Uw probleem is het onze Toekomst vraagt enorme offers voor de V.U. Subsidiëring der kerken een ongewenste zaak Politiek behoort buiten de vakbeweging Geen verontrusting over concilie Een woord voor vandaag Onderwijsconf erentie VN wijst Portugal de deur Sensationele vinding maakt honderdduizenden vrouwen gelukkig 2 VRIJDAG 5 JULI 1963 Belastingambtenaren bijeen organisaties vrij waren van hun gebondenheid aan de politieke partijen en zich aan de invloed daarvan onttrokken, omdat de verhoudingen dan zuiverder ko men te liggen en omdat daar door de lieden die politiek be drijven, rekening zullen moeten houden met deze machtsconcen traties van de onzelfstandige be roepsbevolking. De vakorganisatie zal dan een zelf standige kracht kunnen ontwikkelen waardoor zij beter aan haar op dracht zal kunnen beantwoorden dan tot nu toe het geval is geweest. In de politiek prevaleren dikwijls an dere belangen, waardoor de mate riële positie van de werknemers wordt geschaad. Deze uitspraak deed de voorzitter van de bond van personeel bij 's rijks belas tingen in Nederland, de heer J. W. Bon- nink. gisteren op de algemene verga dering van deze bond in Utrecht. De heer Bonnink memoreerde in dii verband, dat de bij de drie grote vak centrales aangesloten bonden in 1962 eer ledenwinst boekten van 8000 personen dat wil zeggen van 0.9 procent, maar dat het aantal leden van de onafhanke lijke vakbeweging in datzelfde jaar toe nam met 13.000 of vijf procent van hef totaal. Hij gelooft, dat vooral de gelei dt loonpolitiek van de kabinetten-Drees saties. Het ledental van de bond personeel bij 's rijks belastingen steeg met 12 procent tot ongeveer 2500. De heer Bonnink zei voorts, dat nu onder het overheidspersoneel langzamer hand de overtuiging veld wint, dat het ambtenarencentrum goed heeft gehan deld door begin 1962 de salarisvoorstel- de regering te zijn de regering dank voegde hij hieraan toe, A B A S I N kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken! .Ibaver;^ :cepteren. Wij rschuldigd, zo voor het feit ii zich tegen de mening van de bij de vakcentrales aangesloten organisa ties van overheidspersoneel in. haar voorstellen gestand heeft willen doen en ook realiseert. De heer Bonnink stelde vast. dat de regering-De Quay en in het bijzonder minister Toxopeus de ma teriële positie van het overheidsperson- neel ernstig hebben bezien en hebben gepoogd, waar mogelijk verbeteringen aan te brengen. Hij betreurt het echter, dat de regering nog steeds haar goed keuring niet heeft gehecht aan een uit kering ineens in december, zulks in na volging van het vrije bedrijfsleven. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Bleiswijk (toez.): H. F. Wolgen, te Vollenhove; te Oldebroek (2e pred.pl.); A. Noordegraaf, te Daarle. GEREF. KERKEN CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Wildervank: R. Toorman, kand. te Nwe. Pekela en J. Westerink, kand. te Zwolle. Beroeptaarstelllng: G. Bijkerk, J. H. Cardinaelstraat 42. Zaandam; R. Toor man. A. Westersstraat 127, Nwe. Pekela; J. Westerink, Scarlattistraat 26, Zwolle. UNIE VAN BAPTISTEN GEMEENTEN Wier, te GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Almelo: J. Karens, kand. te Zoetermeer en A. W. Verhoef, te Ca- I pelle a.d. IJssel. Beroepen te Amsterdam-C: J. Karens, kand. te Zoetermeer; te Middelharnis. Zaandam, Barneveld. Ridderkerk: A. W. Verhoef, kan. te Capelle a.d. IJssel; te i Borssele: A. W. Verhoef, kand. te Capel- le a. d. IJssel. ,,Er zijn wel eens in kringen van openbare universiteiten suggesties gedaan voor een nauwere verbin ding met bepaalde groeperingen uit ons volksleven, maar dat kan nooit opwegen tegen het reële voorrecht dat wij met de Vrije Universiteit hébben: de band met het „eigen volk". Blijkens eigen uitlatingen missen zelfs de rooms- katholieken die, waar men, naar in die kring gezegd wordt, eigen mensen zo moeilijk warm kan krijgen voor het bijzonder hoger onderwijs". Deze uitlating gedaan door dr. J. Ver- meijden, de algemeen beheerder van de V.U., in de gisteren gehouden algemene vergadering voor hoger onderwijs op ge- ref. grondslag (onderdeel van de Vrije Universiteitsdagen die te Arnhem wer den gehouden), werd direct al markant geïllustreerd als men de grote zaal van Musis Sacrum inkeek: V.U.