deze verenigingen bestaan niet meer. Of zijn omgezet in knutsel- of andere gezelligheidsclubs. Vraagt men de leiders er naar, dan blijkt dat zij niet. of met moei te iets geestelijks aan de jeugd kwijt kunnen. Dus de school met de Bijbel is meer nodig dan ooit. Echt de bakens moeten dan wel verzet. De school moet dan werkelijk School met de Bijbel zijn, en niet alleen School met de (Bij- bel-) Vertelling. De waarde van vertellen is en blijft groot; we zullen het nooit zon der kunnen doen. Maar we zul len meer en op velerlei wijze de Bijbel op school moeten gebruiken. Zelf terugtreden. En de Bijbel meer laten spreken. Ge makkelijk? Zo in de trant van: 'k Heb geen tijd gehad me voor te bereiden, 'k Ga maar Bijbellezen vanmorgen? Voor de klas van dezulken maakt het geen verschil of een onderwij zer vertelt, dan wel op een ande re manier deze les „geeft". In te- Het woord is nu niet alleen aan ons. De ervaring leert, dat uit elke klas bij een intensief Bijbelgebruik de kinderen de passieve luisterhou ding laten varen en tot reacties ko men. En reacties van de klas ei sen prepareren. ENKELE suggesties: Er staan ve le verhalen in de Bijbel die zich uitstekend lenen om voorgelezen te worden door u, terwijl de leerlin gen in de Bijbel meelezen. Als twee hetzelfde zeggen is het nog niet hetzelfde. Als twee predi kanten in de kerkdienst hun bijbel gedeelte voorlezen, gaf de een voor ons slechts een opsomming of me dedeling van de feiten. Terwijl de andere ons aanspreekt als was het de preek. Waarmee maar gezegd wil zijn, dat wij er ons uiterste best op moeten doen, zo'n gedeelte zo goed en aansprekend mogelijk voor te lezen (let op het Bijbellezen voor N.C.R.V. en K.R.O. 's morgens en 's avonds tegenwoordig). Na afloop mogen de leerlingen vragen stellen. Geef een Bijbelge deelte op (leer ze nooit naar het bladzijdenummer te kijken, maar het op te zoeken naar de bijbelboe ken en de hoofdstukken). Ze bestuderen dit enige tijd. Houd nu met hen, wat we een klassege- sprek plegen te noemen. Persoon lijk vind ik dit vaak een der mooi ste en voor mijn gevoel vrucht baarste lessen: waarbij de sfeer vaak is als een „geslaagde vertel ling." Geef daags tevoren de geschie denis op, die door een der leerlingen thuis voorbereid en de volgende dag door hem of haar op school verteld moet worden. Druk hen op het hart, dat het beste is, als dit gedeelte thuis met de huisgenoten besproken wordt. De ervaring leert, dat ze het graag doen en dat men af en toe vragen van thuis kan ver wachten over het Bijbelgedeelte. Prachtig lenen de evangeliën zich voor eenvoudige vergelijkende bij belstudie. Geef de leerlingen op dracht van gelijksoortige geschiede nissen of gelijkenissen de punten van overeenkomst en verschil op te zoeken. Gerust mag ik nu „enz." „enz." zeggen, zonder daarmee uiit te drukken, dat de mogelijkheden juist uitgeput zijn, wat nog al eens gebeurt. Ieder vindt zijn mogelijk- èn on mogelijkheden. Als de doelstelling van de School met de Bijbel maar is, voor dit en het toekomstige ge slacht middels het Kind met de Bijbel, de Mens met de Bijbel te kweken in het Nederlandse volk. Dank zij reorganisatie yOOR het Gereformeerd Socio logisch Instituut is het jaar 1962 zeer moeilijk geweest, zo blijkt uit het zojuist verschenen jaarverslag. Met name financiële zorgen hebben het voortbestaan van het Instituut in gevaar ge bracht. Dank zij ingrijpende reorganisatiemaatregelen is het dieptepunt in de crisis nu even wel overwonnen. In een verslag van de werkzaam heden van het Instituut wordt in de eerste plaats gememoreerd het reeds in 1960 aangevangen „onderzoek naar de structuurveranderingen in Neder land". In het verslagjaar kwam het onderzoek gereed. Het werd uitge voerd in opdracht van de synodes van de Gereformeerde Kerken, de