Nieuwe leidse Cbmraint PROF. DE QUAY FORMATEUR Commentaar Weinig interesse voor De Gaulle hamol weer vanö^S' Gezocht: Proost, Dorst, Breda, Bier Informatie-Beel binnen een week geslaagd Russisch - Chine es gesprek begonnen CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Vrijdag 5 juli 1963, 44ste jaargang Kabelbaan Grevelinsen „Stantvastigh Is ghableven Zie pagina mijn herf in teghenspoat" Girö 58936 Abonneméntsprijren 0,65, 'p.m. f 2,80, p.kw. 8,25 Klachtendienst bezorging 18—19 uijr Nieuws in één oogopslag Na het debat van bijna tien uur zijn de kabinets informateur prof. Beel en de leiders van de vier niet-socialistische fracties er gisteren in geslaagd tot een vergelijk te komen. Verwacht wordt dat de Koningin vandaag nog, na dat prof. Beel haar van het akkoord op de hoogte heeft gesteld, zou over gaan tot het benoemen van een formateur, waar schijnlijk prof. De Quay. Weinig enthousiasme was er gisteren te bespeu ren op het vliegveld van Bonn toen president De Gaulle van Frankrijk daar arriveerde voor een „werkbezoek" aan bonds kanselier Adenauer. Het overleg tussen beide staats lieden heeft gisteren nog niet tot overeenstemming geleid. Hoewel het Produkt- schap voor zuivel de im portheffing op boter dras tisch heeft verlaagd, be tekent dit niet dat wij bo ter uit het buitenland no dig zullen hebben. De ex port van boter is aan ban den gelegd, zodat de schaarste niet zal toene- De regeringscrisis in België schijnt nog voor het weekeinde te kunnen wor den opgelost. Het kabinet heeft gisteren drie oplos singen, die in aanmerking komen om een einde te maken aan de taalmoei lijkheden. die de val van de regering-Lefèvre ver oorzaakten, goedgekeurd. De twee regeringspartijen zouden vandaag de kwes tie bespreken. Vandaag is in Moskou het met spanning tegemoet geziene gesprek tussen vertegenwoordigers van de Sowjetunie en commu nistisch China begonnen. Op de valreep hebben de Chinezen nog geprotes teerd tegen de uitwijzing van drie Chinese diploma ten en twee studenten uit Moskou. De Indonesische rege ring heeft gisteren de KPM gevraagd of ze wilde in schrijven op vervoer van rijst van Birma en Thai land naar Indonesië. Kort tevoren was het verbod van Nederlandse schepen om Indonesische wateren te bevaren opgeheven. (Van onze parlementsredactie) Het kabinet van de Koningin deelde hedenmiddag het volgende mede: „H.M. de Koningin heeft hedenmorgen ten paleize Soestdijk de informateur dr. L. J. M. Beel ontvangen. Dr. Beel heeft de Koningin zijn eindrapport uitgebracht. Vervolgens heeft Hare Majesteit dr. J. E. de Quay ontvangen en hem opgedragen een kabinet te vormen, dat zich verzekerd kan achten van een vruchtbare samenwerking met de volksvertegenwoordiging. Dr. De Quay heeft de Koningin verzocht de opdracht in beraad te mogen houden". Tevoren meldde onze parlementsredactie het volgende: NAUWELIJKS een week na de mislukking van de formatie-De Prof. Beel is het gisteren in zijn woning aan de Rijksstraat weg te Wassenaarna urenlang confereren eens geworden met de fractieleiders van de KVP, de VVD. de CHU en ARP. Daarmee was de grond slag van een nieuw kabinet ge legd. Op de foto v.l.n.r. vóór het gesprek begon: mr. E. H. Toxo peus, dr. W.