Groot défilé langs secretaris Bool Mulo-examens te Leiden Twijfel aan juistheid van traditie van het draaiboek Lift(end) naar de zon, sterrenparade ÏIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 29 JUNI 1963 Agenda voor Leiden [O* en Den Haag Zaterdag Logegebouw. 2.30—9 uur: Zomermarkt lOOJ'ted. Padvindsters Gilde. 'den. Casinotheater, 11.30 uur n.m.: Nacht- tncert Leidse Jazzclub m.m.v. The Dia- ond Five. Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 alles ir: Ned. Opera o.Lv. Alberto Erede jn.v. Ned. Kamerorkest, „'1 Infedelta 2ichHusa" van Haydn (Holl, Fest). jlef- Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen potheek Van Driesum, Mare 110, tel IStigj406. Apotheek R. van Breest Smallen- zelf. Urg te Leiderdorp is geopend, fctief Maandag va)l Stadhuis, 2 uur: Gemeenteraad. )5eu Rapenburg 27, 3—5 uur: Receptie eeuwfeest Rotterdamsche Bank NV. "«'Leiderdorp, 11.30 uur: Eerste eenlegging gymlokaal school chr. ulo. eerstraat 2. mij ben Haag, Kurzaal, 8.15 uur: Con- irtgebouworkest o.Lv. Pierre Monteux im.v. Birgit Nilsson, sopraan (Holland *ees,estival). ken. Dinsdag Stadhuis, 78 uur: Zitting Bouwfonds ed. Gemeenten. Acad. Ziekenhuis, 8 uur: Uitreiking kndsteinerplaquebtes en -penningen |ed. Roode Kruis. Den Haag. Kon. Schouwburg. 8.15 jr: Wiener Burgtheater met „Der Talis- jan" van J. Nestroy (Holl. Fest.). Kurzaal, 8.15 uur: Strijkorkest Bene- jtto Marcello (Holl. Fest.). Woensdag I Van der Heijden, 8 ui I- pg w.b.v. „Ons Doel". Pieterskerk, 7.308 uur: Avondstilte. ..Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 0Jur: Antonia y Marino, Spaanse dansen, i'kel- Kurzaal, 8.15 uur: Harmonie- en Fan- 8tu. »re-orkesten (Holl. Fest.). B.S.- Nieuwe Kerk. 8.15 uur: Gerard Akker- pis, orgel, Aafje Heynis, alt. 'onl Donderdag o.m. Den Haag, Oude Kerk, Schevenïn- vor- én, 8.15 uur: Sonata da Camera m.m v. :hik» iden Ned. Kamerorkest, Koninkrijk- pncert (Holl. Fest.). Vrijdag Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 jur: Ned. Dans Theater (Holl. Fest.). 'n Kurzaal, 8.15 uur: Residentie-Orkest stu- l.v. Zubin Mehta, m-m.v. Malcolm Fra- do er, piano. (Holl. Fest.). de Zaterdag l0°'" Louise de Coligny-HBS, Kagerstraat, an* .304.30 uur: Afscheidsreceptie mej. L. 'eg« farnsinck, lerares geschiedenis, ihe- Den Haag, gebouw K. en W.. 8.15 ooi- ur: Holland Festival Opera o.l-v. Carlo laria Giulini, „Falstaff" van Verdi HolL Fest). sis- Dagelijks inkl ®en Haag, Kurhaus Paviljoen, 8.15 re" lur: Toon Hermans One Man Show. de Films ind- Casino, 2.30, 7 en 9.15 uur: Wat ouders zijn liet weten (14 j.); donderdag: Casa Blan- all.ia (14 j.). - g jg uur; Qp donderdag Mon Oncle I Lido: 2. .S.-iamiddag (18 j een|a.l.). ■of- Studio, 2.30, :ier ie zon (18 j.h ror' Luxor, 2.' 15 uur: Het misdadig brein van dr'. Mabuse (14 j.). (in- Trianon: 2 en 3 uur: West Side Story "alj(14 j.). ^er- Rex: 2.30, 7 en 9.15 uur: Zeg het met die cogels (14 j.); donderdagcyclus: Pa krijgt ten le klappen. Tentoonstellingen 1 Lakenhal, tentoonstelling verzetsdocu- lienten (t/m 30 juni). LakenhaL aquarellen en tekeningen uit Ode en 20ste eeuw, verzameling Paul Brandt, Amsterdam (tot 29 augustus) Boerhaavezalen, schilderijen en teJte- lingen van Jaap van de Ende en Jan v luffermans. (tot 5 juli). Rijksmuseum van Oudheden, Het dier :eft ils motief in de antieke kunst (t/m 25 de- Augustus) OP" Academie, grafiek hd* (tot 7 juli) p„ Rijksmuseum voor Volkenkunde, „Op Trek", expositie van nomaden, trekken en kamperen (tot 6 oktober). Leeszaal en bibliotheek Keuvens, Bree d,e itraat 27, maandag en woensdag van 1 apl tot 5.30 en van 7 tot 9 uur: dinsdag van ree I tot 530 uur; vrijdag van 10 tot 530 eD ïns van 7 tot 9 uur: zaterdag van 11—530 uur Iet Lakenhal, bekroonde inzendingen Ta- !