Nieuwe Leic3.se Courant BEEL KIEST DE V.V.D. flmtoua Commentaar Vier spionnen in de Y.S. gegrepen Buurman bekent moord op meisje Naar reconstructie van kabinet-De Quay Morgen geen akkoord dan naar de P.v.d.A. Kernproefverbod èn niet-aanvalsverdrag WIMBLEDON TENNIS Pipercup stort neer - twee gewonden hamo^cer vandaag'- CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Woensdas 3 juli 1963, 44«te jaargang Soldaten mochten niet (Tegen)slag bij Waterloo Zie pagina 7 Leiden Steenstraat 37 -™~ Postbus"7fe CHROESJTSJEF .kernstop? (Van onze parlementsredactie) TJROF. BEEL heeft voorlopig gekozen voor voortzetting van de bestaan- -L de regeringscoalitie der drie christelijke partijen met de V.VJ). Dit blijkt uit een persverklaring, die zijn woordvoerder heeft afgelegd. De In formateur zal morgenochtend om tien uur met de fractievoorzitters K.V.P., A.R.P., C.H.U. en V.V.D. een gezamenlijke bespreking hebben de hand van een memorandum, dat in hoofdzaak suggesties bevat tot op lossing van de nog resterende geschilpunten tussen de vier niet-socialisti- sche partfjen. Dan worden er spijkers met koppen geslagen.. De P.v.d.A. wordt dus niet bij dit overleg betrokken. Maar als morgen tussen de vier uitverkorenen geen overeenstemming wordt bereikt, zal prof. Beel alsnog de mogelijkheden van een combinatie met de P.v.d.A. gaan onderzoeken. Zijn keuze voor de V.V.D. is dus een „eerste keuze". Voor de WD zal het morgen een beslissende dag worden. Het is dui delijk, dat als mr. Toxopeus geen con cessies doet op essentiële punten als de bezetting van het tweede t.v.-net, de uitbreiding van de kinderbijslag en de bindende afspraken over program, hij zonder pardon uitgeran geerd wordt. Het is uitdrukkelijk niet de bedoeling om een reeks onderhan delingen met de liberalen te beginnen. Morgen moet de kogel door de kerk. In feite krijgt mr. Toxopeus zijn laat ste kans. Met zijn beslissing om de P.v.d.A. (onder voorbehoud) buiten de deur te zetten, heeft de informateur op ver rassend snelle wijze de knoop doorge hakt. Hij heeft zich gedistantieerd van de methode-De Kort om op basis een program en langs de weg van pro gram-besprekingen te kiezen tussen P.v.d.A. en V.V.D. Prof. Beel heeft vooraf een keuze gedaan en zich daarbij voornamelijk Chroesjtsjef in Oost-Berlijn: IN een rede te Oost-Berlijn heeft Chroesjtsjef het Westen voorge steld, de kernproeven (uitgezonderd de ondergrondse) bij ver drag te staken en een niet-aanvals-verdrag te sluiten tussen de Navo en haar communistische „tegenhanger", het Pact van Warschau. Volgens Ass. Press heeft de Russische premier deze problemen aan elkaar gekoppeld. Of dit inderdaad zo is, valt echter nog niet met zekerheid te zeggen. (Voor vervolg zie pag.9) Nieuws in één oogopslag Uit een memorandum dat kabinetsformateur prof. Beel de leiders van de vier ndet-socialistische fracties heeft doen toeko men, blijkt dat hij streeft naar een confessioneel liberaal kabinet. Komt geen akkoord tot stand, dan zal prof. Beel alsnog een beroep doen op de P.v.d.A. De politie is erin ge slaagd de moordenaar van het zeventienjarige meisje uit Walsoorden (Z) te ar resteren. De 30-jarige buurman van het slachtof fer heeft een volledige be kentenis afgelegd. Chroesjtsjef heeft het Westen tijdens een rede in Oost-Berlijn voorgesteld, 'n kerruproefverbod (waar van ondergrondse proeven worden uitgezonderd) te sluiten en een niet-aan vals-verdrag tussen Navo en Warschaupact tot stand te brengen. In de Verenigde Staten zijn vier personen wegens spionage gearresteerd. Hun activiteiten speelden zich voornamelijk in het ge bouw van de 'Verenigde Naties te New York af. In België verwacht men, dat