-L. P. M. de Kort, prof Beel, mr. H. K. J. Beer- nink en H. van Eysden. Kort is informateur prof. Beel erin geslaagd de weg vrij te maken voor een nieuw confessioneel-liberaal ka binet. Zijn marathon bespreking met de fractieleiders van K.V.P., V.V.D., A.R.P. en C.H.U. heeft geleid tot algehele overeenstemming. Prof. Beel kon dit gisteravond -telefonisch aan de Koningin meedelen. Het beslissende gesprek van prof. Beel met de vier fractieleiders heefi van gistermorgen tien uur tot 'savonds kwart voor acht geduurd. Van kwart over een tot half drie lunchten de fractieleiders gezamenlijk in het Was- senaarse restaurant „Bijhorst. Toxopeus heeft enkele malen telefo nisch contact gehad met zijn fractie, die zich in en om het Kamergebouw gereed hield voor eventueel tussen tijds overleg. Eén van de liberale frac tieleden, mr. Geertsema, arriveerde tegen de avond plotseling op de plaats van het gesprek. In zijn kwaliteit van burgemeester van Wassenaar kwam hij onderzoeken of de publieke belang stelling voor de informateurswoning de inschakeling van politieagenten noodzakelijk maakte. Mr. Geertsema wordt vermoedelijk fractieleider van de VVD als mr. Toxopeus straks weer minister zou worden. Na afloop van het gesprek het porf. Beel via zijn woordvoerder meedelen, dat de besprekingen hadden geleid tot overeenstemming over aard en onwang der aan te gane bindingen en over de gedragslijn, die t.a.v. de controversiële punten zal worden gevolgd Een toelich ting op deze wel zeer summiere verkla ring wilde de woordvoerder niet geven. Obk de fractieleiders weigerden elk commentaar. De lieer Van Eysden zou vanmiddag om vier uur de A.R.-fractie inlichten, Mr. Toxopeus heeft gisteravond in het Haagse restaurant „Royal" aan het Lan ge Voorhout zijn fractieleden geïnfor meerd. Daarna had hij een gesprek met minister Zijlstra. Bewondering Politieke waarnemers waren gister avond vol bewondering voor de verras send snelle wijze waarop informateur Beel de formatie-knopen heeft ontward. Zün reputatie van uiterst bekwaam on derhandelaar is opnieuw bevestigd. Het is echter nog niet helemaal duidelijk ge worden over welke oplossingen men het gisteren eens is geworden. Toch zijn er wel bepaalde aanwijzingen. Deze wetti gen de conclusie, dat mr. Toxopeus in belangrijke mate overstag is gegaan Zo zou hU hebben geslikt, dat geen van de gevonden oplossingen door enige fractie als „vrije kwestie" mag worden be schouwd. Met andere woorden: aan alle ■iinnniiiiiimiiniiiiii VOOR A.E.G. VOL-AUTOMATISCHE WASMACHINES I IEMCO N.V. Onder hevig spervuur Vandaag zou in Moskou het gesprek beginnen tussen Russische en Chinese delegaties over ideologische geschilpunten. Intussen gaat de woordenstrijd tussen beide communistische reuzen door. De Chi-' nezen hebben de laatste Russische aanval op hun optreden van de hand gewezen. Moskou beschuldigde Peking van laster, bemoeizucht en het verslechteren van de betrekkingen tussen beide landen. Voorts hebben de Chinezen geprotesteerd tegen de uitwijzing van drie Chinese diplomaten en twee studenten uit Moskou. De Russen beschuldigen China er van, dat het de Russische souvereiniteit heeft geschonden door het verspreiden van vertalingen van een brief, waarin de politiek van Chroesj- tsjef werd veroordeeld. De uitgewezen diplomaten en studenten hadden grote verspreidingscampagnes gevoerd in Leningrad en andere steden, waarbij brochures werden uitgedeeld aan iedere Rus. die zij tegenkwamen. De ge schriften werden per post naar Russen en buitenlanders gezonden. Per auto werden zij naar fabrieken en kantoren b Moskou vervoerd voor verdere verspreiding. Het Chinese personeel van de Peking-Moskou-express had zelfs de tekst van de brief omgeroepen over het luidsprekersysteem van de trein bij sta tions in de Sowjetunie. Ook hadden zij afschriften van de brief uit de ramen van de trein gegooid, als die de Siberische stations passeerde. Russische bur gers protesteerden bij het treinpersoneel. Zij kregen van de Chinezen ten antwoord: „Wij vragen niemand toestemming om onze lectuur te ver spreiden". In Wenen heeft de Oostenrijkse minister Kreisky bij zijn terugkeer uit Roemenië verklaard, dat dit land