De Gaulle verliezer in F rans - Duitse tankslag Vakantietijd Tegendeel van samenwerking Bonn eigen kiest type Dachau wordt blijvende herinnering aan tirannie WILLEM II fantastica Bediening van computers schept reeds problemen Goed contact met Russen Koude oorlog om kuikens Ward op borgtocht vrijgelaten Spionage tegen V.S. neemt toe Spinnend weekdier DONDERDAG 4 JULI 1963 m WW l 13' Het stokt al in de Frans-Duitse samenwerking op militair ge bied, die is vastgelegd in het veelbesproken verdrag van 22 ja nuari j.l. West-Duitsland wil in ieder geval zijn eigen tank bou wen. Nog net y- 7 dan willen wij het beste proeven louter lichte I geurigheid I e I De defensiecommissie van de Bonds- I dag heeft, nog net voor het zomerreces jvan het parlement dat tot begin okto- j ber duurt, deze beslissing genomen. En jook nog voor de reeds aangekondigde zwem-, rij- en schietwedstrijd zal kun nen plaatshebben tussen 7 franse en 7 'Westduitse prototypen van een nieuwe tank. waarmede de strijdkrachten van beide landen zullen worden uitgerust. De Franse- en de Westduitse industrie hebben ieder een prototype gebouwd. De beste tank zou worden gekozen en geproduceerd. De Fransen hebben hun tank al voor de N.A.V.O. gedemon streerd. De Westduisters nog niet. Op de eventuele beslissing na de wed strijd is de defensiecommissie inmid dels vooruitgelopen met haar beslissing, dat de Westduitse tank voor de „Bun- deswehr" zal worden gefabriceerd. Startschot ide is praktisch het startschot i gegeven voor de massa-produktie van j een Westduitse tank. Van deze tank zul len er voor de „Bundeswehr" alleen al 11.500 worden gebouwd. Zij moeten tus- sen de 1.1 en 1.2 miljoen (mark per stuk kosten. Voor de J defensiecommissie van de Bondsdag zal j dez.e lagere prijs dan die voor de Franse tank wel van doorslaggevende betekenis zijn geweest: de Franse tank kost per stuk een half miljoen mark meer. Op typen tanks, de Franse A.M.X.-30 en de Westduitse „Standard", worden uitge breid. De Franse tank is 32.5 ton zwaar, de Westduitse 40 ton. Beide hebben een 105 mm. snelvuurkanon. De Franse tank is 2.28 m. hoog. de Westduitse 2.42. Beide tanks hebben veelstof-motoren en ..lopen" op alles, behalve water. De Franse tank kan al „zwemmen"; aan (Van onze correspondent in Bonn) het snorkelsysteem voor de Westduitse tank wordt nog gedokterd. De Franse tank is 15 k.m. per uur langzamer dan de order var. 1.500 tanks is daarmede de Westduitse. Beide tanks_z,jn echter 750 miljoen mark gespaard In een later stadium zouden nog 1.500 stuks worden gebouwd, indien Bonn en Parijs het eens kunnen worden over de vraag, welke „standaard-tank" de Franse of de Duitse in dienst zal worden gesteld. Het is evenwel weinig waarschijnlijk, dat de Fransen aan de Westduitse tank de voorkeur zullen ge ven. De tweede order zal dus wel niet te realiseren zijn. Verder was van doorslagevende bete kenis, dat de „Bundeswehr" in Enge land al 1.500 105 m.m. snelvuurkanon nen had besteld, die op de Westduitse tank moesten worden gebouwd. (Op het laatste ogenblik is overigens ook de Franse tank met een 105 m.m. kanon uitgerust). Onmogelijk Door de beslissing van de defensie- jmmissie van de Bondsdag, die voor minister van defensie dr. Kai-Uwe von Hassel bindend is. is de gemeenschap pelijke Frans-Duitse produktie van een standaard-tank hetzij van Franse, het zij van Westduitse makelij praktisch onmogelijk geworden. De eerste goede mogelijkheid om de op 22 januari j.l. in Parijs overeengekomen samenwerking op militair gebied te verwezenlijken is daarmede ook verdwenen. De veelsoortigheid der uitrusting van de N.A.T.O.