Monteux en Nilsson in subliem Wagnerconcert Haag: se clame per abuis naar Moskou Wonen in de toekomst: stedelijke landstreken nek gebroken Bromfiets is niet alleen speelgoed voor nozems NIEUWE LEIDSE COURANT t MAANDAG 1 JULI 1963 T)IERRE MONTEUX langzaam de trap naar het podium afdalend onde de ovaties van het publiek, dat met eerbiedige hartelijkheid overeind reesditzelfde publiek als een vloedgolf naar het podium stromend juichend en jubelend na het indrukwekkend zingen van de Wagnersopraan Birgit Nilsson: het blijven onvergetelijke beelden van het Wagnerconcert, dat zaterdagavond in het Amsterdamse Concertgebouw plaats had. Eigenlijk was het een onmogelijk pro gramma. Uit Wagner's opera's kan mer geen fragmenten lichten om deze ir concertvorm uit te voeren. En afgeronde orkeststukken heeft hy vrijwel niet ge schreven. Toch heeft Pierre Monteux het er op gewaagd het was immers zijn hartewens een Wagnerconcert Amsterdam te geven en het is hem grandioos gelukt dank zij zijn superieur meesterschap. Hij beheerste alles en al len. Hy dirigeerde het gehele program ma uit het hoofd, gaf alles aan en aar hem lag het heus niet als er iets scheef ging, zoals in Siegfrieds Rheinfahrt uit de Götterdammerung het hoorn-thema van de jonge Siegrfried, dat volkomen mislukte. Het -Concertgebouworkest nu eenmaal niet zo vertrouwd met de Wagner-opera's als elk Duits orkest. En zelfs Birgit Nilsson, inderdaad de beste Wagnerzangeres op het ogenblik, moest aan het vinnige stokje van Monteux ge hoorzamen, toen zij in de slotscène van de Götterdammerung een iets ander tem po koos. W7"AT een grandioos concert was het! Monteux liet'een zeer eigen Wagner- opvatting horen, waarin de tempi snel ler lagen en de traditionele verbredingen van de muziekstromingen niet voorkwa men. Hoe de Tannhauser-Ouverture daarvan opknapte! Nu werd men niet afgeleid (en geïrriteerd) door de viool omspelingen van de pelgrimsmelodie, die statig en strak opklonk. In de Siegfried- Idyll. die Wagner in Tribschen schreef Mevrouw J. Vorstenbos uit Den Haag heeft gisteren de trip van haar leven ge maakt door per ongeluk niet in het toe stel naar München te stappen, waarvoor zij had geboekt, maar in het toestel voor Moskou De beambte, die de plaatsbewy- zen controleerde voor de passagiers in bussen naar het juiste vliegtuig werden gebracht, had niets van haar vergissing gemerkt. Eenmaal hoog in de lucht vroeg zij de stewardess wanneer het toestel in Mün chen zou landen. Toen bleek dat zij in het verkeerde vliegtuig zat, seinde de KLM dit onmiddellijk naar de grond dienst die berichtte haar in Moskou naar Amsterdam terug te brengen met hetzelfde toestel. Zo kwam mevrouw Vorstenbos zon dagavond nog enigszins verbouwereerd op Schiphol aan. Het was inmiddels te laat om nog naar München te reizen, maar dat vond mevrouw Vorstenbos niet zo erg na haar reis naar Moskou. uit vreugde over de geboorte van zijn zoon, werd door dit iets snellere tempo de altijd dreigende langdradigheid van dit natuurklankbeeld verdreven en toch bleef de innigheid en de teerheid be waard. Monteux liet het ook spelen door een sterk verkleind orkest: enkele strij kers met fluit, hobo. twee klarinetten, fagot, hvee hoorns en trompet. Een transparante, glanzende klank ontstond zo en in rustig-opgewekte beweging. Voor ieder, die de Duitse opvatting kent met haar wat zwaarwichtige romantiek was deze weergave een goede verrassing. Maar bij Siegfrieds Rheinfahrt nam Mon teux o.i. toch echt een te snel tempo. Daardoor kwam hij niet tot een duidelij ke karakterisering, en pas bij de Treur- r»-ziek bij Siegfried's dood, die op het grote toneel van Bayreuth altijd een sterke iridruk maakt, ontstond de sfeer van de „Godendeemstering", het laatste stuk van de tetralogie van de Ring der Nibelungen. TpN toen Birgit Nilsson