ZIN i HERO Hoge Autoriteit wankelt op zijn grondvesten Vakantietijd WILLEM II fantastica Amerika bedreigd door bende call girls? Chroesjtsjef zou verrassing meebrengen Relaties met Sowjetunie vertroebeld Half jaar Peking naar Radio luisteren Chinese vrouwen zorgen voor tumult op congres Ja een &OAte hJJ Smokkel schakelde over van koffie op kuikens Een veld meer DONDERDAG 27 JUNI 1963 Ernstige kritiek op het beleid D1 |E Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft gisteren in het Europese Parlement aan ern stige kritiek blootgestaan, voor namelijk van socialistische zijde. De kritiek is echter niet uitge lopen op een motie van wantrou wen tegen haar beleid. In de socialistische fractie was vooral van Nederlandse zijde ervoor geijverd, dat de verontrusting over de ontwikkeling in de kolen- en staalsec tor, die vooral in socialistische krin gen bestaat, haar neerslag zou vinden in zo'n motie, die, indien aangenomen, tot het aftreden van de Hoge Autori teit zou leiden. De fractie zegt tot de slotsom te zijn gekomen, dat de minis terraad van de E.G.K.S. en de zes re geringen net zo schuldig zijn aan de onbevredigende toestand als het su- pra-nationale gezagsorgaan. Doch te gen de ministers en de regeringen kunnen de Europese afgevaardigden niets beginnen. Afgevaardigden staan machteloos De Duitse afgevaardigde Arendt, die namens de socialistische fractie het be leid van de Hoge Autoriteit punt voor punt onder de loep nam. verweet het Luxemburgse gezagsorgaan onder meer, dat het zich steeds meer door de be langen der werkgevers laat leiden, en dat het de contacten met de arbei dersorganisaties verwaarloost. De poli tieke houding van de Hoge Autoriteit wordt al jaren gekenmerkt door uit zonderlijk grote besluiteloosheid, zo zei elfde jaarverslag van de E.G.K.S. uit bracht betrof de betrekkingen met het parlement. Deze Europese afgevaardig den menen dat de heren in Luxemburg hen niet voldoende inlichten over besluiten en hun beleid en dat ze i steun in het parlement moeten zoeken >r het overwinnen van weerstanden de ministerraad der gemeenschap. hij. Ook C.D.U. De socialisten stonden niet alleen met hun kritiek, doch de andere frac ties spraken zich veel genuanceerder uit. De bezwaren van de christen-democra ten waren voornamelijk gericht tegen het uitblijven van een Europees mijn werkersstatuut, waarvoor de afgevaar digden zich geruime tijd geleden reeds hadden uitgesproken. Een klacht van socialisten en chris ten-democraten tezamen, die ook tot uit drukking is gekomen in een rapport, dat de Belgische senator Leemans ovei Het beleid van de Hoge Autoriteit werd verdedigd door de Belgische prof. Coppé, die sedert het aftreden van Mal- vestiti als voorzitter optreedt. Het af treden van Malvestiti samenhangend met de Italiaanse verkiezingen, was ook doorn in het oog der socialisten. Zij maakten er met klem bezwaar tegen, dat de functies in de Hoge Autoriteit beschouwd worden als een springplank ir hoge posten in het nationale le- i. Voorts waarschuwden ze ervoor dat regeringen niet de indruk mogen wekken, dat het college in Luxemburg kan worden gebruikt als instituut voor ouderdomsverzorging van hoge nationa le figuren. Coppé verklaarde, dat de ontwikke- ig van de kolen- en staalgemeenschap „p de gebieden waarop de Hoge Autori teit werkelijk bevoegdheden heeft^zeer parlement tege moet. Wel luidde de Belgische hoogle raar de noodklok over de Europese ont wikkeling in het algemeen. Noodkreet Coppé richtte zich over de hoofden der afgevaardigden heen tot de regeringen, het bedrijfsleven en de openbare me ning in de zes landen met de noodkreet dat, sedert het