Bloedige streep gezet onder vooroorlogs jodendom 2^ ZE ZIJN ANDERS PUZZEL VAN DE WEEK ZONDAGSBLAD ZATERDAG 22 IlINI 19M Twintig Jaar geleden 5700 landgenoten naar Polen getransporteerd met Jodenwijk. Jodenstraat, Jo- dengracht, gaven de grenzen aan. Zij waren reeds jaren voordien geplaatst. In de tijd dat de na zi's overwogen in Amsterdam een getto te stichten zoals zij dat ook (Van een medewerker) Het was zwoel die nacht. De warmte was beklemmend. Het was een van die spaarzame nachten, die de zomer zouden inluiden. De zomer, de tijd waarin het leven tot bloei komt, de periode, waarin de temperatuur en de zon tot vrolijkheid en blijheid manen, de zorgen wegebben. Maar velen, zeer velen waren met zorgen vervuld. Zij voelden zich reeds lang beklemd. De weersgesteldheid was voor hen een extra belasting. Het was de laatste nacht, dat zij op hun eigen bed sliepen. Hun leven was aan de vooravond van de zomer juist uitgebloeid, omdat de nazi's dat zo hadden bepaald. Twintig jaar geleden werd een bloedige streep gezet onder het vooroorlogse Nederlandse Jodendom. Er woonden niet veel Joden meer in Nederland. Het restant, een tienduizend zielen, was in Amsterdam gecon centreerd. Enige duizenden waren het nog maar van de tiendui- vonden. De zonnige zondag juni 1943. nu twintig jaar gele den, werd de finale ingezet. Rigou reus. Bloedig. Amsterdam-Oost en het grootste deel van Amsterdam- Zuid werden in die zwoele, zomer- ie nacht hermetisch afgesloten. Het zou die gehele zondag zo blijven. Zij, die ter kerke gingen en begrepen wat de nazi's in hun schild voerden, zullen hebben ge beden. Maar de gebeden werden niet verhoord. De weinige Joden die in deze Amsterdamse stads wijk nog woonden werden gedwon gen hun huizen te verlaten on geacht de leeftijd, ongeacht de medische gesteldheid, ongeacht de voordien door de nazi's gege ven met stempels bekrachtigde be lofte van vrijstelling van depor tatie. In Amsterdam-Zuid en Amster dam-Oost woonden de dag na de ze grote razzia, de dag dat de zomer werd ingeluid, geen Jo den meer. Naar Polen Vijfduizendzevenhonderd Joden werden in enige uren opgehaald en naar Polen getransporteerd. Zij werden voordien verzameld op het Olympiaplein. Abel J. Herzberg schrijft daarover in zijn befaamde Kroniek der Jodenver volging: „Het weer was mooi die dag en op het sportveld (van het Olympiaplein) werd mitsdien die dag getennist. De wachtende Jo den hoorden de ballen tikken op de grond en spelers roepen: rea dy - game - deuce. Het waren geen NSB-ers die daar speelden. Het waren geen het Het de meerderheid van het Neder landse volk". Het was niet alleen aan Abel J. Herzberg opgevallen. In een geheim bericht naar de Sicherheitsdienst te Berlijn seinde die dagen Bene. de vertegenwoor diger in Nederland van het Aus- wartige Amt: ,,...de razzia in Amsterdam op 20 juni, die zeer goed geheim was gehouden was een groot succes. De Nederland se bevolking is het er niet mee eens, maar werkte niet tegen..." Het waren maar weinigen die te genwerkten. De nazi's volvoer den hun actie met behulp van de Nederlandse politie, gemeente tram en spoorwegen. In schrille tegenstelling hier mee was de houding van de Am sterdamse ongevallendienst. die keer op keer met haar ambulan cewagens de afgezette wijken in reed om Joden te redden. Dat gelukte niet bij de grote razzia die enige weken voordien, op 26 mei. in Amsterdam-Centrum plaatsvond. Ook daar werden de straten afgezet. Op de hoeken der straten stond de Grüne Polizei. Sommige kruispunten waren be waakt met mitrailleurs. Afgesloten De Amsterdamse binnenstad, sedert het begin van de