Nieuwe Leidse Courant Verzekering van Kennedy: uw vrijheid is de onze Commentaar Koos formateur voor een samengaan met VVD? ZEGETOCHT IN WEST-DUITSLAND Problemen bleven achter toejuichingen verborgen /Chantagegroep rond zaak-Profumo Verliefd paartje helpt inbreker opsporen Maandag 24 juni 1963, 44ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „StMtvastigh I* ghablev Ruimtevaarster een ster Zie pagina 5 ..pot- Steenstraat 37 Postbus 76 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.kw. 8,25 Klachtendiei Kennedy slecht in historie President Kennedy is ge zakt in het leervak geschie denis. Hy maakte twee blunders in redevoeringen in West-Duitsland. In het stadhuis van Keu len zei hu: „Als burger van de stad Boston, welke stad er trots op is de oudste in de V.S. te zyn..." Geschiedkundigen weten echter dat St. Augustine in de staat Florida de oudste stad is. Aan een diner gaf de pre sident een valse voorstelling: van de slag bij Little Big Horn, waar generaal George A. Cuser met een afdeling cavalerie werd uitgemoord. Kennedy begon te spreken over bondskanselier Aden- „Hy bestrijkt een lange periode in de geschiedenis. Toen hy in 1876 werd gebo ren, was Bismarck kanselier van Duitsland en Ulysses S. Grant president van de V.S., en twee jaar na zün geboor te, aan aan te duiden hoe jong de V.S. zyn, zouden ge neraal Custer en 500 van zyn cavaleristen worden uitgeroeid door Sitting Bull en zyn Sioux-Indianen". Drie foutende slag tus sen de cavalerie en de Sioux vond plaats op 25 juni 1876. Het aantal slachtoffers was 277 met inbegrip van de ge neraal en de Sioux werden niet geleid door Sitting Bull, maar door de opperhoofden Crazy Horse en Gall. enthousiast door het publiek ontvangen als president Kennedy giste ren. Een juichende, met vlaggetjes zwaaiende menigte, die door de politie op meer dan een half miljoen personen wordt geschat, verscheen langs de route, die Kennedy samen met een „vergulde" Adenauer aflegde (via Keulen) naar Bonn. Toen Eisenhower in 1959 naar Bonn reed, werd de menigte op 100.000 man geschat. De Gaulle moest het vorig jaar met 30.000 man doen. Langs de route schalden Duitse marsliederen uit luidsprekers. Aan be langstellenden werden Duitse en Amerikaanse vlaggetjes uitgereikt. Zes stukken veldartillerie van de Bundeswehr stonden langs het vliegveld Wahn klaar om de traditionele een-en-twintig saluutschoten af te vuren ter ere van de hoge bezoeker. In het stadhuis van Keulen werd Kennedy verwelkomd door burgemees ter Burauen, die hem een 19de-eeuws geïllustreerd boek over de Rijn over handigde. Op verzoek van de menigte begaf hij zich op het balkon. Even la ter liep hij onder de opgewonden men sen en schudde hij de hem toegestoken handen. Daarna reed Kennedy naa Keulse dcrm om er een hoogmis bij te wonen. Tijdens het knielen bleek hij weer last van zijn rug te hebben. In zün begroetingstoespraak had bonds kanselier Adenauer gezegd, het bezoek van Kennedy te beschouwen als eei langrijke politieke daad in het belapg van de eenheid van het westelijke bond genootschap. In zyn antwoord zei Ken nedy: „Wy zün bondgenoten en de enige oorlog die wij zoeken is die tegen ai honger, ziekte en onwetendheid. Uw vry- i Volgens News of the World: 170LGENS het Britse zondagsblad News of the World zou zelfs eer internationale chantagegroep betrokken zijn geweest bij het in- aiddels berucht geworden schandaal rond de oud-minister van oor- og Profumo. Deze chantagegroep is volgens dit blad vooral in de Per. Staten berucht om haar tegen regeringsfunctionarissen en poli- ti' ici gerichte acties. Het Amerikaanse federale bureau van onderzoek t< F.B.I is een diepgaand onderzoek begonnen. Nieuws in één oogopslag In de kabinetsformatie begint enige tekening te komen. Formateur De Kort heeft, zo laat het zich aanzien, de P.v.d.A. laten vallen. Den Haag wacht weer verder gespannen af wat er uit de bus zal komen. Tienduizenden op het Rode Plein in Moskou heb ben de Russische ruimte- dame Valentiria Teresj- kova en de ruimtevaarder Nikolajef op grootse wijze gehuldigd. Vooral toen premier Chroesjtsjef Niko lajef naar voren schoof en hem met een breed gebaar tegen Valentina aan druk te, kende