In damesfinale ontmoeten Smith en Moffit elkaar Joop van der Toorn fluit zijn laatste wedstrijd ROB GROEN EERSTE MET SNELLE TIJD Samenwerking tussen burger en militair Jmiiorenelftal speelt morgen tegen Gouda Verkoopacties zijn niet zonder meer onordelijk Het begon wind; toch Nederland hoeft geen boter te importeren met weinig ging 't vlot Geen nadelige gevolgen voor onze export 1NIEUWE LEIDSE COURANT 5 VRIJDAG 5 JULI 1963 Wimbledon trok weer veel belangstelling De heldendaden van Billie Jean Moffit, kregen donderdagmiddag op Wimbledon een nieuw vervolg. Voor de ontstelde ogen van de duizenden op het al op vele plekken tot geelbruin versleten tapijt versloeg de Californische teenager in meer dan een uur de sterke, geroutineerde. Ann Jones-Haydon, grijnzend en een bijna arrogante superioriteit met 64. 64. En omdat daarna de Australische Margaret Smith met nog groter overmacht van de tweede Amerikaanse uit het laatste viertal, Darlene Hard won (6—3. 6—3), zal Wimbledon 1963 zaterdag digen, zoals Wimbledon 1962 werd geopend: met een partij tussen Margaret Smith en Billie Jean Moffit. Het niet geplaatste Amerikaantje, dat vanaf de vierde ronde achtereenvolgens de geplaatste speelsters, Turner (2e), Bucno (7e) en Jones (3c) uitschakelde za! in deze eindstrijd, die met grote spanning wordt tegemoet gezien, al met een belangrijk voordeel kunnen beginnen. Margaret Smith, mentaal nogal om wichtig, had reeds voor het grote Lon- dense toernooi verklaard, dat zij Wim- bledon met vertrouwen tegemoet zag, als kcs na 'iaar ne<ierlaag van 1962 maar niet van opnieuw tegen miss Moffit zou moeten jum uitkomen. Welnu, tennisatlete Smith, dc krijgt Moffit tegenover zich en wel de belangrijkste partjj, die zij totnutoe in op haar tennisloopbaan heeft gespeeld ikes Lang voor zeven uur, donderdagmor gen, begon de rij zich voor de ingang Wimbledon al te vormen. Ann Haydon, 'r?.. de vroegere tafeltenniskampioene, die verleden jaar voor de nodige verbazing I zorgde door haar huwelijk met de heer Jones, een man ouder dan haar vader, p immers op deze grote dag herhalen, wat zij in 1962 klaar speelde, toen zij de kleine Billie Jean in de kwartfinales met c tuigende cijfers (63, 61) een toeriep. En daar wilde men getuige Maar slechts in de eerste twee games I van de partij, die ook werd bijgewoond I door de blonde prinses Anne, leek Ann I Jones de eer van het Engelse tennis te I zullen gaan redden. En al is Billie Jean een keihard Amerikaans sportmeisje, dat ast elk verloren punt zonder hartkloppingen kan vergeten, wanneer de lange tweede game op haar service na 040 en acht- 1 e maal 4040 Ann Jones een 20 sprong had opgeleverd, dan was de strijd ?er" misschien geheel anders verlopen. Maar Billie Jean stond geen enkele service- a game af. Zij doorbrak die van haar links- n°g handige tegenstandster tweemaal in dt e 7e game van beide sets en vond verder een meesterlijke oplossing de sterke defensie van de Engelse te ontredderen. Om de landstitel Voor Noordwijk alles of niets In de strijd ob het nationale kam pioenschap zater dagvoetbal kar morgen de beslis sing vallen. Dat zou dan ten gunste zijn van Spakenburg. Winst op Noordwijk betekent team van Heinen het de landstitel. Zelfs iranl een Ee'Ükspel krijgen de blauwwitten 30t een n'Ct missen kans in handen. Cn Noordwijk mag zich nog slechts tot de jen kanshebbers rekenen, wanneer het mor en! genavond in Spakenburg de laatste wed strijd die dit team in de landscompetitie speelt, weet te winnen. Of daartoe een kans aanwezig is? Mogelijk. Een belang rijk facet is namelijk dat voor het eer ste in de strijd om de landstitel de ge broeders Marijt na hun schorsing aan wezig mogen zijn. Wanneer zij de Noord- wijk-aanval de zo zeer ontbeerde schot vaardigheid en doorzettingsvermogen kunnen bijbrengen zit er perspectief in. De verdediging van Noordwijk heeft getoond dat men goed mee kan: drie goals tegen in drie wedstrijden. Wanneer de snelheid de boventoon