nauwere ec nomische banden met het Westen wil aanknopen om zijn industrieel potentieel buiten het Sowjetblok te versterken. Deze contacten zullen regelrecht ingaan tegen de Russische opzet van „arbeidsverdeling" binnen de Comecon, de organisatie voor weder zijdse economische bijstand van het oostelijke blok. Rusland wil. dat Roemenië zijn zware industriële produktie vermindert ten gunste van andere geindustrialiseerde leden van de Comecon en zich con centreert op de landbouw en de chemische industrie. Roemenië verzet zich hiertegen, steun zoekend bij Rood-China. akkoorden" zullen de frac ties (dus ook die van de VVD) straks gebonden zijn. Weliswaar gaat het hier niet om een individuele binding van elk fractielid aan de betrokken programpunten, maar om een garantie, dat de meerderheid der fracties straks aan de gevonden oplos singen hun steun zullen geven. Volgens onbevestigde berichten zou de bereikte overeenstemming op het volgende neerkomen Voor wat betreft de woningbouw is het basisprogram-De Kort gehandhaafd: voor 1964 zal gestreefd worden naar de bouw van 45.000 woningwetwoningen. 25.000 premiewoningen en 20.000 wonin gen in de vrije sector Een eventuele „uitloop" boven de 90.000 zal voor de vrije sector zijn. Het nieuwe kabinet zal zich sterk moeten maken voor opvoering van de bouwproduktie. Na de woningbouw heeft de land bouw de hoogste prioriteit Er zijn echter voor de landbouw en de defensie nog geen bedragen vastgesteld. Dit wordt overgelaten aan het te vormen kabinet Voor wat het fiscale beleid betreft zal primair gestreefd worden naar „neu tralisering" van de progressiefactor in de belastingheffing, maar tevens zal een onderzoek worden ingesteld gelijkheid van een structurele belasting verlaging. Deze mogelijkheid wordt af hankelijk gesteld van de beschikbare budgettaire en sociaal-economische ruim te. Voorts is de beginseluitspraak gehand haafd, dat t^.v. hert tweede en eerste kind van loontrekkenden en zelfstandi gen geleidelijk zal moeten worden ge streefd naar bekostiging uit de algeme iddelen. Dit laatste leek voor de VVD onver teerbaar. Als mr. Toxopeus er inderdaad ee akkoord is gegaan, heeft hij een •uzezwaai gemaakt; in het besef overi gens dat er van die financiering uit de schatkist voorlopig toch niets kan komen. 11 Prinses Beatrix verrichtte gisteren aan boord van Nederlands groot ste koopvaardijschip, de tanker Esso Den Haag (91.000 ton) de doopplechtigheid. De Prinses hakte de lijn van de champagne fles met een zilveren bijltje door, doch het glas wilde niet stuk springen. Scheepsbouwer C. Ver- olme hielp haar de lijn weer bin nen te halen, en bij de tweede poging spatte de fles uiteen. De Esso Den Haag was gedoopt. Fundamentele verschillen Het bezoek van De Gaulle en diens jevolg" aan Bonn is geen specta culaire gebeurtenis geworden. Op het vliegveld bevonden zich nog geen honderd toeschouwers, toen de Franse president arriveerde. Kenne dy werd vorige week toegejuicht door ca. vijfduizend mensen. Langs de weg naar Bonn stonden enkele duizenden. Bij Kennedy waren het enkele honderdduizenden. Voor de ambtswoning van. Adenauer wacht ten er slechts enkele dozijnen. Dat was het begin van het bezoek van De GauHe. Gaulle en Adenauer en hun medewer kers er niet in, op belangrijke punten overeenstemming te bereiken. Er werd slechts vooruitgang geboekt op de pun ten „jeugdsamenwerking" en culturele uitwisselingen". Over het moeilijke punt van de landbouw heeft r onrtweken door het gehele complex strijdvragen te laten wachten op een rap. port van deskundigen »van de E.E.G. De contacten van de E.E.G. met Enge land kwamen gisteren niet eens aan de beurt. Dit was ook het geval met de politieke unie, die