Niemwe Leidse Courant CHROESJTSJEF WIJST OORLOG AF Commentaar Vlot op Noordzee niet gevonden Beslissend gesprek aan de gang Wie verpakt het ei voor 10.000 gulden? Waarschuwing aan rode Chinezen „Communisme wint door klassenstrijd' LAATSTE NIEUWS De Gaulle bij Adenauer Qüta) CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Donderdag 4 juli 1963, 44ste jaargang „Stantvaitigh it ghsbleven mijn har» in teghenspoat" V BEELTJESDAG Wassenaarse slag in volle gang Zie pagina 1 Klachlendienst bezorging 18—19 ui|r Het Russische schip Moer manski. gisteren afgemeerd in de Amsterdamse Houthaven. De ka pitein had bij zijn aankomst in IJmuiden melding gemaakt van een vermoedelijke scheepsramp. Nieuws in een oogopslag In een tegen communis tisch China gerichte rede voering heeft Chroesjtsjef verklaard, dat hij die een oorlog begint, er zelf in zal verbranden. Wij willen geen oorlog, niet uit vrees, maar omdat wij weten wat oorlog betekent. Het Com munisme moet de wereld niet door oorlog, maar door klassenstrijd veroveren, zei Chroesjtsjef. Stephen Ward, de zich osteopaat noemende En. gelsman, die naar aanlei ding van het Profumo- schandaal van zedendelic ten is beschuldigd, zal zich in Londen voor de beroem de Old Bailey moeten ver antwoorden. waarschijnlijk in september. In Den Haag is vandaag druk geconfereerd tussen informateur Beel en de fractieleiders van de KVP, CHU, ARP en VVD. Dit gesprek zou overeenstem ming over de nog bestaan de geschilpunten tot resul taat moeten hebben, wil de kabinetsformatie geen zaak van zeer lange adem worden. Grote onzekerheid be staat over wat zich even tueel op de Noordzee zou hebben afgespeeld. Giste ren is namelijk een vlot met enkele mensen erop gesignaleerd. Een later ge. melde olievlek en licht boei zouden op een ramp kunnen wijzen. Eieren breken maar al te gemakkelijk. Het is het euvel aller tijden en aller landen geweest. Maar het Produktschap voor pluim vee en eieren wal hieraan een eind maken en heeft daarom een prijsvraag uit geschreven voor een deug delijke verpakking van het ei. Voor een afdoende op lossing van het eiprobleem is men zelfs bereid tien duizend gulden neer te tel len. O De finale-Wimbledon in het heren enkelspel zal dit jaar worden gespeeld tus sen de Australiër Fred Stolle en de vlugge Ame rikaan Chuck McKinley. Nederlands grootste tan ker Esso-Den Haag 90.000 ton begon vanmorgen van de Verolmewerf op Rozen burg aan haar officiële proefvaart. Aan boord be vond zich prinses Beatrix. Explosie - olievlek - deur. Sinds* gistermiddag wordt er zocht naar het vlot met een wit kruis en drie of vier mensen aan boord, dat op ongeveer 20 mijl ten noord westen van IJmuiden in de Noord zee zou drijven. De speurtocht naar het vlot, die ook na het invallen van de duisternis werd voortgezet, heeft geen zekerheid gebracht. Wel zijn op de aangegeven plek een olievlek, en een lichtboei gevonden. Verder ii melding gemaakt van een zware ex plosie die op dezelfde positie is ge hoord. De melding over het vlot kwam var de kapitein van het Russische schip Murmanski, dat om half een IJmuiden binnen liep. Hij vertelde, dat men het vlot twee uur eerder was gepasseerd, maar het door mistbanken uit het oog had verloren. Direct na deze melding werd grootscheepse opsporingsactie op touw gezet, waaraan werd deelgenomen door de reddingboot Prins Hendrik uit Den Helder, de sleepboot Simson uit IJmui den. het betonningsvaartuig Zaandam uit Den Helder en de Nederlandse kust vaarder Harry. Een Lockheed-Neptune van de opsporings- en reddingsdienst de marine steeg omstreeks half twee op van het vliegkamp Valkenburg on naai- het vlot te zoeken. De kustvaarder Harry trof omstreeks elf uur 's avonds een grote olievlek Deze olievlek en een ronddrijvende deu waren reeds eerder op de avond door d Neptune gesignaleerd op een iets weste lijker positie dan de Russische gezag voerder had