®r lens* Prijs 1962—1963 (t/m 16 juni). 1 Jeugdbibüotheek, leeszalen en oiblio- iheek Reuvens, Plantage 6: maandag m- en dinsdag van 4 tot 530 uur, woena ik- dag en zaterdag van 12 tot 430'uur en iet vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd; van 630 tot 830 uur '«avonds, tij- GERO - CASSETTE v. d. WATER Haarlemmerstraat 207 heeft het. Donderdag geslaagd voor diploma B: de dames C. Adema, H. Knuist, P. C. J. Ch. v. Ommen, M. B. Witter, J. G. van den Boomgaard, D. L. De la Bije allen te Voorschoten. De heren P. Smit te Leiderdorp, G. N. P. Brongers te Voorschoten, J. Melein te Leiden, M. R. de Vries te Katwijk. Donderdag geslaagd voor diploma A: de dames J. de Kluyver te Oegstgeest, J. W. C. Wassenaar te Noordwijk, J W. Key, L. v. N:oort,* W. C. Overc allen te Leiden, C. J. Ruitems te Leider dorp M. H. van der Bijl* te Alphen ad. Rijn,' J. M. v. Dam, W. den Dekker, J. J. E. Hoogendoorn* allen te Bodegraven, A. J. Kok* te Zwammerdam. De heren H. C. Goebel* te Zwammer dam, W. G. Groene veld* te Bodegraven. Vijf kandidaten werden afgewezen. Vrijdag geslaagd voor diploma A: de dames J. W. Lock, C. M. Rietveld, allen te Leiderdorp, F. Versluis", M. C. Wassenaar, M. Wassenaar" allen te Lei den: M. E v. Werkhoven, M. v. Wijk, G. N. M. Vermeer, U. G. Stam. T. Rietmul der allen te Voorschoten: M. v. Duyven- bodc*, T. M. v. Eyk*, A. W. Haasnoot, al len te Katwijk. De heren J. H. van der Werff, F. Pesch P. Barendse, allen te Leiderdorp, J. Staal* te Leiden, L. Kuyper te Voor schoten, J. v. Duyn te Katwijk, E. J Boom te Koudekerk (ZH). W. v. d. Haak' te Rijnsburg. G. A. v. Uffelen te Delft* Met gemerkte kandidaten behaalden tevens het middenstandsdiploma. meentebestuur wordt heer Bool acht dit betreurenswaardig en bedenkelijk. Naar zijn mening dit een aantasting van het Nederlandse systeem van collegiaal bestuur en col legiale verantwoordelijkheid, dat diepe wortels heeft in onze historische bestuurstraditie. dat sinds 1851 muierend en heilzaam heeft gewerkt waarbij de afweging van de belan gen van gemeenschap en enkeling eei TT ONDERDEN mensen hebben gistermiddag in de Burgerzaal van het stadhuis persoonlijk afscheid genomen van gemeentesecretaris mr. J. Bool. Het leek een défilé. Men kan zeggen: geheel Leiden was er; de meeste receptiegangers vertegenwoordigden wel een vereniging, instelling of bedrijf. Wij voelen ons dan ook genoodzaakt, af te zien van de traditionele opsomming van personen en de lichamen die zij vertegenwoordigden. Een klein aantal uitzonderingen is evenwel onver mijdelijk. .Daar waren afgevaardigden van de provinciale overheid en van verscheidene gemeentebesturen en ook een aantal mensen met wie de heer Bool vroeger in Leiden heeft samengewerkt, zoals zoals mr. Streng, gemeentescretaris van Amersfoort, mr. Brederveld, secretaris van Almelo en mr. Blok, secretaris van Schiedam, mr. Drijber, burgemeester van Middelburg, de oud-wethouders Van Schaik, Jongeleen en Hagens, oud-raadsleden, de hoofden van dienst, het secre tarieper soneél en verscheidene collega's van de heer Bool uit andere gemeen ten. Ook was er de heer Van.der Kwaak er, oud-wethouder, thans gedeputeerde van Zuid-Holland. Kortom het was een universele receptie, die de heer Bool l een zeer duidelijke indruk moet hebben gegeven van de grote waardering erkentelijkheid die men hem in brede kringen toedraagt. TN DE bijondere