m Elk hervormd busje stap van kerken tot kerk NIEUWE AANVOER Sunkist „Ontslag" legerpredikant in Nw.-Guinea betwist Dr. J. W. van Hulst tot VU-hoogleraar benoemd OPGAVE VAKANTIEADRES Een woord voor vandaag V.U. en G.U. organiseren internat, academieweek Supralux Tussen schoolpoort en huisdeur 5® 2 DONDERDAG 4 JULI 1963 Voor Centrale Raad van Beroep geschil tussen ds. J. H. J. B. Austiel al3 een schadevergoeding gezien moet uit Zeist en de staatssecretaris van worden- Over het totaal daarvan kan j e nog steeds worden onderhandeld, defensie over de financiële rege-j De Centrale Raad van Beroep zal op ling van zijn overplaatsing van woensdag 24 juli uitspraak doen. Nieuw-Guinea, waar hij in de jaren dikant werkzaam was, naar Neder land. Tijdens een bespreking op 14 maart 1961 met de hoofdlegerpredikant. ds. A. T. W. de Kluis, en de hoofdleger- aalmoezenier mgr H. J. J. M. van Straelen was hem te kennen gegeven dat hij in verband met gerezen moei lijkheden er goed aan zou doen over plaatsing naar Nederland aan te vra gen. Reden hiervoor was een minder goede verstandhouding met de rooms- Jcatholieke legeraalmoezeniers. De predikant zag in deze bespreking •n de hem daar gegeven raad geen ontslag uit zijn functie en wachtte rus tig de verdere loop van zaken af. Die kwam een maand later in de vorm van «en mededeling van de staatssecretaris van defensie aan de hoofdlegerpredi kant, waarin de voorgestelde maatregel tot overplaatsing naar Nederland werd goedgekeurd. Toen ds. Austie hiervan mededeling werd gedaan en hij na enige weken in beroep ging bij het Ambtenarengerecht werden zijn bezwaren niet ontvankelijk verklaard wegens overschrijding van de beroepstermijn. Deze werd namelijk ge acht te zijn ingegaan op de dag van de bespreking van 14 maart. Schadevergoeding Ds. Austie had ook nog een els tot aohadevergoeding in verband met zijn terugroeping ingediend. Deze werd af geweten, omdat de staatssecretarla weliswaar voornemens was hem enige vergoeding van gemaakte onkoatcn te verlenen, maar de grootte van de ge hele schadevergoeding niet vaststond. Ter zitting van de centrale raad werd het standpunt van ds. Austie uitvoerig belicht door zijn raadsman, mr. A. F. Steffen» uit Groningen, die de rechtma tigheid van de getroffen maatregel be twistte en betoogde dat het recht tot ef de staatssecretaris van defensie. Dit werd bestreden door de gevol machtigde van de staatssecretaris mr. Uiterwaal, die uiteenzette dat de le- Jerpredikanten worden aangewezen door e hoofdlegerpredikant aan de hand van een lijst van beschikbare en door het departement geschikt bevonden kandi- Ten aanzien van de aan ds. Austie uitgekeerde schadeloosstelling zei mr. is overleden Lo.d Audley. de 49-jarige echtgenoot van Winston Churchills dochter Sarah, is woensdag aan een hartaanval bezwe ken. Hij trad vorig jaar met Sarah Churchill in het huwelijk. Lord Audley was vroeg in de ochtend, nadat hij met zijn vrouw een nachtclub had bezocht, onwel geworden. Het personeel van zijn hotel in Granada bemerkte dat hij ziek was en ontbood een arts. Toen deze ar riveerde was hij reeds stervende. Lord Audley was de derde man van Sarah Churchill. (Advertentie) (Advertentie) s^V 1» W£N, SMa, en vrolijk als eèn vllndar vliegt zij naar de winkel voor •en paar J O VAN DA GRACIA 8terke, naad loze nylons, speciaal voor slanke benen. /S. Héél bijzondere fY/j Wm- bijzonderheid ook de naadloze