VV\ -Leiden overweegt kantoorverplaatsing Te jong achter het stuur Verbreding Wilhelminabrug kost globaal een miljoen Tehuizen in Leiden voor zwakzinnigen JVIEUWE LEIDSE COURANT 3 DINSDAG 25 JUNI 1963 Agenda voor Leiden en Den Haag O Dinsdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: AU star-eve- n ung actie-herbouw Dousadsj. n I Waaggebouw, 2—4.30 en 9.30 uur: n sevolkingsonderzoek op t.b.c. e Stadhuis, 78 uur: Stadhuis, zitting tóuwfonds Ned. Gemeenten. e Pioenhof, 7.30 uur n.m.: Straaifcpredi- ing Open Deurwerk Herv. Gemeente .l.v. dr. P. L Schoonheim. Oegstgeest, Patronaatsgebouw,7.45 lur: Modeshow huish. en gezinsvoorlich- [f ing; 's middags tentoonstelling werk- lukken cursussen. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 7 lur: Ned. Toneelmanifestatie. „Uitkomst" ran H. Heijermans (HolL Fest.). ?t Woensdag 1 Lakenhal, 8 uur: Opening tentoonstel- ing aquarellen en tekeningen 19e en 20t (euw verzameling Paul Brandt, A'dam. a Gymnastieklokaal Kaasmarkt 1, 8 u.: 5. |aarvergadering Geref schoolvereniging. r. Pieterskerk, 7.308 uur: Avondstilte. 1- Waaggebouw, 912 en 2.4.30 uur: ia fevolkinusonderzoek oo t.b.c. J" Stadsgehoorzaal, 1.30 uur: Openings- fitting congres Expogé. I Monument molen De Valk. 4 uur: translegging congresgangers Expogé. y Burgerzaal Stadhuis, 5 uur: Ontvangst g< ongres Expogé. [Academie. 8.30 uur: Ontvangst congres fxpogé door senaat en rector magnificus. Geref. jeugdhuis, 8 uur: Leidsche Ver eniging van Postzegelverzamelaars. Den Haag, Kurzaal. 8.15 uur: Ber- [jns Philharmonisch Orkest o.Lv. Her- >ert von Karajan (Holland Festival). Kurhaus Paviljoen, 8.15 uur: Toneel- troep Studio met „Een groot dood dier" [Holland Festival) i St Jacobskerk. Parkstraat. 815 uur: fan Schmitz, orgel, Jaap Stotijn, hobo. Openluchttheater Zuiderpark, 2 uur: leids Kindertoneel met „Bulletje Bone- ttaak". Donderdag Antoniusclubhuis, 7.45 uur: Feestavond EHBO, opvoering „Tot wederdienst be- [eid" van P. Mossinkhof. door toneel groep I.B.B. Kleine Stadszaal. 8.30 uur: Congres Ex- fcogé. Doelenkazerne. 8.30 uur: Frank Koop- Inans Poppentheater voor Expogé. i Waaggebouw, 912 en 2—4.30 uur: Be- f t-olkingsonderzoek op t.b.c. i Chr. Geref. Kerk, 8 uur: Ingebruikne ming gerestaureerd orgel. Jan Vossensteeg 17, 8 uur: ds.. J. A. bmink. Stille Rijn 34, 3—8 uur: Heropenings- t Receptie Langezaal N.V. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 j. pur: Nationaal Ballet (Holl. Fest.). Vrijdag i. Stadhuis, 2 uur: Gemeenteraad, af- ie kcheid mr. J. Bool. i. Stadhuis, Burgerzaal. 4 uur: Afscheids receptie gemeentesecretaris mr. J Bool. IBB Oegstgeest, 11 uur: Aandeel houdersvergadering j. Stationsweg 46, 4 uur: Officiële ope- ning universitair complex door dr. E. H. p Reerink. i- Den Burcht, 2.15 uur: Vertrek excur- I- kie K. en O., door oud-Leiden, n Zaal Koningskerk. 7.45 uur: Ruil- kvond voor verzamelaars, i Stadsgehoorzaal. 8 uur: Toneelavond Expogé, opvoering blijspel „Blijf zitten e Waar je zit", door Sempre Avanti. P' Den Haag. Kurzaal. 8 15 uur: T« al runstkoor Den Haag o.l.v. Frans Moonen j_ in.m.v. Residentie-Orkest en solisten j ((Holland Festival) Zaterdag te Casinotheater, 11.30 uur n.m.: Nacht- ei concert Leidse Jazzclub m.m.v. The Dia- t- mond Five. Stationsplein, 1.40 uur: Vertrek excur sie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver paar landgoederen in Wassenaar. Foyer gehoorzaal, 10.30 uur: Voortzet ting algemene jaarvergadering Expogé. Pieterskerkhof, 1 uur: Broodmaaltijd :ongres Expogé, m.m.v. „Kunst en loegen". n Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 Ned. Opera o.l.v. Alberto Erede Ned Kamerorkest, „'1 Infedelta Delusa" van Haydn (Holl. Fest.). Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek Van Driesum. Mare 110. tel. 20406. Apotheek R. van Breest Smallen- burg te Leiderdorp is geopend. Films Casino, 2.30, en 9.15 uur: De misdaad kent geen grenzen (18 j.) Lido, 2.30. 