Vakbond geconfronteerd met ander menstype Een Paulus als primaat van de Petrus-kerk Onzalig CNV-besluit over financieren contactorgaan - Een woord voor vandaag leden nauwer i>ü. bondsbeleid betrekken ZATERDAG 22 JUNI 190 Technische beambten: (Van onze soc.-econ. redactie) In de hedenmorgen te Utrecht gehouden tweejaarlijkse algemene vergadering van de Beroepsgroep Technici in de Nederlandse Chris telijke Beambten Bond heeft de voorzitter, de heer D. Schouten, zijn diepe teleurstelling uitgespro ken over het besluit van het Chr. Nationaal Vakverbond, om het Verbindingsorgaan Beambtengroe- pen C.N.V. (V.B.C.) te laten finan cieren door de bonden, die beamb ten organiseren. „Dit is een onzalig besluit. Langs deze weg wordt het tot stand brengen van een levend contactorgaan voor de beambten alleen maar op een nóg langere baan geschoven", aldus de heer Schouten in zijn openingsrede. De voorzitter van de beroepsgroep verklaarde de alarmklok te willen lolden met betrekking tot de be- drljfstaksgewijze organisatievorm. „Zoals het thans gaat in onze chris telijke vakbeweging, gaat het bepaald niet goed", zei hij. „Wanneer er niet spoedig iets verandert, kunnen we wat de technici betreft, de doodsklok wel gaan luiden over het C.N.V. en do bedrijfsbonden". De heer Schouten zei dat een een maal gekozen organisatievorm waarbor gen moet inhouden voor de belangenbe hartiging van alle leden. Ook de be- drijfstaksgewijze organisatievorm dient aan die voorwaarde te voldoen. Voor de technici betekent dit, dat voorkomen wordt dat bij de behartiging van hun specifieke belangen (zoals het tegengaan van devaluatie van hun beroep, het ze kerstellen van hun positie in internatio naal verband, het uitwisselen van ge dachten en gegevens enz.) versnippering van krachten wordt voorkomen, aldus de voorzitter, die verklaarde, dat bij de opheffing van de Ned. Chr. Vereniging (Advertentie) R«um«ti«k TOG AL HELPT Grl.p TOGAL HELPT Migraina TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT technici nadrukkelijk de eis Is ge steld, dat in de nieuwe organisatievorm (binnen de N.C.B.B.) een dwarsverbin ding tot stand zou worden gebracht met een eigen „vertakking" voor technici en chemici. financiering niet nit de voeten kan. Als gevolg hiervan Is er van coördina tie van de belangenbehartiging der be ambten niets terecht gekomen, zo zei de heer Schouten, terwijl de communi catie tussen de verschillende groepen beambten volkomen teloor gaat of reeds is gegaan. „Zelfs de communicatie tussen diege- >n, die in de eerste plaats de belangen der leden dienen te behartigen, de be zoldigde bestuurders, is vrijwel nihil, at de beambtenzaken betreft". De voorzitter wees er op. dat het C.N.V. het tot stand komen van de be drijfsbonden heeft gestimuleerd en daar- leiding heeft gegeven („al leek het s meer op vrederechter spelen"), doch zolang de financiering van het V.B.C. aan de orde is geweest, heeft het verbondsbestuur „niet thuis" gegeven. Mislukking „Kort geleden is de knoop doorge hakt: niet het C.N.V., maar de bonden, die beambten organiseren, dienen het V.B.C. te financieren. Het verbondsbe stuur is nu van de zaak af en wie er verder iets aan wil doen, neme maar contact op met een rijtje organisaties, die vele hoofden, maar evenveel zinnen tellen. Op deze wijze voelt niemand zich meer verantwoordelijk en kan men het probleem heerlijk van zich afschuiven", aldus de heer Schouten, die een klem mend beroep op hun verbondsraad en verbondsbestuur van het C.N.V. deed om het t, onzalige besluit" ten spoedigste te herzien. Slechts indien op korte termijn de middelen worden gevonden om het V.B.C. tot een zinvol geheel te maken, kan worden voorkomen dat aan de belangen-behartiging van de christelij ke beambten onherstelbare schade wordt toegebracht en de bedrijfstaks- gewijze