NföC nylonavanjovende hebben ladderstops in boord én teen. Jovanda Gracia in alle nieuwe mode kleuren voor dit seizoen. En natuurlijk met Sklnflt i m p e 11 o z e f m. 2.95 WIE KIJK HEEFT OP KOUSEN KIEST OUDE KUNST- EN ANTIEKBEURS IN HET MUSEUM HET PRINSENHOF - DELFT 20 juni t/m 13 juli 1963 W«rkd>i«n v*n 10-17.30 uur Zond.i«n vin 13-17.30 uur Dliwdtl-. dond«rd»x»vond vin 1f-2f uur De V. U. vindt u fij ne, lieve mensen (Va onzer verslaggevers) In veel dorpen bij de steden ligt het moeilijker zijn tal van hervormde spaarsters voor de Vrouwen VU-hulp, onze busjes actie voor de medische faculteit. Span u in voor méér hervormde spaarsters, bedenkende dat elk busje dat u daar plaatst weer een stukje toenadering betekent ten einde van kerken tot kerk te ko men. In onze dynamische tijd maken we nieuwe geschiedenis. Laten we hopen en ervoor wer ken dat dit nog meer dan thans oecumenische geschiedenis zal zijn. De gastvrouwe van de Vrouwen VU- hulp bijeenkomst, mevrouw G. van Leeu- het lijkse Vrije Universiteitsdagen worden gehouden. Een onderdeel vormde daar van, zoals gebruikelijk, de damesverga dering, waar overigens ook een aantal heren onder wie prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, de rector-magnlflcus. mr. dr. J. Donner. president-curator van de VU. F. A. Kothe, directeur van het Academisch Ziekenhuis, alsmede de Dr. J. W. van Hulst uit Amster dam is benoemd tot gewoon hoog leraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte voor het onderwijs in de theoretische pedagogiek en de geschiedenis der pedagogiek aan de Vrije Universiteit te Amster dam. Sinds 1960 is dr. Van Hulst werkzaam als wetenschappelijk hoofdambtenaar in de sectie peda gogiek van de faculteit der letteren aan de Vrije universiteit, terwijl hem in 1962 een leeropdracht werd verleend in de theoretische peda gogiek. Dr. Van Hulst werd in 1911 in Amster dam geboren. Na het diploma M.O. Ne derlands en Geschiedenis te hebben be- haald was hij eerst enige tijd werkzaam als onderwijzer en daarna als leraar Ne derlands aan enkele H.B.S.'en. In 1956 legde hij aan de Vrije Universiteit het doctoraal examen pedagogiek cum laude af, terwijl hij in maart 1962 aldaar pro moveerde op een dissertatie: „De begin- selleer van Hoogvelds pedagogiek". Hij is voorts van 1938-1960 verbonden geweest aan de Hervormde Kweekschool te Amsterdam, waar hij vanaf 1942 de functie van directeur bekleedde. Van 1955-1959 was hij tevens docent ln de pedagogiek aan het Theologisch Semina rium te Driebergen. Enkele van zijn laatste publicaties zijn: „De plaats der Christelijke school; een gegist bestek??, „Casimir Nederlands pedagoog" T~1" -<•- Piemen". De heer Van Hulst is sinds enige jaren lid van de Eerste Kamer voor de C.H.U. Ook maakt hij deel uit van het Europese Parlement en van de Interparlementaire Beneluxraad. Tot buitengewoon lector In de facul teit der Ietteren en wijsbegeerte voor het onderwijs In de leer van het menselijk bewegen, ls benoemd dr. C. C. F. Gor dijn, sinds 1947 rector van de christelijke academie voor lichamelijke opvoeding te Arnhem. Dr. Gordijn werd in april 1909 te Amsterdam geboren. Hij behaalde in 1930 de akte M.O. lichamelijke opvoeding, ter wijl hij in 1942 en in 1945 in het bezit kwam van de akten M.O. A en MO. B pedagogiek. Enkele jaren later begon hij de stuaie in de opvoedkunde aan de iie Universiteit, waar dr. Gordijn 57 zijn doctoraal