de grote slot scène uit dezelfde opera inzette, Brünnhilde bij het lijk van Siegfried voltrekt de verlossing door de gevloekte ring terug te geven aan de Rijn en vol trekt de loutering door het vuur van de brandstapel toen moest men zich vol komen overgeven aan de tovenaar van Bayreuth. Zoals zij dit zong met haar ongelooflijk mooie donkergekleurde stem een jonge Flagstadstem dat was van een grootsheid, van een diepe emotie, waarbij menig luisteraar de tra nen in de ogen schoten. Eigenlijk was dit mooier dan de slotscène uit ..Tristan und Isolde", die zy ook magnifiek zong. maar waarin zij niet de extase van de loute ring bereikte. Maar zij is o.i. meer de Brünnhilde dan de Isolde. Was het dan verwonderlijk, dat het publiek hierop zo stormachtig reageerde? Vanavond wordt ditzelfde concert in de Scheveningse Kurzaal gegeven. Men moet het niet verzuimen. Dra- H. E. Kokee-van den Berge Oostenrijker voor Bij duiken zijn zaak Rajakowitsj in Nederland De Oostenrijkse politiecommissaris dr. J Wiesinger, die de leiding heeft van een speciale afdeling van het Oostenrijkse ministerie van binnenlandse zaken, be last met het onderzoek tegen oorlogs misdadigers. is zaterdagmiddag uit Am sterdam naar Wenen teruggekeerd. Hij is de afgelopen week in Amsterdam ge weest om zich zo uitvoerig mogelijk oriënteren over het verloop van het c derzoek dat de Nederlandse justitie stelt naar het verleden van de in april gearresteerde Oostenrijkse oorlogsmis dadiger dr. Erich Rajakowitsj. De 38-jarige dr. Wiesinger. die onder meer het tegen Eichmann gevoerde proces als toeschouwer heeft bijgewoond, had bijzonder veel waardering voor het werk van het Rijksinstituut voor oorlogsdocu mentatie. Hij noemde dit instituut het meest waardevolle dooumenatiecenrum ter wereld. Tijdens zijn bezoek aan het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie heeft commissaris Wiesin-ger zich ook op de hoogte gesteld van enkele andere zaken. Hij heeft reeds vele lan den bezocht, doch was nog niet eerder in Nederland. Zoals bekend is. wordt het onderzoek in de zaak tegen Rajakowitsj sinds kort door de Nederlandse en tenrijkse justitie gecoördineerd. Het is niet bekend hoelang dit moeizame on derzoek nog zal duren. Het belangrijkste belastende materiaal is uit Nederland af komstig. „L'INFIDELTA DELUSA" Kostelijke avond met onbekende opera van Haydn in HF. TNDIEN 26 juli 1773 in het slottheater te Esterhazy een even feestelijke en genoeglijke stemming geheerst heeft als zaterdagavond in de Ko ninklijke Schouwburg te Den Haag, dan heeft prinses Maria Anna Louise Esterhazy, weduwe van een prins uit dit geslacht, niet te klagen gehad over het verjaarsgeschenk, dat Haydn, de kapelmeester van vorst Ester hazy, haar bereid had. De burleske opera l'Infedelta Delusa is geble ken een kostelijk specimen te zijn van Havdn's gevoel voor humor en be grip voor wat het toneel vraagt. Regisseur Werner Düggelin en decorateur en costumier Jörg Zimmermann komt naast de muziekmedewerkers een bijzonder woord1 van lof toe voor de levendige presentatie, die wemelde kostelijke vondsten. Enkele opvallende decordetails, zoals het schim menspel aan het begin en de in de nok van het toneel bengelende schone was, kan men opvatten als een onderstrepen van de burleske situatie. De titel zou men vrij kunnen vertalen met „De bedrieger bedrogen". De rijke boer Nencio laat namelijk het boeren meisje Vespina in de steek en dingt de hand van Sandrina, die daarop helemaal niet is gesteld, omdat zij houdt de eenvoudige boerenjongen Nanni, de broer van Vespina, maar haar vader Filippo wil het. Vespina zorgt er nu voor, dat Nencio om de tuin wordt geleid. Hiertoe neemt zU in de tweede acte achtereenvolgens vier vermommingen in: die van oude vrouw, dienaar van :n voornaam heer, markies en notaris.. Kon