zeven tiende eeuw de Jodenbuurt, was hermetisch afgesloten. Niet al leen door gewapende posten, maar ook door het ophalen van de bruggen en hoge met prikkel draad afgezette hekken. Borden om Joden te deporteren. Auto's met daarop gemonteerde luid sprekers reden door de straten en zegden de Joden toe. dat zij ter dood zouden worden veroordeeld, als zij hun huizen zouden verla ten. Het uit de huizen halen van de Joden was slechts aan de na zi's en hun handlangers toege staan. Drieduizend Joden werden op één dag gearresteerd. Ook in Amsterdam-Centrum woonden toen nagenoeg geen Joden meer. Onder de gearresteerden waren alle rabbijnen, die nog in Neder land aanwezig waren, alsmede andere functionarissen van de Joodse gemeenten. Nog klinken in onze oren de lie deren van oppervoorzanger I. Maroko, die aan het hoofd van een stoet gearresteerden op weg naar het concentratiepunt de Hollandse Schouwburg liturgische gezangen zong ter verheerlijking van God. Deze massale razzia's die in feite het einde maakten aan het Joodse Nederland, zoals dat eeuwen had bestaan, waren een wraakoefening van de nazi's. Nadat begin 1943 de Duitsers om streeks 1200 geesteszieken met hun verpleegsters en medici uit het Joodse gesticht Het Apel- doornse Bos hadden gedepor teerd, volgden de Joodse wees kinderen en de oudeliedenge- boden de Duitsers in Amsterdam het verblijf aan die Joden die i hen geen vrijstelling van de- voor vervoer naar Westerbork t_ melden. De nazi's hadden ver wacht, dat enige duizenden zich zelf zouden aangeven. Maar er kwamen nog geen duizend. Geen vertrouwen Men had geen vertrouwen in de Duitse toezeggingen te werk te worden gesteld. Niet omdat men wist wat in werkelijkheid zou ge beuren. Het is niet waar. dat Joods Nederland tijdens de de portaties reeds wist van de gas kamers. Eerst in de zomer van 1943 werd de Nederlandse rege ring in Londen op de hoogte ge bracht via het Internationale Ro de Kruis, wat in de concentratie kampen geschiedde. in Nederland bekend, dat de zi's de Joden vergasten. Er woon den toen geen Joden meer in Ne derland voor wie dat een waar schuwing kon zijn. De deportaties waren reeds volbracht. Toen nog geen duizend Joden zich bleken aan te melden, de overigen de Duitse bevelen in de wind sloe gen. gelastten de nazi's, dat de Joodse Raad zelf zevenduizend Joden voor deportatie zou aanwij zen. Maar ook deze zevenduizend kwamen niet. Slechts zestienhon derd gaven gevolg aan het bevel. Finale Toen besloot Germania wraak. Zij zette de finale in. Met twee massale razzia's werden nagenoeg alle nog in Nederland wonende Joden opgehaald en gedeporteerd. Het weekblad de Storm-SS publi ceerde een grote fotoreportage tekst in kwasi-Hebreeuw- had". sinds eeuwen ons brood zgn. met ons deelden en de beste stukken voor zichzelf wisten te veroveren. Zij droegen grote insignes, zes puntige sterren, die daar achter het hekwerk het bewijs waren, dat zij behoorden tot de leden van het reisgezelschap naar Polen". En het stuk eindigde: „Wij heb ben geen medelijden met hen ge- Amsterdam. De Amsterdamse journalist Bas Roodnat heeft in dit boekje een aantal interviews, die hij voor het Parool of Vrij Neder land afnam, herschreven en uit gebreid. Uit de titel „Zij zijn anders" blijkt reeds, dat het hier niet een serie willekeurige vraaggesprekken betreft. Bas Roodnat ging op bezoek bij bij voorbeeld een alcoholist. een homofiel, een blinde, die hij hun levensverhaal liet vertellen. „Dit is geen boek over under dogs". schrijft hij in het voor woord. waarna hij uiteenzet wat dan wel de bedoeling van hem is geweest: „Tussen ons in wo nen. leven