MARTIN BUBER u VAN 'T LINDENHOUT: ^LEVEN^ daagde de christelijke kerk uit Colporteur werd vader der wezen Di DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 29 JUNI 1963 Antwoord gevraagd Woensdag a. 3 juli, ont vangt de bekende Joodse denker. Martin Buber in Amsterdam uit handen van prins Bernhard de Erasmus-prijs. Buber is een van de grote godsdienstfilosofen van ome tijd en is wel met een man als Franz Rosenzweig degene ge- het Joodse denken heeft opge roepen. Hij is een man die een seer eigen weg gegaan is. Wij hadden kunnen volstaan met een uitgebreide levensbe schrijving; wij hadden hem kun nen benaderen als filosoof, als Jood of op nog vele andere wijzen. Maar Buber is meer dan een Joods denker. Hij heeft zich zijn leven lang niet slechts ge richt tot zijn eigen volk, maar ook tot de christelijke kerk. Bu ber heeft als bet ware de chris telijke kerk uitgedaagd ernst te maken met de bijbelse boodschap van het geloof. Buber is van zijn kant in zijn boeken een gesprek begonnen met ons, een gesprek dat van onze kant echter nog maar nauwelijks op gang is ge- Nu Buber de komende week een ogenbik staat voor bet voet licht van de publieke belang stelling willen wij juist hem zien als de man van deze uitdaging. We hebben de bekende Rotter damse hervormde predikant, dr. F. de Graaff bereid gevonden om een analyse te geven van wat Buber do kerk te zeggen heeft. In zijn artikel wil dr. De Graaff luisteren, begrijpen en zelfs on derwezen worden waar hij bij belse accenten hoort. Dit artikel wil geen antwoord zijn op al de vragen van Buber. Dat antwoord zal de kerk moe ten geven, maar om ter zake te kunnen antwoorden zal zij toch eerst terdege moeten luisteren. Groot denker wordt deze week gehu digd jYU AAN DE GROTE profetische mens Martin Buber de Erasmusprijs uitgereikt zal worden, is er voor oiis een aanleiding te luisteren en zo mogelijk te antwoorden op wat deze mens ons christenen heeft gezegd. Wij mogen zijn spreken tot ons niet als vanzelfsprekend beschouwen. Het grootste deel van de Christelijke wereld heeft het uitverko ren Volk, waarvan Buber een groot zoon is, twee duizend jaar veracht en vervolgd. Toch is Buber het gesprek met ons weer begonnen, niet om een apologie van het jodendom te geven of om ons te bestrijden, maar zijn enige bedoeling is om in dit gesprek zowel joden als christenen weer dichter bij de Heilige Schrift te brengen, nog liever om joden en christenen gehoorzaam te doen luisteren naar de stem van de levende God. als het zelf van God opvat, dat hij zelfs in diepste ..mystieke" ver zinking uiteindelijk zijn zelf te genover het Goddelijke zelf kent en zich zo tot Hem verhoudt. ,Emuna' Hoe Buber geluisterd heeft naar Gods stem is voor ons allen be schamend. Dit blijkt uit zijn ver taling van het Oude Testament. Niemand, die ter zake kundig is. kan ontkennen, dat er tot nog toe 'n vertaling van de Heilige Schrift heeft bestaan, die maar in de verste verte deze vertaling in zijn onmiddellijke weergave van de oorspronkelijke tekst benadert. De meeste vertalingen zijn bij Bubers vertalingen vergeleken niet meer dan parafrases van de Heilige Schrift. Eerlijkheidshalve moet ik hier aan toevoegen, dat onze Statenvertaling .ver boven deze parafrases uitsteekt. Met zijn vertaling, in gemeen schap met zijn vriend Franz Ro senzweig samengesteld, heeft Ru ber zowel joden als christenen een grote dienst bewezen, een dienst waarvan helaas nog maar weinigen gebruik maken. Wanneer wij het gesprek met Buber mogen voeren, moeten wij ons houden aan de regels van het gesprek, dat wil zeggen dat wij de dialoog niet onmiddellijk verande ren in een monoloog in deze trant: Als