afbreken ten tonen aan dat een inter nationale bende van „call girls", werkzaam in kringen van de Verenigde Naties, al elf jaar in New York gewerkt heeft, aldus schrijft het New Yorkse blad Journal American". Het blad deelde verder mee. dat het bureau van de Amerikaanse procureur van plan is. de vrouwen te ondervra gen in verband met zaken de veiligheid betreffend. De meisjes werden naar door d<? producer (Advertentie) i 1961 rde BBC Harry Alan Towers. Towers, die beschuldigd wordt van ontucht, werd in 1961 onder borgstelling van 10.000 dollar (36.000 gulden) op vrije voeten gesteld en woont tegenwoordig in Praag. Het blad schreef dat de recherche de centrale inlichtingendienst dossiers hebben van tenminste 15 vrouwen die voor Towers werkten. Wij hebben nu ontstellende foto's.van Towers ontuchtige werk vegl van zijn vrouwen hadden vrije toegang tot de Verenigde Naties. Het intensieve onderzoek van de regering dient om na te gaan of zij gebruikt wer- spionage. Het is nauwelijks te geloven dat hij alleen ...dan willen wij t het beste proeven louter lichte geurigheid munisten Het i Onder de meisjes die ondervraagd zul len worden, aldus het bericht" is er eer die een bandopname liet maken en deze naar haar geboorteland Hongarije liet overbrengen door een Sowjet-atlete die een bezoek bracht aan New York. Volgens een rapport van de regering heeft een meisje toegegeven dat zij ne gen jaar als call girl voor Towers werk te. Zij werd naar afspraken gezonden verschillende delen van Amerika, o Los Angeles. Er bestaat weinig kans dat Chroesjtsjefs bezoek aan Oost- Berlijn evenveel enthousiasme zal opwekken als dat voor Ken nedy iri West-Berlijn. Derhalve is men van gevoelen, dat hij iets spectaculairs zal moeten doen om de Oostberlijners in de juiste stemming te krijgen. Hier en daar wordt- rekening gehou den met de mogelijkheid, dat hij nieuwe Russische politiek ten aan van Berlijn en Duitsland bekend zal ken. Anderen achten het mogelijk, dat hij de Russische kosmonaute Walentina Teresjkowa bij wijze van verrassing mee naar de stad neemt. Inmiddels beginnen de communisten Kennedy ervan te beschuldigen, dat hij bij zijn bezoek aan West-Berlijn niets tot de vrede bijgedragen heeft. Premier Chroesjtsjef is gisteren met andere Sowjet-leiders op een ceptie in het Kremlin verschenen. De berichten dat hij naar Roeme nië was vertrokken blijken dus onjuist te zijn. Op de receptie voor studenten van de Russische militaire academies verklaar de hij dat „zolang het imperialisme be staat, het gevaar blijft bestaan dat het imperialisme een kernrakettenoorlog ontketent". Japan en Benelux De onderhandelingen tussen Japan en de Benelux, die in Tokio zijn ge voerd, zijn geëindigd zonder dat over eenstemming is bereikt over het ver zachten van de invoerbeperkingen die de Beneluxlanden aan Japanse goederen opleggen. Zo heeft het Japanse ministerie buitenlandse zaken bekendgemaakt. De delegatie van de Benelux is eerder deze week uit Japan vertrokken. Het minis terie deelde mede dat de onderhandelin gen waarschijnlijk nog dit jaar zullen worden hervat. Verdediging (Advertentie) Tieners en twens en j leder die Jong van hart is, drinkt van harte Hero! De meest ver kwikkende, de verrukke lijkste vruchtendranken. En volop keuze: Cassia Ananas Grapefruit Tonic. •Ook In extra voordelig® gezlnsflesaoo favoriet! aai, seucn uci au.,...