-strijdkrachten zal met twee sneller dan de Russische T.54 36-tons tank, die langzamer loopt (55 k.m. per uur) en een geringere actieradius heeft (350 k.m. tegen circa 500 voor de Fran se en Westduitse typen. Ersatz Volgens betrouwbare schattingen van westelijke militaire deskundigen beschik ken de Russen (en Walter Ulbrichts „Nationale Volksarmee" in de Oostzone van Duitsland) op het ogenblik in Oost- duitsland over meer dan 10.000 van de modernste tanks van het type T.54 en T.10 (een tank van 50 ton met een 122 mm. kanon er op). Ter vergelijking: Hitier begon op 10 mei 1040 zijn Blitz krieg tegen Frankrijk met 2.574 tanks. Het wordt dus wel tijd, dat er serieus iets wordt ondernomen om in h'et wes ten „Ersatz" te vinden voor de Ameri kaanse M.47 en M.48A2-tanks, die te zwaar en te langzaam zijn. De „Bundes wehr" beschikt op het ogenblik alleen typen tanks. Het internationale Dachau-co- mité heeft gisteren in Brus-sel be kendgemaakt, dat op 29 april 1965 dit voormalige concentratiekamp in Duitsland zal zijn ingericht als blijvend gedenkteken. Het zal dan 20 jaar zijn geleden, dat het kamp door Amerikaanse militairen werd bevrijd. Er zal een nieuw museum worden in gericht, een rij barakken zal in de oude toestand worden hersteld en op de toen malige appèlplaats zal een groot mo nument verrijzen. Naast de toestaande rooms-katholieke kapel zullen een syna goge en een protestants kerkje worden gebouwd. Het comité, dat in 1944 door de ge vangenen zelf werd opgericht, heeft voor de uitvoering van deze plannen de me dewerking gekregen van de regering van Beieren, die daarvoor een eerste bedrag van 500.000 mark beschikbaar heeft ge steld. Eind 1963 zullen de vluchtelingen, die nog steeds een tijdelijk onderdak in het kamp hebben gekregen, naar el ders verhuizen. Het comité zal zelf de bouw van het monument moeten financieren. Over en kele weken zal een internationale jury Automatisering schoolvak ER bestaat in ons land een enor me behoefte aan functiona rissen die vertrouwd zijn met de moeilijke bediening van compu ters. De Stichting Studiecentrum voor Administratieve Automatise ring in Amsterdam, die vijf jaar geleden op initiatief van de fa culteit der economische weten schappen van de universiteit van Amsterdam en in samenwerking met het Nederlands Instituut van Accountants werd opgericht, doet reeds veel aan de vakopleiding in deze sector. „Maar het is eigenlijk ons werk niet", klaagde de voorzitter van de stichting, prof. J. H. van der Schroeff, op een t.g.v. het eerste lustrum van het studiecentrum in Amsterdam ge- houden persconferentie. „Wij zijn er- voor om de idee van automatisering te verkopen, maar we zijn geen auto-\ matiseermaniakken. We willen niet zo- veel mogelijk computers, maar u)eï| een zo goed mogelijk gebruik ervan, i En zo entameren we dus ook cursus sen om in de enorme behoefte aan programmeurs en andere deskundigen te voorzien, maar dat is eigenlijk een taak voor de overheid". Prof. Van der Schroeff is van oordeel dat het de hoogste tijd is dat bij het onderwijs de leerlingen vertrouwd wor den gemaakt met de „filosofie van de automatisering". Hij acht het een so ciaal-pedagogisch belang, want er zal een ander denkpatroon moeten worden ontwikkeld t.a.v. alles wat met automa tisering heeft te maken. De ontwikkelin gen op dit terrein voltrekken zich in zo'n snel tempo, dat het lustrumvierende stu diecentrum zelfs al op terreinen is te recht gekomen, waaraan het bij de op richting zelfs nog niet dacht. Unieke plaats Primair beoogde het studiecentrum het onderzoeken van en het verbreiden van kennis omtrent de automatisering van de administratieve arbeid van on dernemingen. overheidsinstellingen en andere huishoudingen. Met deze objec tieve voorlichting heeft het studiecen trum zich in de afgelopen vijf jaar niet alleen nationaal maar ook internationaal plaats weten te verwer- In de Bondsrepubliek hebben ver- schillende industrieën arbeidsgemeen schappen gesloten om de produktie van de Westduitse tank ter hand te nemen. O.a. zal waarschijnlijk de fallliet-gegane Schlieker-werf in Hamburg tot tankfa- briek worden omgebouwd. De Verenigde Staten oefenen