men bij de coloratuur sopraan fieri Grist in de vertolking van haar rol' Vespina nog wat bezwaar maken tegen de scherpe hoogte, dan moest la ter worden geconstateerd, dat dit timbre in combinatie met haar klankvolle mid denstem haar in de travestirollen bilzon- der te stade kwamen en met aangeboren In het Arnhemse huis der provin cie is een driedaagse conferentie van de International federation of hou sing and planning gehouden. De eindconclusie van deze bijeenkomst, gegeven door de heer J. Vink, direc teur van de Rijksdienst voor het nationale plan luidt allereerst, dat verstedelijking een wereldprobleem is, dat steeds groter zal worden. In 1800 woonde minder dan twee pro cent van de mensen in een stad. thans is het een achtste deel van de wereldbevolking. Aan het einde van deze eeuw zullen meer mensen in de stad wonen dan er thans de gehele wereld bevolken. „We denken nog veel te veel op een smalle basis," zo concludeerde de heer Vink uit deze cijfers. Hij was voorts van me ning. dat een land als Nederland reeds de top van de urbanisatie (verstedelij king) heeft bereikt Bepaald niet te onderschatten is de economische betekenis van de steden. Als men echter meer kleine steden gaat ontwerpen, zullen de mogelijkheden voor industrievestiging toenemen. In de eerste plaats gaat het echter om de geestelijke, sociale cn culturele wel vaart van de mensen, maar ook hier kan de omgeving van de stad deze taak een groot deel van het stadscen- zelf overnemen Voor het ontwer- van nieuwe urbanisatieplannen is allereerst een goede administratie nodig vervolgens uitstekende verkeers- en transportwegen. Vele landen, liggen op dit gebied nog ver achter.. We moeten ons echter niet meer rich- n naar het denkbeeld van aparte ste rn en onze plannen wijzigen in de richting van stedelijke landstreken en eventueel nieuwe steden. Daarbij moe it wc ons bewust zijn van de dond erende rol van het verkeer. Vervolgens zette de heer Vink uit- „jn, dat de grote bevolkingstoeneming geen nachtmerrie behoeft te zijn, mits positief denken over het vraagstuk de urbanisering. Weer jonge Amerikanen in Europese gezinnen Zaterdag 6 juli komen 800 Ameri kaanse jongelui met het m.s. Seven Seas" aan de Rotterdamse Holland- Amerika Lijn kade aan. Onder auspiciën van de American Field Ser vice zullen zij gedurende 2, 6. of 12 maanden deel uitmaken van gezinnen in heel Europa. 58 van hen blijven in ons land, van wie 43 voor de beide zomer- maapden en 15 voor een heel jaar. Deze laat9te groep gaat namelijk ook een middelbare school bezoeken. De uit wisseling van jeugdige ambassadeurs in het kader van de American Field Service programma's dateert reeds van kort na de oorlog. Het totale aantal deelnemers aan deze uitwisselingen be draagt momenteel ongeveer 4000 jon gens en meisjes. Nederland is steeds op ruime schaal bij dit alles betrokken geweest, op 1 augustus keren 73 jonge lui. die een jaar in Amerika hebben rondgekeken, in ons land terug. Prinses Beatrix is vanmorgen voor een particulier bezoek van een dag naar Londen vertrokken. toneeltalent en grote muzikaliteit werd zij zo de centrale figuur, die deze on- voering tot een genot voor oog en «or wist te maken. Direct hiernaast zou ik Peter van der Bilt willen noemen, die zich snel ont wikkelt tot een operakracht van interna tionale grootte. Hij was piet de prachtig zingende bas, die een gezonde, fel rea gerende boerenjongen moest uitbeelden, maar hy wis Nanni, die gelukkigerwijs ook voortreffelijk kon zingen. De .twee leden van de Nederlandse Opera sloegen in dit vocale kwintet een zeer goed figuur, want ook Jeannette van Dijck was vocaal en scenisch volkomen opgewassen tegen de rol van Sandrina. Wanneer we dan nog vermelden, dat Nicola Monti en Umberto Grilli in stem- type en spel de ideale vertolkers waren