gemeenteraadsvergade- -1- ring van de toespraak van de bur gemeester gaven wij reeds gisteren een verslag sprak mr. G. J. Woudstra na mens de raad. Het was hem opgevallen, dat de heer Bool zijn positie als gemeen tesecretaris en als man achter de scher- altijd zo consequent heeft beleefd. Een secretaris dient behulpzaam te zijn alle zaken van het gemeentebestuur, ten dieijste van de raad, van B. en W„ de burgemeester en van de verschil lende commissies. Daaraan blijkt de heer Bool ruimschoots te hebben voldaan. Tijdens de raadsvergaderingen ver vulde hij zwijgend zijn roL Vaak was hij souffleur voor de burgemeester. Van hem kan afscheid worden genomen als van een eminent secretaris. „U kunt nu een gelukkig mens zijn", aldus besloot mr. Woudstra. „U kunt terugzien op een zware maar mooie en met succes vervulde taak. De raad brengt u daarvoor alle lof". Is dit zwijgen wel goud? TVA EEN ambtstijd van 41 jaren en 9 -^•maanden die hij in dienst van drie gemeenten heeft doorgebracht, had de heer Bool er behoefte aan een korte terug blik te werpen op zijn ambtelijke leven. Hij dacht aan 1946 toen de wederopbouw de bestuurlijke en materiële ontred dering van de bezettingstijd nog maar nauwelijks was begonnen. Een woord van bijzondere erkentelijkheid wijdde de scheidende secretaris aan de heer Riedel die tot 17 juni 1946 het burgemeesterschap en tot september van dat jaar deel uitmaakte van het college v W. s een van de markantste kenmerken zijn ambtstijd zag de heer Bool de stabiliteit in de samenstelling v W. Hij verklaarde, een goede persoon lijke verstandhouding met de mede-arbei ders altijd onmisbaar te hebben gevonden redelijke arbeidsprestatie hij daarnaar ook heeft gestreefd. Met dankbaarheid herdacht de heer Bool de overleden wethouder Stolp. Het ambt van secretaris heeft niet zelden zwaar op hem gedrukt. „Maar als ik dit toch tot zekere tevredenheid uld. dan is dat mede te danken aan de vruchtbare samenwerking met elen". In het slot van zijn afscheidstoespraak ging de heer Bool nog in op de positie hen die dit ambt bekleden. Deze positie tegenover de raad is eigenaardig. Voor een belangrijk deel culmineert het werk in medewerking aan het tot stand komen van de voorstellen die de raad be handelt Voor de vergaderingen van dt raad is hij onmisbaar, maar zijn taak i: luisteren en toezien. Door de traditie niet door de wet is het spreken hem verboden. De heer Bool heeft zich dikwijls afge vraagd of deze traditie wel juist is niet tot verheldering en wellicht bekorting van de beraadslagingen leiden als ook de secretaris een toelich ting kon geven op administratief en juri disch gebied, waar toch zijn speciale ken- ervaring liggen. De scheidende gemeentesecre taris, mr. Bool, en zijn opvolger, dr. Van de Poel, met de echtge noten. De heer en mevrouw Van Poel waren twee van de zeer velen die de afscheidsreceptie in de Burgerzaal van het stadhuis bezochten. Foto N. v. d. Horst betere waarborg vindt dan bij de con centratie van de verantwoordelijkheid. De secretarie onder leiding van de secretaris dient een hechte eenheid te blijven als het ambtelijke bestuursappa raat van het college van B. en W. Uiteen vallen in departementen van gemeentelijk bestuur worde tot elke prijs vermeden. Aan de problemen die de toenemende omvang van het apparaat meebrengt, kan en moet, naar de overtuiging van de heer Bool, door verstandige interne dele gatie het hoofd worden geboden. In eer levende stad als Leiden is verbetering van het ambtelijke apparaat en zijn werk wijze in feite voortdurend aan de orde en een onderwerp van