™ j~j handelingen met Engeland, de toestand nog steeds verontrustend is. Als er geen intensieve pogingen worden gedaan om het vertrouwen in de gemeenschaps geest te herstellen, zal de crisis steeds ernstiger vormen aannemen. Het opti misme van Coppé over de ontwikkeling op die gebieden waarop de Hoge Auto riteit volledig zelfstandig is, werd dan ook volledig overschaduwd door de zorg om de ontwikkeling op die terrei nen, waarop de regeringen het laatste woord hebben. Hij dacht hier met name aan de plannen voor een gemeenschap pelijke energiepolitiek. Als hierover in oktober geen akkoord is bereikt, zo be toogde hij, zullen de consequenties ernstig zijn. Montgomery trekt fel van leer De bekende Britse veldmaarschalk Montgomery (75 jaar) meent dat Groot- Britannië nooit zal mogen instemmen met een Polaris-vloot van oppervlakte schepen met gemengde bemanningen. In het Hogerhuis heeft Montgomery giste ren Macmillan op het hart gebonden dit toch vooral president Kennedy die zondag in Londen met Macmillan komt praten duidelijk te maken. Hij ken schetste de gemengde vlootbemanning als de „grootste militaire onzin welke de regering ooit heeft begaan". „Inplaats van de vijand van het lijf te houden, zullen de bemanningen aar boord eerder elkaar in de haren vlie gen", zo zei deze oorlogsveteraan. Mont gomery noemde de tien jaar die hij bij de Navo had gewerkt de meest teleur stellende uit zijn gehele militaire loop baan. Hij concludeerde ten slotte dat de Navo grondig moet worden gereorgani seerd en dat de doelstelling fundamenteel herzien moet worden. De dinsdag ontdekte spionage voor Sowjetunie door de als onkreukbaar be schouwde luchtmachtofficier kolonel Wennerstroem heeft een golf van onge rustheid veroorzaakt. - Premier Tage Erlander verklaarde een toespraak voor de t.v. dat de betrek kingen van goede nabuurschap tussen Zweden en de Sowjetunie door de af faire vertroebeld zijn. En men vraagt zich af of de kwestie gevolgen zal hebben voor het bezoek dat Chroesjtsjef begin volgend jaar aan Zweden zal brengen. De Zweedse regering, die in buitenge wone zitting bijeenkwam, besloot een uit drie rechtsgeleerden samengestelde com missie van onderzoek in het leven te roepen. Premier Erlander zegde toe dat de leiders van de politieke partijen bin nenkort over de aspecten van de zaak- Wennerstroem zullen worden ingelicht. helemaal uw smaakl .Overreden" tot communisme India protesteert over gevangenen De Indiase regering heeft com munistisch China in een gisteren uitgegeven verklaring ervan be schuldigd verscheidene artikelen van de overeenkomst van Genève inzake krijgsgevangenen te heb ben overtreden. China heeft getracht de Indiase mili tairen die na de grensgevechten van vo rig jaar krijgsgevangen waren ge maakt, door misleiding, het uitoefenen van druk en door straffen te bewegen hun trouw aan India op te geven. Een officier, brigade-generaal John P. Dal- vi is vijf maanden in een kleine koude kamer eenzaam opgesloten geweest. Hij moest er naar radio Peking luisteren mocht naar niets anders luisteren niets anders lezen dan communistische literatuur. Om inlichtingen over de krijgsgevangenen te krijgen lieten de communisten hen formulieren invullen die volgens hen door de Indiase rege ring waren gevraagd. De krijgsgevangenen moesten verplich- cursussen volgen, waarna zij films ..ïoesten zien en lezingen en discussies bijwonen. Krijgsgevangenen die bezwa- Lichten uit mej. Kwo Diem sprak t t 77 j* Noordvietnamese delegaties applaudis- V oorzitster bleet s«rden ™r de rede van de Ch,™M- Pipinelis krijgt vertrouwen Griekenland heeft weer een premier. Ta een debat van drie dagen heeft Pana- yiotis Pipinelis het vertrouwen van het Griekse parlement gekregen. Een motie die het aangekondigde beleid var J~ nieuwe premier onderstreepte, werd genomen met 172 tegen 14 stemmen. Voordat de motie in stemming kwam liepen echter 78 afgevaardigden