-vrienden uit het gehele land. van Terneuzen tot Roo- deschool. van middenstanders tot notaris gaven hier acte de presence. Waarom? Omdat de V.U. waarvoor geofferd is en rvoor nog veel geofferd moet worden grote plaats in hun harten inneemt. ja, er moet ook in de toekomst nog veël geofferd worden. Verscheidene spre kers betoogden gisteren met nadruk dat, al is er subsidie, er nog een belangrijk deel eigen inkomsten voor de V.U. moe ten zijn wil zij de snelle ontwikkeling van het hoger onderwijs bij blijven hou den: het jaarlijkse hiervoor benodigde bedrag beloopt straks meer dan een mil joen! Vandaar dat in oktober een actie start met het doel het jaarlijkse bedrag aan contributies van 587.000 tot 750.000 te verhogen alsmede voor het bouwfonds het niet onaanzienlijke bedrag van een kwart miljoen bijeen te brengen. Kunnen deze streefbedragen worden Band met ..eigen volk" unicum (Van een onzer verslaggevers) Mr. C. J. Verplanke gepromoveerd val worden geacht? dan komt het met de financiën vanzelf in orde, zo beant woordde weer een andere spreker ds. T. B. van der Sijs. Geref. predikant te Bredevoort deze vraag. De vele aanwezigen van deze tweede toogdag" zijn 's morgens vooral voorge licht over tal van interne zaken hun uni- betreffende. Allereerst door prof. I. A. Diepenhorst, die onder het motto „Wetenschapsbeleid en Universi teit" een indringend overzicht gaf van de snelle ontwikkeling van de universi taire opleiding in het algemeen en die van de V.U. in het bijzonder. Enorme ontwikkeling Waren universiteiten vroeger instellin gen waaraan enkele honderden alumni gevormd werden, tegenwoordig zijn, met name in grote landen, universiteiten met 10.000 alumni en meer geen uitzondering. Ook in de door de staat aan het hoger onderwijs bestede bedragen geven een indruk van die spectaculaire groei. Ging het voor ons land in 1913 nog om een bedrag van 3 miljoen thans belopen de bedragen ten laste van de gewone en de buitengewone dienst het bedrag van rond 480 miljoen gulden. Zo is de universiteit in ons land ge worden tot voorwerp van beleid, zelfs van angstvallig beleid: zij geniet gelijke belangstelling als de weermachtDe hoogleraar schetste vervolgens de inge wikkelde wijze waarop dat beleid in nauw overleg met de universiteiten wordt gevoerd. Zo mag de overheid rekenschap vra gen van net afvalpercentage der studen ten: zij moet zekerheid hebben over de besteding van subsidies (95 procent!) en een bijzondere universiteit als de V.U. is geroepen aan eisen in dit verband, voorzover zij het eigen karakter der uni versiteit onaangetast laten, te voldoen. De V.U. beseffe duidelijk haar bevoor rechte positie als vrije, haar kwetsbare positie als bijzondere universiteit, zo be sloot prof. Diepenhorst. Eendracht is daarbij gebiedende eis (wat wel eens ge zegd mag worden bij de onderlinge ver deeldheid der gereformeerde gezindte). Want alleen dan kan de V.U. zijn wat ze in het verleden is geweest: een ze gen voor heel de kerk en heel het volk, een zij het uiterst bescheiden ge tuigenis voor de hele wereld. De eerder reeds aangehaalde dr. Ver- (Van een onzer redacteuren) Het feit dat het vraagstuk van de kerkbouwsubsidiëring aan de orde is gekomen, bewijst opnieuw dat de mens zich zijn verantwoor delijkheid steeds minder bewust wordt en zijn vertrouwen in de helpende hand Gods steeds meer verliest. Dat proces kan niet wor den gestuit door de overheid noch door de kerk. Terugkeer