goed hè Chroesjtsjef vaderlijk huwelijksmakelaar Kriminaliteit daalt in West-Duitsland Moordenaar Evers gearresteerd Jemenieten vuurden op verdwaalde Britten Home: Sowjetunie wordt naar Westen gedreven 7-ft een (fX)JAte Ky, ZEISS IKON Westen erkent nieuwe zone Berlijn niet Sterrenhopen in heelal MAANDAG 24 JUNI 1963 (Advertentie) UW HAAR CORRECT IN MODEL MOSKOU heeft zaterdag kun nen genieten. Niet in het minst door het gebaar van I Chroesjtsjef waarmee de Rus- j sische premier als het ware dui- i delijk wilde maken dat de ge- I ruchten over een romance tussen Ruslands eerste ruimtevrouw Uitbundig Moskou huldigt „Walja" O.-Duitsland boos over Chinees drukwerk kofsky en Valentina werd veel lof toe gezwaaid aan het vaderland en aan de partij die hen in staat had gesteld het voorrecht van een ruimtevlucht te mo gen smaken. Bykofsky veroordeelde de Amerikaanse proeven, die ten doel had den de kosmos te besmetten. Valentina Teresjkova en haar voorganger in de ruimte, de vrij-\Standh«u*ld gezel Nikolajef, op waarheid be.jc'll,uui,w,u rusten. De huldiging was werkelijk', Chroesjtsjefdeelde mee. dat er in uj' Moskou een bronzen borstbeeld van de groots. Maar op het moment dat (eerste ruimtevrouw in Moskou geplaatst Chroesjtsjef Nikolajef naar voren zal worden, ironisch merkte hij op. dat schoof tot naast Walja en hen d« -burgerhjke maat^happijen" er al- 1 J tijd de nadruk op legden, dat de vrouw beiden met een groot armgebaar\van het zwakke geslacht is. ..Maar dat is niet altijd zo. Onze Sowjetvrouw heeft de Amerikaanse ruimtevaarders een lesje gegeven. Haar vlucht was langer dan die van alle Ame rikaanse kosmonauten bij elkaar. Dat is u Valentina. Nu is het aan onze dich- lers om haar prestaties te bezingen", aldus de premier. en een veelbetekenende glimlach tegen elkaar drukte, kende het enthousiasme van de tienduizen den Russen op het Rode Plein geen I Het Oostduitse ministerie van buiten-grenzen meer. landse zaken heeft officieel scherpe kri- 1 tiek geuit op de communistisch Chinese De voltallige regering was aanwe- ambassade in Berlijn. De ambassade zig toen de beide astronauten zater- Ici-QAIicpIia militairen iTf" doen verspreiden over daf op hel vlieSveld van Moskou aan- ISI dCJLlSLIie flllllldlreil het ideologische geschil tussen Moskou k„.amen Mi|itair stram brachten lij "vollens'het officiële Oostduitse pers- rapport uit aan Chroesjtsjef, Walja i bureau A.D.N. heeft de onderminister gekleed in een donker mantelpakje en van buitenlandse zaken van Oost-Duits-Bykofsky in uniform van de lücht- Zaterdag is te Washington in Ameri-;land- otto Winzer de communistisch macht. Even was er consternatie Na er in een toast kaanse legerkringen vernomen dat 114]Chinese ambassadeur gewezen op de toen Valentina aarzelde tijdens het druk op te hebben gelegd dat de Sow- Israëlische militaire specialisten in de 1 ..ongewenstheid van zulk een optreden1 rapport, maar uiteindelijk kwam de jetunie haar wetenschappelijke presta- Verenigde Staten vertrouwd worden ge- J* fl-p®"' w laatste zin er ook uit: „Gereed voor slechts voor vreedzame doeleinden maakt met de hantering van het "Hct be,rfure",^?ar'?,l^;t 'ïiverdere opdrachten". zal gebruiken en na Valentina nog eens ..Hawk"-projectiel, dat dotr de Inch-nemen van dergelijke stappen China_dtvernere opuraenten een vaderlijk tikje ophet hoofd te heb- doelartillerie wordt gebruikt. gekoes.erde wens van de marxistisch- ben gegeven verliet Chroesjtsjef de Aan eenOvereenkom™, waarin Israël lenin.st.eche partpen om ren einde te M |g( - ln de gelegenheid wordt gesteldmaken aan d« c",en controverse tussen s in Amerika Tijdens de ontvangst in het Kremlin ontvingen de astronauten de versierse len behorende bij de Orde van Lenin. Bovendien werden zij heldin van de Sow- jetunie en vlieger-kosmonaut. Tikje deze projectielen in de Verenig de Staten te kopen, wordt thans de laatste hand gelegd. De hiervoor genoemde bron wilde ech ter niet zeggen om hoeveel Hawks" het Israël wil deze luchtverdedigingspro jectielen verwerven als tegenwicht te gen de Egyptische luchtmacht. Israël j leninistische partijen maken aan de open controvv..