Schoon Karinthië OUDE KUNST z< Leer het land ook kennen door zijn verleden te „lezen" GOED KAMP Gasten niet geplukt BURCHTEN KASTELEN EN RUÏNES Echte beschaving Karnten. rijkste cultuurland van Oostenrijk Ni ZATERDAG 29 JUNI 1963 Gezegend met mild klimaat en paradijselijke natuur ZOEK DE RUST OP; DE ZON IS ER AL! Schönes Karaten! Dat zegt Karinthië's bevolking van haar wondermooie geboortestreek, een van de negen Bondslanden die samen Oostenrijk vormen. En wanneer u met deze of gene Karntner wat doorpraat over dat indrukwekkende en zo rijk gevarieerde natuurschoon, dan zal hij oprecht gemeend en glimlachend opmerken: ,,Met de schepping hebben we bij de goede God een streepje voor gehad". Het raakt de kern. Daarom wellicht roept overal jong en oud je toe: „Grüsz Gott". Gaande door het heerlijke land heeft dit „goe dendag" voor ons diepere zin gekregen, want Karinthië's ber gen en meren en dalen sporen ertoe aan, Gode een groet te zenden voor zulk een overwel digende schoonheid. Het is geen wonder dat de meeste bewoners van Karntner- land blijmoedig en zo gemoede lijk zijn. Ja, hun onbezorgdheid wordt begrijpelijk, immers, Ka- rinthië ongeveer zo groot als Zeeland, Brabant en Limburg sa men is een zonnig land met een mild klimaat, beschut achter de Hohe Tauern en de Gurktaler Alpen als noordgrens en de Kar- nische Alpen met de steile Kara- wanken in het zuiden. En zijn voornaamste bron van inkomsten, het vreemdelingenverkeer, flo reert als nimmer tevoren. Waarom zou de Karntner zich zorgen maken? De vele duizenden toeristen hier in de zomer, ginds met de wintersport en el ders in alle jaargetijden bren- plaatsen is het de toerisme de enige kurk waarop zij eco: misch drijven. Hier en daar dat wel griezelig, zoals bijv. Velden aan de Wörthersee: t dorp met een paar duizend inv ners, die gastvrijheid bieden ii ongeveer 450 hotels, pensions, zg. Gasthöfe en bungalows. Daar ■- vrijwel iedereen op de een of dere manier bij het vreemdelin genverkeer betrokken en, er fi nancieel van afhankelijk. De Karntner beseft zelf ook wel, dat er harde klappen zullen val len als de conjunctuur daalt. Uiterlijk zorgeloos schijnend, werken de meeste mensen voor twee. Menigeen is in dienstbetrek king, terwijl huisgenoten de gas ten verzorgen. De vrije uren wor den dan benut om een V.V.V.- handje te helpen. Mogelijk verlangt u intussen wat exacte gegevens over Ka- rinthië als reisland en vakantie oord. Kort en naar waarheid ge zegd: dit land is over de volle 9.534 vierkante kilometer mooi. liefelijk en indrukwekkend tege lijk. Karnten bezit een groter aantal bergmeren dan op de mees te atlassen is aangegeven. Lief hebbers van zwemmen en alle an dere watersporten kunnen het on derste uit de kan halen, als ze maar bedenken, dat het op rondom de grote meren in hoogseizoen flink druk is. Men in- het Karinthië, het land van zon f§ lach in Oostenrijk. Op dei S pagina heeft hij getracht af wijken van de traditionele rei Gewoon maar wandelen in het gebergte Een bewoner van de Lage Landen voelt het lijfelijk: de bergen oefenen op hem een haast magische aantrekkings kracht uit. Je wilt er op af. Pionier zijn en bedwinger van tassale natuurgeweld. Vergis u niet, het gebergte kan jerekenbaar zijn, grillig als i verwende vrouw, bruter dan overvaller. Zoals de dreigen de Karaw anken, die de grens met Joegoslavië vormen. Ze zijn ge liefd omdat ze Karnterland be schermen, ook tegen onaangena me weersinvloeden Waar wij in dit gebied maar kwamen, overal