7 en 9.15 uur: De helden brigade (14 j.) Studio, 2.30, 7 en 9.15 uur: Pas op voor boudoir-leeuwen (18 j.) Luxor, 2.30, 7 en 9.15 uur: Girls, girls, girls (Elvis Presley) (a.l.) Trianon, 2 en 8 uur: West Side Story (14 j.) I Rex, 2.30, 7.15 en 9.15 uur: Liefde op staatsbevel (18 j.); donderdag: Porto Fino. paradijs der liefde. Tentoonstellingen Lakenhal, tentoonstelling verzetsdocu menten (t/m 30 juni) Boerhaavezalen, schilderijen en teke- ningen van Jaap van de Ende en Jan Juffermans. (tot 5 juli). Rijksmuseum van Oudheden, Het dier als motief in de antieke kunst (t/m 25 augustus). Academie, grafiek van Jan Beutenei (tot 7 juli) Rijksmuseum voor Volkenkunde, „Op jTrek", expositie van nomaden, trekken en kamperen (tot 6 oktober). Leeszaal en bibiiotheeK .\euvens. Bree straat 27, maandag en woensdag van i tot 5.30 en van 7 tot 9 uur. dinsdag var 1 tot 5.30 uur; vrijdag vaD 10 tot 5.30 er van 7 tot 9 liur: zaterdae van i')5 3D um Lakenhal, bekroonde inzendingen Ta- lens' Prijs 1962—1963 (t/m 16 juni) JeUgdbiDliutneeK reeszaien en oi tneek Reuvens, Plantage 6: maandag en dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur er vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd van 6.30 tot 8-30 uur '8 avonds. Onder voorzitterschap van mr. H. A. C. Branderhorst (voorzitter J. A. Harteloh was ziek) vergaderde gisteravond in restaurant Albert's Corner de V.V.V. Leiden en omstreken. Namens het gemeentebestuur was wethouder S. Sannes aanwezig, terwijl de A.N.V.V. werd vertegenwoordigd door de heer Wilbers. Ter gelegenheid van zijn afscheid van daadwerkelijke V.V.V.- acitiviteiten werd de heer J. H. van der Kloot een mand met bloemen, comes tibles en het boek „Zomaar wat zwerven" van Bert Garthof aangeboden. De heer Branderhorst dankte de heer Van der Kloot voor alle zorgen, die hij ten gunste van de V.V.V. in de loop der jaren op zich had genomen en achtte het feit dat men voor de heer Van der Kloot nog geen opvolger heeft kunnen vinden een typerende omstandigheid ten aanzien van diens werkzaamheden. „Door u heeft de middenstand een goed gezicht in de V.V.V. laten zien". Naar aanleiding van het feit dat de A.N.V.V. door een bijdrage van de rege ring wat ruimer in de financiën is g< komen, waarin de plaatselijke V.V.V. wat betreft activiteiten enigszins kunnen meespelen, merkte de heer Branderhorst op dat het Leidse V.V.V.-kantoor aa Steenstraat een betere outillage nodig heeft. Vooral ook omdat door de recente verkeersmaatregelen het kantoor wat buiten de verkeersstroom is komen te liggen. Met het gemeenteebstuur zijn dan ook besprekingen aangeknoopt over een verplaatsing van het kantoor. Men denkt een plaats langs de route Alphen- Leiden-kuststreek v.v. Het experiment „lunapark in het voor jaar" is, voor wat de inschrijving be treft, geslaagd; men is van plan volgend jaar weer een dergelijk evenement te Fotowedstrijd „Ria" Met als motto „Het ligt/licht in de gracht" heeft de vereniging van vrouwe lijke studenten „Ria" uit Amsterdam een wedstrijd uitgeschreven voor elke foto-amateur. Deelnemers uit zes univer siteitssteden kunnen dit onderwerp naar eigen keuze behandelen en worden ver deeld in twee categorieën: A jongeren tot en met 19 jaar, B alle overige amateurs. Gedacht wordt aan enerzijds het schilderachtige, het spel van licht en water; anderzijds het troosteloze van bijvoorbeeld matrassen in troebel water Maximaal mogen vier zwart-wit foto's worden ingezonden van formaat 9X9 (minimaal) tot 18X24 cm. (maxi maal). De foto's mogen niet op karton worden geplakt. Men dient op de achterzijde van elke ito naam en adres, het totaal aantal ingezonden foto's, de categorie en de stad waar de foto is gemaakt te ver melden. Op de enveloppe moet ook de categorie worden vermeld. Aan landelijke prijzen is voor catego- né A een eerste prijs beschikbaar van f 75, een tweede van f 50 en een derde f 25; in categorie B van resp. f 200, t 125, f 75, vijf prijzen van f 10 en plaquettes. Men krijgt de prijs in de vorm van waardebonnen, te besteden bü de fotohandel. Wie prijs stelt op terugzending van de foto's moet een gefrankeerde enveloppe naam en adres' bijsluiten. De in zending sluit op 25 september 1963 en dient te geschieden aan: RIA, postbus 7126, Amsterdam. Agenda Leidse gemeenteraad Benoeming van een lid van de Commis- e voor de Gemeentelijke Werkplaats (va- iture de heer P- van Es); benoeming van docenten aan het Gymnasium en de Louise Coligny-H B.S.; benoeming van een vakonderwijzer in de lichamelijke oefening bij het openbaar uitgebreid