is slechts mogelijk in de weg van ptrsoon- lijke bekering. Eerst dan ontwaakt de rechte offerzin en wordt be waarheid, dat hij welgelukzalig is, die de God Jakobs tot zijn hulp heeft en wiens verwachting èn in geestelijk èn in stoffelijk op zicht uitsluitend op de Here zijn God is. Met deze zwaargeladen zinnen be sluit mr. C. J. Verplanke zijn proef schrift „Subsidiëring van de kerken bouw", waarop hij vanmiddag aan de Vrije universiteit Is gepromoveerd tot doctor In de rechtsgeleerdheid. In s'n dissertatie heeft de burgemees ter van 's-Gravendeel een belang rijk stukje recente parlementaire ge schiedenis betrekking hebbend op de verhouding tussen kerk en staat ge boekstaafd. Mr. Verplanke heeft., alvo rens het ontwerp Wet Premie Kerken bouw in het parlement werd behandeld, een waardevolle bijdrage tot de me ningsvorming geleverd. Het is zeker een compliment en een gelukwens waard, dat hij zich zo In de materie heeft verdiept, dat het door hem ter ad structie van z'n afwijzend oordeel ver zamelde materiaal, de bouwstenen voor een dissertatie kon vormen. Mr. Verplanke gaat in de eerste plaats na op welke wijze reeds voor de totstandkoming van de bedoelde wet directe financiële overheidssteun aan de kerken werd verschaft. Vervolgens vraagt hij de aandacht voor de positie, die de kerken en de niet-kerkelijke ge nootschappen op geestelijke grondslag in de wetgeving innemen en voor de visie, die de overheid op haar onder linge relatie heeft (gehad). Ten slotte onderwerpt hij de Wet Premie Kerken bouw aan een kritische beoordeling en toetst hii de argumenten, die voor en tegen subsidiëring van kerkenbouw zijn aangevoerd, op hun waarde. Van een financiële scheiding tussen kerk en staat is. aldus de promoverdus, Een veelzijdige promovendus Mr. Verplanke. die vanmid dag aan de V.U. is gepromo veerd, werd in 1925 in Haarlem geboren. Na het chr. lyceum te Haarlem te hebben bezocht, stu deerde hij rechten aan de V.U. van 1945 tot 1948, in welk jaar hij zijn doctoraal examen af legde. In 1949 trad de heer Ver planke in dienst van de dr. Abraham Kuyperstichting als wetenschappelijk assistent. Na eerst nog een jaar aan de ge meente-secretarie te Den Haag verbonden te zijn geweest volg de in 1955 zijn benoeming tot burgemeester van 's-Gravendeel. Ook in de Chr. Geref. Kerken neemt de heer Verplanke een vooraanstaande plaats in. Zes jaar is hij deputaat geweest voor algemene diaconale en so ciale aangelegenheden. Sinds vorig jaar is hij voorzitter van deputaten voor overleg met het Geref. Sociologisch Instituut. In zijn woonplaats bespeelt hij het kerkorgel, terwijl hij tevens het secretariaat behartigt van de Geref. Organistenvereniging. Verder is de promovendus plaatsvervangend kantonrech ter in Oud-B ei jerland, lid van de Verenigingsraad van de N.C.R.V., lid ran de redactie van het tijdschrift Anti-Revolu tionaire Staatkunde en tweede voorzitter van de Stichting Lan delijk Orgaan van de geref. ge zindte voor bejaarden. wijzigde i nader in op de dé ng van het concilie tot dusver heeft be- ivloed. Deze „nieuwe theologie" is mede •er positief ingesteld op het gesprek iet de reformatie. Openlijk erkent zij e«n verkeerde visie op gehad te heb- en, waardoor een dramatische situatie an misverstand is ontstaan. Van deze openheid nu is het concilie _>t nu toe vol geweest. Zo konden prach tige discussies over de bronnen der open baring ontstaan, zo ontdekte men weer de Schrift. Verzamelt u geen schatten op aarde. Een woord, dat de mens altijd heeft aangesproken tot op de dag van vandaag. Geen schatten verzamelen op aarde. Anders gezegd: niet potten, niet er als hoogste doel naar streven in grote hoeveelheden goederen bijeen te krijgen. Want, zo zegt de Here, waar uw schat is daar zal ook uw hart zijn. Het hart. Mensen, die er op uit zijn schatten te verzamelen, zijn veelal mensen, die omlaag