voor de rollen van Filippo en Nencio en dat de ervaren opera-dirigent Alberto Erede het fraai spelende Nederlandse Kamerorkest leidde, dan begrijpt men, dat het een kostelijke avond werd. het Holland Festival waardig. Wat een waardevolle partituur heeft Haydn van deze gelegenheidscompositie gemaakt! Ook de secco recitatieven wer den van de muziek uit opgebouwd, mees terstukjes van karaktertekening. Toen het L. E. Tels en Co's Handelmy-: Dr bruto-(goederenwinst was (ongerekend de Kongo) in 1962 (1961) fl,39 (1.59) miljoen, winst op deelnemingen f16.000 (-), diverse baten f 11.159 36.219) op brengst vericoop onroerend goed f (46.480) onkosten f 1,1 (1.23) min. Na interest en afschrijving was de winst f271.346 (235.283), toe te voegen aan het onder steuningsfonds Er wordt weder geen dividend voorgesteld. In Malaya, Sin gapore. Brits Noord-Borneo en Serawak werd verlies geleden. Het resultaat in Nederland was bevredigend, in do Kon go gunstig. Wegens de weinig even wichtige omstandigheden is het niet mogelijk verwachtingen uit te spreken. Het verlies op debiteuren ad f9804 werd ten laste van de bedrijfswinst gebracht talryke publiek er langzamerhand was ingekomen, waren de open doekjes niet van de lucht en het ensemble kreeg aan het slot een verdiende langdurige ovatie, tellenistiekezad hm hm hm hm hm hm Dr. W. J. Schmidt Markt- en visserijberichten Visserij ingstbe- KATWIJK AAN ZEE. 1 i kantjes: KW 95- sten: Katwijk 9. Sdieveninger dingen 6 kantjes. SOHEVENINGEN. KW 209—3680 In het gemeentelijk zwembad te Groenlo is zaterdagmiddag de 14-ja- rige II. J. Druppers, afkomstig uit Utrecht, overleden. Hij was met een aantal jongens van de „Leostichting" uit Borculo aan het zwemmen, toen hij bij een duik van de springplank af, inet zijn hoofd op de rug van een an dere zwemmer dook. Vermoedelijk heeft de jongen een halswervel ge broken Zondagmiddag is in Hoogeveen de achtjarige Willie Rabbers in de Hooge- veense vaart verdronken. Het meisje lietste met een vriendinnetje en pro beerde met de handen los van het stuur te rijden. Hierbij slipte de fiets over een bananenschil waardoor het meisje in het kanaal terecht kwam. De achtjarige Wilhelmina Kruithof is zaterdagmiddag in het water van het zijkanaal F nabij haar woning in Amster dam verdronken. Haar tienjarig broertje, die aan de overkant van het kanaal stond, zag ineens zijn zusje in het water liggen spartelen. Hy sprong op zijn fiets en haastte zich itaar huis. doch toen zijn vader ter plaatse arriveerde, was het meisje reeds verdronken. Zaterdag is de tweejarige Johan van der Velden uit Oosthuizen in Noord- Holland bij het spelen in de wetering aldaar geraakt en vei-dronken. Zaterdagmiddag is bij sluis 11 in de Zuidwillemsvaart tussen Someren en As ten het lijk opgedregd van de 31-jarige ongehuwde schipper J. A. Huygens uit Breda. De schipper lag met zijn lege motorschip „Jo" onder de sluis en is op onverklaarbare wijze over boord ge- Bij de Prins Bernhard-sluis te Tiel gistermiddag de 24-jarige Duitse ma- oos H. M bij het afmeren van een schip water geraakt en verdronken. t Gistermiddag is de 83-jarige heer H. Hendriks uit Weert bij het oversteken /an de E-9 weg aangereden door een auto bestuurd door de heer C. uit Wie- ringerwerf. Enkele uren later is de man overleden. help! - uw wagen vraagt om de nieuwe NO-NOX 600 Voortijdige aftakeling? Uw wagen bevindt zich in een vicieuze cirkel! Aanslag op de zui- gerkop betekent voortijdige ontsteking. Voor tijdige ontsteking betekent nog meer aanslag op de zuigerkop en... onregelmatige verbranding. Betekent pingelen. Betekent voortijdige afta keling. Haal Uw wagen uit die vicieuze cirkel met de Nieuwe No-Nox 600.