examen in afleg Van de hand van dr.' Gordijn versche nen o.m. de volgende publicaties: „Be wegingsonderwijs" en „Spel en Sport in onze maatschappij door dc Christen be dreven". Dr. Meier Tevens is aan de Vr(je Universiteit dr. H. H. Meier benoemd tot gewoon lector In de faculteit der letteren en wljsbe- Rol omgekeerd In de vergadering van de VU-hulporganisatie, gister middag in Arnhem gehouden, bracht de voorzitster, me vrouw G. van Leeuwen-Bak ker, hulde aan de in de zaal aanwezige mevrouw S. Ver- dam-Okma uit Amsterdam, die destijds het initiatief tot het in het leven roepen van de Vrou wen VU-hulp heeft genomen, waarvoor men haar heeft ge- eerd met een koninklijke on derscheiding. Uw woning aan de Stadhou derskade is nog steeds voor ons een huis van inspiratie, aldus mevrouw Van Leeuwen, die accentueerde wat mevrouw Verdam voor dit belangrijke werk heeft betekend en nog be tekent. Door dit werk werden de rol len nu eens omgedraaid: vrou wen gingen zorgen voor een stuk bezitsvorming dat de man nen mogen „uitgeven". Dit in tegenstelling tot de gebruikelij ke gang van zaken waarbij de mannen voor het geld zorgen en de vrouwen het mogen be steden.... Het resultaat van de vrou wenactie mag er zijn: in to taal zijn thans ruim 116.000 VU- busjes uitgezet, waarin elk jaar een bedrag van ruim drie ton wordt verzameld. Een stijging van dit bedrag met enkele dui zenden guldens per jaar is ge bruikelijk. psychologen prof. dr. J. Waterink en prof. dr. G. Wlelenga, acte de présence gaven. Mevrouw Van Leeuwen memoreerde dat ze door in dit verband naast Ge reformeerde vrouwen niet Chr. Geref. en Vrijgemaakt Geref. vrouwen te noe- n alleen maar wilde zeggen dat ze de m9-I wilde zegi geerte voor het onderwijs in de Engelse I dit vanzelfsprekend vond. ir taalkunde en de Engelse letterkunde der middeleeuwen. Dr. Meier ls thans leraar In het Engels aan de Kantonsaohule te Chur ln Zwitserland. Dr. Meier werd in 1924 geboren. Hij behaalde ln Zürlch het einddiploma van Duitse taal- en letterkunde. In Londen verrichtte hij resaerchwerk op het gebied van het Londense dialect, waar hij tevens mederedacteur werd van de New Muret- Sanders English-German Dictionary, wel ke onder redactie staat van prof. Kei Ui Spalding en prof. George Metcalf. Dr. Meier is een viertal jaren werkzaam ge weest in Edinburgh aan de Dictionary of the Older Scottish Tongue. opvoeaingstotaal". flegde. i Onderwijsbenoemingen heer L. Oosterveld. te Grljpgkerk; n de chr. b.l.o.school te Terneuzeri: mej. C. J. de Bruin, te Asperen; aan de nieuw te bouwen school te KollumK. v.d. Helde te Nieuw Leugen, aan de School met de Bijbel te Lis- ge. A. Rozama. te Lisse. aan de chr. school te Sleeuwijk: J. W. Heijenk. te Aalten; aan de Schooi met de Bijbel te Lage Vuursche: P. van Veen. te Woerderr; aan de Groen van Prinstererschool te Rotterdam: G. Dijkstra te Hoensbroek; aan de Ch te Utrecht; H. Verwaal, te de Chr. Nat. school te He Algra. te Uithuizermeeden Christ. Comité school te A. Brunekreef, te Tubbergei rist. Nat. school erlingswaard: K. Beroepingswerk NED. HERV. KERK L. A. chem en Kerkwijk. Aangenomen het beroep van de pro vinciale kerkvergadering te Utrecht tot predikant ten behoeve van de Stichting Evangelisatie en Industrie te Veencn- daal: A. Terlouw te Rotterdam-Feijen- oord; naar Ridderkerk (beroepen door het provinciaal kerkbestuur van Zuid- Holland): H. van Nieuwenhuize te