organisatievorm binnen het C.N.V. volkomen mislukt", zo waar schuwde de voorzitter, die in zijn rede voorts de aandacht vroeg voor enkele specifieke problemen der technische beambten. Daarbij sprak hij zijn voldoening uit over het totstandkomen van een e< c.a.o. voor bouwkundige technici er achtte de tijd gekomen om ook voor dere sectoren te komen tot een goede rechtspositieregeling. De heer Schouten dacht in de eerste plaats aan de advies en ingenieursbureaus. Proefschrift: „Vakbeweging in welvaartsstaat" Aan de Universiteit van Amster dam is gisteren gepromoveerd tot doctor in de politieke en sociale wetenschappen de heer M. van de Vall, op een proefschrift getiteld „De vakbeweging in de welvaarts staat". Gastpromotor was prof. dr. J. P. Kruijt, buitengewoon hoog leraar in de sociologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. In het eerste deel (de macro-sociale analyse) van zijn proefschrift geeft dr. Van de Vall een overzicht van de belangrijkste maatschappelijke veran deringen waarmee de Europese vakbe weging in de honderd jaar van haar be staan werd geconfronteerd. Vervolgens gaat hij na, hoe deze organisaties daar met hun sociale werkzaamheid op rea geerden, en besluit dit deel met een analyse van het urgentste vraagstuk, waarmee zij na de oorlog worstelen, nl. met het zg. probleem van leiding en le den. Aan de hand van statistisch mate riaal concludeert de auteur dat de hui dige „welvaartsstaat" op een viertal punten verschilt van de maatschappelij ke verhoudingen waarin de vakbonden zijn ontstaan. In economisch opzicht vol trekt zich in plaats van de 19e eeuwse .verelendung" van het arbeidsproleta- Advertentie) Promotie van M. v. d. Vall Welke kant wil Montini op? Het Piustijdperk schijnt voor de Rooms Katholieke Kerk voor goed voorbij. Roncalli brak niet slechts met die naam, toen hij tot paus gekozen werd (en zich Johannes noemde), hij sloeg be wust een nieuwe koers in. Hij wilde niet langer voortborduren op het stramien van het verle den, maar de kerk aanpassen aan de nieuwe tijd. En het is dui- weggepromoveerd, delijk dat de gisteren gekozen Montini eveneens een nieuwe weg wil. Het concilie zal worden voortgezet. Dat heeft hij reeds een week geleden duidelijk als noodzakelijk naar voren gebracht in een preek. Maar het schijnt even duidelijk te zijn dat hij bij die nieuwe koers een eigen weg wil gaan en niet zonder meer de bij Johannes afgebroken draad weer wil opnemen. Dat is af te leiden uit de naam die hij geko zen 'heeft: Paulus VI. Die eigen weg zal echter zeer zeker niet een geheel nieuwe weg zijn. Montini lijkt niet de man te zijn die met het verleden wil breken. Hij komt tot zijn nieuwe ambt met grondige diplomatieke en pastorale ervaring. Hij heeft nauw samengewerkt met de laatste paus Pius en althans op het punt van het concilie even nauw met Johannes. Hij lijkt het ascetische Nieuwe koers maar een eigen weg (Van onze kerkredactie) het vriendelijk, hartelijke van de laat ste te bezitten. Hij is een uitgesproken intellectueel, een doctor in de theologie, maar geen jurist. Dat houdt in dat hij zich zeer zeker niet voor het karretje van Ottaviani zal laten spannen om de lijnen van het concilie van Trente strak en stijf door te trekken. Hij was trou- de progressieve Katholieke Kerk. Diplomaat Met zijn 65 jaar behoort Montini eigenlijk nog tot de Jongeren onder de kardinalen, al is hij dan niet een van de allerjongste zoals kardinaal Alfrlnk met wie hij goed bevriend ia. Hij werd in 1922 tot priester gewijd en al spoedig naar Polen gestuurd als attaché van de pauselijke delegatie. Maar reeds spoedig kwam hij naar het Vaticaan zich te verbinden aan het staatssecreta riaat. Met tardtnl werd hij uiteindelijk benoemd tot secretaris een zeer vloedrijke positie. geheel duidelijk geworden. Het in