^ de broederpartijen er. om de menings verschillen door middel van onderhan delingen uit de weg te ruimen, tot een aanfluiting maakt". VAR kreeg zeer veel wapens van Moskou President Segni heeft zaterdag de christen-democratische minderheidsre gering van premier Giovanni Leone be- Langs de route naar het Rode Plein stonden duizenden Russen. Twintig kilo meter lang stonden Valentina en By kofsky rechtop in de open auto's, links en rechts van Chroestsjef die vaderlijk zijn armen om hen heen sloeg. Militaire marsen werden gespeeld toen de stoet het Rode Plein opkwam, dat versierd was met bloemen, vlaggen en portretten van Russische leiders. In de enorme menigte bevonden zich zeei veel vrouwen die kinderen omhoog hie- ceptiezaal en daarmee was aan de hul diging van de Russische astronauten een einde gekomen. edigd!" De volgende week zal het uit 22 leden bestaande kabinet voor het par lement verschijnen om een vertrouwens votum te vragen. Het is een interim-regering totdat de politieke partijen overeenstemming be reikt hebben over de vorming van meerderheidsregering. Dit zal waarschijnlijk pas oktober |den wanneer op het partijcongres van Chroesjtsjef leidde de ruimtevaarders Van betrouwbare zijde werd verno- de Nenni-socialisten zal worden beslist de trappen van het Leninmauseleum op. ien dat veldmaarschalk Abdel Hakim of'de partij een linkse centrumregering Boven gekomen vouwden de ruimte- Amer, vice-president van de V.A.R.. op alsnog zal steunen. Voor 30 juni zal de|vaarders de handen boven hun hoofden nieuwe regering de begroting aan het ineen, waarop een storm van applaus; parlement moeten voorleggen. I weerklonk. In de toespraken van By-i propagandistische taak reeds vervullen. Zij zal het wereldvronwencongres, dat ln Moskou wordt gehouden, toespreken. Nog niet binnen een jaar naai de maan De Russische „hoofdontwerper van ruimtevoertuigen", een ge heimzinnige figuur, wiens naam niet is bekend gemaakt, heeft in een gesprek met een verslag gever van de Izwestia verklaard dat het vraagstuk om twee ruim tevoertuigen met elkander in verbinding te brengen, wanneer zij om de aarde draaien, „op onze agenda staat". „Wanneer wij dit vraagstuk zouden oplossen, zouden wij in staat zijn grote laboratoria in de ruimte te brengen. Deze zouden kunnen dienen voor de bevoor rading van ruimteschepen, die onderweg zouden zijn naar an dere planeten. Verder zouden zij voor hulpverlening in het alge meen aan dergelijke ruimtevoer tuigen kunnen worden gebruikt", aldus de „hoofdontwerper". Hij zei ook: „In de niet zo ver verwijderde toekomst zullen wij in staat zijn een vlucht naar de maan te maken. Dit zal echter nog niet binnen een jaar het geval zijn". Veel werd nog opgehelderd (Van onze correspondent in Bonn) Voor het eerst sinds 1953 is in 1962 de kriminaliteit in West- Duitsland teruggelopen. Er wer den 2.106.496 misdrijven en over tredingen geregistreerd. In ver gelijking met 1961 toen er, voor zover de politie bekend is, 2.120.419 strafbare handelingen plaatsvonden kon een vermin-; dering met bijna 14.000 (0,7 pro-i cent) worden genoteerd. ihet platteland. De kriminaliteit tn de I grote steden daalde, die in de middel- j grote en kleine steden steeg. Van alle bekend geworden misdrijven konden er in 1962 1.359.948 worden opge helderd. een doorsnee van 64.6 procent. Dit percentage van opgehelderde mis- Idrijven wordt overigens steeds igenimgen het bedroeg in 1961 en 1960 irespektieve- lijk nog 64,8 en 65,6 procent). Het meeste succes had de politie tegen bedrieger* (94 procent werd gevonden), tegen moor. denaars 93,9 procent), tegen