de voortdurende zorg van de secretaris. Het is ook uit dien hoofde goed dat een oud geworden secretaris plaats maakt voor een jonge opvolger, aldus de heer BooL Hij heeft IVat ouder niet weten CASINO De door Buzz Kulik ge regisseerde film „The explosive genera tion" (Wat ouders niet weten) is een oprecht, duidelijk en allerminst kinder achtig pleidooi voor een weloverwogen seksuele voorlichting van de middelbar« schooljeud. Joseph Landon heeft het scenario geschreven vanuit de praktijk aan een Amerikaanse highschooL Nu is deze Amerikaanse jeugd in de onderlinge omgang een stukje verder dan hier, ze hebben zelf auto's ter beschik king en daarom zijn de problemen allicht iets nijpender, maar hier komen deze vragen ook aan de orde. Ook hier het aanvankelijke protest van de ouders, als een leraar eindelijk ook deze seksuele kwesties met de jeugd eens aansnijdt. „Dat is een zaak voor de ouders zeggen ze dan, maar vergeten erby te voegen dat de meeste ouders zich maar rustig aan deze „taak" onttrekken. Het moet omstreeks '38 geweest zyn, dat een Utrechts dorp „op zün achterste poten stond", omdat een rector van een lyceum de moed had eindelijk eens met de jeugd te praten. Of er inmiddels veel verandering ten goede is gekomen, mag in veel gevallen de vraag zyn. Hoe het ook zy, deze film doet wat menige opvoeder achterwege laat. Hy praat met de opgroeiende jeugd en doet dat goed. Zoals gezegd niet kinderachtig maar open en eeriyk. Zo hoort het onder met verstand begiftigde mensen. De regisseur is er op een ongedwongen wyze in geslaagd de jeugd en zyn pro blemen in het beeld te krijgen. Vooral de opnamen van het „lyceum"-oproer zyn geslaagd. De Filmkeuring heeft de film goedgekeurd voor boven de 14 en terecht, Want dit is by uitstek een film over en voor de opgroeiende jeugd. (Voorlichting). Op een hete namiddag LIDO Jacques-Gérard Cornu heeft de taak op zich genomen de roman „Shadow of guilt" van Patric Quentin te verfilmen. Met als hoofdrolspelers laatste in een dubbelrol, is een film uit amera's gerold die afwijkt van het gebruikelijke misdaadgenre. Er wordt wel degelijk een misdaad gepleegd, maar de dode valt pas als de historie voor de helft is afgewerkt en de toeschouwer ongeveer weet hoe de kaarten liggen. Alles draait om een jonge charmeur. Laurent Berty, die leeft van chantage deswege nogal wat vijanden onder de Par ij se bevolking telt. Als hij op een hete namiddag zyn verre van onbespro ken bestaan in zijn kamer eindigt zyn heel wat mensen, die als verdacht van moord bij inspecteur Vaillant te boek komen staan. Bijvoorbeeld de rijke fa- orikent George, zyn echtgenote Ga- brielle. haar halfzuster Francoise. een intieme vriendin van George, voorts de inwonende nicht Cathérine en haar ver loofde Mare. Zij allen hadden reden genoeg om de playboy uit de weg te willen hebbben, maar steeds stuit de politiespeurder op een vals spoor- De ontknoping is verrassend; de fotografie deze rolprent buitengewoon. Mei Fer- (ja, van 't meisje Hepburn) en Da nielle Darrieux vormden ideale vertol kers van het fabrikantenpaar en de minnares. Deze sfeerrijke film is een uitdaging aan het intellect van de toe. schouwer. Een beter compliment lykt s moeilijk te geven. (Knappe politiefilm) Tussen de bladzijden STUDIO Een liftend meisje komt altijd een \heel eind, maar Ket is niet temin een gevaarlijke bezigheid, want je kunt nooit weten in welke situaties je verzeild raakt. Dit mysterieuze is het spannende element, waar op Jacqueline Audry in haar film „Les petits matins" (Lift naar de zon) speculeert. In Agathe Aems