iemand niet zegt wat wij zeg gen, heeft hij het mis. Gnosis Wat is de tweede poging van Buber om joden en christenen dichter bij de schrift te brengen? Buber wil het grote gevaar, dat snyagoge en kerk eeuwen bedreigt niet alleen signaleren, maar ook bestrijden. Dit grote gevaar is de gnosis. De gnostiek is de grote vijand van het geloof. Het is be kend, dat de oud-christelijke kerk een strijd op leven en dood met de gnostiek heeft moeten voeren. De gnostiek keerde zich tegen het Oude Testament. Zij meende zich te kunnen beroepen op bepaalde delen van het Nieuwe Testament, vooral op grote stukken van de brieven van Paulus. Wat is gnosis? Buber zegt hier van: Gnosis betekent een „weten de" verhouding tot het goddelijke. De gnosticus staat in de onwan kelbare zekerheid, dat het godde lijke in het zelf van de mens ge kend kan worden. Daarom be staat er voor de gnosticus prin cipieel niets, dat voor hem onken baar is. noch de ..diepten gods", noch „de zeven hemelen", noch de natuur. Het zelf staat uiteindelijk geen enkel hoger recht tegenover, want het zelf is God. De gnostieke verlossing komt uit het vrijwor- den van de wereldziel in het men selijke zelf. De gnostiek heeft ook haar „liefde". De liefde is daar, waar zij het al in het weten wil ver lossen. Tegenover de gnosis staat het geloof. Het is de onbeperkte dienst in het gewone sterfelijke le ven aan de God, die steeds te genover ons en steeds weer te genover ons zich openbaart. De onherroepelijke voorwaarde van het geloof is, dat de gelovige nooit en nergens zijn eigen zelf, Wat betekent nu het Bijbelse woord „emuna", wat meestal met „geloof" vertaald wordt, vol gens Buber? In de eerste plaats betekent geloven een standhouden Geloof bergt een actief en passief element: het is tegelijk „trouw" en „vertrouwen". Het vertrouwen is eigenlijk een houding van de ziel. Het is de innerlijke trouw. De trouw is daarom het naar bui ten getreden vertrouwen. In de trouw is de innerlijke zlelehou- ding van het vertrouwen tot le venshouding geworden. Trouw en vertrouwen bestaan alleen in de reële betrekkings ruimte tussen twee wezens Slechts in de volle betrekkings werkelijkheid tussen God en mens. het Verbond, kan men zowel trouw als vertrouwend zijn. Als het geloof niet alleen ver trouwen, maar ook trouw betekent, moet deze trouw in de betrek kingsruimte tussen God en mens gestalte aannemen. Dit voert ons tot een bespreking van Bubers vertaling van het bijbelse woord, dat gewoonlijk met „gerechtig heid" wordt weergegeven. Het Hebreeuwse woord „zedek". ge woonlijk vertaald -met rechtvaar dig, wil eigenlijk uitdrukken, dat naar het oordeel Gods er overeen stemming bij de mens is tussen zijn innerlijk vertrouwen en zijn naar buiten tredende trouw. Daar om vertaalt Buber het woord „ze- daka", niet met gerechtigheid, maar met „Bewahrung", dat wil zeggen het waarmaken van het innerlijk vertrouwen, als trouw in het dagelijks leven. Het is de overeenstemming van het in de ziel bedoelde met het in het uiterlijke leven gedane. Wat uit eindelijk door God als „Bewah- rung" beoordeeld wordt, kan niet de enkeling of de gemeenschap, waarin hij leeft uitmaken, maar alleen God zelf. (Van hieruit kan Mattheus 25 3440 verstaan wor den). Pistis Een van God's dwazen Martin Buber heeft de chris telijke kerk iets te zeggen, en ze ker waar het gaat om wat ge loven eigenlijk is. Maar wat hij zei is voor de kerk niet nieuw. Juist dezer dagen vonden wij dezelfde kerngedachte in een citaat uit de vorige eeuw: „Wie Christus volgt, en men kan Hem niet volgen, zonder eerst tot Hem te zijn gebracht, die heeft deel aan het waarachtige licht en ondervindt hiervan de heerlijke