mo-i menteel een sterke politieke druk uit op de landen van de Europese Eco-| jnomische Gemeenschap, voorname-1 I lijk op West-Duitsland, terwille van 'de export van Amerikaanse slacht-! van kunstenaars een keuze doen uit drie kuikens. Hierbij wordt ook getracht TOIS' d« publieke opinie te beïnvloeden, al- slaaf Glid Nandor, wiens ontwerp voor r, r J,_„ een voetstuk van 100 meter lengte voor Jnf,h«" de voorzitter van het Pro-| het monument reeds werd uitgekozen duktschap voor pluimvee en eieren,! Een internationale campagne zal worden j de heer H. H. Garrelds, gistermid-| gevoerd om het benodigde bedrag, dal wordt geraamd op 1.5 miljoen gulden, bijeen te brengen. De persconferentie, waarop de plan nen in Brussel wereldkundig werden ge maakt, stond onder voorzitterschap var de Belgische minister van openbare wer ken, Bohy, zelf oud politiek gevangene. „Wij willen in Dachau een gedenkte ken maken tegen oorlog en tirannie voor hen, die hebben geleden, waarbij al'le haat uit de gedachten moet worden ge bannen". De bibliotheek van het studiecen trum staat thans bekend als het bes te documentatiecentrum in Europa en het periodiek Informatiewaarinl experten uit boeken en 150 gespeciali seerde tijdschriften worden opgeno men, geniet een internationale faam. Er verscheen kortgeleden zelfs een Russische editie van dit blad, omdat door de contacten met Russische scha kers van dr. Max Euwe, lid van het di rectorium van het studiecentrum, te vens zeer nauwe banden met de Rus sische akademi-e van wetenschappen zijn ontstaan. Net zo goed „We hebben goede contacten met de Russen en we wisselen evenals met1 andere landen heel wat gegevens uit", zei dr. Euwe. Hij geloofde niet dat> Rusland met de automatisering een voorsprong heeft op de Verenigde Sta-i ten. Bij zijn laatste bezoek aan Rus-j land heeft dr. Euwe een aantal com-! putercentra bezocht. „Hun computers! lijken op de onze in laboratorlumsta-1 dium, maar ze werken ongeveer zo goed als de onze". Volgens dr. Euwe| gebruiken de Russen hun ongeveer j 1000 computers (eind vorig jaar wa ren het er 600) evenwel alleen voor wetenschappelijke berekeningen en nog niet, zoals bij ons, voor administra tief werk. Nederland neemt op de Europese com- putermarkt overigens slechts nog een bescheiden middenpositie in. De Ver enigde Staten staan internationaal met 10.000 a 20.000 computers natuurlijk aan de spits. Nederland moet zijn activiteiten op dit nieuwe terrein bundelen wil het, volgens prof. Van der Schroeff internationaal kunnen meekomen. Daarom ook werd het studiecentrum opgericht, een cen trum dat op wetenschappelijk niveau ob jectieve voorlichting geeft en (zonder overheidssubsidie) allerlei deskundigen opleidt. De Belgische deligatie, die de rege ring vertegenwoordigd heeft bij de vie ring van de verjaardag van de onafhan kelijkheid van Rwanda en Boeroendi, zou vandaag uit Oesoemboeroe naar België vertrekken. Het comité maakte voorts een i lutie bekend, waarin heftig wordt gepro testeerd tegen de schandalige provocatie van voormalige leden van de SS, die in september In Duitsland een interna tionale bijeenkomst willen houden. Bij de regering van de Duitse bonds republiek wordt er op aangedrongen een dergelijke bijeenkomst niet toe te laten. Bonn wil groter duikboten Bonn heeft de Westeuropese Unie toe stemming gevraagd duikboten te mogen bouwen tot duizend, ton. Dit is door ie mand van de marine in de Westduitse meegedeeld. Het verzoek was maand of negen geleden gedaan, nog niet ingewilligd. De WEU. die de Westduitse bewapening controleert, heeft eerder wel het maximale tonnage yoor Westduitse onderzeeboten van 350 tot 450 verhoogd. De NAVO wil, dat de Bondsrepubliek duikboten vervaardigt voor de bestrij ding van vijandige duikboten. Bonn is van oordeel, dat de daarvoor vereiste elektrische apparatuur niet kan worden ondergebracht in schepen beneden de 700 