Leidlse Courant Liberalen kunnen niet hoog van de toren gaan blazen Adenauer kiest voor Kennedy's politiek Commentaar Kurort VVD moet betalen voor uitrangeren PvdA bij Y erontwaardiging de socialisten Succesrijke reis van president Nu ontmoeting Verwachting In 1975 van op de A.N.W.B. elke zes inwoners een auto Yardbeien rotten weg op 't land Dinsdag 25 juni 1963, 44ste jaargang Hoofdredacteur: Dr. E. DIEME* CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stentvastigh Is ghebleven mijn hert in teghenspoet" VALKENBURG Zie pagina 2 1 1 ^Kantor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 MR. TOXOPEUS [ireclit krijgt station poven de perrons Spoorwegen an plan, in Utrecht een stationsgebouw te doen ver gen, dat boven de perrons komt liggen. Voorts zal het stations- iplacement in Utrecht aanzien- worden vergroot. (Deze beslissing betekent een iziging van het plan Hoog Ca- irijne, dat destijds werd inge- ;nd door een dochteronderne- g van Bredero N.V. Empeo. consequenties van de uitein- •lijke keus van de directie der lerlandse Spoorwegen zijn :ele besprekingen die burge wethouders van Utrecht let de Spoorwegen hebben ge- lerd, uitvoerig bezien. Er werd 'ereenstemming bereikt over de ruit voortvloeiende wijzigingen het plan. (Van onze parlementsredactie) "IVTA zijn „afscheidsbriefje" aan de PvdA-fractieleider Vondeling te hebben -1-verzonden, heeft kabinetsformateur De Kort gisteravond de fractie voorzitters van KVP, VVD, ARP en CHU schriftelijk nadere voorstellen aangeboden voor een gewijzigd basisprogram, dat uitgaat van een rege ringscombinatie der vier niet-socialistische partijen. De vier fracties heb ben zich hierover vandaag beraden en het was de bedoeling dat ze hun antwoord vóór hedenmiddag vier uur aan de formateur zouden doen toe komen. Vooral het antwoord van de liberale fractie zal van grote betekenis zijn. Want hoewel de voorstellen tot nu toe zorgvuldig geheim zijn gehouden, menen politieke waarnemers toch te weten, dat ze van de VVD een grote mate van tegemoetkomendheid verlangen. Dat is ook logisch, want nu de PvdA met een paardemiddel uitgerangeerd is, zal de VVD voor haar uit verkiezing een behoorlijke prijs moeten betalen In sommige politieke kringen werd gisteravond over de voorstellen gespro ken als over een „ultimatum" aan mr. Toxopeus c.s. Zo erg zal het wel niet zijn Ongetwijfeld zal aan enkele liberale verlangens tegemoet zijn gekomen en stellig zal de formateur in overleg mei de drie confessionele fractieleiders een paar compromissen hebben uitgedokterd die voor de liberalen niet al te onver teerbaar zullen zijn. Van dit laatste zal dr. De Kort zich bij voorbaat hebben vergewist. Anders zou hij niet zo reso luut voor de WD hebben gekozen. Maar wel schijnt hij tezamen met de christen democratische fractievoorzitters de mo gelijkheid te hebben afgesneden, dat de WD van haar versterkte onderhande lingspositie gebruik zou maken om be- langrijke concessies af te dwingen. lieuws in één oogopslag Bondskanselier Aden auer heeft gisteren de Westduitse bondsrepubliek in zijn besprekingen met president Kennedy vast gelegd op een koers van „integratie van Europa, met nauwe deelneming van de Verenigde Staten." De Westduitse president, Lübke, acht het niet uit gesloten dat de Sowj et- unie uit economische over wegingen met West-Duits- land tot een akkoord kan komen over de Duitse kwestie. Averell Harriman, de man die president Kenne dy zal vertegenwoordigen bij de kernstopbesprekin- gen welke volgende maand