Een kanttekening Daad Eindhovense kerken prematuur geacht Moderne schrijvers niet zo in trek bij r.k. jeugd Kennedy wil aandacht niet van paus afleiden BOEKENHOEK Een woord voor vandaag H.B.S.-opleiding voor 1 beroepsonderofficieren t Schriftelijke cursus wil objectief informeren lfae.tang.e,Cs ZATERDAG 29 JUNI 1963 UNIFORME PRIJZEN lang maakt het vraagstuk onderwerp van discussie uit: wat te zeggen II het sy»teem, volgens welk de fabrikanten de prijzen van allerlei i vaststel,en* Zouden heel veel detaillisten deze artikelen levens- I J?VUspraak part. synode Chr. Geref. Kerken nat komt er roet dese zogenaamde verticale prijsbinding terecht van de concurrentie? Wordt hier niet een spelletje gespeeld, waarvan de consument oe dupe wordt? Zonder twijfel, zeggen Consumentencontactorgaan en de Ne- j derlandse Huishoudraad. Zij zouden dan ook graag zien, dat de overheid er! een eind aan maakte. Met dit vraagstuk maakt de regering zeker ernst. Drie jaar geleden vroeg de toenmalige staatssecretaris van economische zaken een advies hierover aan de Commissie economische mededinging. De commissie moest nagaan of ei aanleiding bestaat de verticale prijsbinding in het algemeen of bepaalde vor men ervan krachtens de Wet op de economische mededinging generiek onver bindend te verklaren. Na een uitgebreide studie, waarbij niet minder dan 64 organisaties werden gehoord, heeft de commissie dezer dagen een advies uitgebracht, dat bij uitzondering aan de openbaarheid is prijsgegeven. Bij de hearings bleek, dat alle betrokkenen, met uitzondering van de Zelfbedienings- Club, die zestig winkels omvat, als een gesloten front tegenover contact orgaan en huishoudraad staan. Zij hebben een stroom van argumenten aan gevoerd voor handhaving van het systeem, dat volgens hen tevens in het belang van de consument is. Met de vele argumenten pro en contra heeft de commissie het moeilijk gehad, maar uiteindelijk is zij in meerderheid tot de slotsom gekomen, dat er voor onverbindendverklaring geen of althans onvol doende reden bestaat. De bezwaren, die tegen het huidige systeem worden aangevoerd, spreken de consument zeker aan, vooral bij oppervlakkige beschouwing. Is het niet vreemd, dat men in een volkszaak of in een zelfbedieningswinkel dezelfde Het besluit van de gereformeer de (vrijgemaakte) kerk en de christelijke gereformeerde kerft van Eindhoven om de dienst des Woords en der sacramenten voor elkaar open te stellen is nadat het door de classis Utrecht als onwettig werd beschouwd, ook prijs moet betalen als in een exclusieve toonbankzaak met veel service? Zou- ^oor de provinciale synode van het Oosten der Christelijke Gere- Effectuering opschorten formeerde Kerken afgewezen. De provinciale synode verzoekt de kerkeraad van Eindhoven met klem de effectuering van haar voorlopig besluit (tot nauwer con tact, dus) op te schorten tot lan delijk meer klaarheid is gekomen en de generale synode zich hier over heeft uitgesproken. De particuliere synode constateert dat het onderhavige besluit door de ker keraad van Eindhoven reeds in princi pe voor de generale synode van 1962 werd genomen. De particuliere synode van het Oosten erkent in haar toelichting dat de classis Utrecht verzuimd heeft duidelijk aan te geven waarom dit besluit van Eindho ven niet ligt in de lijn van de uitspraak de Generale Synode. Besluit den de fabrikanten er wel op uit zijn om prijzen vast te stellen, die aan trekkelijk zijn voor de consument of beconcurreren zij elkaar in het bieden van attractieve marges aan de handel? Als in plaats van de fabrikanten de detaillisten zouden concurreren op prijsgebied, zou dit dan de fabrieksprijzen niet omlaag trekken? En hoe zit het met de doorberekening van de kosten verlagingen? Komt daar wel wat van terecht? Van de kant van de verenigde zelfbedieningszaken wordt er op gewezen dat een moderne, dynamische