van de oppositiepartijen de zaal uit. Zij waren van mening dat bij de vrije verkiezingen die Pipinelis zal uitschrijven knoeierijen zullen plaatsvinden. Pipinelis volgt in zijn functie Constan- tine Karamanlis op, die vorige week af trad nadat koning Paul en koningin Frederika hadden geweigerd het voor genomen staatsiebezoek aan Engeland uit te stellen in verband met de relletjes die bij een eerder bezoek aan Londen van de Koningin waren ontstaan. Pipi nelis verklaarde maandag reeds bij de opening van het debat in het parlement dat het bezoek van het koninklijk paar aan Engeland wel kan doorgaan. Groot-Brittanië heeft het Russische voorstel van de hand gewezen om van het Middellandse-Zeegebied een kernwa- penvrije zone te maken. In een in Mos kou overhandigde nota wordt het Rus sische voorstel „doorzichtige propaganda" genoemd. In de nota, welke gelijk is aan een Amerikaanse nota die maandag werd overhandigd, wordt gezegd dat de aan wezigheid van alle soorten wapens een „toestand is die de Sowjetunie zelf heeft gekozen". maakten werden gestraft en plaagd met herhaaldelijk ontbieden bij het hoofdkwartier. Speciaal moeilijke ge vallen werden naar de oever van eer bitter koude rivier gebracht, waar de overreding werd voortgezet onder bedrei ging met een bad in het koude water, aldus de verklaring. De officieren wer den vernederd en moesten allen hun eigen werk doen, zoals het kamp schoon maken, zakken voedingsmiddelen aan dragen en houtjes hakken, onder scheld woorden van de bewakers. Profumo ook uit Privy Council De voormalige minister van oor log, John D. Profumo, werd gisteren van zijn laatste functie beroofd door dat hij uit de Privy Council van ko ningin Elizabeth gezet werd, overi gens geschiedde dit op eigen ver zoek. Profumo schreef 13 juni een brief aan de premier, waarin hij hem verzocht een middel te vinden om hem in staat te stellen de post, die hij sedert 1960 bekleedde, op te geven. Privy Councillors blijven gewoonlijk him functie hun gehele leven behouden. Een dergelijk geval als dat van Profu mo heeft zich in de raad nog nooit voor gedaan. „Het heeft de Koningin behaagd goed te keuren, dat, op zijn eigen verzoek de naam van John Dennis Profumo esquire, O.B.E. (Order of the British Empire) uit Hare Majesteit's Privy Council verwijderd wordt," aldus de verklaring van de regering. Inmiddels werd vernomen, dat 40 tot 50 getuigen opgeroepen zullen worden als de voormalige vriend van Profumo, Stephen Ward morgen moet voorkomen. maar bellen- Op het Wereldvrouwencongres dat in Moskou wordt georgani- seert volgen de incidenten elkaar met grote snelheid op. Gisteren brak er in de zaal een waar pan demonium los, toen een Chinese spreekster weigerde het podium te verlaten. Zij wilde haar Indi ase zuster van repliek dienen om dat deze openlijk kritiek op China had geleverd in verband met het Chinees-Indiase grensgeschil. De voorzitster van het Congres, de Engelse mej. Carritc, belette de Chi nese mej. Kwo Diem zich verstaanbaar te maken door voortdurend met een bel te luiden. De Chinese bleef echter onverstoorbaar doorspreken tot grote ergernis van de voorzitster. De leden van het presidium verlieten het podium. Gedelegeerden van overal uit de zaal, westerse journalisten en vooral fotogra fen renden op het podium toe. De wan orde was compleet. Mevrouw Jeanette Vermeersch, de vrouw van de Franse communisten leider Maurice Thorez, werd bleek van woede en voegde de Chinese toe, terwijl zij op de journalisten „U kunt ervan op aan dat dit i imperialistische pers zal komen." De Chinese: „Wij hebben het recht te spreken over een naar voren ge bracht onderwerp. Dat