in Moskou moeten worden gehouden, heeft met na druk gepleit voor maatre gelen om te voorkomen dat communistisch China bin nen afzienbare tijd over kernwapens gaat beschik ken. Het 48 leden tellende bestuur van de ILO (inter nationale arbeidsorganisa tie) zal worden voorge steld, oproepen om Zuid- Afrika uit de V.N. te zet ten, voor te leggen aan de Veiligheidsraad. Kabinetsformateur De Kort heeft een brief aan prof. Vondeling gezonden, waarin staat dat de voor keur wordt gegeven aan een samenwerking met de VVD. Overigens wil deze ontwikkeling niet zeggen, dat de liberalen nu met de winst kunnen gaan strij ken. In 1975, zo verwacht de ANWB, zullen één op de zes Nederlanders in het bezit zijn van een auto. De conclusie van de toe ristische bond is: er moet bijzonder veel aandacht worden besteed aan de aanleg van wegen. Met andere woorden: de uitscha keling van de PvdA zal de WD geen spectaculaire winst mogen op leveren Indien de liberalen zich niet bij de gedane voorstellen zouden wil len neerleggen en ook overigens een starre en veeleisende houding zou den gaan aannemen, is er altijd nog de mogelijkheid dat de christelijke partijen ten slotte toch bij de PvdA terecht zullen komen. Het heeft in dit verband de aandacht getrokken, dat de formateur in zijn brief aan prof. Vondeling niet spreekt over een „keuze", maar over „voorkeur" voor samenwerking met de- VVD. Hier klinkt een voorbehoud in door Mocht het verdere verloop van de formatie niet overeenstemmen met die voorkeur, dan zullen de liberalen op hun beurt buitenspel worden Het stellen van hoge eisen aan de VVD zal stellig ook een pleister op de wonde zijn van die KVP-ers die liever de PvdA in de regering hadden gezien. Ove rigens heeft KAB-voorzitter Middelhuis KVP-lid van de Eerste Kamer gis teravond nog eens uitdrukkelijk ver klaard bepaald niet gelukkig te zijn me» de uitschakeling van de PvdA. Adieu, P.v.d.A. De formateur heeft gisteren met de fractieleiders Andriessen (kath v.) Van Eysden (a.r.) en Beernink (c.h.j voerig ove.r zijn beslissing gesproken vervolgens met hen de formulering 1 de voorstellen vastgesteld. Omstreeks vier uur lichtte hij mondeling VVD fractieleider mr. Toxopeus in. Eerst tegen vijven kreeg de socialistische aanvoerder prof. Vondeling de brief in handen, v PROF. VONDELING paf in de formateur hem meedeelde, dat hfj „op grond van ontvangen brieven gevoerde gesprekken was gekomen tot voorkeur voor samenwerking met de WD". ,,Ik zal", aldus dr. De Kort „op dp redenen die mij daartoe brachtén, nader terugkomen op een tijdstip waarop ik u tevens vrijheid kan geven daarvan in het openbaar gebruik te maken" Het epistel besloot met een ironisch-klinkende dankbetuiging aan prof. Vondeling en zijn fractie ..voor de verleende medewer king Door een ongelukje bij de timing van de publikatie bereikte de brief prof. Vondeling pas nadat de inhoud al in in een extra-uitzending van df Radio-Nieuwsdienst aan de openbaar heid was prijsgegeven. „Het vrijgeven van het nieuws, zonder dat zeker van was dat ik de brief diek, die tegen alle regels van fatsoen ingaat", zo luidde het commentaar van de gebelgde geadresseerde. Gisteravond heeft prof. Vondeling voor radio en televisie en ten slotte nog in een speciale persconferentie uiting gegeven aan zijn diepe veront waardiging over de wijze waarop de PvdA is uitgeschakeld. „Dikkertje, dikkertje, ik std paf", zo begon hij, een kinderrijmpje van Annie Schmidt citerend, zijn vraaggesprek met de heer K. Voskuil voor de V