ASPIRIN® Top in Oost-Berlijn zonder Roemenië Chinese delegatie weer langdurig uitgejouwd Tito herkozen als president Egypte breekt met Portugal Miss Dousadj van Schiphol naar Perzië vertrokken Incident bij betogingen tegen taalwetten Weer mars op Brussel h1 een ÉtOftfce hij. Roemrucht labyrint MAANDAG 1 JULI 196 J Juwelierszaak leeggeroofd rit een Arnhemse juwelierszaak die vlak bU een politiebureau ligt Is v dan een ton aan sieraden gestolen. Er is sprake van een vakkundige kraak, die bijzonder goed moet zijn voorbereid. Al leen het allerduurste werd meegenomen aan armbanden, horloges, gouden ringen en andere sieraden. Vermoed wordt dat het gestolene in twee plastic e; meegenomen Daar het pand waar de winkel in is gevestigd, alsmede de aangrenzende pan den niet worden bewoond, hadden de in brekers het vrij gemakkelijk; zij dienden alleen rekening te houden met een alarm installatie die in werking zou kunnen Vandaar, dat zij de juwelierszaak de achterzijde benaderden. In de nacht van vrijdag op zaterdag begonnen zij hun tocht in een stil steegje achter de Vijzel straat (waar de juwelier Kalle zijn zaak heeft), klommen op een fietsenrek en be reikten het dak van het zakenpand via een brandladder. Zij sloegen hier een ruitje van een dakraam in, waarna zij dit openden. Toen was de weg vrij: langs enkele trappen konden ze zo de winkel inlopen. Geholpen door het (reclame) neonlicht selecteerden ze in de winkel rustig dat gene wat de moeite waard was om mee te nemen. Vervolgens aanvaardden zij de terugtocht die weer ongezien verliep. Een aanwijzing heeft de politie in de vorm van bloedsporen aan het dakraam, waaraan een der daders zich moet heb ben verwond. Voorts is later bij de politie een gouden ring als gevonden voorwerp afgegeven. Dit sieraad, afkomstig uit de juwelierswinkel, hebben de daders ken nelijk onderweg verloren. Volgens enkele voorbijgangers, die pas later begrepen, met inbrekers van doen te hebben gehad, moet de buit in twee plastic emmers zijn vervoerd. De man die als uitkijk fungeerde moet ze hebben ge dragen. In enkele jaren tijds is dit de derde in braak in deze juwelierszaak maar nu met succes. De vorige inbraken werden tel kens verijdeld. De 24-jarige Dmitri Lebedef is de eerste man in Leningrad die een rijbe wijs gekregen heeft van een „elektroni sche examinator", aldus Tass. De exa minator is gebouwd door studenten in de natuur- en wiskunde. De machine laat aan de kandidaat een paar antwoorden zien, waaruit hij de juiste moet kiezen. Heeft hij het goede antwoord gekozen, dan gaat er een groen licht branden. Peperdure Sil 111 voor Ulbricht Premier Chroesjtsjef heeft ken nelijk de bedoeling gehad van zijn bezoek aan Oost-Berlijn een kleine communistische topconfe rentie te maken, althans een top van de leiders van de Oosteuro- pese landen om te praten over de te volgen taktiek tegenover de Chinezen bij het gesprek over het ideologisch geschil dat deze week in Moskou begint. Het opvallende feit van dit weekeinde was dat de Roemeense leider Gheorghiu- Dej niet naar Berlijn is gegaan om Ulbricht te feliciteren. Roemenen volstonden met een telegram. Tydens een boottocht op de Spree heb ben de communistische leiders naar ver luidt overeenstemming bereikt over d< houding die men in Moskou zal aanne men. Ulbricht was niet bij de bespreking aanwezig, maar had tevoren met Chroesj tsjef geconfereerd en zijn volledige in stemming met het Sowjet-standpunt be tuigd. Walter