handelaren in verdovende "middelen (89,9 procent), tegen valse munters (84 procent) en te gen plegers van zedenmisdrijven (77,5 procent). Het slechtste figuur sloeg arij bij de opheldering van eenvoudige dief stallen <35,2 procent), zware diefstallen i33.8) en binnen deze beide groepen slechts 29,4 procent der autodiefstallen, procent der zakkenrollerij en 13,4 pro. Cijft ers De bevolking van West-Duitsland (met inbegrip van Westberlijn) steeg in de periode van vergelijking van 56.172.000 tot 56.946.000 zielen. Van alle strafbare handelingen in 1962 konden er 64,6 procent door de politie worden opgehelderd, bij de zwaardere misdrijven zelfs 86 procent. Hn 1962 kwamen er op de 100.000 in woners van de Bondsrepubliek (inclusief West-Berlhn) 1177 eenvoudige en 418 zware diefstallen voor <1224 en 389 res- "jgBdn 1961), 354 gevallen van rog en valsheid in geschrifte, 109 zedelijkheidsdelikten, 84 fraudes en 51 gevallen waarin zwaar lichamelijk letsel werd toegebracht. Steden Ca. 48 procent der bekend geworden 2.106.469 misdrijven werden dn de grote steden van West-Duitsland (met meer dan 100.000 inwoners) gepleegd, 19,6 pro cent in middelgrote steden (tot 50.000 in woners, 12 procent in de kleine steden (to<t 20.000 inwoners) en 21,4 procent op cent van de fietsendiefstallen. Nog meer Bij de opheldering van 1.359.948 straf bare handelingen konden 1.321.432 da ders in verzekerde bewaring worden ge steld. Daarvan waren 877.154 mannelijk» en 135 232 vrouwelijke daders boven de 21 jaren. 139.246 mannelijke en 13.923 vrouwelijke personen tussen de 18 en 21 jaren: 98.339 mannelijke en 10.200 vrouwelijke jeugdige personen tussen de 14 en 18 jaren en 50.338 kinderen. Onder de 1.321.432 gearresteerde da ders bevonden zich 47.739 buitenlanders. In 1961 waren het er 38.827 en hieruit blijkt wel de veelal ongunstige uitwer kingen van de aanwezigheid van zovele buitenlandse gastarbeiders. De buiten landse misdadigers in West-Duitsland hielden zich in 1962 vooral onledig met het maken en in omloop brengen van vals geld, landloperij, verkrachting moord en doodslag en berovingen. 22,7 procent der buitenlanders waren Ame rikanen (wat verband houdt met de aan wezigheid van grote contingenten Ame rikaanse troepen in West-Duitsland), 17 procent waren Italianen. 7,6 procent Grie ken. 7.1 procent Joegoslaven, 6,4 procent Britten (troepen!). 6,2 procent Oosten rijkers en 4,1 procent Nederlanders (op de 7de plaats). Lof voor partij zijn recente Moskouse reis vermoedelijl grote hoeveelheden conventionele wa pens voornamelijk tanks aan de Russen heeft gevraagd en gekregen. Deze voorraden wapens werden ge vraagd om verliezen, die in de negen maanden lange campagne in Jemen bij gevechten en door slijtage verloren gin gen, te vervangen. Bovenaan de lijst van Amer stonden 100 tanks, twaalf of meer grote straal jagers, transportmiddelen en onderdelen voor diverse uitrustingen, die momen teel totaal versleten zijn. De nadruk op conventionele wapenen vloeit waarschijnlijk voort uit een wens om de Egyptische strijdkrachten weer op te voeren tot een niveau, dat te ver gelijken zou zijn met dat van de Israëli sche strijdkrachten. SITUATIE LAOS SLECHT Sow jets: prinsen moeten praten De Sowjetunie heeft in een schrij ven van 13 juni, dat aan de Britse ambassade in Moskou is overhandigd, de mening uitgesproken, dat de drie politieke groeperingen die in de Lao- tiaanse coalitieregering zijn vertegen woordigd, onverwijld moeten gaan onderhandelen „om de situatie in het land weer normaal te doen worden". De Sowjetunie jzegt, dat de toestand In Laos zeer verslechterd is, doordat troepen van de rechtse vice-premier, ge neraal Phoemi Nosavan. de militaire operaties hervat hebben. De Sowjetunie beschuldigt de Verenigde Staten ervan, de troepen van Phoemi Nosavan van wapens te voorzien, in strijd met de overeenkomsten