vruchten in zijn ziel." De woorden zijn afkomstig van Johannes van 't Lindenhout. een eenvoudige boerenzoon die in de moeilijke dagen van afscheiding en Reveil als colporteur de dor pen en steden afreisde om bijbels, tractaten en andere geestelijke lectuur te verkopen en zo het evangelie te verbreiden. Hij deed het op eigen houtje. Slechts een paar jaar van zijn leven werkte hij als bezoldigd evangelist. De WEESHUIS Precies honderd jaar gele den slaagde hij er in een groot verwaarloosd huis te huren en van ratten en ander ongedierte te reinigen. Precies honderd jaar geleden nam hij de eerste twee wezen in huis. Met kerstmis had hij er reeds dertien. Zo legde hij de basis voor wat nu bekend staat als de wezeninrichtingen van Neerbosch. Het is allemaal niet gemak kelijk gegaan. Het was een ge- loofswerk, maar het geloof werd nog al eens beproefd. Maar misschien juist daarom heeft het ook bergen verzet. Er zijn ontroerende ogenblikken ge weest: ,J2ens in dat eerste jaar, 1863, moest Van 't Linden- hout dertien gulden meer beta len dan hij in kas had. Nog twee uren en het geld moest er zijn. De gewone tijd voor de post was al voorbij. Van 't Lin denhout blijft hopen en wachten. Dan wordt er gebeld. Later dan gewoonlijk komt de postbo de met een aangetekende brief.... met drie banknoten van tien gulden." Dit is een van de verhalen die ds. H. Kluin vertelt in de jubi leumuitgave van Neerbosch: „Dwaasheid, die wijsheid be schaamde." Heel beknopt vinden daarin een biografie woord trouw bleef aan het werk zette in een eigen drukkerij en uitgeverij. De uitgave, die prachtig is uit gevoerd, met schitterende platen is echter meer dan alleen maar een lust voor het oog. Hij brengt nog weer eens opnieuw in her innering wat een grote God door kleine mensen die mens en menselijk bleven, ook wat hun fouten betreft kan doen. Spreekt Buber misschien alleen de den kende christenen aan, ds. Kluin spreekt de christenen aan die hun geloof willen uitgedrukt zien in daden. Dwaasheid, die wijsheid beschaamde. door ds. H. Kluin, verschenen bij het honderdjarig bestaan van de Van 't Lindenhoutstichtingen „Neerbosch". Uitgave Neer- basch' drukkerij en uitgeve rij te Neerbosch. Buber beweert nu, dat grote delen van het Nieuwe Testament spreken van hetzelfde geloof als het Oude Testament bijvoorbeeld in alle woorden, die van Jezus zelf zijn. Buber zegt echter, dat bijvoorbeeld bij Johannes, Paulus en de Hebreeënbrief van een an der geloof sprake is, n.l. niet de Griekse „pistis". Dit geloof is niet meer in de eerste plaats een betrekking tus sen twee wezens, maar het is een geloof in een uitspraak, een bood schap, een bericht, nl. dat Jezus de Messias is. dat Hij de Zoon van God is, dat Hij opgestaan is uit de doden. Wie dit gelooft wordt voor het goddelijk gericht „recht vaardig verklaard". Om Bubers onderscheiding van het oorspron kelijke Oud-Testamentische ge loot. de persoonlijke geloofs be trekking en het „dat" geloof te verstaan, moet ik verwijzen naar een van de belangrijkste werken van hem n.l. „Ich und Du". Dr. Buber zegt: „De wereld is voor de mens tweevoudig naar zijn tweevoudige houding. Die tweevoudige levenshouding komt uit in twee paar grond woorden, die hij spreekt n.l. I k- Gij en 1 k-h et. In het eerste paar Ik-Gij heeft een ontmoe ting plaats. Er is een betrek king tussen twee wezens. Het tweede paar Ik-het sticht geen betrekking. Een „het" is een ding. Een ding ontmoet ik niet, maar kan ik alleen er var e tl". Buber heeft onder andere in zijn werk „Gottesfinsternis" laten zien. dat het Nihilisme dat Nietz sche heeft aangeduid in zijn woord „Gott ist tot", wat onze gehele moderne samenleving hoe