ton. Met het ontwerpen van een 700-tonner is men al begonnen. Advertentie De Amerikaanse pluimveeproducenten en -exporteurs blijken bijzonder gebelgd te zijn over het besluit van de Raad van Ministers van de E.E.G., om d< heffing op pluimvee, afkomstig uit der de landen, met 1,25 dollarcents te ver hogen. Het blad „Broiler Industry" noemde dit besluit een „gevolg van de aóhterbakse taktiek van bepaalde leve ranciers, om Amerikaans pluimvee in de West-Europese pers te brandmerken als schadelijk voor de gezondheid, ter wijl er tevens op wordt gezinspeeld dat ons pluimvee hormonen bevat, die bij de consumenten geslachtelijke wijzigin gen zouden kunnen veroorzaken". Het Amerikaanse blad ziet in de han delwijze van de E.E.G. de aankondi ging van een nieuwe „koude oorlog" tussen West-Europa en de V.S. „Het Amerikaanse pluimvee wordt gebruikt een interne politieke voetbal en de is rijp voor een harde, snelle meedogenloze vergeldingsactie op het gebied van de invoerrechten. Dit is de enige taal, die onze vrienden overzee De heer Garrelds verklaarde, dat het produktschap het nodig oordeelt na te laten gaan in hoeverre de voorlichting aan het Duitse publiek over de wer kelijke gang van zaken kan worden ge ïntensiveerd. Deze voorlichting zal dan vooral in de sfeer van de public rela tions moeten liggen, opdat Nederland bij de strijd op de Duitse slachtkuiken- markt niet achter blijft. Minder eieren itter deelde verder o.m. mee, dat in het afgelopen broedscizoen (tot en met mei jl.) In totaal 69,5 miljoen fcroeideieren zijn ingelegd tegen vorig jaar 78,2 miljoen. De elerproduktie Koffie om mee te nemen: Vrij zijn, blij zijn, genieten van vakantie enaltijd-verse Van Nelle's Supra koffie. Een heerlijke nieuwe melange tussen „rood" en „goud". Vlak na het branden gemalen, vlak na het malen vacuum-verpakt. In handig op- bergzaam karton-pak, waar het aroma niet uit kan en lucht of vocht niet in kunnen. „Geknipt" voor uw vakantie envoor alle andere dagen. vacuum-verpakte dus blijvend-verse VAN NELLE'S SUPRA KOFFIE Stephen Ward, de zich osteopaat noemende Engelsman, die naar aanleiding van het Profumo- schandaal van zedendelicten is be schuldigd, zal zich daarvoor in Londen voor het centrale hof voor strafrechtzaken moeten verant woorden in de beroemde Old Bailey, waarschijnlijk in sep tember. De Amerikaanse minister van jus titie Robert F. Kennedy heeft giste ren verklaard dat de communisti- s.-ï ,TO1 Jsche spionage tegen de Verenigde dit jaar wordt dan ook aanzienlijk lager 'Staten toeneemt. Kennedy maakte geraamd, nl. 5,3 miljard stuks tegen 6,6 miljard in 1962. Dit werd gistermiddag beslist aar eind van het openbare vooronderzoek, dat heel wat „bedscènes" opleverde. Besloten werd, de aanklacht dat Ward zich heeft schuldig gemaakt aan het ex ploiteren van een bordeel, te laten val len. De tenlastelegging zal nu koppela rij en abortus omvatten. De beklaagde verklaarde onschuldig te zijn. In tegen stelling tot twee vorige verzoeken werd hem nu de mogelijkheid gegeven, tegen borgstelling op vrije voeten te komen. Daar maakte hij onmiddellijk gebruik van. En zo verliet hij na 25 dagen te hebben vastgezeten gisteren de ge vangenis. Even later werd zijn reis met onbekende bestemming onderbroken, omdat de taxi waarin hij zich bevond, werd geramd door een blauwe Peugeot. Tijdens een maaltijd vertelde Ward te genover enkele journalisten, op het plat teland te gaan uitrusten. Het Duitse tijdschrift Neue Illus trier te vordt deze weck in Engeland onvolledig erkocht. Er Is een derde edel van een pagina verwijderd, waarop een stuk staat over Ward. De importeur heeft me degedeeld, dat dit is gedaan met het oog op de strenge Britse wetten inzake laster en belediging van de rechtbank. :ie heeft in de eerste vijf maanden iit jaar 20 pet. meer opgebracht in dezelfde periode van 1962, nl. ƒ143 miljoen (ƒ119 miljoen): dit ondanks een