van Genève ten aan zien van Laos. De Sowjetunie eist te rugtrekking van Nosavans troepen uit het door de neutralisten beheerste ge bied. Generaal Phoemi Nosavan. vice-pre mier en minister van defensie van Laos, verklaarde in het parlement, dat de pro-communistische Pathet-Laotroepen in heel Laos aanvallen doen op de neu tralisten en dat de toestand in het land „zeer ernstig" is. Verzamelaar van oude geweren DE F.B.I. heeft zaterdagavond een blanke, de 42-jarige Byron de la Beckwith uit Jack son, gearresteerd op de beschul diging de wet op de burgerrech ten te hebben overtreden. De werkelijke reden van zijn arres tatie bleek later toen hij officieel in staat van beschuldiging werd gesteld van moord op de neger leider Medgar Evers die 12 juni vanuit een hinderlaag in de rug werd geschoten toen hij uit zijn wagen stapte. Beckwith is vertegenwoordiger van beroep en een veteraan uit de tweede wereldoorlog van het korps mariniers. Hij staat bekend als „enigszins excen triek en een uitgesproken tegenstan der van integratie". Zijn grote liefheb berij was het verzamelen van oude geweren. Een van zijn geweren met een vingerafdruk is gevonden dichtbij de plaats waar Evers werd vermoord. Het was een wapen met een telescoop vizier. Beckwith behoort tot de raad van blan ke burgers. Met andere niet met name genoemde burgers zou hij de wet op de i burgerrechten van 1957 hebben geschon- Evers, die in de V.S. zo'n afschuw heeft verwekt, en niet alleen in de V.S. De federale regering heeft niet de be voegdheid om Beckwith wegens moord te vervolgen. De aanklacht is echter uit gesproken door de politie van Jackson. Beckwith zelf wilde geen commentaar leveren op zijn arrestatie (volgens som mige berichten zou hij zichzelf hebben aangegeven toen hij merkte dat zijn huis door de F.B.I: was omsingeld), voordat hij een advocaat heeft. Hij zag er uit of hij was mishandeld. Vlak voordat hij naar Duitsland ver trok heeft president Kennedy zaterdag nog geconfereerd met leiders van blan ke en gekleurde bevolkingsgroepen. Zij zegden toen zijn campagne voor ras- sengelljkheid te zullen steunen, zonodig met massale demonstraties. Zij ver klaarden echter ook demonstraties te kunnen tegenhouden. De president ondertekende een besluit, waarbij is bepaald dat de federale rege ring geen betalingen meer zal doen aan de uitvoerders van werken, die hun blanke en negerarbeiders niet op de lijke voet behandelen. De eerste massale vreedzame demon stratie van negers en blanken werd gisteren in Detroit gehouden. Zeker 100.000 demonstranten hielden hun mars voor de vrijheid. In de stoet lie- ds. Luther King, de oud-gou verneur Swinson, de vakbondsleider Wal ter Reuther, en de republikeinse Sena tor Thayer, die gouverneur Romney ver tegenwoordigde. Een ambtenaar van een Amerikaanse federale handelscommissie, Quinton Davis, is in de nacht van zaterdag op zondag op de autoweg tussen Washington en Bal- timore vermoord. Davis, een neger, reed in een auto toen hü van een passerende wagen uit werd beschoten. Hij was reeds overleden toen zijn chauffeur bij een politiepost aankwam. De daders zün spoorloos. Weer tyfusexplosie in Engeland Aan de grens tussen Jemen en het sultanaat Laihej, dat deel uit maakt van de Zuidarabisohe fede ratie, is het zaterdagavond tot ongeregeldheden gekomen nadat zesenveertig Britse militairen per ongeluk op Jememitisoh grondge bied waren aangekomen. De En gelsen die im Aden zijn gelegerd, waren tijdens een nachtoefening een verkeerde weg ingeslagen en zodoende in Jemen beland. Onmiddellijk nadat Jemenitische solda ten de Britten hadden herkend, openden zij het vuur. waarna twintig Britse mi litairen de vlucht namen en door vlieg tuigen van de Britse luchtmacht naar Aden werden teruggebracht. Bij de ge vechten sneuvelden vier Britten, terwijl er nog achttien door Jemenitische stam leden worden