ARA-micro- foon. Onbegrijpelijk De beslissing van dr De Kort noemde hij onbegrijpelijk, omdat ze volkomen Indruist tegen de methode van de for mateur, die immers uitging van het pro gram als richtsnoer voor de keuze. Eén van de ernstigste grieven van prof. Vondeling was, dat dr. De Kort in zijn afscheidsbrief met geen woord rept over de argumentatie van zijn besluit. Hij stelt dat uit tot later, maar prof Vondeling vond dat het nü het moment1 ts om de beweegredenen van de forma teur openbaar te maken. Het ontbreekt dr. De Kort echter aan goede argumen ten Hij was met de PvdA voor 99,5 pet tot overeenstemming over het basis- orogram gekomen. Eén puntje behoefde nog opheldering (financiering A.O.W.). maar daar zou stellig een volkomen be vredigende oplossing voor zijn gevonden Tussen de formateur en de VVD lagen er aanzienlijke verschilpunten. De heer Toxopeus weigerde zelfs zich over het program uit te spreken. Maar toch kiest dr De Kort nu voor de WD. Prof Von deling naemde dit „volkomen onredelijk en inconsequent". Op Schiphol is het een komen en gaan van gasten uit alle delen van de wereld. Gisteren arriveerde de Nigeriaanse minister van transport en luchtvaart, de heer Njuku, voor een oriëntatiebezoek aan Nederland: de werven van Piet Smit in Rotterdam, het waterloopkundig laborato rium te Delft en de Fokkerfabrieken. Minister Njuku was vergezeld van zijn secretaresse. enigde Staten". Dat blijkt uit het ge zamenlijke communiqué, dat na een had ontvangen, getuigt van een metho- langdurig gesprek onder vier ogen is Bondskanselier Adenauer heeft gisteren de Westduitse bondsrepu- bliek in zijn besprekingen met pre- I V f «vi-illt» sident Kennedy vastgelegd op een HICL JL/\5 vTdLIlltly koers van „integratie van Europa met nauwe deelneming van de Ver- uitgegeven, dat in een later stadium De ANWB verwacht in 1975 een autodichtheid van 1 op 6 inwoners. In het jaarverslag over 1962 van deze organisatie wordt aangedrongen op een juiste aanpassing van alle ver- keersvoorzieningen aan deze ver wachting, omdat iedere daarvan af wijkende voorziening anders binnen vijfentwinig jaar verouderd en on toereikend zal zijn.. (De autodicht heid is thans 1 op 17 inwoners). Betreurd wordt, dat er nog geen ze kerheid bestaat over het realiseren var het plan om voor 1975 plm. 1200 km autosnelweg aan te leggen. De uitgaven van waterstaat, uitgedrukt in percenta ges van het bruto nationale inkomen, zijn in de laatste twee jaren gedaald in- plaats van gestegen. Volgens het jaarverslag heeft de weg- wijzerddenst van de A.N.W.B. in 196S ruim 3300 nieuwe objecten geplaatst, t gevolg dat de aard- landse prijspeil belangrijk Brabant,' komt op het ogen- In geen jaren is vruchtrot duur zullen blijven. Volgen- blik vruchtrot i de aardbeien veel waargenomen in de week zouden zy goedko- De vele re- vang als thans het geval is. per moeten z(jn daar gen in de afgelopen week Het voorkomen van vrucht- ziet men als belangrijke oor- rot is overigens geen exclu- moeten zaak hiervan, maar deskun- sief Nederlands verschijnsel, digen menen dat ook onvol- In YVest-Duitsland schijnen Daar men daar nu niet meer doende of onjuist bespuiten de aardbeien er al niet beter op kan rekenen, staat wel een rol kan hebben gespeeld, voor te staan. Daar zijn - vast dat de prijzen even Voor de betrokken telers evenals in ons land vele hoog of zelfs nog hoger dan is een en ander een grote kwekers, strop. Er wordt rekening ge- maar niet houden met een gemiddelde oogsten oogstreductie van dertig