Ulbricht heeft vele cadeaus ter gelegenheid van zijn 70ste verjaar dag in ontvangst kunnen nemen. Van de Russische premier kreeg hij als ver jaarsgeschenk een luxueuse achtper- soons auto van het type Sil 111, waar naar drie in Moskou rijden. Verder werd Ulbricht bedacht met de onderscheiding field van de Sow jet- unie", de Leninorde en de gouden-ster medaille. Tevoren had Ulbricht een rondrit door de stad gemaakt waarbij hem „spontaan" vele cadeaus werden overhandigd door Oostduitsers langs de route. Roemenië De Verenigde Staten hebben volgens leiding, de „Washington Star" van zondag op 12 sche leiders," als Novotny van Tsjecho- juni een ontploffing geregistreerd, die Slowakije. Kadar van Hongarije, Jivkof veroorzaakt zou zyn door de eerste van Bulgarije en Gomulka van Polen, is „schoneRussische kernbom. Het blad to'ch wel het belangrijkste. Vandaar dat schrijft dit uit regeringskringen verno- er veel speculaties de ronde beginnen te men te hebben. 'doen over de afwezigheid van Gheorghiu- Vrouwencongres in Moskou Verscheidene minuten lang zijn da delegaties van communistisch Cttina en Albanië zaterdag, aan het slot van het internationale vrouwencongres te Moskou, uit gejouwd toen zij weigerden te stemmen voor het program dat door de voorzitster van de inter nationale democratische federa tie van vrouwen was ingediend. Toen de overige afgevaardigden bijna een kwartier lang luide blyk gaven van hun instemming met de resultaten van dit congres, bleven de Chinese en Alba nese afgevaardigden demonstratief zitten. In de slotresolutie spreekt het congres zich uit voor de vreedzame coëxistentie en wordt de strijd van de vrouwen voor de vrede en de ontwapening een van de belangrijkste taken van de vrouwen ge noemd. Nog eenmaal beklom de leidster van de Chinese afvaardiging, mevrouw Jang Joeng-joe het spreekgestoelte. Zij ver klaarde dat haar delegatie het volstrekt oneens was met de aangenomen resolutie en het nieuwe program. Men had op dit congres, aldus mevrouw Jang Joeng-joe, getracht de internationale vrouwenbewe ging in een richting te dwingen, waar bij geen sprake meer was van verzet tegen het imperialisme en ook laster praat rondgestrooid over de Chinese de legatie. Mevrouw Jang Joeng-joe werd bij zij voortdurend onderbroken door kreten van afkeuring uit de zaal. De meeste aanwezigen juichten echter toen Dolores Aanslag op politie in Italië: negen doden In een buitenwijk van de Siciliaanse stad Palermo heeft zich gisteren een ontploffing voorgedaan in een auto, toen enige politiemannen daar een onderzoek instelden. Volgens de laatste berichten zijn hierbij negen carabinieri om het leven gekomen. Tien anderen liepen ver wondingen op. In dezelfde wijk heeft zich in de nacht van zaterdag op zon dag ook een explosie voorgedaan in een auto. De wagen werd geheel vernield. De aanslagen worden toegeschreven aan het geheime genootschap van de Maf fia. dat de laatste dagen zijn activiteit in het gebied van Palermo heeft uitge breid. Nieuwe aanval op Maemillan Premier Maemillan staat een verscherpte campagne te wachten van leden van d« Conservatieve Partij, die hem spoedig wil len zien aftreden. Deze Tory-rebellen zijr volgens politieke bronnen twee dingen var plan. Zij willen de pers een gemeenschap pelijke verklaring geven over hun stand- Ïiunt en een brief schrijven aan de partij- eiding waarin zij aandringen op het af treden van Maemillan. De rebellen zijn verbitterd door de ver klaring