vastgehouden. Inmiddels heeft het Britse ministerie buitenlandse zaken de Ver. Staten, de Britse belangen in Jemen behar tigen. verzocht bij de autoriteiten van Jemen te bemiddelen opdat de Britten vrijgelaten kunnen worden. Zoals be kend gaat Jemen niet akkoord met En- gelands positie in Aden. Vier vrouw, die eveneens gevangen waren genomen, werden vanochtend vrij gelaten. Ook de vier doden werden aan de Britten overgedragen. Over de overige achttien militairen is nog niets bekend. De meeste Juist door geschil met China Rusland en China zijn hard bezig om via persorganen in sa- tellietlanden zich vast te leggen op bepaalde uitspraken en stel lingen, voordat op de conferentie van 5 juli in Moskou over het ideologische conflict gesproken gaat worden. Aan de Britse mi nister van buitenlandse zaken lord Home wordt wel eens toe geschreven als eerste gezegd le hebben dat dit geschil de Sowjet unie steeds meer in de armen van het Westen zal drijven. Als men de kritiek vanuit Peking en Al banië mag geloven dan zou dit inderdaad het geval zijn. Te South Shields zijn 13 gevallen van! tyfus geconstateerd. Het is de tweede! Lord Home heeft zeer onlangs in zich deze maand een interview verklaard, dat hij de- tenlandse politiek. Daarom adviseert hij met klem om samen met de Russen te zoeken naar terreinen waarop overeen stemming zou kunnen worden bereikt, hoe klein de kans daar toe ook is. Intussen gaan de scheldpartijen van China en Albanië onverminderd door. In Peking zeiden China en Noord-Korea in een gezamenlijk communiqué, dat het „absoluut ontoelaatbaar" is, dat de mo derne revisionisten onder leiding van Chroesjtsjef de buitenlandse politiek van de socialistische landen eenzijdig herlei den tot vreedzame coëxistentie. Noord- Korea zegt China zij het niet recht streeks volledige steun toe in zijn strijd met Moskou. Verder wordt het één lijn trekken met Tito als verraad beti teld. Roemenië Roemenië heeft het gewaagd de in structies van Moskou in de wind te slaan door een uitgebreide samenvat ting te publiceren van de brief die Chi na aan de Sowjetunie heeft gestuurd en volgens de Sowjetunie, onjuiste Op bijzonder enthousiaste wijze hebben de Moskovieten zaterdag op het Rode Plein de laatste twee ruimtevaarders gehuldigd. Premier Chroesjtsjef greep op een gegeven moment de handen van Valentina Teresjkova en van luitenant-kolonel Bykofsky, waarop de menigte in een ge weldig gejuich uitbarstte. _J enige vrienden, kwam uit Duitsland en was op weg naar Vaals. In verband met een vorig jaar in Amsterdam gepleegde roof overval was de opsporing van S. ver zocht. In de late avonduren had hij met enkele anderen in de binnenstad van Amsterdam iemand beroofd van een bedrag van 1500. De deelstaat Noordrijnland-Westfalen, de dichtstbevolkte der Bondsrepubliek, was ook het land met de meeste bekend geworden strafbare handelingen: 669.070, Nedersaksen <194439). Hessen (170.861) en Berlijn <107.563). In de kleinste deel staten Bremen en Saarland was het ook het veiligst: respektievelijk 38.977 en 37.776 strafbare handelingen. In de slotbalans trekt de Westduits» politie de conclusie, dat de geringe ver mindering van de kriminaliteit voor het eerst sinds 1953 toen ook zeer ge ring (0.7 procent) toch in ieder geval zeer verheugend is. Het aantal auto- en bromfietsdiefstallen is teruggelopen. De politie schrijft dit mede toe aan de wij ziging van de verkeersverordening, waar» bij werd voorgeschreven dat auto's van een speciaal slot moesten worden voor zien om het dieven wat minder gemakke lijk te maken. Deze speciale sloten houden „vaklieden" er weliswaar niet van af auto's te stelen, maar wel vele minder jarige personen die op een „joy-ride" uit Leider Cubaanse ballingen treedt onverwacht af Dr. Antonio Ma ceo Is zaterdag af getreden als president van de Cu baanse revolutionaire raad. Maceo. een kleinzoon van een