en werken tallozen. van wie wij geweldig weinig en op wie wij misschien minder zouden neerkijken, als we wèl meer van hen wisten". De tien interviews zijn in een krachtige stijl geschreven en ademen nergens de geest van „Dat zal ik ze nu eens even lek ker vertellen". Bas Roodnat geeft degenen met wie hij sprak alle ruimte en heeft ervoor ge zorgd, dat opmerkingen en er varingen op de juiste plaats kwamen te staan, zodat men een zij het dan niet algemeen beeld van (om nog enkele an deren te noemen) de spiritist, de schoonheidskoningin en de n.s.b.-er krijgt. Knap geschreven interviews, nergens theatraal, en geen enke le keer een persoonlijke mening ponerend. Correspondentie voor deze rubriek (e richten aan de heer A. J. Ivens, J. P. Coenstraat 11, Den Haag. Oploswedstrijd Toen Ik op 1 oktober 1962 de re- dactie van de damrubriek op mij nam ontving ik van verschillende lezers het verzoek om vooral van tijd tot tijd weer een oplos wedstrijd uit te schrij- lijken daar- geschikt. Te beginnen met de volgende ru briek zullen cr acht achtereenvolgen de series problemen worden geplaatst, zodat wij ons in oktober weer met praktijkstanden, eindspelen e.d. kun nen gaan bezig houden. Iedere serie bevat vier problemen: gemerkt A. AB en B. Het ligt in de bedoeling, dat de geroutineerde op lossers meedoen in klasse A en de minder bedreven damliefhebbers in klasse B. Tit deelnemers in klasse A kunnen de oplossingen van de pro blemen A en AB inzenden (iedere serie bevat 2 problemen gemerkt A en 1 probleem gemerkt AB). De deelnemers in klasse B zenden de oplossingen in van het vraagstuk 8. 12. 18. 20, 25. 35, 38. 21. 23. 27. 29. 38, 40. 47. het lagstuk ieder De lezer zal reeds begrepen hebben dat de problemen gemerkt AB door de deelnemers uit beide klassen wor den opgelost, waaruit kan worden af geleid dat deze problemen niet al te moeilijk zullen zijn. Voor iedere goede oplossing wordt 1 wedstrijdpunt toegekend, terwijl een ieder die een bijoplossing mocht vin den met een extra punt zal worden beloond. Wie aan het eind van de achtste serie het hoogste aantal punten in zijn 17. 18. 10. 30, 35. 38. 38. 39, 42. 43, 44, Ook 'olgende deelnem Ter oefening thar intal zal i de op hem Kruijswijk, dat volle aandacht verdient en een dr tal „Damschooltjes" van Th. J. v HET VOGELPAARTJE Op een regendag... toen zaten Er twee vogels op 'n tak. En ze voelden zich daar zeker. Heel, heel erg op hun gemak. Voor de regen hadden zij een Echte paraplu, kijk, kijk. Nu blijft droog hun veren pakj* Ja. ze hebben groot gelijk! Heb je 't leuke vogelpaartje. Nog niet in 't park gezien? Nou kijk dan eens als het regent Dan. ontdek je ze misschien. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. jongensnaam, 3. buis van een vuurwapen, 7. rid derteken, 10. vogel, 12. schuier, 15. zoon van Jacob, 17. knaag dier, 18. volgens andere (afk.), 19. snoer van een hengel, 20. kever, 22. mandje, 23. boom, 24. muzieknoot, 26. geestelijke, 28. voor voegsel, 29. viervoetig dier, 31. soort van kers, 33. uitroep, 34. deel van een molen, 36. sint (afk.), 37. duurzaam, 40. kort mu ziekstuk, 42. dag der week (afk.), 43. vlaskam, 45. scheikundig ele ment (afk.), 46. bedekking van een gebouw, 47. woud. 48. onbep. voornaamw., 50. roeipen. 51. rund. 53. plechtige gelofte. 55. deel van het gelaat. 57. uitzuiger, woekeraar, (figuurlijk). 60. gebod, 61. mannelijk beroep, 62. oningewijde, 63. meisjesnaam. Verticaal: 1. familielid, 2. te midden van. 4. rivier in Siberië, 5. lichaamsdeel, 6. trots. 7. deel van de bijbel (afk.), 8 latwerk. 