R.K. waarnemers naar „Geloof en kerkorde Reclassering groeit dank zij particulier initiatief Een woord voor vandaag Voorstel tot samenwerking! in evangelisatie Europarlement steunt Hoge Autoriteit ran, VRIJDAG 28 JUNI 1961 ANDERZIJDS VOORZICHTIG Ds. H. B. Meyboom, hervormd predikant wonend te Utrecht, constateert in „De Protestant ondanks toenaderingspogingen tussen de protestantse kerken en de R.K. Kerk „vrieskou". Hij con cludeert dit onder meer uit de verklaring die de Wereldbond van Hervormde Kerken onlangs heeft uitgegeven over het contact met andere kerken. Ds. Meyboom segt hierover: In de verklaring wordt onder meer gesteld: „om alle misver stand te vermijden moet gezegd het oog springende activiteiten vinden n.l. plaats zonder gebon- J ■-* - erleg met de ijl de worden, dat r 1 zich 2 een terugkeer in de schoot der R.K. Kerk. zoals het ook verkeerd is te menen, dat de R.K. Kerk zich nu op de weg van het protestantisme bevindt". Mij dunkt: een niet eens hervormde waarheid als een koe. Deze waarheid wordt dan wèl hervormd bevestigd vanuit de Heidelberger en vanuit de bijbel. In de hele verklaring tref ik geen woord ter aanmoediging om werke lijk als kerk. predikant en ge meentelid het gesprek aan te tyian met de R.K. Kerk en haar Hier constateert ds. Meyboom de „vrieskou". Ook in de ver klaring van het Heilig Officie getekend door kardinaal Ottaviani over samenwerking van rooms katholieken en protestanten bij het schrijven van theologische boeken, ziet ds. Meyboom het. Medewerking van r.k. schrijvers is alleen toegestaan, wanneer het louter gaat om wetenschappelijke werken; de ondertekening der-arti kelen vergezeld gaat van de ver melding r.k. of protestant: de uit geverij bij voorkeur a-katholiek, maar zeer serieus is! (het staat er echt); de r.k. censor ook de in houd der protestantse artikelen kent. Het prettige is. dat vele her vormden en r. katholieken zich ge woon niet aan zulke voorzichtig heidsvermaningen houden. Is voor zichtigheid eigenlijk een christelij ke deugd? Volgens de r.k. leer wel. De houding van vele protestanten ten opzichte van rooms katholieken schijnt de christelijkheid van de voorzichtigheid evenzeer te be amen. Ik ben daar echter nog niet zo zeker van. Toch word je wel eens tot voor zichtigheid gedrongen. Ik denk nu aan de moeilijkheden, die er voor de Franse hervormde kerk bestaan door de activiteiten van de monni ken van Taizé. Deze nogal in denheid église réformée; den en daden van Taizé steeds der reiken. Welnu: een paar jaar geleden heeft daar een driedaags gesprek plaats gehad tussen Fran se bisschoppen en predikanten over de noodzaak en methode van en de samenwerking in de evangelisa tie. Er is over deze samenkomst een tijd heen en weer gepraat zon der dat precies duidelijk werd óf en wèt daar was afgesproken. Ten slotte is de aap uit de mouw ge komen in de vorm van een serie stellingen, die ter ondertekening zijn voorgelegd aan de deelnemers. Het blijkt nu, aldus ds. Mey boom. dat vele protestantse deel nemers deze stellingen niet heb ben ondertekend. Ds. Meyboom nam er twee uit over: a. De vernieuwing der gemeen ten en de evangelisatie der wereld vereisen een gezamenlijk zielzor gelijk streven, waarin alle levende krachten van het christendom zijn samengetrokken, b. Het confessio nele proselytisme (d.w.z. dat de ènder wordt overgehaald om ónze belijdenis te aanvaarden - M.) be nadeelt dikwijls de vrede onder de christenen en schept wantrou wen onder hen. Onze gezamenlij ke gang naar de zichtbare een heid van alle christenen opdat de wereld gelove" èist de vrede onder In de hele verklaring wordt ver der het gemeenschappelijke naden ken. onderzoeken en optreden be nadrukt. Maar dan is voorzichtig heid toch geboden. Want daar zijn we op geen stukken na aan toe. Noch aan een gezamenlijke ziel zorg, noch aan een gezamenlijke evangelisatie. We mogen pas vre- de-onder-de-christenen