voert en Noordwijk in deze beslissende wed strijd tactvol en doelbewust voetbalt, geven wij de club van secretaris Spaan derman een uitstekende kans. Zelfs al beseffen wij dat Spakenburg dit jaar op eigen veld nog niet is verslagen en men thuis vaak tot overwinningen komt met hoge scores. Onlangs werd DOSK immers verslagen met maar liefst 5—0. De Amerikaanse moest wat punten er games afstaan, op de sterk gekapte fore hand-drive van Ann Jones, die op schou derhoogte over het net kwamen en niet konden worden afgemaakt, een aanhoudende aanval en een geva rieerd slagenrepertoire, van cross leys, dropshots en lobs in afwisselende lengte en een succesvolle service op de backhandhoek, werd mevrouw Jones gepasseerd. Na de eerste doorbVaak on derbrak de zoveelste regenbui van deze veertien dagen de partij voor een klein half uur. Ann Jones kwam terug in een ander, wat gemakkelijker zittend kostuum, maar de juiste tactiek had zij in de pauze niet gevonden. Arme Ann Jones, viermaal halve finaliste en viermaal verslagen De tweede halve eindstrijd gaf niet meer spanning maar wel veel beter ten- nis, al was het spel van Darlene Hard, die op zo'n overtuigende wijze tot deze fase van bet toernooi was doorgedron gen, teleurstellend. Margaret Smith stond voor de taak de gevaarlijke back handvolley van Darlene te vermijden en dat kon alleen door haar met veel vaart en lengte in het achterveld te houden. De kansen van de stevig ge bouwde Darlene Hard lagen aan het net, dat zij ten koste van alle risico's moest bereiken. Beiden kenden hun les en de tactiek werd, zodra de kans zich voordeed, gevolgd. En het was de Aus tralische die er het best in slaagde, de uitgestippelde lijn te blijven volgen, on danks de dubbele fouten in haar man nelijke powerplay kon zij opnieuw be wijzen dat een Margaret Smith in vorm, ongenaakbaar sterk is. Resultalén Dames enkelspel: De Amerikaanse Billie Jean Moffitt heeft in de halve finale de Engelse Ann Jones-Haydon, als nummer drie geplaatst, met 64, 64 verslagen. Halve finale: Margaret Smith Austr.) —Darlene Hard (VS) 6—3, 6—3. Dames dubbelspel kwartfinales: A. Di- mitrieva (Rusl.) en A. Tegart (Austr. C. Jaster (VS) en Turner (Austr.) 6—1, 6—2. Herendubbel kwartfinales: Osuna Palafox (Mex.)Knight en Sangster (GB) 6—3, 3—6, 7—5, 4—6, 6—4. Gemengd dubbelspel kwartfinales: Ralston (VS) en Jones (GB)Drys- dale en Hunt (Z-Afr.) 6—2, 6—4. Herendubbelspel halve finales: Dar- mon en Barclay (Frankr.)Emerson (Austr.) en Santana (Spanje) 62, 75, 3—6, 6—3. Gemengd dubbelspel kwartfinales: Ken Fletcher en Darlene Hard (VS) Bungert (Did.) en René Schuurman (Z-Afr.) 6—2, 6—1. VOORSCHOTEN Zwemdiploma's In het Sportfondsenbad in Wassenaar hebben 262 leerlingen van de Voorscho- tense lagere scholen een zwemproef af gelegd. Van deze 262 kandidaatjes zijn geslaagd en 49 afgewezen meeste leerlingen legden de A- proef af nl. 173, van wie er echter 39 werden afgewezen. De overige 89 kan- itjes legden de B-proef af Daarvoor werden er 10 afgewezen. Roeien in Henley De Groningse sklffeur Rob Groen (Aegir) plaatste zich donderdagmiddag in Henley voor de halve finales voor de Diamond Sculls door een overwinning de Amerikaan Robert Lea. Onze landgenoot versloeg Lea met een halve bootlengte ln de tüd van 8 min 10 sec. Ofschoon Groen een lager tempo sloeg dan de Amerikaanse student, had hR halverwege de baan al een voorsprong twee lengten, die na 1.600 meter was opgelopen lot drie lengten. Groen begon het toen iets te gemakkelijk op te ne- i, waardoor Lea een gedeelte va achterstand kon terugnemen in een felle eindsprint. Groen, die de grote favoriet dit jaar de Diamond Sculls te win' ontmoet in de halve eindstrijd de Brit Bill Barry. De gestuurde vier van Nereus is reeds i de eerste ronde voor de Prins Philip Challenge uitgeschakeld door een neder laag tegen de ploeg van de Auckland Rowing Club (Nieuw-Zeeland), die de snelle tijd van 7 min 27 sec met voorsprong van 1 2/3 