*) Dè benzine van vandaag. Voor Uw kleppen en Uw bougies. Voor kracht en snelheid.VoordeIevensduur van Uw wagen. Vraag gratis folder bij de Gulf pomp de nieuwe NO-NOX 600 SCH 180—3. SCH 121—weinig vangst, SCH 814—0. SCH 264—5. SOHEVENINGEN. I juli Visserijbe- richt. Besommingen trawlloggers: SCH 21C f 10.650. SCH 54—7370. SCH 42—8760. SCH 6—ƒ3100. SCH 55-/6250. SCH 118— 1480. SOH 32—8520, SCH 15—1350 en SCH 97—1200. Notering per 40 leg: grm schelvis 16—36. kim schelvis 13—32, schel vis I 13—23. II 8.70—15 80. wijting gestript I 20—12 n 921. IT 7.40—1560. middel- koolvis 17—21. koolvis I 15.80—19. n 13—17: per 100 kg: gr kabeljauw 107—144. gr kool- vis 65—70 gr leng 4214: per 50 kg: vent haring 18—24. verse makreel 28—39.70. Aan gevoerd 2800 kantjes gezouten haring No tering per kantje: maatjertiaring jong kleii 44—112. maatjesharing jong groot 58—"C Verwachte aanvoer voor dinsdagmorgen uit de Noord drie of vier trawlloggers ei de kust' juli Visserij berich- VL 79—3 VL 190—5 90—110. jong haringvisserij binne r Vlaardingen zijn vervoerd is in IJmuïden verkocht Markten BARNEVELD, Juli ROTTERDAM. Groenteveiling: 2.50—2.70, 3e kwa- kg: vette koeien. 3.05— .75 Overzicht: vette a korter, handel kalm. jral bij afloop, prima's -13.90. BI 12.50—13.61 barber 1415. Per 100 inwoners 17 in gebruik De Vereniging R.A.I, is van deel, dat de nozems (die door hun vaak hinderlijk gedrag de bromfiets in diskrediet dreigen te brengen) in aantal een bijna te verwaarlozen minderheid vormen, want van .375.000 bromfietsen in juli 1962 vas slechts 20 pet. in het bezit van jongens van 16 t/m 24 jaar. Mannen van 25 tot 65 jaar hadden 56 pet. van het „bromfietspark" in handen, vijf procent werd door boven 65-ja rigen bereden en de resterende 19 procent was in het bezit van vrou- Volgens de R.A.I. zijn er thans Nederland anderhalf miljoen bromfietsen in gebruik. De R.A.I. betreurt het dat er geen re cente cyfers bestaan over de sociaal- economische betekenis van deze ander half miljoen brommers. De R.A.I. heeft op verzoek van de besturen var bromfietsafdelingen daarom de schaarse gegevens die hier en daar zyn verspreid, verzameld en gerangschikt. Daaruit blijkt dat het platteland in verhouding tot het gemiddelde van 17 bromfietsen per 100 ïwoners 20 en in de steden boven 200.000 iwoners 14 bromfietsen tellen. Het eind van deze stormachtige ont wikkeling van de bromfiets is nog lang in zicht. Amsterdam telt volgens een recente schatting 85.000 bromfietsen, doch stadsplamologen becijferen dit aantal in 1990 op 250.000 of één bromfiets op vier inwoners. Voor het dagelijks vervoer van hoofd- 1 handarbeiders speelt de bromfiets vol gens de RAI een grote rol. van de 15.000 werknemers van de Hoogovens komt ,Wie wil er nu in maart kersen eten. Man, s de tijd nog niet. Je schijnt ook daar al even weinig van te weten als van schepen." Maar Geertsema raasde verder: „Maak nog aar meer lolletje^. We zullen dan nog wel es en, wie van ons het laatst lacht. Ik bezweer je. dat mijn tijd komt en dan zal ik eens lolle tjes maken, lolletjes, die jullie vuil zullen op breken. Reken maar!" Koenraad liet de storm kalm over zich heen gaan. Het was niet de eerste en zeker niet de gevaarlijkste storm, die hij in zijn leven had meegemaakt. Eindelijk stond hij op en ging naar de deur. „Ik hèb zo het gevoel", zei hij,'„dat we met mijnheer hier niet tot. zaken zullen komen Spij tig. maar niets aan te doen." ONDER VALSE VLAG ders i al te zeer wisten, niet aanwezig wa- Geertsema had woord gehouden. Hij was één in die kerels, die voor het stomme geluk ge boren zijn. Was hij een vrouw geweest, dan was hij een roddelaarster geworden; nu hij man was. noemde men hem een kerel, die zich van alles op de hoogte stelde. Kort en goed was het een vent, die overal zijn neus instak en waar hij kon, een vorkje meepikte. Wat hij ook aanraakte bracht een zoet winstje op, waarvoor elk ander wezen een werkelijk en gedegen