opgegeven. Andere aanwijzingen die op een onge val duiden, kwamen in de loop van de middag van het Firise schip Argo, dat gistermorgen omstreeks kwart over tien een zware explosie had gehoord uit de zelfde richting als de door de Rus opge geven positie. (Advertentie; Moeder van 16 kinderen veroorzaakt paniek Een huisvrouw veroorzaakte gister middag grote paniek in een kruide nierszaak te Wolvcga. Op haar dringende verzoek om de nieuwe California Ossestaartsoep en Kalfs bouillonsoep toor haar 16 kinderen zei de winkelier.dat deze totaal wa ren uitverkocht. De \touw richtte grote ravage aan in het winkelinte rieur en kon slechts tot bedaren wor den gebracht toen de winkelier haar verzekerde deze verrukkelijke soe pen onmiddellijk te zullen bestellen. Van de olievlek zijn monsters geno men. die hebben uitgewezen dat het hier gasolie betreft Of het knipperlicht met boeien misschien door het Russische schip voor een reddingsvlot kan zijn aan gezien, kon de kapitein van de Somer Isle niet zeggen. Het had in ieder geval geen wit kruis, maar wel een grote rode vlag en twee pijlen. Vanmorgen is ook dc IJmuidcnsc sleep boot Eimson na een lange speurtocht teruggekeerd in haar thuishaven. Kapi tein H. Bronsdijk vertelde dat men op de aangegeven positie wel stukken hout, een houten zitbankje en een redding vest had zien ronddrijven, maar, aldus kapitein Bronsdijk, er drijft zoveel in zee. Het hoeft geen verband te houden met een eventuele scheepsramp. Inmiddels heeft Scheveningen-radio van schepen nog enkele berichten over ronddrijvende voorwerpen ontvangen. In scheepvaartkringen vermoedt rijen echter, dat hierbij geen verband bestaat met de melding van de Murmanski Alja V vond op 18 mijl ten noorden van het lichtschip Terschellinger Bank een ronddrijvende jol, voorzien van een radarreflector en een vlaggetje. Voorts heeft een kotter op ongeveer 100 mijl ten noorden van het lichtschip Tesse) een ronddrijvend houten werkvlot aan getroffen Kennelijk in verband met de komende krachtmeting in Moskou tussen Russen en Chinezen over de vraag, wie het best weet, hoe het kapitalisme ten val moet worden gebracht en de wereld communistisch moet worden gemaakt, heeft Chroesjtsjef een opmerkelijke toespraak gehouden. Daarin zeide hij o.a.: „De tijd, dat er op onbezorgde wijze een oorlog kan worden ontketend, is definitief voorbij. Hij die tegenwoordig een oorlog begint, kan niet meer plunderen, maar zal er zelf in verbranden. Wij willen geen oorlog, niet uit vrees, maar omdat wij weten wat oorlog betekent". Hij verklaarde, dat het communisme de wereld zal veroveren door klassen strijd, maar niet door oorlog. De Russische premier sprak in Frankfort aan de Oder op de grens tussen Polen en Oost-Duitsland. Hij vertelde zijn uit Duitsers en Polen bestaan gehoor ook, dat zij het commn. nisme op de eerste plaats moeten stel len en lmn landen op de tweede. En hij maakte duidelijk, dat alle communis tische landen dit principe moeten vol gen, toen hij de leus aanhaalde, afkom stig van Karl Marx: „Proletariërs aller landen, verenigt u". De Rus voegde hier aan toe: „Wij voeren het grote vaandel met deze leus. Wij zullen deze leus be schermen en koesteren- Maar wij zul len ons niet in de aangelegenheden van andere landen mengen, want dat be tekent oorlog". Chroesjtsjef zag er vrolijker en zelfver zekerder uit dan toen hij in Berlijn arri veerde. Toen keek hij afwezig en soms zelfs verveeld. Maar de feestelijke stem ming in frankfort met muziekkorpsen er koren scheen hem op te vrolijken. Van- zou hij naar Moskou terugvliegen ,bij de hand" te zijn als morgen de ChineesRussische samenspreking be gint De Chinezen zijn gisteren al aange komen. Zij werden door de douane ander half uur opgehouden. Alleen de pers attaché van de Chinese ambassade was ter verwelkoming aanwezig Intussen heeft de Sowjetunie de Chi- ase communisten een