het geheel niet onmogelijk dat de achtergrond een verse il van mening met Pius was over de politiek Pastor Wat kardinaal Schuster in Milaan niet gelukte bleek Montini wel te kun nen. Hij slaagde er in contact te leg gen met de arbeidersbevolking van zijn bisdom. Hij deed zijn werk met soxiale bewogenheid en betoonde zich in zijn pastoraat een voorstander van de vakbeweging en het lekenaposto- laat. Hij gaf steun aan rechtvaardige looneisen, bleek een voorstander van meer sociale zekerheid en zette zich in voor de woningbouw. Op deze ma nier wist hij het communisme in zijn streek sterk de wind uit de zeilen te nemen. Paus Johannes benoemde Montini middellijk na zijn verkiezing tot kardi naal evenals zijn vroegere medewerker het staatssecretariaat, Tardini. De- werd staatssecretaris, maar Montini bleef in Milaan. Toch was er regelma- contact tussen Montini en paus Johannes vooral over het concilie. Montini is op het concilie niet sterk iar voren gekomen. Hij bleef op de achtergrond als adviseur van Johannes, mengde zich niet of nauwelijks in de discussies en sloot zich niet uitgesproken bepaalde partij aan, hoewel het duidelijk was dat zijn steun eerder uit ging naar de progressieve richting dan naar de conservatieve. Montini haalde de Nederlandse kardinaal Alfrink in no vember van het vorig jaar naar Mi laan om een voordracht te houden voor de rooms-katholieke pers. Zij hebben toen samen uitvoerig van gedachten ge wisseld over de vraagstukken die op het concilie naar voren gekomen waren. Oecumenisch Het is echter de vraag of Montini een /en grote mate van openheid zal to nen ten opzichte van de „afgescheiden broeders" als zijn voorganger. Hij heeft Paus Pius wilde hem fen tot kardinaal. Deze evenwel zelf bekend dat n 1953 verhef- paus maakte dontini die be- later werd hij evenwel door Pius be noemd tot aartsbisschop van Milaan als opvolger van kardinaal Schuster. Deze benoeming trok de aandacht van de reldpers, omdat zij zo kort kwam dat Pius zelf had medegedeeld waa hij geen kardinaal wenste te worden. Men heeft wel gezegd dat Montini werd uit voor een grotere internationalisering van het centrale bestuur van zijn kerk. Dat zal door de rooms-katholieken bui ten Italië met gejuich worden begroet. Maar de verkiezing kan ook grote in vloed hebben op de Italiaanse verhou dingen, cn zeker op de politieke. Mon tini is van huis uit een christen-demo craat. Een broer van hem vertegenwoor digt nog steeds deze partij in het par lement. Hij is evenwel geen voorstan der van dc „opening naar links" in de ze partij, die door jongeren wordt nage streefd en die door de beslissingen van paus Johannes aangemoedigd werd, maar politieke verkiezingswinst oplever de voor de linkse partijen. Dat wil echter niet zeggen dat de nieuwe paus niet sociaal voelend is. Hij heeft gewaarschuwd tegen de morele en maatschappelijke gevaren van zelf zuchtige rijkdom en opgeroepen tot een rechtvaardiger verdeling van de mate riële goederen en tot een verheffing van de arbeidende klasse. Hij wil dit ech ter zonder een coalitie met de linkse groeperingen. Deze nieuwe paus krijgt ook onmid dellijk te maken met het probleem var kardinaal Mindszenty en de in Tsjecho- Slowakije gevngen primaat Beran. Hij za! ook moeten beslissen of hij inder daad over wil gaan om tot diplomatie ke betrekkingen te komen met commu nistische landen, wat Johannes scheen te overwegen en waarop velen ernstige kritiek hadden. Er blijf nog veel te raden o van de persbureaus schreef gisteravond dat het bijzonder moeilijk is deze nieuwe paus in een bepaalde categorie te plaat sen, ook al heeft hij zich ontwikkeld tot een van de meest vooraanstaande auto riteiten van het Italiaanse episcopaat. Dat is waar. Hij is politiek gezier ..rechts", maar sociaal bewogen. Hij is oecumenisch maar „rooms". Hij