lengte door de fi nish ging. Aanvankelijk zag het er de lichtere Ned. ploeg hoopvol uit. Hal verwege de baan lagen onze landgenoten halve lengte voor en deze voorsprong handhaafden zij tot 1600 meter. Toen zet ten de Nieuwzeelanders een geweldige eindsprint in en tegen dit geweld het Nereuskwartet niet opgewassen. De favoriet acht van de Cornell-uni- versiteit versloeg in de eerste ronde voor de Grand Challenge-cup de ploeg Nassovia Hoechst (Did) n 6'min 39 vas voor het eerst sinds 25 jaar dat ïer een Duitse acht in Henley start te. Voor de Challenge-cup voor de dou- ble-sculls zijn de grote favorieten de Franse wereldkampioenen Monnereau Duhamel. die zich donderdag gemak kelijk voor de halve finales plaatsten. Op sportgebied 3p. Op het hoofdkwartier van de Landmacht is gisteren de commissie Civiel-Militaire Sportbeoefening ge ïnstalleerd. Namens de krijgsmacht ge schiedde dit door de chef van de gene rale staf, Initenant-generaal A. V. van den Wall Bake en namens de Ned. 3ni Sportfederatie, de Ned. Katholieke ;ne| Sportbond en de Ned. Chr. Sportunic door jhr. mr. A. Féith. In zjjn installatie-toespraak wees }rj raai v. d. Wall Bake erop, dat voo jjJ krijgsmacht het opvoeren van de fysieke i conditie van de man een belangrijke doel stelling is. Aangezien de burger-sport- organisaties geen ander doel nastreven, is een innige samenwerking niets meer dan een logische stap. Het is bijzonder ver heugend dat alle overkoepelende organi- dc saties en de vertegenwoordigers vai it- krijgsmacht thans aan een tafel verenigd lct| zijn om deze gemeenschappelijke doelstel ling te verwezenlijken. Er zijn vele raak vlakken en zeker ook tegenstellingen. n_ Door samenwerking zal veel kunnen 3 den bereikt Hij bond de commissie-leden se op het hart zich in te zetten voor de man s- in sportkleding, of hij nu burger is of [p Grote eenheid iJhr. Feith benadrukte de grote eenheid die bij de samenstelling van deze com missie tot uitdrukking is gekomen omdat alle overkoepelende sportinstanties bij de werkzaamheden zullen worden betrokken. 0 Hij meende dat het vandaag een grote dag was niet alleen voor de sport en g voor de krijgsmacht maar voor het gehele r I Nederlandse volk. Hij. zag dat ook tot uit drukking gebracht in de door hem voor gelezen brief van prins Bernhard, die liet weten overtuigd te zijn van het grote nut van de tot stand gekomen samenwerking. Jhr. Feith dankte de chef van de generale staf voor het initiatief dat tot deze werking heeft gelpid. Het getuigt, de heer Feith van het grote belang dat de militaire autoriteiten toekennen de menselijke factor. De heer F. Jutte, voorzitter van CoCiMiS aanvaardde zijn functie met opsomming van enkele onderwerpen waaromtrent de commissie zich zal be raden. Hierbij noemde hij het uitwisselen van wetenschappelijke gegevens met be trekking tot de lichamelijke conditie var de jongeren. De medewerking van civiele zijde om het peil van de militaire sport beoefening te verhogen, het vinden juiste vormen van vrije tijdsbesteding in militair verband en het verkrijgen faciliteiten voor militairen die op sport gebied tot de topklasse behoren. Nieuw bestuur van IJshockeybond Tijdens een buitengewone algemene ledenvergadering is in Utrecht met al gemene stemmen een nieuw bestuur van de Ned. IJshockeybond gekozen. Dit beslaat uit: B Oosthoek (voorzit ter), G. van Hasselt (secr.