i Nieuwe leidse Courant Formateur wil strijd nog niet opgeven Nog meer namen in Profumo-zaak? Commentaar Paulus 30 juni YI wordt gekroond Concilie zal doorgaan DICHT BIJ MISLUKKING Beraad in weekeinde Zaterdag 22 juni 1963, 44ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Kon. Luchtmacht Gouden Vleugels Zie Zondagsblad v.. Abonnementsprijzen Klachtendienst bezorging 18—19 uqr Vliegverkeer voor concert omgelegd De rond 4000 betoekers van het populaire concert in de Am sterdamse R.A.I., gegeven in het kader van het Holland Fes tival, hebben gisteravond geen last gehad van vliegtuiglawaai. Op verzoek van de organisato ren, de R.A.I. en de Nederlandse orkeststichting had de Rijks luchtvaartdienst de vliegroutes tijdens het concert verlegd, wat betekende dat ongeveer 20 vliegtuigen hun koers enigszins hebben moeten wijzigen. Dat zal ook morgen het geval zijn als het concert wordt herhaald. Onder leiding van Bernard Haitink voerde het Concertge bouw Orkest werken uit van Handel, Schubert, Mozart, Dvo rak, Paisiello en Rossini. Solis tische medewerking werd ver leend door de bariton Renato Capecchi, die stormen van ap plaus oogstte met zijn fragment uit „De Barbier van Sevilla" van Rossini. Het was het derde jaar dat een dergelijk concert met veel succes in de R.A.I. werd gege- De Belgische ex-koning >pold is een verwoed golf- !r. In Eindhoven neemt hij het ogenblik deel aan kam- inswedstrijden. teuws in |één oogopslag Hoewel kabinetsforma- De Kort gisteren aan einde van zijn Latijn eek te zijn, zette hij zijn «gingen om een nieuw ibinet te vormen toch n De nieuwe paus zal 30 worden gekroond. Hij een besliste voorstander 'an de voortzetting van iet concilie en zal de nieu- ve koers handhaven, maar n een eigen stijl. Het Irakse leger ont- loet heftige tegenstand in de Koerden, maar zet ilgens een officieel com- luniqué van het leger Ie opmars toch voort. De berichten over de iding op Cuba door anti- !astro troepen zijn „in ho- maite gekleurd en on- ;t", heeft een woord- lerder van het Ameri- ministerie van bui- inlandse zaken medege- ïeld. I De Engelse socialisten leider Wilson heeft 't plan premier Macmillan de zaak Profumo ge rechtelijk te laten onder toeken, absoluut onvol- )ende genoemd. Dé so cialisten willen een tribu naal of een parlementaire tommissie. Vanavond vertrekt pre sident Kennedy voor zijn tiendaagse reis naar Euro- Plet ziet er naar uit Kat hij ook een bezoek zal prengen aan de nieuwe IUS. De Noorse minister van jverheid is afgetreden idat hij verantwoorde ik wordt gesteld voor in ontploffing in een ko- inmijn die 21 mensenle vens kostte. De oppositie n het parlement is even- •el nog niet tevreden. Zij wil meer hoofden zien val- Kennedy bij de paus op bezoek tot paus gekozen werd en de naam Paulus VI aannam, zal zondag 30 juni officieel worden gekroond. Hij heeft die dag gekozen omdat deze gewijd is aan de apostel Paulus. Ver wacht wordt dat de Amerikaanse president het eerste staatshoofd is dat de nieuwe paus' zal bezoeken. In middels hebben vele protestanten en rooms-katholieken reeds hun instem ming betuigd met de verkiezing van Montini tot paus. Een belangrijke factor, die bijgedragen heeft aan zijn verkiezing is het feit dat hij onomwonden uitgesproken heeft, dat hij het concilie wil voortzetten. De aarts bisschop van Liverpool, het geestelijk hoofd van de rooms-katholieken in En geland, dr. John C. Heenan, verklaarde gisteravond nog: men kan zeggen dat de nieuwe paus reeds was gekozen vooi conclaaf begon. De snelheid van zijn kiezing bewijst, dat de kardinalen niet doof geweest zijn voor de stem van volk." Als een van de eerste protestanten heeft de aartsbisschop van de Angli caanse Kerk een telegram gezonden aan paus Paulus met zijn gelukwen sen. Hij zei daarin: „Ik wens uwe heiligheid geluk met uw verkiezing tot opvolger van paus Johannes. De Anglicanen overal ter wereld zullen bidden dat God uwe heiligheid kracht en zegen moge geven in de dienst van het christendom." Dr. Douglas Horton, de