de kabinetscrisis, dié veroorzaakt werd door de taalstrijd, wel met een sis ser zal aflopen. In elk ge val verwacht men over het algemeen geen ontbinding van het parlement en nieuwe verkiezingen. De artsen in Nederland zijn unaniem van mening dat het roken van sigaret ten als de belangrijkste oorzaak van longkanker moet worden aangemerkt, aldus heeft de directeur van het Bureau kanker- voorliohting, dr. Meinsma, bekend gemaakt. Het ver dient aanbeveling over te gaan op pijp of sigaar. Tijdens het debat in het Britse Lagerhuis over de spionagezaak-Bhilby is premier Macmillan het vuur na aan de schenen gelegd. Bijzonder fel was de reactie van Macmillan op een voorstel van een conservatief Lagerhuislid om een speciale minister voor de staatsveiligheid aan te stellen. Na gisteren nog een be zoek gebracht te hebben aan het NAVO-hoofdkwar. tier voor Zuid-Europa in Napels, is president Ken nedy naar zijn land te ruggekeerd. waar hij van morgen is aangekomen. In New York en Washington zijn vier mensen aangehouden wegens spionage voor de Sowjetunie. Dit is meegedeeld door de minister van justitie, Robert Kennedy. Twee van hen worden genoemd als Iwan Dmi- triewitsj Egorof, 41 jaar en zijn vrouw Aleksandra, 39 jaar oud. Ego rof werkte op de personeelsafdeling van het secretariaat der Verenigde Naties. Egorof en zijn vrouw zijn in New York aangehouden. In Wasliinglon werden een man en een vrouw gearresteerd', die daar leefden onder de aangenomen namen Robert Baltch en Joy Ann Baltch. Twee Russen, met wie zij samenwerkten, heb ben Amerika in mei verlaten. De ene is eerste secretaris van de Russische V.N.- missie geweest en de andere secretaris van de Witrussische V.N. missie. Naar het F.B.I. meedeelde, stonden de vier gearresteerden in verbinding met agenten van de Russische geheime dienst in Moskou, New York en Wash ington. Zij brachten gegevens over mei betrekking tot Amerikaanse militaire en marine-installaties, alsmede over de bewegingen van troepen en schepen. Zij deponeerden hun berichten op i In Scheveningeii Gevangenen ziek, geen bezoek Ongeveer dertig gevangenen in het Scheveningse Huis van Bewaring zijn in het afgelopen weekeinde ziek geworden. De Haagse G.G. en G.D. stelt een onder zoek naar de oorzaak in. Er zyn maatre gelen getroffen om te voorkomen dat de ziekte zich nog meer verspreidt. De voorlopige conclussie is. dat de patiënten aan maag- en darmstoornissen lijden. De helft van de zieken is al genezen. Ge ruchten, als zouden de patiënten besmet zyn met paratyfus, werden prematuur genoemd. De G.G. en G.D. zal kweek- proeven nemen, om het juiste ziektebeeld vast te stellen. Hangende dit onderzoek worden geen bezoekers bij de gevangenen toegelaten. Deze voorzorgsmaatregelen gelden niet voor de andere gevangenissen. In het Schevenimgse Huis van Bewaring zitten 100 gevangenen. Naamsverandering Herstelbank De Maatschappij tot Financiering van het Nationaal Herstel N.V. doet thans officieel mededeling van de verande ring van haar naam in De Nationale In vesteringsbank (Herstelbank) N.V. De stand van het schatkistpapier was op 1 juli (24 juni) in miljoenen guldens: Fromessen 422 (422), biljetten 2778.6 sproken plaatsen in het graafschap Queens, in de staat New York. De vrouw van Egorof pleegde bij haar arrestatie verzet en moest met geweld worden weggevoerd. Secretaris-generaal Oe Thant, die mo menteel in Hongarije verblijft, zal zo spoedig mogelijk over deze spionage- affaire, waarbij een lid van het V.N.