ideologische op stopper gegeven en hen er van beschul digd. laster te gebruiken als middel breuk te veroorzaken in tische beweging. In een verklaring werd gezegd: „China gaat voort de polemiek heviger te doen worden. Het heeft op- v lasterlijke en ongegronde aanval len gedaan op de Russische communis tische partij en andere broederpartijen. Wij zullen bij de komende besprekingen echter onwrikbaar vasthouden aan ons standpunt Uit Washington wordt -vernomen, dat Kennedy afwijzend zou staan tegenover het sluiten van een non-agressie-paet tus- de NAVO en het Warschaupact als voorwaarde voor het aangaan beperkte kernstop-overeenkomst met de Sowjetunie. Het is nog steeds niet duide lijk, of Chroesjtsjef zijn tweeledig stel gedaan heeft op basis van „je kunt aannemen of niet", dan wel of hü bereid is toi het sluiten van een beperkt kernstopakkoord, zonder daaraan Prinses Beatrix heeft gisteravond in het Amsterdamse Amstelhotel aangezeten aan het diner, dat ge geven werd ter ere van de filosoof prof. Martin Buber, aan wie eerder op de dag de Erasmusprijs was uit gereikt. Op de foto prinses Beatrix en prof. Buber tijdens een geani meerd gesprek aan tafel. waarden te verbinden. Dc algemene opinie onder Amerikaanse en geallieer de diplomaten is echter, dat als de Rus sische premier een koppel-transactie be doelt, deze voor de westelijke mogend heden vrijwel zeker onaanvaardbaar zal De Franse president generaal De Gaulle is vanmorgen in Bonn aangekomen, waar hij met de Westduitse regering bespre kingen zal voeren over aangelegenheden betreffende het Frans-Duitse vriend schapsverdrag. Na de begroeting door Adenauer, ging De Gaulle naar de microfoons en zei: „Ik ben zeer verheugd hier te zijn bij kanselier Adenauer en de leden van de federale regering. Wij gaan werken voor het welzijn van onze landen en voor de vrede in Europa". Adenauer antwoordde: „Ik ben zeer verheugd president De Gaulle te begroeten. Ik ben dezelfde overtuiging toegedaan als hij wij zul len vruchtdragend werk doen voor de vrede in Europa". Gasverordening Zuid-Holland (Van een onzer verslaggevers) Provinciale Staten van Zuid-Hol- Iand hebben gisteren een gasveror dening vastgesteld. Met deze vt dening wordt beoogd, het ontstaan te kleine gasdistributiebedrijven te voorkomen om zo gunstig moge lijke omstandigheden te scheppen de verbreiding van het in het noorden gevonden aardgas. Partners onder druk zware (Van onze parlementsredactie) VANMORGEN om tien uur zijn in de woning van prof. Beel de fractieleiders De Kort (kath. v.), To- xopeus (lib.), Van Eysden (a.r.) en Beernink (c.h.) bijeengekomen om onder leiding van de informateur de zeven geschilpunten uit te praten, die de vorming van een confessio neel-liberaal kabinet nog in de weg staan. Het zag ernaar uit dat het een zeer langdurige bespreking zou wor den, die wellicht vandaag nog niet kan worden afgerond. De gesprekspartners staan onder zware druk. Zij m o e t e n tot overeen stemming komen. Gebeurt dat niet, dan dreigt de formatie weken, misschien zelfs maanden, langer te gaan duren. mr. Toxopeus vandaag niet vol doende tegemoet komt aan de verlan gens van de drie confessionele partijen, komt hij op straat te staan. Dan zal prof. Beel zich tot de P.v.d.A. moeten wenden. Met alle grote moeilijkheden van dien. Het is immers duidelijk, dat zodra de socialisten weer in het over leg worden betrokken, zij hun eisen zullen opschroeven. Dit zal dan weer tot een reeks moeizame onderhandelin gen leiden. Gisteren hebben de Tweede-Kamer fracties van K.V.P. V.V.D. en A.R.P. zich over het memorandum van prol Beel be raden (de c.h. fractie had dit dinsdag avond al gedaan). De anti-revolutionai ren vergaderden het langst: van 's mor gens tien uur tot 's middags kwart voor Zoals gemeld, is het memorandum geen regeringsprogram-in-zakformaat en biedt het ook geen uitgewerkte voorstellen. Prof. Beel heeft als basis voor de be spreking van vandaag in hoofdzaak de „bouwstenen" uit de informatieperiode- Romme aangedragen, althans voor wat betreft de zeven nog bestaande geschil punten (aard en omvang van de bindin gen, volgorde der prioriteiten, woning bouw en huurverhogingen, landbouw, be zetting tweede tv.