tot veertig procent. Op Zuid- Bcvcland zijn al driehon- zelfs niet kwaliteit kan spreken. Een cn ander heeft uiter- moeite thans zullen zijn. Wel cmen om tot invoer uit Engeland moge- te gaan, daar lijk, waar het vruchtrot min- matige der ingrijpend c heeft geslagen, Ook de conserven- cn jam- fabrieken rekenen op hoge prijzen voor hun produkten. spreken. Deze zullen zich echter voorlopig nog niet laten gel den. Het Centraal bureau voor de tuinbouwveilingen verwacht dat de Engelse in voer en het andere zachte fruit (frambozen voorname lijk) het aardbeientekort enigszins zullen kunnen vcr- zich heen zachten. maar veel moet zich hiervan toch niet kan onmogelijk het binnen- voorstellen. waardoor het totaal tot 20.000 steeg. Hoog geplaatste wegwijzers buiten bebouwde kommen worden geleidelijk door lage reflecterende blauwe borden vervangen. Ook werden 59 nieuwe wegwijzers met bijna 200 verlichte transparante armer geplaatst. Aan de toeristische bewegwij zering wordt veel zorg besteed. Betreurd wordt, dat de besprekingen met de overheid om, na het succes Pauwmolen onder Delft, tot nieuwe genwachtstations te komen, niet bijster vlotten. De A.NAV.B. met zijn ruim 550.000 le den, constateert een toenemende toeris tische trek naar de „zongebieden". Van de 112.000 uitgegeven reisroutes naar hel buitenland, leidden er bijna 27 procent naar Italië, bijna 10 procent naar Spanje, maar toch ook nog 15,7 proeent naar Duitsland cn 11,6 procent naar Frank rijk, beide echter minder dan in 1961. De belangstelling voor Griekenland cn Zuid-Selavië nam flink toe. De A.N.W.B. wijst hierbij op een discrepantie tussen de officiële logiesprijzen in Italië en vooral in Spanje met de werkelijk be rekende prijzen. Spanje dreigt reeds zijn naam als goedkoop toeristenland te ver liezen. Onder de A.N.W.B.-leden nam de be langstelling, gezien de aanvragen om inlichtingen, voor binnenlandse vakan ties iets af. T.a.v. 1961 daalden de aan vragen van ruim 12.000 tot ruim 10.300. In verband met de vijfdaagse werkweek ontstond echter verhoogde weekend-acti viteit tengevolge waarvan 45.000 gidsjes „Wegwijzers voor vrije uren" werden aangevraagd. Daarnaast werden' 6500 wandelbewijzen" voor particuliere ter- ei nen afgegeven. Het succes van de reis- en kredietbrie- en steeg. In 1961 werden 110.000 van deze documenten afgegeven, in 1962 meer dan 127.500. ook door Rusk (de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken) en de Duitse ministers Erhard (vice-kan- selier), Schroder (buitenlandse zaken) Kai Uwe von Hassel (defensie) werd bijgewoond. In het communiqué wordt de nadruk gelegd op nauwe en vriendschappelijke betrekkingen tussen beide landen en de „volledige overeenstemming van beide regeringen in hun oordeel over de inter nationale toestand". Er blijkt verder uit dat: j West-Duitsland de pogingen van Ken nedy om in onderhandelingen met de Sowjetunie tot een verbod van kern proeven te komen, alsmede het stre ven naar een gecontroleerde ontwape ning steunt: 2 De Amerikaanse bemoeienissen voor een multilaterale atoomstrijdmacht voor de NAVO eveneens door Bonn worden gesteund: Bonn het met Washington eens is, dat „spanningen door internationale be sprekingen moeten worden opgelost": West-Duitsland bereid is, zijn aandeel in de ontwikkelingshulp in het kader van de vredesstrategie van de vrije wereld op zich te nemen. Adenauer heeft op zijn beurt van Ken nedy volledige steun gekregen in zijn streven naar hereniging van Duitsland „De vryheid van Wcst-Berlyn