Klooster-Ter Apel. Bedankt voor Lexmond: J. H. Vlijm te Goedereede. EVANG. LUTHERSE KERK j Aangenomen naar Stadskanaal: J. G. iBahnmliller te Hilversum. J. Karens kand. te Zoetermeer; te Veen en Rotterdam-Pendrecht-Zuidwijk-Lom- bardijen: A. N. Verhoef kand. te Capelle aan den IJssel. Tweetal te Katwijk aan Zee. Hendrik- Ido-Ambacht. Kampen en Middelharnis: A. N. Verhoef kand. te Capelle aan den IJssel en J. Karens kand. te Zoetermeer. heert die het Koninklijk Paar bij zijn 25-jarlg huwelijksfeest ter beschikking heeft gesteld van de Nederlandse jonge ren. heeft de heer H. d'Olivat (50) uit Driebergen per 1 oktober benoemd tot directeur van de stichting. De heer d'Olivat heeft een jarenlange ervaring op het gebied van jeugd- en vormingswerk. Zijn laatste functie was staffunctionaris van het instituut „Kerk en Wereld" in Driebergen De nieuwe directeur zal leiding geven bij de opbouw en de organisatie van „Het zilveren Schor" bij Veere, het jeugdcentrum, dat het eerst gereed zal Dringend i vekenlir vla de uit de krant geknipte bon, dia wij regelmatig ep da ad vertentiepagina plaatten, zo vroeg mogeli|k op to geven. Indien daza schriftelijke opgave niet MINSTENS ÉÉN WEEK voor dat u mat vakantie gaat in ons bazit li, kan da toezending ernstig worden vertraagd. De Directie Vrije Universiteit is een universiteit op gereformeerde grondslag geen kèrke- lijk gerefprmeerde universiteit, zoals zo vaak nog ten onrechte wordt gemeend. Een ander misverstand achtte zij de mening als zou er eigenlijk geen ecld moer nodig zijn voor de VI' omdat er Immers voor 90 procent wordt gesubsi dieerd. Als mén weet dat er zonder eigen inkomsten en zonder eigen kapi taal geen enkele aanspraak op subsi die kan worden gemaakt, dan zal het duidelijk worden hoe nodig ook onze hulp ls. In dit. verband moet ook gezien wor den de extra werkweek ter verhoging van de inkomsten welke de VU In oktober hoopt te houden met medewerking van pers, radio en televisie. „Plagiaat" De presidente dankte alle vrouwen die haar werk weer met zoveel élan heb- ben gedaan in de terminologie van Mies Bouman: „Ik dank u wel, de VU vindt u fijne, lieve mensen"... Voor dit „pla giaat" bestond des te meer grond, daar gistermiddag evenals destijds de actie voor Het Dorp, in het teken stond van de revalidatie. Prof. dr. F. van Faas sen, hoofd van het anatomisch-embryolo- gisch laboratorium van de V.U. hield er eenlezing over, getiteld „Revalida- boeiende films illustreerdt Hij haakte aan bij een uitlating dokter Klapwijk die destijds zei: Dorp MOET er komen. aldus de hoogleraar, dat het met Het Dorp moet gaan als met de tbc-centra nu, die al niet meer. althans veel min der, nodig zijn dan vroeger. Dat kan met betrekking tot de lid&tle alleen, indien de wetenschap nieuwe methoden vindt om dc revalida tie meer te vervolmaken. In dit ver band. zo schetste prof. Van Faassen, Is er nog bijzonder veel te doen. Hij maakte dit duidelijk aan de hand van liet voorbeeld van een beenbreuk. Zo'n breuk heelt als het in een rekverband of in gips zit, dat heeft de ervaring ge leerd. Maar HOE verloopt dit gene zingsproces nu precies? Dat ls een' vraag waar de wetensohap nog veel I méér over te weten dient te komen en zo wordt dan meteen een der taken van het anatomlsch-embryologlsch laborato rium duidelijk, namelijk door het kwe ken van weefsels zo'n genezingsproces als het ware vsn minuut tot minuut j te volgen en