Uitlaatgassen in verkeer: steeds groter gevaar Macmillan wiï aanblijven bij voldoende steun Geschil Engeland - VS over plan - Navovloot Onherroepelijk roep tegen apartheid h1 een ontc Kij, 11 19( ZATERDAG 29 JUNI 1963 Ier Verklaring voor televisie 'Waarheid in zaak e Hoj hijnsei Jij wi ra 11Tci Profumo zal 'ff worden gevonden .-1 In een vraaggesprek voor de t.v. heeft premier Macmillan gis- in2ts^teravond gezegd dat hij hoopt (ot ïQals leider van de conservatieve de «partij de verkiezingen in te gaan, ^"^velke uiterlijk oktober 1964 ge- milj^ou<^en moeten worden, teringt ..Indien alles goed gaat en ik t. Sin(gezond en krachtig blijf, hoop ik ;erd tde partij bij de volgende verkie- bedroizin®en te l^den", zo zei hij. inst b Een uur voordat hij op de beeld- ui wfihjuis verscheen verklaarde Macmil- In 19(ian op een openbare vergadering in ma|de industriestad Wolverhampton dat - prijhij bij de afhandeling van de Profu ien. mo-affaire niet van plan was „in pa niek te geraken of obstinaat of in- rfondaschikkelijk te worden". tot „Mijn eigen plicht is duidelijk. Als 35 p< hoofd van de regering heb ik op de er paj. jzoncfl ïkkelij rpothi tkerii] Ml. I] ten Drie Oostduitse soldaten zijn er gis- strpattermiddag in geslaagd met een pantser- t auto naar West-Duitsland te vluchten. ov< De drie Oostduitsers reden bij het bevridorp Heringen over de prikkeldraad part versperring heen en bereikten onge- 60, rfdeerd het Westen, waar zij zich bij de koste burgemeester van Heringen meldden 'ktobien om asiel vroegen. Volgens hun zeg- gen hadden zij reeds lang een geza- menlijke vlucht overwogen. Het Oostduitse persbureau ADN meldde, dat een sergeant van het Ame rikaanse leger gisteren uit West-Berlijn naar het oostelijke stadsdeel was ge- i vlucht en daar om asiel had gevraagd. Een woordvoerder van het Ameri kaanse leger bevestigde later, dat de kok van een Amerikaanse compagnie sedert vrijdagochtend wordt vermist. loaij Raketdeskundigen icita weg ujt Egypte? De drie grootste Westduitse politieke partijen zijn overeengekomen te streven naar een wet welke gebruikt zou kun nen worden om Duitse raketdeskundigen te beletten in Egypte te werken. De christendemocraten, sociaal demo craten en vrije democraten keurden een motie goed, waarin de regering ge- Drie Oostduitsers gevlucht Eerherstel voor Clementis De vroegere Tsjechische minister van buitenlandse zaken, Vlado Clemen tis. die als „verrader en Titoïst" werd 1 opgehangen na de Stalinistische schijn processen van 1952, is officieel door de Tsjechische communistische partij gere habiliteerd. Het partijblad Rude Pravo meldde dat Clementis posthuum in de partij in ere is hersteld door een beslissing die aan het begin van deze week door het I centrale comité is genomen. De belangrijkste medebeklaagde I Clementis, Rudolf Slansky, een vroege re partijsecretair die ook is opgehan gen, werd echter niet gerehabiliteerd. Hij geldt dus kennelijk nog steeds als een vijand van het bewind. De partij maakte ook bekend dat vijf vooraanstaande Tsjechische schrijvers en journalisten die na het proces tegen Slansky gevangen zijn gezet, ook - tot de partij zijn toegelaten. eerste plaats een plicht tegenover het gehele land. Als leider van de conser vatieve partij heb ik ook een plicht te genover de partij. Van deze beide plich ten wil ik mij kwijten." Als een voorbehoud kan worden op gevat zijn uitspraak voor de t.v. ,,als alles goed gaat". Dit zou kunnen bete kenen dat de premier zijn aanblijf afhankelijk stelt van de steun die hij krijgt. Hij rekent op de steun van zijn In Wolverhampton wees hij zijn ge hoor er op dat hij het parlement reeds alle feiten over de zaak Profumo gege ven heeft waarover hij