tonen aan niet-christenen. wanneer we deze vrede innerlijk op een eerlijke ma nier hebben verworven. Anders ge zegd: niemand is gediend met een vrede roepen als er geen vrede is. Bij Taizé. maar niet alleen daar is er het gevaar van te zeer naar elkaar knipogen. Toch kan de voorzichtigheid van de Wereldbond noch die van Otta viani (mijn excuses, dat ze hier zo maar naast elkaar staan) verder helpen tegen het boven aangedui de gevaar van te snel en te vroeg samen willen doen. Voorzichtigheid is namelijk al leen maar goed, ^vanneer ze voort komt uit stelligheid, die hand in hand gaat met bewogenheid. De stelligheid miste ik bij Taizé het Heilig Officie. Kardinaal Léger zal spreken (Van oirfie kerkredactie) Was de Rooms Katholieke Kerk op de derde assemblee van de Wereldraad van Kerken als de ziende, luisterende, maar zwijgende kerk in de vorm van vijf waarnemers aanwezig, op de con ferentie van Faith and Order (Geloof en kerkorde) te Montreal zal ook de rooms-katholieke stem klinken. Een be kende rooms-katholieke theoloog uit de Verenigde Staten, Raymond E. Brown, zal een inleiding houden en kardinaal Léger zal samen met dr. W. A. Vis ser 't Hooft en nog twee protestantse kerkelijke leiders het woord voeren op een openbare samenkomst die georga niseerd wordt in het kader van deze conferentie. De Montreal conferentie wordt op 12 Juli a.s. geopend en zal tot 26 juli du- Advertentie) Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Tange-Alteveer (toez.): G, J. Voortman, te Dussen (N.B.); te Rotterdam-Delfshaven (geest. verz. pa tiënten ziekenhuis Dijkzigt): W. Oort- huys. te Beverwijk. Bedankt voor Kamerik: H. Zethof. te Kockengen: voor Wommels: Th. J. Rem mers, te Zijpe. GEREF. KERKEN Beroepen te Vriezenveen: G. van Ziel, te Oosthem; te Emmeloord (N.O.P.) (vac. J. C. Schouten): A. Nagelkerke, te Over- schie. Aangenomen naar Schipluiden: J. W. K. Kelder, kand. te Den Haag, die be dankte voor Oosterend (Fr.) en Oud- Vossemeer. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Tweetal te Enschede-Z (vac. J. Kok): M. J. C. Blok. te Utrecht en J. J. de Vries, te Bergentheim. EVANG. LUTH. KERKEN Drietal te Stadskanaal: J. G. Bahn- mïller.'voorheen pred. te Hilversum, L. Eveleln, te Zwolle, P. H. G. C. Kok te Weesp. van wie de eerste beroepen werd. Beroepbaar: ds. J. G. Bahnmüller, Moerbeilaan 13, te Hilversum. Conclusie Bernhardtonds: Te gemakzuchtig bij aanvragen om subsidie Het Prins Bernhardfonds heeft in 1962. blijkens zijn thans over dat jaar verschenen verslag, tezamen met de veertien Anjerfondsen voor een bedrag van 1.245.257.53 aan subsidies ver leend. tegen 1.117.493.01 ln 1961. De meest opvallende tendentie die m het verslagjaar tot uiting kwam, was de sterke toeneming der subsidieverzoe ken naar aantal, doch vooral ook naar omvang. „Een toenemende gemakzucht, een zoeken naar interessante en kostba re activiteiten, waaraan men wel be reid is zijn medewerking te verlenen mits het Prins Bernhardfonds de kosten volledig draagt, blijkt aldus het ver slag aan de hand der in 1962 inge diende aanvragen. veelmeer voor te ko men dan voorheen het geval was Het komt zelfs voor dat men reeds belang rijke uitgaven doet, zonder tevoren een aanvrage bij het P.B. fonds in te die nen in de stellige verwachting dat dit fonds achteraf de tekorten zal dekken. Dat dit tot teleurstelingen moet lei den spreekt vanzelf." In het verslag wordt hieraan toege voegd: ..Waar nu de totale inkomsten van het fonds in 1962 beduidend ten ach ter bleven bij die. verworven voorafgaande kroonjaar regent, ontstaat vr paradoxaal beeld Dr. Postma (nestor Friese dichters) overleden Dr. Obe Postma. de nestor van de Friese dichters is in de ouderdom van 95 jaar overleden. Dr. Obe Postma werd geboren in Kornwerd als zoon van een veehouder. Hij promoveerde in Amster dam in de wis- en natuurkunde en was m. leraar in TieL Tilburg en Gronin gen. In 1933 