9. inhoudsmaat (afk.), 11. teken, 13. kurk. 14. zoon van Jacob, 16. adellijke titel op Java (afk.), 18. plaats in Zeeland, 21. vier voetig dier, 22. jongensnaam. 23. de fijnste vederen, 24. lidwoord, 25. zwaardvis. 27. opgooi, 29. muziekinstrument, 30. mak, 32. boom. 33. schor, 35. kookvat. 38. bloeiwijze, 39. steen, 41. muziek noot. 42. wisselwaarde, 44. slim. 46. hond, 47. hijswerktuig, 49. keu kengerei. 50. afkorting van dyne, 52. streling, 54. rivier in Enge land. 56. zijtak Weichsel. 57. maanstand, 58. deel van het jaar (afk 59. muzieknoot. VOOR OE JEUGD VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VÓÓR DE JEUGD VOOR DE J Jammer dat de zon ons nu weer in de steek heeft gelaten, meisjes en jongens. We waren allemaal zo blij dat we er iedere dag van konden genieten. Maar enfin, we zullen hopen dat hij ons weer gauw komt verrassen en we weer heerlijk kunnen genieten. Hebben jullie verleden week je pappa's erg verwend? Heus, dat worden ze erg graag hoor! Hoe gaat het op school? Krijgen jullie al veel repetities? Over vier weken krijgen jullie de rapporten en dan is het er op of er onder. De laatste loodjes wegen het zwaarst, hoor! In de pinkstervakantie hebben jullie zoveel energie opgedaan, dat je er nu wel héél goed je tanden in kunt zetten. Veel nichten en neven schreven me dat ze nu heerlijk iedere dag kunnen gaan zwemmen. Veel krijgen zwemles, anderen kunnen het al en genieten van het zilte nat. Kostelijk hoor! En dan zijn er ook nog van die gelukvogels die het schoolreisje nog te goed hebben en er deze week gaan genieten. Veel plezier hoor! illllllllllllllllllllilllllll We gaan nu eerst eens naar de oplossing van de puzzel kijken. De juffrouw heeft «""s VUU1<"a j«? water i hondje 4 aan de lijn. Het was wannPPr ,p 1p,,Pr aan Hp hp,,rf toch niet moeilijk? De hoofdprijs gaat naar Le- ny Bolluyt Dintcloord. De troostprijzen krijgen thuisgestuurd Willem Bate laan Bodegraven en Lenie Buys Nieuwpoort. Er zijn er weer jarig, hoe- Nettie Boxman, Harrie Goossens en Nellie Verboon van harte gefeliciteerd met jullie verjaardag van de nich ten en neven. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. sloom, 5. baret. 9. Almen. 13. loop, 15. neb, 16. paar, 17. al, 19. rook, 21. gors. 22. et. 23. nog, 25. tonncgeld, 28, mei. 29. goot. 31. toe. 32. Ens, 33. none, 34. Nora. 36. linie. 38. rood, 40. rage. 42. nat, 43. boor 45.. Aa. 47. nest. 49. leer, 50. o.a., 51. a res. 52. solutie. 53. wesp, 54. re, 55. pen. 57. arre 59. Se. 60. koon. 61. til, 63. sage, 65. Perk. 66. tegel. 68. Gent. 70. niet. 71. Aar. 72. nat. 74. nier. 76. Apt, 77. oppergaai ba. 82. leis. N.S., 86. pels. 8' Leon. 91. boete. 93. rente. Verticaal: 1. slang, 2. o.l.. >r. 4. moot, 6. An, 7. rede. nest, 85. ee 89. 8. eb. 9. aard. 10. las. 11. Mr., 12. notie, 14. Poot 16. pols, 18. loon, 20. knol. 21. gene, 22. eend. 24. Goor, 26. nein, 27. geit. 28. moor. 30. trans port. 33. Noorwegen, 35. age, 37. naburig. 38. roe, 39. baars, 41. Essen. 43. Beers. 44. kapel. 46. are. 48. ton, 49. Lia. 50. Oss, 56. ook. 58. rag. 60. keet. 61. tere, 62. leng, 64. enig 65. pipa, 66. taps, 67. laan, 69. teen. 70. nabob. 71. apis. 73. taël, 75. risee, 77. oele, 78. riem, 79. Isër. 82. Let. 84. toe. 86. p.e., 87. fa. 88. Ee, 90. nn. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linkerboven hoek vermelden: „Puzzeloplos sing". Er zijn drie prijzen: een van ƒ5.