-penningmees ter) en de leden E. Hopman, C. H. De- lahaye en H IJzer Het oude bestuui, waarin mr. Bieren broodspot de voorzittersfunctie bekleed de. trad enkele maanden geleden in zijn geheel af. Van de vroegere bestuurs leden bleef alleen E. Hopman in functie. evenals de Zwitsers Bossard en Hureli- mann. Deze „doublés" ontmoeten elkaar in de halve eindstrijd. Tot de halve finales van het skifnum- mer drong eveneens door de Zwitser Georg Kottman, die in 8 min 37 sec een gemakkelijke overwinning behaalde op de Engelsman Kenneth Smith. Tegenstanders van onze landgenoten Alwin-Van der Togt in de halve finales van het nummer dubbel-twee zijn de Zwitsers Ganz en Regard, die donderdag in hun serie de Zuidafrikanen Hopley en Maybery uitschakelden De Zwitsers wonnen met een voorsprong van 3 1/3 lengte1 in de tijd van 8 min 48 sec. het geen ruim een minuut meer was dan de tijd van onze landgenoten Daarbij dient echter in aanmerking te worden genomen, da de omstandigheden, waar onder de Zwitsers roeiden, aanzienlijk slechter waren dan die van de Ned dubbel-twee. WaterpolocompKIS ZB Winst voor LZC (d) en De Sleutelstad; LWV (h.) verloor avond in het Haagse Zuiderparkbad bi geslaagd om de beide punten mee naar Leiden te nemen. De zege van het Sleu telstad-zevental op ZCR (0-10) spreekt ongetwijfeld boekdelen en de LZC over winning tegen SNA was weliswaar min der overtuigend (2-4), maar niettemin volkomen verdiend. De heren van de Leidse Watervrienden verloren met 0-4 van ZPC. Het damesteam van De Sleutelstad wal gisteravond enkele klassen beter dan gasbvrouiwe ZOR. De Leidse ploeg speelt aanmerkelijk forser dan menig tegen stander en wat vooral bij het dames-polo van eminent belang is, het schieten was bijzonder goed verzorgd. In de eerste helft scoorden Etly Doove (2x), Gerda van Es en Jopie Lambood. terwijl het na de hervatting Atie Es (3x), Elly Doove, Jopie Lambooi Gerda van Es waren, die De Sleutelstad naar de dubbele cijfers schoten: 10-0. Overloop Aan de andere zijde van de „over loop" in het Haagse Zuiderparkbad speelden de dames van LZC en SNA een leuke wedstrijd zonder nu direct tot groots spel te komen. De Leidse ploeg nam direct beginsignaal de leiding die het verder niet meer zou afstaan. Tot 0-3 liep LZC uit, door treffers van Miep de Munnik er Ineke van der Broek (2x). waarna Astrid Wortel voor SNA doelpuntte. Ine ke van der Broek maakte er op de val reep nog 1-4 van. Na de wisseling werden aan beide kanten enkele opgelegde kan sen gemist en „normale" doelpunten vie len er niet meer te noteren. Alleen LZC- doelvrouwe Adrie Parrel haalde de bal nog door haar eigpn doel: 2-4. In „De Zijl" speelde LWV tegen ZPC Het door enige invallers verzwakte Wa ter vrienden-team slaagde er niet in de winst in Leiden te houden. Met 0-4 trokken de gasten aan het langste eind De Sleutelstad-reserves konden het iti het Rijswijkse zwembad De Put tegen het derde team van HZ PC evenmin bol werken. Met een 42 nederlaag moesten de Leidenaars de thuisreis aanvaarden. Bij de rust stonden de .Grote Hagenaars" al met 21 voor. VOETBAL In het sportpark Kikkerpolder te Leiden wordt morgenmiddag de jaar lijkse voetbalwedstrijd voor junioren tussen Leiden en Gouda gespeeld. De opstelling ziet er voor deze wedstrijd als volgt uit: d. Bijleveld (Rijnsb. B.); a. Hazenoot en Ouwehïfnd (beiden Quick Boys); m. Filippo (Lugdunum), Van Zuilen (Rijnsb. B.) en Budding (Roodenburg; v. Klinkhamer (Roo- denb.), De Mooij Rijnsb. B.), Redèl (Lugdunum), Van Wieringen (Teylin- gen) en Van Schoten (SJC). De wed strijd begint om vier uur. Commissie-De Roos niet eensgezind Het hestuur van het hoofdbedrijf schap voor detailhandel heeft in zijn deze week in Den Haag gehouden openbare vergadering, zonder hoof delijke stemming en zonder discussie over de inhoud, een ontwerp-advies vastgesteld over de taakvervulling van de detailhandel. Een commissie, onder leiding iprof. dr. F. de Roos, hoogleraar aan de VJ\ie Universiteit, die de systemen van verkoopbevordering heeft onder zocht, is niet tot een eensluidend ant woord kunnen komen op de waag of de verkoopactieg een onordelijk ele- ment in de distributie vormen. Het advies is eensluidend op één punt: een staatscommissie moet onderzoeken of wettelijke regelingen op dit punt aan vulling behoeven. Een deel der commissie meent dat de bewuste acties (hier worden verkoop acties van enkele grootwinkelbedrijven mee bedoeld, die hun afnemers in de ge legenheid stellen tegen lagere dan de tot dat ogenblik normale winkelprijzen In het bezit te komen