Chris telijke Gereformeerde Kerken en de Gereformeerde Gemeenten. Het resultaat is neergelegd in een uit drie delen bestaand rapport ge titeld Veranderend getij. Het eerste deel bevat in hoofdzaak een analyse van de demografische ontwikkeling van de Gereformeerden en progno ses van de toekomstige ledentallen, het tweede geeft een inventarisatie en analyse van de bestaande ontwik kelingsplannen in Nederland, terwijl het derde deel de gevolgen van de beschreven structuurveranderingen voor het kerkelijk leven beschrijft. Onder de gereedgekomen onderzoe kingen wordt ook vermeld een op dacht van de gereformeerde kerk van Rotterdam-Centrum. Het ging hier vooral om de vraag welke per sonele voorzieningen moeten worden getroffen als gevolg van de ontvol king. In samenwerking met het Katholiek Sociaal-Kerkelijk Instituut en het So ciologisch Instituut van de Neder lands Hervormde Kerk werd in het verslagjaar het belangrijkste deel van het vooronderzoek onder de schippersbevolking verricht. Dit geschiedde in opdracht van de Raad voor de Varende Gemeente der Nederlandse Hervormde Kerk, het Katholiek Sociaal en Cultureel Cen trum voor Rijn- en Binnenvaart en de Generale Deputaten van de Ge reformeerde Kerken voor de geeste lijke arbeid onder de schippers. Met het onderzoek voor de gerefor meerde kerk van Spijkenisse werd in 1962 een aanvang gemaakt, zonder dat het ook in hetzelfde jaar kon wor den afgesloten. Dit onderzoek richt zich op de pro blemen die zich voordoen als gevolg van de snelle ontwikkeling van deze gemeente (zoals de toekomstige ver dere kerkbouw, de verhouding tussep „oud" en „nieuw" e.d.). In opdracht van de generale depu taten voor de Evangelisatie van de Gereformeerde Kerken werd begon nen met een vooronderzoek naar de evangelisatie-methoden in verschil lende plaatselijke situaties. Dit onderzoek verkeert nog in een beginstadium en zal zich vermoede lijk over een lange tyd uitstrekken. Contacten jaar zeer gunstig. Als bewijs goede verhoudingen kan genoemd den de iets groter geworden financiële bijdragen van de kerken aan het insti tuut, al moet hierbij vermeld worden dat het door de onderscheiden synodes aam-aarde streefbedrag nog lang niet is bereikt, althans bij de Gereformeerde Kerken en. de gereformeerde Gemeen ten. Bjj de Christelijke Gereformeerde Kerken lag de situatie aanmerkelijk gun stiger, mede omdat het „Deputaatschap" deze kerken „voor overleg met het I.", de ontvangst van vier cent per lid garandeert. via de uif de krant geknipte bon, die wij regelmatig ep de ad vertentiepagina pleitten, ze vroeg mogelijk op te geven. Indien date schriftelijke opgave niet MINSTENS ÉÉN WEEK voor- dat u met vakantie gaat in ons bezit li, kan de toezending ernstig worden vertraagd. De Directie Samenwerking Collegegeldenbesluit rijksuniversiteiten Bij koninklijk besluit is, een nieuwe regeling vastgesteld inzake de vrijstel ling vastgesteld inzake de vrijstelling, vermindering en terugbetaling van col legegeld voor de studie aan de open bare universiteiten en de technische rijkshogescholen. Deze regeling treedt in de plaats van het op de oude hogeronderwijswet ge baseerde collegegeldenbesluit en stemt daarmede in hoofdzaak overeen. Het be drag van het in normale gevallen ver schuldigde collegegeld is bij de wet be paald op 300 per jaar. Na dit college geld over vier studiejaren te hebben be taald is men bij verder voortgezette stu die geen collegegeld meer verschuldigd. Verder behoeft bij overgang naar een andere universiteit of hogeschool over het lopende studiejaar niet opnieuw te worden betaald. Vrijstelling genieten voorts o.m. de studenten, die een studietoelage van het rijk ontvangen. In de tweede plaats bevat het college geldenbesluit bepalingen inzake de ver mindering van het collegegeld in