daaruit de nodige conclu-l sies te trekken. Een en ander doet men onder meer door bijv. een botje van een kuiken uit een bebroed ei te nemen en dit een voedingibodem te geven, door met andere woorden zo'n apart stukje weef sel te kweken. Eén der films gaf daarvan een bij zonder duidelijk beeld. De dames za gen een weefselontwikkeling, die in werkelijkheid vier dagen in beslag neemt, zich voor haar ogen in enkele minuten afspelen. De tweede, niet min der boeiende film, gaf een indruk hoe men in het laboratorium van prof. Van Faassen het menselijk bewegen analy- i tijdrovende, niettemin voor en bezigheid. Tegen het einde van de bijeenkomst betraden twee dames het spreekgestoel te. respectievelijk mej. Berthe Smit, praeses van de vrouwelijke studenten aan de VU, de WSVU en mevrouw G. Jakös-Nederbragt die in een slotwoord iets over kerk en onderwijs in Honga rije vertelde. Rozen voor Jacqueline Mej. Smit memoreerde in enkele hoofdlijnen de ontwikkeling vsn hssror- ianisatle en dus van de vrouwelijke stu- enten aan de V.U. door haar uitgangs punt te nemen bij het eerste meisje dat In 1905 zich als studente liet in schrijven (dat gaf heel wat haken ogen) en te eindigen bij „Jacqueline Rutgers die nu in de Kamer zit", een emancipatiefeit dat de WSVU onmid dellijk (dezelfde dag nog) met een dik ke bos rozen, bezorgd bij huize Rut gers, accentueerde. Mevrouw Jakös, vrouw van de beken de predikant die arbeidt onder ver strooide Hongaren in Nederland, gal aan hoezeer in Hongarije kerk en school van het communistische regiem te lij- Here, maar wat zal met deze gebeuren? Jezus Jfoeft Petrus te kennen gegeven met welke dood hij God verheerlijken zou. Dan wendt Petrus zich om en hij ziet de discipel dien Jezus liefhadZijn nieuwsgierigheid kan hij niet meer bedwin gen. En daar komt de vraag: „Here, wat zal met deze gebeu ren?". Het antwoord is wel anders dan Petrus heeft verwacht. Het. houdt een directe terechtwijzing in. Indien Ik wil, dat hij blijft, totdat Ik kom, wat gaat het u aan? Volg gij Mij" (Jo hannes 21:22). Petrus bemoei je niet met zaken, die je niet aangaan. Heb alleen zorg om jezelf. Vraag niet, doe alleen. Het vragen zit de mens in het bloed. Ja, maar hoe gaat dit en hoe gaat dat? Here, alles goed en wel. maarWe weten het allemaal uit eigen ervaring. Here, als ikHere, kan ik Here, zal ik Wat gaat dat u aan? Volg gij Mij! Niet vragen, de opdracht uit voeren. Volg gij Mij, en gij zult het wel zien. De eeuwen door heeft het vragen de metis in de weg gestaan Jezus te volgen. Blindelings te doen wat Hij zegt. In vol ver trouwen op de afloop. Altijd weer heeft de mens de angst dat het niet goed zal gaan als hij er zich niet persoonlijk mee be moeit. Ja, Hereiken die ander? Het antwoord is radicaal, ook voor de mens van deze tijd. Wat gaat het u aan? Volg gij Mij! Here, leer mij volgen zonder vragen. Eurac 1963 te Amsterdam ij zeide. Hongaarse studenten kunnen niet in het buitenland studeren, zoals dat vier eeuwen lang de gewoonte geweest is. Vroeger waren er vier theologische opleidingen: drie theologische hogescho len en een theologische faculteit aan een universiteit. Deze opleidingsinstituten zijn tot de helft teruggebracht en vendien is het in Hongarije thans I mogelijk in de theologie te promoveren. De vroegere christelijke scholen, die kerkelijke scholen waren met een over heidssubsidie, bestaan thans niet meer: al die scholen zijn