heeft zij een type van een Franssprekend Bel gisch meisje gevonden, dat precies voldoet aan het beeld van de moderne jeugd: zelfstandig, brutaal, maar toch wel lief. Agathe heeft met machineschrijven een vakantie prijs gewonnen in een Belgische badplaats, waar het natuur lijk altijd regentDarry Cowl raadt haar aan naar de Cóte r'Azur te liten. En zo begint een tocht, die en passant een propagandastuntje is voor de Franse V.V.V. en voor het Franse filmwezen, want Agathe ontmoet niets dan sterren op haar weg: Arletty, Gilbert Bécaud, Bernard Blier, Pierre Brasseur, Jean- Claude Brialy, Daniel Gélin, Fernand Gravey, Robert Hossein, Nolë-Noël, An- dréa Parisy, Lino Ventura e.a. De avon turen zijn eveneens zeer gevarieerd, maar Agathe is een handig meisje dat loushe avances handig weet te pareren. Tenslotte komt ze in Cassis en in de ar men van een nette jongeman, die het serieus met haar meent, zodat ze deze lift nog een huwelijkspartner o houdt. Men begrypt dat het een vrolyk haaltje wordt, dat het beter afloopt dan men vreest. Niettemin, zo'n lift is toch niet aan te bevelen, maar dat zal Jac queline Audry ook wel weten. Zij heeft deze lift alleen maar verzonnen om wat leuke tafereeltjes met beroemde Franse sterren op het doek te krygen. En dit is haar min of meer gelukt. schreven en ben aangenomen. Reuzeleuk werk hier. Je hebt al leen maar met prettige mensen advertentie van de V.V.V. nadert of is begonnen zelf krant stond, 'k Heb meteen hoop ik als u dit leest met m'n gezin al enkele honderden kilo meters bij u vandaan te zijn om de eerste drie weken geen stap meer in Leiden te zetten ben ik eens een praatje gaan maken met drie opgewekte en charmante meisjes, die tallozen in Leiden en omgeving behulpzaam zijn (ge weest) bij het maken van vakan tieplannen. Ik bedoel de meisje9 van de V.V.V. aan de Steenstraat, die jaarlijks meer dan veertigdui zend mondelinge, schriftelijke en telefonische inlichtingen verstrek ken aan evenzovele Nederlanders en buitenlanders. Zij doen dit onder de bekwame leiding van directeur G. van Weelden (58), een rustige maar o zo bezige man met veel gevoel voor humor, die me met zijn voortdurend wat ironisch opge trokken wenkbrauwen vertelde, dat zijn bureau als principe heeft: Iedereen krijgt hier antwoord op welke vraag dan ook. Door dat principe hebben hij en zijn mede werksters een enorme goodwill eens praten. Je hoort al gauw of ze van de bossen of de zee hou den en meestal kom je er dan sa men wel uit. Onze voorraad fol ders van de Veluwe (vooral Nun- De informatriccs van de V.V.V. in Leiden spelen een belangrijke •1 in de vakantieplannen van vele mensen in Leiden en omgeving gekweekt, zowel bij toeristen als terwijl ze talloze buitenlanders van dienst zijn, die Leiden be- bij Leidenaars. Want ook vragen zoeken. Van links naar rechts: Leny van der Reijden (met tele- Positie aangevochten T^R ZIJN tekenen die erop wijzen dat de positie van de secretaris wordt aangevochten. De voortgaande specia lisatie cn de toenemende complicatie van de vraagstukken, gepaard gaande met de voortdurende uitbreiding van het gemeentelijke bestuurswerk, zijn blijkbaar aanleiding om organisatie schema's te propageren waarin de tra ditionele positie van de secretaris als centrale eerste adviseur van het ge- op niet-toeristisch gebied worden immers beantwoord en daar kun nen hele vreemde bij zitten, be greep ik. DE donkerblonde Leny van der Reijden (23), oudste in leef tijd en ervaring van de meisjes (die het V.V.V.