moet met alle daartoe nodige middelen worden be schermd", aldus het communiqué. Het resultaat van Kennedy's reis, die morgen in West-Berlijn eindigt, wordt tot dusver zeer positief beoordeeld. Men spreekt zelfs van een nieuw tijdperk in de relaties tussen beide landen. Adenauer kan volgende maand aan De Gaulle zeggen, dat hij isolering van de Ver. Staten buiten Europa verkeerd acht Hij zal dan ook zijn moeilijkste gesprek met de Franse president staan. Kennedy ver klaarde later op een persconferentie, geen olannen te hebben voor besprekingen met De Gaulle over de strategische geschil punten in de NAVO-politiek. Hij ver trouwt er op, dat Frankrijk bij een aanval zijn verplichtingen ten aanzien van de verdediging van Europa zal nakomen. An deren hebben dit vertrouwen misschien niet, aldus Kennedy, maar ik ben er zeker dat president De Gaulle zich van zijn verantwoordelijkheid zal kwijten als de tijd daar is. Vandaag sprak Kennedy in Frank fort tweehonderd leden van de West duitse Bondsdag toe in de St. Paulus- kerk. Hij wees op de gevaren, die de vrije wereld bedreigen als gevolg van het streven van mannen als De Gaulle, de Verenigde Staten en Europa van el kaar te scheiden. Morgen hoopt Kennedy West-Berlijn te bezoeken. Hij heeft ook de wens te kennen gegeven, de nieuwe paus te ontmoetenDe kroning van Paulus VI op 30 juni kan hij evenwel niet bij- TJET IS EEN merkwaardige kabinets- formatie die wij beleven. Nu zijn bij ons de kabinetsformaties als regel moei lijk en zij vergen van de erbij betrokkenen een belangrijke mate aan vindingrijkheid. Wij vermoeden echter, dat de werkwijze, door de huidige formateur gevolgd, zich niet voor herhaling lenen laat. Zij had in zich het element van de verrassing, dat als zodanig niet voor een tweede keer kan worden gebruikt. Aan de avond van de verkiezingen thans weer bijna zes weken geleden schreven we, dat de formatie van het kabinet dit maal sneller zou kunnen geschieden dan gewoonlijk. Het regeringsbeleid was be vestigd; de oppositie had verloren. De enige complicatie was, dat ook de libera len hadden verloren. Welnu, dan was een formatie mogelijk die een voortzetting van het beleid zou inhouden en waarin het liberale verlies was verwerkt. Bij de formatie zelf echter is een andere weg gevolgd, een weg die op zichzelf ze ker denkbaar is, maar aan het volgen waarvan men zich dan ook houden moet. Wanneer in de huidige formatie onbevre digends schuilt, dan waar zij de indruk vestigt dat de formateur onvoldoende de consequenties trekt uit de methode, door hem zelf gekozen. Wat heeft hij gedaan? Hij heeft kennelijk liberalen en socialisten gelijke kansen wil len geven. Op zichzelf een aanvaardbaar pogen, al lijkt de inschakeling van de so cialisten op het eerste gezicht niet ver enigbaar met voortzetting van het beleid. Wat is nu gebleken? Een grote inschikkt- lijkheid bij de socialisten. Dit is op zich zelf begrijpelijk. Het voeren van oppositie is hun slecht bekomen. Heeft de forma teur op die inschikkelijkheid niet gere kend? Het trekt in elk geval de aandacht, dat hun inschikkelijkheid de socialisten evenmin baat heeft gebracht als destijds de oppositie. Wij hopen, dat de formateur alsnog zal kunnen aantonen, dat de door hem ge bezigde methode eleganter is dan zij lijkt. Nu moet de indruk wel zijn, dat liberalen en socialisten tegen elkaar zijn uitgespeeld. Hoe zullen de socialisten nog ooit opposi tie kunnen voeren tegen een regeringspro gram, dat zij naar hun zeggen vrijwel heb ben