daling van de uitgevoerde hoeveelheid van ruim 1.1 miljard stuks 943 miljoen stuks. De export e pluimveehouderijprodukten bracht in deze maanden ruim 248 mil joen.op, d.i. bijna ƒ34 miljoen meer dan dezelfde periode van 1962. De producentenprijs bedroeg in mei per kg of 12 cent meer vorig jaar. In juni is gemiddeld 1.6 dan in mei va JB deze prijs iets gedaald. Dreigende staking spoorwegen V.S. Besprekingen tussen de vakverenigin gen van spoorwegarbeiders en de Ame rikaanse spoorwegen welke ten doel hadden een staking van het spoorweg personeel, die volgende week zou begin nen, af te wenden, zijn vastgelopen. De onderhandelingen over de plannen van de spoorwegleiding om onder een nieuwe arbeidsregeling een einde te ma ken aan het instandhouden van niet- produktieve functies (het zogenaamde featherbedding) waren door president deze opmerking tijdens een interv in Washington voor de „Today"- show, een televisieprogramma van de NBC. Een correspondent van de NBC stel de Kennedy vragen over de arrestatie van twee personen in Washington en van twee in New York gisteren op be schuldiging van samenzwering tot spio nage voor de Sowjetunie. ,,Ik zou willen zeggen dat dit soort aktiviteiten in de Verenigde Staten toe neemt", aldus de minister van justitie, „zelfs nog tijdens de periode dat ik mi nister van justitie ben geweest zijn de ze pogingen toegenomen, niet alleen van de zijde van de Sowjetunie maar van alle communistische landen." De Gaulle zal op rede Kennedy antwoorden Tegen het einde van de maand zal president De Gaulle weer een pers conferentie houden, de eerste sinds 14 januari toen hij zijn veto uitsprak over de toetreding van Engeland tot de EEG en verder het Amerikaanse aanbod van Polaris-raketten voor een NAVO-kernmacht van de hand wees. De Gaulle zal ongetwijfeld van de ge legenheid gebruik maken de kritiek van Kennedy op de denkbeelden van De Gaulle over Europese samenwerking en het Atlantisch verbond, te weerleggen. Deze persconferentie zal namelijk gaan over binnen- en buitenlandse aangele genheden". Vandaag is De Gaulle in West-Duits land voor tweedaagse besprekingen met Adenauer en Erhard. De laatste ontmoe ting stond oorspronkelijk niet op het pro gramma maar een gesprek werd door beide staatslieden gewenst geacht. Adenauer heeft het Duitse volk gis teren al op de komst van De Gaulle voorbereid door voor radio en televisie een lofrede te houden op het Frans- Duits vriendschapsverdrag. Adenauer be sloot zijn rede in het Frans, waarin hij het volk van Frankrijk groette en De Gaulle welkom heette. Kennedy bevolen. Het vastlopen van de besprekingen zal er vrijwel zeker toe leiden, dat het Amerikaanse Congres een methode gaat zoeken om de staking te voorkomen. De vijf betrokken vakverenigingen weigerden de door de spoorwegdirecties gedane voorstellen te aanvaarden. De arbeidsregeling zal op 11 juli maand gezegd, dat hij. tenzij het ningsverschil tegen 10 juli 'is opgelost, „zodanige aanbevelingen aan het con gres zou doen als de omstandigheden Jjh een. donte lij, t Londense Het staat voudig: op ee kunstveiling i tretschildering van Ni cholas de Largillière, La belle Strasbourgeoise geheten, voor ongeveer anderhalf miljoen gul den in eigendom van de stad Straatsburg overge gaan. Misschien is het voor de stad een niet te grote som, maar voor de Britse dame die het schilderij verkocht zal anderhalf miljoen toch wel voldoende zijn. Zweden geniet wel licht de wereldprimeur van een volksuniversi teit voor gepensioneer den. Onder auspiciën van een particuliere in stelling is deze universi teit de eerste cursus be gonnen in het dorp Alfta in het noorden van het land, gevestigd in een voormalig bejaarden te huis. Er is plaats voor 27 deelnemers die allen een betrekkelijk goede gezondheid moeten ge nieten. Er waren echter meer dan honderd aan vragen binnengekomen. De ouderen zijn kenne lijk nog zeer