van Maemillan van het jongste weekend voor de televisie, dat hij van plan is de partij tot de a.s. verkiezingen te blijven leiden. Zij willen de leiding aan een jongere politicus geven, omdat zij menen dat de bekentenis van Maemillan dat de veiligheidsdienst hem wat de zaak Profumo betreft in het duister liet eer gemis aan leiderschap bewijst. De 69-jarige Maemillan heeft twee sterke troeven in handen de ene is het ontbreken van een man die hem als leider kan vervangen en voor alle groeperingen in de partij aanvaardbaar is, en de tweede is zijn status als internationaal staatsman in een jaar van grote wereldproblemen. Ibarruri, de bekende Spaanse de Chinese verklaring bestempelde als ïn „onwaardig document". 100 landen spraken zich uit voor de resoluties en het nieuwe program. De Zuidsiavische nationale vergadering heeft zondagochtend maarschalk Josip Broz Tito voor de vierde keer tot presi dent van de republiek gekozen. Hij is 71. In januari 1953 werd hU voor het eerst president. Tot vice-president is gekozen Alexan der Rankowitsj. Deze.komt uit Servië en is 54 jaar. Vroeger is hij kleermaker geweest. In 1928 trad hij toe tot de partij. In 1937 werd hij lid van het partijbe stuur. Rankowitsj was tot dusver vice-presi dent van de federale uitvoerende raad. Eerder is hij vice-premier en minister m binnenlandse zaken geweest. De verkiezing van Tito geschiedde laniem. De ambtstermijn is 4 jaar. Vol gens de nieuwe grondwet kan men niet langer dan acht jaar president zijn, maar Dor Tito is een uitzondering gemaakt. Geen call-girls bij de V.N. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft gisteravond bij zijn aankomst in Londen via een zijner medewerkers laten ontkennen, dat een groep call girls vanuit het V.N.-secreta- riaat opereert Volgens de medewerker heeft de se cretaris-géneraal een rapport gevraagd, dat hij vier dagen geleden ontvangen heeft. „De geruchten over een groep call girls, die vanuit het secretariaat geleid wordt, ijn wat het secretariaat betreft, onge- rond. Hij kan niet uit naam van de vele ielegaties bij de Verenigde Naties spre- Dej, leider van het land dat de bloei- endste economie van het gehele Oost- europese blok heeft. Roemenië heeft het ook gepresteerd om de beruchte Chine se brief, die in Moskou niet werd ge publiceerd, in verkorte vorm aan de openbaarheid prijs te geven. Zaterdag nog kwam een Roemeense handelsmissie Peking aan om daar te praten over i nieuw cultureel verdrag met China. Op een ontvangst heeft Chroesjtsjef het nog even gehad over een herenigd Europa. Hij zei er niet aan te twijfelen dat Europa eens herenigd zal zijn. Maai er zal geen herenigd Duitsland zijn ten zij dat socialistisch is. „Wie probeert de D.D.R. aan te vallen zal zelf worden weg gevaagd", aldus de Russische premier. Het Egyptische „Persbureau voor hel Midden-Oosten" meldt dat Egypte zijn diplomatieke betrekkingen met Portugal heeft verbroken. In een door het persbureau bekendge maakte verklaring van het Egyptische ministerie van buitenlandse zaken, wordt gezegd, dat de diplomatieke en cor laire betrekkingen met Portugal met gang van 29 juni zijn verbroken. Als den wordt gegeven, dat Portugal zijn .imperialistische politiek" voortzet en .Afrikaanse volken, die aan het Portu gese imperialisme zijn onderworpen, blijft onderdrukken". Nederlander leest de krant op een koopje ,,De Nederlander leest de krant op koopje. Jaarlijks komt bij de dagbladen 100 miljoen gulden aan