kijken. Zij voelen zich te sterk gebonden aan de aardedat zij er toe kunnen komen het oog omhoog te richten. Geen schatten op aarde, maar schatten in de hemel. De schat ten op de aarde zijn tijdelijk, zij gaan verloren. De schatten in de hemel zijn eeuwig, zij blijven altijd. Het is de grote strijd in het leven van de mens. De Here laat geen mogelijkheid tot combinei'en. Bij Hem is het nooit enen, altijd ofof. Niet èn schatten op aarde èn schatten in de hemel. De mens moet kiezen. In feite moet hij kiezen voor God of voor de wereld. Andere mogelijkheid is er niet. Het is een eerste eis. Niemand kan twee heren dienen, want hij zal öf de ene haten en de andere liefhebben, öf zich aan de ene hechten en de andere minachten: gij kunt niet God dienen en de Mammon" (Mattheüs 6:24). Geen twee heren dienen. Niet schipperen, niet proberen het op een akkoordje te gooien. God of de wereld. Wie de wereld kiest, kiest het tijdelijke. Wie God kiest, kiest voor de eeuwig heid. Geen angst Betekent dit alles nivellering, relativis- j ie? Ontmoeten wü als we deze weg in slaan niet vele gevaren? Op deze en soortgelijke vragen wilde prof. Berkou- wer antwoorden: Hierover moeten we niet te verontrust zyn omdat het er ook nu in deze veranderende wereld om moet gaan ,,de schat van vroeger belijden over leiden in de bedding van deze tijd" (Kuyper). Het christelijk geloof mag geen angst hebben voor de feiten, ook al wordt men klein onder de problemen- vracht. Een opmerking waar prof mr. W. F. de Gaay Fortman in zijn slotwoord bij aanhaakte, waarbij hij ook dacht aan de Vrije Universiteit-in-ontwikkeling, toen hij zei: „Wat is de diepste zin van al ons werken? Dat God daar woont waar men Hem toelaat. En wij willen Hem toelaten". Dit wat de sprekers betreft. Vermel den we tenslotte dat voorzitter Oldenhof aan het begin van de vergadering dr. J. W. Bruins herdacht, die de V.U. als curator is ontvallen. Bij de verkiezing van een lid van het college van direc teuren werd de heer J. Tabak (Ned. Herv.) in de vacature H. van Namen ge kozen. Tot lid van de commissie van toe zicht op het geldelijk beheer verkoos men in de vacature mr. dr. L. W. D. Schreuder drs. S. Feitsma te Amsterdam. Groet van overzee Een groet uit Canada en de V.S. bracht dr. R. Kooistra, predikant bij de Chris tian Reformed Churches, over. Hij meld de activiteiten om aan de andere kant van de Oceaan te komen tot een heel klein zusje van de V.U.. een instituut dat waarschijnlijk met drie docenten zal beginnen. Te zijner tijd zal dit instituut gaarne gebruik gaan makenJ- Een verzoek dat blijkens de voorzitter der vergadering, de heer Oldenhof, gaarne in overweging zal worden ge nomen ,als het officieel wordt herhaald". De internationale onderwijscon- ferentie in Genève heeft gisteren met 40 tegen 23 stemmen, bij ze ventien onthoudingen, een Afri kaanse ontwerpresolutie aangeno men, waarin de uitsluiting van Portugaal wordt geëist op grond van zijn politiek in Angola. Een dergelijk voorstel is door Senegal gedaan in de economische en so ciale raad van de V.N. ding geweest om een unterressant) hoofdstuk te wijden aan het Humanis tisch Verbond, dat ondanks zijn leden tal van slechts 12.000 (doch dank zij de P.v.d.A. en in iets mindere mate de K.V.P.) diverse gelijkstellirigswensen reeds zag ingewilligd. De schrijver con stateert dat daarbij door de fracties van de C.H.U. en de S.G.P. iets meer tegenstand is geboden dan door de AR.