staatsbezit gewor den. Er is weliswaar nog godsdienston derricht, maar daar komt in de prak tijk niet zo veel van terecht omdat het op allerlei manieren gedwarsboomd wordt. Zelfs de catechlsatieduur wordt van staatswege bepaald: drie maanden en niet langer staat Steeds funester De spreekster besloot met te zeggen dat hoe langer het huidige stelsel duurt hoe funester het zal gaan inwerken met name op de jeugd. Een typerend ver schijnsel voor het huidige Hongarije noemde ze tenslotte het stijgende tal zelfmóorden. Tot zover de Vrouwen VU-hulpsamen- komst. De eerste Vrije Universiteits dag werd woensdag besloten met een bidstond in de Eusebiuskerk, waarin de ziekenhuispredikant ds. J. van Buuren voorging, gevolgd door een ontmoetings samenkomst van alle deelnemers in het ultramoderne Huis der Provincie in Gel re's hoofdstad. Dr. J. J. G. A. Kockebnans: benoemd tot bijzonder hoogleraar in de wijsbe geerte aan de Landbouwhogeschool te Wagenlngen. verf en lak Onder beschermheerschap van z.k.h. prins Bernhard wordt van 12 tot 19 oktober aan de Univer siteit van Amsterdam en de Vrije Universiteit de Europese acade mieweek gehouden. Uit 17 West- europese en vijf Oosteuropese lan den zijn 180 studenten van ver schillende faculteiten uitgenodigd om gedurende deze academieweek, Eurac 1963 geheten, actief deel te nemen aan het universitaire le ven in Amsterdam. De organisatoren van deze Eurac '63, die valt in het kader van de universi taire samenwerking in Europees verband, ri'n bet ei-'--,'r"TDs va-- de V.U., het A.S.C., de K.S.V. Sanctus Thomas Aqui nas. de A.v.S.V., de V.V.S.V.U en de K.S.V.R.I.A. Het is de bedoeling dat de deelne mers aan de beide hoofdstedelijke uni versiteiten gedoceerd zullen worden in hun eigen faculteit en wel in de Franse De traditionele zomerconferentle van of Engelse taal. De colleges hebben de Christelljk-Historlsche Unie wordt dit enerzijds tot doel meer inzicht te ge-1 Jaar gehouden van donderdag 18 tot en in bepaalde Europese problemen, met zaterdag 20 juli a.s. ln het bekende Zomerconferentie C.H.U. dit jaar van 18-20 juli anderzijds maken de buitenlandse stu denten kennis met specifieke Nederland se methoden van wetenschappelijk werk. Een bijzonderheid is, dat de uitwer king van het wetenschappelijk program ma geheel geschiedt door de faculteits verenigingen van de V.U. en de G.U. In nauwe onderlinge samenwerking. A]s verlengstuk van de colleges zullen excursies worden gemaakt naar de Del tawerken, het Vredespaleis, het bis schoppelijk college enz. De kosten Het i nilje gedragen door Europese instel lingen, het bedrijfsleven, universitaire instanties en de overheid. Delegaties van 12 studenten zijn uitge nodigd uit Zweden, Noorwegen, Dene marken, Duitsland, Zwitserland, Oosten rijk. Italië, Frankrijk, België en Enge land. Delegaties van vijf studenten wor den verwacht uit Finland, Ierland, Grie kenland. Turkije. Spanje, Portugal, Joe goslavië, Polen, Tsjechoslowakije, Hon garije en Roemenië. Alle deelnemers zullen bij Nederland se studenten worden ondergebracht. Hun reiskosten worden voor de helft door de organisatoren vergoed. Kerken in Hengelo werken samen op tentoonstelling Op de tentoonstelling voor industrie ei handel ..S O '63". die van 2 tot en me.; 14 september in Hengelo (O) wordt ge-I houden, zullen de plaatselijke kerken gezamenlijk uitkomen met een bijdrage, j In een hoek van het Prins Bernhard- plantsoen