abonnementsgel den binnen. Dart is weinig als men be denkt, dat aan tabaksartikelen 1041.000.000 en aan snoep 859 000.000 wordt besteed, bij een totale jaarlijkse besteding van 25 miljard gulden". Dit werd zaterdag onthuld door de heer J. van der Kieft, ere-voorzitter van de ver eniging „De Nederlandse Dagbladpers" en ere-president van de „Fédération in ternationale des éditeurs de journaux et publication" in zijn toespraak ter gele genheid van het afscheid van de heer Van Kuilenburg als directeur van de nv De Arbeiderspers in het Singermuseum te Laren. De heer Van de Kieft, oud-di recteur van de AP behandelde in zijn rede „van ambacht tot industrie" de ont wikkeling van het dagbladbedrijf, spe ciaal in de 20e eeuw. Hij noemde de prijs van de krant in Nederland uitermate laag in vergelijking tot de prijzen in de omringende landen en de snel stijgende produktie-kosten. In dit verband verweet hij de overheid gemis aan begrip -voor de betekenis van de dagbladpers, in het bijzonder de opinie-pers. Hij onderschreef de stelling van prof. Rooij. dat de krant het denken en handelen van de mensen leidt. Vliegtuig neergestort: piloot schaafwond Een Tigermoth van het Nederlands luchtreclamebedrijf is zaterdag op de luchthaven Eelde neergestort doordat een sleepkabel rond het voetenroer sloeg. De bestuurder, de heer F. F. Tijburg uit Naarden, liep slechts een schaafwond op aan een been. Van het toestel werd een vleugel vernield. De motor sloeg uit het motorblok. De Tigermoth zou een sleepkabel op pikken toen de kabel om het voetenroer sloeg en dat roer blokkeerde. De bestuur der probeerde de kabel tijdens de vlucht toen hem dat gelukte :o dicht bij de grond Miss Dousadj is naar haar vaderland Perzië teruggekeèrd.. Zij was enige tijd het levende symbool van de actie voor de herbouw van het door aardbevingen verwoeste Perzische dorp Dousadj. Mevrouw Adeleh Rom- pies-Sadrille (in het dagelijks leven de echtgenote van de Indische Ne derlander E. J. Rompies) is samen met haar man van Schiphol naar Perzië vertrokken. Daar zullen zij een dameskapsalon beginnen. Zingende glazen op komst los te trekken r het toestel al 2 dat het neerstortte. Zuidfranse kwekers slaags met politie In de Zuidfranse s'ad Perpignan zijn zondagochtend groente- en fruitkwekers slaags geraakt met de politie, toen zij protesteerden tegen de lage prijzen van hun produkten en van de regering maat regelen eisten om deze toestand te ver anderen. Met traangasbommen werden de betogers verspreid. Enkele van hen liepen lichte verwondingen op. De verbolgen kwekers stortten een ton puree van tomaten en abrikozen uit op een belangrijk kruispunt in de weg naar Spanje. Hierdoor werd het verkeer in ernstige mate gehinderd. Vanaf de balustrade nagewuifd door vrienden en bekenden is zaterdag miss Dousadj, de 20-jarige Perzische Adeleh Rompies (haar Perzische achternaam is Sadrille) met baar echtgenoot de 21-jarige Frederik Jan Rompies van Schiphol naar Te heran vertrokken. Zoals bekend is Adeleh Sadrille het enige meisje in Nederland dat de Perzische nationa liteit bezit. Haar vader is van Fran se, haar moeder van Russische af komst. Adeleh werd in Teheran ge boren. De heer Rompies zal mèt zijn vrouw in Teheran een dameskapsalon ope nen. „Het wordt een kleine, maar bijzonder exclusieve salon", zei de heer Rompies op Schiphol. „De prij zen zullen ongeveer drie keer zo hoog zijn, als in andere kappersza ken in Teheran", vervolgde hy. Het