begiftigd met studiezin. I De rechtbank van de Franse stad Nice heeft gisteren Somerset Mau- ghams adoptie van zijn secretaris Allan Searle ongeldig verklaard. Vol gens de rechtbank is la dy John Hope de wettige dochter van de 89-jari- ge, zeer gefortuneerde schrijver. Lady Hope, de echtgenote van een voormalig lid van de Britse regering, heeft haar vader in anderhalf jaar niet gezien. Zij wil wel een verzoening, maar zij liet „zich niet zomaar verstoten". I John Profumo is weer in het nieuws. Zij het dan niet in verband met de geruchtmakende amoureuze avonturen van de ex-minister. Hem is een boete van vier pond opgelegd, omdat hij bin nen de bebouwde kom 78 kilometer heeft gere den. Hij werd betrapt op 6 juni de dag nadat hij in het parlement had toegegeven wel degelijk betrekkingen met Chris tine te hebben onder-, houden. 1252) De mededeling dat spinnen draden vervaardigen, zou gevoege lijk achterwege kunnen blijven, evenals de toevoeging dat spinnen hiervan niet het monopolie hebben, maar dit moeten delen met de lar ven van verscheidene soorten insec ten, waarvan sommige soorten zelfs uitstekende zijden draden maken, dienstig voor menselijk gebruik. Dat de spinnerij ook door weekdie ren wordt beoefend, zal voor velen echter nieuw zijn. Op bijna alle warme kusten van de Middellandse Zee komt een merk waardig schelpdier voor, dat niet de Latijnse naam „Pinna" wordt aange duid en getooid ls met de niet minder welluidende Ne derlandse naam zijdeschelp. Dit bijzondere week dier scheldt dra- TOCH IS HET ZO! daarmee aan de rot sen onder water te kunnen vasthech ten. Dit moge ons vreemd toeschij nen. maar in feite is een veran kering door touwen niet vreemd- soortiger dan het vastmetselen. zo als vele schelpdieren doen. Onge woon is het echter wèl, want de metseltechniek heeft onder water een veel grotere verbreiding dan de kunst van het spinnen. We geven het ogenblikkelijk toe. Maar goed, die zijdeschelp produ ceert enkelvoudige draden, die even- als bij het spinrag, een te gering weerstandsvermogen hebben. Daar om worden die draadjes tot samen gestelde draden aaneengekleefd, waardoor een sterke vezel van aan zienlijk weerstandsvermogen wordt verkregen. Deze draad ls zelfs zo sterk, dat de inheemse bevolking van Sicilië van deze zijdeachtige vezel een mooie, stevige stof kan weven, die Inderdaad wel wat op natuurzijde lijkt en waarvan de na tuurlijke kleur varieert van goud geel tot roodbruin. Door verven wor den de kleuren in het algemeen ech ter wat heller, vrolijker en levendi ger gemaakt, wat ons van de Sici- lianen niet zal verbazen. Deze zijdeschelp wordt bij voor keur In het voorjaar gevangen, bij eb, wanneer de dieren door de la ge waterstand het gemakkelijkst be reikbaar zijn. In dit jaargetijde schijnen deze weekdieren nl. ster kere vezels te produceren dan ln an dere seizoenen, een verschijnsel waarvoor men nog geen verklaring weet. Heeft men de zijdeschelp uit het water opgevist en ontdaan van de vezels die de zijde zullen opleve ren, dan wordt het dier weer in het water teruggeplaatst, waar hij zich door hernieuwde produc tie van draden weer hecht, als had geen mens in zijn leven ingegrepen. Zijn de draden geoogst, dan die nen de slijmerige vezels terdege ge wassen te worden, waarna al die om slachtige handelingen moeten vol gen die we ook van andere tcxtiel- vczels gewend zijn, zoals drogen, rekken, karen en noemt u verder maar op. Het resultaat is In de mees te gevallen een natuurzijden lap van uitstekende kwaliteit. En zij, die van concrete cijfers houden en plan nen hebben hun bedrijf naar de Middellandse Zee te verplaatsen, mogen dan weten dat 1 pond dra den ongeveer 100 gram zijde ople vert. Maar daar moeten héél wat zijdeschelpen voor geplukt worden. Het zou onachtzaam zijn in dit ver band de techniek van de Ancylis te verzwijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7