vestigde dr. Postma zich in Friesland, waar hij zich sedertdien heeft bezig gehóuden met historische studies, vooral op het gebied van de landbouw. Sedert zijn gymnasiumtijd publiceerde dr. Obe Postma Friese ge dichten. Dr. Postma heeft zich ook verdienste-1 vPrknudhplri lijk gemaakt met een studie over de Friese kleihoeve, een historische studie QflSp... het ontstaan van de Friese boer derijen. Op grond van deze verdiensten werd hem als enige in ons land, zowel de „Gijsbert Japixprïjs" voor zijn ge dichten als de „Dr. Joost Halbertsma- prijs" voor zijn historische studie toe gekend. De teraardebestelling zal dag plaats vinden in Kornwerd. Een goed idee. Strips van twee! 'ASPRO' is thans verpakt in rose cellofaan in strips van twee tablet ten, de juiste dosering om U snel van Uw pijn af te helpen. Vertrouw op 'ASPRO' de veilige doeltref fende pijnstiller, want U weet het ...2 'ASPRO's èn... U bent weer fit! Zo drukt U het tablet uit het stripje hoofdpijn, Minister Beerman in Amsterdam: JP.— Z.K.H. de het verslagjaar het v..»»»» n subsidjeverlenm- gen tot de grens der mogelijkheden (die de delinquent het besef bij te brengen dat hij weer wordt geaccepteerd. vrijwilliger blijft tevens nodig voo nazorg, aldus de hoogleraar. Hij ont last daarmee de overladen ambtenaar. Over de dwang in de reclassering zei prof. Pompe ten slotte dat het de over heid. de voorwaardelijk veroordelende rechter, is die beslist over het dwang middel: tenuitvoerlegging van de straf. Minister Beerman ontving tijdens de bijeenkomst als eerste een exemplaar van het ter gelegenheid van het jubileum uitgegeven gedenkboekje c classeringswerk uit handen oórd nog opgemerkt dat de Tweede Wereldoorlog voor het k van de reclasseringslnstelllngen ln totaal 5.735.000 werd bijeengebracht. ,,De regering heeft op het ge bied van de reclassering en de kinderbescherming veel te dan ken aan het particuliere initiatief. Met grote dankbaarheid kan de Vereniging van reclasseringsin- stellingen terugzien op wat in de afgelopen vijftig jaar is tot stand gebracht. Zij werd gesticht in een tijd toen de voorwaardelijke ver oordeling nog moest worden inge-jatter d7r VeVenigin^ prof. voerd. Bij de duizenden veroor- Sj delingen die thans worden uitge sproken kan de reclasseringsar-lwerk totaal beid niet meer worden wegge-1 dacht." De minister van justitie, mr. A. C. W. Beerman, sprak deze woorden gis teren in een bijeenkomst die was be legd ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van de Vereniging van reclasseringsinstellingen en die werd gehouden tn het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam. „Met steun van de talrijke reclasseringsin stellingen in ons land hebben velen de weg naar de maatschappij terugge vonden", zo concludeerde de bewinds man. Prof. Pompe dr. I. A. >n. Het is de vierde wereldconferentie m dit type. De vorige werd gehouden i de Zweedse stad Lund. De Rooms Katholieke Kerk zal bo vendien waarnemers zenden naar Mon treal. die dus niet zullen spreken, maar alleen zullen luisteren. Het secretariaat de christelijke eenheid heeft on- neer prof. dr. J. C. Groot afge vaardigd. Hij was indertijd ook afge vaardigd naar New Delhi. Verdere r.k. waarnemers zijn de Fran- priester Bernard Lambert en de Amerikanen G. Diekman, Gr. Baum, a G. Tavard. Commissies Tijdens de conferentie zullen vier theologische commissies die de laatste elf jaar gewerkt hebben hun studies aan de conferentie aanbieden. Deze studieresultaten zullen de basis bieden >r de discussies die gevoerd worden. De gesprekken zullen ingaan op een drietal vragen: Waarom zijn de chris telijke kerken gescheiden? Wat zijn de dogmatische en historische redenen die hen gescheiden houden? en: „In welke richting moeten zij zich bewegen om een einde te kunnen maken aan deze scheiding?" De gedelegeerden zullen in vijf sec ties worden verdeeld die ieder de vra- ;en vanuit een eigen gezichtspunt