geval len waarin het onderwijs niet wordt ge volgd ter voorbereiding op een univer sitair examen. Dit zijn gevallen, waarin de student zich vaak slechts voor het volgen van enkele colleges laat inschrij- Ten slotte Is volgens het besluit te rugbetaling mogelijk van het collegegeld, of van een gedeelte daarvani in die ge vallen. waarin de student na inschrijving en betaling door ziekte of andere om standigheden buiten zijn wil het onder wijs in het geheel niet of slechts gedu rende enkele maanden blijkt te hebben kunnen volgen. De voorschriften van de regeling gel den formeel slechts voor de genoemde openbare instellingen. Ten aanzien van de bijzondere un siteiten en hogescholen stelt de wet de eis dat het daar verschuldigde college geld in het algemeen niet minder mag bedragen dan in overeenkomstige geval len bij de rijksinstellingen. G. Boering: benoemd tot lector aa Rijksuniversiteit te Groningen ir faculteit der geneeskunde om onder wijs te geven in de mondziekten kaakchirurgie. Dr. Th. P. van Baaren: benoemd i de Rijksuniversiteit te Groningen tot gewoon hoogleraar in de faculteit der godsgeleerdheid om onderwijs te ge ven in de geschiedenis der godsdien sten. de fenomenologie van de gods dienst en de encyclopedie der godge leerdheid: in de faculteit der letteren om onderwijs te geven in de Egypti sche taal- en letterkunde. mine voor- tij er bij u Laat alles bij u in liefde toegaan. Als Paulus (1 Corinthi 16:13) in vier punten hun, die van Christus zijn, heeft voor gehouden hoe zij in de wereld dienen te staan, voegt hij nog een belangrijke waarschuwing aan toe. Laat alles bij 1 in liefde toegaan. Liefde. Paulus heeft de Corintiërs nooit in onwetendheid j laten hoe hij in het verkeer van mens tot mens liefde zag, De liefde, zo heeft hij eerder geschrevenis lankmoedig, is goedertieren, zij is niet afgunstig, zij praalt niet, zij is niet opgeblazen, zij kwetst niemands gevoel, zij zoekt zichzelf nietEn ook: Jaagt de liefde na. Gods kinderen zullen in hun verhouding tot anderen, in hun plaats in deze wereld waakzaam moeten zijn, in het geloof moeten staan, manlijk moeten wezen en sterk, maar alles zal in liefde moeten toegaan. Zij zullen steeds die anderen moeten benaderen van uit de diepte van het woord van Christus: Hebt uw naasten lief als uzelve. Niet hoogmoedig zijn, niet zich afkeren van de ander, niet een ondoordringbare vesting om zich heen bouwen, niet zich op de borst slaan sterk zijn en in het geloof staan, maar dit met een grenzeloze liefde voor de naaste, een liefde, die gevoed wordt door Gods liefde voor de mens. Een kind van God hoort een van liefde stralend mens te zijn, die anderen verwarmt en aansteekt. Blijft waakzaam, staat in het geloof, weest manlijk, weest sterk. Laat alles bij u in liefde toegaan. Een woord voor vandaag. Vrees voor liberale invloeden Eenheid in eigen kring Burgemeester J. J. G, Boot van Hil versum heeft de gelegenheid, dat in een wijk van zijn stad het aardgas werd ingevoerd, aangegrepen om een felle aanval te doen op de prijs van dit gas. Nadat hij bet gas had ontstoken zei de heer Boot tot de vertegenwoor digers van de Nederlandse Gasunie, van verschillende gemeentebesturen en tot andere genodigden, dat het niet alleen gaat om de distributie van het aardgas. Niet minder belangrijk is de distributieve gerechtigheid. En deze gerechtigheid komt in de knel, zei de burgemeester, wanneer er geen prijs. Lübke op binnenvaartconferentie: Overslagbedrijven moderniseren De president van de Bonds republiek, Heinrich Lübke, heeft de binnenvaart „een gangmaker van het Verenigd Europa" ge noemd. In een toespraak bij de opening van een internationale binnenvaartconferentie in Keu len zei hij verder onder meer dat de binnenvaart in Midden- en Oost-Europa grotere mogelijk