ij een diplomaat, maar ook een pastor. Ook de naam Paulus helpt weinig. De pausen van die naam zijn eigenlijk vrij wel allemaal tegenstanders geweest van een werkelijke geestelijke hervorming. Twee van hen waren persoonlijk ver antwoordelijk voor de inquisitie. Toch de apostel Paulus de man die over- ?r wereld gemeenten stichtte en zo de kerkbouwde. Gaat Montini in de voetstappen van deze apostel die de Jon ge kerk hielp op weg naar groeien in de genade van Christus, of zal hij zich spiegelen aan Paulus V die de St. Ple- ter liet voltooien en de aardse glorie van de kerk zocht. riaat thans een nivellering, waarmede een oud vakbondsideaal geleidelijk in vervulling komt. Nagegaan wordt dat het bedrijfsleven zijn aanvankelijk af werende houding hiertegen heeft gewij zigd en dat naast de vakbeweging ook andere maatschappelijke krachten de ni vellering stimuleren. Een sociologisch verschilpunt is de op komst van de zg. nieuwe middenstand, waardoor de Europese werknemersbe volking in de naaste toekomst meren deels uit hoofdarbeiders zal bestaan. Nagegaan wordt, in hoeverre hun hou ding tegenover de vakbonden verschilt van die der handarbeiders, waarbij schrijver aan de hand van cijfermate riaal concludeert, dat de positie van de vakcentralen bij de employé's in het be drijfsleven voornamelijk wordt aange tast door hun afweer jegens elke orga nisatievorm, doch bij de ambtenaren meer door de grotere aantrekkings kracht der zg. categorale organisaties. Zelfbewustzijn In psychologisch opzicht komt dr. v. d. Valk tot de gevolgtrekking, dat het 19e eeuwse klassebewustzijn in werknemersbevolkihg geleidelijk voor een groeiend zelfbewustzijn plaats maakt, waarbij het gevoel van collec tieve solidariteit vervangen wordt door een gerichtheid op de individuele positie in het bedrijf. Dit betekent dat de 20e eeuwse vakbonden met een ander menstype worden geconfronteerd. Tenslotte kampt de Europese vakbe weging in politiek opzicht met een her oriëntering van het socialistisch ideaal: van de vier bestaande socialistische stromingen meent schrijver dat het pragmatisme en het personalisme zich mogelijkerwijs voor een nieuw vak bondsideaal zouden lenen. Tegenover deze sterkere gerichtheid op de individuele problematiek hij de a-oorlogse werknemers, vertoont de erkzaamheid van de vakbonden ech ter de tegenovergestelde tendentie. Zo heeft het vakbondswerk zich van de plaatselijke afdeling steeds meer naar de landelijke centrale verplaatst en wor den de c a.o.'s niet meer per onderne ming, doch per landelijke bedrijfstak afgesloten. Het zijn deze veranderingen in maatschappij en vakbeweging die tezamen de achtergrond vormen van het internationale vakbondsprobleem van „leiding en leden". Dit manifesteert zich in een drietal symptomen: de ho ge roulering in het ledental wijst op onvoldoende binding, de toegenomen frequentie van de wilde stakingen is een uiting van geringe discipline en de geringe activiteit van de leden bedreigt haar democratisch karakter. De geste gen aandacht voor dit probleem wijt de auteur aan het feit dat de maatschappe lijke macht van de bonden sterk is toe genomen. Zekerheid In deel 2 (micro-sociale analyse) on derzoekt dr. Van de Vall aan de hand van een zestal onderzoekingen, wat de gevolgen hiervan zijn voor de relatie waarin de vakbondsleden tot hun orga nisatie staan. In een hoofdstuk: „naar de bond" stelt hij vast dat het feit, dat 34 procent der beroepsbevolking vak- bondslid is, voornamelijk verklaard dient te worden uit een sterke behoefte aan individuele zekerheid in de beidssfeer. Ondanks de „human relations" i moderne onderneming A-oor vele v nemers een bevelssituatie, waarin zij zich vaak weerloos weten tegenover de macht van de managers. Opmerkelijk is, dat de toegenomen sociale zekerheid de ze behoefte eerder