voormalige deken van het theologisch seminarium van de Harvard Universiteit, die als waarnemer de eerste zitting van het concilie heeft bijgewoond, verklaarde: „Dit is een uitstekende keuze. Hij is een uitstekend mens en ik twijfel er niet aan dat het Vaticaanse concilie volgens de plannen zal doorgaan." Koninklijk paar bij luchtmachtparade Koningin en Prins zullen op maandag 1 juli in Soesterberg een inspectie hou den en een parade afnemen van de Koninklijke Luchtmacht ter gelegenheid van de oprichting van de Koninklijke Luchtmacht vijftig jaar geleden aldus een mededeling van de Rijksvoorlich tingsdienst. De Koningin en de Prins hebben ver der het voornemen op dinsdag 9 juli aanwezig te zijn bij een uitvoering van het lustrumspel ..Specul-Aas" ter gele genheid van het 23ste lustrum van het Delftsch studenten corps. Ds. André Appel, secretaris-generaal van de protestantse federatie van ker ken in Frankrijk vatte deze aarzeling om te profeteren samen met de woor den: „Een mens blijft niet dezelfde als hij paus wordt. Hij heeft een nieuwe en bredere verantwoordelijkheid. Wij zul len de nieuwe paus aan het werk moe ten zien. Een van de dingen die wij moeten gadeslaan is of en hoe hij het concilie voortzet hiderzeebooljager onderbrak reis dieu e Nederlandse onderzeeboot- Holland heeft gisteren zijn eningen tot opsporing van on- zeeboten in de Atlantische aan onderbroken. Het schip 1ft met grote snelheid een af- l nid van 200 mijl afgelegd naar kdenderry (Noord-Ierland) om 1 zieke commandant aan wal te y ^ngc-n «De commandant, kapitein ter zee erre Salm, is later geopereerd krifjleen ziekenhuis te Londonderry eroer zÜn blindedarm. Er is ge- Jld dat hij de operatie goed -nostft d00rstaan. In zijn eerste openbare rede voor ra dio Vaticaan heeft de nieuwe paus van morgen beloofd het concilie voort te zetten. In zijn toespraak beloofde hij tevens verder te zullen gaan met de door paus Joannes begonnen herziening van het kerkelijk recht en het werk voor de eenheid van de christenen voort te zetten. Hij deelde nog geen datum mee waarop het concilie voor een twee de zittingsperiode opnieuw bijeen ge roepen zal worden. Wel zei hy: „Dit zal het voornaamste werk zijn, waaraan wij voornemens zijn alle krachten te wijden, die de Heer ons heeft geschon ken, opdat de (rooms) katholieke kerk alle mensen tot zich zal kunnen trek- Paus Paulus rondde de schets van Zijn programma af met de verzekering dat hij de door zijn voorganger uitgestippel de richtlijnen van sociale rechtvaardig heid zou ondersteunen. (Van onze parlementsredactie) inslagen van de afgelopen dagen teur De Kort de strijd nog niet opgegeven. Vanmorgen bracht hij op Paleis Soestdijk verslag uit over zijn bevindingen, maar hij verzocht de Koningin nog niet hem van zijn taak te ontheffen. Een dergelijk verzoek zou allerminst verrassend zijn geweest, want de formateur leek gisteren aan het eind van zijn Latijn. Mr. Toxopeus heeft dr. De Kort gis termiddag de toegezegde brief over handigd en daaruit bleek, dat de VVD- fractieleider opnieuw had geweigerd een concreet oordeel uit te spreken over de in het basisprogram voorge stelde regelingen van de geschilpun ten. De liberale aanvoerder volstond met de mededeling, dat zijn opvattin gen over die punten al in de informa- tieperiode-Romme voldoende bekend zijn geworden. Wel herhaalde hij nog eens, dat het basisprogram in z'n gro te lij nep voor hem aanvaardbaar is omdat het een voortzetting van het beleid van het kabinet-De Quay im pliceert, maar de vraag waar het op aankwam ontweek mr. Toxopeus ook nü weer. Hij wil (blijkens zijn brief) wel over de geschilpunten onderhandelen, maar pas als de socialisten buitenspel zijn ge zet en de onderhandelingspositie van de V.V.D. beter is, omdat ze dan niet meer tegen de P.v.d.A. kan worden uitge speeld. Mr. Toxopeus vertrouwt, dat hij dan met de drie confessionele partners tot „redelijke oplossingen" zal komen. De V.V.D.