heden zou hebben als Duitsland eindelijk herenigd werd. Hij drong aan op het beschikbaar stellen van meer middelen voor de uitbreiding der Westduitse waterwegen. De Westduitse president wees op de rentabiliteit van de binnenvaart die in geen enkel opzicht kan worden vervan gen door het rail- of wegvervoer. Dit is vooral gebleken tijdens de afgelopen •trenge winter, zo zei hij. Lübke verklaarde zich voorstander van aaneensluiting der binnenvaartschip pers tot coöperaties om de rentabiliteit in deze tak van het bedrijfsleven verder te verbeteren. Van alle binnenvaart ondernemingen in West-Duitsland be staat P7 procent uit „particulieren" met een tot drie schepen, samen bezitten ze echter slechts ruim 40 procent van de totale binnenvaarttonnage. Bijval Onder byval van de ongeveer twaalf honderd deelnemers uit de landen dei Europese economische gemeenschap (E.E.G.)Zwitserland, Zuid-Slavlë. Oos tenrijk. Zweden cn de Sowjetunle «el Lübke dat andere door de staat ge steunde vervoersondernemingen hun ta rieven nimmer zullen mogen verlagen ten nadele van de binnenvaart. De Westduitse minister van verkeer. Hans-Christoph Seebohm. zei dat de binnenvaart een toekomst heeft en de concurrentie met het spoor- en weg vervoer doorgaans aan zal kunnen. Hij noemde drie factoren waarvan zijns ziens het concurrentievermogen vaart zelf heeft haar bedrijf gerational seerd, haar vloot voor meer aan 50 pro cent gemotoriseerd en op bepaalde tra jecten de duwvaart ingevoerd. Volgens minister Seebohm zijn deze maatregelen echter niet voldoende. De overslagbedrij ven in de havens moeten verder geratio naliseerd worden zodat het laden lossen vlugger gaat. Moderne eisen Naar zijn mening kan de binnenvaart slechts concurreren als haar een net van waterwegen ter beschikking wordt ge steld dat aan de moderne eisen voldoet. Als voorbeeld voor overheidssteun op dit gebied noemde hij de kanalisering van de Neckar tot Stuttgart en van eer deel van de Weser en de Main. Het be vaarbaar maken van de Moezel is vrij wel voltooid. Voor het uitdiepen van d( Rijn tussen Mannheim en St. Goar er de verbreding van het Mittellandkanal ten behoeve van schepen van 1.350 ton moeten echter nog bijzondere technische en financiële problemen worden opge lost, zo verklaarde minister Seebohm. De president van het centrale verbond >or de Westduitse binnenvaart, Paul Bever, deelde mede dat In 1961 ongeveer 10.000 schepen op de 21.000 kilometer lange waterwegen in de E.E.G. 7 miljard tonkllometer hebben afgelegd. Van de Europese binnenvaartvloot Is 60 prooent gemotoriseerd. Verder worden 16.000 aken en lichters getrokken door 4.800 sleepboten. N.O.V. Amsterdam wil schoolvrije zaterdag In een schrijven aan de Amsterdam se gemeenteraad heeft de afdeling Am sterdam van de Nederlandse Onderwij zersvereniging als haar standpunt be kend gemaakt dat de schoolvrije zater dag gedurende het gehele jaar zo spoe dig mogelijk moet worden ingevoerd voor alle takken van het openbaar on derwijs tot aan het middelbare en voor bereidend hoger onderwijs. Hierbij zal net openbaar buitengewoor lager onderwijs niet In een uitzonde- ringsposltie geplaatst mogen worden. „Ook met een vijfdaagse schoolweek kan het lesrooster worden aangepast aan de eisen door de wet gesteld", al dus het schrijven. wordt ingevoerd, die voor de huis vrouw een werkelijke verlaging be tekent In verhouding tot dte van het nu gebruikte stadsgas. Uiteindelijk moeten ook de lasten van het gasbedrijf gelegd worden op de toekomstige koopprijs voor de ge bruikers van het aardgas. Wanneer echter de Nederlandse Gasunie bjj het bepalen van haar verkoopprijs hiermee geen rekening zal houden, ontstaat de minder ple zierige situatie, dat de gemeenten de prijs van het aardgas, ondanks de van overheidszijde gewekte ver