heeft versterkt dan erzwakt. Een tweede conclusie, is dat het beeld •an de vakbond bij de jongere genera ties sterk aan inhoud verliest. Als mid del daartegen bepleit dr. v.d.Valk een hernieuwde introductie van het beleid de functies van de vakbond ir de concrete ervaringswereld van de in dividuele werknemer. In het vijfde hoofdstuk: „In de bond, deren wat nog waar en goed is in hun godsdienstig erfdeel." Maar hij kwam toch niet verder dan een spreken over de Rooms Katholieke Kerk als zijn en ons (protestanten) „tehuis". Hij sprak uit dat hij hoopte dat het debat over de taak en de werkwijze van de bisschoppen in harmonie met de paus van Rome wellicht zou leiden tot een nieuwe en spontane versterking van de eenheid van de kerk, niet slechts in juridisch opzicht, maar ook prac- tisch. maar dan altijd om de troon van Petrus. Wel sprak hij zich bovendien (Advertentie) Opgave Vakantieadres Dringend verzoek uw vakantie adres via de uit de krant geknipte bon, die wij regelmatig op de ad vertentiepagina plaatsen, zo vroeg mogelijk op te geven. Indien deze schriftelijke opgave niet MINSTENS ééN WEEK voor dat u met vakantie gaat in ons bezit is, kan de toezending ernstig worden vertraagd. DE DIRECTIE. (Advertentie) het participeren" geeft hij een grondige analyse van de democratische structuur der vakbeweging. Aan de hand van on derzoek bij 22.000 vakbondsleden gaat hij na. hoe het vrijwillige bondswerk steeds meer in handen van de hoofdar beider komt en hoe dit een van de re denen is waarom de handarbeiders zich uit de vrijwillige functies terugtrekken. Na de constatering dat het actieve vak bondslid positief tegenover zijn werk en zijn bedrijf is ingesteld, analyseert schrijver een zestal motieven die bij de ze participatie een rol spelen. Naar ma te de bedrijfstaksgewijze reorganisatie hand- en hoofdarbeiders vaker in een zelfde bond tezamen brengt, zullen psy chologische verschillen tussen beide groepen, b.v. in sociale omgang en in maatschappelijk inzicht, de kans op wrijving vergroten. Verloop In het hoofdstuk „Uit de bond, het bedanken" onderzoekt dr. v.d. Vall door middel van motivatie-onderzoek welke redenen de achtergrond vormen van het hoge ledenverloop in de bonden. Hij constateert daarbij twee verschillen de tendenties, nl. ten eerste van vele jongere werknemers die weinig geïnte resseerd zijn in het vakbondswerk en wie de voornaamste vakbondstaken vervaagd, en ten tweede van de iets oudere leden, die voornamelijk door de vakbond teleurgesteld zijn in zijn rol van conflictverzekering in de arbeids sfeer. n van de conclusies die men op verschillende plaatsen in zijn studie aan treft is dan ook dat de na-oorlogse vak bond strijdvaardiger moet zijn op het laatste terrein waar de kiassestrijd nog heerst, nl. binnen de muren van de on derneming. De laatste van de twaalf stellingen die de promovendus aan zijn proef schrift heeft toegevoegd luidt „Het ver dient aanbeveling om de nieuwsberich- /an 13.00 uur een kwartier te ver vroegen." De heer Van de Vall deelde desgevraagd mede dat deze stelling is gegrond op de resultaten van een tiental enquêtes die hij gehouden heeft over kijk- en luistergewoonten van de Neder landse bevolking. Daaruit is o.m. geble ken dat het nieuws om 13.00 uur de beluisterde uitzending is van de gehele dagprogramma. Voorts is gebleken dat van het mid- agnieuws, op de werkdagen, ruim een alf miljoen luisteraars meer dan nu het geval is kennis zouden kunnen ne men als de uitzending daarvan een kwartier werd vervroegd. Zo groot is nl. het aantal werkende mannen in ons land die om één uur juist onderweg zijn of zich op weg moeten begeven naar hun werk. De heer Van de Vall, geboren te Hei- Ioo, legde in 1954 het doctoraal examen de politieke en sociale wetenschappen aan de hoofdstedelijke universiteit, j is sinds 1952 verbonden aan het so ciologisch instituut van de Rijksuniver siteit te Utrecht, thans als wetenschap pelijk ambtenaar lè kl belast met een leeropdracht in methodiek en technieken in net sociaal onderzoek. Hij heeft inmiddels een benoeming aanvaard tot hoogleraar in de sociolo gie aan de State University of New York, Buffalo, V.S. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Oud-Beijerland; C. v. d Bergh te Polsbroek-Vlist. Bedankt voor Arnemuiden: J. v. d Haar voor St. Maartensdijk. Kindervakantieoord in Renesse De stichting vakantieverblijven van d<_ vereniging voor volksonderwijs heeft be sloten een stuk grond, groot 10 ha in Re- nesse aan te kopen. Deze grond ligt aar dc Rampweg en is maar enkele honder den meters van zee verwijderd. Dt stichting wil hierop een kindervakantie verblijf bouwen, dat over drie jaar. bij het honderdjarig bestaan van de vereni ging. klaar moet zijn. De gelden zullen verkregen worden uit landelijke acties. Merkwaardige gang van zaken. Daar is Jezus in het land de Gerasénen en Hij ontmoet een man, die door boze geesten j bezeten. Het moet een vreselijk gezicht zijn geweest. Lucffl (8 2639) vertelt er iets van. Sinds lang had hij geen mantq meer aan en hij woonde niet in een huis, maar in de gravel En deze mens nu met zijn zwaar beschadigde geest staat ineen tegenover de heerlijkheid Gods, tegenover de majesteitelijk macht en kracht van de Here. Maar waar de Here verschijn daar moet de boze wijken. De geschiedenis van de bezetemi vertelt het weer. De geesten, die deze man wie weet hoe lanr in hun macht hadden gehouden, hem hadden gepijnigd en mé geweld meegesleurd, varen uit. Zij varen in een kudde zwijna en de kudde stormt langs de helling het meer in en verdrinkj Als een lopend vuurtje gaat het verhaal door de streek. Ejn daar komen ze, de bewoners. Daar komen ze in groten getaln naar Jezus. Om Hem te bedanken, om Hem te aanbidden? Net zij komen aangelopen om Hem te vragen of Hij van hen wild weggaan. Ach, dat die arme drommel is gered is mooi, mati Nee, Here, doet ons een plezier en gaat U naar eldert Voor miljoenen mensen is het vandaag de dag nog zo. Niet rtiti niet onbehoorlijk, geenszins, heel beleefd. Here, het is allemaal geweldig, maar gaat U een deurtje verder. Al die zwijnen vet dronken, het wordt ons te kostbaar. Nee, Here, als ik binnenlaat, kan ik die transactie niet afsluiten, en zaken zijl ij zaken, neemt U mij niet kwalijk, maar op dit moment is hié voor U geen plaats. Als we de Here ontmoeten is er voor dpd boze geen plaats. En wat zeggen wij: Here, wilt U maar wegfj gaan? Eerst opinipeiling, dan beslissen Haast maken met chr. sociaal program (Van onze sociaal-economische redactie) Het centraal bestuur van de Christelijke Metaalbedrijfsbond gaat waarschijnlijk een ernstige poging doen om de leden inten siever te betrekken bij belangrijke beleidsbeslissingen. Daarbij zal dan gebruik worden gemaakt van de mogelijkheid, die het moderne sociologische onderzoek biedt, nl. een snelle en op korte termijn uit te voeren opinie-peiling. Een aanbeveling in deze richting wordt gedaan door de commissie, die de algemene vergadering van de C.M.B. in 1959 heeft ingesteld. Deze commissie kreeg tot taak een onder zoek in te stellen naar de oorzaken het gebrek aan belangstelling voor het werk van de organisatie en de achteruitgang van het vergaderbe- zoek, een probleem, waarmee overi gens niet alleen de C.M.B. worstelt. In het breed opgezette onderzoek werd ook het Sociologisch Instituut van het Convent van christelijk sociale organi saties ingeschakeld, aan het rapport waarvan wij reeds eerder uitvoerig aandacht schonken. Mede aan dc hand nu van dit rapport heeft de C.M.B.