zeiden onze gastheren vol trots: ,,Kijk. daar liggen ónze Kara- wanken". Deze bergformaties zijn even nuttig als verraderlijk, dit laat ste door de dodelijk steile hel lingen en de diepte vijnen 'waar plotseling de druk g:em wil ontsnappen, eindigt zijn leven aan de Oostenrijkse kant van de Karawanken. Natuurlijk zijn er ook streken, waar men met minder gevaar bergtochten kan maken. Een lust oord is o.a. Mallmtz. in het Noord-westen, dat op 1200 m. bo- gelegen in Esrs: i landschap, gemak- Faak, Villach, Osslact Velden en Pörtschach ara thersce. In het seizoen tjokvol. Wie de stilte zoekt, zal zich de toerlsten- erwljderen. Bij rbeeld, waar ■gen plotseling heid, elektrische aansluiting, parkeerplaatsen, autobushalte, levensmiddelenwinkeltje en een restaurant. Het kamperen bui ten de officiële campings is ven de zeespiegel vanuit Hoek van Holland en Amsterdam bereik baar is per' trein die ook de auto vervoert. Hier zijn over gebaande wegge tjes niet alleen onvergetelijke wandelingen van een paar uur te maken, doch ook tochten van en kele dagen in de hoogste regionen van de Tauern met de Angkogel als het fameuze hoogtepunt, 3.250 m. Op ongeveer een dagmars van elkaar verwijderd bieden eenvoudige onderkomens gastvrij heid. JAUSE hartig of zoet Een cullinair genot dat we in Ne derland niet kennen, is de „Jause", waaraan men zich te goed kan doen tussen de middagmaaltijd en het Overal waar wij op onze trip door Karinthië omstreeks vier uur een oponthoud hadden, kregen we de „Jause" voorgeschoteld. Aangekon digd als een „liapje", bleek de hoe veelheid lekkernijen meer te zijn dan we konden „verwerken". In hel speciale „Jausenslation" Ronaclierfels, zo verrukkelijk gelegen boven het water van de ïFeiszensee. werd van iedere gast vernacht dat hfj in z'n eentje een grote schual vol van uiteenlopende vleeswaren en kaassoorten zou verschalken, waar mee in ons land een heel gezin de broodmaaltijd versiert. Het je-van-hel in de hartige sector is de met veel knoflook bereide, harde worst die uiterlijk op onze boerenuorst lijkt. Aan de Jause in het overrompelend gastvrije Hermagor bewaren we de meest komische herinnering. Hier kregen wij de zoete Jause te proe ven? bestaande uit roomgebak, koe ken met gelei en koffie plus veel room met als klap op de vuurpijl: dikke plakken onvervalste boer en- spek, gepekeld om voor twee dagen dorst te krijgen. Maar het was lekker. formere vooraf bij het Oostenrijks Verkeersbureau aan het Rokin in Amsterdam. Dit geldt uiteraard ook voor logeeradressen. Wees niet bang, een streek te kiezen waar niet iedereen heen- reist om te kunnen opscheppen dat hij er is geweest. De minder druk bezochte oorden doen in schoon heid en goede verzorging geens zins onder voor de grote trekpleis ters. Hermagor bijvoorbeeld is wondermooi en uniek door gran dioze vergezichten. De Pressegger- see in de buurt heeft een flinke plas water met een temperatuur die voor ons land warm is. Trou wens, het water van vrijwel alle meren is bijzonder aangenaam. Ruige schoonheid vindt men aan de Weissensee. Het berglandschap de mens is er overal door omringd brengt de vlakke Ne derlander in verrukking. togsstoel), Zollfeld (het Kor runum). St. Donat, Hochosterwitz (machtige burght op ruim 800 m.). Völkermarktersee, Klopeinersee. Ro- sental, Ferlach. Hollenburg, Krum- Veede'da/: Van Pörtschach naar Faakersee. Marla-Gail. Villach armwaterbad boven bronnen ge- iwd 30 gr. C.). Kanzelhóhe (met jelbaan naar 1500 m