van duurzame ver- bruiksgoederen) elementen bevatten die tot een minder juiste structuur van de distributie leiden en naar hun aard on ordelijk zijn. Daarmee wordt niet gezegd, dat die acties nu maar direct beperkt of onmogelijk gemaakt moeten worden. Een tweede deel van de commissie meent dat de acties volkomen normaal zijn. Zowel koppelverkoop als een tijde lijk aanbod tegen lagere prijzen komen veelvuldig voor en zijn aanvaardbare methoden ter stimuleripg van de omzet Het laatste deel van de commissie meent dat de acties niet onordelijk zijn ïeer een bepaalde omvang niet over schreden wordt. Aangezien in het be stuur van het schap de verschillende organisaties van ondernemers en werk ers zijn vertegenwoordigd, organisa ties die niet allemaal eenzelfde oordeel hebben over de onderhavige materie. er aarzeling merkbaar om in het openbaar „zonder ruggespraak" voor keur of afkeur uit te spreken. De aarzeling wordt nog vergroot door het feit dat een organisatie wel een standpunt kan innemen dat door de be treffende bestuurder in het bestuur var het schap niet kan worden gedeeld. Van daar het zonder discussie aannemen vac de suggestie dat een staatscommissie een verder onderzoek moet doen, afgaande op het ontwerp-advies van de commissie- De Roos. De verordening secundaire arbeids voorwaarden voor de detailhandel is eveneens z.h.s. vastgesteld. De ongeveer 60.000 werknemers die niet onder een c.a.o. of andere regeling vallen, zullen thans ook gaan genieten van een mi nimum-regeling, waarin opgenomen be palingen over vakantie, vakantietoeslag, buitengewoon verlof, overwerk en over- werktoeslag, ziekte en ongevaL Vastgesteld is dat zy 15 dagen vakan tie per jaar krijgen, vier procent vakan tietoeslag en een vrij uitgebreide over- werkregeling. Onder overwerk wordt in beginsel verstaan het in opdracht verrichten van arbeid na zeven uur 's avonds en voor uur 's ochtends en arbeid op zon dag. Verder overschrijding van de negen- urige werkdag of een wekelijkse arbeids tijd van 48 uur. Kieviten: revanche op England Spartans Het Ned. bondsteam heeft zich donder dagavond in het met 3000 toeschouwers goed gevulde honkbalstadion van Haar lem gerevancheerd voor de nederlaag, die het woensdagavond tegen French Woods had geleden. De Kieviten bleven de England Spartans, een ploeg van in Engeland gelegerde Amerikanen, met 70 de baas, waarmee zij de kans op een tweede plaats in het Haarlems honk- baltoernooi in eigen hand hielden. Overigens zag het er niet naar uit, dat de Ned. vertegenwoordigers een gemak kelijke overwinning zouden behalen. Tot aan de zesde innings waren beide teams niet aan scoren toegekomen, omdat de werpers Peters (Nederland) en Drury (Spartans) de slagformaties goed in be dwang hadden gehouden. In de zesde Ned. slagbeurt ging de Amerikaanse Pitcher echter door de knieën. Ruben Leyssner knaagde al di rect met een fraaie tweehonkslag aan het zelfvertrouwen van de Amerikaan en toen Richardson even later ook een verre klap produceerde, was het gebeurd met Drury. Hij verloor zijn controle en toen De Kieviten dankzij honkslagen van Arrindeell, Kops en Pronk en fouten de Amerikaanse velders op 50 kwamen, was de beslissing eigenlijk al gevallen. Nog nimmer tevoren was de deelneming tan de HarlingenTerschelling-zeilrace o groot als deze keer, maar het weei >ok nog nooit zo triest geweest als dit maal bij de start van dit evenement. Negenendertig schepen vertrokken ren buiten de haven van Harlingen. Zij aren ingedeeld in vier klassen. De ronde- en platbodemschepen v den de voorhoede. Er was op dat moment totaal geen wind. De vlaggen hingen triest naar beneden in de stromende regen, maar doordat de start in de stroomrich ting was, dreven zij toch door de lijn. Ook Voorraad nu wat krap, maar Overspannen situatie gauw weer hersteld sociaal-economische redaktie) boter verlaagd van f 1.50. tot f 0.75 per kg om de invoer van buitenlandse boter mogelijk te maken, doch dit wil