echtpaar „Dousadj" werd op Sohiphol uitgeleide gedaan dqor twee actieve medewerkers van het actiebureau Dousadj, pater Werend- frid Stokman en de 22-jarige foto graaf-cineast Jan Henk Kleyn. De laatste 'heeft in de maanden april en mei als vrijwilliger aan het hulp werk in het Perzische dorp deelge- Jan Henk Kleyn vertelde op Schiphol dat in Dousadj drie groepen inten sief samenwerken: 31 Europese vrij willigers, onder wie 8 Nederlanders, 20 Perzische studenten en 50 dorps bewoners. Hij verwachtte dat in september/oktober de 118 huizen die gebouwd moeten worden, gereed zouden zijn. Bovendien hebben ex perts van grote oliemaatschappijen de mogelijkheden bestudeerd om een diepe put te graven met het oog op ken", aldus de woordvoerder, die hieraan toevoegde, dat de delegaties feesten or ganiseren waarvoor het secretariaat geen enkele verantwoordelijkheid draagt Elf Vietnamese burgers zijn om-1 gekomen en 40 zijn ernstig gewond door twee krachtige ontploffingen bij het ter- j rein van de Amerikaanse militaire ad viesgroep in Saigon. Twee Amerikaan- se militairen zijn licht gewond. De twee I ontploffingen werden kennelijk veroor-1 zaakt door grote bommen die zijn ge plaatst door communistische terroris ten. ongestoorde vakantievreugd daar staat BAYER achter de geringe watervoorziening, die op het ogenblik geheel op een klein stroompje is aangewezen. Pater Stokman deelde mee dat van af vandaag de kantoorboekhandels in het bezit zullen zijn van een aanplakbiljet, waarop z.g. „zingende glazen" te koop worden aangeboden ten behoeve van de actie Dousadj. Op deze glazen staan afbeeldingen van Nederlandse zangers en zange ressen met hun handtekening, zoals die van Anneke Grönloh, de Blue Diamonds en Willy en Willeke Al- berti. Bovendien zullen mapjes met kaarten van dezelfde artiesten ver kocht worden. Vanavond zal prinses Beatrix als pre sidente van de Europese Werkgroep voor de tweede maal voor de tele visie spreken over de actie Dousadj. Proces tegen dr. Ward 1 Belastende verklaringen van reeks getuigen Engelse arts en kunstschilder, die een belangrijke rol speelde ih het Profumo-schandaal, is zaterdag voortgezet. Tijdens het verhoor van een der belangrijkste getui gen, Marilyn Rice-Davies, onthul de dit meisje, dat zij in november 1962 een poging tot zelfmoord had Vrijdag verwekte zij de nodige op schudding door te verklaren, dat zij een ongoorloofde verhouding heeft gehad met lord Astor. Lord Astor heeft dit inmid dels tegenover de politie ontkend, even als een Indische arts, die ook door Ma rilyn als een van haar voormalige s was genoemd. een vraag van de verdediger dr. Ward of zij haat koesterde tegen zijn cliënt, antwoordde zij, dat dit thans niet meer het geval was en dat zij niet vrij willig naar de rechtszaal was gekomen. De getuige „juffrouw X" zei dat zij be- begin januari van dit jaar dr. Ward in haar woning in Londen ontving. Dr. Ward zei bij die gelegenheid dat hij een zeer mooie flatwoning had betrokken. In de slaapkamer van die woning wa4 spiegel in de muur geplaatst die ér een gewone spiegel uitzag, maar In het vertrek ernaast kon men-, door de ;el in de slaapkamer kijken. Britse actrice Valerie Hobfeon beeft verklaard, dat zij niet van plan is scheiding aan te vragen vanl de 'ster van oorlog, Profumo./ een vraaggesprek met de, „News of the World" zei mevrouw Profümo: VT~ tuurlijk laat ik Jack niet in de steek Busongeluk eist 37 levens een gevaarlijke bergweg in het