ondernemer met een kleinere winstmarge genoegen kan nemen als bij door efficiënte bedrijfsvoering z'n omzetsnelheid maar weet te vergroten. Het stelsel van vaste prijzen maakt het hem onmogelijk •en eigen caloulatie- en prijspolitiek te voeren, waarvan ook de consument zou profiteren. Nu profiteren de bedrijven, die het zonder prijsbinding niet zouden bolwerken; zij worden door hoge marges kunstmatig in stand ge houden. Is dat niet een verspilling? Bij een minderheid in de commissie vinden deze bezwaren weerklank. Door prijsregulering van boven af wordt de handelaar ernstig in z'n ondernemers vrijheid beknot. De overheid dient er voor te waken dat er voldoende ruimte voor concurrentie blijft bestaan. Deze gedachte ligt ook aan de Wet op de economische mededinging ten grondslag. Daarom dient tegen de verticale prijs binding het wapen der onverbindendverklaring te worden gehanteerd. De meerderheid van de commissie was echter gevoeliger voor de argumenten van het bedrijfsleven. De voorstanders van prijsbinding leggen er de nadruk I op dat er wel degelijk concurrentie bestaat. Deze wordt door dit systeem! De particuliere synode echter van het lokale naar het nationale niveau gebracht. Wij zijn het ten- Jui8d dat de in Eindhoven geschapen sj- slotte, aldus de fabrikanten, die de produkten aan de consument verkopen. ua 16 6ema e In veel gevallen is de detailhandel slechts het verlengstuk van het produk- tieproces. Zij wijzen er verder op dat er ondanks het gewraakte systeem sedert 1954 spectaculaire prijsverlagingen van duurzame goederen tot stand zijn gekomen cn dat het eigenbelang van de fabrikant zich tegen te hoge marges verzet. Het systeem van uniforme, door de producenten bepaalde prijzen, garandeert een continue en rationele produktie en geeft rust op de markt. De consument kan de prijzen der diverse merken vergelijken en bij aankoop heeft hij het gevoel het juiste artiekel tegen die juiste prijs te ver krijgen. Bovendien geven vaste prijzen de verkoper de mogelijkheid om een goede service te verlenen. Bij een stelsel van variërende prijzen zouden service-verlening en kwaliteitsgarantie in het gedrang komen. Alle aandacht zou immers op de prijs vallen, op de verkoopdaad. Op de groothandel en op de fabrikant zou de prijzendruk wel eens zo groot kunnen worden, dat er op het stuk van de kwaliteit concessies zouden worden gedaan. Bij het bekijken van de argumenten, die pro en contra zijn aangevoerd is de commissie tot de conclusie gekomen, dat niet zonder meer voor het ene en tegen het andere standpunt kon worden gekozen. De argumenten werden tegen elkaar afgewogen en kennelijk wogen de argumenten vóór handhaving van de verticale prijsbinding de meerderheid het zwaarst. Vooralsnog ver wachten we niet dat de regering, van welke kleur en snit die ook moge zijn, met een voorstel zal komen, dat aan het meerderheidsadvies tegengesteld is. De nadelen van het huidige systeem en de voordelen van doorbreking daar van zullen eerst overtuigender moeten worden aangetoond. tegenstelling Vragen van Kamerlid Aardgas even duur als „stadsgas"? Het lid van de Eerste Kamer, de heer M. van Pelt (p.s.p.) heeft de minister van economische zaken, schriftelijke vragen gesteld over de prijs van het Groningse aardgas. Hij wil weten of het waar is, dat de prijs van dit gas voor de kleinverbruiker niet of slechts weinig lager zal liggen dan die van het traditionele ..stadsgas", terwijl, zo zegt de heer Van Pelt, bedoelde consument in vele gevallen hoge kosten zal moeten maken voor ombouw c.q. vervanging van bestaande apparatuur. Indien deze vraag geheel of gedeel telijk bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan bereid toe te zeggen, dat hij maatregelen zal treffen om dc belangen van de minder draagkrachti- deze te beschermen, zo vraagt het Kamerlid. Prof. Van der Burg overleden Te Bennekom