- personeel is bterokken worden inge licht gebaseerd op de verkiezingsuitslagzo wisten welingelichte zegslieden gister avond te melden. Daarnaast heeft hij zich georiënteerd op de resultaten van de informatie-Romme. Hij is begonnen waar prof. Romme is geëindigd. Met andere woorden: de erfenis van de mislukte formatie-De Kort heeft hij grotendeels buiten beschouwing ge laten. De veronderstelling ligt voor de hand, dat prof. Beel nu regelrecht aanstuurt op een soort reconstructie van het kabinet- De Quay. Als hij erin slaagt een akkoord tot stand te brengen tussen de drie chris telijke partijen en de V.V.D., kan hij vrijdag al eindrapport aan de Koningin gaan uitbrengen en kan nog vóór het weekeinde een formateur (prof. De Quay?) worden belast met de vorming van een confessioneel-liberaal kabinet Komt dat akkoord er niet, dan zal prof. Beel zich tot de P.v.d.A. moeten wenden. Deze „tweede keuze" is echter niet zijn enige alternatief. Hij heeft namelijk reeds laten doorschemeren, dat hij desnoods ook de vorming van een drie-partijen-kabinet zou willen voorbereiden. Dat zou dan een zuiver christen-democratisch kabinet moeten zijn (K.V.P., A.R.P., C.HU.), steu nend op een uiterst geringe meerderheid van 76 stemmen in de Tweede Kamer. In theorie zijn nog andere combinaties mo gelijk (b.v. K.V.P., A.R.P. en P.v.d.A.). maar voorzover die een breuk in het „christen-democratische front' betekenen, zullen ze wel theorie blijven. P.v.d.A. exit Prof. Beel heeft de afgelopen dagen de vijf fractieleiders tijdens afzonderlijke, oriënterende besprekingen in kennis ge steld van de opzet, de uitgangspunten en de procedure van zijn onderzoek. Hy heeft hen m.a.w. geconfronteerd met zijn voorlopige keuze voor voortzetting van de bestaande coalitie. Gisteren sprak hij eerst anderhalf uur met P.v.d.A.-fractie- leider prof. Vondeling en daarna drie kwartier met de liberale aanvoerder Toxopeus. Prof. Vondeling is vandaag met zijn fractie op reis gegaan (Voor vervolg zie pag. 6) Boudewijn weigert ontslag kabinet België heeft vandaag geweigerd het ontslag van de christelijk-socialistische coalitieregering dat gisteren door premier Lefevre ingediend werd, te aanvaarden. In een communiqué van het paleis wordt meegedeeld, dat de Koning de premier verzocht heeft nogmaals te pro beren de huidige moeilijkheden tot op lossing te brengen. De premier bood zijn ontslag aan nadat zijn regering er niet in geslaagd was eer oplossing te vinden voor het taalvraag stuk in het Brusselse conglomeraat. (Zie ook pag. 5). Door de Federale recherche in Washington vrijgegeven foto's moeten dienen als bewijsmateriaal tegen Soivjet-spionage. Links de zojuist uitgewezen. Russische di plomaat Sevastjanof, die gepoogd zou hebben, een ambtenaar van het Amerikaanse inlichtingenbu reau (midden) tot spionage te bewegendoor middel van diens broer, die men rechts op de foto in gesprek ziet met de ambtenaar. DRIE BURGEMEESTERS EERVOL ONTSLAGEN Aan jhr. mr. L. A. Quarles van Ufford s op zyn verzoek met ingang van 1 augustus eervol ontslag verleend als burgemeester van Abcoude. De heer A. G. Meijs Is eveneens op zyn verzoek met ingang van 1 augustus eervol ontslag verleend als burgemeester m Empel en Eerwyk. Tenslotte is de heer J. A. Hoogkamp op zyn verzoek (ook met ingang van 1 augustus) eervol ontslag verleend als burgemeester van Veendam, alle drie met dankbetuiging voor de diensten door hen als zodanig bewezen. DEUR DICHT VOOR P.v.d.A. straatweg te Wassenaar ontving de Kabinets-informateur, prof. dr. L. J. B. Beel, gisteren ook de socialistische fractieleider, prof. dr. ir. A. Vondeling. De foto toont prof. Vondeling op de stoep. De rijkspolitie van de groep Hon- tenisse is er gisteren in geslaagd de moordenaar van het 17-jarige meis je Maria Duerinck te arresteren. De man, de 30-jarige C. V., heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij is een buurman van het gezin Due rinck. Toen de politie de naaste kennissen van het meisje afging om inlichtingen werd ook V., die gehuwd is, aan een ver hoor onderworpen. Hij deed erg vreemd en dat kwam de politie al verdacht voor. Ook had hij schrammen op zijn gezicht die hij weet aan een val van zijn brom fiets. Na enig aandringen echter bekende hij zijn verschrikkelijke daad. Tegenover de officier van justitie Middelburg gooide hij het op drift. Het meisje zou tegen hem een onprettige op merking hebben gemaakt toen zij 's avonds op weg was naar het huis van haar grootmoeder. V. heeft tegenover de politie verklaard, dat de verhouding tus sen hem en het gezin Duerinck gespan- Bij de woordenwisseling die er op was gevolgd zou V. erg kwaad geworden zijn en het meisje hebben willen slaan. Zij was daarop gevlucht in de richting van de plaats waar even later het misdrijf werd gepleegd. Op het weggetje had V. haar met stenen tegen het hoofd geslagen. Bij de worsteling die daarna was ontstaan, had hij de bewuste schram men op zijn gezicht opgelopen, die giste- ren mede aanleiding wei-den tot zijn aanhouding. Het meisje was op de weg ineengezakt en daarna had de dader haar naar de greppel gesleept. Bij de reconstructie is niet komen vast te staan of Maris nog leefde toen V. twee zware betonblokken op haar wierp. De inwoners van Walsoorden zeggen dat zij de man, die in de betonfabriek ter plaat se werkt, niet zo goed kennen, omdat hij pas een paar jaar in het dorp woont. Hij komt oorspronkelijk uit Hulst. "\7"OOR DE politiek is terecht overigens nog geen diploma vereist. Intussen veronderstelt, zeker ten onzent, vooral het samenstellen van een kabinet toch wel een hoge mate van vakbekwaamheid. Het is een gebied waarop in het bijzonder de on- ervarenen in hun aanvankelijke argeloos heid met velerlei problemen van doen krij gen. Prof. Beel is een vakbekwaam man. Het is voor hem bovendien een voordeel, dat hij geen eigen pretenties heeft. Hij kan het lastige werk waarmee hij bezig is verrich ten met de koele objectiviteit die anders in de politiek wel eens wordt gemist. Wat de heer Beel thans kennelijk wil laten zien, is dat het ook vlug kan. Dit waren we in ons goede land met zijn ingewikkelde politieke verhoudingen bijna vergeten. Welnu, het kan ook vlug en zeker in dit geval, mits maar het uitgangspunt wordt gekozen daar waar het gekozen behoort te worden. En dat is dan in de uitslag der verkiezingen, hoever deze weer achter ons lijken te liggen en hoe diep we oofc moeten nadenken hoe de uitslag ook weer heeft geluid. Steeds hebben ook wij gesteld, dat de uit slag van deze verkiezingen een vluggere formatie mogelijk maakt dan onder ons gebruikelijk. Het regeringsbeleid is be vestigd geworden; daarnaast hebben zowel de regeringsgezinde liberalen als de opposi tionele socialisten verliezen geleden. Wat ligt meer voor de hand dan de eerste keus te geven aan de liberalen, met verwerking overigens van het door hen geleden verlies? Benutten zij deze eerste keus niet, dan heeft de informateur nog twee mogelijk heden achter de hand. De eerste is, dat de liberalen worden vervangen door de socia listen. Blijken dan ook deze onvoldoende inschikkelijk, dan is er en dat is, zoals we steeds hebben gesteld, de tweede mogelijk heid, nog die van een kabinet, rechtstreeks alleen steunend op de confessionele par tijen. Niet dat deze laatste mogelijkheid ons bijzonder aannemelijk voorkomt, maar zij is er niettemin en reeds als zodanig moet zij liberalen en socialisten te denken geven. Er zijn aanwijzingen, dat de informateur naar deze .inderdaad voor de hand liggen de, werkwijze