zul- en moeten bestuderen. De thema's van deze vijf groepen zijn: „De kerk en het doel van God", „Schrift, traditie en tradities", „Het verlossingswerk van Christus en de dienende taak van de ■kerk", „De eredienst en de eenheid an Christus' kerk", en „Het proces in samengroeien". Er zullen korte inleidingen gegeven worden door onder meer de Engelse .bisschop Oliver Tomkins, de Ameri kaanse theoloog A. C. Ou tier, de Rus sische theoloog Vitaly Bqrovoy, Baptistenkerk in Madrid heropend Een van de twee kerken van de bap tisten in Madrid, die in 1954 door de Spaanse autoriteiten gesloten werd. kan haar deuren weer openen. De baptisten hebben hier officieel toestemming voor gekregen. De vele verzoeken van de baptisten in Madrid zijn dan kennelijk toch ge hoord. Gesteund door de berichten, ook in de Spaanse pers. als zou de regering meer vrijheid aan protestanten geven, richtte men op 24 april jongstleden weer een verzoek tot heropening van de kerk. Dit verzoek werd ingewilligd op 12 juni. Over de gehele linie Is er vooruitgang i dc strijd voor godsdienstvrijheid te bespeuren. De protestantse dienstplich tigen bij leger, marine en luchtmacht behoeven de r.k. mis niet meer bij te wonen. Het laatste jaar mochten be halve de baptistenkerk nog 11 ker- '.en weer geopend worden. Hongaarse regering wil gesprek met het Vaticaan De Hongaarse regering heeft te ken- >n gegeven, dat zij er prijs op stelt ■n spoedig het gesprek met het Va ticaan voort te zetten, dat tot dusver zonder resultaat gebleven is. Onmiddel lijk na de keuze van paus Paulus VI op 21 juni zochten leden van de Hon gaarse ambassade in Rome contact met het Vaticaan zij het nog par ticulier terwijl in Boedapest zelf jour nalisten. die nauw contact onderhouden met regerings- en partijinstanties, van deze bereidheid der Hongaarse regering melding maakten. De regering in Boe dapest schijnt, om dit gesprek niet bij voorbaat onmogelijk te maken, een ge temperde politiek ten aanzien van de kerk te voeren. Radio, televisie cn kranten hebben grote aandacht besteed aan de paus keuze. aan de persoon van de nieuwe paus en aan diens eerste toespraken. Bijzondere belangstelling genoten hier bij de uitspraken van paus Paulus over het behoud van de wereldvrede en over de sociale rechtvaardigheid, al bleef de alinea over de onvrijheid der kerk in de communistisch geleide landen onver- Ook Hamvas, voorzitter van de Hon gaarse bisschoppenconferentie in plaats van kardinaal Mindszenty. heeft tegen over de pers verklaard, dat de Hongaar se regering graag een regeling wil tref fen. Hamvas is gisteren vergezeld van Pal Brezanoczy, apostolisch administrateur van het aartsbisdom Eger. per vliegtuig in Rome aangekomen voor bijwoning van de pauskroning a.s. zondag. Aan genomen wordt dat hij ook met Vati caanse autoriteiten over de situatie van de kerk in Hongarije zal spreken. Jaarboek Belgische Evang. kerken Na negen jaar is thans voor de vierde maal het Jaarboek der Evangelische Kerken in België verschenen. Het jaar boek is in meer dan een opzicht een spie gel van het protestantse leven in Bel gië geworden. Dat blijkt onder andere uit de interieur- en exterieur-opnamen van diverse kerken. Naast een uitgebreide lijst van kerken en posten zijn er enkele tabellen opge nomen waaruit de stand van zaken wat betreft het aantal predikanten en ge meenteleden van de diverse kerken blijkt. De Prot. Evangelische Kerk van Bel gië telt op het ogenblik ongeveer 13182 leden met 41 predikanten. De Gerefor meerde Kerken hebben 1614 leden, en 8 predikanten. Het totaal aantal protes tanten in België bedraagt ongeveer 43.000. Dit cijfer is niet precies vast te stellen daar van vele gerpeenten de op gave niet altijd volledig is. Al het adresmateriaal over theologi sche studie, christelijke scholen, het Bel gisch bijbelgenootschap, diverse vor- De samenstellers zijn er ons inzier geslaagd deze plattegrond van