An- des-gebergte is een autobus met leden van een voetbalvereniging gekanteld, ten gevolge waarvan 37 inzittenden de dood vonden. Van de 38 gewonden verkenen zes in levensgevaar. De bus maakte deel nlt van een hele^ karavaan van auto's met voetbalspelers" supporters die van de stad Bello op g waren naar Yarumal, 300 kilometer ten noordwesten van de hoofdstad Bogo- oor een voetbalwedstrijd. Spoorloos met kas voetbalvereniging? Sinds vrijdag is de boekhouder van de N.V. Ruban Rubberfabriek te Oudedchoot, die tevens penningmeester is van de voet balvereniging Heerenveen, spoorloos Aan gezien het bestuur van de voetbalvereni- ;ing tot de ontdekking was gekomen lat de heer E. K. de zaken ver waarloos- Je. was hem medegedeeld dat hij de ad ministratie moest inleveren. Donderdag bracht hij de helft terug en deelde m dat vrijdagavond de rest zou volgen. Vrijdagmorgen moest de heer K. e cheque van ongeveer 2.500 gulden v- zilveren voor uitbetaling van lonen a de arbeiders van de rubberfabriek. Hy is sindsdien verdwenen. Men vermoedt dat hij de grens over wil vluchten. Mea vreest, dat de heer K. heeft gemanipu leerd met enige duizenden guldens be stemd voor contractspelers Het gaat hiei? dus niet om grote bedragen. I Zo koud en regenachtig als het bij ons is zo warm en droog is het in Zuid- Slavië. In Belgrado was de hitte niet te harden: 36 graden Celsius wer den gemeten bij een ver schroeiende droogte. De waterleiding heeft aan gedrongen op zeer zuinig gebruik, omdat enkele gedeelten van de stad al zonder water zitten. I Uit een statistisch onder zoek dat de Italiaanse regering heeft laten in stellen, blijkt dat de Ita lianen helemaal niet (meer) zulke vurige ope raliefhebbers zijn als men in het buitenland wel aan neemt. Het vorige jaar hebben de Italianen meer dan 1200 miljoen gulden uitgegeven voor hun ver tier. Van dit bedrag werd ongeveer 800 miljoen uit gegeven aan bioscoop kaartjes en bijna tachtig miljoen voor het bijwo nen van sportgebeurte nissen. De opera moest het doen met ongeveer 46 miljoen gulden. We zullen maar aannemen dat het dan de buiten landers zijn die in Italië de opera bezoeken. I Op het traject Moskou- Leningrad zal men bin nenkort met een nieuwe Tsjechische elektrische lokomotief gaan rijden, die de afstand van 650 kilometer zal afleggen in vijf uur en twintig mi nuten. Dat betekent een gemiddelde snelheid van 121 kilometer per uur. Zeventien kinderen en zes volwassenen hebben op de zuidkust van En geland zaterdag een be nauwd ogenblik meege maakt. Zij werden aan de voet van een 00 me ter hoge klip verrast door de vloed. Helikopters slaagden erin vlak dat het stijgende water hen bereikte de vakan tiegangers van de klip te plukken. Een briefkaart die op 14 juni 1932 uit Keulen naar Düsseldorf was ver zonden, is deze week op haar bestemming aange komen. Met de kaart wordt een jonggetrouwd echtpaar gelukgewenst met de geboorte dochtertje, Het laatste weekeinde voordat in de Belgische Kamer van Volks vertegenwoordigers de beslissing zal vallen over de ontwerpen die de regering heeft ingediend om een definitieve regeling te treffen voor de taalvraagstukken in Bel gië, hebben de Vlaamse tegenstan ders daarvan niet stilgezeten. Op een rumoerige vergadering in Ant werpen en een betoging in een van de randgemeenten van Brussel, die door een legertje van de rijkswacht nauwlettend in het oog werd- ge houden en geen herhaling bracht van de incidenten van de vorige week, werden de