ons iets derge lijks in Moskou moet overkomen." De presidente antwoordde haar dat zi' spreektijd kon vragen aan het bu reau maar dat zij nu weg moest. On danks aandrang van afgevaardigden bleef zij een half uur op het podium hoewel de vergadering was geschorst en men reeds begonnen was de lichten uit te doen. Albanese, Chinese „Vriendschap" (Advertentie) huishoudjam 76 ct. tot 1.04 extra jam 1.30 NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER 29 CTS daar staat BAYER achter I De Franse president De Gaulle mag dan al zijn schepen uit de NA VO terug willen trekken, vlootbezoeken van Frankrijk aan de V.S. gaan door. Het zou ook wat zijn als geen enkele Franse matroos meer de kans had eens in het buitenland een kijkje te nemen. De animo voor de Franse marine zou gauw nihil zijn. Het vliegkampschip Foch is voor een bezoek van zes dagen in Boston aange komen. Niet alleen in Grieken land baart het bezoek van koning Paul en ko ningin Frederica aan En geland opzien, in Enge land heeft de politie het er maar druk mee. Er zijn twee organisaties die al hebben aangekon digd te zullen demon streren ook al zal dat incidenten tot gevolg heb ben. Het Comité van 100 is van plan om het Griekse koninklijke paar met borden overal te vol gen. Dat zal een drukte geven als de Griekse be zoekers per auto ergens een bezoek gaan afste ken. Waarschijnlijk zul len de volgauto's uit al le ramen en portieren borden en spandoeken hebben hangen. De zogenaamde Schot se kroningssteen, die in het voetstuk van de troon der Britse monarchen in de Westminster-Abdij rust sedert koning Ed ward I hem in 1296 na een veldtocht in Schot land uit Scone liet over brengen, is opnieuw een steen des aanstoots ge worden. Schotse nationa listen hebben deze steen in 1950 al eens wegge haald. Uiteindelijk is het stuk rots teruggegeven en de Schots-Engelse verbondenheid leek geen schade te hebben opge lopen. De beeldhouwer Gray heeft nu echter zijn ernstige twijfel uitgespro ken over de echtheid van de teruggegeven steen. Gray trekt er ook ge lijk zijn conclusie uit: wanneer deze steen niet de echte is dan man keert er ook iets aan de Schots-Engelse verbon denheid... De koningin en prinses Beatrix zullen volgende week woensdag aanwezig zijn als prins Bernhard in het Koninklijke In stituut voor de Tropen in Amsterdam de Eras musprijs 1962/63 uitreikt aan prof. Martin Buber. Langs de groene grens Protest tegen vergassing (Van onze correspondent in Bonn) Kuikens zijn aan de z.g. „groe ne grens" die tussen de offici ële grensposten verloopt en niet over elke meter zo scherp kan worden bewaakt in de plaats gekomen van koffie in de smok kelhandel tussen Nederland en Westduitsland. Vergast Twee gevallen hebben de laatste week de aandacht getrokken: een smok kel van 4.000 en eentje van 11.000 kui kens in de buurt van de grensovergang Gronau. In beide gevallen werden de Nederlandse smokkelaars het waren vader en zoon en hun Westduitse medeplichtige gesnapt. De smokkelaars bevinden zich in arrest en in beide ge vallen hebben de kuikens de illegale grensoverschrijding met de dood door vergassing moeten bekopen. Dit heeft de bevolking in het grensgebied, zie zeer begaan was met het lot der diertjes, in staat van grote opwinding gebracht. De Westduitse autoriteiten die v de deelstaat Noordrljnland-Westfalen hebben getracht Nederland te bewegen de kuikens terug te nemen. Zij zelf kon den ze op grond van de gezondheidsbe- palingen niet behouden. De Nederlan ders echter ook niet. Zo moesten de kuikens worden gedood. Elders Soortgelijke kuiken-smokkel heeft ook al elders langs de Nederlands-Westduit- se grens