— en twee van ƒ2.50. hem? Hoe gaat het op school? Je komt alleen in aanmer king voor een prijs als je schrijft wanneer je letter aan de beurt is Donnie Bakker Rotterdam. Hoeveel jaar zijn jouw zusjes? Hoe heten ze? Wat plakte jij mooie plaatjes op de brief. Ga teling Jaap v. d. Berg. Berken- woude. Grappig is het sprook jesbos. vind je niet? Heb je al de kabouters goed gezien? Groeien de kleine kalfjes goed? Dat is zeker nog een heel kar wei om de kaas mooi en goed ♦r krr'en? Wat krcee ik van jou weer een gezellige brief ideale A»ergweiff nozcnuurg. Jij bent verschrikkelijk verwend hoor! Heerlijk dat je nu een eigen stoeltje hebt. Zijn de boe ken mooi? Hoe hebben jullie het in Duitsland gehad? Mooi weer en veel gezien? Waar zijn jullie precies geweest? Nou en of tante Jos met vakantie gaat, maar dat duurt nog wel even. Jij boft maar dat je zoveel mag gaan logeren. Hoe is het van daag in de Lier geweest? Be dankt voor je tekening hoor! Weet je al waar de reis 17 juli heen is Slna den Besten Leer dam? Heerlijk dat je zo dik wijls kan gaan zwemmen. Hoe gaat het op school? Volgende keer verwacht ik echt een lan ge brief van jou hoor! Heb Bochove Hekelingen? Jammer dat het weer niet zo best was en de zon jullie echt wel een beetje in de steek liet. Zijn jul lie met een bus gegaan? Leuk hoor dat jouw tante uit zo'n ver land eens komt kijken. Gaat het goed? Jij moet vroeg op, Sjanie! Waarom schreef jij niets Kees v. d. Bogerd Zui- lichem? Volgende keer krijg ik een lange brief van jou? Jij hebt je vakantie wel nuttig besteed Joke van Bohemen Rot terdam. Woont jouw oma ver weg? Wat heb jij heerlijk in het bos kunnen genieten. Ben je bruin geworden? Jij gaat tan te Jos nu toch niet meer ver geten Leny Bolluyt Dlnteloord? Fijn. dat jij zo van de vakantie hebt genoten. Jouw schoolreisje is nog ver in 't verschiet hoor! Waat gaat de reis heen? Wat zal jij deftig zijn met mooi nieuw jack. Heerlijk dat jij in de pinkstervakantie mocht logeren, Klarle Breeder- land Zuidland. Jammer dat jul- haar mocht slapen. Ik heb jouw poëzie-album nog niet ontvan gen. kan dat? Hoe gaat het met de kleine Piet, Diny Breed- veld Nieuw Lekkerland? Heb jij een leuke verjaardag gehad? Je schrijft er helemaal niets over. Zijn je vriendinnen niet geweest? Heb jij al vakantieplan nen gemaakt? Wat enig, dat ij zo'n lief klein zusje hebt ge- :regen Jan Broere Rotterdam. Wist jij werkelijk niets te schrijven Elly Aalder Rotter dam? Volgende keer schrijf je toch een lange brief? Fijn dat jullie zo'n mooi feest gehad heb ben Joop Alblas Rijsoord. Wat waren oma en opa wel blij! Jammer dat oma nu ziek is ge worden. Hoe gaat het nu met haar? Wat erg. dat jullie school reisje letterlijk in het water is gevallen. Ja Wassenaar heeft een mooi dierenpark hoor! Fijn dat Berrie zoveel kaarten heeft ge kregen. Hoe gaat het nu met jij genoten in Putten Sjanfe i Wat een rare figuren en hokjes op deze tekening, vinden jullie niet? Toch, als je héél goed kijkt, weet je al zo'n klein beetje wat er te voorschijn komt. Jullie moe ten de hokjes met de stippen zwart maken en dan op sturen. Veel suc ces hoor! Zenden jullie de oplos sing in vóór dins dag 25 juni? asthouden? Leuk hoor, dat Anke al zo mee kan hel pen. Hoe gaat het op school? Krijg jij wel een mooi rapport? Jij was tante Jos echt al een klein beetje aan het verge ten Conny de Bruijn Vlaardin- gen. Fijn dat ik nu weer een brief van je kreeg. Prachtig dat jullie de beker hebben gewonnen. feest! Had je geen last van blaren? We zullen ho pen dat het eind juni prachtig weer is. Wat zal je dan kunnen genieten. Wil jij een nichtje worden Corrie Buyk Rotter dam? Schrijf je dat de volgende de keer? Jij hebt de brief weer erg mooi gemaakt Lenle Buys Nieuwpoort. Hoe is het schoolreisje geweest? Hebben jul lie veel pret gehad en veel ge zien? Waar zijn jullie geweest? Fijn dat je tas klaar is. Heb je