is in de ouderdom van 84 jaar overleden prof. ir. B. van der Burg. oud-hoogleraarin de zuivelberei ding en de melkkunde aan de Landbouw hogeschool te Wageningen. _nZ?M4Stot 1913 werkzaam als zuivelconsulent van die te Wageningen H_p de provincie Gelderland. In 1913 werd hij aangesteld als leraar aan de Rijks hogere Land- Tuin- en Bos- bouwschool te Wageningen. Van 1918 tot 1949 was hij hoogleraar aan de Landbouwhogeschool. Prof. Van der Burg heeft over de zui velbereiding. in het bijzonder over de kaas- en boterbereiding verscheidene pu blicaties het licht doen zien. Hij was erelid van de Gelders-Overijselse bono coöperatieve zuivelfabrieken en de algemene nederlandse zuivel- v,n ook eeP In 193J i de orde Karl May favoriet In opdracht van het Rooms Ka tholiek Lectuurcentrum heeft het Hoogveld Instituut te Nijmegen een onderzoek ingesteld naar het lezen van leerlingen van de derde kla-s en hoger van een aantal r.k. middelbare scholen. 16001eerlin- gen kregen een voorkeurslijst van 84 boeken uit dertien verschillen de categorieën voorgelegd. Uit het onderzoek bleek dat boeken van de moderne schrijvers ver achter lagen bij de Karl May en Biggies boeken. Niet naar kroning in Rome Privé audiëntie a.s. woensdag De volgende tien boeken kwamen aan de top van de ranglijst: 1. Arendsoog, Nowee; 2. Het Achterhuis, van An- Frank; 3. Camera Obscura, van Hil- debrand; 4. Ciske de Rat, van Pieter Bakker; 5. Max Havelaar, van Multa- tuli; 6. Don Camillo, van Guareschi; 7. Ben Hur, van Wallace; 8. De ge broeders Beekman, van Kortooms; 9. de Kleine Johannes, van Frederik van Eeden; 10. Bartje, van Anne de Vries. De voorkeurslijst van auteurs, een keus uit totaal 84 schrijvers: 1. G. Bo- mans; 2. J. Nowee; 3. An toon Coolen; 4. Jules Verne; 5. Charles Dickens; 6. Karl May; 7. Hildebrand; 8. Anne Frank; 9. Arthur van Schendel; 10. A. den Doolaard. Schrijvers als John Steinbeck, Simon Vinkenoog, Julien Green, Louis Paul Boon, Erskine Caldwell vormen de ach terhoede. Aan de onderste tree van de voorkeursladder staan „moderne litera tuur" en „realistische romans". „Hu moristische boeken" worden door 24 procent van de leerlingen gelezen. Uiter aard ligt bij de keuze van de boeken het verschil tussen jongens en meis jes veel sterker uiteen. President Kennedy vermijdt in Rome aan te komen op het ogen blik dat paus Paulus VI gekroond zal worden. Hij is van mening dat dit niet juist zou zijn. De aanwe zigheid van de president tijdens de kroningsplechtigheid van aan staande zondag zou een deel van de aandacht van de nieuwe paus kunnen afleiden en Kennedy wenst dit niet te doen. Wel zal president Kennedy aanstaande woensdag een privé audiëntie van een half uur met de paus hebben. Zelfs in de nieuwe afmosfeer vriendschappelijkheid tussen roorr tholieken en protestanten, die onder de regering van paus Johannes toch is ge schapen, is het weinig waarschijnlijk, dat het bezoek, dat president Kennedy op 3 juli aan de paus brengt, zal leiden tot een wijziging van de diplomatieke verhouding tussen het Vaticaan en de Verenigde Staten. De Verenigde Staten knoopten in 1797 voor het eerste consulaire betrekkingen met het Vaticaan aan. maar in die tijd staande pauskroning zal opperrechter was het domein van de paus niet beperkt Earl Warren de Verenigde Staten tot bet Vaticaan, maar regeerde hij over I tegenwoordigen. een groot gedeelte van Midden-Italië. De consulaire betrekkingen hebben 73 jaar bestaan tot de tijd, toen de uitge strekte pauselijke staten een deel wer- J" van Italië en de wereldlijke macht de paus werd beperkt tot Vaticaan stad. In 1847 ging de toenmalige president James Polk over tot het aanknopen van volledige diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan, maar slechts op basis van handelsrelaties De diplomatieke missie eindigde in 1867, toen het Congres wei gerde de ervoor benodigde