langer hoe meer doortrekt. in diepste wezen niets anders is dan een afwezigheid van de ontmoe ting. De moderne mens ontmoet God niet meer en daarom ont- stuk ervaring. God i niet meer dan een psychische func tie. Volgens de Neo-Gnosticus Jung bestaat God nog slechts als psy chisch verschijnsel. Buber heeft deze moderne gnostiek aan de kaak gesteld. Hij zegt zelfs dat Jung veel gevaar lijker is voor het geloof dan Nietz sche. Nietzsche mist de ontmoe ting met God. Jung mist echter geenszins. Een God, die psychi sche functie is, kan men immers niet ontmoeten. God is hier uit eindelijk het zelf. De moderne mens, die God niet meer ontmoet, ontmoet evenmin de medemens. De medemens wordt tot een „geval" tot iets waar je plezier of nut van hebt of is oorzaak van onaangename gevoelens. Kortom de medemens wordt tot ervaringsobject ge- „Dat-geloof" Wat heeft dit alles te maken met Bubers kritiek op het „dat- geloof'? Een uitspraak, een leer stelling is geen persoon. Het is geen „Gij" maar een „het". Wie gelooft, dat God is, gelooft nog niet in de diepste zin van de bijbelse „emuna". Buber wijst er echter op dat een „dat-geloof" wanneer het niet bij het „dat" van de uit spraak blijft staan kan leiden tot het geloof, dat „vertrouwen" en Dit sluit aan bij vele uitspra- n het Nieuwe Testament het geloof ,,in" Jezus. Dit richting „in" duidt meestal aan. Het is eigenlijk geloven „tot Jezus", d.w.z. het is uiteindelijk „trouw en vertrouwen" aan en in de Vader. De richting van de ze trouw en dit vertrouwen wordt door Jezus bepaald. Hij is de toe gang tot de Vader. Als Hij de aeur is mogen we niet bij die deur blijven staan, maar moeten wij binnen gaan. Jit het bovenstaande moge dui- MARTIN BUBER ste punten in het gesprek met Buber. Wat zegt hij van Jezus van Nazareth? Buber noemt Je zus zijn grote broeder. „Mijtl eigen broederlijke duidelijk wor dende verhouding tot hem is steeds sterker en reiner gewor den en ik zie hem heden met sterkere en reinere blik dan ooit!" Buber meent Jezus van binnen uit, als jood naar het vlees, be ter te kennen dan de christen heid. Paulus' woord: „En in dien wij ook Christus naar het vlees gekend hebben, nochtans kennen wij (Hem) nu niet meer (naar het vlees) 2 Kor. 5-16, acht Buber een gevaarlijke moge lijkheid voor een misverstaan Immers gaat het juist in de eer ste plaats om het „in het vlees" zijn van Jezus. Als ik Buber goed versta meen ik dat hij in zijn spreken ons wil waarschuwen voor het docetisme en de gno sis. die vanaf het eerste ontstaan van de christelijke kerk hebben willen ontkennen, dat Jezus in het „vlees" is gekomen. Het was de verborgen heidense trek, die wil de ontkennen, dat Jezus, waar achtig als joodse mens vlees is geworden. Reeds in de eerste brief van Johannes blijkt deze drei ging van het docetisme. Daarom noemt Johannes als criterium van de onderscheiding der gees ten: „Alle geest, die belijdt dat Jezus Christus in het vlees ge komen is, die is uit God. In het vlees heeft Jezus immers de ver lossing bewerkt. Ik meen vanuit deze bedrei ging Bubers spreken over Jezus te verstaan. Buber herkent in Jezus degene in wie de lijdende Knecht des Heren gestalte heeft aangenomen. De christenheid heeft echter volgens Buber Je zus geïsoleerd. Die lijdende Knecht is niet alleen in het vlees in de 33 jaar. maar in de recht vaardiging door de eeuwen heen. Hij lijdt tot aan de voleinding der wereld, d.i. tot aan de vol strekte verlossing. De christelijke kerk heeft twee dingen gedaan, die beide Hem uit het vlees verdrijven. zelf gezegd heeft: „Wat ge dezen hebt gedaan hebt ge mij gedaan". 