lager onderwijs; benoeming van leerkrachten bij het open- lar lager onderwijs; voorstel Inzake het 'erplaatsen van de lieer J. B. Volkers, hoofd van de school De Graankorrels, als ifd naar de Da Oostaschool; inzake het rlenen van eervol ontslag aan mejuffrouw van Dailfsen uit haar betrekking van ar es aan het Gymnasium; tot het verie- i van eervol ontslag aan twee onderwij- essen bij het openbaar lager onderwijs; pre-advies op het verzoek van het bestuur van het Liefdewenk van de H. Cunera om medewerking voor de aanschaffing van leermiddelen voor het vak wiskunde ten be hoeve van het derde leerjaar van zijn ol voor uitgebreid lager onderwijs aan Levendaal 54; voorstel inzake het be schikbaar stellen van gelden voor de eerste :hting met leermiddelen en enig meubi- van vier leslokalen en één vaklokaal ten >eve van de school voor uitgebreid la- onderwijs in het zuidwestelijke stads deel. uitgaande van de Stichting Roomsch- Katholieke Scholen; pre-advles op het ver- k van het bestuur van de Gereformeer- Schoolverenlging om medewerking voor de aanschaffing van nieuw meubilair voor joJWenkamer van zijn School voor uit gebreid lager onderwijs aan de Hooglandse Kerkgracht 20a; voorstel inzake de bouw door de gemeente, de stoffering en de ibiicring van een school voor gewoon r onderwijs aan de Wagnerlaan. ten >eve van de Gereformeerde School- sniging; pre-advies op het verzoek van htet bestuur van de Stichting Roomsch- Kaïtholieke Scholen om medewerking voor het aanbrengen van een vloerbedekking to zijn kleuterschool aan de Haarlemmerstraat ooretel inzake verkoop van een per- bouwterrein, gelegen aan het Kasteel hof; voorstel inzake onteigening van cigen ten, begrepen in het partiële uitbrei dingsplan „Lelden-Groenoord 1959"; voor stel inzake verhoging van de gemeentelijke bijdrage voor de restauratie van de Mare- kerli wing breding van de Wilhelminabrug cn verbe- ig van de aansluitende weggedeelten; rstel inzake verhoging van het voor de instructie van de Haarlemmerstraat er rmede verband houdende werken, als- le wegens voor rekening der gemeente komende kosten van het verwijderen var de rails en bovenleiding uit die straat, be schikbaar gestelde bedrag: inzake het be- ilkbaar stellen van gelden voor de aan schaffing van een laadkraan voor de Ge meentelijke Reiniglngs- kapitaalsuitgaven ln 1963 voor de Gasfabriek cn de Elektrlcl- ilrtsfabriek; inzake het beschikbaar stellen an gelden voor de bouw van een gashoudeT, inzake het garanderen vam de betaling var rente en aflossing van door de Christelijk! Vereniging voor Ziekenverpleging „Het Dia conessenhuis" te Lelden aan te game geld leningen; inzake het beschikbaar stellen rekening-courant aar de Christelijke Vereniging voor Ziekenver pleging ,,Het Diaconessenhuis" te Leiden: Inzake het verstrekken vam geldleningen aar de Stichting Tehuizen voor Geestelijk Ge handicapten cn de Cornelius Musiusstich- ttog ten behoeve van de stichting van huizen voor alleenstaande zwakzinnigen; zake subsidiëring van de Stichting Medisch Kleuterdagverblijf Margriet"; tot het vast stellen vam een verordening, houdende wij ziging van die op de Winkelsluiting 1953 1 en van een verordening, houdende wijziging van die ails bedoeld in artikel 5 van d< Winkelsluitingswet 1951 voor de kruideniers- cn mcl'kwinkelstot hot vaststellen var oen verordening houdende wijziging var die op de keuring van Waren 1958: beëdi ging en install; houden. Ook zoekt men naar nifestatie op cultureel terrein, wellicht volgend jaar meer is mede te Streekfolder Er is opnieuw getracht te komen tot een gesprek met de V.V.V.'s in de Rijn streek om te komen tot de uitgave van een gezamenlijke streekfolder. De heer Wilbers juichte namens de A.N.V V. dit sireven toe. evenals dat tot de stichting van een jachthaven. Ook vestigde de heer Wilbers er de aandacht op dat Lei den mogelijkheden bezit tot het combi neren van congressen en toerisme. Penningmeester G. A. F. Everstijn kon voor 't eerst sinds vier jaar een batig saldo noemen (ƒ1348,06), voor namelijk dank zü een hogere subsi die van de gemeente. De begroting over 1964 sloot op 34.000. waarbij ƒ7500 voor propaganda is ultgetrok- In de kascontrolecommissie 1963 wer den de heren Van Eyken, J. Visser