-net, fiscale beleid, so ciale voorzieningen). Deze „bouwstenen!' heeft hij van kanttekeningen voorzien. Van een eigen standpuntbepaling heeft hij zich onthouden. Daardoor doet zijn memorandum hier en daar nogal vaag aan. Het gesprek van heden zal de nodige opheldering moeten verschaffen. Naar verluidt zou de informateur voor de bezetting van het tweede t.v.-net twee alternatieve voorzieningen hebben gesug- De eerste zou impliceren, dat de in te stellen pacificatie-commissie over d« voorlopige bezetting van het net een in terim-rapport uitbrengt. De tweede voor ziening zou inhouden, dat het toekom stig kabinet in zijn regeringsprogram voor dit vraagstuk een regeling ontwerpt, waaraan de fracties zijn gebonden. De fracties van K.V.P. en A.R.P. schijnen vast te willen houden aan het voorstel- Rommc om in afwachting van een de finitieve regeling het tweede net voor lopig in handen te leggen van de om roepverenigingen. (Voor vervolg zie pagina 11) Grotere spanning op arbeidsmarkt De geregistreerde arbeidsreserve is in juni verder gedaald, terwijl het aantal openstaande aanvragen verder is ge stegen. Op het einde van deze maand bedroeg de geregistreerde arbeidsre serve 18.770 mannen, tegen 20.550 per eind mei. Het aantal werkloze mannen daalde in juni van 18.390 tot 17.080. Het aantal werkloze vrouwen steeg iets. van 3530 tot 3620. Het aantal openstaande aanvragen voor mannen steeg sterk, van 84.150 tot 96.880, dat voor vrouwen vermeerderde van 41.850 tot 44.850. p EEN DAG gaat er thans vrijwel voorbij, of wij worden geschokt door onthul lingen. Spionnen worden betrapt, van wie in onderscheidene gevallen blijkt, dat zij sinds vele jaren hun sinister werk hebben kunnen doen. Dit laatste is dan wel in staat, de lof te verkleinen die de opspo ringsdiensten toekomt. De tijd die wij be leven, is er een van openbaarheid en van openbaarmaking. Deze omstandigheid maakt het de spionnen al moeilijker, hun duistere praktijken uit te oefenen. Men kan ervan op aan. dat achter de schermen een vinnige strijd wordt gestreden in vin dingrijkheid tussen deze werkers der don kerheid en hun belagers. Een donkere wereld is het er stellig. Men treft er de avonturiers aan, maar ook dege nen die eens zwak zijn geweest en nu het slachtoffer zijn geworden van een wrede en onmeedogende chantage. Zij kunnen de moed niet opbrengen om te breken met de ellendige situatie waarin zij zijn verzeild geraakt en zinken nu al dieper in het moeras worden, al weerlozer prooi. Spion nen zijn er alle tijden door geweest en ver raders evenzeer. De historie verhaalt ervan, maar wat zal er buitendien onontdekt zijn gebleven? Toch is de vraag gewettigd, of in onze tijd de voedingsbodem niet bijzon der rijp moet heten. In de eerste plaats is onze tijd er een van hoog oplevend materialisme. Niet weinigen willen, ook financieel bezien, verder sprin gen dan de polsstok reikt. Er is afgunst, er is jaloezie en men moet sterke benen heb ben om de weelde te dragen van het ver genoegd zijn met hetgeen men heeft Niet ieder brengt die weelde op. Daarnaast echter is onze tijd er reeds in het algemeen een van ontwaarding van waarden. Er is een voor velen onweer staanbare drang om wat in het leven hoger betekenis hebben kan. betrekkelijk te ma ken. Wordt daaraan toegegeven, dan vallen de remmen weg, dan is er geen besef meer voor hetgeen behoort en niet behoort. Ook zullen er zijn die ontmoedigd en moe deloos door het leven gaan. Zij hebben geen vertrouwen meer en menen wellicht nog rampen te kunnen afwenden door de overzijde de geheimen toe te spelen. We