wachtingen niet of nauwelijks lager zal kunnen maken dan die van stadsgas. Burgemeester Boot besloot even wel zjjn toespraak met vertrouwen uit te spreken in de lopende onder handelingen over deze kwestie. Het aardgas is gisteren geïntrodu ceerd in een van de wijken van Hil- versum-Noord. In feite onstak de burgemeester nog ontsnappend ^stadsgas, dat door het puur aardgas* in de leidingen werd opgestuwd. Voor dit gebeurde was er een tech nische voorziening aangebracht en was de wijk door het dichtdraaien van afsluiters van de rest van het net ge scheiden. Pas morgenochtend zullen de Hil- versumse huisvrouwen op bescheiden schaal voor het eerst het aardgas kun nen ontsteken. Perspectief voor uitvoer naar Züid-Slavië De Nederlandse uitvoer naa Zuld-Sla- vië la het beste gediend met bevordering van de Znldslavlsche uitvoer naar Neder land, zo luidt de conclusie van een Ne derlandse economische missie, die on langs een bezoek aan Zuld-Slavlë heeft gebracht. Het rapport van de miaale, die geleid werd door de secretaris van het verbond van Nederlandse Werkgevers en bestuurs lid van de centrale kamer van handels- bevordering, mr Ph. H. Noorwal. stelt dat Zuid-SLavië als markt voor het Neder landse commerciële apparaat de per spectieven biedt van een ten dele vol groeid ontwikkelingsland. Men zal In ve le gevallen geconfronteerd worden met het probleem dat in feite bij alle ontwik- kil ingslanden een rol speelt, nl. dat men bereid zal moeten zijn tot een grotere af name van Zuidslavische produkten. Er zal derhalve meer in het werk moeten worden gesteld voor een intensievere be werking van de Nederlandse markt vooi Zuidslaviache goederen, aldus het rap port Met de andere levensbeschouwelijke onderzoek-instituten: Het Sociologisch Instituut van de Nederlandse Hervorm de Kerk. het Katholiek Sociaal-Kerke lijk Instituut en het Humanistisch Insti- uu voor Sociaal Onderzoek, werd ook in het verslagjaar regelmatig contact onderhouden, zowel over gezamenlijk uitgevoerde onderzoekingen als over an dere aangelegenheden. De pogingen om de reeds jaren be staande samenwerking meer te forma liseren zijn in 1962 bijna voltooid; aan het einde van het jaar waren het nog slechts formele handelingen die de in stituten van de oprichting van de „Cen trale voor Sociaal-Wetenschappelijk On derzoek" scheidden. De oprichting van deze Centrale zal, naar mag wonden aan genomen, gunstige resultaten hebben zowel voor de samenwerking van de in stituten zelf als voor de positie van deze instituten ten opzichte van de buitenwe reld. De samenwerking is zodanig ge construeerd, dat de autonomie van de afzonderlijke instituten niet wordt aan getast. Beroepingswerk NED. HERV. KERK HI I tot bijstand in pastoraat te!aan de NAVO-taptoe 1963, tijdens idaard: G. J. j. Rensink, a.s.em. te de uitvoering daarvan vrijdag- De Bond van Vrije Evangeli sche Gemeenten heeft op zijn jaarvergadering op de Ernst Sillemhoeve in Lage Vuursche besloten, zich niet aan te sluiten bij de Wereldraad van Kerken. Deze beslissing is met grote meerderheid van stemmen ge nomen. Het voorstel tot aansluiting bij de We reldraad van Kerken is vorig jaar, op 1 november, al bestudeerd op een be zinningsdag voor kerkeraden die in Utrecht werd gehouden. Er werd toen voorlichting gegeven door prof. H. Berk hof en oud-burgemeester J. Warnaar Bij een aantal kerkeraden bleek men be vreesd te zijn voor de liberale invloed in de Wereldraad. Mr. Van Hall waarschuwde tevoren QVER de protestdemonstratie tegen de deelneming van het muziekkorps van de republikein se nationale garde van Portugal kema) (toez.): K. d enHartog. te Wels- rijp. GEREF. KERKEN Beroepen te Doezum: E. C. Kim. te Reitsum; te Brussel (2e pred. pL): mr. B. C. Carp. kand. te Haarlem. Aangenomen naar Badhoevedorp (2e pred. pl.): W. Blanken, te Westerbork; CRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Haamstede-Kerkwerve, Rotterdam-Kralingen, Ouderkerk a.d. Amstel, Papendrecht: G. Bijkerk, kand. te Zaandam en J. Westerink, kand. te Zwolle. Beroepen te Oud-Beyerland: G. Bij kerk, kand. te Zaandam; te The3inge:: R. Toorman, kand. te Nwe Pekela; te Noordscheschut en Wildervank: J. Wes terink, kand. te Zwolle. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Enschede-Z (vac, J. Kok): M. J. C. Blok, te Utrecht, N.W. BOND VAN VRIJE EVANG. GEMEENTEN Aangenomen naar Musselkanaal: A. zijn'als jongeren van 18 Jaar uiteen Jonkman, kand. te Amsterdam. geslagen zouden worden. En bovendien, GEREF. GEMEENTEN j aldus gaf de heer Dc Jong het gesprek Beroepen te Benthuizen, Scherpenisse, weer, zcl de burgemeester dat hij zeer Tholen: A. W. Verhoef, kand. te Capellc hard zou laten optreden. het stadion (ongeveer 100 personen) was door een geweldloze actie het op treden van het Portugese muziekkorps te stagneren. Buiten het stadion was een binnen de bepalingen der politie verordening vallende demonstratie ge houden, aldus de heer De Jong, be staande uit sandwichmannen met leuzen het uitdelen van pamfletten. Bij de vier gewonden, die naar eer ziekenhuis werden vervoerd voor behan deling was er één, aldus de heer De Jong, die een hersenschudding had op gelopen en een ander had een dik oog. Voorts is er nog een demonstrant met een oogverwonding waarvan men daag nog niet wist of dit weer geheel in orde zou komen. Nadrukkelijk werd gesteld dat de - emonstranten de poli tie niet hebben gesard. Wel is er na dat agenten buiten het veld bleven door slaan geroepen „fascisten-vrienden" en „Salazar-jongens". .d. Yssel. avond in het Olympisch Stadion te Amsterdam, heeft het comité ,,^9 november 1962", dat „een juiste toelichting op de gang. van zaken noodzakelijk leek", een persconferentie gehouden. Van dit comité was het initiatief uit gegaan tot deze demonstratie (bulten er binnen het stadion) die tezamen met een aantal socialistische en pacifistische organisaties werd gevoerd. De als woordvoerder van het comité optreden de heer R. de Jong, deelde mede dat vrijdagmiddag de burgemeester per brief er van od de hoogte was gesteld dat er gedemonstreerd zou worden met de leuzen: Portugal politiestaat, Portugees schrikbewind in Angola, en amnestie voor politieke gevangenen. Er was geen vergunning voor een demonstratie bui ten het stadion aangevraagd. De burgemeester belde die middag tie te maken had door de politie dc_ he?r. ?c ,J0n* had J,*£en d«e hersenschudding is geslagen. .A.H'b j Deze jongeman was volgens de heer Bruggeman op grote afstand van het stadion, nl. bij het Haarlemmermeer station, door.de politie definitief neer geslagen. Dit was gebeurd na afloop van de taptoe-uitvoering. Kamerlid Tweede-Kamerlid A. J. Bruggeman, deelde mede dat hij reeds vragen aan de minister van binnenlandse zaken over deze zaak heeft gesteld. Hij deel de ter persconferentie mede. dat een jongeman, die niets met de demonstra- gezegd dat zij verantwoordelijk zouden De opdracht aan de demonstranten in De gemeenten hebben daarna afzon derlijk de kwestie besproken. Ook als slechts enkele gemeenteleden zich tegen insluiting verzetten, stemde de ker- id op de jaarvergadering in de Lags Vuursche in zijn geheel tegen het voor-. steL Men staat namelijk op het stand punt. dat eenheid in eigen kring meer waard is dan samenbinding naar buiten. De oecumenische contacten van de Bond- van Vrije Evangelische Gemeenten blij-, ven bewaard via het werk van de jeugd- organisatie, de zending en de vrouwen-1 bond. Ambtenaar deelt onvoldoende in de welvaart De ambtenaar deelt nog steeds onvol doende in de gestegen welvaart. Tot deze rv conclusie kwam de voorzitter van de een- trale van rijkspersoneel, de heer J. J- LJ Landman, gisteren op de algemene ver gadering van deze centrale in Utrecht De heer Landman sprak er zijn onge-2yn rustheid over uit dat zelfs in de huidige was welvaartsperiode een verkregen recht na- melijk de indertijd gegeven loonronde «er van 5.6 procent aan de ambtenaren iipro! ontnomen. Deze 5,6 procent diende welis- waar als compensatie voor de te betalen A.O.W.