het pro testants evangelisch leven in België over zichtelijk te houden, zodat een ieder die zich ervoor interesseert de weg in dit jaarboek gemakkelijk kan vinden. Gisteren heeft een delegatie van het Landbouwschap, bestaande uit enkele vertegenwoordigers van het dagelijks be stuur en van de gewestelijke raad van het landbouwschap voor Gelderland een onderhoud gehad met een vertegenwoor diging van de ministerraad over de kwestie van de voorgenomen onteigening van landbouwgronden nabij Garderen ten behoeve van defensie. OPGAVE VAKANTIEADRES Dringend verzoek uw vakantie adres vla de uit de krant geknipte bon, die wij regelmatig op de ad vertentiepagina plaatsen, zo vroeg mogelijk op te geven. Indien deze schriftelijke opgave niet MINSTENS ÉÉN WEEK voordat u met vakantie gaat in ons bezit is. kan de toezending ernstig worden vertraagd. DE DIRECTIE Weest niet bezorgd over uw leven. Feitelijk weten we mi deze tekst niet goed raad. Het is zo helemaal tegen de mensl lijke natuur in niet bezorgd te zijn. Er zijn mensen, luij leven door bezorgdheid wordt verteerd. Als alles maar goë mag gaan, als er maar en vult u zelf verder maar in. Bezorgdheid er zit het woord zorg in. Zorgen en bezorg heid. Het is in wezen alles in eigen hand willen houden. H leven en de levensgang. Het wijst heen naar een vertrouwt op eigen kracht. Mensen, die bezorgd zijnhebben het altijd moeilijk. Hi vreugde wordt altijd getemperd door de gedachtedat er be eens ivat mis zal kunnen gaan. En daarom leven zij ook neg tief. Bij hen is er altijd het woordje: als En nu zegt de Here: Weest niet bezorgd over uw levq (Mattheus 625). Gooit die last van u af, denkt er niet mei aan. Het zou niet troostvol zijn, indien Jezus deze woordè niet had laten volgen door andere: „Want uw hemelse Vadt weet, dat gij dit alles behoeft." TJw hemelse Vader weetDat is de zekerheid, waaraa Gods kinderen de kracht ontlenen om alle moeilijkheden t trotseren, om de bezorgdheid uit hun leven te bannen. Gee geweeklaag, maar gejuich. Geen angst, maar vertrouwen. Hen zoals ik het kan bekijken moet het mis gaan, maar ïk rich mijn hoofd naar U omhoog, wamt Gij weet het. Plan van Australische Reformed Church: De Australische kerk van Dee Why diende op de laatste vergadering van de classis New South Wales van de Re formed Churches of Australia een voor stel in met betrekking tot de samen werking in de evangelisatie. De classis besloot dat dit vraagstuk een grondig voorbereide bespreking vordferde, waar voor een aparte vergadering van de classis zal worden belegd. Wij laten hier het, in drie punten onderverdeelde, voorstel volgen: I. „De clssis spreke zich uit inzake het terrein van werkzaamheid en de grenzen van samenwerking in de evan gelisatie. II. De classis aanvaarde de volgende regelen als een richtlijn, in overeen stemming waarmede de kerken zullen handelen in zulk een samenwerking: a. daar de gereformeerde evangelisatie zich richt op de redding van zondaren 1. In de fles. 2. Als pap. 3. Droog uit de hand de EGKS-mi- nisterraad, omdat men de nationale be langen teveel liet prevaleren. In de goedgekeurde resolutie verzoekt het parlement de Hoge Autoriteit met overleg met de Britse Het Europese Parlement heeft nationale regeringen jisteren in een gematigde reso lutie het beleid van de Hoge Autoriteit der Kolen- en Staalge meenschap beoordeeld. Eerder had men een socialistisch voor stel voor een scherp veroorde lende uitspraak verworpen. In de goedgekeurde resolutie, die de stemmen kreeg der christen-de- j bij de" b^akdelhi'g mocraten, liberalen en gaullisten, slag wordt er bij het Luxemburgse gezags- werk door ze met Gods genade te br< gen tot de zaligmakende kennis Christus en het lidmaatschap van Kerk, behoren de plaatselijke kerk i de samenwerkende kerken aan de reld buiten de kerk de volle raad te verkondigen; b. overwegende Gods kinderen, ofschoon zij zijn dwaald van bepaalde