leven nu eenmaal in een eeuw van grote verwarring, ook in geestelijk opzicht Aan dit alles past het ons te denken wan neer we lezen, telkens opnieuw, dat lieden zijn gegrepen dan wel op het laatst uitge weken, betrapt bij een duister gedrag. Voor niet weinigen wordt naar het blijkt, de geestelijke weerbaarheid wel op een zware proef gesteld. Hogedrukgebied handhaaft zich boven het noordelijke deel van de oceaan. Ook een kleine depressie boven Ierland ligt vrijwel stil. In onze omgeving zijn de luchtdrukverschillen zeer gering. Het weer wordt daarbij bepaald door kleine onregelmatigheden in het luchtdrukveld Een dergelijke onregelmatigheid ver oorzaakte vannacht hier en daar omveer. Over Frankrijk nadert nu weer een zwakke rug van hoge luchtdruk. In het algemeen verandert er dus maar erg weinig in het huidige weertype. Het blijft vr{j warm en rustig weer met in de nacht hier en daar mist en overdag zonnige perioden. Een kleine kans op onweer blijft aanwezig. Tendens stationair ZON EN MAAN Vrijdag 5 juli: zon op 4.26, onder 21.02; naan op 19.51, onder 3.18. 6 juli. Volle Maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 5 juli: 2.05 v.m.; 14.30 n.m. De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Vannacht hier en daar mist, morgen perioden en een kleine kan, op f]£J WEER IN EUROPA onweer. Overwegend zwakke wind en aanhoudend vrü warm weer (Opgemaakt Kapporten hedenmorgen zeven uui om 11.15 uur). Strandverivachting Zwakke buienstoringen trekken Frankrijk naar het noorden, maar morgen wordt overwegend droog en goed ypi strandweer verwacht. Zwakke verander- Vhssic lijke wind. In de middag 20 tot 22 gra- Eelde den. Zeewater 16 graden; Vooruitzichten: ^wt^j weertype niet geheel stabiel, maar over- Eindh. wegend goed strandweer. Zd.-Li D. Helder gh. bew. c.-economische redactie) wat i het sen „ergernis" over het onvoorstelbare ge mak, waarmee eierschalen dikwijls ple gen ie breken. Elke huisvrouw is wel eens thuisgekomen met een paar gebroken eieren in haar boodschappentas, terwijl zij meende toch zo voorzichtig geweest te zijn. Niet alleen echter bij het winkelen, ook tijdens het vervoer van producent naar groothandel en winkelier veronge lukken dagelijks nog ontelbare eieren,, het ideale verpakkingsmiddel steeds niet uitgevonden Het is hierom, dat het Produktschap voor pluimvee en eieren gisteren „ten einde raad" heeft besloten een prijsvraag uit te schrijven voor een goede pakking. Het schap is bereid hiervoor tienduizend gulden neer te tellen. Eén van de eerste vereisten ls natuur lijk, dat de eieren voldoende, of althans zoveel mogelijk bescherming hebben tegen breuk. Op zichzelf is dat evenwel niet moeilijk te verwezenlijken: met wol vlokken of houtpulp is een heleboel te bereiken. Nee. het zijn juist de vele dere eisen, die het produktschap aan verpakking stelt, die de prijsvraag moeilijk maken. Zo moet de gewenste verpakking bij voorkeur geschikt zijn voor vier, zes, of twaalf eieren van alle mogelijke teringen, zowel naar afmeting als naai wicht, terwijl de buitenafmetingen va verpakking uniform „moeten" zijn. De verpakking moet goedkoop zijn (geschikt voor eenmalig gebruik), doch tevens representatief (verkoopbaar). Ze dient voorts gemakkelijk in het gebruik te zijn. zowel voor groothandel en detaillist (goed stapelbaar)als voor de consument En mocht er tóch eens een eitje breken, wel. dan mogen de andere eieren niet worden besmeurd. En om nog een paar voorwaarden te noemen, waaraan de uitvinders hun hart kunnen ophalen: de eieren moeten gedeel telijk zichtbaar zijn en de verpakking moet machinaal gevuld kunnen worden, alsmede een eenvoudige sluiting (zonder nietjes) hebben. Nee, deze prijsvraag lykt ons écht geen zachtgekookt eitje Luxemburg onbew indstil 21 11 vindstil 26 vindstil 25 wndslii 21 29 14 0.1 windstil 27 17

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1