regeringsvoor stellen als onaanvaardbaar van de hand gewezen en het ontslag van de regering van premier Lefèvre geëist. (Ook voor België opvallend uitgebrei de voorzorgsmaatregelen waren zaterdag getroffen in WeezembeekOppen, een van de zes Vlaamse randgemeenten die volgens de voorstellen van de regering by dc Belgische hoofdstad zullen worden gevoegd onder een tweetalig regiem, waarin het Nederlands en het Frans in de openbare diensten cn het onderwijs een gelyke plaats zullen innemen. Nadat het de vorige week bij een soort gelijke betoging in Wenunel tot botsin gen was gekomen, waarbij een vijftal rijkswachters werd gewond en woningen van Franssprekende inwoners werden be schadigd, was in WezembeekOppen de Franstalige wijk met door gewapende gendarmes bewaakte Spaanse ruiters af gesloten. Enkele duizenden Vlamingen volgens de politie 3500 en volgens de or ganisatoren 10.000 trokken door het oude centrum van het dorp. slagzinnen tegen de regering uitroepend, tegen de ..gebiedsroof" betogenden voetzoekers rondstrooiend. Een incident dreigde te ontstaan toen de burgemeester van WezembeekOppen onder de toekijkers werd ontdekt. Een 1 van de sprekers tijdens de betoging had hem beschreven als een „Franskiljons j kasteelheer". De burgervader kon met j ggH enige moeite worden ontzet, maar de op- jf dringende menigte koelde haar woede maar hoefde geen dienst te doen om de de orde te herstellen. In de redevoeringen tot de betogers werd aangekondigd, dat een „derde mars op Brussel" zal worden gehouden door de Vlamingen, indien de regering de Êlannen, de zes Vlaamse gemeenten bij russel te voegen niet opgeeft. gezinsoor te brengen". 12adcc/' knönt. 1 Vjblk ei taar: B0.I5 Hollj gebouworkest en 21.40J In de klankbeeld o\ ichf). 22.30 50 jci militaire lucht- OS-berichten: 22.40 Boekbespreking: de afschaf- Avonjcrverdenking; 23.06 Emancipatiedag in Surini de feestelijkheden t i de slavernij 100 jaar geieaen.zj m> K iieke grammofoonmuziek. 23 40 Het igelie in Esperanto: 23.55—24.00 Nieuws, t n 288 - 2135 De donke- éénakter. 22 30 GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP VANAVOND VAN IS—20 UUR I. Peter Tsjaikowsky. 1. Fantasie Ouver- ure Romeo en Julia. Philharmonisch Orkest an Berlijn o.l.v. Lorln Maazel. 2. Sympho- kl. anima. Andi ta. Valse. AJegrc Andai cantabile, lodera Alle- i alcu- IX. Nicolai Rimsky Ie op. 35. Largo roppo. ek; 11.00 Voc lofoonm nmofoonmuziek; 9.35 n: 9.40 Schoolradio: 10.00 Voor 10.15 Klassieke iek; 11.50 Vola< 11.30 Lichte jrult. 12.04 - 12.30 Mede- land- en tuinbouw. 12 33 Lichte grammofoonmuziek: 12.55 Katholiek nieuws: 13.00 Nieuws; 13.15 Platennleuws: 13.30 Metropole orkest en zangsoliste: Orgel .14.35 Wij lezing; 14 45 Chi 15.00 Klassieke kestmuzlek (gr (Tijdens dit progr: Franc» de Tour de France): e Antillen. Licht instrumenl .20 Lichte gra ilversum II. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuw». Ochtendgymn.; 7.20 Lichte grammo- imuziek; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: ek; 900 De Grc 815 Lichte 9 40 Morgenwijding; 10.00 10.50 1 11.00 Voor de zieken; 12.00 Licht in- nentaal Trio: 12 20 Regeringsuitzending: zangsoliste; 13.0> lingen. eventueel actueel ot grammofoonmu ziek: 13.25 Beursberichten; 13.30 Licht en semble en zang: 1400 Klassieke kamermu ziek; 14.40 Grammofoonmuziek voor de kin- ipraan en piano: oude en mo- 15.30 De geschiedenis van NTS: 19.30 De grote race. tekenfilm: 19.45 Openbaar Kunstbezit; 20.00 