vrij heidsleider op Cuba in de 19de eeuw die dezelfde naam droeg, zou ontstemd zijn over de onthullingen van landingen van commandotroepen die enkele dagen op ^Cubaanse bodem zouden zijn ver- De Cubaanse arts was niet onmid dellijk voor commentaar op zijn aftre- twee maanden geleden voor zijn post gekozen. De Cubaanse ambassadeur te Bern heeft zaterdag medegedeeld een te- gram van zijn minister van buitenland se zaken Raul Roa te hebben ontvan gen, waarin deze verklaart dat de be richten, volgens welke groepen te- genrevolutionairen op het eiland zijn geland, onjuist zijn. Dit zou dus kloppen met een reeds zaterdag gepubliceerd Twee organisaties van ballingen heb ben verklaard dat de gemelde landingen op verschillende punten in Cuba door de raad meer kwaad dan goed hebben ge- grote tyfus-explosieWÊÊÊÊÊQË pjHHBHB gg m in Engeland voorgedaan heeft. ze"zédac*hte" nov"steeds"aanhanè± RHI interpretaties van het geschil wórden Vier personen van wie vermoed wordt "l dat de Russen gegeven. Zoals bekend weigerde Moskou dat z.j aan de ziekte lijden, zijn in een d® X?L,ï?Ien dat officiële publikatie en liet de Chinese ziekenhuis opgenomen. Daarbij is een ,®a °®rly£ vernietiging van de ambassade daarop deze brief onder wes- meisje dat contact met een der j Sowjetunie betekent en dat daarom; terse diplomaten verspreiden, slachtoffers heeft gehad en vervolgens een oorlog niet meer beschouwd kan zonder enige argwaan met vakantie was worden als een gewettigd instrument gegaan. Zij is door de politie opgespoord en te Norwich in een ziekenhuis op genomen. Geen van de patiënten, die in een zie kenhuis opgenomen zijn, verkeert in le vensgevaar. van nationale politkek. Lord Home is verder van mening dat de liberale tendenzen in de Russische samenleving zich in de toekomst onge twijfeld zullen manifesteren in hun bui- Advertentie) camera niet wereldgarantie CONTAFLEX super f 589.- Bij gebrek aan par keerruimte parkeerde een Duitser zijn auto za terdag vlak langs de rand van de Maashaven in Venlo. Toen zijn vrouw uitstapte duikelde zij on middellijk in het onge veer vier meter lager ge legen water. Een schip per stak de vrouw een trekhaak toe waaraan zij zich vastklampte. Haar man beperkte zich tot schreeuwen, en wel dat zij er vooral om moest denken de portemonnee niet te verliezen.... De dierentuin van Bris tol heeft zaterdag uit In dia twee zeldzaamheden gekregen een paar blauwogige, blonde tij gers. Champs en Cheme- li behoren tot de zeld zaamste dieren in gevan genschap (zij kosten on geveer 100.000 gulden), maar aan dat bericht zul len zij wel niet veel heb ben. Lady Summerskill, een vurige feministe en lid van de Labourpartij, heeft bij het Lagerhuis een wetsontwerp inge diend, behelzende dat een huisvrouw de helft van wat zij in het huishouden bezuinigt, mag houden als een „onvervreemd baar eigendom". Men heeft haar meegedeeld dat de regering geen be zwaar maakt tegen het ontwerp. I De Britse hoedenindus- trie heeft een nieuwe hoed gestuurd aan Va lentina Teresjkova, de Russische kosmonaute. De hoed is „Walja" ge doopt en kost acht pond. De hoed sluit nauw om het hoofd en is van groen en bruin fluweel en sa tijn. B Regeren is vooruitzien denken vele zakenlieden in Amerika. Daarom zijn ze nu al begonnen een actie te voeren om de republikeinse senator Goldwater aan geld te helpen voor een eventue le verkiezingscampagne voor het presidentschap van de V.S. Alleen als hij kandidaat van de re publikeinen wordt zal het geld aan hem gegeven worden. Als hij geen kan didaat wordt dan gaat het geld naar de goede ge vers terug. Een Amerikaanse pi loot is goed terechtgeko men toen hij op een hoog te van verscheidene hon derden meters zijn vlieg tuig verliet, en ondanks dat zijn parachute niet openging, „slechts" met twee gebroken enkels in de Stille Oceaan plonsde waaruit hij onmiddellijk kon worden