beschikt. ..Wij zijn vastbesloten de waarheid te vinden, de gehele waarheid laten wij dit scherp stellen niets dan de waarheid." Terwij! lord Lambton de premii reeds geantwoord heeft dat zijn aan blijven zal leiden tot een „burgeroor log" in de conservatieve partij, heeft Macmillan van onverwachte kant steun gekregen, n.l. van Harold Wilson, de leider van de Labour-partij, die aan drong op een bestand. „Macmillan", aldus Wilson, „moet dit weekeinde met president Kennedy besprekingen voeren over vitale kwes ties van de wereldpolitiek, waarover de stem van Groot-Brltannie gehoord moet worden." Op een partijbijeenkomst in Londen zei de leider van de oppositie dat de leden die gisterenavond de Tory par tijbijeenkomst bijgewoond hadden zich gedragen als inheemse wilden die het hoofd van de premier eisen als zoen offer om de collectieve schuld van de conservatieve partij uit te boeten. „Hoe sterk hun gevoelens ook mogen zijn. zij moeten, in ieder geval op dit ogenblik, hun stamdriften in bedwang houden in plaats van het beetje gezag dat de regering van Macmillan bij het voeren van belangrijke internationale onderhandelingen nog heeft, te verzwak ken", aldus Wilson. Thant: dit jaar geen kernstop De secretaris-generaal van de V.N. Oe Thant heeft verklaard geen hoop te hebben dat de besprekingen volgende maand (15 juli> in Moskou tussen Ame rika. de Sowjetunie en Engeland dit jaar zullen uitlopen op een kernstopverdi „Volgens mij hebben de grote gendheden in de onderhandelingen in néve de bus gemist", aldus Thant tij dens een persconferentie. Hij zei, dat het moeilijk zo niet onmogelijk zal zijn China ervan te weerhouden een kern bom. mogelijk dit jaar. vermoedelijk volgend jaar, tot ontploffing te bren- Morgen vertrekt Oe Thant voor reis van twee weken naar Europa. Hij zal bezoeken brengen aan Hongarije, Bulgarije en V.N.bureaus-organisaties in Genève. Hij zal 11 juli door de paus in audiëntie ontvangen worden. Advertentie ZEISS IKON CONTAREX vanaf f 1224.- Dit is dat het nieuwste plan voor een vaste verbinding over het Kanaal tussen Engeland en Frankrijk. Het plan omvat een overspanning ge deeltelijk door bruggen en gedeeltelijk door een tunnel voor wegver keer en spoor. De tunnel zou moeten lopen tussen twee kunstmatige eilanden, die op een afstand van vier mijl in het Kanaal moeten worden gebouwd en een ruime doorgang voor de scheepvaart moeten geran- deren. De eilanden moeten dan met bruggen met resp. Engeland en Frankrijk worden verbonden. De eilanden (bovenste tekening) worden ingericht als „toeristische trekpleisters). Op de onderste tekening de tunnel zelf met naast elkaar de banen voor weg- en treinverkeer. Zou nazi geweest zijn Wennerström handelde niet uit geldgebrek „Ik ben een goede nazi". Zijn dat de woorden geweest, waarmee de Russen kolonel Wennerström in hun greep ge kregen hebben, zodat hy een goed bet- taalde geheime agent voor hen werd? Te Stockholm gelooft niemand, dal geldgebrek de aanleiding tot het land verraad is geweest. Kolonel Wenner ström was een man uit de hoogste krin gen in de Zweedse hoofdstad, die van zijn rijke familieleden zoveel geld had kunnen krijgen als hij nodig had. Stockholm-Tidingen. het invloedrijke regeringsblad. schrijft vanmorgen: De Russen hebben en kele zeer compromit- térende feiten over kolonel Stig Wen nerström gevonden in uiterst geheime De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk heeft gisteren geconfereerd met Britse leiders over het Ameri- 1148) Wellicht uit verkeerd begre pen kaste-zln of kwasi-deftigheid wordt in sommige ambtelijke en rechtskundige kringen een Neder lands geschreven dat nergens naar lijkt. Deurwaardersexploten zijn er voorbeelden van. De opstellers scher men met woorden als „mitsdien", „bijaldien" cn andere taaifossielen die aanstellerig aandoen en ook be wijzen, dat de makers van dergelijk proza de betekenis van die termen niet eens kennen. Zelf heb ik het ge noegen gehad een aantal jaren in ambtelijke instel ling te slijten en ik weet uit ervaring dat onze bureau chef zes jaar lang zijn brieven heeft opgesierd met de term .