plaatsgehad: bij Kleef en bij Heinsberg. Daarop is het licht der open baarheid niet gevallen, omdat de plaat selijke bevolking zich niet zo opwond als die bij Ahaus, In totaal werden daar bij nog 3.000 kuikens in beslag genomen en gedood. De kuikens waren in door snee twee dagen oud. Het transport er van was zo zeggen de Westduitse au toriteiten onmenselijk: het is voorge komen. dat bij de inbeslagneming de helft der diertjes al om het levën was gekomen. De Westduitsers zijn er nog niet ze ker van, of het bij deze kuiken-smokkel ook gaat om een zo goed functioneren de organisatie als die in vroegere jaren de smokkel van het „bruine goud", van koffie, over de Nederlands-Duitse grens in de hand had. Soms heeft het er alle schijn van, zegge» «e Met de smokkel van gevogelte duiken de smokkelaars door onder de strenge E. E.G.-bepalingen. De handel met le vend gevogelte is tussen de partnerlan- den der E.E.G. principieel verboden. Het meenemen van gevogelte is alleen toe gestaan aan erkende circusondernemin- en aan binnenschippers. Door tussenkomst van de Afrikaans® delegaties werd het incident naar de middagvergadering verschoven. „Uit naam van onze vriendschap" wist men de Chinese spreekster te bewegen op t® houden. 's Middags echter kregen de Chine se vrouwen niet het woord, xoala wa® toegezegd. De nieuwe voorzitster van de V.A.R. zei het Incident te betreuren, laar als iemand wilde spreken moest it van te voren aangevraagd worden. „Wij moeten ons aan de regels hou den. Dit congres is een democratische instelling." De volgende spreekster, de bejaard® Spaanse revolutionaire Dolores Ibarruri, werd^ met een staande ovatie verwei- Belgische regering boekt succes in taalstrijd De Belgische regering heeft in d« Kamer een eerste succes geboekt met haar wetsontwerpen betreffende de taal kwestie. Met 161 tegen 55 stemmen heeft de Kamer het voorstel van de regering goedgekeurd het openbare debat over deze wetsontwerpen te doen beginnen. Het betreft echter slechts een succesje de te volgen procedure en politieke nemers menen dat de regering- Lefèvre nog niet aan het eind van de moeilijkheden is. Bij de stemming over de te volgen procedure stemden 18 van de 31 franstalige afgevaardigden van de christelijke volkspartij voor, terwijl 30 van de 65 man tellende vlaamstalige groep van deze meerderheidspartij tegen stemden. De rest van deze laatste groep onthield zich van stemming. Meer dan de helft van de Vlaamse C.V.P.-groep heeft eveneens misnoegen geuit over het plan van de regering om zes Vlaamse gemeenten aan het tweeta lige Brussel toe te voegen. Politie in Z.-Afrika arresteert voor ondervraging De Afrikaanse vrijheidsdag in Zuid- Afrika werd gekenmerkt door een golf arrestaties onder de „geen pro ces" wet, die de politie toestaat iedereen 90 dagen vast te houden voor ondervraging. Gedurende de 48 uur die voorafgingen aan de herdenking heeft de Zuidafri- kaanse politie tenminste 43 arrestaties in het gehele land verricht. De meeste gearresteerden waren Afrikanen. Men gelooft, dat verschillende van hen vrien den of familieleden zijn van Walter Max Sisoeloe, de Afrikaanse nationalis tische leider die kort geleden verdween terwijl hij zijn proces afwachtte. De zoon van Sisoeloe, een schoolgaan de jongen, werd gearresteerd e venals een 34-jarige blanke. Vaughan Stone. Hij JSw eerste.I'd van de multi-raciale liberale partij die gearresteerd werd onder de nieuwe wet McNamara krijgt 2 miljard minder Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft zich gisteren met grootst mogelijke meerderheid akkoord verklaard 5Si .uit®a0v® van ruim 47 miljard dollar (bijna 200 miljard