gelden lan- er ter beschikking te stellen. Betrekkingen President Franklin D. Roosevelt he loot in 1939 een persoonlijk vertegen woordiger bij het Vaticaan te benoemen, iemand met de rang van ambassadeur, maar zonder de daaraan verbonden po sitie. In 1951 stelde president Truman voor generaal M. W. Clark tot eerste volslagen ambassadeur bij de staat van Vaticaanstad te benoemen. In protes tants Amerika ging een storm van ontwaardlging op en generaal Clark zocht zijn naam in te trekken. Er is toen geen andere kandidaat meer steld. Het denkbeeld van president Tru- lan was van de baan. Het Vaticaan onderhoudt op het ogen blik diplomatieke betrekkingen met 50 landen. De Amerikaanse ambassade te Rome zendt dikwijls een rertegenwoor- diger naar het Vaticaan bij bepaalde Frequentie Zes procent van de ondervraagde jeugd leest minder dan een boek per maand, 30,1 procent leest ook een boek per maand, 44 procent een boek in de week, 19,9 procent leest meer dan boek per week. Het overgrote deel de leerlingen, 94 procent, leest een boek in de maand of meer. Niettemin vindt 69.2 procent dat ze eigenlijk r moeten lezen. De leesfrequentie ls onder de M.M.S.- leerlingen het hoogst, zij worden ge volgd door de H.B.S.-ers, terwijl d< gymnasiasten blijkbaar het minst fre quent lezen. Ook valt het op dat in het westen van het land de leesfrequentie Iets lager ligt dan die ln het zuiden, zelfs aanmerkelijk lager dan die In het oosten van het land. De vraag hoe kom je aan de boeken die je leest, .leverde de volgende resul taten op: lenen 66,3 procent kopen 15,2 procent, krijgen 4.8 procent, thuis uit de bibliotheek 13,7 procent. De leenge- woonten lopen sterk uiteen. Voorop komt de openbare leeszaal en de bibliotheek: 52.3 procent leent hier meestal, 26,1 procent soms. 21,6 procent nooit. Dan volgt de schoolbibliotheek: 25 cent meestal, 42,8 procent so procent nooit VriendA en kennissen zijn ook erg in trek: 15,7 procent meest al, 69,1 procent soms, 15,2 procent nooit. De winkelbibliotheken komen er niet zo best af bij de middelbare school jeugd: 2,1 procent meestal, 4,7 procent ims. 93,2 procent nooit. Een opvallend verschijnsel noemt het rapport dat het hoogste percentage leerlingen dat zijn boeken meestal koopt, in het zuiden van het land te vinden is. Treffen de leerlingen in het westen van het land thuis meer boeken aan? De leerlingen in het oosten zijn trou- e bezoekers van openbare leeszalen bibliotheken. kan doen ontstaan tussen deze kerk en de zusterkerken; en dat de band van het kerkverband Eindhoven in deze situatie zwaarder moet wegen dan de plaatse lijk gevonden toenadering, die reeds direct gestalte kreeg in-dit besluit, direct gestalte kreeg in dit besluit. De particuliere synode spreekt dan ook uit dat mede door de hierboven ge noemde reden de daad van Eindhoven krachtens de functionering van het kerk verband prematuur en onvoorzichtig moet worden geacht, en dat daarom de uitspraak van de classis Utrecht in zijn OPGAVE VAKANTIEADRES Dringend verzoek uw vakantie adres via de uit de krant geknipte bon, die wij regelmatig op de ad vertentiepagina plaatsen, zo vroeg mogelijk op te geven. Indien deze schriftelijke opgave niet MINSTENS ÉÉN WEEK voordat u met vakantie gaat in ons bezit is. kan de toezending ernstig worden vertraagd. DE DIRECTIE worden be- Dit jaar uitkering nazi-vervolgden Reeds voordat de indieningstermljn officieel is aangevangen zijn van dc Uitgezonden ruim 60.000 aanmeldings formulieren voor uitkeringen aan nazi- vervolgden meer dan 22.000 formulieren Ingevuld terug ontvangen. Met de veri ficatie is inmiddels een aanvang ge maakt. Dit heeft de minister van financiën, prof. dr. J. Zijlstra de Kweede Kamer meegedeeld in de memorie van ant woord op het wetsontwerp tot wijziging van de rijksbegroting 1963 in verband met de uitvoering van het Nederlands- Duitse financieel