-fractie. Zelf staat hij op het standpunt dat de verantwoordelijkheid voor de geestelijke verzorging van militai ren, tewerkgestelden en gedetineer den niet bij de overheid ligt doch bij de kerken en de levensbeschou welijke Instellingen. Van honorering door de overheid van godsdienstige en geestelijke verzorgers behoort dan ook geen sprake te zijn. „De overheid heeft zich te onthouden van het verschaffen van steun aan het uitdragen van welke godsdienstige of levensbeschouwelijke boodschap Beoordeling In het laatste hoofdstuk wijst imr. Verplanke er op dat in het verleden in prot. christelijke kring de afwijzing van subsidiëring van de kerken vrijwel al gemeen was. Hij releveert de strijd in de Staten-Generaal over de toepassing van artikel 185 der grondwet (subsi diëring der voorgangers), de houding, die de Afgescheidenen innamen tegen over subsidie in enigerlei vorm "en op wat Lohman. Kuyper en Colijn over „de zilveren koorde" te berde hebben ge- Na de tweede wereldoorlog kwam er een kentering in de opvattingen. De ad viezen in a r. kring waren niet zo re soluut afwijzend als vroeger en de ker ken verloren hun vooroorlogse schroom. I De Gereformeerde Kerken mr. Ver- planke behoort zelf tot de Chr. Geref. Kerken hebben subsidiëring van de kerkenbouw aanvaard, waarbij een rol in de overwegingen speelde dat deze 1 een eenmalig karakter droeg. Tussen een eenmalig en een perma nent subsidie ziet de promovendus ech ter geen prinplcieel verschil. Hij acht het zeker niet uitgesloten, dat subsi diëring in andere kosten van uitoefe ning van de eredienst, met name die van de herderlijke zorg, ook door de Geref. Kerken zal worden aanvaard, zodra deze steun een meer algemeen karakter krijgt. Ten slotte bespreekt mr Verplanke rgumenteii. die voor en tegen ontstaan sinds het in werking treden van de Hoger Onderwijswet. Zo moeten tegenwoordig bij de overheid elk jaar een ontwikkelingsplan en in sa menhang hiermee een financieel schema. alsmede uitvoerige begrotingen worden1 ingediend. Er is niet meer alleen toe- zicht-achteraf. maar ook toezicht-vooraf door de overheid mogelijk, ja, de minis ter bepleit soms samenwerking met an dere universiteiten in bepaalde opzichten Zo heeft minister Cals samenwerking op tandheelkundig gebied bepleit tussen V.U. en de Amsterdamse universiteit. De spreker geloofde persoonlijk niet dat de V.U. zich hiervan afzijdig mag houden, want „als Calvinisten hebben we ook een taak t.a.v. het openbaar hoger onderwijs". Overigens zal over deze ma terie nog een nader rapport worden uit gebracht. Permissie van paus Met bijzondere belangstelling werd des middags de rede van prof. dr. G. C. Berkouwer over zfjn indrukken van het Vaticaanse concilie tegemoet gezien. Voorzitter H. M. Oldenhof leidde de spre ker in met de ondeugende woorden die prof. mr. P. J. Verdam de avond tevo ren op de ontmoetingssamenkomst had geuit: „Prof. Berkouwer heeft vandaag van de paus permissie om in Nederland te zUn" Uit de woorden van de hoogleraar bleek hoezeer hij gegrepen is door dat gene wat hij in Rome heeft meegemaakt: „een dynamiek als een explosie die zich daar plotseling openbaarde en die blij de verbazing neeft teweeggebracht met name bij de niet-katholieke deelnemers". Prof. Berkouwer schetste dat het met name de invloed is geweest van de z.g. „nieuwe theologie", overigens door zeer overtuigde katholieken aangehangen, een beweging die wel erkent dat er een on feilbaar leergezag is, maar daar ook de Ambtsaanvaarding prof. Wurth Prof. dr. G. Brillenburg Wurth blijkt in zoverre weer hersteld te zijn van een ernstige ziekte dat hij 12 juli aanstaande de benoeming tot buitengewoon hoogle raar in de faculteit der economische we tenschappen aan de Vrije Universiteit hoopt te aanvaarden. De plechtigheid vindt plaats in het Woestduincentrum 15.30 precies. De Portugese delegatie weigerde de stemming te erkennen, evenals de directeur-generaal van het interna tionale onderwijsbureau, Piaget. De Afrikaanse, Aziatische en communis tische landen hadden evenwel aange kondigd de conferentie te zullen boy cotten indien Portugal toch de mid dagvergadering zou bijwonen. Dat gebeurde. Onmiddellijk verlieten ge noemde delegaties de zaal. waarop de vergadering werd verdaagd. Het besluit werd genomen