hoogte). Os- chersee. Landstcron (imponerende ie, gedeeltelijk gereconstru- •n. Spittal am Ploogst gelegen meer. 930 m.). Techendorf, Stein- feld. Sachenburg, Möllbrücke, Obervel- :ach, Mallnits op 1200 m - Het spreekt van zelf dat een vakantieverblijf in hotels een lie ve cent kost. Oostenrijk echter is in vergelijking met verschei dene andere Europese landen bil lijk tot goedkoop te noemen. Wij 'lebben gedurende onze korte reis door Karinthië, buiten de hotels waar wij logeerden, heel wat hotels, pensions en de am hun gemoedelijke sfeer geprezen „Gasthöfe" bezichtigd en ken nis kunnen nemen van hetgeen men er de gasten aan comfort en verzorging te bieden heeft, alsook wat de kosten daarvan zijn. soonskamer zonder bad varieert in de hotels tussen de dertig en honderd schilling in voorjaar en herfst (een schilling is circa veertien cent) en in het hoogsei zoen tussen veertig en honderd twintig schilling. Met bad of dou che en met volledig pension schom- nelt de hotelprijs tussen ongeveer 25 en 35 gulden per dag. Een Gasthof biedt een kamer zoor 9 tot 15 met drie maal tijden. Bij particulieren kost lo- Bij vluchtige verkenning lijkt Karinthië cultureel geen eigen gezicht te hebben. Invloeden van Italianen, Duitsers en zelfs Turken zal ook de oppervlakki ge waarnemer wel bemerken. Het land is trouwens door de eeuwen heen een veel-stromen- gebied geweest: Kelten, Romei nen, Goten, Franken, Byzantij nen, Longobardcn, Avaren Bajavaren (Beieren). Karin- In dorpjes buiten de drukke toeristenoorden is al nachtverblijf met ontbijt te krijgen voor vier gulden en volledig pension voor ne gen tot twaalf gulden. We hebben telfs idyllische huisjes bezocht, waar de hartelijke bewoners nog minder vragen van hun gasten die zij het gevoel geven, al jaren tot de familie te behoren. kregen wij een fantastisch beeld van alle landschappelijke variaties in gezegend Karinthië, zijn aan trekkelijke en zindelijke steden waarvan Klagenfurt met 70.000 in woners de grootste is zijn be vallige dorpjes en zijn hartelijke bevolking (500.000 zielen) te mid den waarvan wij graag langer hadden willen vertoeven. De Karntners met wie wij in contact zijn gekomen, ook zij die niet wisten dat wij behoorden tot een door het Landesfremdenver- kehrsamt uitgenodigde groep jour nalisten. hebben op ons de indruk gemaakt, joviale en onopgesmukt voorkomende mensen te zijn. Ner gens kragen wij het gevoel dat zij zo waren om ex, wat de pecunia aangaat, wijzer van te worden. In de gelegenheden waar men elkaar 's avonds ontmoet bij een kostelijk wijntje, was de sfeer ge moedelijk, democratisch en: be schaafd. Dat waren evenzeer de dienstertjes, pure natuurkinderen, nog voor geen grein aangetast door de zwoele deoadentieverechijnse- len, die elders, ook in ons land, steeds ••eer aan den dag treden. thië's rijkste schatten op het meinen oorspronkelijkheid en kracht in en waren er merendeels bui tenlanders werkzaam. Dit terug- Karinthië, bijna 400 jaar vroe ger dan ons land gekerstend en reeds in de tiende eeuw een souverijn hertogdom, bezit nog vele bolwerken uit heroïsche tij- In het Mölldal toren Groppen- stein uit de twaalfde eeuw. Spit tal a.d. Drau bezit met Pocia een van de belangrijkste renaissance- bouwwerken. Prachtig gelegen is het Iaat-gotische waterslot Dorn- bach in het Maltadal. Van de zelfde tijd is de machtige ruïne de Na eerst op de Kanzelhóhe te zijn „gekabeld" en te hebben ge noten van een grandioos uitzicht over de Ossiachersee en de stad van de warme