verdrag. In ieder geval, aldus de bewindsman, zal het uiterste worden gedaan voor het eind van het jaar op de gen een voorschot uit te 'keren. Het ligt in het voornemen reeds kort na 1 ok tober met de „bevoorschotting" te be ginnen. zo wordt in de memorie gedeeld. Hierin spreekt minister Zijlstra de verwachting uit, dat de uitbetalingen in de eerste helft van 1965 volledig zullen zijn afgewikkeld. Hij verwacht dat de overgrote meerderheid van de aam gen eind 1964 definitief zal zijn werkc. Indiase minister bezocht V.U. De minister van staat bij het Indiase ministerie van buitenlandse zaken, me- Lakshmi Menon, die op het ogen- :n bezoek aan ons land brengt, heeft gisteren een bezoek gebracht de Vrije Universiteit te Amsterdam. Na een lunch, aangeboden door tor magnificus prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, bezocht mevrouw Menon het in aanbouw zijnde V.U.ziekenhuis, waar bij zij met name belangstelling toonde voor de reeds in bedrijf zijnde laborato ria voor pathologische anatomie en me dische microbiologie. Ten slotte bracht mevrouw Menon een bezoek aan de club der meisjesstudenten, Mansio. waar zij geruime tijd met een aantal studenten gesprekken voerde. Normalisatie. Uitgave Nederlands Nor malisatie-instituut, postbus 70, Haag. ijfsleven-Onderwijs, 't Hoenstraat 1, -Gravenhage. Modder is gevaarlijk, door C. Baard man. In Zaklantaarn-serie. Tweede druk. Uitgave J. N. Voorhoeve, Den Haag. Commentaar, orgaan van de Centrale an hogere ambtenaren, bijzonder num mer. gewijd aan ontwikkelingshulp. Adres Seheveningseweg 62, 's-Gravenha- ge. De man met de harmonica, door Jan H. Eekhout. In Zaklantaarn-serie. Der de druk. Uitgave J. N. Voorhoeve, Den Haag. Gaaf houden, een speciaal moeders van zeer jonge kinderen samen gestelde beschouwing over de mogelijk heid ter voorkoming van tandbederf, door dr. H. Egyedi. Uitgave J. .d. Horst, postbus 281, Utrecht. Wegwijzer voor Zoetermeer, 1952-1963. itgave Ribberink, Zoetermeer. Kroniek van het Ambacht, maandblad .oor het Nederlandse ambacht. Uitgave stichting Ambachtspubliciteit, Badhuis weg 108, Scheveningen. Een bede voor elke dag. Zeventiende druk. Uitgave Spruyt, Van Mantgem De Does N.V., Leiden. Bijbelse vertellingen voor onze klein tjes, door W. G. van de Hulst Tekenin- ;en Isings. Veertiende druk. Uitgave ipruyt. Van Mantgem en De Does N.V., Advertentie VAKANTIEREIZEN per autocar of per trein door geheel Europa; uitstekende maaltijdverzorging, geen lunch pakketten; desgewenst hotelkamers met eigen bad en toilet; matige prijzen. Vraagt programma 1963.Reisbureau Groeneveld, Boter sloot 52, Rotterdam teL112535 Beroepingswerk VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen te Gouda; J. Enter, te En- j Ischede: te Musselkanaal: A. Jonkman, kand. te Amsterdam. Nieuwe vertraging met SER-advies over minimumloon (Van onze sociaal-economische red.) De Commissie Minimumloon van de Sociaal Economische Raad wil eerst nog het standpunt van de Stichting van de Arbeid vernemen over enkele technische aspecten van het mlni- mumloonvraagstuk vóór zij zal over gaan tot de samenstelling van een ontwerp-advies. In afwachting daarvan heeft de com missie de besprekingen tijdelijk onder broken. Dit heeft tot gevolg, dat de tot standkoming van het door de staatsse cretaris van sociale zaken en volksge zondheid gevraagde S.E.R.