nog niet zeggen dat wij ook inderdaad bo ter uit het buitenland nodig zullen heb- Spakenburg-N oordwijk (Van onze sportredactie) VY/"AT HET resultaat van Spakenburg-Noordwijlf om het landskampioen- schap zaterdagvoetbal morgen ook mag zijn, dit staat wel vast: het wordt de laatste wedstrijd die de Rotterdamse scheidsrechter Joop van der Toorn zal leiden. Morgenavond tegen zeven uur zal hij deze keer geflan keerd door twee neutrale grensrechters onherroepelijk voor de laatste maal in zijn karakteristieke houding het veld opkomen. Hoofd wat gehe ven, borst wat vooruit, de bal in de rechterhand en tip top gekleed. Een heer. Een scheidsrechter die van meet af aan gezag inboezemt. Jammer, hijzelf, dat ik er een punt achter moet zetten. Jammer, vinden ook wij, dat in verband met zijn leeftijd (47 jaar) onomstotelijk zijn afscheid vaststaat. Reeds vorig jaar had hij van de scheidsrechterslijst in de KNVB moeten worden afgevoerd. De scheidsrechterscommissie streek echter nog voor één jaar de hand over het hart. Nog één ..jaar, maar ook dat voorbij. t is niettemin een jaar dat arbiter Van der Toorn niet had willen missen Hij behoorde immeVs tot de toparbiteri in het zaterdagvoetbal en leidde daar door menige wedstrijden in de interregio nale 2de klassen. Het waren bijzonder interessante krachtmetingen, vindt hij, temeer omdat er vaak sprake 1 tegenovergestelde speltypes. Knap In dat laatste jaar maakte hij ook iets ee, dat vrU zelden voorkomt in de voetballerij. Het was by Huizen-DOVO. Nog tien minuten te spelen by d'e stand 01. Na een snelle DOVO-aanval links volgt een scherpe voorzet. De bal via dc lat naar de andere hoek. voordat de DOVO-rechtsbuiten de bal keihard in het zijnet schiet, ontstaat grote consternatie omdat keeper Westland bij de afscherming van doel aan de lat is gaan hangen. Deze kan het vrachtje niet houden en breekt. Goede raad is duur. Gelukkig hebben bij Huizen de ruimte, zodat de laatste een byveld kunnen worden uitgespeeld. Joop v. d. Toorn noemt dit wel een in de grappigste herinneringen uit zijn zestienjarige scheidsrechterscarrièrc. Het tijdperk geweest, waaraan hij veel plezier heeft beleefd. Als hartstochtelijk voetballer hij is nog steeds actief in de lagere elftallen van Het Noorden kwam hij er eerst in 1940 toe zich op te geven als scheidsrechter dan nog uitsluitend voor het leiden i junioren-wedstrijden. Dat deed hij vijf jaar. Toen had hy de smaak zo te pakken, dat hy ook seniorenwedstrijden in de afdeling Rotterdam ging arbitreren te moeten incasseren. Slechts zelden was er een wedstrijd die wat ont spoorde en gelukkig heb ik in het totaal slechts drie spelers uit het veld moeten sturen. Arbiter Van der Toorn is langzaam maar zeker een stukje „zaterdagvoetbal" geworden. En hij komt daar recht voor uit. ,,Hct zaterdagvoetbal heefit zich uit stekend ontwikkeld, heeft technisch be zien relatief zeker die hoogte als het zondagamateurvoetbal en is aantrekke Hjker dan het zondagvoetbal omdat de spelers zich met meer enthousiasme ge ven". De hoogtepunten uit de scheids- rechtereperiode van Joop van der Toorn zijn het leiden van de districtswedstry. den Zuid-Oost en West-Zuid alsmede het in 1961 als grensrechter fungeren bij de interland Nederland-België. Opmerkingen En nu hu morgen afsoheid gaat n« met een van de klapstukken van voetbalseizoen en binnenkort wordt in geschakeld als rapporteur van de KNVB heeft hy nog enkele opmerkingen. Over de ontvangst by de clubs is hij op enkele uitzondering na dik te spreken. De assistentu. van de aanvoerders i goede aanvoerder verlicht de taak een arbiter enorm" vindt scheids rechter Van der Toorn belaas onvoldoen de. Te weinig treden zy op wanneer een eigen speler zich vergaloppeerd. Als toonbeelden van goede captains noemt a. Molema van Ter Leede, v. d. Burg van Heerjansdam, Scherphuizen Zwart Wit en Van der Giesen van NSW. En de jongeren di len plaats gaan kleed je correct zorg tcriaal uitstekend