Journaal en weer- overzicht: 20.20 Zendtijd politieke partijen: K.V.P. 20.30 Het project Dousadj. documen taire film; 20 50 Porte des J-Uas. speelfilm; Journaal; 22.35—22.45 Filmverslag Tour 1149) Volgens de Griekse sagen van de verhalen rondom Minos, had de Atheense koning Aegeus in Naar hem wordt de voorgriekse be- een onbezonnen ogenblik de zoon schaving op het eiland dan ook de van koning Minos van Kreta ge- Minoïsche genoemd, waardoor de- dood. Dit was vooral daarom zo'n ze vorst zij het dan wat laat onverstandige daad, omdat Kreta in tenminste énig recht is gedaan, die dagen machtiger was dan Athe- Hoe het ook zij, tijdens de opgra- ne, zodat koning Minos voor de dood vingen op Kreta werd een geweldig van zijn zoon een zoenoffer van uitgestrekte palels ontdekt, dat in de Athene eiste dat niet mis was. Om Minoïsche tijd herhaaldelijk is her- de negen jaren moest Athene nl. ze- bouwd en dat omstreeks 1400 v. Chr. Kreta definitief is TOCH IS HET ZO! oest. Het middel punt van het paleis werd gevormd door een grote hof ter lengte van byna 55 m, ten westen waar van enige represen tatieve vertrekken zoals de troon zaal lagen; daar achter bevonden zich uitgestrekte jongens en meisjes i sturen, waar de ongelukklgen wer den opgesloten in een labyrint, een doolhof vol dwaal gangen dat des tijds door de Atheense kunste naar Deadalns was gebouwd. Daarin verdwaalden de kinderen natnnrlijk op een ver- gazijnen. Aan de andere kant, dus ten schrikkelijke manier en bovendien oosten van de hof, lagen de partl- werden ze nog verslonden door een culieren vertrekken van de vorst en gedrocht dat half stier, half mens zijn gezin cn van de hofhouding, was en de naam Minotaurus droeg. Deze hofhouding kunnen we ons best Vóór we de sage nu tot het bittere wat uitgebreid denken, want het pa- einde gaan volgen, is het toch wel leis was enige verdiepingen hoog en plezierig ook eens iets naders te we- moet door de talloze hoven, zalen, ten over dat roemruchte labyrint. In vertrekken en magazijnen met hun de eigenlijke zin schijnt dit de naam sanitaire en huishoudelijke tairich- te zijn geweest van het palels te ting een overweldigende Ind.Tik heb- Knossns op Kreta, dat dateert uit ben gemaakt. de tijd vóór de Grieken en waarvan Het is begrijpelijk dat de herinne- de resten in het begin van deze eeuw ring aan dit reusachtige paleis met door de Engelse archaeoloog Sir zijn ontelbare gangen, trappen, ka- Arthur Evans (op eigen kosten!) mers, zalen en kelders in de herin- zijn blootgelegd. Vroeger beschouw- nering als een doolhof bleef voort- de men koning Minos als een volsla- bestaan, lang nadat het gebouw zelf gen mythische figuur, van wie wells- een ruïne was geworden. De afbeel- waar verteld werd dat hij een zeer ding van het labyrint, voorkomende machtig vorst was die met zijn op de achterzijde van munten uit vloot de zee en de eilanden beheer- Kreta, geeft dan ook een zeer ver ste en de zeerovers overwon, maar eenvoudigde voorstelling van het dan toch altijd In het rijk van de doolhof dat het palels van Minos in fantasie zoals men meende. werkelijkheid was. Sinds de opgravingen op Kreta is Met welke conclusie we overigens echter het bestaan van een groot nog niet aan het eind van ons laby- rijk met een aanzienlijke zeemacht rlntenverhaal zijn beland, op dat eiland bevestigd en gelooft men althans in een historische kern (Nadruk verboden.) H. Pétillon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5