-advies over deze aangelegenheid opnieuw een vrij aanzienlijke vertraging zal ondervinden. In de gisteren gehouden vergadering van de Sociaal Economische Raad heeft de voorzitter, prof. G. M. Verrijn Stuart, verklaard deze gang van zaken te be treuren, vooral ook gezien de voorge schiedenis. (Zoals bekend heeft staats secretaris Roolvink onlangs over het zc lang uitblijven van het advies een ern stig verwijt gericht aan het adres var de S.E.R. Prof. Verrijn Stuart achtte het wense lijk de commissie met klem te verzoe ken om het concept-advies uiterlijk in september aan de S.E.R. voor te leggen. Daar vanuit de raad ernstig werd be twijfeld of de Stichting van de Arbeid in verband met de zomervakanties daar toe wel tijdig een standpunt zou kunnen formuleren, werd besloten de commissie te verzoeken de grootst mogelijke spoed te betrachten S.E.R. erkent Vereniging Koopvaardij Officieren De Sociaal Economische Raad heeft de Vereniging van Nederlandse Koop vaardij Officieren gisteren eenstemmig erkend als representatieve organisatie in de zin van de Organisatiewet Socia le Verzekering. Dit betekent o.m., dat deze vereniging „bereid en in staat wordt geacht tot constructieve deelne ming aan het georganiseerde maatschap pelijk overleg". ELo Weest niet bezorgd uw hemelse Vader weet. Het hoortëd. bij elkander, onlosmakelijk is het met elkander verbonden. Ca Niet bezorgd omdat u whemelse vader weet, alles weet. r® Maar het is toch niet alles, er komt nog iets bij. „Maar^)( zoekt eerst Zijn Koninkrijk en Zijn gerechtigheid en dit alles jr: zal u bovendien geschonken worden" (Mattheus 25:33). Het belangrijkste in het leven van de mens is, dat hij zich richt naar God, van Wie alle dingen komen. Dat hij het Koninkrijk Gods zoekt. Het woord zoeken veronderstelt eewiSj handeling. Er moet iets worden gedaan. Men kan niet rustig{401 op zijn stoel blijven zitten. Het komt allemaal niet vanzelf.iPB Zoekt het Koninkrijk Gods. Dat betekent dat de mens aktief moet zijn en blijven, zo aktief, dat hij het er benauwd van&u krijgt. Er zijn vele mensen die het zoeken al lang hebbenPa opgegeven, het was voor hun te moeilijk, het vereiste te veelei inspanning. feer Gods Koninkrijk zoeken. Weet u wat dat is? Dat de menseeï zich biddend richt tot de Here en Hem vraaqt: God. kom mijn.* te hulp. ff Niet bezorgd zijn, niet gebukt gaan onder angst en vrees, esti maar de Here zoeken, wetende dat Hij alles wel zal maken. Bt! pd- Nieuwe regeling per 1 juli s J. Pic Rijk betaalt het schoolgeld De minister van defensie heeft voor jonge beroepsonderofficie ren van de koninklijke Land macht en de Koninklijke Lucht macht de mogelijkheid geopend om op Rijkskosten en in dienst tijd te studeren voor het H.B.S.- diploma, waarna zij aan een school voor resrve-officieren ver der opgeleid kunnen worden tot officier. De nieuwe regeling treedt op 1 juli in werking. In het georganiseerd overleg is de nieuwe maatregel met instemming begroet. De leeftijdslimiet voor deel name is gesteld op 25 jaar maar dien dit in het belang van de dienst is, kunnen uitzonderingen worden ge maakt voor onderofficieren t.ra. 21 jaar. Behalve dat de onderofficieren ser geant of sergeant eerste klas moeter zijn en in de rang van sergeant min stens twee jaar moeten hebben ge diend, moeten zij qua karakter, aanleg, studiezin en gedrag uitblinken. Ook die zij te voldoen aan de eisen Huidverzorging! I zacht-zuiver-gezond F» U ROL fuutjes drogen in met Purolpoeder Horst en Horstink over communisme (Van onze kerkredactie) Midden oktober verschijnt de eerste les van een nieuwe schrif telijke cursus die gewijd is aan het communisme. Deze cursus wordt uitgegeven als gevolg van een gezamenlijk initiatief van twee vormingscentra de „Horst" en de „Horstink". Op de Horst is het instituut „Kerk en Wereld" ge vestigd, op de Horstink het rooms- katholieke genootschap voor in ternationale betrekkingen. Het doel van de cursus is een objec tief beeld te geven van het com munisme, zoals het zich in de Sowjetunie geopenbaard heeft en nog openbaart. Beide vormingscentra waren reeds bezig met dit onderwerp. Op beide plaatsen werd gevoeld dat er noodzake lijke behoefte is aan directe feitelijke informatie. Er was reeds een contact i-katholieke, hervormde samen bestudeerden. De telijke cursus is een poging om de re- sultaten van die studie aan een breder publiek in wat