en J. H. van der Kloot gekozen: men her koos in het bestuur de heren J. A. Har teloh. A. van de Koppel (secretaris). S. M. Borgerding en prof. dr. J. Keuning. Leids kantongerecht De zitting van de Leidse kantonrech ter beperkte zich gisteren tot de och tend en op de rol kwamen alleen ver keersovertredingen voor van het gebrui kelijke type. Een 16-jarige landarbeider, die een bestelauto had bestuurd, trachtte zijn baas, een 37-jarige tuinder uit Kat wijk vrij te pleiten door op overmacht te wijzen, maar de tuinder werd toch tot een boete van ƒ50 veroordeeld; de jongen zelf moet ƒ20 betalen. In een soortgelijk geval waren een 47- ■jarige Leidse garagehouder en diens 18- jarige zoon betrokken met dit verschil, dat zoonlief een aanrijding maakte op het Stationsplein; op dat moment was hij nog slechts 17 jaar en uiteraard niet in het bezit van een rijbewijs. De vader wierp alle schuld op de schouders van zijn zoon. De zoon werd ten slotte tot in totaal 50 boete veroordeeld en de vader tot ƒ40. Een 57-jarige Leidse koopman en een 50-jarige collega van hem 'uit Leider dorp waren met hun auto's met elkaar in botsing gekomen op de kruising Steen- straatBeestenmarkt doordat eerstge noemde volgens de dagvaarding teveel links reed op de Steenstraat terwijl de ander hem geen voorrang gaf. Na veel heen en weer gepraat, onder meer over het éénrichtingsverkeer op de Steenstraat, werd de Leidenaar tot 40 boete ver oordeeld en zijn Leiderdorpse collega tot ƒ20. Een 22-jarige Oegstgeestenaar had met zijn „tweewielig motorrijtuig" te hard gereden op de Rijnsburgerweg. Het kwam hem op 35 boete te staan. Een 24-jarige Leidse bromfietser, die op de Morsweg een zelfde overtreding had begaan, kreeg ƒ30 boete opgelegd. TAE Wilhelminabrug, liggende ■*-* het Rijn-Schlekanaal, voldoet zoals bekend als gevolg van het toegenomen verkeer over de Hoge Rijndijk reeds lang niet meer aan de eisen, die uit verkeersoogpunt aan deze brug moeten worden gesteld. Aangezien de brug, met de aansluitende weggedeelten, aan provincie Zuid-Holland toebehoort, heb ben B. en W. al enkele jaren geleden aan Gedeputeerde Staten verzocht te bevorderen, dat de noodzakelijke ver breding van de brug c.a. tot stand komt. Het verheugt B. en W.. dat het langdu rige overleg thans ertoe heeft geleid, dat binnen niet lange tijd tot een af doende verbetering van de situatie ter plaatse kan worden overgegaan. Het plan omvat in de eerste plaats een vernieuwing en verbreding van de bestaande brug. Deze zal met gebruik making van de aanwezige onderbouw worden gewijzigd in een brug, die tus sen de leuningen een breedte vai meter zal verkrijgen, t.w. een rijbaan van 13 meter breedte en twee verhoog de voetpaden, elk ter breedte van 2 meter. De bovenbouw van de brug zal geheel worden vernieuwd, waartoe het westelijke gedeelte zal worden ver gen door een vast brugdeel en het oos telijke gedeelte door een ophaalbrug van hetzelfde type als tussen Rijnsburg en Katwijk is gebouwd. De montage werkzaamheden zullen zodanig geschie den, dat verkeersbelemmeringen tijdens LEIDERDORP Jubilaris C. Bavelaar werd gehuldigd In het Dorpshuis recipieerde gisteroch tend de heer C. Bavelaar ter gelegenheid van zijn gouden jubileum bij „Canton", een onderafdeling van de inmiddels op geheven steenfabriek „Ouderzorg". Af gelopen zaterdag ging de jubilaris met pensioen. Namens de collega's bood de heer G. J. Diseraad hem twee tuinstoe len en een tafel aan. Directeur Sweris zei pnder meer, dat de exploitatie van „Can ton" niet lonend meer is en dat daarom het bedrijf binnenkort wordt opgeheven. De jubilaris heeft veel voor „Canton" ge daan. De hoer Sweris liet zijn woorden vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud; mevr. Bavelaar kreeg bloemen. In tegenstelling tot wat we gisteren tot onze grote spijt abusievelijk publiceer den, heeft burgemeester Gallas de jubi laris geen koninklijke onderscheiding uit gereikt. Wel kreeg de jubilaris van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel een vererend getuigschrift alsmede een medaille. De heer A. Smid sprak namens de be drijfsgroepencentrale. De heer Bennink, die 35 jaar achtereen zakelijke contacten met de jubilaris heeft onderhouden, bood hem een kist