„bijaldien" welk woord volgens hem „alles bij een genomen" betekende, terwijl toch bekend Is dat de werkelijke be tekenis van het woord gelijk staat met „ingeval" of „indien". Brieven dienen volgens ambtelijke opvattin gen zo min mogelijk zelfstandige zin nen te bevatten en moeten bij voorkeur uit één enkele volzin be staan. Dat dit streven onze vaardig heid in het vormen van lintworm- zinnen ten goede komt, zal niemand betwijfelen. Dat de geadresseerden zich niet met taalkundige bijkom stigheden kunnen inlaten, maar ver heugd zijn wanneer zij tenminste de zin van dergelijke epistels snappen, is evenmin voor twijfel vatbaar. Een rechter is echter wel gedwon gen ambtelijke stukken op hun wer kelijke betekenis te beoordelen. En in dit verband vragen we dan ook bijzondere aandacht voor een dag vaarding tegen een zekere M. V. te Breda uitgebracht. Het stuk dateert van voor de oorlog en mag zeker worden beschouwd als een bijzonder werkstuk. „Staat terecht.... terzake dat hij 6 augustus 1.1. des voormiddags om streeks 12.15 uur, onder de gemeente Breda zich In kennelijke staat van dronkenschap heeft bevonden op de openbare weg de Veemarktstraat zulks gepleegd na bij onherroepelijk TOCH IS HET ZO! geworden vonnis van het Kantonge recht te Breda d.d. 24 augustus 1929 te zijn veroordeeld wegens gelijke overtreding, terwijl tijdens het ple gen dier overtreding nog geen jaar was verlopen sedert een vroeger on herroepelijk geworden veroordeling van verdachte wegens gelijke over treding, gepleegd binnen een jaar na dat een vroegere veroordeling van verdachte wegens gelijke overtre ding onherroepelijk was geworden, terwijl tijdens het plegen der over treding nog geen jaar was verlopen sedert een vroegere veroordeling van de verdachte wegens overtreding van art. 426 van het Wetboek van Strafrecht on herroepelijk was geworden, welke laatste overtreding was gepleegd binnen een jaar na dat een vroegere veroordeling van de verdachte wegens gelijke overtre ding onherroepelijk was geworden, zijnde deze laatste overtreding we derom gepleegd binnen een jaar na dat een vroegere veroordeling van de verdachte wegens overtreding van art. 453 van het Wetboek van Strafrecht onherroepelijk was ge worden". Hoewel rechters niet voor kleinig heden staan, was deze taaiwaanzin de Bredase kantonrechter toch te machtig; hij verklaarde de dagvaar ding nietig en ontsloeg de verdachte van rechtsvervolging. Maar de amb tenaar O. M. tekende hoger beroep aan, klaarblijkelijk in de veronder stelling dat hij de inhoud van dit stuk wél begreep. Dan was hij de enige. Want de officier van justitie hij de arrondissementsrechtbank te Breda snapte er niets van en eiste als normaal denkend mens nietig heid van de dagvaarding. Hij be greep zelfs niet hoe iemand met een dergelijk woorden-labyrinth in een dagvaarding voor de dag durfde ko- H. Pétillon. (Nadruk verboden). nazi-archieven, feiten waaruit blijkt, dat hij in de tweede wereldoorlog zeer waar devolle inlichtingen aan de nazi's ver schafte. Uit verschillende feiten, aldus het blad, blijkt, dat Wennerström sterk onder de invloed moet hebben gestaan van eer oom. die officier in het Zweedse artille riekorps was. Deze man sprak vloeiend Russisch, werkte tegen het einde van de eerste wereldoorlog als Rode Kruis- gedelegeerde in Rusland en