-commissie een aantal praktische aanbevelingen opgesteld, die gisteren in de tweedaagse algemene ver gadering van de bond in discussie kwa- De leden konden er zich geheel mee verenigen en het centraal be stuur zal zich, in overleg met de bonds raad, thans bezinnen op de uitvoering er SLECHTS EEN „GEVOEL" De commissie is van oordeel, dat bij een bondsbestuur wel vaak een zeker „gevoel" omtrent de opvattingen va leden bestaat, doch dat over de omvang van een geconstateerd verschijnsel niets bekend is. De mogelijkheid om de op vattingen van de leden te peilen is be perkt tot een bepaalde groep; de kleine groep, die ter ledenvergadering komt. Het verdient volgens de commissie aan beveling om in bijzondere gevallen, al vorens belangrijke beleidsbeslissingen worden genomen, door middel van een opinie-peiling de mening van de leden beter te leren kennen dan op vergade ringen mogelijk is. Dit kan, aldus de commissie, voor het te voeren beleid grote betekenis zijn. CHR. SOCIAAL PROGRAM Een andere belangrijke aanbeveling is, om de algemene vergadering, na gron dige voorbereiding, een program van ak- tie tc laten vaststellen, waarin op dui delijke wijze de wensen en idealen van de organisatie voor de naaste toekomst zijn vastgelegd. Met het C.N.V. moet daarnaast overleg worden gepleegd over „bij vernieuwing vaststellen van christelijk-sociaai program, waarin name aandacht aan het christelijk t is naar de mening van d_ missie noodzakelijk, dat op korte terlL mijn In de geest van het urgentieprolf gram van het C.N.V. van 1948 de chrisf telijke vakbeweging in een christelijk-s ciaal program getuigt van haar opvatting gen omtrent de roeping van werknemerfc en werkgevers en hun organisaties, date, zij haar uitgangspunt ondubbelzinnig forto! muleert en haar streven in de praktijk het sociaal-economische leven nade^ omschrijft. De commissie acht lacune, dat dit sinds 1948 niet r gebeurd. CONTACTMAN de afzonderlijke ondernemingen. Voorgi steld wordt in grotere bedrijven ee te nemen met het aanstellen v contactman tussen de bond en de ledei die zowel tegenover de directie als tegei over de leden een duidelijke functii heeft. Zo'n C.M.B.-functionaris zal v gens de commissie de bevoegdheid mi ten hebben om op het niveau van onderneming de ledeh behulpzaam te Daarvoor in aanmerking komende gi vallen zouden ter behandeling moeter worden doorgegeven aan de bezoldigd) bestuurders der vakorganisatie. De corn missie verheelt niet, dat de praktisch uitwerking van deze suggestie hier c daar op bezwaren kan stuiten, omd: de medewerking van directies en persi neelsfunctionarissen aanvankelijk groot zal zijn. Dit mag voor een breide proef echter geen beletsel zijn. i. Diverse aanbevelingen worden ook gffit daan ter verbetering van het bezoe ff; aan vergaderingen (68 pet. van de lede komt er nooit!). Voorgesteld wordt o.m vrij uitgebreide proef te nemen me zgn. bedrijfsvergaderii'ir leden, die in hetzelfd het ouden leden, die in hetzelfdj™ bedrijfsverband werken. Ook wordt ge ar dacht aan het combineren van ledenBu vergaderingen met een instructief karaldng ter voor dicht bij elkaar gelegen afdeAc lingen, en aan het houden van vergadi pc ringen in verschillende wijken stad. Andere suggesties betreffen o.m. propaganda en de voorlichting. Zo actj/ de commissie een systematisch onder™1 zoek noodzakelijk naar de motieven di i*1 hebben geleid tot „ongeoorloofd bed an J?1 n" voor de bond. Voorts wil zij hfSt. aagstuk van de beloningssystemen tid: Afscheidscollege proün H. Andriessen Prof. Hendrik Andriessen. buiteng igé hoogleraar in de muziekwetei j)e schap aan de r.k. universiteit van Ni megen zal naar aanleiding van het b«,, reiken van de zeventigjarige leeftijd ee openbaar afscheidscollege geven of110 dinsdag 9 juli, 's middags om 4 uur de aula van de 'universiteit, Wulhelmini ir; singel 13. Sti (Advertentie) onderwijzer IS ER iets verrukkelijkers dan een schoolreis