zal een overdekte pergola worden aangelegd. Aan weerszijden daarvan zullen tussen struiken en bloe-i men bepaalde situaties worden uitge beeld om de bezoeker aan het naden ken te zetten over leven en geloof. Ook zullen fototableaus over verschillende onderwerpen worden aangebracht. In het centrum van de 1600 m2 grote kerkelijke inzending komt een 15 meter hoog kruis van ijzeren steigerpalen. voorstellingen zullen 's avonds conferentieoord „Woudschoten" te Zeist. Niet minder dan zes sprekers zullen de deelnemers met binnen- en buitenlandse problemen confronteren. Nadat de voorzitter van de Unieraad, jhr. mr. L. E. de Geer van Oudegein, de vergadering donderdagmiddag zal heb ben geopend, houdt de voorzitter van de C.H.U., mr. H. K. J. Beernink uit Rijs wijk, een rede over „De politieke toe stand en onze taak in de C.H.U." De vol- fende morgen zal liet onlangs gekozen id van de Tweede Kamer mr. C. A. Bos uit Amsterdam spreken over „Europese werking ter sprake komen, 's Middags wordt een bustocht georganiseerd naar het stuwcomplex van Hagestein en ook zullen de deelnemers het raadhuis en de hervormde kerk van Vlanen kunnen be zichtigen. Het Tweede-Kamerlid dr. I. N. Th. Diepenhorst uit Epe zal een korte causerie houden over de andere rijksde len. welk betoog zal worden omlüst met films over de Nederlandse Antillen en Suriname. Op de laatste dag van de zomerconfe rentie spreekt de oud-minister van oor log, ir. C. Staf uit Arnhem over het on derwerp „Van ontginning tot recreatie". Dit referaat zal worden afgewisseld met demaatschappij). De dagopening e.. ting zal worden verzorgd door ds. D. ter Steege, lyceumpredikant te Overveen. op speciale manier worden verlicht. „Meester,...' Het staat er nu eenmaal, maar eigenlijk is het fout. Hij wilde met die middeleeuwse titel niet worden aangesproken. Toen enke len, brave dorpskinderen die ze wa ren, het in hun argeloosheid had den gedaan, was hij er dadelijk over gevallen: Wat .meester"? je bent hier op een M.U.L.O. De lera ren zijn meneer, prent dat in je hoofd. En zorg dat je de hoogste klas van dit etablissement waardig bent. Vanwege het onherroepelijke in zijn stem en de niet te ontkomen mag neet van zijn welgebruikte ogen ging het jeugdige publiek in zijn geheel ac- coord. Er werd niet eens gegrinnikt, want tegelijk met de officiële waarde bepaling van de volwassene, gevoel den ze zichzelf getild naar hoger ni veau. Het niveau van de puber bij wie je niet meer kunt aankomen met onuitvoerbare dreigementen en be waarschoolsermoenen Heel gemakkelijk had deze meneer het in de aanvang niet met zijn scha re. Hij was er tot zijn geluk tevoren al op verdacht geweest en toen hij ze na de vakantie bij wijze van spreken aan zijn borst mocht drukken, pikte hij ze er zó uit, de branieschoppers en de mannekes van de onafwend bare oppositie. Hij had zich omgord met de wapenrusting des gedulds waaronder hij ten overvloede nog een prachtig veldje van flegma en zelfbe heersing had gekweekt. Dat v Het is toch altijd een heel ding om met weer zo'n nieuwe schep mannen- in-aanbouw een volgend jaar in te gaan. De buitenwereld gaat er zo ge makkelijk aan voorbij. Onderwijzers, leraren...., och ze hebben hun stiel zelf gekozen, ze moeten maar zien dat ze het rooien, maar ja,... zij lie ver dan ik. Voor geen goud zou ik me voor het karretje laten spannen, Wat we er thuis mee te maken heb ben, is al erg