baden, Vilach, loont het de moeite, de imposan te Landskron te bezoeken. Deze geweldige burcht met bastions en torens wordt thans gereconstru eerd. Er zijn vondsten te zien uit de Keltische tijd, uit de Ro meinse en de vroegchristelijke pe- Intcressant in de hoofdstad Kla genfurt is de voormalige hertoge- vallen na de hervorming, als ook het feit dat late Re naissance cn de Barok die o.a. in de Nederlanden tot de hoogste creativiteit voerden in geringe mate de eigen kun stenaars hebben geïnspireerd, houdt in dat wij de gaafste uitingen moeten zoeken aan en vooral in de sacrale en wereld se bouwwerken van vóór de Reformatie. Wij willen streeks gewijs en in telegramstijl enke le van de voornaamste ..vind plaatsen" van kunst signaleren. Mölldal: Heiligenblut: Karinthiër's fraaiste vleugelaltaar 1491. Overvellach: drieluik Jan v. Scorel 1520. Voorts: Grop- penstein, Stallhofen, Daniëlsberg. Möllbrücke. Draudal: Zwickenberg: fresco's 15e eeuw. Obergottesfeld: fresco's Thomas v. Villach 1430 en echt KSrtner vleugelaltaar. Voorts oude kunst in: ötting, Irschen, Stein, Berg, Gerlamoos, St. Peter im Holz, Spittal en St. Wolfgang. Lieserdal, Millstattersee: Gmünd: gotisch kruisingstafereel. Malta: schilderingen uit 14e16e eeuw. Millstatt: kloosterkerk belangrijkste romaanse monument met kunst uit acht eeuwen. Villach: erfstukken van Romeinen, kunstwerken in verscheide ne kerken. Maria-Gail: fresco's 13e eeuw, vleugelaltaar met snij werk 16e eeuw. Thörl: fresco's hoofdwerken van Thomas v. Villach. Interessant: Nikolsdorf en Ossiach. Rond Wörthersee: Maria-Wörth: Winterkerk romaanse en gotische kunst. Klagenfurt: Landhaus, Diözesanmuseum en Lan- desmuseum. Vitring: kerk, glasschilderingen circa 1400. Rond St. Veit: Maria-Saal: kerkschatten uit verscheidene eeu wen en beroemd Romeins reliëf. St. Veit: resten hertogsburcht, interessante bouwwerken, o.a. kerk 12e eeuw, raadhuis 18e Görtschitzdal: Straszburg, middeleeuws. Gurkdal: Lieding: kerk, glasschildering circa 1340. Gurk: bis schopsstad, beroemde Domkerk met crypte, oude fresco's, rijke altaarversieringen, glasschilderingen. Friesach: kunst in slot Pe- tersberg en in verscheidene kerken, o.a. romaanse fresco's. Rondom Vèlkermarkt: St. Georgen: kunstig snijwerk. In vele dorpjes vestingwerken tegen Turken en volkskunst in kerken. Lavantdal: cultuurhistorisch is hier St. Paul de belangrijkste plaats; erfstukken uit alle stijlperioden. lijke burcht, nog steeds in ge bruik als zetel van de landsrege ring. In 1735-'40 sierde Josef Fro- miller de grote en kleine wapen zaal met plafondschilderingen en met de kleurige blazoenen van 665 Kartner edellieden. De omgeving van St. Veit tot 1518 hoofdstad, en residentie van de hertogen is bezaaid met burchten. Van de ruines noemen we: Hardegg, Karlsberg, Nuszberg, Freiberg. Kraiger- schlosser en Taggenbrunn. Nog in tact zijn: Frauenstein, Weyer, Hungerbrunn, Köllnhof, Pfann- hof en Stadlhof. Een bezoek waard zijn voorts: Mansberg, Althofen, Strasburg, Friesach, Thüm (west van Wolfs berg) en Waldenstein, ten noor den daarvan. Van al deze en de vele niet ge noemde burchten maakte Hoch osterwitz de meeste indruk. On begrijpelijk is het, hoe primitief toegeruste arbeiders ongeveer 800 meter boven de zeespiegel een geheel vrijstaande. 