speelde ook een belangrijke rol bij een uitwisseling van Duitse krijgsgevangenen. Deze oom was de stuwkracht van „defensie-vereniging", een nationalisti sche kring, die ogenschijnlijk neu traal in de veertiger jaren door de nazi's geïnfiltreerd werd. Hij was ook hoofdredacteur van een nazistisch tijd- Verder wijst Stockholms Tidningen na drukkelijk op het feit, dat de leden van een informele discussiegroep in de uni versiteitsstad Upsala de club van burgers en militairen, die fel anti-nazi was tegen het einde van de jaren dertig gewaarschuwd werden, dat Wen nerström nazistische tendenzen vertoon de. Toen de tweede wereldoorlog in 193J uitbrak werd de jonge luitenant Wen nerström bevorderd tot kapitein der Zweedse luchtmacht Kort na de Duitse inval in Polen werd hij benoemd tot aij in november 1940 aankwamemmm adjunct-luchtvaartattaché in Moskou, aar hij in november 1940 aankwam. Voor de jonge Zweedse luchtvaartatta ché die goed Russisch sprak en een neu trale staat vertegenwoordigde maar zeil blijkbaar niet neutraal was moet de positie belangwekkend zijn geweest, al dus het regeringsblad. Moskou was toen een heksenketel politieke waarzeggers. De oorlog tus sen de Sowjetunie en Finland was in volle gang en de Westerse diplomaten waren zeer verward door het pact tussen de aartsvijanden Hitler en Stalin. Aan Wennerströms werk te Moskou kwam enkele dagen na de breuk tussen de Sow jetunie en Duitsland en de Duitse invas i Rusland een einde. Onderzoek naar „call-girls" bij Ver. Naties kaanse plan voor een NAVO-vloot met kernwapens en bemanningen van gemengde nationaliteit ter voorbereiding voor de Brits- Amerikaanse topconferentie van dit weekeinde. Er zin duidelijke tekenen dat de Britse en Amerikaanse standpunten met elkaar in conflict zijn. Functio narissen van beide landen hebben meegedeeld dat er weinig kans is dat Macmillan en Kennedy dit weekein de tot een vast besluit komen op dit punt. Het enige dat er waarschijnlijk uit te voorschijn zal komen is een regeling voor de acht geïnteresseerde NAVO- landen om te beginnen met een studie in Washington over de juridische, mili taire en politieke aspecten van het plan voor een vloot van 25 oppervlaktesche pen, elk met acht polarisraketten. De ze bestudering zal plaatsvinden zonder dat de acht landen gehouden zijn aan deelname, aldus de zegslieden. De essentiële geschilpunten tussen de Amerikanen en de Engelsen schijnen te zijn dat de Amerikanen het project zien Secretaris-generaal Oe Thant als een onderneming die zou kunnen V.N. heeft een officieel onderzoek gelast dienen om de Westduitse ambities voor naar beweerde activiteit van een zoge een rol in de kernstrategie op doeltref- naamde ,.cal-girl"-organisatie in en rond fendejvljze in de hand te houden. j de Verenigde Naties. O Thant zei gis- n persconferentie, dat hem gekomen, dat houden. De Engelsen daarentegen twijfelen aan I de militaire geschiktheid van het plan ter c i de noodzaak i op dit tijd- Op Het Zuidafrikaanse Panafrikaanse con- gresheeft gisteren een beroep gedaan op de Verenigde Staten en Frankrijk, de wapenleveranties aan de regering-Ver-1 woerd stop te zetten en aan de Verenig de Naties verzocht aan de „blanke waanzin" in Zuid-Afrika een eind te ma ken. Het congres vraagt dit laatste in memorandum, dat is gepubliceerd als een document van de speciale apart heids-commissie van de Algemene Ver gadering van de V.N. Wanneer de V.N. aan deze oproep geen aandacht schenken, „kunnen de ne gers er niet op worden aangekeken als zij hun toevlucht nemen tot actieve po sitieve zelfverdediging", zo zegt het, Het zijn niet alleen de blanken in Zuid-Afri ka, die de apartheid willen voortzetten, maar ,,ook hun kameraden