nog altijd in de mist hangt. Men hoopte gisteren nog, dat vandaag een formule zou worden uitgevonden om de mogelijkheid van een uiteindelijke Britse toetreding open te houden en de Britse denkbeelden regelmatig aan de orde te stellen in de E.E.G. Het gebrek aan overeenstemming vloeit voort uit fundamentele verschillen. West-Duitsland is niet bereid, de sa menwerking binnen de NAVO en de EEG afbreuk te doen voor steun aan de plannen van De Gaulle. De Westduitsers zijn in bet algemeen grote voorstanders van een Frans-Duitse verzoening, maar de politieke lün van De Gaulle vindt weinig aanhang bij politici en bevolking. Alleen het optreden van bondskanselier Adenauer heeft tot dusver de president in staat gesteld, Duitsland nauw aan zich te binden. Daarin gaat nu blijkbaar verandering komen. De gekozen opvolger van Aden auer, minister Erhard, heeft gisteren een uur met De Gaulle gesproken over de landbouw, de economische samenwerking in de E.E.G. en de N.A.V.O. Na afloop verklaarde Erhard, dat het Duitse volk blij is met de Frans-Duitse verzoening, zonder welke geen Europese politieke samenwerking mogelijk zou zijn. Hij voegde er echter aan toe. dat zij niet los gezien mag worden van de Europese sa menwerking en het Atlantische bond genootschap. Dit heeft hij de Franse pre sident duidelijk gemaakt. Bij een verkeersongeval in Silvolde zijn gisteravond twee personen om het leven gekomen. De 40-jarige mevrouw W. J. Schut uit Gendringen, moeder van vier kinderen, werd, toen zij per fiets plotseling de Ulftse weg overstak, aan gereden door de 24-jarige motorrijder T. H. W. Tiemesen uit Terborg. Ze werd ongeveer 40 meter meegesleurd. Zowel de vrouw als de motorrijder was op slag dood. Kruiken gifgas in oude bouwput? Op het bouwwerk aan het Jollenpad n Amsterdam Zuid zijn arbeiders tij dens graafwerk in de bouwput gestuit ;en tweetal stenen kruiken waarbij ogen en gezicht prikkelend gas ont snapte. zodat de mannen niet in de put konden blijven. Een deskundige van de dienst Be scherming Bevolking heeft de twee kruiken naar de chemische afdeling van de keuringsdienst van waren gebracht, waar de inhoud van de veel op gene- verkruiken lijkende kruiken onderzocht wordt. De deskundige heeft opdracht gegeven in het gegraven gat 250 kg chloorkalk te storten ter desinfectie en :o vierentwintig uur te laten liggen. /"APPOSITIE is voor ons ook in poli- tiek opzicht constructief denkend volk geen aantrekkelijke zaak. Ook niet in die zin, dat zij geen kiezers pleegt aan te trekken. Vandaar dat er zowel de libe ralen als de socialisten iets aan gelegen was, aan de regering te kunnen deelnemen. In overeenstemming met de uitslag der verkiezingen hadden ditmaal de liberalen de eerste kans. Zij hebben die, naar thans is gebleken, aangegrepen. Welke concessies hunnerzijds hieraan zijn voorafgegaan, is op het tijdstip waarop wij dit schrijven nog niet bekend. Aangenomen moet wor den, dat van hen de nodige inschikkelijk heid is verlangd. Liberalen zijn niet altijd gewisse partners geweest. De andere deel genoten in het te voeren regeringsbeleid zullen een redelijke mate van zekerheid wenselijk hebben geoordeeld. Het komt dus neer op een voortzetting van het reeds gevoerde regeringsbeleid en dat is iets waartegen moeilijk bedenkingen kunnen rijzen. Ook is het trouwens in over eenstemming van de verkiezingsuitslag. Dat, naar het schijnt, bijzondere aandacht zal toevallen aan de woningbouw, is ook volgens ons vanzelfsprekend. Het blijft een beschamend ding, dat we, bij alle technische mogelijkheden waarover we beschikken, nog met deze nood zitten. De informateur heeft, geheel naar zijn aard en gewoonte, snel gewerkt. Waarom ge talmd als het