-premiei aldus de voorzitter van el(X£ de centrale maar het was toch een loon- wer ronde. Deze achterstelling in de betaling n de ambtenaren ten opzichte van veler het particuliere bedrijf wordt volgen zijn m, nog bedenkelijker in het licht vai np berichten van vorige week. dat de lo-* n in Nederland ruim twintig procent ten achter liggen bij die van de werk-, c ners in de andere E.E.G.-landen. Pver 'en aanzien van het economisch levenltonc Nederland merkte de heer Landmanhoek op, dat de stabilisatie van de welvaart^ b gerealiseerd is en dat de verwachtingen»^ voor de toekomst niet ongunstig zijn. Hij», sprak de hoop uit dat het nieuwe kabinet*50" oog zal hebben voor de rechtvaardige*»*"" verlangens van de Nederlandse ambtena-bara ren- klini Onderzoek inzake kele stad, dood van huzaar 'S Een 19-jarige dienstplichtige huzaar!!6^! uit Wieringen heeft in een cel in de£ Juliana van Stolbergkazerne in Amers- U1" foort de hand aan zichzelf geslagen. De^il huzaar had aanpassingsmoeiliikhedendrag sedert hij in februari van dit jaar in van militaire dienst kwam. De jongen zatbesc in de cel, omdat hem voorlopig arrest was aangezegd, dat hij als streng ar-]°eze rest moest ondergaan. Hij was wegge#1" lopen uit het herstellings- en oefencen-lgerv trum in Austerlitz. zelfs Hij kwam bij het derde escadrón hu- p zaren van boreel in Amersfoort en werd; "I gedetacheerd bij het Piroc (pantser-Jera: infanterie rij- en opleidingscentrumV Op 21 juni werd hij. omdat hij zich®106 moeilijk aan de militaire dienst konVerh aanpassen, overgeplaatst naar Auster-!. litz voor een medisch en psychologisch'^ onderzoek. «en Op 25 juni vluchtte hij naar de ouder-t lijke woning, die hij evenwel weer had* d verlaten, toen de koninklijke mare-xuin chaussee kwam om hem mee te ne men Op 28 juni was de huzaar op nieuw thuis. De marechaussee haaldl hem toen op. Onderofficieren van hetTN centrum in Austerlitz brachten de jon-U- p gen op 1 iuli terug naar Austerlitz waarbe hem voorlopig arrest werd aangezegd." Nog dezelfde dag werd de huzaar naar0001 de Juliana van Stolbergkazerne inï>rof Amersfoort overgebracht, omdat in Aus-lnak terlitz geen cel is voor het onderga angtan van streng arrest. Donderdag 4 juli onbe dekte de wachtcommandant van de ka-6 zerne 's avonds om negen uur bij eon°pei controle, dat de jongen zich van hot»anj leven had beroofd. De marechaussei^en stelt een onderzoek in. bem teerd kan worden .JPBWHpBHHi instelling der Zuidslaven voor wat be- treft het gebruik van buitenlandse ken nis in het eigen produktieproces. Met na me op dit gebied lijkan concrete moge. ÏUkheden te bestaan voor technische er. commerciële samenwerking tussen Zuid slavische en buitenlandse ondernemingen. Het Nederlandse bedrijfsleven zal in de ze ontwikkeling zeker zijn aandeel heb ben indien men bereid is thans reeds het nodige onderzoek te doen en vooral persoonlijk contact op te nemen.] Vraag: Waaraan is de Belgische wielrenner Willy Lauwers gestorven en wanneer? Antwoord: De Belgische wielrenner Willy Lauwers is dodelijk gewond bij een val op de baan va j- Mallorca op 12 april 1959. Vraag: wanneer heeft Thomas Edi son de fonograaf uitgevonden? Antwoord: Voor een eigen meerder jarig kind geldt een vrijstelling van successierecht van 3000. Voor de eer ste 1000 daarboven is 5 pet. verschul- digd. Voor kinderen, die grotendeels op Palma de kosten van de