in Engeland, Frankrijk, Duitsland en andere westelij ke landen, die iets te winnen hebben bij de onderdrukking van de neger". Gevreesd wordt dat er vijftien vis sers zijn verdronken toen zij van hun schip werden geslagen dat vandaag bui ten Saldanhabay, ongeveer 130 kilome ter van Kaapstad, aan de grond is ge lopen. Een overlevende is naar de kust gezwommen. tijdelijke perskaart van de V.N. hebben, was aangeklaagd op beschuldi ging van onzedelijke handelingen te heb ben gepleegd Oe Thant heeft het hoofd van de betrokken afdeling van de V.N. direct opgedragen een volledig rapport over deze zaak uit te brengen. Maastunnel klimaatniet bagatelliseren (Van een onzer redacteuren) De afgelopen week hebben twee berichten weer eens een modern gevaar geaccentueerd, dat helaas alleen maar groter gaat worden naarmate het mo torische verkeer zich zal inten siveren. Gedoeld wordt op de luchtverontreiniging in de ste den tengevolge van uitlaatgas die het gezamenlijke ver keer de gehele dag continu pro duceert. miliei We weten het allen: die uitlaatgas- :n vormen nog maar één facet van de luchtverontreiniging, want er zijn ook nog de giftige afvalstoffen die voor komen in de rook van huisbrand, van bepaalde fabrieken, van olieraffinade rijen, van hoogovens en van schepen. Ditmaal willen we echter alleen de uit- laatgassenkwestie die door het verkeer wordt opgeworpen eens wat nader be schouwen. Want al is de wetenschap het er nog lang niet over eens in hoevérre deze uitlaatgassen nu precies schade lijk voor de mens zijn, dat ze schade toebrengen wordt unaniem in deze kring aangenomen. De praktijk van elke dag is dit te bewijzen. Men denke maar aan het recente bericht over twi sen met schoolkinderen die de Maas tunnel passeerden, waarna een aantal passagiers zich onwel voelde. Het zou zijn gebleken dat er zich bij deze men sen een lichte koolmonoxydevergiftl- ging had voorgedaan, een gebeuren dat door een Rotterdams raadslid aanlei ding vormde hierover nadere vragen niet uit aan burgemeester 1 J Commentaar van P. E. Joosting (arts TNO) Berichten over een lichte kool- monoxydevergiftiging van kinde- ren die per bus de Maastunnel passeerden, alsmede over het vergiftiging by verscheidene Pary- steekproefsgewüs onderzoek hier naar werd ingesteld, leidde ons diverse aspecten van dc verkeers- uitlaatgassen naar de heer P. E. Joosting, arts te Voorburg, die werkzaam is aan het Instituut voor Gezondheidstechniek TNO te Den Haag. In het bijzonder houdt hjj zich bezig met de medische as- zg. technische »rging. kan eraan worden gedaan om eventueel gevaar zoveel mogelijk de kop in te drukken? waren daarbij in het geding. de allerongunstigste omstandigheden. autobus- dus als het windstil is, concentraties plicht gesteld, te onderzoeken zaak is dan die der acute invloeden. Globaal kan echter wel worden gezegd dat produkten van onvolledige verbranding als specifieke verwekkers van kanker moeten worden aangemerkt. Bijna alle onderzoeken wijzen in die richting. Verband aangetoond Vrij duidelijk is die correlatie naar voren gekomen na een onderzoek dat in de V.S. werd ingesteld. Daaruit bleek dat bij mensen die in de stad wonen en per jaar meer dan 20.000 km in het lokale verkeer rijden twee maal zoveel longkanker voorkwam dan bij stadsmensen die veel minder lokale kilometers per auto aflegden. Latere onderzoekingen wezen er alleen maar op dat die tendens sterker wordt. Voorzichtigheidshalve spreekt de weten schap in dit verband echter (nog) van een hypothese, maar dan alleen omdat ze nog niet g e omtrent heeft. Stelt men de vraag: welke maatrege len zouden moeten worden genomen om de gevaren verbonden aan een over maat van uitlaatgassen, zoals die zich