-fractieleider wil dus, dat dr. De Kort los van zijn program eeu poli tieke keuze doel tussen P.v.d.A. en V.V.D.maar de opzet van de formateur is juist om zijn („objectieve") keuze louter en alleen op basis van het pro gram te bepalen. Daarmee heeft dr. De Kort zich lelijk in de nesten gewerkt. Volgens alle regels van het door hem zelf gespeelde spel zou hij de liberalen nu moeten laten vallen, omdat ze t.a.v. de geschilpunten geen kleur willen be kennen. Hij zou nu de P.v.d.A. moeten kiezen, niet alleen omdat die wél con creet heeft geantwoord, maar vooral om dat (als we de socialistische fractieleider prof. Vondeling mogen geloven) de overeenstemming tussen P.v.d.A. en for mateur over het program „vrijwel vol maakt" is, zeker als men een vergelij king treft met het standpunt van de V.V.D. De restrictie „vrijwel" slaat op het punt van de financiering van de ver hoging der A.O.W.-uitkeringen uit deal- gemene middelen. Dit is nog niet hele maal uit de verf gekomen, maar verder is alles in orde (alweer volgens prof. Vondeling, die voor enige overdrijving niet terugschrikt) Moeilijk Wilson eist een tribunaal Ï~)E MEDEDELING van premier Mac- millan gisteren in het Lagerhuis gedaan, dat de zaak Profumo gerech telijk zal worden onderzocht onder leiding van lord Denning, een van de meest vooraanstaande Britse rechters, is door Labourleider Harold Wilson als „absoluut onvoldoende" scherp ge kritiseerd. In november had de pre mier zo'n haast, aldus Wilson, met het instellen van een tribunaal toen dc regering dacht de pers bij de keel te kunnen grijpen. Macmillan deelde mee. dat lord Den ning tot taak heeft, het functioneren van ae veiligheidsdienst te onderzoeken „in het licht van de omstandigheden, die geleid hebben tot het aftreden van de voormalige minister van oorlog, de heer Profumo." Wilson reageerde fel. „Een onderzoek door de rechter zal de ongerustheid bij het publiek niet wegnemen. Het land zal de indruk hebben dat de regering thans nog krachtiger poogt de zaak in de doofpot te stoppen." Wilson betoogde, dat geen rechter de maoht zal hebben getuigen te dwingen te verschijnen of om de verstrekking van bewijsmateriaal af te dwingen. De socialisten zouden zich verenigd hebben met een tribunaal of een par lementaire commissie waarin alle par tijen vertegenwoordigd zijn. Bewijsmateriaal Premier Macmillan zei, dat wanneer deze zaak door een tribunaal zou wor den onderzocht allerlei beweringen zou den kunnen worden gedaan die schade aan onschuldigcn zouden kunnen berok kenen. Als lord Denning het gewenste bewijsmateriaal niet zou kunnen bemach tigen dan zou het Lagerhuis hem meer bevoegdheden moeten geven. Verschillende buitenlandse bladen in Frankrijk en Duitsland en ook twee Brit se bladen hebben meegedeeld dat nog meer prominente figuren bij het schan daal Profumo zijn betrokken en dat de politie hun namen weet. Dat zou een van de redenen zijn, dat Wilson een onderzoek op grote sdhaal wenst om nu in één keer schoon schip te maken. Geruchten willen dat Iwanow, die te gelijk met Profumo een verhouding had met Christine Keeler uit de communis tische partij in Rusland is gezet en even eens ontslagen is uit de militaire inlich tingendienst. Ook wordt gezegd dat hij in een kliniek wordit verpleegd. In het spraakgebruik betekent dit in Rusland dat hij gevangen zit. Overigens werd nogmaals in de Prawda beweert, dat de naam van Iwanow volkomen ten onrechte in deze hele affaire is genoemd en niets anders dan een kwaadaardig verzinsel van Macmillan is om andere dingen te verdoezelen. P.v.d.A. zou moeten kiezen, maar dit politieke redenen niet kan doen. Hij vindt dan zoals wij gisteren reeds schreven niet alleen de protestantse fracties maai: ook een groot deel van eigen partij tegenover zich. Hem resten dus nog slechts twee gelijkheden: zijn opdracht teruggeven omdat hij er geen gat- meer in ziet, óf zijn uitgangspunt, nl. dat alleen op ba sis van het program tussen P.v.dA. en V.V.D. kan worden gekozen, opgeven eii alsnog een politieke keuze doen, los van de reeds bereikte overeenstemming met de socialisten. Maar terecht zei prof. Vondeling gisteravond, dat hij dr. De Kort niet tot zo'n koerswijziging in staat acht. Inderdaad ligt de formateur nu volko men vast op zijn akkoord met de P.v.dA Als hij de socialisten nu zonder een wa terdichte motivering ontleend aan het program, dat hij steeds voorop heeft ge- PROF. VONDELING geen andere koers. steld laat vallen, maakt hij zich niet alleen onmogelijk bij de P.v.d.A., maar ook bij velen van zijn geestverwanten In bepaalde K.V.P.