2e. heeft de kerk ontkend dat zijn „doodsstrijd" om met Pas cal te spreken doorgaat tot aan het einde der wereld. Daarom heeft niet het jodendom het oog gericht op een triomferende Mes sias, maar juist de christenheid. De christenheid sprak van ver lossing, terwijl de wereld nog on- verlost was. Deze proclamatie van verlossing voor de tijd is schenden van het Messiaanse ge heim. Jezus heeft zelf zijn disci pelen tegen gehouden om het Messiaans geheim voor de tijd te schenden. Verlossing Het is voor de jood niet voldoen de om te. weten dat God in het uiterste gevaar en catastrofe bij ons i6. Het is voor de jood niet genoeg om te weten dat zijn zon den vergeven zijn, het gaat om het koningschap van God over alles. Het gaat om de verlossing der schepping. De jood hoort het zuchten van de creatuur. De christen heeft dit zuchten eigen lijk steeds trachten te over stemmen, door van verlossing te spreken voor de tijd1. Vandaar dat de christen zich moet troos ten, terwijl de jood gehoorzaam was aan Jezus' woord „Zalig die treuren". De jood weigerde als moeder Rachel om zich te laten troosten voor de tijd. Van hieruit kan ook de crisis van onze tijd doorzien worden. Wat is er eigenlijk gebeurd? Waarom staat de kerk in de cri sis en daarmee de wereld? Vol gens Buber is een groot deel der christenheid plotseling gaan zien dat de wereld verre van verlost is. Dit speuren van de ontzetting der wereld deed de twijfel aan de goddelijke voorzienigheid ont staan. Nietzsche is zo de zoon van de christelijke kerk, die plotse ling gaat zien dat ondanks alle troost van zondevergeving de we reld niet verlost is. De blijde boodschap is deze: „God is al bezig met het verlos sen van de wereld. Zijn lijdende Knecht heeft ons niet verlaten. Hij is met ons tot aan de volein- worden: Wat zegt het N.T. zei en wat is erover heen getrokken Tenslotte gaat het erom: V' heeft Jezus zelf gezegd. Het mogelijk dat allerlei dingen, dil Buber in het N.T. voor gnostiscl aanziet, vanuit de concrete hlsto rische situatie verklaard kunnei worden. (fLÏI Messiaans geheim De apostelen immers moesteif**f' 1 zich in een wereld, waarin he*rouw grondwoord Ik-Het steeds goldgarledi verstaanbaar maken. Het volgen*e t<>, een gesprek meC Buber zeker aan de orde komen."" de punt moet a Hebben Jezus zelf of zijn discifén pelen het Messiaans geheim ge schonden of heeft God zelf dooi M Jezus uit de doden op te wek-ln ken het begin van de verlossing* oc getoond? De evangelieën bewerenderne stellig, dat God dit heeft gedaan.yerze Dat neemt echter nog niet we g,lo dat de christelijke kerk veel meer oog voor de opstanding*" heeft gehad, dan voor de weder-tiers. komst met de volledige openbabektj) ring van Gods koningschap. Het ii,aang tekenend voor deze christelijk* er F eenzijdigheid, dat de opstanding»-ra, dag, die nog maar de eerste dag van de „herscheppingsweek was, vervanging werd van de Sabbath. Hoewel als bemoediging °ei voor het geloof de nieuwe Schep ping in de opstanding 40 dagen Tef getoond is, wordt deze openbaar making van het Messiaanse ge- ry. heim weer teruggetrokken in de hemelvaart, d.i. ten hemel op- name. Dat wil zeggen: het ds nog Wf niet gereed. Het verlossingswerk gaat door. De waag spitst zich de d verbonden is verwerft door Gods genade de verlossing in het gewo ne leven". Het moge duidelijk zijn dat in dit korte bestek van een artikel niet zonder meer een antwoord aan Buber gegeven kan worden. Er zijn mensen die menen dat men bij voorbaat geen gesprek moet houden. Men zegt dan: Bu ber beweert iets anders dan wat wij in de bijbel (menen te) lezen. Hij moet dus afgewezen worden. Zelf meen ik dat wij werkelijk mogen spreken. De dingen waar op Buber gewezen heeft raken de diepten van het woord