aanvaard, zonder dat dit hun nochtans toegang tot de regering heeft bezorgd? Het lijkt alles wat vreemd en doet niet pret tig aan. Daartegenover hebben stellig ook de libe ralen concessies moeten doen, op hun beurt dus hun als het ware door de socialisti sche inschikkelijkheid afgedwongen. Bij de verdere formatie zal trouwens bedacht moeten worden, dat, gelet op de uitslag der verkiezingen, ook de liberalen gener lei reden hebben, hoog van de toren te blazen. Met de voortzetting zelf van het regerings beleid kunnen ook wij zeker vrede heb ben. Het is, over het geheel genomen, een gelukkig beleid geweest en de socialisti sche oppositie heeft daaraan niet kunnen afdoen. Gebleken is onder meer, dat ook zonder socialisten een verantwoorde sociale politiek alleszins mogelijk is. Er zaten in het beleid enkele zwakke punten, de nieu we formatie nu biedt mogelijkheden tot herstel. Hopen wij, dat deze formatie nu spoedig haar beslag mag krijgen. Zóals gezegd: het had, gezien de uitslag der verkiezingen, heel wat vlugger gekund. In plaats daarvan is, eerst door de infor mateur, daarna door de formateur, een weg gekozen die langer was, die op zich zelf ook mogelijk was, maar waarvan de aanvankelijk indruk naar buiten moet zijn dat hij al te aarzelend en alleen met inner lijke tegenstrijdigheid is gegaan. Het had anders gekund, en meer bevredigend. jgoiien de Oceaan en Europa handhaaft zich een westcirculatie, waardoor voortdurend oceaanlucht binnenstroomt. De temperaturen zijn hierin normaal voor de tijd van het jaar. Een tamelijk omvangrijke depressie, waarvan het cen trum even ten westen van Schotland ligt, breidde zijn invloed verder naar het Europese vasteland uit. Een randstoring bij de Ierse zee begon dinsdagochtend in activiteit toe te ne men. Het koufront van de randstoring zal de komende 24 uur met enkele buien ons lend passeren. Daarna stroomt met zuidwestelijke tot westelijke wind iets koelere lucht binnen. De wind neemt tijdelijk toe tot vrij krachtig en aan de kust tot krachig 26 juni: zon op 4.21, onder maan op 9.55, onder uni eerste kwartier. Hoogwater Scheveningen 25 juni: 5.41 v.m., 18 09 n.m. 2t> jum: 6.25 v.m.; 18.49 n.m. maar later ook enkele opklaringen. Ma tige tot krachtige zuidwestelijke wind. Over het algemeen iets lagere tempera turen. (Opgemaakt om 11.15 uur). Strandverwachting De depressie trekt van Engeland naar het noordelijk deel van de Noordzee. Morgen op enkele plaatsen nog een bui, maar ook zonnige perioden. Tijdelijk vrij krachtige, later matige zuidwesten wind. In de middag 16 a 17 graden zeewater stockhT 15 graden. Oslo Vooruitzichten: zuidwestelijke lucht- a berde! stroom houdt het strandweer nog te Londen wisselvallig. D. Helder Ypcnburg Vlisslngen Eelde De Bilt Twenthe Eindhoven Zd.-Limb. Helsinki Gisteravond omstreeks zes uur is de 47-jarige mejuffrouw S. Lucassen, maat schappelijk werkster uit Nijmegen, op de rijksweg VenloNijmegen in de ge meente Arcen met de door haar bestuur de personenauto tegen een boom ge botst. Zij was op slag dood. Het tweejarige jongetje Peter Scheepstra uit de Panamakade in Am sterdam, dat sedert vrijdagmiddag •erd vermist, blijkt te zijn verdronken. Het lijkje is gisteren door de rijkspoli- ia dagenlang dreggen, uit het water het spoorwegbassin bij de Rietlan den opgehaald. Luxemb. Parijs Athene Rome AJaccio '4 18 12 bew. windstil 21 11 no 1 24 16 18 windstil 23 19 0 windstil 20 13 windstil 21 17 windstil 20 14 I. bew. windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1