is; gin af merken dat je spel dood te fluiten nu opengeval- adviseert hy: at van het be- bent zonder het treed strak op zulks is geboden. En bovenal: biyf baas. Daarmee gaat dan een scheids rechter heen, die naam heeft ge maakt in het zaterdagvoetbal en die van heel veel clubs het volle ver trouwen genoot. Die wetenschap is voor de Rotterdamse ambtenaar bij Volkshuisvesting een afscheidsca deau, dat door geen waardevoller kan worden vervangen. Eng. voetbalsport in opschudding Dc Engelse voetbalsport is in hevige op schudding geraakt door een uitspraak van de Britse Hoge Raad, waarbü de huidige binding tussen speler en club ontoelaatbaar wordt genoemd. De situatie is in Engeland mome dat dc clubs kunnen beslissen of zij een speler willen behouden of verko pen. De uitspraak van de Hoge Raad kw; naar aanleiding van het proces dat de Engelse internationaal George East- liam aanhangig maakte tegen New castle United, welke club in 1960 en kele maanden lang weigerde hem op dc transferlijst te zetten East ham werd vervolgens overgenomen door Arsenal, waarvoor hy nu nog steeds uitkomt. Volgens het huidige systeem lg een En gelse voetballer aan zijn club verbon den voor de duur van zijn carrière. Zelfs als hij op de transferlijst wil worden geplaatst, kan dat geweigerd worden, waarbij eventuele weigering om te spelen inhouding van salaris tot gevolg kan hebben. Door de uitspraak van dc Hoge Raad zullen de Britse profs hel recht krU- gen van club te veranderen, wanneer zy dat willen. ZEILRACE HARLINGEN TERSCHELLING de vrije klasse vertrok nog zonder wind, maar toen de kleine Rorc-klasse zee koos, kwam er wat wind, zodat in dit geval een normale start mogelijk was. Bij de grote Rorc-klasse, die vijf minuten later van start ging, stond er zelfs een aardig zeil- briesje. De vijf schepen in laatstgenoemde klasse gingen vrijwel gelijk door de start lijn en aangezien de schepen uit de an dere klassen nog niet ver weg waren, zette een groot veld met een kleine veertig schepen gezamenlijk koers naar de wazige verte, waar ergens Terschelling moest liggen. De overtocht verliep ondanks alle sombere vooruitzichten toch vrij vlot Er bleef wind en de regen kon de „olieman nen" niet deren. Als eerste voer de Ma rietta van de Fries J. B. Gros de haven van Terschelling binnen, drie minuten later gevolgd door de Elisabeth van zijn stadgenoot Valk, die een. iets snellere zeiltijd had dan de Marietta. De uitslagen van de Harlingen—'Ter schelling-zeilrace luiden: Rond- en platbodem jachten: 1. .Sehoun, G. Boonstra (Leeuwarden); 2. Hollandse Leeuw, E. Beumer (Amsterdam); 3. Rog- gebot, G. Versluis (Kampen). Vrije klasse: 1. Corrie, A. Dekinga (Lek- kum); 2. Josua Slocum, D. Harenbeek (Leeuwarden); 3. J 98, J. Prins (Heeren veen). Kleine Rorc: 1. Marietta, J. B. Gros (Leeuwarden); 2. Li, W. B. van der Meer (Grouw); 3. De Fran, F. Doeksen (Ter schelling). Grote Rorc: 1. Elisabeth, C. Valk (Leeuwarden): 2. Viking, P. Tjepkema (Leeuwarden); 3. Arabella, P. Corre (Leeuwarden). Sfeer m 't gezin De „Nieuwe Leidse" er in ben. Er zyn tevens maatregelen geno men om de export van onze boter wat af te remmen en het ziet er dan ook niet naar uit, dat de huidige, wat krap pe botervoorraad zal leiden tot een zo danige schaarste dat Invoer onvermy- delijk wordt. Aldus werd ons desgevraagd van de zijde van het produktschap verklaard in een toelichting op de maatregelen, die hel schap heeft genomen om de Nederlandse botervoorziening veilig te stellen. De huidige krappe boterpositie is ojn. veroorzaakt door de strenge winter, waardoor de produktie is tegen gevallen, niet alleen in ons land, maar ook in het buitenland. Een gevolg hier van was, dat wij onze boter vlot de hand konden doen, temeer, omdat de exporttoeslagen, die eerder waren ingevoerd om onze boteruitvoer te sti muleren, onverminderd van kracht wa ren. Deze toeslagen zijn nu afgeschaft of verlaagd. Op boter voor landen achter het „ijze ren gordijn" werd