na een stormachtig debat, waarin vertegen woordigers van de Unesco, de VN-orga- nisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur, afgevaardigden van het interna tionale bureau -an onderwijs en de Zwitserse delegatie pleitten tegen de uit sluiting van een lid-staat. Hun pleidooi werd met kracht bestreden door de in diener van de resolutie, de Nigeriaanse afgevaardigde. De Portugese delegatie heeft laten weten dat haar regering tegen het „on wettige besluit" beroep zal aantekenen bij het Internationale Gerechtshof Den Haag. Over het algemeen stemden Afrikaan se. -abische en communistische landen, alsmede Israël, óór uitslfc» Tg van Portugal. De westelijke mos» .dheden, waaronder de V.S., Engeland, J .Vnkrijk, Nederland, West-Duitsland en A(vitser- land stemden tegen. v De Latijnsamerikaanse landen.' Gha na, Gabon, Frans-Kongo en Madagas car onthielden zich van stemming. In de resolutie wordt gezegd, dat de aanwezigheid van Portugese afgevaar digden „een belediging is van de rech ten van de mens en van het kind en van de fundamentele principes van voeding". HARD LEIDINGWATER NU ZO ZACHT ALS MEIREGEN het land klagen de huis- over het harde leidingwater, dat hun wasgoed zo stug maakt, en vaak zo moeilijk schoon te krijgen. Vroeger gebruikte beperkingen van ziet, die de ontwikke- Tegenwoordig echter doet niemand dat dat hardmakende bodemzouten bevat. Dat leed is nu achter de rug. In de laboratoria van Castella te Nijmegen is een nieuwe, Antical-3 genaamd. nieuwste Castella Wasmiddel: Actief Blauw. Actief Blauw maakt elk was water zo zacht als meiregen. Uw textiel wordt gespaard. De was wordt duidelijk veel schoner. Geen wonder dat Actief Blauw zo'n enorme opgang Ramp bij Harmeien en Rode Kruis In het gisteren verschenen verslag •ver 1962 van de vereniging „Het Ne- derlandsche Roode Kruis" wordt o.m. aandacht geschonken aan de „betreu renswaardige" gang van zaken rondom de hulpverlening bij de ramp van Har» ,Door oorzaken werd het Rode Kruis het geheel niet in de alarmering be trokken. zodat het veel te laat van de ramp kennis nam om nog daadwerkelij ke hulp van enige betekenis te kunnen leveren", aldus het jaarverslag. Hierin wordt herinnerd aan het zenden, zowel vanuit Utrecht als vanuit Den Haag, van ambulances en ander hulpmate riaal, doch „deze bereikten alle het rampterrein eerst op een moment, dat aan hun inzet geen behoefte meer be stond, terwijl de voor deze en soortge- ijke rampen speciaal geoefende en uit geruste colonne Utrecht in 't geheel 'et meer behoefde uit te rukken". Geconstateerd wordt, dat het bij ve len gerezen misverstand, als zou het Rode Kruis slechts dan tot hulpverle ning bereid zijn. wanneer het daartoe langs formele weg is uitgenodigd, kon worden rechtgi»»et. Waterstaat verwerpt fooienstelsel staat „Eendracht maakt macht" heeft °P de gisteren in Utrecht gehouden ver gadering van deze vereniging ernstig ge waarschuwd tegen het accepteren van fooien. Het bestuur noemde het een or ganisatie onwaardig, te dulden dat het gezinsinkomen van haar leden afhanke lijk is van geld dat buitenstaanders zo goed zijn te geven. De verhoging van het inkomen van het waterstaatsperso- neel zal op andere wijze bereikt moeten worden en het hoofdbestuur van de ver eniging zegde haar leden dan ook toe, op korte termijn een nota te zullen sa menstellen over de manier waarop po gingen zullen worden gedaan om te ko men tot verhoging van het inkomen van het zogenoemde objectenpersoneel. Vergezeld van twee katten is de 70 Jaar oude New Yorkse schrijver Wil liam Willis donderdag per vlot ver trokken voor een 19.000 km lange reis over de Grote Oceaan. Hij wil met de ze reis bewijzen, dat Amerika's oudere burgers niet op 65-jarige leeftijd ge pensioneerd behoren te worden. Het vlot van Willis bestaat uit stalen pon tons. Hij verwacht dat de reis naar Sydney vier tot