stuk werk zou hebben moeten verzetten. Sedert zyn ruzie met de broeders Martijn had hij scrupuleus hun zaken in de gaten gehou den. Hij was één van de eersten, die er achter wist te komen, dat het niet alles rozengeur en maneschijn was, dat er moeilijkheden dreigden als onweerswolken, die zich langzaam maar ze ker aan de horizon samenpakten. Als een aasgier op zijn prooi was hy op de hypotheek van de „Katrynsveen" gesprongen, zodra hij de kans schoon zag. Eindelijk was dan de bom gebarsten. De och tendpost bracht een zwaarwichtige brief van een ietwat duister advocaatje, waarbij gezien de achterstand in de rente, die gezien de feiten blijkbaar niet direct invorderbaar was de hy potheek met onmiddellijke ingang werd opge zegd. En wilden de heren maar zo vriendelijk zijn zonder verwijl idem zoveel mille op tafel te brengen. Dewelke milles, zoals de goede broe- Maar een gewaarschuwd man telt voor twee. De broeders hadden dit zien aankomen en voor de eerste maal in hun. lange leven weken zy af van het rechte pad; willens en wetens. Het was zogenaamd om hun mannen niet in de misère te betrekken, maar, eerlijk gezegd om tijd te winnen en hun schip, hun „Katrynsveen" te red den. De oorlog heeft menigeen een wijze les ge leerd. In menigeen heeft de oorlog een sluime rend talent doen ontwaken; een talent dat hem zelf volkomen vreemd was. Paspoorten waren slechts eohit, wanneer ze vervalst waren. Identi teitskaarten, distributiebescheiden, ze werden ver valst door boekhouders, die zich voordien de kop hadden gebroken over een akelige cent, die ergens tekort kwam. Mensen, die er mee op zak liepen moesten van tyd tot tijd nakijken, wie ze eigenlijk waren en wat hun naam was. Het was een bedrijf van je welste en die goeie brave Simon Kuinders, die nu in de hut van de „ouwe" zat te zweten, moest onwillekeurig aan de oor logsdagen terugdenken, toen ook hy lid was van het waardige gilde der papierenvervalsers. Maar er is nog al een verschilletje tussen een simpel manneke, dat je met een enkele identi teitsbewijs, waaraan wat gedokterd is, van Wim- pje Jansen tot Woutertje Pietersen kan promo veren, en een schip als de „Katrynsveen", dat gaarne een andere identiteit zou willen aanne men. Dan komt er wat meer kijken. In de eerste plaats pijnigde Simon zyn arme hersens om een naam te vinden, die min of meer uit de oude naam kon worden gedistil leerd. Zoveel mogelijk letters moesten onge moeid blijven om het werk niet onnodig gecom pliceerd te maken. De naam van een schip komt zo vaak voor in de papieren. Natuurlijk mocht het ook geen Nederlandse naam zijn; dan was het raadseltje te gemakkelijk op te lossen. Na een paar uur tekenen, piekeren, weer teke nen en wijzigen, zei hij tegen de ..ouwe": „Geen bezwaar, kap'tein, dat ik u tot Zweed naturaliseer. De log, het journaal en zo kan dan in het Engels „Zo lang je geen mof van me maakt, vind ik alles goed." „Wat zou u dan hiervan zeggen?" en hy legde hem het volgende voor: „Katrynsveen" Fairy Queen". „Lang niet gek", vond Beunders, „en, Simon, eerlijk gezegd, een heel wat mooier naam dan ..Katrynsveen", wat ik altijd een snertnaam heb gevonden. De „Fairy Queen" is het en wanneer we de ouwe bazen uit de put kunnen redden, zullen we als beloning eisen, dat het de „Fairy Queen" blijft. En waar zijn we ingeschreven? Wat maak je van Rotterdam?" „Ja, dat zal wel Göteborg moeten worden. Een beetje moeilijker, maar dat komt ook niet zo dikwijls voor." Toen begon pas het eohte karwei. Een schip omdopen is geen kindenwerk; de papieren ver valsen is pas echt mannenwerk. Om er maar een paar op te noemen, waaraan de „meester" zijn krachten moest wijden. Daar is dan de „bijl brief", het bewijs van eigendom; de zeebrief, de monsterrol, het certificaat van deugdelijkheid en dat van uitwatering, de meetbrief, het