sigaren aan „voor bij het Restauratie Marekerk vraagt meer geld In 1960 heeft de raad voor de restau ratie van de koepel van de Marekerk een bijdrage verleend van 15% van de op f 173.989,70 geraamde kosten tot eeD maximum van f26.098,46. Tüdens de uitvoering zijn aan de dak bedekking van de koepel en dc toren verschillende gebreken aan het licht ge komen. Blijkens de begroting worden de kosten van de uitbreiding der restaura tiewerken geraamd op f 123.460. De staatssecretaris heeft in de restau ratiekosten een rijkssubsidie toegezegd van 65% tot een maximum van f80.239 Verwacht kan worden, dat de Staten de zer provincie in deze kosten een subsidie van 10% daarvan verlenen. Het College van Kerkvoogden der Hervormde Gemeente heeft B. en W. ge vraagd te bevorderen, dat in de restaura tiekosten ook een tegemoetkoming uit de gemeentekas wordt verleend. De bij drage is te stellen op 15%, tot een maxi mum van f18.519. Verkoop bouwterrein Kaeteelhof Ten behoeve van de bouw van een vrijstaande ééngezinswoning heeft mr. J. L. van de Graaff, Van Leeuwenstraat 134, te Voorburg, verzocht van de ge meente te mogen kopen een perceel bouwterrein, groot 609 m2, gelegen aan het Kasteelhof te Leiden- Met hem is overenstemming bereikt omtrent de verkoopprijs van f 24.500 in totaal. Geref. systeemschool aan Wagnerlaan In 1961 en 1962 nam de Leidse raad de nodige besluiten voor de bouw van serie van zes gelijke scholen voor gewoon lager onderwijs volgens het systeem HB-80 van de Gebrs. Van Heeswijk's Aannemers Maatschappij N.V. te Eindho- de openbare g.I.o.-scholen aan de Ber- lagestraat en de Johan Wagenaarlaan; de hervormde g.I.o.-scholen aan de Su- matrastraat en de Cesar Franckstraat; en de r.k. g.I.o.-scholen aan de Cesar Franckstraat en de Ter Haarkade. De schoolgebouwen aan de Sumatra- straat en de Johan Wagenaarlaan zijn in middels gereed gekomen. De overige ko men in de loop van het schooljaar 1963/ 1964 klaar. Ondanks het feit dat van deze scholen er vijf worden gebouwd in het zuidwes telijk stadsdeel, doet de groei van d( schoolbevolking daar reeds per 1 septem ber 1964 weer een tekort aan lokalen ont staan, met name voor het gereformeerd lager onderwijs. Teneinde aan dit tekort tijdig het hoofd te kunnen bieden, hebben B. en W., met instemming van het bestuur van de Ge reformeerde Schoolvereniging Leiden, overleg gepleegd met de Ministeries van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid over toevoeging van de gereformeer de g.Lo.-school Wagnerlaan aan de ir aanbouw zijnde serie systeemscholen. Het object is geplaatst op de urgentielijst scholenbouw l.o. 1963. Gebleken is dat de mogelijkheid aanwezig is, dat de school als zevende kan worden toegevoegd aar de in aanbouw zijnde serie systeemscho len. B. en W. zullen bevorderen, dat de rijksgoedkeuring voor de bouw zeer spoe dig wordt verleend opdat de continuïteit in de bouw kan worden gehandhaafd. Het bouwplan en de begroting voor school aan de Wagnerlaan hebben reeds de goedkeuring ontvangen van de rijks inspecteur van het lager onderwijs. De kosten van de bouw, de stoffering en de meubilering worden geraamd op f 521.000, de grondkosten op f 145.200. totaal f 666.200. Nieuw Diaconessenhuis Leiden kostf. 17.780.000 Bij raadsbesluit van 4 november 1957 werd betaling van rente en aflossing gegarandeerd van een door de Christe lijke Vereniging voor Ziekenverpleging „Het Diaconessenhuis" te sluiten geld lening van plm. f 12.000.000. of geldle ningen tot een gezamenlijk bedrag van plm. f 12.000.000. Blijkens een onlangs opgemaakte nieu we kostenraming zullen de totale stich- tingskosten f 17.780.000 bedragen, waar van f 1.280.000 met eigen middelen en f500.000 met een lening van het Steun fonds Diaconessenhuis Leiden kan wor den gefinancierd, zodat met garantie van de ovcheld een bedrag van f 16.000.000 zal moeten worden geleend. Pogingen om voor het resterende be- rag een garantie van rijkswege te ver- Meer subsidie voor „Margriet" Sinds 1958 wordt aan de Stichting Medisch Kleuterdagverblijf „Margriet" een subsidie toegekend ad f2.50 per ver zorgingsdag. Voornamelijk als gevolg van dc sindsdien sterk gestegen salaris lasten, is het de Stichting niet meer mo gelijk met een op deze norm