-kantoor dagelijks tot 's avonds 9 uur bezetten) is een bijzonder welbespraakte in- formatrice met meer dan genoeg flair om op de ogenschijnlijk dol ste vragen een bevredigend ant woord te geven. Op school eerst 4 jaar mulo en daarna h.b.s. leek het werk op een V.V.V.- kantoor haar al leuk. „Ik kwam hier een keer voor inlichtingen en gelijk dacht ik. daar moet ik zien te komen", babbelde ze. „Maar het werd eerst twee jaar werken op een gewoon kantoor, zonder balie en zo. Totdat er een foon), Irene Sonnevillc en Willy Diemcr. te maken omdat het bijna altijd over vakantieplannen gaat. Als je hier pas bent, weet je niets maar dat went gauw genoeg. En je kunt je talen zo lekker bijhou den. 'k Heb ook een tiendaagse cursus van de A.N.V.V. gevolgd en daar heb ik heel wat van op gestoken. In de wintermaanden komen hier veel mensen uit Lei den en omgeving verhuurlijsten van zomerhuisjes halen en kamp- kaarten. Dat is natuurlijk erg prettig want daardoor hebben we het ook dan druk. Er komen hier zelfs wel men sen, die zeggen „We willen met vakantie gaan maar weten niet waarheen. Hebt u geen idee?" Ach, dan ga je met zo iemand speet en omgeving), de eilanden, de kust van Noord-Holland en Zuid-Limburg slinkt altijd het snelst". TT7ILLY DIEMER (19) is de uit- komst voor alle Franse-taal problemen in het V.V.V.-kantoor Dat komt doordat zij na de mid delbare meisjesschool tien maan den in een conferentie-oord in Zwitserland werkte, waar zij het Frans heel aardig onder de knie kreeg. „Daardoor krijg ik nu meestal de Franse mensen", ver klaarde ze. ,,'k Heb altijd zulk soort werk gewild. Al die mensen, het leek me enig. Maar ik ben nog niet in vaste dienst hier. Tot sep tember blijf ik als los medewerk ster en dan wordt pas uitgemaakt wie er blijft, Irene of ik. Irene is dat zwartje," knikte ze in de rich ting van de balie. Is er dan geen na-ijver tussen jullie? „Welnee, we gaan heel gezellig met elkaar om. We weten allebei, dat er maar een van ons tweeën kan blijven en we zullen wel af wachten wie dat wordt". DE zwartharige Irene Sonne- ville (19), die zich gauw kuil tjes in haar wangen lacht, bleek de wedloop tussen haar en Willy al even nuchter te bekijken. Ik ben hier via een advertentie ge komen. Eerst was ik na de mulo en een opleiding bij Schoevers anderhalf jaar afdelingssecreta resse op een kantoor. Het Frans vind ik een beetje moeilijk maar daar hebben we hier Willy voor. Met Engels en Duits kan ik me aardig redden. In het begin moest je er echt goed bij nadenken voor dat je iets in het Engels of Duits zei maar nu gaat het vanzelf. Het is hier echt werk, waarbij je je hersens moet gebruiken. Als er iets wordt gevraagd, moet je het antwoord ook zelf onthouden. Dat komt je dan later vaak weer van pas", zo eindigde Irene haar re laas. Thuis heb ik nog eens in het jaarverslag van de Leidse V.V.V. zitten bladeren. Je verbaast je dan over de rijk gevarieerde acti viteiten, die de heer Van Weel den en zijn informatrices aan de dag leggen en over de veelsoor tige karretjes, waar het V.V.V.- bureau voor wordt gespannen. Al ben ik nu met vakantie, voor de komende weken heb ik vol doende notities achtergelaten. No tities waaraan u misschien iets hebt voor uw eigen vakantie, die naar ik hoop in alle opzichten mag slagen. Agathe Aems met Bernhard Blier achter een tafeltje aan de boorden van de Loire tijdens haar Lift naar de zon. Het misdadig brein van dr. Mabuse LUXOR ,,Het misdadig brein van dr. Mabuse" is een film geworden, waar in wat wordt gesold met voor de huidige wetenschap nog weinig heldere zaken als telepathie en hypnose, dingen die er meestal „ingaan als koek". Wie