ouders worden onderhou den geldt echter 5000. Bovendien geldt deze laatste vrijstelling als het .Jcind" 60 jaar ouder of zeer ziek of gebrekkig is. Vraag: Is er een goed recept zachte zeep te maken van varken: geveer tegelijk met de Fransman Chr. We slachten dikwijls zelf een varken Cros, die de uitvinding echter tot U kookt de 25 pet. natronloogoplos- sing met water er bij. Dan langzaam het vet er bij voegen. Vervolgens doet u er wat keukenzout bij totdat het water zich scheidt van de al ontstane zeep (in korrelvorm). Het water dat ijstelling tot onder in de ketel is, laat u nu weg- deze laatste lopen. Wat er overblijft, kookt u met een weinig water op tot het geheel een vastere vorm krijgt. Het blijft echter een zeer riskant en varkensvet, moeilijk werk. Vraag: Wij hebben een huisgenoot, nacht en nogal heel ■een '/Inge li kiel Brieven, die niet «Un voorzie»)00 van naam en adres, kunnen niet 1b 1" 1 behandeling worden genomen. Ge-ove helmhouding Is verzekerd. Vragen, ten die niet onderling met elkaar In Vro verband staan, moeten In afzonder- Hike brieven worden gesteld. Pelpllc brief dient een gulden ssn posbope zegels te worden Ingesloten. mei die haast ied« dan e HMHHHHHHPHH een technische toepassing wist te bren- water bij? Moet ik het vet koken? Hoe- hard snurkt. Hoe ontstaat dat "snurken gen. Het geluid, dat door een trechter veel natronloog of kaliloog of andere membraan inwerkte, deed scherpe punt op dit membraan met de frequentie en de amplitude van het geluid op en neer gaan in een zacht- metalen rol (staniol) en later een was- rol. De Amerikaan Berliner verander de in 1887 het toestel zodanig dat de amplitude niet in de diepte van het op pervlak maa middelen moeten er bij? Hoe lang ïoet ik koken? Antwoord: Het is zeer moeilijk om an varkensvet zeep te maken vooral geen laboratorium tot peratuur is gewenst voor het broeden van kwarteleieren en hoe lang? Wat zijn r"' de tijden voor fazante-eieren. ope Antwoord: Fazante-eieren vragen de- schikking heeft, i de breedte werd de chemische werking kan contro leren. De verhouding is op 10 kg vet 4.1 liter natronloog met een sterkte van 32 liggi vlakke plaat. Zo ontstond dus het prin- graden Bomé, hetgeen neerkomt op een Et oplossing van 25 procent. U moet hier- onder de keel door RHHPHHH voor een ketel gebruiken van ongeveer binden, voordat men gaat slapen. Dit vogel 3 tot 40 liter met van onderen een kraan voorkomt het terugvalli om straks de loogoplossing ter weg te laten lopen. gebracht. De rol verving hij door - 'aat. Zo ontstond dus het prin- de huidige grammofoonplaat. Vraag: Is het nodig successierechten te betalen over een Dedrag van 3 tot 4000 gulden dat een meerderjarig kind van zijn wettige ouders erft? Vraag: Gaarne uw advies Inzakeu,c temperatuurvereisten voor het gebruik ven van een kleine broedmachine voor ver-'van schillende soorten eieren: Welke tem-w en wat moeten we er aan "doen? ic u" J" Antwoord: Het snurken wordt i oorzaakt door het terugvallen van tong naar de keel. Een oud huismiddel hiertegen is, zelfde temperatuur als kippeëieren deen iemand snurkt, zijn strotten- broedtijd is een dag langer. Het ver- ble in koud schil met kippeëieren is dat het broed-ih.* O rairon sel van fazanten gelijktijdig uitkomt,V --O-.-, Kwarteleieren vragen ongeveer dezelf- waardoor de tong weer recht komt te de temperatuur. Er is hiervan slechts stei heel weinig bekend. Ook deskundigen, aar u u a?1 ^ie ,we advies vroegen, wisten mo het hoofd te niet hoe lang de broedtijd van deze kiti tv. vogel js en welke temperatuur men het 'J' beste kan nemen. Men gaf het advies nei en ander gelijk te stellen met die de fazant. i de kwaliteit hoofd heel zachtjes met i doeltreffender middel is t derkaak de tong.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2