Gods. Het zou mogelijk kunnen zijn, dat Bu ber dingen in het Nieuwe Testa ment bespeurt die niet in dit N.T. zelf liggen, maar die er door de christelijke traditie opgelegd zijn. Om dit te kunnen beoordelen is een uitgebreid exegetisch onder zoek nodig. Uitgemaakt moet als de „emuna". „dat geloof" wetend. Het is gnostisch. Een der gelijk geloof kan aanleiding zijn tot een beleven van God en me demens buiten de ontmoeting in de ervaring. Waar dit geschiedt dreigt het nihilisme. Het gaat er niet om over God te kunnen spreken maar met God. Jezus le. De schrijver gaf dit boekje als ondertitel mee: „Gedachten over het betekenisvolle woordje „Als". Het bevat een elftal korte me ditaties, elk met een bepaald Bijbelwoord als uitgangspunt en geschreven met een inspireren de levenswijsheid. Een fijn boekje, dat zijn weg wel zal vinden, misschien onder meer als Belijdenisgeschenk. dit gesprek: Hoe is de Messias in die niet verloste reld aanwezig? Hoe werkt God kom« door Hem de volstrekte verlos- han(j sing? burei De Kerk zegt: Hij is bij de zij- vanci nen in de wereld met Zijn Geest, Jam, De waag is: op welke wijze? ge a Buber kent vanuit het Chassidis- ym me de bijbelse onderscheiding jang „Zaddik" rechtvaardige en ,,chas- sid" wat de Statenvertaling met luc^ „gunstgenoot" vertaalt. Hier ligt een ontzaggelijk probleem. Het is blijkbaar zo, dat er mensen zijn, in wie de gemeenschap met „1 de lijdende Knecht des Heren tete voornamelijk blijkt en er zijn het mensen m wie de verlossing meer tme blijkt. Paulus wijst ons dit ge- den heim in 1 Kor. 4: 12: zo dan in 1 de dood werkt wel in ons, maar zitb het leven in olieden. In Paulus wat werkt de dood van de Messias. Hij dé is de „zaddik" en in de gemeen- bij te het leven van de Messias. Zij die zijn de „chassidim". Ik ben mij bewust, hier din gen ter sprake gebracht te heb ben, die uitersten zijn. Het is gevaarlijk om dit in het open baar te doen. Wij leven in een tijd, waarin ieder het recht meent te hebben, alles te kun nen beoordelen. Wie over de diepste dingen in het openbaar! spreekt, loopt de kans om grote misverstanden op te wekken, bij degenen, die er niet „aan toe zijn". Dit gevaar moet men riskeren. De tijd is te ernstig om ons nog te kunnen permitteren in verband met de waarheid pe dagogisch te zijn. Het gaat er ook niet om dat wij onze me ning aan anderen opleggen. Als er een ding is, waartoe Buber ons oproept, dan is het tot een waarachtig gesprek. In een ge sprek kun je het met elkaar on eens zijn, hoewel je tegelijk moet weten, met wie je eigen lijk spreekt. Voorbarige nivelle ring is hier ook miskenning van de naaste. In ieder gesprek dreigt, dat wij ons niet meer richten tot de naaste, maar slechts monologen houden, tot het caricaturale beeld, dat wij van de naaste gevormd hebben. Waarom? Omdat wij dikwijls vrezen voor de waarachtige ont moeting. Het bovenstaande is een poging tot ontmoeting met de grote pro fetische mens Martin Buber, een ontmoeting die niets nlvelierends in zich wilde hebben. Ik heb daarom meer naar deze mens kunnen luisteren dan tot hem kunnen spreken. De Duitse kwestie en „de andere wind achter het ijzeren gordijn" De moeilijkheden van Chroesjtsjef TTET belangrijkste en meest Tl spectaculaire deel van de reis van president Kennedy was achter de rug, toen hij zich woensdagavond (na een ware triomftocht door Duitsland) van Berlijn naar Ierland het land van zijn voorouder» begaf. Berlijn waa het hoogtepunt in het bezoek van de president. Dat was te voorzien. Maar ook zijn reis door de Bondsrepubliek Dit neemt echter niet weg, dat iedereen het verschil moet zijn opgevallen in de wijze, waarop Kennedy deze week en De