het enthousias me geen grenzen meer. De man die wordt ver dacht de moord op de ne gerleider Medger Evers te hebben gepleegd, is gear resteerd. Het schandaal rond de oud-minister van oorlog Profumo houdt de Engel sen nog steeds bezig. Vol gens de laatste berichten zou een internationale chantagegroep, die niets en niemand ontziet, bij de afffaire zijn betrokken. De chanteurs zijn vooral in Amerika berucht om hun acties tegen regeringsfunc tionarissen en politici. President Kennedy van de Verenigde Staten is» gisteren juichend door de Westduitsers begroet. Een menigte die op meer dan een half miljoen wordt ge schat, stond langs de route die Kennedy samen met Adenauer via Keulen naar Bonn aflegde. In een rede heeft de Amerikaanse pre sident West-Europa ge rustgesteld, dat de Ver enigde Staten dit deel van de wereld nooit in de steek zullen laten. De groep zou haar slachtoffers uitkie zen ongeacht hun nationaliteit of poli tieke instelling Zo zou kapitein Ivanof, de voormalige plaatsvervangend Rus sische marine-attaché in Londen (die evenals Profumo „betrekkingen" onder hield met het Britse fotomodel Christine Keeler). haar even welkom zün als slachtoffer dan wie dan ook „Wanneer leden van deze chantage groep zich in Engeland ophouden, wor den zij scherp in het oog gehouden dooi leden van de Britse geheime dienst, daar het altijd mogelijk is dat hun handelin- gen de veiligheid van de Britse staat gevaar brengen", aldus News of the World Inmiddels zet de Britse Labourpartij haar acties cun Macmillan tot aftreden te dwingen, onverminderd voort Volgens geruchten zou de leiding van deze oppo sitieparty bezig zyn met het opstellen van een rapport, waarin zou worden getoond „dat nog meer leden vai Britse regering betrokken zün geweest bij de affaire-Keeler". De Britse premier schijnt zich gens weinig aan te trekken van de hitte gemoederen van zijn volk. Voor het eerst na het bekende debat in het Lager huis op 17 juni heeft Macmillan ir openbaar medegedeeld dat hy er over piekert te zullen aftreden. Hy klaarde op een bijeenkomst van de servatieve partij in zyn eigen kiesdistrict Bromley, dait het schandaal „hem dieD had gewond, maar zijn geest niet had gebroken". heid is onze vrijheid, iedere aanval op grondgebied is een aanval op ons". De president onderstreepte hiermede duide lijk dat er geen waarheid schuilt in het Franse gepraat over de mogelykheid dat de Verenigde Staten Europa aan zichzelf zullen overlaten als het er op aan zou komen. Kennedy schetste Adenauer als een ar chitect van eenheid, een kampioen van vrijheid, een vriend van het Amerikaanse volk, een man die al leeft in de geschie denis, die hij zelf heeft helpen maken. Verder zei hij: „Onze eenheid werd ge smeed in een tijd van gevaar. Zij moet worden gehandhaafd in een tijd van vrede. Onze gemeenschap werd gesticht om een nieuwe oorlog te voorkomen. Zij moet nu een nieuwe weg naar de vrede vinden". Ten slotte merkte hy op: „Wij zullen deze vrije wereld vry houden, totdat de dag komt die door Thomas Jefferson is voorspeld, dat de vryheid zich als besmettelijke ziekte over de wereld zal verspreiden". Achter alle ovaties en vriendelijke devoeringen bleven echter problemen schuilen, waarvoor men nog geen oplos sing heeft Dit zijn: het Amerikaanse voorstel voor een gemengde vloot var oppervlakteschepen, die met Polarisra- ketten zyn uitgerust en het streven van generaal De Gaulle, Europa los te weken van de Ver. Staten door een zo na mogelijk samengaan tussen Frankrijk Duitsland te bewerkstelligen. Men weet, dat Kennedy Frankrijk niet zal bezoeken om de eenvoudige reden, dat De Gaulle hem niet wil uitnodigen. Kort voordat de Amerikaanse president zijn Europese reis begon, onttrok de Franse president de Atlantische vlooteenheden van Frank rijk aan het gezag van de Navo. Vandaag voerden Adenauer en Ken nedy belangrijke besprekingen. Vanavond zal Kennedy zijn gastheren een diner aanbieden. President Kennedy, op het vlieg veld Keulen-Wahn gefotografeerd met zijn gastheer, hondskanselier Adenauer Nederlander in Frankrijk omgekomen Zaterdagavond is een Nederlandse auto bij Gemeaux (Fr) met een Franse bestelwagen in botsing gekomen. De be stuurder van