stukken vai_ waarheid en lid zijn van kerken i afgedwaald zijn nochtans t de centrale boodschap van Gods Woo^ geloven, moet een zekere samenwerkiij met zulke evangelische Christenen, nog de boodschap van Gods redderoj genade in Jezus Christus prediken, rechtvaardigd worden geacht; c. dal een kerk, die deze vorm van samenw» king aanvaardt, haar eigen vrijheid de prediking van de volle waarheid v* het evangelie begrenst, moet een dej gelijke samenwerking worden beperj tot: le, samenwerking met geen and re dan evangelische kerken, of evangf lische christenen in andere kerken, d' zich ten volle overgeven aan de kerf boodschap van zaligmaking alléén dof Gods genade en alléén door het galoj] in Jezus Christus; 2e, samenwerk^ niet verder dan de eerste benaderii); door de evangelisatie, waarin de cejj trale waarheden i an het evangelie wo den gepredikt, en waarin geen enkrf van de leerstellingen van het Gereftf meerde geloof worden tegengesprokd III. Dat deze vorm van samenwerkiij de plaatselijke kerk. op geen enkele wi ze mag belemmeren of hinderen in ha? vrijheid en roeping de kerk uit te tore den onder hen die reeds geloven, do] ze op te roepen zich af te keren vic alle onbijbelse leer en tot de volle asj. vaarding van wat bij ons bekend stïj als het Gereformeerd geloof." De classis besloot drie predikanten af te wijzen die de agenda van deze ve! gadering zullen voorbereiden, waar r grenzen van de samenwerking in evangelisatie zullen worden bestudeeij en ook het karakter van de geref<v meerde evangelisatie in Australië in algemeen. fc orgaan op aangedrongen, gebruik te maken van al zijn bevoegdheden om een oplossing voor de dringende vraag stukken van de kolen- en staalmarkt te vinden en duidelijk aan te geven, mag wordenzoals Verenigde Koninkrijk Kolen- en Staalgemeenschap meer in houd te geven en ook de betrekkingen met Oostenrijk en Zwitserland te ver sterken. De Euratom-commissle heeft gisteren haar jaarv op wetenschappelijk gebied ook waarschuwlni gekregen igi_ politieke positie. Zo verklaarde de Ne derlandse socialist ir. S. A. Posthumus namens zijn fractie, dat de Euratom- commissie geen groep technocraten de staats- de verantwoordelijkheid ligt als hoofden in de zes graag zou zien. een bepaald probleem ondanks zijn! In dezelfde trant betoogde dr. W. J. inspanning niet wordt opgelost. Schuyt namens de christen-democraten dat de -wetenschappelijke en technische vraagstukken in ieder geval mede van uit een politiek oogpunt moeten wor den bezien. Euratom was geen tech nisch orgaan, maar een politieke ge meenschap onder parlementaire contro le. Bijna alle leden van de Euratomcom- mlssie dienden de parlementsleden van repliek. Het Nederlandse lid mr. E. M. J. A. Sassen merkte daarbij n.a.v. een opmerking van dr. Schuyt op, dat de commissie geen studie maakt van de toekomstige eigendomsverhoudingen op het gebied der kernenergie. Het verdrag sprak daar niet over. In plaats van een vraag had hij van dr. Schuyt lie ver een opinie gehoord. Deze vond ech ter het zoeken naar een oplossing niet de taak van een deskundig orgaan als de commissie. De socialisten onthielden zich stemming. In het amendement, dat zij hadden voorgesteld en dat door de Ne derlandse liberale afgevaardigden, me vrouw mr. J. F. Schouwenaar-Franssen en mr. F. G. van Dijk, vrijwel in zijn geheel werd gesteund, wordt de Hoge Autoriteit ervan beschuldigd, dat haar politiek had geleid tot een verzwakking der supra-nationaliteit. De socialisten wilden de hoge autoriteit in gebreke stellen wegens te weinig besluitvaardig heid met betrekking tot de energiepoli- tiek en onvoldoende duidelijkheid bij de behandeling van de kolencrisis. Dit laat ste had volgens hen tot gevolg gehad, dat de regeringen zelf in toenemende mate waren gaan ingrijpen en dat de gemeenschappelijke kolenmarkt geleide lijk desintegreerde. De socialisten wil den tenslotte ook blaam werpen op de