genoeg".... De bewuste meneer, held van dit ligentie waarlijk te doen.... Van straf fen was hij geen voorstander. Na tuurlijk, wapneer er geen ontkomen aan was, liet hij, zich niet onbetuigd maar ln het algemeen bespeelde hij met redelijk succes het jeugdige ge moed door in te haiggfMr J- 1 kelijkheid voor pé gres8ieve kennis. Daar v dig, een artikel lukkig niet ontbrak ook met echte voldoening en een al- ltszins gerechtvaardigde trots dat hij de aandacht van zijn auditorium van voordeel dat hij volgens dc kalender per slot maar weinig verschilde van zijn oudste leerlingen. Zo heel lang lag de tijd niet achter hem dat hij zelf alles op alles zette om in intieme kring de eerste viool te spelen. De hu zarenstukjes waarmee hij verwanten en buren poogde te imponeren, de periodieke conflicten met de maat schappelijke orde al waren ze uit eindelijk van weinig spectaculaire aard boden hem nu bij de uit oefening van zijn nobel beroep een welkome verfijning van zijn intuïtie plus een zekere mildheid bij de be oordeling van misdragingen die hij dan een tikje smalend als goedkoop, doorzichtig en afgezaagd kenschetste. Als jullie niets beters weten te ver zinnen, heb ik met zo'n povere intel- dag tot dag zag toenemen. In plaats van waanzinnige tandfor- mules bij allerlei soorten gedierte, in plaats van alfabetische opsomming van steden en gehuchten in binnen- cn buitenland, of opdreuning van wei nig interessante scheikundige formu les, beijverde hij zich hen vertrouwd te maken met de werkelijk interes sante dingen van de dag. de versnel de evolutie van onze huidige wereld. Ze dronken het in als nectar, ze kregen pleizier in zelfstandig naplui- beredeneren en vergelijken. beeld van teenagers, over tuigd dat ze onder zijn leiding stille- kensaan toegroeiden naar een binding met de eigentijdse fenomenen, want ondanks hun manhaftc houding waren ze toch stuk voor stuk nog maar een onbeschreven blad en dat maakte zijn naarstig pogen juist zo aantrekkelijk.. Zo meende hij. Hij kwam ook graag nu en dan bij de knapen thuis, veel ouders bleken het te appreciëren en zo groeide dan een band. Op een dag kwam hij on der het genot van een lekker bakje troost met een van de vaders te pra ten over diens zoon. Harry, zullen we hem maar noemen. In de klas een doorsnee-type, niet dom maar ook niet geweldig. Zo een die rustig luis tert en weinig commentaar geeft. Pa bleek er een van de in onze tijd gang bare toegeeflijke, inin of meer gemak zuchtige soort. Laat de meester je kamertje eens zien, animeerde hij zijn telg. Nu, ondanks dat „mees ter" wilde de onderwijzer dat heel graag. Een entourage kan vaak heel wat vertellen over ae geaardheid van de jonge mens. Zodoende dacht me neer aan op school aangeprezen boe ken. reproducties, een leuk jongens journaal misschien.... Boven gooide Harry met een zwaai de deur van zijn heiligdom open. En daar stond de brave onderwijzer oog oog met de duurste platen, piek. geheer nooit in de klas verscheen. Boven het bed prijkten foto's van hel den als Johnny Hallyday en Presley. Mooi. was alles wat hij kon uitbren gen en hij veegde met de hand over zijn voorhoofd. Beneden zei de vader, een ietsje uitdagend Waar blijf je r ter.... Die knapen groeien o over het hoofd, nietwaar? HAY A SELVA Verse SUNKIST of "SK." citroenen zijn overal weer volop verkrijgbaar. ïl 1 wettig gedeponeerd

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2