de Nederlandse auto, de l-jarige P. Eveleens uit Haarlemmer eer was op slag dood. Zyn mede-in-zit- tenden, de 22-jarige J. Bol en de 23-jari- ge P. Spaargaren, beiden uit Aalsmeer, zijn ernstig gewond in het ziekenhuis van Dijon opgenomen. De bestuurder van de bestelauto werd eveneens zwaar ge- Oud-vice-premier Boediaf in arrest Mohammed Boediaf, voormalig vice- premier van de vooropige Algerijne re gering, is gearresteerd. Dit werd zondag avond uit zeer betrouwbare bron in Algiers vernomen. Boediaf, die sedert twee dagen spoor loos verdwenen was, zou volgens zijn echtgenote zijn gearressteerd omdat zijn inzichten niet strookten met die van de huidige regering-Ben Bella. Mevrouw Boediaf zei, dat behalve haar man ook anderen waren aangehouden. De voormalige vice-premier, die tij dens de Algerijnse bevrijdingsstrijd met Ben Bella in een Franse gevangenis heeft gezeten, kreeg kort na de zelf- standigwording van Algerije onenigheid met zijn vroegere strijdmakker. Hij werd toen ook gevangen genomen, doch enige tijd later vrijgelaten. De Britse premier Harold Macmillan speelt zijn spel mee in de pogingen van de Conservatieve partij, na het Pr of umo-schandaal weer wat popula riteit terug te winnen. Vandaar dat hij zich ertoe leende, zaterdag op een partijvergadering in zijn eigen district Kent, in Bromley, mee te rijden in een speelgoedtreintje Mysterieuze beslissing in Ulvenhout (Van onze parlementsredactie) IZ ABINETSFORMATEUR De Kort hééft gekozen tussen P.v.d.A en V.V.D. Dit valt op te maken uit de zeer korte mededeling van zijn woordvoerder, dat „de formateur, op grond van ontvangen brieven en ge voerde gesprekken, gekomen is tot Den Haag wacht op ontknoping het bepalen van een voorkeur voor samenwerking tot vorming van een kabinet". Er werd niet bij gezegd ten gunste van wie de keuze is uitgeval len. Hierover heeft dr. De Kort vanmor gen de fractieleiders van KVP, ARP en CHU. de heren Andriessen, Van Eysden en Beernink ingelicht. Zij én hun fracties d'ie morgen bijeenko men zullen in eerste instantie hun fiat moeten geven aan de keuze van de formateur en aan de uitwerking daarvan op papier. Hoewel er op het ogenblik nog geen concrete aanwijzin gen zijn gaan politieke waarnemers uit van de veronderstelling, dat dr. De Kort de P.v.d.A. heeft laten vallen en nu streeft naar de vorming van een vier-partijen-kabinet met de WD. De gronden waarop de formateur zyn keuze heeft gedaan en de factoren die daarby in het geding zijn geweest liggen nog in mysterieuze nevelen gehuld. Zelf* de betrokken fractieleiders en andere in. gewüden waren gisteravond nog niet op de hoogte van de aard en de oorzaken van de beslissing. Dr. De Kort schynt zyn besluit geheel zelfstandig d.w.z. zon der vooroverleg met geestverwanten te hebben genomen. Wel heeft hy H.M. do QBERSTLEUTNANT Herbert Wittman draagt op zijn brede soldatenborst or detekenen, hem wegens bijzondere pres taties in de tweede wereldoorlog verleend. Iedereen mag ze zien en hij is direct be reid te vertellen waarom hij zijn „ijzeren kruis met het eikenloof' heeft gekregen. Zeker, er is ten tijde van Adolf Hitlers duizendjarig rijk met dit soort cadeautjes nogal kwistig gestrooid, maar ten slotte is niet iedereen ervoor in aanmerking geko men. Herbert Wittman behoorde tot die gelukkigen en hij heeft er in al die jaren voor gezorgd, dat zijn „eremetaal" niet verloren is gegaan het blinkt nog even mooi als op het moment, dat zijn chef het hem op de borst speldde. Oberstleutnant Herbert Wittman heeft rijn ijzeren kruis (compleet met eikenloof) meegenomen, toen hij naar Budel in Ne derland kwam. Behoort het niet tot zijn krijgsuitrusting? Natuurlijk: Hitier leeft allang niet meer, maar je bent soldaat of niet, onder alle omstandigheden. En, zo moet deze Oberstleutnant redeneren, be hoort hij ook nu niet tot de strijders tegen het communisme? Het moet voor Herbert Wittmann volko men onbegrijpelijk zijn, dat niet iedereen in Nederland kan waarderen, dat hij zich versiert met het zo duur verdiende ijze ren kruis. Het moet aanleiding hebben ge geven tot een kortsluiting in zijn soldaten- brein. Wij weten niet, of zijn chefs hem erop attent hebben gemaakt,, dat het