KLEUMENDE KLEUTERS Terwijl mama het ontbijt klaar maakt! denkt ze: - Wat kijken de kleuters humeurig - Pas als zij boven de bedjes opmaakt j begrijpt ze het: Hoe dun zijn hun dekjes i het voorspoediger jaar 1961 opnieuw overtreffend), tegenover een toenemen de schare van in het Prins Bernhard fonds teleurgestelden." Eigen zwembad naast de school In de gemeente Voorst bezitten twee De bekende hoogleraar mr. W. P. J. ■cholen nu een eigen schoolbad naast pompe- voorzitter van de centrale raad de school. Een aantal van 290 kinderen van advies voor het gevangeniswezen, van de openbare school te Twello krijgl de psychopatenzorg en de reclassering, j sinds half mei in hun eigen schoolbaa stipte in een rede onder meer aan, dat drie keer per week zwemles en de 200 vooral de confessionele differentiatie de leerlingen van de St. Martinus jongens-1 reclasseringsgedachte in bepaalde be-1 en meisjesschool in Duistervoorde zul-1 volkingsgroepen belangrijk heeft geac-1 len na de grote vakantie dit voorrecht Uiveerd. kunnen genieten. Hoewel de reclasseringsinstellingen I Beide baden kwamen tot stand met zich genoodzaakt hebben gezien deskun- behulp van overheidssubsidie en"op ini-1 dige ambtenaren in te schakelen, is er tiatief van de hoofden der scholen, den0g steeds een belangrijke taak weg heren W Versluis en L. van Sluis. De gelegd voor de vrijwillige medewerker, heer Versluis kreeg 18.000 o.m. bijeen] Ten aanzien van de vraag of aan niet- als een renteloos voorschot van enthou- ambtelijke medewerkers het bezoek aan «jaste ouders en belangstellenden en gaat gevangenissen mag blijven toevertrouwd deze voor zover nodig, aflossen met de meende prof. Pompe dat deze bezoeken vrijwillige bijdragen, die de ouders de zouden kunnen worden beperkt tot een kinderen maandelijks meegeven. (redelijk contact, gecombineerd met be- Het bad in Duistervoorde behoefde zoeken door deskundigen. Als men vrij- aeen bouwvergunning, omdat de wan- wllligers van bet bezoek aan gevange den en overloopgoten van plastic zijn. nen zou uitsluiten zou naar zijn mening en omdat de overige installatie vooruit een voordeel verloren gaan. Hun bezoe- in de fabriek kon worden gereed gc- ken immers demonstreren sterker dan i maakt en slechts montage ter plaatse die van de beambten dat doen dat de behoefde. De heer Van der Sluis finan- 1 gestrafte^delinquent als medemens wordt cierde zijn bassin door middel van een J lening. Praten met meneer, door E. R. Braithwaite. Vertaling Ary van Nierop. Uitgave A. W. Sijt- hoff. Lelden. De schrijver doet een niets aan duidelijkheid te wensen overlatend verslag van zijn ervaringen als ambtenaar van sociale zaken in Engeland. Zijn voornaamste taak bestaat uit het zoeken naar pleegouders, die bereid zijn kinderen van kleur lingen te adopteren. Vooral via het geval-Roddy Williams komt de lezer in aanraking met situa ties. die in het geciviliseerde Europa ondenk baar zijn. Maar eens te meer blijkt, dat ook in Enge land de rassendiscriminatie tamelijk vruchtbare voedingsbodem heeft, zij het dan niet zo uitge sproken als in Zuid-Afrika of de Zuidelijke sta ten van de V.S. De Baarnse moord, achtergronden, feiten, re constructie, berechting, door K. Beerman. Uitgave De Kcnnemer, Beverwijk. Wat bekend is geworden als de Baarnse moordzaak heeft zowel vóór als tijdens de late berechting de gemoederen zeer bezig gehouden. Daar waren oorzaken voor aan te voeren. Het is nu ook gekomen tot deze ver handeling in boekvorm. Een meer wetenschap pelijke vormgeving hadden wij beter kunnen waarderen. Hier echter spreekt de schrijver tel kens zelf mee en doet dit met subjectieve na druk. alsof de zaak zelf niet al sprekend ge noeg was. De schrijver doet overigens uitko men, dat wat hem tot deze publicatie heeft gebracht de behoefte is geweest tot rehabilitatie van het slachtoffer. Punch met vleugels, door David Langdon. Uit gave Servirc, Den Haag. Punch