gebaseerde gemeentelijke subsidie tot een sluitende exploitatie te komen. In verband hier mede is verzocht om met ingang van voor een hogere subsidie in aanmer king te komen. Op grond van dc overgelegde beschei den achten B. en W. het aanvaardbaar voor 1962 en 1963 uit te gaan van een norm van respectievelijk f3.25 en f3.50; per verzorgingsdag. Voor 1962 is hier mede een extra bedrag gemoeid van f 12.750 en voor het jaar 1963 van f 17.000. De Stichting heeft voorts toestemming gevraagd om over te gaan tot de aan stelling van een maatschappelijk werk ster. In overeenstemming met het ad vies van de directeur van Gemeentelijke Geneeskundige- en Gezondheidsdienst, achten B. en W. inwilliging van dit ver zoek verantwoord. De resultaten, die in het kleuterdagverblijf met de kinderen worden bereikt, zullen in vele gevallen slechts van blijvende waarde blijken te zijn, indien nog een zekere nazorg wordt toegepast. De desbetreffende ouders zullen over het algemeen bij deze nazorg de hulp en de leiding van een maatschappelijk werkster niet kun nen ontberen. De aanstelling van een maatschappe lijk werkster zal een subsidieverhoging vergen van f0.50 per dag en per kind. krijgen hebben nog niet tot resultaat d Jt-d'ep het Riik r:et bereid zal blijken te zijn de garantie onder is het te verwachten dat ook hiervoor een beroep op de gemeente zal worden gedaan. Teneinde te voorkomen dat de bouw zal stagneren, zal op korte termijn in de verdere financiering moeten worden voorzien. Het bestuur van „Het Diaco nessenhuis" heeft in verband hiermede de gemeente verzocht het mogelijk te gemeente f 2.000.000 wordt be- In afwachting van een beslissing trent een te treffen garantieregeling voor nei rosiercnae bourag boven f 12.000.000 kan op korte termijn t lopig in de financiering worden a zien door in het gevraagde krediet toe te stemmen, aldus B. en W. aan de Examen schoolmuziek De heer A. van Kapel te Leiden slaag de gisteren aan het Rotterdams Conser vatorium voor het examen „Schoolmu- Twee miljoen voor bouw gashouder Zoals in de afgelopen winter ls ge bleken. is de beschikbare gasbergings- capaciteit in Leiden ontoereikend ge worden. mede doordat de kleinste der drie gashouders in gebruik genomen is voor de berging van raffinaderijgas en de middelgrootste sinds enkele jaren voor de berging van aardgas. Voor stads- gas is alleen de grootste gashouder met een inhoud van ca. 45.000 m3 beschik baar. Teneinde een ongestoorde gaslevering te waarborgen dient in de te gcringo gasbergingscapaciteit te worden voor zien door de bouw van een vierde gas houder met een inhoud van 50.000 m3. Deze gashouder zal tevens geschikt moe ten zjjn voor de berging van aardga». Deze nieuwe hopder kan worden op gesteld op een terrein aan de Koning- De kosten worden geraamd op f 1.500.000, te verhogen met f300.000 voor kosten en fundering, egalisatie terrein, schilder werk en aansluiting op gasnet en met f200.000 voor onvoorziene uitgaven. de bouw tot een minimum worden be perkt. Verder zullen de aansluitende weggedeelten op de Hoge Rijndijk, in clusief de aansluiting van de Kanaal- weg, worden verbreed en verbeterd. Gedeputeerde Staten hebben bericht, dat zjj bereid zijn te bevorderen, dat de werken vanwege de provincie worden uitgevoerd, mits de gemeente de helft van de kosten voor haar rekening neemt. Deze kosten zijn door de provin cie begroot op f 800.000 voor de brug en f 180.000 voor de wegaansluitlngen of globaal op f 1.000.000 in totaal. Voor re kening van de gemeente zal een bedrag komen van ongeveer f 500.000. Met het oog op het grote belang van een spoe dige verwezenlijking van het plan zijn B. en W. van mening, dat met de ver deling van de kosten tussen de provin cie en de gemeente moet worden inge- T~\E Stichting Tehuizen voor Geestelijk Gehandicapten (uitgaande var Dr. Van Voorthuysenstichting) er Cornelius Musiussticlitlng hebben bij de gemeente verzoeken ingediend om mede werking bij de oprichting van een tehuis voor zwakzinnigen. Deze medewerking zou moeten bestaan uit het verstrekken van geldleningen ten behoeve vai aankoop en inrichting van een geschikt Eerstgenoemde Stichting heeft het plan opgevat de totstandkoming te vorderen van een tehuis voor 20 ma lijke zwakzinnigen. De Cornelius Muslus- stichting streeft naar een tehuis, V in 12 vrouwelijke zwakzinnigen kunnen worden opgenomen. Volledigheidshalve merken B. en IV. in hun voorstel de raad op. dat in Prot.