straf register. de manifesten en dat alles nog afge zien van enkele minder belangrijke als het certi ficaat omtrent de verblijven van de bemanning etc. Maar het meeste werk zat in het scheeps journaal, dat van het begin aan moest worden opgezet en natuurlijk volkomen gefingeerd was. Simon zat er dagen en nachten over te zwoegen, zodat hij bijna geen tyd meer had om naar zyn vertrouwde machine om te kijken. Maar hy groeide er in en liet zo nu en dan een document dat klaar was aan de „ouwe" zien, die er met diepe bewondering naar keek en stilletjes voor zich uit grinnikte: (Wordt vervolgd). 37 pet. op de fiets, 25 pjt. op de brom fiets en de rest per bus, trein, auto of scooter. B(j Werkspoor in Utrecht moet na elke uitbetaling van de jaargratifi catie prompt voor uitbreiding van d« bromfietsstalling worden gezorgd. Bijna 50.000 bromfietsers leggen dage lijks een half uur of meer af om van hun huis naar hun werk te komen. Vierdui zend forensen hebben zelfs meer dar De aantrekkingskracht van de brom. fiets voor het grote publiek is volgens de RAI vooral bij de recreatie te den. Tussen 1954 en 1960 is het gebruix van de bromfiets door vakantiegangers verdubbeld van 123.000 tot 298.000. Slecht jaar voor Centrale Suiker Het exploitatiesaldo van de Centrale Suikermij. over het 30 september geëin digde boekjaar na belasting bedroeg f5,54 (vorig jaar 8,86) miljoen. Hieruit kunnen de f5.63 (5,3) min. afschrijving f559.298 (700.551) interest niet gedekt worden. Het is echter verantwoord uit vroegere voorzieningen f 1,4 min. vrij maken, hetgeen 5% dividend mogehjk maakt. Daarnaast wordt 2%% in aande- uit de agioreserve voorgesteld. (Vorig jaar 12Vz% dividend). Voor het lopende boekjaar zijn de exploitatieverliezen de „Wester" belangrijk verminderd. Hoe wel nog zeer aanzienlijke reorganisatie, kosten nodig zijn als de „Wester' wegvallen, vertrouwt de directie op be tere resultaten in de toekomst. In de loop der jaren is het personeel van dc „Wes ter" verminderd van 1200 tot 600. De pro- duktie is verlaagd van 120.000 tot 50.000 Veel aandacht wordt gegeven a de chemische industrie. De krappe i beidsmarkt noopt tot investeringen c met minder personeel in de campagne werken. Het zware investeringsprogram maakt grote afschrijvingen nodig. Onder handse leningen zijn aangegaan tot f 12,5 min. met 4*4 rente en 10 Jaar looptijd, op de balansdatum f8 min. was opgenomen. Er werd f6,5 min. geïnves teerd. De tweede drogery te Halfweg kwam oktober 1962 in bedrijf. De bouw de diffusiewerkwijze te Breda is begonnen, en er zal tevens een pulpdro- gerij worden opgesteld. Vergunning 1» gevraagd voor bouw van suikersilo's, doch nog geen toestemming verkregen geen mogeUjkheid de raffinaderij voort te zetten. Ver. Glanzstoff boven miljard De omzet van Vereinigte Glanztstoff in 1962 met 9.6% gestegen tot 1029 miljoen D.M., het aandeel van de uit voer van 17 tot 17,4%, het personeel bleef nagenoeg onveranderd 25.409. Lo- sociale lasten stegen met 28 miljoen tot 256 müjoen D.M. De investeringen stegen iets tot 127 müjoen D.M. Sinds 1955 is er 700 miljoen geïnvesteerd en hierdoor is het produktievermogen sterk toegenomen. De afschrijving bedroeg 101 (v.j. 90) müjoen D.M. De winst be- droeg 28.2 (25,7) müjoen, waarvan weer 10 miljoen wordt gereserveerd In 1963 ontwikkelde de afzet zich gunstig, maar de concurrentie leidde tot sterke prijs verlagingen en de loonkosten «tijgen. Benoeming kamerheer Bij KB. is benoemd tot kamerheer n buitengewone dienst mr. A. Blussé an Oud.Alblas, Academische examens AMSTERDAM. V.U. Geslaagd voor het kand ex. psychologie: mej. J van Ginkei lApeldoorn), mej I T Lems (Rotterdam); doet. ex. psychologie: A M Verschoor (Hil- A Holleman (A) (Hil versum), T Ketellapper (A) (Amsterdam), W Stronkhorst (A) (Genderen). J de Vries (A) (Dokkum) en doet. wiskunde en n». tuurwetcnschappen :A A A M Brlnl (Zaandam), mej. A Hammond (Amsfer- dam). R H Hoogenraad (Rijswijk), mej. N Hulsman (Amsterdam), M J Kool (Rotter dam), K M Kuiper (Axel), J van der Linde (Rijnsburg). B van Rijswijk (Haarlem). E M A v d Veer ('Den Haag). J Vermeulen (Amsterdam). B J Wiggere (Zwanenburg); doet. geneeskunde: H J Batelaan (Gouda), D J Tazeaar (Kats): i er (Laren), A Hoogerwerf (Amstcr- J B Hcb'.y, mevr. N Verburgh—v d Zwan, O P Ca.'O akker- (Hoofdplaat). J C Wolthuis iding: Th J Gei A M aar (Wassenaai nische richting (Venray); tuinbouwpiai Sweep (Breda). D Pieker bosbouw (technisch-econo J H Zijlstra (Huizen): tropische landhuis houdkunde: J Drieduite (Rotterdam); cul tuurtechniek: Th J Bos .Uithuizen). J A Deurloo (Rhenen). M H de Jong (Benne- kom): tropische cultuurtechniek: J Dooren- bos (Enschede). M J Eybergen (Dieren). F J IPserinkhuysen (Amsterdam); planten- ziektenkunde: mevr. A M Vermculen-Atcn (Wageningon). K H Veen (Rotterdam), landbouwtechnologie: H C de Boer (Wage- ningen): agrarische sociologie: H R Pij man (wassenaar): landbouwhulshoudweten- LEIDEN, 28 Juni Aan de rijksuniversi teit zijn geslaagd voor dc examens: doet. icj. M P Krijgsman (Hoens- N Rahnema-Rabbani (Lei- ucn» en ae neren D de Greef (Vlissingen i. G J Heederik (Treebeek). A P Lcrner (Oegstgeest). A F de Ruiter ('s-Gravenha- gc) cn M Smitl (Lelden); 6emi-artsexamen. de heren F van Kersen (Rotterdam), F E Nommensen (Voorburg) en J Voogd (Lei den). artsexamen: de heren J Gorrée en P de Groot, beiden te 's-Gravenhage en Oei King Tien (Oegstgeest); doet. Franse (Delft), kand. Furnée Cs-Gr; hal (Heerlen) ningeu); kand Fretz ('s-Grav ciologie: Istra (Eindhoven); kand. Franse letterkunde: de heer J W A Jonkei 'J. H L A )cj. G W Kantebeen (Alpher n de heer J Poorter ('s-Grat i. psychologie: mej. S Har mej. Th G L J v d Met (Schiedam), Cs-Gravenhage). Hl Cs-Gravenhage) en mej L T J v d Kamp, eveneens te 's-Gravenhage; prop. godge leerdheid: mej M W den Herder (Oegst geest). mej. G I Berkhof (Oegstgeest) en de heer Ch M Krijger Cs-Gravenhage); kanci Engelse taal- cn letterkunde: dc heren C (Delft) en A J M Pannebak recht: mej. A C Maatschappij nieuws Curacaosche Handel My.: Het exploi- t'esaldo bedroeg in 1962 (1961) f 11.06 i.08) miljoen. Na afschrijving, rente, belasting én reserveringen by geconsoli- deerde dochters is de winst f 4,22 (2.53) min. by de moedermaatschappij, waar van f 500.000 wordt bestemd voor per soneelsvoorziening. Reeds voorgesteld is 11 (8) dividend. De resultaten der dochters waren zeer bevredigend. Zo wel distributie als uitvoer en produkt.n droegen door verhoging van marges of vergroting van omzetten tot het resul taat by. De verandering van bykanto- ren in plaatselyke vennootschappen is voltooid. Te Maracaibo werd voor 51 deelgenomen in Metalurgica Nacional C.A., die metalen kantoormeubelen ver vaardigt. Het totale belang is verworven in Luckhaus Se Gunther K.G., Rem scheid, die gereedschappen, yzerwaren, auto-onderdelen, enz. uitvoert. De re sultaten in 1963 zijn beter dan die in 1962. Ma hex: Het bestuur verklaarde op de jaarvergadering te hopen op herstel van de betrekkingen met Indonesië, doch er is nog geen contact gezocht en men wacht de resultaten van de naar Indonesië rei zende commissie af. Het heeft geen sa menwerkingsplannen, maar antwoordde m vraag naar aanleiding van de fu- 'an Bührmann met Lettergieterij Amsterdam, dat men aan samenwerking met een papierfabriek nog niet had ge dacht De commissarisvacature van ir. A. H. Ingen Housz werd niet vervuld. Daar de ministeriële goedkeuring op de statutenwijziging pas midden juli wordt verwacht, kan de agiobonus niet tegelij kertijd met het contante dividend wor den uitgekeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9