zich daaroverheen zet, kan zich echter ver maken met de spanning die Werner Klingier in ruime mate in zyn film (die veertig jaar na de succesryke „Mabuse de speler" van regisseur Fritz Lang ver- sehynt) heeft verwerkt. Het vermoeden dat dr. Mabuse, die in een inrichting voor geesteszieken een interessant studie-object voor genees heer-directeur prof. Polland betekent, betrokken is by een reeks overvallen van een bende, laat commissaris Loh- mann niet los. Achter de misdaden zit namelyk een genialiteit als die van de opgesloten Mabuse. Door onnauwkeurigheid van Briggs, een nieuw lid van de bende die tegen zijn zin meedoet, komt de commissaris op tyd om een deel van de gang te ar resteren, waarby het spoor alweer naar Mabuse leidt. Lohmann komt ,in de inrichting, waar prof. Polland juist het brein van de die nacht overleden Mabuse onderzoekt. De professor lokt Lohmann in een dodelyke val, zoals zyn patiënt Mabuse hem in een laatste onderhoud onder hypnose heeft bevolen. Lohmann wordt echter gered, waarna de door de geest van Ma buse bezeten Polland op een overhaaste vlucht zyn einde vindt, samen met het geheim en het testament van de legen darische Mabuse. (Spannend). Zeg het met kogels REX In het Wilde Westen is het indertijd zo wild toegegaan, dat Holly wood er niet over uifgefilmd komt. „Zeg het met kogels" speelt zich voor een groot deel af in het bevallige plaatsje Adonde, waar de sheriff de gewoonte heeft misdadigers een tijdje aan een paal geketend te houden voor zy wor den terechtgesteld. Twee vrienden ver zeilen in deze minder prettige omgeving, slaan aan het pokeren cn van het een komt het ander, ook zij geraken aan de paal geketend, tezamen met een troep moordenaars. Aangezien de moordenaars nog wel wat in leven willen blyven graaft het hele gezelschap de paal uit, en dan is het lieve leven eerst recht aan de gang. Via een bankoverval zijn de achtervol gingen niet van de lucht. Voor het bete re schietwerk heeft men Audie Murphy aangeworven, u weet wel, de soldaat die overdekt met medailles uit de twee de wereldoorlog te voorschyn is geko men. Hier wordt hij zwart van de kruit damp, hetgeen wel de bedoeling geweest zal zijn. (Het betere schietwerk). lp est Side Story TRIANON Een film als „West Sii- Story" is zo veelzydig als het leven in Manhattan zelf. Van welk standpunt men deze fi)m ook bekykt, altyd biykt het een film, die zichzelf overtreft. Men kan het een balletfilm noemen, maar raakt dan niet uitgepraat over het vir tuoze gemak, waarmee in deze film hot leven zelf in dans overgaat. Zo vanzelf sprekend, zo natuuriyk, alsof het de ge woonste zaak ter wereld is dat de no zems in deze New Yorkse achterbuurt zich al dansend door het leven bewegen. Men kan van deze film genieten als mu sical, maar wordt dan gefrappeerd door een verbluffende levensechtheid van de ze jazzmuziek, met name van de songs: hier werd het leven zelf muziek. Men kan deze geprolongeerde film be schouwen als een felle, realistische te kening van het nozemprobleem in Ame- rika's grote steden; als een genadeloze afrekening met dc rassendiscriminatie, waardoor „blanke" jongens de doods- vyanden ïyken van de „gekleurden", als een aangrijpende schildering van het sociologische probleem van groep en enkeling; als een klassiek liefdesver haal in de trant van Romeo en Julia, waarin opnieuw de boodschap weer klinkt, dat de liefde alles overwint: als een duistere tragedie, waarin mensen elkaar en zichzelf te gronde richten door hun hartstochten. (Indrukwekkend).

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3