in veel stadscentra voordoen tot het absolute minimum te beperken, dan is het simpele antwoord dat deze gifgas- produktie drastisch dient te worden ver- Dat kan in de eerste plaats geschie den door het verplicht stellen van zg. naverbranders op motorvoertuigen. Amerika had deze apparaten al zekerheid hler- het niet dat het nenden, voor agenten die ter plaatse sentieel onderdeel vraagt. Dit maakt het verkeer moeten regelen, alsmede de zaak nog bijzonder kostbaar, maar i wordt in de V.S. hard aan gewerkt Tegen het einde van deze week hun gezondheid kan vormen. Nog jit ons land maar wel uit het bui- wethouders te tenland zijn gevallen bekend van ver keersagenten die op drukke kruispun ten zó acuut de werking hiervan on dervonden dat ze buiten bewustzijn ge- deze moeilijkheid te overwinnen. Oplossing ïrvolgens in de krant het raakten! bericht uit Parijs, dat bezoekers een tentoonstelling in de Franse hoofd stad een bloedmonster konden laten ne men ter bepaling van een eventueel gehalte aan giftige stoffen. Het bleek geventileerd dat een belangrijk deel der Parijze- de voertuigen naars een zekere mate van koolmo- ge dan al ev noxydevergiftiging had. ook al open- beweging of ventilatie baarden zich bij hen geen klachten. Voorts leerde dit onderzoek dat chauf feurs, die dus zeer intensief verkeer deelnemen, nog hogere traties koolmonoxyde in hun bloed had- giftige gassen produceert. Zeker den. Een verschijnsel dat ook uit ande- lÈÉf HÉ re onderzoekingen, o.a. in Amerika, meermalen naar voren is gekomen. Een oplossing die eerder bereikbaar ls moet het weren van al het onnodige verkeer in binnensteden worden geacht, aarbij het mes aan twee kanten Tunnels leveren dezelfde, ji schien wel grotere moeilijkheden op. snijdt omdat dan meteen het parkeer- Om maar heel dicht bij huis te blij- probleem ln stadskernen wordt opge- de Maastunnel moge dan worden i0st. Derhalve: geen langparkeerders de luchtverplaatsing die meer in de city en daarvoor in de ;rin teweegbrengen mo- plaats een zeer frequent openbaar ver soort pomp- voer met zo mogelijk trolleybussen, die de tunnelbui- comfortabel rijden, fris zijn en niet zen veroorzaken, daar staat tegenover stinken.... Groningen en Arnhem zijn dat het decelereren ihet op de motor er om te bewijzen wat een uitkomst het afremmen bij het afdalen) alsmede het |n fejte de trollevbus is. Daarnaast kan acceleren (bij het_ klimmen) heel wat j,, de binnenstad'van veel taxi's gebruik worden gemaakt, die meestal op LPG rijden, dat hoegenaamd geen giftige uitlaatgassen oplevert. Triest lijstje Wie nagaat wat er alzo aan schade lijks in uitlaatgassen aanwezig is, komt tot een heel lijstje bestanddelen, autostri Om er de belangrijkste van te noe- uren, dl men daar is in de eerste plaats met de het beruchte koolmonoxyde, dat ont staat door onvolledige verbranding, speciaal in benzinemoto) Men moge dan herhaaldelijk officieel t-»„ j betogen, dat de ventilatie in deze tun- De verkeersdichtheid 111 een nel afdoende is, de simpele waarheid verbinding als de Maastunnel zou eveneens enorm kunnen wor den ontlast, indien al degenen die de autotunnel alleen maar gebruiken om naar hun werk blijft dat de Maastunnel is ontworpen voor een veel geringere frequentie dan thans en dat er, zo min als men de n amper aankan ln de spits- evenzeer het geval moet zijn uitlaatgassenstroom, ook al heeft men. de ventiiatiemogeiijkheden te gaan (en daardoor de spits- Voort, Zijn If'E" het hoe'ge- uurmisère veroorzaken) werden «tiircui#— het tunnel- geweerd. Zo lang de Metro er I"*1™ niet is dienden er voorzieningen nitreuze dampen, stikstof- „aamd geen klachten - ------ -. Uiijncus uiiiuieie cijiers, 11 het benzpyreen, waarvan bi, dier- alt