een toeslag betaald van f 1.45 per kg en op die voor Italië f 0.40. Beide toeslagen zijn nu afge schaft. De exporttoeslag op boter voor Engeland werd verlaagd van 35 tot 5 Spoedig herstel Door de grote afname van onze boter is er even een overspannen situatie ont staan, die by voortzetting van deze ont wikkeling ernstige gevolgen zou kunnen hebben en met name in de komende winter tot schaarste (én prysstijging!) zou kunnen leiden. Voor alle zekerheid heeft het pro duktschap daarom ook invoer van bo ter mogelijk gemaakt, hoewel de nu gehalveerde heffing verder omlaag zou moeten, om het invoeren van boter voor de handelaar werkelijk aantrekkelijk te maken. Zoals de zaken er nu voorstaan verwacht het produktschap niet dat dit nodig zal blijken te zyn. De boterpro- duktie is momenteel goed öp peil. Trou wens, de cijfers wijzen wel uit, dat Nederland niet om boter verlegen be hoeft te zijn: wij produceren 100.00 ton per jaar, terwijl we er zelf maar 60.00 van verbruiken. De rest mpet worden geëxporteerd Het produktschap verwacht dan ook, dat de huidige ietwat overspannen situa tie zich spoedig zal herstellen. Amerikaanse ploeg verbeterde record Een Amerikaanse zwemploeg bestaan de uit Steve Clark. Nick Scboenmann, Don Schollander en Ed Townsend heeft donderdagavond in Los Altos het we reldrecord op de 4 x 100 meter vrije «lag verbeterd en gebracht op 3 39.9. Het oude record was sinds 10 augustus van het vorig jaar in het bezit van FrankrUk met een tijd van 3.42 5. Bij de wedstrijden in Los Altos ver beterden de meisjes Terri Stickles, Po key Watson, Kerry Haines en Donna de Varona het Amerikaanse clubrecord op de 4 x 100 meter vrye slag met een tijd van 4.09.3. Zij b'even hiermee slechts vier-tiende seconde boven het wereld record dat met 4 08.9 op naam staat van de officiële Amerikaanse Olympische ploeg van 1960. Waterpolo. Voor de zomercompetitie van de KNZB werd donderdag de water- poiowedstryd De MeeuwenSVH voor de eerste klasse gespeeld. De Meeuwen NOORDWIJKERHOVT Geslaagd Voor het einddiploma Gymnasium B slaagden onze plaatsgenoten de heren Ad Nijenhuis, J Smithuis en C de Jong, leerlingen van het Triniiteitslyceum te Haarlem. Voor het einddiploma HBS-B slaagde de heer J. van Ruiten, leerling van het Fioretti-college te Lisse. De Franse invoerbeperkingen (Van onze snc.-econnmisclie redactie) LTET Produktschap voor Groenten en Fruii te Den Ilaag verwacht van het besluit der Franse regering om de ?r van groenten en fruit gedeeltelijk stop te zetten of te beperken geen nade lige gevolgenvoor de export van Neder landse tuinbouwprodukten. Indien Parijs onder de druk der boeren alsnog zou be- zluiten de totale invoer van groenten en fruit te stoppen (hetgeen niet wordt ver acht). dan zyn er altUd nog de spelre- fis van de E.E.G., waaraan toch ook Frankryk zich moet houden, zo deelde ons van de zijde van hel produkt schap desgevraagd mee. De huidige beperkingen van de invoer i Frankrijk gelden voornamelijk voor Marokko en Algerije, die speciale in- voerfaciliteiten hadden en die de Fran- markt inderdaad hebben overstroomd met grote voorraden groenten en fruit, vooral tomaten en abrikozen. De Ne derlandse afzet heeft hiervan tot dusver nog geen wezenlijke schade ondervon den. Overigens zijn onze produkten niet op één lijn te stellen met die uit Noord- afrikaansc landen. Ze zijn andersoortig en bovendien van betere kwaliteit. Aan zomergroenten exporteerden wij vorig jaar naar Frankrijk 2400 ton in juni (waarvan 2275 ton tomaten). 755 ton in juli (319 ton tomaten) cn 755 ton in augustus (waarvan 663 ton tomaten). To maten vormden dus wel de hoofdschotel. Het exportpakket bestond verder uit kropsla en komkommers. Aan fruit ging naar Frankrijk in juni 187 ton (186 ton appels),in juli 1014 ton (681 ton bessen, 178 ton aardbeien en 122 ton frambozen) en in augystus 131 131 ton (waarvan 81 ton bessen en 40 frambozen).

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5