-kringen wordt krach tige druk op hem uitgeoefend om een combinatie met de P.v.d.A. althans te be- próeven. Men meent daar, dat als een samengaan van de drie confessionele partijen met de P.v.dA, niet mogelijk is. dit toch eerst duidelijk moet worden ge constateerd. Als dr. De Kort zijn opdracht terug geeft, zal een andere K.V.P.-formateur, die zich niet gebonden voelt aan de overeenstemming met de socialisten, wel licht wél bij voorbaat een duidelijke po litieke keuze ten gunste van een samen gaan met de V.V.D. kunnen doen. In dit verband wordt weer de naam' van prof. De Quay genoemd. Toch verder Het is overigens merkwaardig, dat dr. De Kort zich dit weekeinde „zal beraden over de vraag of en zo ja welke oplos- singen voor nog bestaande geschilpunten mogelijk en aanvaardbaar zijn", zoals hij zijn woordvoerder liet meedelen. Deze mededeling trok in Haagse politieke kringen sterk de aandacht. Er bleek in ieder geval uit, dat dr. De Kort nog niet van plan is zijn opdracht terug te geven. Zou dat wél het geval zijn, dan had hij het vanmorgen meteen al kunnen doen. Dat hij een oplossing zoekt voor het terende geschilpunt met de P.v.dA. met het doel straks een regeringscombinatie met de socialisten te proberen, werd onwaarschijnlijk geacht. Vermoedelijk staat het weekend-be raad van de formateur in verband met het bezoek, dat mr. Toxopeus hem gis termiddag heeft gebracht De liberale fractieleider kwam niet alleen zijn brief werd alleen bekendgemaakt, dat de brief een afwijzende reactie bevatte op dr. De Kort's verzoek om een duidelijke uit spraak over het program. De veronder stelling ligt echter voor de hand, dat mr. Toxopeus mondeling wél een dergelijke uitspraak heeft gedaan en tevens de we gen en middelen heeft aangegeven om te komen tot de „redelijke oplossingen", over hy in zijn brief sprak. Volgens de theorie gaat dr. De Kort de liberale voorstellen nu op hun bruikbaarheid toetsen. Alsnog akkoord? Maar dat zou betekenen, dat hij nu met de liberalen alsnog tot een akkoord tracht te komen. Deze mogelijkheid leek afge sneden door mr. Toxopeus' verklaring, dat hij pas wil gaan onderhandelen nadat de socialisten zijn uitgerangeerd. Op het ogenblik is de P.v.d.A. nog niet aan de kant geschoven, althans niet zichtbaar. Het is natuurlijk mogelijk, dat dr. De Kort tóch heeft besloten los van het resultaat van de programbesprekingen de socialisten te laten vallen en met de liberalen verder te gaan; maar zoals gezegd is hij niet meer in de positie om die keuze met een behoorlijke argumen tatie te verdedigen. Na zijn beraad van morgen zal hij maandag een gezamenlij ke bespreking hebben met de fractielei ders Andriessen (kath. v.), Van Eysden en Beerinink (c.h.). r\E VERKIEZING van kardinaal Mon tini tot paus, behoeft niet beschreven te worden als een grote verrassing. Zijn naam was reeds vele malen als mogelijke opvolger van Johannes genoemd. De vrees van velen dat hij niet gewild was bij de conservatieve vleugel van het college van kardinalen en daarom niet het vereiste aantal stemmen zou behalen, blijkt onge grond te zijn geweest. Met zijn verkiezing is de voortgang van het concilie ver zekerd. Wel is een grote verrassing de naam die hij gekozen heeft: Paulus VI. Vorige week nog heeft Montini duidelijk in een preek laten uitkomen dat het con cilie zo spoedig mogelijk voortgezet moet worden. Toch heeft hij zich niet Johannes XXIV genoemd. Dat had kunnen wijzen op een beslist verder willen gaan in de voetstappen van zijn