-Chr. kringen eveneens plannen bestaan om tot de op richting van een tehuis voor zwakzinni gen te komen. Deze plannen hebben echter nog onvoldoende gestalte gekre gen. B. en W. zijn van mening, dat het alleszins aanvaardbaar is, deze mede werking te verlenen. Er bestaat grote behoefte aan tehuizen, die spe ciaal gericht zijn op de verzorging var zwakzinnigen. Deze mensen worden, in dien zij alleen komen te staan, thans nog al te vaak geplaatst in inrichtingen, waar zij in feite niet thuisbehoren. Door de aanwezigheid van speciale gezinsver vangende tehuizen zal het mogelijk zijn een beschutte huiselijke omgeving te bieden, zodat zij nog zoveel mogelijk aan het maatschappelijk leven kunnen blij vei» deelnemen. De door de beide Stichtingen ingezon den exploitatiebegrotingen maken eer ZOEKT U EEN SCHOORSTEEN- KLOK. WANDKLOK of WEKKER v. d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 207 heeft het. De beste merken. JUNGHANS, KIENZLE, MAUTHE Dr. H. Sleumer naar Verre Oosten Zaterdag is dr. H. Sleumer, weten schappelijk hoofdambtenaar aan he Rijksherbarium te Leiden, op uitnodi ging van de Unesco voor drie maander naar het Verre Oosten vertrokken. In verband met zijn studies van Rhodo dendron zal hij eerst een week in hel bergland van Malaya doorbrengen. Daar. na houdt hi; in Kuching (Sarawak) eer lezing op een door de Unesco georgani seerd symposion over de tropische vege tatie, haar ecologie, beschrijving en kwantitatieve analyse. Vervolgens dr. Sleumer deelnemen aan tochten door de oerwouden van Sarawak en Brunei en aan de beklimming van de Kinabalu. die met 4125 m. de hoogste berg is tus sen Azië en Nieuw Guinea. In de loop van augustus en september is dr. Sleumer belast met de wetenschap pelijke leiding van door de Unesco geor ganiseerde excursies in Zuid-Siam jonge bosbotanici uit verschillende lan den van Zuidoost-Azië. Sireneproef in Leiden wordt hervat Na een langdurige onderbreking, die nodig was om technische voorzieningen aan de installaties en bedieningslijnen van de B.B.-alarmeringssirenes te kun nen uitvoeren en het aantal sirenes uit te breiden, zal de gebruikelijke maan delijkse beproeving van de sirenes met ingang van 1 juli worden hervat. Daarna zullen de sirenes, onvoorziene omstan digheden voorbehouden, op de eerste maandag van iedere maand om 12 uur worden geprobeerd. Dr. W. Hijmans buitengewoon lector Met een rede onder de titel „Van Knidos en Kos" heeft hedenmiddag dr W. Hijmans het ambt aanvaard van bui tengewoon lector in de experimentele reumatologie Dr. W Hijmans, die in 1921 te 's-Gra venhage is geboren, deed in 1939 eind examen gymnasium B aan het Eerste Stedelijke Gymnasium in zijn geboorte stad. Daarop ving hij zijn studie in de geneeskunde aan de Leidse Universiteii In 1949 legde hij het artsexamen af •na zijn benoeming tot assistent aan de afdeling reumatologie volgde. Na ni 19-52 te Leiden te zijn gepromoveerd op het onderwerp: Cortioo trophitie en cor- tison, werd dr. Hijmans in 1953 als inter, nist ingeschreven. In de jaren 1954 en 1955 was hij in Engeland, resp Amerika wetenschappelijke laboratoria op het gebied van de reuma werkzaam, dank zij stipendium van de Organisatie voor 'er Wetenschappelijk Onderzoek (Z.W.O.). Sinds de aanvang van 1956 is dr. Hijmans als wetenschappelijk mede- erker verbonden aan de Leidse Rheu- matologische Kliniek. Aanschaffing van materieel voor Reinigingsdienst In verband met de demping van de Langegracht, waartoe deze gracht eerst moet worden uitgediept, is het gewenst, dat de Gemeentelijke Reinigings- en Ont- smettingsdienst de beschikking krijgt over een laadkraan, voorzien van grij perschalen, voor de overslag van bagger uit de schuiten naar het daarvoor aan gewezen stortterrein. Een dergelijke kraan zal ook voor andere wrkzaamhe- den, zoals het ontladen van vuilvisvlet- ten, goede diensten bewijzen. De kosten worden geraamd op f 7.750. solide indruk. Een groot deel van de verzorgingskosten zal door de betrokke nen zelf, die veelal in G.S.W.