je? Zelfs het wiebelige gevoel de dag voor het grote gebeuren is een heerlijk onderdeel. Grote mensen noemen dat rare gevoel, dat je met deuren doet slaan en ongezeglijk doet wezen xenuwenmaar wat doet het er allemaal toe? Je kunt haast niet eten, want morgen jippie schoolreisje, 's Avonds om tien uur wordt er nog steeds niet geslapen. Dan kan het gebeuren dat zo'n mensje de trap afdaalt en als een kleuter op moeders schoot kruipt.: „Stel je voor, ik wordt vast ziek, dan kan ik niet eens mee morgen". Er klinkt oprecht zorg in zijn stem. De volgende ochtend heel vroeg is hij cl in de weer. En als je niet helemaal een ontaarde moe der bent sta je dan ook maar op, omdat je wel begrijpt dat hij een dringende behoefte heeft om tegen iemand aan te kletsen. Wat dan ook promp prompt het geval is. Hij ratelt aan één stuk door: „Nou moeder en de meester neemt zijn vrouw ook mee was al bekend) en Tom en ik gaan helemaal achter in de bus zitten (dok al geen nieuwtje). O zeg, bak je een eitje? Lekker. Heer lijk, ik zie ook dat ik een krentenbol meekrijg, geld ik mee mag nemen? 't Regent wel hè? Nou ja, mij een biet, in de bus is het droog." Ja, inderdaad: hetregende wel. Een onvoorstel bare hoeveelheid water gutste loodrecht op de hoofden van de klaarstaande reizigers op het schoolplein en op de regenkapjes van de weg brengende moeders. Zorgelijk knikten we elkaar Vo&tang.e.£ó en toe: ,,Bar hè?" Het scheen echter niet tot de kin deren door te dringen hoe nat ze wel werden, want niemand piekerde erover te gaan schuilen in het fietsenhok. Regen droop van hun wind jacks af langs dunne blote benen. De meeste ca puchons waren niet in gebruik zodat slierten plak kerig haar hun freesttronies versierden. Een en kel klein vrouwtje probeerde nog iets te redden met een eigenwijs kammetje, zonder resultaat. Als je goed keek zag je, dat er meer kinderen slecht geslapen hadden, wat de pret absoluut niet mocht drukken. Er stonden 45 kinderen te drui pen en te soppen in hun schoenen, maar mens wat een stemming en stralende ogen. Plotseling klonk er een gejuich en geschal waar stellig Je richo's muren niet rechtop van waren gebleven: de meester arriveerde. Hij werd ingehaald alsof hij Sinterklaas zelf was. Twee dagen daarvoor was hij nog een vervelende peer, die veel te laq sti cijferde bij een aardrijkskunderepetitie, maar m e een schoolreisje? Hoera, lang zal meester leven iar met een schoolreisje is iedereen aardig en alli Fo heerlijk. Er verdwijnen natte apehandjes in ta ng sen nm. snoep tevoorschijn te halen en hier i Pi' daar staat een hodebollegijs al propperig te eteDnB Een enkel secuur jongetje distantieert zich wi°*B van de menigte en gaat ah Molières vrek zij geldje nog even tellen. Ur: Dan ineens is de bus er. Als bloedhonden vallt ze er op aan. Waarom gingen de moeders eigei lijk mee? O ja, om uit te zwaaien. Wat een ve q, gissing. Want zodra de sliknatte horde joelend e en, schetterend geslaagd is in de bestorming, beslatf direct alle ramen. En het legertje moeders zwaa rjE dom een geblindeerde bus na. g* Aan het einde van de dag rollen ze even ïuidiou, ruchtig en stralend ah 's morgens de bus wee l, uit. „O moeder, dag. leuk dat je er bent. Et irl. lollige chauffeur hadden we zeg. En we hebbl Ti gevaren, maar dat tuas nep. En gelachen dt 14 we hebben joh. gelachen, vooral bij de bedrieg# tjes weet jij wat de bedriegertjes zijn? Nou diitaa ten je helemaal nat'.... O ironie. 45 kinderen klimmen nat in een bui r' rijden in een stromende regen naar Arnhem e Velp, stappen tijdens een flauwe opklaring uif L; en genieten dan uitbundig ah ze ook van onderan?r nat worden door water dat uit de grond spuit. B Inderdaad: er is niets verrukkelijker dan eeUiini schoolreisje. Mink van Rijsdijl Wuf;

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2