personeel klachten beeft hoofdpijn, moeheid. proeven zeer duidelijk een kankerver- nekkende werking is geconstateerd. h'ët;5"'prikMÜ,g' Ook kunnen nog genoemd worden de oeen mend aldPhvHbti illn malrpn d a I con hue nt personeel werden blijkens officiële cijfers, 77 procent hetzij te komen in deze zin dat veel slaapstoornissen, meer „spitsuurbussen" gingen rij(jen Qm ^eze mensen viot naar °!.stlnkt" Idexe stolfên tVtSwdffvm d' C"y W"r tCrUg lijken eerder prikkelend dan gevaar lijk) alsmede giftige organische lood- j*?' m verbindingen die als anti klopmiddel {Teh n?et Sf Z.»! 2 aan brandstof worden toegevoegd. Ul,e nlet ™»edig afdoende is? Alles bijeen derhalve een triest lijst- tegenwoordig afwisselende diensttijd voor Soms. omdat de venti-. fAdvertentie Hoe gevaarlijk? De mate van luchtverontreiniging door uitlaatgassen is afhankelijk van moge duidelijk zijn, det het verschijn- fe"™''J™^brengen dan staat se) ten nauwste samenhangt met de 6 5 uiterst gecompliceerde zaak. sel ten nauwste samenhangt met de urbanisatie, met andere woorden dat het een typische stèdsprobleem is, zo men wil een vraagstuk dat zich voor doet in de bebouwde kom en niet op de autosnelweg, waar ten eerste door snel rijden dus vollediger verbranding minder giftige stoffen worden geprodu- Wat de acute verschijnselen betreft, als er hierboven enkele werden ge noemd. is gebleken dat er een indivi duele gevoeligheid bestaat, zo ongeveer te vergelijken met het verschijnsel dat icii vvurucii gepiuuu- *15 8®bruik van ceerd en waar ten tweede door de gro- borfel al dronkenschapsneigingen kan te ventilatiemogelijkheden onmiddellijk hff -TP zodanige verdunningen der gassen op- de andere twaalf glaasjes (ogen schijnlijk) niets te merken is. Daar de uitlaatgassen voorts niet de enige luchtverontreinigers zijn is óók de vraag: in hoeverre werken de ver schillende componenten, die wij met el kaar „de" luchtverontreiniging noe- men, samen? In dit verband moet ook door uiteraard ook de rookgewoonte worden principieel treden dat ze niet van enige schade lijke betekenis moeten worden geacht. Anders is de situatie dus in de ste den. /aar veel filevorming plaats heeft, speciaal bij kruispunten en in tunnels. In een vrij drukke stadsstraat waar met een behoorlijk vaartje doorgere den kan worden, treedt er. ook dooi de luchtverplaatsing die het voertuig genoemd, die zich teweegbrengt een zodanige verdunning van de uitlaatgassen op dat het kool- monoxydegehalte ver onder de in de ujt gevaar bij eigen wilsbeschikking -• -- - ~ólf aandoet. Dat laatste brengt ons op een niet minder belangrijk punt als men het over de mate van gevaar heeft, name- wan welke norm gaan we daarbij uit? Moeten we. wetende, dat in tegen stelling met het roken de luchtveront reiniging een mens eenvoudig wordt gaan zoeken bij Tienmaal hoger Anders wordt het evenwel bij zeer drukke kruispunten, waar stilstaande, JB., goail het Statistisch gemiddelde uxooonc o m H j|H als de grote middenmoot opgelegd, die wegens het ontbreken van een zodanige ventilatie tenzij er natuurlijk een geen last 1 ferme wind waait tot veel hogere nog niets"' concentraties kooltnonoxyde;__on8eveer overdreven zijn ..the survival öf the'fit- test?" Of moeten we uitgaan van „the survival of the UNfittest?", de zwak- Concentraties die nóg hoger worden ste- die, duf het meest kwetsbaar -j"-j-- j«1Ji- voor is? Ideeel gezien lijkt de laatste mogelijkheid de voorkeur te verdienen, ook al zijn er de zwaarste (hoofdzake lijk financiële) consequenties aan bonden. Veel moeilijker is het vaststellen gevaarlijke invloeden op lange termijn optrekken heeft namelijk ln ster kere mate onvolledige verbranding ten gevolge. Op deze