vijf maanden zal du- De actie „Brood voor het hart" de Nederlandse Zendingsraad, het doel was een aantal protestantse kerken In Azië, Afrika en Zuid-Amerika aan de middelen te helpen om eenvoudi ge lectuurcentra op te zetten, periodie ken te stichten en distributie- en ver koopapparaten op te bouwen, zal op zondag 7 juli via een radio-uitzending van het I.K.O.R. afgesloten worden. Deze uitzending begint om 18.40 uur (Hilver sum I). In dit programma zal men een aantal flitsen van de actie kunnen horen, ter wijl ook enkele vraaggesprekken rondom het voorlopige eindresultaat gevoerd zullen worden. Na de bekendmaking van het eindresultaat zal mededeling gedaan worden over de wijze, waarop de Neder landse kerken in de toekomst steun aan lectuurwerk van de jonge kerken zullen blijven geven. langevoerd. Het geheel daarvan overziende concludeert hij dat de pro argumenten onvoldoende sterk moeten worden geacht". ,.Aan deze subsi diëring had_ beter niet kunnen worden IÉ fij 'e eerste schrede algemene sub- werd sidiëring van de kerk gezet." Mr. Ver- 1 "verwezenlijking van dit beginsel ka I ingesteld, die een jaar later rapport riante wil niet zeggen, dat de kerken in de loop der jaren een groeiende fi- itbracht. vergezeld van een vooront- ®e?n, beding^ mogen nanciële waardering^ Nederland nimmer sprake gewc ?st. meente in het gelijk. De kwestie trok begonnen. Thans daarnaar in het begin van de in de Tweede Kamer de aandacht, waar- nP..,?e vorige eeuw gestreefd, maar in plar s|0p in 1956 de commissie-Sassen de kerkelijke arbeid door de overheid worden gecon stateerd. Men behoeft maar te denker aan de rijkssteun voor het „onderhoud van de bedienaren van de godsdienst". De subsidiëring in de kosten van ker kenbouw beperkte zich aanvankelijk tot Zuid-Limburg (Staatsmijnen), en de IJsselmeerpolders. waar de overheid optrad als werkgeefster, die zich de zorg voor de sociale, culturele en ook godsdienstige behoeften van haar perso neel had aan te trekken. Subsidiëring van gemeentewege dateert vooral Een onthielden hun goedkeurin; Ged. Sta- et. Het duurde evenwel nog rig jaar voordat de wet in he; Staatsblad kwam. De parlementaire beh£ideling wordt in de dissertatie uit voerig beschreven. Hum. Verbond Het afwijzend oordeel van het me rendeel der prot. chr. leden der Tweede Kamer is afhankelijk geweest van de aanvaarding van een amendement- Scheps, waardoor „niet-kerkelijke orga nisaties. die zich de bevordering van het geestelijk leven harer leden ten doel stellen" met de kerkgenootschappen werden gelijkgesteld. Voor mr. Ver- sluit, maar de Kroon stelde de ge- planke is deze gang van zaken aanlei- aarden omdat niet kan worden vol gehouden dat een gebod Gods wordt overtreden. Wel meent hij te kunnen stellen „dat de kerken in het belang van haar eigen geestelijke kracht zouden handelen wanneer zij de bouw harer bedehuizen volledig zelf bekostigden". Ais promotor fungeerde prof. mr. H. D. van Wijk, terwijl de promotie plaats had in het Woestduincentrum te Am sterdam. De promotor was prof. mr. H. D. van Dijk, terwijl als pa/anymfen fungeer den de heren E. G. van de Rest. apotheker te Dordrecht en ds. M. Boer den. predikant vanwege de Christelijk Gereformeerde Kerken, te Jeruzalem. De promotie vond plaats in het Woest duincentrum te Amsterdam. Vraag: We hebben een parkiet, die ongeveer twee jaren oud is. Het is een mak en levendig beest. Het eet parkietenzaad en krachtvoer maar wil verder niets eten dan een slablaadje. Laatst is het dier aan de rui geweest, dan dun waardoor het zijn staart kwijtraake. beren handel „404" kopen, een probaat mid del tegen dergelijk ongedierte. Is het echter een kwestie van in wendige parasieten, wat u aan de ont lasting van de vogel ziet deze is het te pro lan te beve- dat de poezenbezitter moet overwegen, voordat hij zijn poes laat behandelen. santaline door