175 meter ho ge. kalkrots hebben kunnen be dwingen en er zulk een machtig adelaarsnest hebben gebouwd. Men heeft er graag ademnood voor over om naar de burcht te klau teren via de opmerkelijke poort gebouwen met schiettorens. die, veertien in getal rondom de rots opgetrokken, eertijds de toegang hebben versperd. In de hoofdburcht zijn vele schatten uit de fel bewogen his torie van Hochosterwitz te zien, o.a. handschriften. gewaden, schietwerktuigen, adellijk huis raad, schilderijen, sieraden, vaan dels en complete afdelingen ge harnaste krijgers, opgesteld alsof zc elk ogenblik weet hun post achter de honderden kantelen zul len betrekken. Als u een beetje geluk hebt, kunt u een charmante ontmoeting heb ben met zijne doorluchtigheid Furst Georg Khevenhüller-Metsch. de zeventigjarige en nog zeer vi tale telg uit het geslacht dat Hoch osterwitz sedert 1570 onafgebro ken in bezit heeft. .illllllllllll' DE FOTO'S: gelicrl links: bij de oorsprong van een bergstroom in Mallnitz met de sneeuwtoppen van de Hohe Tauern op de achtergrond. Daaronderde W örthersee bij Pört schach. Onder de kaart: de mach tige burcht Hochosterwitz. gebouwd op een 175 meter hoge kalkrots, vrij staand in het gebergte. Midden- onder: „Der Lindwttrm", groot beeldhouwwerk (wcaraan in 1583 werd begonnen) van de draak die voorkomt op het wapenschild van de hoofdstad Klagenfurt. Rechts: de burcht Groppenslein in het Mölldal (boven) en de kerk van Millstatt die behoort tot een voormalig Benedik- tijner sticht, waarvan de kern. uit de elfde eeuw is, het belangrijkste Romaanse bouwsverk 'n Karinthië. Misschien behoort u tot dege nen die wat rijker uit het va kantieoord willen terugkeren dan alleen met een zonverbran de huid. Boeiend is het, de an dere mens te leren kennen en iets te ontdekken waaraan wij de draad der historie van zijn land kunnen volgen. Voor wat het laatste betreft, behoeven wij ons niet te beper ken tot de musea, al is daar. zoals in het Landesmuseum van Klagenfurt. veel interessants te zien. Ook buiten zijn nog talrijke merktekens te vinden. We willen er enkele van noemen. Op de plaats van St. Peter im «Holz in het Draudal heeft de Kel tische koningsstad Teurnia gele gen. Stadsmuren en mozaieken bewaren de herinnering. In Zollfeld, vlak langs de weg tussen Klagenfurt en St. Veit, zijn de resten van Virunum, de hoofd stad toen Karinthië als provin cie Noricum een deel van het Romeinse rijk was. Hier is ook in de openlucht de uit zware ste nen samengestelde Hertogstroon. Villach boogt nog op een Ro- meinsestraat. een smal verhard pad met duidelijk zichtbare uit hollingen van karresporen. Aan deze tijd herinnert mede het be roemde reliëf van een Romeinse postkoets in de Pfarrkirche van Maria-Saal. De Keltische oorsprong van de bevolking leeft o.a. voort in de hoofdtooi van de vrouwen in het Gaildal. Van de volksverhuizing en de invallen van de Turks-mon- goolse Avaren hebben de Oosten rijkers een nog steeds actueel probleem overgehouden: de na zaten van door Turken opgejaag de Slavische stammen, die als een minderheidsgroep in Oosten rijk willen blijven, hoewel zij door communistisch Joegoslavië met intimidaties e.d. onder druk worden gezet. Karinthië's geschiedenis als her togdom <9761335) en daarna on der de Habsburgers vindt voor een belangrijk deel illustratie in zijn kerken en in de burchten, waaromtrent elders op deze pa gina enkele tips zijn gegeven. Mogelijk zijn deze inlichtingen voor sommige lezers aanleiding, zelf verder te speuren om van een bezoek aan Karinthië naast de herinneringen aan rijk natuur schoon ook interessante indrukken van zijn cultuur en historie i

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 13