gulden) voor defensie-aangelegenheden. Dit bedrag ligt twee miljard lager dan president Kennedy had gevraagd. Het is echter het op één na grootste bedrag dat na de Tweede Wereldoorlog in de V.S. voor defensie werd uitgetrokken. De uitlating van de Amerikaanse mi nister van defqnsie, McNamara, als zou den 60.000 militairen uit Europa worden teruggetrokken indien het Congres twee miljard dollar van de begroting zou schrappen, werd door de voorzitter van de subcommissie voor de toewijzing van defensiegelden, de democraat Georg® Mahon, tegengesproken. 1146) Verreweg de mecsten van ons weten wel hoe een schaakbord er uitziet en hoe dit is ingedeeld. Het bord is verdeeld in 64 delen, t.w. 8 rijen van 8 velden. De onderste horizontale rij wordt als eerste aangeduid met het cijfer 1, de twee de rij met 2 enz. tot 8 voor de bo venste rij. Vervolgens dragen de ver ticale rijen een letter, t.w. a voor de meest linkse kolom, b voor de tweede en ten slotte h voor de uiterst rechtse ko lom. Op deze wijze kan leder veld door een letter en een cijfer nauwkeurig worden aangeduid. In tegenstelling tot het schaakspel, houden we ons van daag niet bezig met de velden zeLf, maar met de scheidingslijnen tus sen de velden. Laten we dan maar beginnen de bovenste drie horizon tale rijen van het schaakbord af te zonderen door een stevige scheidings lijn te trekken. Het bord is dan ver deeld in een bord van 8x5 velden en een bord dat 8 x 3 velden telt. In dit kleinste bord trekken we de diagonaal van de linkerbovenhoek van a8 naar de rechterbenedenhoek van h6. Daarna gaan we ons bezighouden met het onderste bord van 8x5 velden. Hier trekken we een lijn van de linkerbenedenhoek van c4 naar de rechterbovenhoek van d5. Dat is al les. En nu weten we wel, dat het hoogst ongebruikelijk is een schaak bord In stukken te snijden, of te zagen, maar voor dit bijzondere ge val Is dat toch werkelijk nodig. Le zers die minder vandalistische aan vechtingen hebben, kunnen wellicht een schaakbord verkleind op een stuk papier of karton tekenen, daar op de vereiste lijnen aanbrengen en TOCH IS HET ZO! vervolgens het bord volgens de drie aangegeven scheidingslijnen in vier stukken knippen. Het Is werkelijk de moeite waard! Want wanneer de vier uitgeknipte stukken aaneen worden gevoegd tot een nieuwe rechthoek, voltrekt zich een merkwaardig fenomeen. De nieu we rechthoek blijkt nl. een lengte te hebben van 13 velden en een hoog te van 5 velden, heeft dus een op pervlak van 65 velden. Terwijl het schaakbord, waar uit deze figuur werd vervaardigd 64 vel den telde! Met an dere woorden 64 ls Deze paradox, die des te sprekender is naarmate met grotere zuiverheid langs de getrokken lijnen ls geknipt blijkt gemakkelijk op te lossen wanneer men langs de diagonaal van de nieuw gevormde rechthoek kijkt. Deze lijn blijkt niet zuiver recht te zijn (of in andere woorden: de uitgeknipte delen van het schaakbord passen niet volmaakt zuiver aan elkaar). Het verschil Is weliswaar niet groot, maar toch juist groot genoeg om iedereen die niet bij machte is de zaak volgens de re gelen der wiskunde uit te rekenen, in verbazing te brengen. En verba zingwekkend is bet inderdaad dat de velden van het schaakbord zó kun nen worden opgedeeld tot een extra 65ste veld dat het voor de oninge wijde waarnemer nauwelijks mogelijk is de fout te ontdekken. Daarom was onze definitie eigenlijk óók fout, want de nieuwe figuur ls klaarblijke lijk geeh volmaakte rechthoek. Daarom zullen we u een definitie geven van iemand die de spoorlijn volkomen zuiver wilde definiëren. H. Pétlllon. (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 11