kruispunten, waar het ver- keer geregeld moet worden, zijn bij omdat dit Geniet nog me van uw vacantie met Suprimal tegen reisziekte een onbezorgd reis Ay tijdig ingenomen, reisziekte voorkómen. mogelijk nog lastiger I Verjaardagsfeestjes en en niet in de laatste plaats die van kinderen zijn meestal nogal kost baar. Wat voor kapitaal moet het wel niet kosten als men drie kinderen (geen drieling) heeft die allen op dezelfde dag ja rig zijn. Met deze moei lijkheid heeft het echt paar Daly uit Melbourne in het vervolg te kam pen. Op 18 juni 1961 en op 18 juni 1962 kregen zij een dochter, en dit jaar op dezelfde dag aan schouwde een jongen voor het eerst het levens licht. Mevrouw Daly zag toch een lichtpuntje: „We kunnen de verjaars- feestjes in één keer af werken". I Toeristen die de top van de Mont Blanc de hoogste berg van Eu ropa willen bereiken, zullen zich voortaan niet meer zo erg behoeven in te spannen. Volgens een Turijns blad zullen zij met een hefschroefvlieg- tuig tot 448 meter van de top, waar een kleine lan dingsplaats is ingericht, worden gevlogen. Daar wachten gidsen die hen verder zullen leiden. I Een stukje vissersla tijn van het beste soort: Isodor Gasparin uit Umag (Zuid-Slavië) heeft verteld dat, toen hij met een vijftons kraan aan het werk was in de haven, hij een grote vis zag zwemmen. Hij liet de grijper van de kraan in het water zakken en wachtte tot de vis erin zwom. Na enige minuten had hij „beet", haalde de grijper op en zag tot zijn verbazing dat deze een vis bevatte die ze ven kilo woog. I Wie met vakantie naar het Zuidslavische plaats je Makarska gaat en „ongunstig" weer mee brengt, kan gratis daar vertoeven. Een hotel heeft bekendgemaakt dat het gratis kamers en maaltijden verstrekt op dagen waarop de tempe ratuur tot beneden het vriespunt daalt, of waar op het sneeuwt. En iede re dag dat het drie uui regent tussen zeven uui 's morgens en vijf uui 's middags worden hal ve prijzen berekend. I Een hond is verslaafd geraakt aan het roken, is het nieuws dat uit Fleet (Engeland) wordt gemeld. Het dier heeft voorheen steeds de woonte gehad de op °de asbakken neergelegde sigaretten in zijn bek te nemen. Nu rookt hij al leen nog maar hele (fil ter) sigaretten. De eige naar is niet bang dat de hond er ziek van wordt. „Hij rookt niet op zijn longen, hij puft maar Keeler: Profumo gaf mij geld Christine Keeler heeft gisteren bij de behandeling van de zaak tegen Stephan Ward als getuige verklaard dat zij sexuele betrek kingen heeft onderhouden met de toenmalige Britse minister van oorlog John Profumo. Hij had haar geld en geschenken gege ven. Ook gaf zij toe deze betrek kingen te hebben onderhouden met Ivanof, voormalig Russisch marine-attaché in Londen. Uit het verhoor bleek voorts dat Lord Aster te wiens huize zij door Ward aan Profumo werd voorgesteld de huur van haar flat in Londen betaal de. Christine Keeler had. zo zei zij, od Jif ri1®e leeftiid 'n een Londense nacht club kennis gemaakt met Ward. Tussen beiden ontstonden direct intieme betrek kingen. Ook Christine's vriendin Mari lyn Da vies kwam op deze leeftiid naar Londen, waar zij door Christine aan Ward werd voorgesteld. De inkomsten, die Christine met haar prostitutie verkreeg, werden door haar basis van «eWjkheid ge deeld. Vandaag werd de zaak voortge- Hawks voor Israël Amerika en Israël hebben een overeen komst afgesloten waarbij Israël een ba taljon luchtafweerraketten van het type Hawk zal aankopen voor ongeveer 25 miljoen dollar (90 miljoen gulden) beetie" 'zo luidde li- u-j1®*?1' wei*ert,e militaire vei- 20 ,u|dde ligheidsredenen mee te delen om hoe veel raketten het hier gaat. zijn commentaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5