-verband werkzaam zullen zijn, worden voldaan. Hiernaast zal een aanvullende verpleeg- prijs bij de Dienst voor Sociale Zaken in rekening moeten worden gebracht. B. en W. merken ten slotte nog op. dat zij de kans reëel achten, dat in de tehuizen debielen kunnen worden opge nomen, die thans voor rekening der ge meente worden verpleegd in inrichtingen van verschillende aard. Plaatsingen in dergelijke inrichtingen zullen in de toe komst ook kunnen worden voorkomen. De elders met soortgelijke tehuizen op gedane ervaringen wettigen de ver wachting, dat verwezenlijking van de plannen der beide stichtingen tot een aanmerkelijke kostenbesparing voor de gemeente zal leiden. Nog kaarten voor All Star Festival Op de publikaties in de couranten over hedenavond in de Stadsgehoor zaal te houden All Star Festival ten bate van de herbouw van Dousadj is wel gereageerd, maar het actiecomité maakt zich toch zorgen of de zaal wel vol zal komen. Dit moest niet zo zijn. Voor zo'n goed doel moest men spontaan een rijksdaalder voor een kaart neertellen bij de VW, het bureau van K. en O., muziekhandel Bender of aan de zaal. Een keur van artisten staat te trappelen van on geduld om de Leidenaars te laten ge nieten van hun artistieke gaven, stel hen en het actiecomité niet teleur. Leidse Reddingsbrigade Aan een 12-tal jeugdleden von de Leidse ReRddingsbrigade is het diplo ma zwemmend redden uitgereikt. De geslaagden zijn: jeugdbrevet I de dames E. M. S. Gottenbos en W. G. van der Vaart; de heren G. J. van Baaren, J. H. Karreman, R. Leenen, B. H. G. van der Pluym, A. J. Schenk. M. Schenk, A. Stouten en J. Stouten; jeugdbrevet III; de heren K. C. van Ark en Am. van Oostenrijk. Verhoging bedrag reconstruciie Haarlemmerstraat In 1961 stelde de raad een bedrag van f 275.000 beschikbaar, waarvan f 260.000 voor de reconstructie van de Haarlem merstraat en f 15.000 als bijdrage aan de n.v. Gemengd Bedrijf Haagsche Tram weg Maatschappij in de kosten van het demonteren van sporen en bovenleiding over het traject Blauwpoortsbrug tot het einde van de Haarlemmersraat. Blijkens nader me de n.v. gepleegd overleg heeft het bedrag ad f 15.000, voorzover de rails betreft, slechts be trekking op het weghalen daarvan. De kosten van het opbrekn van de rails wa ren daarin niet begrepen. Verder is gebleken dat het voor de reconstructie toegestane bedrag met f 3.500 zal worden overschreden. B. en W. vragen een aanvullend krediet van f 9.750. Geslaagden Rijnlands lyceum Wassenaar Geslaagd voor 't diploma gymnasium A aan het Rijnlands Lyceum te Wassenaar: de dames M. van Gunsteren. I. M. L. Kramer, M. E. H. N. Mout, de heer G. L. Huet. Geslaagd voor 't diploma gymnasium B: de dames L. H. Heüning, D. A. Kreijen- veld, W. Sandee, de heren A. A. Hart, M. C. Kerdel, D. Sandee, Th. P. Spaeu- hauer, E. F. Tervooren. Er zijn drie kandidaten afgewezen. Met vier kandidaten wordt het examen voortgezet. Afd. gymnasium Rembrandtlyceum Voor het eindexamen van de afd gymnasium van het Rembrandtlyceum zijn geslaagd: J. P. van Ark, Josien cte Bruin, Marianne Daalmeijer. Nel van Duin, Noordwijk; R. Molenaar, Ria van Wingen, P. C. M. v. d. Linden. Afgewezen één kandidaat. Waar geen plaats is vermeld is dat Leiden. Ploegen-tijdrit van Leidse MAANDAGAVOND De eerste rit, e werd verreden in Noordwijkerhout, as een ploegen-tijdrit. Als eerste ging Voorschoten A van start die er al direct pittig vaartje in zette, dat men wist te handhaven. Na twee ronden lapten zij de C-ploeg, die vier minuten later was vertrokken, en finishten zij met vijf ren. te weten H. Solleveld, A Ravens- m, A. Valk, B van der Ploeg en J. Zoons, in een tijd'van 34.1.4. Als tweede kwam Sasseriheim B bin- ?n. waarvan door hun sterke rijden Van Schaaf, D. van der Meij en G. van der Lans met een tijd van 27.5.12 opvie len. Sassenheim C lag na 200 meter al uit elkaar maar herstelde zich na de eerste ronde. De ploeg finishte in een van 22.2.5, achtereenvolgens H. van der Meij, R. Bisschops, B. Remmerswaal en H Duivenvoorde. Na pech kwamen A. de Zwart cn H. Onderwater in eeu tijd van 28.2.4 aan. De uitvaller J. Zwaan, die morgen weer met frisse moed van start gaat, kreeg de reglementaire tijd van 38.8.2 Jeugdt our

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3