Gaul le nog niet zo lang geleden, werd begroet. De nieuwe graadmeter krijgen we pas. als de Franse president binnenkort opnieuw een bezoek aan de Bondsrepu bliek brengt. Betrekkelijk Echter zou het niet juist zijn. teveel waarde toe te kennen aan de reactie van de Duitse mas sa, omdat het enthousiasme van de afgelopen week nog geen ga rantie is voor een hartelijke in stemming met de denkbeelden wijzen van de opvattingen van generaal De Gaulle, waartegen Kennedy zich onomwonden heeft gekeerd in zijn redevoering te Frankfort. Deze toespraak had dan ook slechts betrekkelijke waarde. Zij was voornamelijk bedoeld voor de leden van de Bondsdag, die het grootste ge deelte van het gehoor van de president in de Paulskirche uit maakten. Vanzelfsprekend richt te Kennedy zich over hun hoof den ook tot Duitsers en Fran sen en andere Europeanen. Maar kennelijk was het toch de bedoeling van de Amerikaanse president, de Bondsdagleden te mobiliseren in zijn strijd tegen de nationalistische politiek van generaal De Gaulle. Andere wind Van ftoter belang was dan ook de redevoering, die Kenne dy heeft gehouden in de Vrije universiteit van West-BerlIJn. Daar verklaarde hij, dat er „andere winden waaien, zewel achter het ijzeren gordijn als in de rest van de wereld en dat de bevolking van Oost-Enropa zelfs na IS Jaar onderdrukking niet Immuun is voor verande ringen". Kennedy legde er na druk op. dat het nieuwe wester se Europa een steeds groetende aantrekkingskracht moet heb ben op de mensen uit het Oos ten. „Wanneer de mogelijkhe den van verzoening er komen, zullen wij duidelijk laten blij ken, dat wij niet vijandig staan tegenover enig mens of systeem, vooropgesteld, dat zij bun eigen bestemming kiezen, zonder tus senbeide te komen in de vrije keus van anderen". Realiteit De Amerikaanse president meent, dat de verschillen in le vensstandaard moeten worden opgeheven door het optrek ken. niet door het naar beneden halen. Duidelijke en doeltref fende overeenstemming moet worden bereikt om de bewape ningswedloop te kunnen stoppen. „Deze veranderingen zullen niet van de ene dag op de andere kunnen plaatsvinden. Maar ons pogen moet onverminderd voort blijven gaan in het belang van de mensheid. Het proces van verandering kan alleen worden versneld door een groeiende een heid van het Westen, we allen moeten werken. Op lange termijn genomen zal door de kracht van het Westen steeds meer de realiteit gelden, dat Duitsland één natie is en de Duitsers één volk, ondanks kunstmatige grenzen en prik keldraad. Waarheid Kennedy ziet de hereniging van Duitsland en de wederop bouw van Europa niet als een gemakkelijke taak. Hij verzeker de zijn gehoor, dat het morele en militaire schild, waarmee de vrijheid in Berlijn wordt gehand haafd, niet zal zakken of terzij de zal worden geschoven, zolang de aanwezigheid daarvan nodig is. Hij gelooft, dat de hereni ging op een bepaalde dag reali teit zal zijn. doch dat de waar heid verlangt, dat men de fei ten onder ogen ziet en dat men niet alleen moet denken in slag- Een vreedzame hereniging van Oost- en West-Duitstand zal niet vlug en gemakkelijk gaan. Maar zij is mogelijk en de gerechtig heid eist dan ook. dat men in het Westen het lot helpt verbe teren en de hoop laat voortbc- In het Oosten", aldus Kennedy. En daarmee bedpelde hij dus voornamelijk de bevolking van Oost-Dultsland, die sinds de op richting van de muur door Ber lijn in een grote gevangenis leeft. China De Amerikaanse president had met zijn opmerkingen over veranderingen achter net ijze ren gordijn echter ook het oog op de Sowjetunie en de andere Oosteuropese communistisch ge regeerde landen. De wijzigingen zijn er