ook vlug kan? We doen ook als volk beter, niet gewend te raken aan de mening, dat een kabinetsformatie bij ons iets is wat zich onvermijdelijk lang zaam voltrekt Aanwijzing van de heer De Quay ligt, ter wijl we dit schrijven, in de lijn der ver wachting. Het is van belang, dat de toe komstige minister-president zijn eigen kabinet formeert en dat dit dan meer be helst dan een formaliteit. De aanwijzing van een informateur betekent al voldoende aanduiding van de problemen die de for matie plegen te omgeven. Formatie van zijn eigen kabinet leidt voor de minister-presi dent tot verhoging van zijn prestige. Er komen overigens straks nog wel enige kwesties. Men denke aan zetelverdeling en bezetting ervan. Vooral de bezetting is bij het vorige kabinet niet vlot gegaan. Enkele partijen hadden moeite met het ter be schikking stellen van bekwame bewinds lieden. Er waren aanwijzingen, dat het ministerschap niet altijd hoog genoeg stond gewaardeerd. Men mag hopen, dat het dit maal anders zal zijn. Want 's lands belang is belangrijk genoeg om door de besten te worden gediend. QSta) T 7V7A het wegtrekken van een voor lage luchtdrukdie donderdag leiding heeft gegeven .tot lokale buien, kwam het weer vandaag onder invloed van een rug van hoge luchtdruk. Deze rug van hoge luchtdruk vormt een uitloper van een krachtig hogedrukge- bied op het noordelijke deel van de oce aan. Nabij de Azoren ligt een depressie, die maar langzaam beweegt. Het lage- druk gebied bij Ierland wordt nu gelei- delijk minder diep. Het weer in Neder land zal ook morgen onder invloed staan van de genoemde rug van hoge luchtdruk. Het blijft zomers en vrij warm weer met zwakke wind. De kans op een bui is niet groot. meer. De Bilt wacht tot zaterdagavond Tendens stationair Hoogwater Scheveningen 6 juli: 2.43 v.m.; 15.09 n.m. HET WEER IN EVROPA en slechts i Vannacht op enkele plaatsen mist. (Opge maakt te 11.1 uur). atatloD Zon en maan: zaterdag 6 juli: zon op 4.27, onder 21.01. maan op 20.47. onder 4.00. zaterdag 6 juli: volle maan Ypenburg Vlissingcr Stran dverivachti ng Sut Morgen perioden van zonnig strand- weer en vrijwel nergens buien meer. zdl-Limb! Zwakke zeewind met in de middag ma- Helsinki xima van 21 22 graden, zeewater 16 Stockholrr graden. Kopenh. Vooruitzichten; uit het zuidwesten na- Aberdeen dert een hogedrukgebied, waarbij ook .vdam" tijdens het weekeinde zonnig en goed Brussel strandweer verwacht mag worden. Luxembur A LS een van de uitingen op schrijver, wiens werk de men, uit zich voor 20 juli bierfestival zullen genieten, enigingen is reeds contact op- eultureel gebied op het meeste „le ensblijheid" heeft bekend te maken bij de VVV Per naam zullen tafels wor- genomen waarbij elke ver- Breda-bierfestival zal tijdens uitgestraald. Breda. De dragers van deze den gereserveerd. eniging een „Katootje van de dit festival een jaarlijkse namen zullen nadien schrif- botermert" afvaardigt plus bierfestival-prijs worden in- De festivaleommissie nodigt telijk worden benaderd, Tijdens het festival zal op Cen andere figuur uit het be- gesteld voor schrijvers en ieder, die de naam „Proost", waarbij zal worden uiteenge- de historische botermert een v journalisten. Een nog nader „Dorst", ..Breda" of „Bier" zet welke faciliteiten zij, als verkiezing plaatsvinden van 1 e VU1 a~ te vormen jury zal daarbij draagt of in wiens naam deze speciale gasten op de ope- „Miss Katootje". Met ruim res s^at de kroon van het een prijs toekennen aan die woorden als zodanig voorko ningsavond van het Breda- zestig Bredase carnavalsver- festival ter beschikking. 22 11 0.2 20 H 2 18 14 0.3 indstil :6 12 0.5 indetil 28 15

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1