handelt. Een voortzetting van het regeringsbeleid, dus derhalve een kans voor de liberalen en blijken deze weerspannig, dan keuze nummer twee. Het is alles nogal eenvoudig, zodat de op lossing, die onnodig moeilijk is gemaakt, in het verschiet ligt. Wel echter staan we dan nog voor het probleem van de zetelverdeling en van de schikte mensen. MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN Koop nO een Aristona en geniet van EUROVISIE as. vrijdag en zaterdag en de dagelijkse filmverslagen van de Tour deFrance Naturalisatie voor 267 personen De Eerste Kamer is gistermiddag akkoord gegaan met de voorstellen tot naturalisatie van in totaal 267 perso nen. De dertien desbetreffende wetsont werpen werden zonder hoofdelijke stem ming en zonder beraadslaging aan vaard. (Van onze correspondent) Een Pipercup van het luchtvaart- sproeibedrijf van de heer K. van Beek te Melissant is gistermiddag neergestort. De twee inzittenden, de heer Veenhuizen uit Alphen aan den Rijn en de 17-jarige Henk van Put ten uit Melissant zijn ernstig gewond in het ziekenhuis van Dirksland op genomen. Het ongeluk gebeurde in de Anna Wil- helminapolder te Ooltgensplaat, waar op klaverland tijdelijk een vliegveldje ingericht. Vlak voor de landing moet het vliegtuigje motorpech hebben gekre gen. Het bevond zich ongeveer op hoogte van twintig meter. De Pipercup maakte juist een bocht, it een glijvlucht niet meer mogelijk as. Het vliegtuig viel loodrecht en vloog, zodra het de grond raakte, in brand. Omstanders slaagden er niet in het vuur (met modder en nat gras) te blus sen. Wel lukte het na veel moeite de in zittenden te bevrijden, die ernstig ge- De piloot, de heer Veenhuizen is een ervaren vlieger. Hij is oud-militair en heeft er 2600 vlieguren op zitten. Hij was voor de eerste week in dienst van het sproeibedrijf. Als gevolg van de vele regen heeft dit bedrijf veel orders op het eiland Goeree- Overflakkee gekregen. Vooral de erwten gewassen moeten besproeid worden. Maar de sproeiwagens kunnen niet op het dras sige land komen. Er was in de Anna Wilhelminapolder een vliegveldje ingericht, zodat de Piper cup in de directe omgeving kon landen om de sproeimiddelen te kunnen laden. jyE luchtdrukverdeling in Europa het aangrenzende occaangebied wordt gekenmerkt door geringe lucht- d.rukverschillen. Hierin is maar weinig verandering te verwachten. Het rustige en vrij warme zomerweer duurt daarom voort. De kans op buien is kleiner ge worden, maar voor morgen, in verband met de aanwezigheid van enkele on weershaarden in Frankrijk, toch niet geheel te verwaarlozen. Onweersbuien brachten gisteren lokaal in korte tijd grote hoeveelheden regen. In Zegveld viel in de middag ruim 30 mm in een lialf uur tijds. Ook viel op sommige plaatsen hagel. De Bilt verwacht tot donderdagavond: Vrü warm weer met overwegend zwak ke wind. Perioden met zonneschijn, niaar in de middag kans op onweer. (Opge maakt om 11.15 uur). Tendens stijgend HET tt EER li\ El ROPA ipporteti hedenmorgen zeven uui Zon Maan Donderdag 4 juli: zon op 4.25, onder 21.02, maan op 18.49, onder 2 45 6 juli Ypah D. Helder gh. bev Vlisslngei Eelde De Bilt Stoc inkl Hoogwater Scbcvcningen 4 juli 1.24 v.m. 13.51 n-m. Strandvenvachting Het strandweer houdt een rustig ka- Kopenh, rakter. De lucht wordt stabieler waar- Aberdeen door de buienkans verder afneemt. Mor- Londen gen overwegend droog met zonnige pe- Brussel rioden. Zwakke wind. In de middag ruim Luxemb. 20 graden, zeewater 16 graden. Parus Vooruitzichtenperioden van goed Grenoble* strandweer met brede opklaringen. xice Berlijn Frankfort Madtid Mailorca Lissabon

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1