het drinkwa- den van figuren zoals paardekoppen schubbetjes en kleine veertjes uit. dat geval dient i Waarschijnlijk kan het niet door de raat 1 rui heen komen. Het dier is er waar schijnlijk ziek van, want het schettert Antwoord: Om met een zakmes fi- vitamineprepa- guurtjes uit hout te snijden, is er ker- m- of lindenhout. Deze soorten zijn Brieven, die niet zijn voorzien van naam en adres, kunnen niet in behandeling worden genomen. Ge- helmhouding Is verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar in verband staan, moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden Ingesloten. jewelste. Het vliegt dagelijks uit laten steriliseren, dat hiertegen geen he kooitje in de kamer. Weet eem middel tegen Antwoord: Natuurlijk kunnen wij uit de verte niet zeggen, wat er aan de parkiet of de verzorging mankeert. Het bezwaar bestaat. Vorig jaar heb het mijn poesje laten doen. Natuurlijk bij een dierenarts. Het kostte 25 gul- de den. Misschien is het nu iets duurder. Toen ze geholpen was, zei de arts: Vraag: Moet op een trouwerij de op de begane grond boven de kelder. mogelijk dat het diertje nog niet Nu blijft ze twee dagen slapen door de rui heen is. en dan gaat het veren pikken later vanzelf over. Het duurt wel een aantal weken corsage met het steeltje omhoog of met het steeltje omlaag gedragen wor den? Antwoord: Bij de heren wordt de corsage in het knoopsgat op de krabbelt, geeft u ze alleen bevestigd, zodat dan het steelje Antwoord: Volgens uw beschrijving hebben we hier te maken met het zogenaamde zilvervisje, ook wel suiker- gast en ten onrechte vaak schietmot genoemd, lepisma saccharma is de Na één dag kwam ze al beneden gestoken wordt. Bij de dames Deze dieren komen veel v uit de mand. En het ging allemaal bevestigt i zorgen dat het dier geen kou verder goed. Na twee weken moesten zodanig dat de bloem de regel de corsage tige plaatsen in huis, zoals aanrecht- goed voedsel krijgt. Soms helpt het wel de vogel stukje wit brood, geweekt in watei daarna uitgeknepen, te geven. Neem 'maal beter. Nu daar kan je klein stukje en haal de vol gende dag de rest weg, zodat het niet gaat schimmelen. Betracht de uiterste reinheid c igheid van hebben. Ik heb spijt van. Antwoord: Hartelijk dank eer hele- als geen na- van er geen beneden kastjes, gootstenen, keukenkast Het zijn nachtdieren en hun voedsel i lang bestaat voornamelijk uit meel. suiker. (nu twee jaren) last stijfsel, soort beestjes, lang ongeveer i verder plantaardige af- 1 cm. met een kleur grijs-zwart. Deze kunnen dit pen. ongeveer een halve meter per de zandlade van de kooi drie dagen van schoon zand. Wanneer u voor lucht en licht, goed te gevallen voer, vers water en reinheid zorgt, advies. Het is heel prettig dat de poes conde. Bij plinten de de ingreep goed heeft doorstaan. Wij uit dc kieren dat het i verloopt, mai ondervinding weten de keuken. De bestrijding moet wil tot geschieden door allereerst alle genoem- hard lo- de levensmiddelen goed op te bergen (blikken bussen e.d.) en geen afval te laten liggen. De dieren zijn niet erg schadelijk, maar zij knagen zijn, die wel degelijk nadelige gevol gen ondervinden na een dergelijke be- Desniettemin kan de parkiet op het handeling, die toch door een goed die- spuiten met insektendoder ziet renarts werd verricht. Daarom zijn we dat ze slingerend gaan lopen i met een voorwerp bij komt. Deze pier, behang, boeken, gesteven kleren uit eigen beestjes komen zelfs in pannen. We en maken soms gaatjes in rayon. Ver- poezen hebben ze gezien in de keuken. W.C der moet men in schuilhoeken fijna naphtaline of vers insectenpoeder strooien, achter reten en kieren een huishoudmsectice druppelen en deze daarna dichtmaken met gips, cement toch voorzichtig mee, het sterilise- sterven tenslotte op hun rug. Aange- of stopverf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2