onmiskenbaar, al zijn er geen aanwijzingen, hoe dit de Russische houding tegenover het Westen zal beïnvloeden. De Rus sen hebben nog steeds geen po gingen gedaan in de richting van het oplossen van enig vraagstuk van de koude oorlog. Misschien is dat een gevolg van de moei lijkheden tussen communistisch China en de Sowjetunie, die Chroesjtsjef telkens weer in het Kremlin in een lastige positie lijken te brengen. Die moeilijk heden met China zullen waar schijnlijk niet worden opgelost op de „samenspreking". welke volgende week in Moskou zal plaatsvinden. En het leiderschap van Chroesjtsjef zal er wellicht niet versterkt uit tevoorschijn komen. Jonge garde Chroesjtsjef heeft echter nog meer aan zijn hoofd. Er zijn grote spanningen tussen de cul turele elementen in de partij de oudere leiders in het Krem lin niet weten, hoe zij dat moe ten aanpakken. Aanvankelijk liet de Russische premier zich laatdunkend uit over bepaalde produkten van de jonge genera tie, maar later bleek, dat hij toch niet zo zeker van zichzelf was. En op het ogenblik laat men in Moskou de zaak nog maar zoals zij was en wordt er waarschijnlijk achter de scher men gewerkt aan maatregelen om te zorgen, dat deze golf van vernieuwing in de juis te communistische banen wordt Hierbij is duidelijk geworden, dat Chroesjtsjef zich thans meer dan ooit gelegen Iaat liggen aan het oordeel van de leiders van de satellietstaten en in niet mindere mate aan dat van com munistische leiders in westerse landen, zoals dé Italiaan Pal- miro Togliatti. Oost-Europa Want Chroesjtsjef heeft ook te maken met nationalistische ten denties in de Oosteuropese lan den. Deze zijn waarschijnlijk mede een gevolg van het con flict tussen de Sowjetunie en China. Enerzijds maken de lei ders van landen als Roemenië en Oost-Duitsland gebruik van het feit, dat de Russische pre mier de teugels laat vieren om verzekerd te zijn van de steun van deze lieden in zijn gevechë aan het ideologische front, dat hem door de Chinezen is opge drongen. Aan de andere kant spiegelen zij zich aan het voorbeeld van Joegoslavië, waar het nationale commu nisme van Tito bijzonder aan trekkelijke kanten heeft. En ditzelfde Joegoslavië geniet vol ledige steun van de Sowjetunie, als het zich verzet tegen de aan vallen van communistisch Chi- na aanvallen, die overigens langs een omweg aan het adres van Chroesjtsjef zullen zijn ge richt. Daarom doen deze week niet voor niets de geruchten de ronde, dat de Rus onverwacht naar Roemenië was vertrokken. En ook zUn reis naar Oost-Bcrlijn is niet alleen maar een reactie op het bezoek van Kennedy. Kernstop En dan rijn er nog de econo mische facetten, die aan deze nationalistische tendenties ver bonden zijn. de mislukking van de landbouwprogramma's in de Sowjetunie en de meeste satel lietstaten en de groeiende be hoefte aan intellectuele vrij heid, die ook een gevolg is van de steeds ingewikkelder worden de aard van een moderne tech nologische gemeenschap. Een zusje dus van het culturele pro bleem. Zij dringen Chroesjtsjef aan de ene kant steeds verder in de richting van een vergelijk met de westelijke mogendheden zeker als men het dreigende ka rakter van het conflict met Chi na in ogenschouw neemt. Aan de andere kant echter geven al deze problemen zijn tegenstan ders nieuwe wapenen in handen om hem er van te weerhouden, zijn politiek van vreedzame coëxistentie in de praktijk uit te gaan voeren. Op het gesprek met de Chinezen volgt op hoog niveau in Moskou het overleg over het verbieden van proeven met kernwapens. Wellicht zal er dan gelegenheid zijn. de waren Russische bedoelingen t«

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 14