gepopulariseerde vorm door te geven. De cursus bestaat uit veertien lessen van ieder ongeveer 20 pagina's. Na een inleidende les worden achtereenvolgens behandeld de ideologische achtergrond, de historische ontwikkeling en tenslotte de practische consequenties. Vooraan staande kenners van het communisme in binnen- en buitenland zowel r.k. als protestants zijn bereid gevonden de les sen te schrijven. De redactie van deze cursus, die dus het gevolg is van een protestants- rooms katholiek initiatief, bestaat uit pater drs. A. G. Dekker, mevrouw dr. A. M. van der Eng-Liedmeier. dr. A. Th. van Leeuwen, dr. J. M. van Veen (beiden van „Kerk en Wereld") en de directrice van het rooms-katho- lieke vormingscentrum de Horstink, me juffrouw M. H. C. Vendrik. Er is een raad van advies gevormd waarin zitting hebben prof. dr. W. Ban ning, prof. dr. B. Delfgauw, hoogleraar in de wijsbegeerte te Groningen, prof. dr. J. de Graaf, hoogleraar in de theo logische ethiek te Utrecht, prof. dr. G. Kuypers. hoogleraar in de politicologie te Amsterdam en prof. dr. R. Kwant, hoogleraar in de wijsbegeerte te Utrecht. Re tiwi 0VUrf Ire- 'het' examen H.B.S?-^*of H.B.s!- [N« B kunnen voltooien. Bis, Alvorens zij tot het volgen van de stu die worden toegelaten, worden de on derofficieren aan een onderzoek, o.m. D< medisch en psycho-technisch, onderwor- én, pen, waarna jaarlijks de meest geschik- idei te kandidaten worden uitgekozen. pne Subsidie 'D( De H.B.S.-opleiding heeft plaats in Breda, aan een avondschool en de stu- ;i.v. derende onderofficieren worden voor da er, duur van hun studie geplaatst bij de luchtmachtopleidings- en kaderschool. Lo Zij ontvangen de normale, aan hun rang 30- verbonden bezoldiging; van Rijkswege fan worden alle boeken en leerbenodigdhe- d< den verstrekt, terwijl ook het school- jur: geld door het Rijk wordt betaald. fpj Hol Gedurende de studie vallen de cursis ten niet meer onder de normale verlof- rj r geling. maar genieten zij paas-, pink- s er-, zomer- en kerstverlof, volgens re- lur* gelen, die door de commandant van de luchtmacht opleidingscentrale school in overleg met de directeur van de avond- ,t-a H.B.S. zullen worden opgesteld. Zij zijn pet voorts vrijgesteld van nagenoeg alle fa diensten. Li De onderofficieren, die het H.B.S.- lam diploma behalen en vervolgens na eenla.1.] opleiding aan de school voor reserve-of- st ficieren voor benoeming tot officier je 2 van speciale-diensten in aanmerking wor- n den gebracht, verplichten zich tot 6 jaren dienst als beroepsofficier, terwijl on- derofficieren, die de cursus niet beëin- digen zich verplichten tot het dienen als»1*' beroeps-onderofficier geduren een ter- K€ mijn die het dubbele is van de tijd die roge Huisdrukkerijen buiten schap (Van c sociaal-economische red.) luff* Ri De Sociaal Economische Raad heeft als i zich in zijn gisteren gehouden vergade- éugt ring in principe uitgesproken tegen op- neming van zgn. huisdrukkerijen in de t werkingssfeer van de te stichten be- f R.: bedrijfschappen voor het boek- en diep- drukbedrijf e drijf. Organisatiecommissie van de 1 S.E.R., die zich momenteel met voorstel- stra* len tot instelling van deze bedrijfschap- tot pen bezighoudt, had de raad om twee 1 tol principe-uitspraken gevraagd alvorens van tot een advies te willen komen. Het i# eerste probleem betrof de werkingssfeer i„ns. en met name de vraag, of een huisdruk- kerij al of niet onder een bedrijfschap .grafisch bedrijf" zou moeten vallen. ,hee De raad zei „nee" met 23 tegen 12 stem- en voorzover het gaat om huisdruk- dag kerijen, die louter ten dienste van het yrijc eigen bedrijf werken en geen drukwerk van „tegen betaling in het maatschappelij ke verkeer brengen". Een ander punt betrof het financiële toezicht. Men wil daarvoor een commis- die door de betrokken organisaties drijfsorganisatie. omdat het financiële toezicht „normaliter" berust bij de S.E.R. De raad had tegen een eigen commissie echter geen bezwaar. Toen ik naar de foto op de piano keek, dacht ik: Begrijpen doe ik er niets van, maar één ding is zeker: ik had het nooit uitgehouden bij zo'n man. zou stellig de benen hebben genomen. Tante Francien scheen iets van mijn gedachten te raden, want ze zei: „Je mag niet zo minach tend naar die foto kijken en bovendien mag je ook niet vergeten, dat .ik van hem hield". Ze knikte toe alsof ze nogeens nadrukkelijk vast wilde stellen hoe waar het wel was wat ze zei. ,£al ik wat voor je spelen?' Zonder mijn antwoord af te wachten liep ze op de piano toe en begon te spelen Tante Francien, wat bewonderde ik haar, ook zo als ze daar kaarsrecht en geconcentreerd zat te spelen. Het waren hèel wonderlijke fantasieën, die ze zelf aan elkaar reeg, soms leek het Mozart, dan was het ineens Chopin of Bach, maar altijd licht blij. Af en toe schudde ze spijtig, haar hoofd, dan konden haar lichtreumatische vingers het loopje niet meer maken zoals zij dat wilde. Tante Francien is zolang ik me kan herinneren ■n begrip voor me geweest, een vast punt, een soort monument, hoewel ik haar niet begrepen had. „Fransje-amore' had oom haar altijd ae- noemd. Dat zei nu niemand meer tegen haar, want oom Chris was dood. Drie weken geleden hadden we hem begraven. Zijn fransjc-amoere had met rechte rug achter de kist gelopen, een grote zonnebril had de hele dag haar ogen be dekt. Niemand hoefde haar tranen te zien, nie mand haar verdriet: Oom had niet gewild, dat ze in het zwart zou gaan. ,J)at hoort niet bij je, Fransje-amore, je bent nog te mooi voor zo'n sombere kleur". En zo had ze, als een kleine mondaine verschijning, haar man begraven. Wie wist dat ze al 70 was? Te zien was het niet. Ik keek weer naar de foto. Wat was ik, als kind, bang voor deze man geweest, voor zijn bru- en te geschreeuw en zijn kwaje kop. Als hij onzeker schommelend liep, bracht ik dat niet met drank in verband. „Oom is een beetje ziek', zei tante, als hij dronken was. Dan sloeg hij vloekend met deuren, belde een taxi en kwam pas uren later thuis, rood en rumoerig. Toen was dat ongeluk gebeurd, waardoor hij half invalide werd. Hij be woog zich niet meer door het huis als een razende tiran, maar als een sentimentele dwaas. Wat had ik hem toen geminacht. „Kom, Fransje-amore, speel eens wat voor me". En tante speeldehaar eigen melodieën, terwijl zijn bevende hand een cognacglas vasthield. Dan duurde het niet lang of er kwamen tranen in zijn steeds fletser wor dende ogen, dronkemanstranen. Plotseling hield tante op met spelen. ,Je oom is dood, lieve kind, maar je mag hem niet blij ven minachten. Je mag niet met zulke harde ogen naar zijn foto kijken, dat kan ik niet ver dragen, hoor je. Want, nogmaals: ik hield van hem". Hoe is het mogelijk, dacht ik, dat ze hield van deze slappeling, van deze drankzuchtige, nare man. Hij heeft met zijn nukken en zijn bot ego isme haar leven vergriept en vergald. Hij heeft haar vernederd, jaren achter elkaar; ja ja, Fransje-amore, maar ondertussen. Nu is hij dood. eindelijk is hij dan dood en wat zegt tante? Ik hield van hem en ik verdraag niet dat je hem minacht. Hardop zei ik: „Tante Francien, u bent een engel". „En jij bent een dom wezen. Wat weet jij van een leven als het mijne was? Wat weet je van mijn rebellie en verdriet? Wat weet jij van men sen als oom Chris? Zijn doos is geen opluchting voor me, wel een gemis. Probeer zijn defect te vergeten, Vergeet het, om mij, wil je!' Ze draaide zich weer om op de pianokruk en speelde verder. Terwijl ik naar haar keek en luis terde. bewonderde ik haar meer dan ooit. En ik dacht: God. geef alle Francienen op de wereld iets van haar kracht, maar geef ze vooral liefde, waar mee ze vol kunnen houden. MINK VAN RIJSDIJK

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2