voorganger. Even min is Montini teruggevallen op de in de laatste eeuwen veel gebruikte Pius-naam. Het is dus zeker zijn bedoeling niet de kerkelijke klok ettelijke jaren terug te zetten. De naam van een paus is als het ware vaak een troonrede in een enkel woord samengevat. Wat wil Montini met deze naam „Paulus" zeggen? Roncalli koos on geveer vijf jaar geleden de naam Johan nes, omdat hij zich verwant voelde met deze apostel der liefde. Hij wilde liefde laten doorklinken in zijn woorden en da den. Daaraan is ongetwijfeld de grotere openheid te danken van de Rooms-katho- lieke Kerk ten opzichte van onder meer de protestanten. Maar de naam Paulus? Als pausennaam klinkt hij ons niet bijzonder welgezind in de oren. Paulus II was de vervolger van de hussieten. Paulus III riep het concilie van Trente bijeen en deed Hendrik VIII in de ban. Paulus IV voerde de inquisitie weer in. En onder Paulus V werd Galileï veroordeeld. Maar met de apostel Paulus zijn wij pro testanten zeer nauw verbonden. Het refor matorisch denken gaat heel sterk via Augustinus op de geschriften van deze apostel terug. Aan een hernieuwd ver staan van zijn brieven is de hervorming te danken. Wil Montini een nieuw accent naar voren brengen in het theologisch denken van zijn kerk, die zo vaak een Petruskerk is genoemd? Dat zou voor het gesprek met de protestanten van enorme betekenis kunnen zijn. Maar laat ons waken voor een vroegtijdig overdreven optimisme. Paus Johannes sprak wel tot de verbeelding van vele protestanten, maar hield toch vast aan het feit dat wij in zijn kerk thuis hoorden. En dat is ook met Montini het geval en misschien zelfs bij hem in nog sterkere mate. Hij heeft reeds duidelijk uitgespro ken dat hij van het concilie geen oplossing voor het probleem van de christelijke een heid verwacht. Duidelijk zei hij toen ook: „Wij moeten verlangen in staat te zijn, met ere en ware broederschap de afge scheiden christenen, die naar de drempel van hun en ons huis, de (Rooms) Katho lieke Kerk, komen, welkom te heten-" Tussen Reformatie en Rome blijft deze eis als onoverbrugbare kloof staan. Maar dit duidelijk zien behoeft het gesprek niet af te kappen, dat zo aarzelend begonnen is. Integendeel het kan juist de basis bieden voor een echte dialoog tussen mensen die van tevoren weten wat zij aan elkaar hebben. De hulpmonteur koeltechniek J. Kloes, die in de afgelopen drie jaar met zijn vrouw op negen verschillende adressen in Am sterdam heeft gewoond, waarvan de laatste veertien dagen bij een vriendin van de vrouw, kwam gisteravond op straat te staan toen de ouders van de vriendin, wier woonruimte het echtpaar had betrokken, van vakantie te rugkeerden. Ten einde raad koos het echt paar toen domicilie op het Raam- plein in Amsterdam, waar man en vrouw zich toen installeerden met een bed, een kast, een wek ker en enige andere meubelstuk ken. dringen met temperaturen tot 25 gra den, in Zuid-Frankrijk tot 34 graden celcius. Bijzonder warm is het in Noord Spanje waar gisteren 38 graden celsius werd gemeten. Ook in het Al pengebied is het nu volop zomer ge worden. Aan de noordflank van deze warme lucht loopt een storingsfront dat met veel bewolking langzaam naar het oos ten .trekt en ook in ons land vanmorgen hier en daar nog wat lichte regen bracht. Morgen zijn er wat meer op klaringen te verwachten, maan- wij blij ven in een zwakke tot matige zuidwes telijke luchtstroom. Dit heeft tot gevolg dat de warme lucht uit Frankrijk ons voorlopig niet kan bereiken. Wij zullen daarom dit weekeinde met maxima van 17 d 18 graden genoegen moeten ne- Tendens stijgend De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met hier daar enkele buien. Matige westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen. ZON EN MAAN Zondag 28 juni: zon op 4. u. 20, onder 21 u. 04; maan op 6 u. 21, onder 22 u. 5 Maandag 24 juni: zon op 4 u. 20, onder 21 u. 04; maan op 7 u. 31, onder 23 u. 30. Hoogwater Scheveningen

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1