maar beter is zijn versiering op te bergen. Wel moet Oberstleutnant Herbert Wittmann met grote voldoening hebben vernomen, dat ze er in Bonn geen bezwaar tegen hebben, dat zo'n ijzeren kruis wordt ge dragen. Natuurlijk: een officiële woord voerder zei erbij, dat er geen hakenkruis bij mag worden gedragen, maar dat is ten slotte „politiek", waar Herbert Wittmann buiten wil blijven. In Den Haag moet nu maar eens bekeken worden, of het zin heeft aan Bonn vrien delijk te vragen de leden van de Bundes wehr ,die in Nederland verblijven, op te dragen de versiering op te bergen. Misschien, dat het mogelijk is, vanwege mogelijke misverstanden in de toekomst, de heren in Bonn bij te brengen, dat Ne derland nogal wat te verduren heeft ge had van lieden, die behangen waren met ijzeren kruisen (al of niet met eikenloof). Het blijft ten slotte maar een verzoek. Maar ja, wat wil men? Als tact en psy chologisch inzicht ontbreekt, dan blijft er niet veel anders over dan een vriendelijk, maar dringend verzoek. De 41-jarige mevrouw K. Boots-Vel- zejjoer uit Zuitcrwoude (gemeente Broek in Waterland) is zaterdag in een zieken huis te Purmerend overleden aan de ver wondingen die zij had opgelopen toen ze bij het op de fiets oversteken van de provinciale weg bij Monnikendam door auto werd aangereden. Het slachtof fer had acht kinderen, van wie de oud ste twaalf jaar is Koningin geraadpleegd aan wie hy zater. dagmorgen een tussentyds rapport uit bracht. (Voor vervolg zie pagina 8) HET afgelopen weekeinde werd het weer in gunstige zin beïnvloed door een zwakke rug van hoge luchtdruk. Er kwamen opklaringen voor en de bui-' igheid werd vrijwel onderdrukt. De rug van hoge luchtdruk wordt gevolgd door een Oceaandepressie, waarvan het cen trum vanochtend op enkele honderden kilometers ten westen van Schotland was gekomen. Het erbij behorende regengebied be dekte vanochtend een groot deel van Engeland en de Noordzee. Het nam toen evenwel in betekenis af. De depressie bewoog vanochtend nog maar langzaam. De komende dertig uur zal de depressie in ons land zuidweste lijke winden veroorzaken, waarbij de kans op enkele buien groter wordt. In de temperatuur komt maar wein-g verandering. De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met plaatselük enkele buien. Matige tot krachtige zuid- westelyke wind. Weinig verandering in temperatuur (Opgemaakt om 11.15 u Strandvcrivachting Morgen wisselvallig strandweer. Kans op een buitje. Frisse zuid-westen wind. Koel. In de middag 16 18 graden, zee- water 15 graden. Vooruitzichten: van de oceaan blijven depressies naar de Noordzee trekken, die het strandweer voorlopig te koel en onbestendig houden. Tendens stationair juni: eerste kwartier. Hoogwater Schevenlngen 25 juni: 5.41 v.m., 18 09 n.m. U if ii\ü k Helsinki Stockh. Oslo Kopenli. sterk 9150 snel gewassen £L I* l.lcUüW.U.T.TÏTariTTTTr TN ALMELO heeft minne kozen in een bosje bij een tunneltje geleid tot de arres tatie van de 27-jarige J. A. de J. uit Wierden. De J. heeft bekend een paar inbraken te hebben gepleegd. De man is zaterdag aangehouden. Een paartje ontdekte vrij dagavond in het struweel bij het tunneltje in de Noord- fa roekse weg aan de rand van Almelo een tas. De jongen en het meisje vonden er zoveel interessante, onbekende en verdachte spullen in, dat zij de tas naar het politiebureau brachten. De politie bracht opheldering: de spullen vorm den het gereedschap van een inbreker. De tas bleef op het politie bureau. De jongelui vertelden waar de vondst werd gedaan. Een politieman hield ter plaatse een oogje in het zeil. Zaterdagmorgen wilde De J. zijn gereedschap uit het bosje ophalen en werd toen gepakt. Hij werd op het politiebu reau met de tas geconfron teerd en bekende vrijdagmor gen voor een werkster op de vlucht te zijn gegaan, die hem stoorde, toen hij in de Coöperatieve Boerenleenbank van Almelo aan het werk was. Hij had zich vermomd en joeg met een pistool in de hand de werkster naar de kelder, waar zij een uur later door het bankpersoneel werd aangetroffen. n. oew. z I. bew. zzr 1. bew. I z h. bew. zzw lotregen wind-stll 19 13 21 h. bew. windstil 32 16

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1