gered. In geallieerde kringen ln West-Ber-j lljn wordt het instellen van een verbo den zone langs de sectorgrens aan de kant van Oost-Berlijn een nieuwe schen ding van het viermogendheden verdrag genoemd. Zowel van Amerikaanse, als van Britse als van Franse zijde Is medegedeeld dat men de strook „nie mandsland" niet zal erkennen. Een woordvoerder sprak als zijn mening alt dat met deze daad de communisten op nieuw bewezen hebben dat hun regime zich slechts door geweld en door schen dingen van de vrijheden van de mens kan handhaven. De nieuwe prikkeldraadversperring, die door middel van een honderd meter brede strook de muur van de rest van Oost-Berlijn scheidt, is inmiddels klaar gekomen. Zij heeft Ondanks deze nieu de Oostduitsers is i duitse grenswacht i hoogte i maatregelen van i 21-jarige Oost zaterdag toch nog in geslaagd naar West-Berlijn te vluch ten. Hij was gewapend en in uniform. Ook een Oostduitse tolbeambte stak de grens over. 1143) Het heelal bevat behalve ons melkwegstelsel, dat vele miljarden sterren telt, nog ongetelde miljarden andere melkwegstelsels, sterrennevels genoemd, die ieder op hun beurt weer de nodige miljarden sterren bevatten. Deze melkwegstelsels nu, blijken zich met grote sraelheld van elkaar te verwijderen, een verschijn sel dat men niet verklaren kon zo lang men meende dat die melkweg stelsels (sterren) leden van ons eigen melkwegstelsel waren. Nadat Hubble ruim dertig jaar geleden de Andro- medanevel observeerde en uit de periodieke helderheidsveranderingen concludeerde, dat die sterrennevel zich buiten ons melkwegstelsel be vond, kon men zich van het heelal een geheel nieuw beeld vormen, -—mm^—mm—mm want de ruimte kon men zich thans bevolkt voorstellen met af zonderlijke ster renhopen, die een eigen beweging ten opzichte van el kaar hadden, het geen onmogelijk was, indien de mimte slechts door ons éne melk wegstelsel bevolkt was (zodat de an dere sterrenhopen aan de bewegingen daarvan hadden moeten deelnemen). De van elkaar wegijlende sterren hopen, vormden een verschijnsel dat aanvankelijk ook niet erg paste in het model dat Einstein van het heelal ontworpen had, maar geluk kig toonde de Russische wiskundige Friedman aan, dat Einstein In zijn algebraïsche grondvergelljking een deling door nul had moeten toepas sen (Iets wat ons in de wiskunde al tijd ten strengste verboden werd). Door deze wiskundige behandeling TOCH IS HET ZO! kwam een hele groep Inkrimpende en uitdijende heelallen te voorschijn. Hierover moeten we ons niet verba zen. want ook bij wiskundige behan delingen die minder hoog grijpen, kannen zich dergelijke uitkomsten voordoen. (De wortel nlt 25 geeft reeds twee uitkomsten, t.w. +5 en -5. Maar goed, dank zij het feit dat de sterrenhopen van elkaar wegvluch ten, behoeven we met de mogelijk heid van een inkrimpend heelal op dit moment geen rekening te houden en kunnen we best begrijpen dat het wegijlen van de sterrenhopen op re kening wordt geschreven van het uit dijen van het heelal. Dat klopt dus prachtig met elkaar. Maar er moet nóg iets kloppen. Want als het heelal gelijkmatig nltdijt, zullen de vlucht- snelheden der ster rennevels groter moeten zijn naar evenredigheid van de afstand. De vluchtsnelheid van twee naburige ne vels, die 1,7 miljoen lichtjaren van el kaar verwijderd zijn, zal byv. 300 km per seconde bedragen; dan moe ten twee nevels die 3.4 miljoen licht jaren van elkaar af liggen, zich dos met een vaart van 600 km per sec. van elkaar verwijderen. Deze gedachtengang bleek met de waarnemingen in overeenstemming, zodat de vluchtsnelheid inderdaad aan de uitzetting van het heelal kan worden toegeschreven en we van een uitdijend heelal kunnen spre ken. Maar dit zegt op zichzelf niets omtrent de grootc of de vorm van het heelal. Daarover een volgende keer! Nadruk verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5