is het bekende Engelse humoristische blad met een lange staat van dienst. Wat het blad in de loop der jaren aan cartoons heeft ge produceerd is reeds ruim voldoende gebleken om er enkele bundels aan te ontlenen. Deze bundel geeft in ruim honderd cartoons een over zicht van wat in meer dan een eeuw de lucht vaart aan ontwikkeling te zien heeft gegeven. Een leerzaam boekje zowel om wat het vertelt van de luchtvaart als om wat het weer geeft aan ontwikkeling in de humor. Want die staat evenmin als de luchtvaart stil. De grote wende, door Dignate Robbertz. Uit gave G. F. Callenbach N.V., Nljkerk. Dit boek speelt in de tijd van de invallen van de Noren en Denen in het noorden van ons land. De hoofdpersoon is Rinda Volpertsdochter, die, als ze nog nauwelijks volwassen is, door een Deen wordt geroofd. Dan komt ze midden in de kentering van die tijd terecht, de periode in dc geschiedenis van ons land. waarin het onder het beslag van het christendom komt. Het nieuwe breekt baan. waarnaar een ieder heeft verlangd. Het is een boeiend gegeven. We maken de grote wende mee in de persoon van Rinda. die met liefde en begrip voor haar medemens haar weg gaat in die tocji zo ruwe en harde tijd. Geesten van het- woud, door dr. Caro] Brubaker. Uitgave N.V. Servlre, Den Haag. Sfeertekening van de Afrikaanse wildernis rondom een spectaculaire speurtocht naar een op raadselachtige manier verdwenen blanke. Men maakt hierbij kennis met de activiteit van een geheime organi;atie zoals die vroeger vrij veel voorkwamen in Afrika. Dr. Brubaker kan onderhoudend vertellen en ook de door hem gemaakte toto's mogen er De weg naar Suzanna. door Jos. A. Brusse. Uitgave J. N. Voorhoeve, Den Haag. Dit is de geschiedenis van het kunstschilders gezin Haage dat zich vestigt in het stille stad ie Gravesteen en zich niets aantrekt van de daar heersende begrippen van „fatsoen", maar ge heel zijn eigen weg gaat. Hoewel dit boek zeker z'n kwaliteit heeft het is boeiend en origineel van inhoud kunnen wij ons niet onttrekken aan de indruk, dat de schrijver ervan nog zal moeten winnen aan rijp- leid en levenswijsheid. De stijl van het boek is nog wat stoterig, hier en daar wordt ongeremd zen stokpaardje bereden, niet overal is het ge geven even geloofwaardig, en de bekeringen die ..plaatsvinden" wekken bij de lezer wel enig on geloof. Het merkwaardige van dit boek is echter, dat de charme van het geschrevene het toch wint van genoemde gebreken. Tot het eind weet het de lezer te boeien en te vermaken. Rivieren in dc wildernis, door Nelson Glueck. Uitgave J. II. Kok N.V., Kampen. De belangstelling voor land en volk van Is raël is ook onder ons verheugend groot. Velen trekken erheen en willen daarbij, wat kennis van land en volk betreft, niet geheel onbeslagen ten ijs komen. De lectuur die loskomt wordt graag gelezen. Dit laatste trouwens ook door wie zich de reis niet kunnen veroorloven, maar wier belangstelling even oprecht is. Wij zijn blij. dat van het bekende boek van Glueck over de Negebwoestijn nu ook deze ver taling in het Nederlands van de hand van dr. C. N. Impeta is uitgekomen. Glueck is een kenner als weinigen van dit gebied, boven dien iemand die zijn bijbel leest. Een hartelijke aanbeveling van dit boek. door Hier mag geen dag verloren gaan. Zij gaac onmiddellijk naar een goede zaak waar echte wollen dekens worden ver- En zo knorren de kindertjes nu genoegen. Want er gaat helemaal r boven Van Wijk dekens van 100% zu scheerwol. LEIDEN De vakkundige verkoper zal ook dit bevesti gen: de zachte van Wijk wol Is winter en heerlijk luchtig In de z De royale van Wijk dekens van echte 100% 1 zuiver scheerwol dat Is dus veYse wol!) met al hun onvergelijkbare eigenschappen zijn uniek In de dekenwereld en ln verhouding s (hoe gek dat ook klinkt) toch laag in prijs. Het van Wijk merk biedt u zekerheid v de echtheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2