de repetitites goed gemaakt? Prachtig dat jullie met de eer ste prijs naar huis gingen Joke van Dam, Bodegraven. Een he le prestatie hoor! Was het moei lijk. of viel het nogal mee? Waar is de reis deze week naar toe geweest? Hebben jullie genoten? Hoe gaat het met de parkielen? Nou en of ik jou- wel kan begrijpen Nellie van Dam Nw, Lekkerland. Tante Jos zal je nog wel een briefje schrijven j gen peter Binnendijk Naaldwijk, hoor! Wanneer knjf Jij je rap-1 Hij vindt dat natuurlijk reuie port. Hoe gaat het met je fietr j fijr Prachtig die kinderboerde- Heb je er al veel op gtraden r;j. Hm ,„t hat o» geboor Krtjf Is de foto mooi geworden jij wel een n*>oi rapport, denk Henrieke Dekker Rotterdam? je? -r Waarom schreef jij niets Hebben jullie genoten? Nou en Gonnie Boekestijn Delft? Volgen- of tante Jos ook met vakantie j de keer toch wel? Grappig dat sprookjesbos, vind je niet Fieke langüjst gemaakt? Het is al gauw groot feest hoor! Na> tuurlijk mag jij een nichtje worden Annette Dekkers Capelle aan de IJssel. Grappig dat jij en je vriendin bijna dezelfde naam hebben. Is de meester op school nooit eens abuis? In welke klas zitten jullie? Jij hebt dat patroontje prachtig getekend hoor! Handwerk je thuis ook veel? Wanneer is jullie school reisje? Jouw pappa is erg verwend hoor Lenle van Dom- mele, Moerkapelle. Zijn opa ook geweest? Hoe gaat het met de kleine Hans? Was hij ook een klein beetje jarig? Krijg jij al veel repetities op school? Ja meisje of jongen uit Den Haag, als je niet je naam aan de achterkant van de envelop schrijft of onderaan de brief, weet tante Jos natuurlijk niet wie je bent. Zal je het niet meer •vergeten? Fijn dat oma en opa er nu zijn. Mamma en pappa blijven lang weg hoor! Wanneer is jullie schoolreisje? Zijn de boeken mooi Ad v. d. Akker Monster? Geweldig dat jij zo veel boeken kan lezen. Doe je het graag? Prachtig dat jij een •medalje hebt gekregen. Had je geen last van blaren? Jullie heb ben wel gesmuld hoor! Ga jij weieens vissen? Jij bent wel heel erg verwend Margriet Akse Den Haag. Wat zal jij deftig zijn met zo'n mooie tas, Mmmm, wat hebben jullie wel gesmuld van zoveel lekkers. Hebben jul lie veel pret gehad? Wat wordt jouw kleine broer al groot! Heerlijk dat jullie gaan kampe ren Marry Baljeu Honselersdljk. Wat zal jij genieten op de boer derij. Fijn dat de meester weer een beetje beter is. Staat hij al voor de klas? Wanneer ga jij bij Trijny logeren? Wil jij een nichtje worden Marjo Bassie 's-Gravcnzande. Jij boft maar dat je zo'n igroot feest hebt ge had. Heb je veel genoten? Heer lijk dat jij zo dichtbij het strand woont. Ben je erg bruin gewor den? Hartelijk welkom bij de nichten en neven Wimmle van Belle Den Haag. Wanneer ben jij precies jarig? Heb jij nog meer zusjes en broertjes? Maak je voor tante Jos ook eens een mooie tekening? Wist jij niets te schrijven Wim v. d. Beukcl Naaldwijk? Volgende keer krijg ik een lange brief? Natuurlijk mag jij een nichtje worden Jan- nie van Beveren Den Haag. Har telijk welkom hoor! Grappig die karpieten. Zijn er al kleintjes? Gaat Geertje ver weg wonen? Prachtig dat jullie het geld aan de zending geven. Groeit alles goed in jouw schooltuin? Ga je er elke dag heen? Wanneer ben jij jarig? Fijn dat jij opa zo dikwijls een bezoek gaat bren- gaat Heb jy al een lange Peter wil plumpudding DOOR BEREND PRINS Oo„ de konijnekindertjes, die de koolbladen in de steek hadden gelaten. Toen ze moe waren, hielden ze op. Alle eekhoorntjes bedankten Peter hartelijk. Daar na gaven ze hem een pootje gingen weg. Nog maar net waren ze trokken, of daar kwam een de specht aanvliegen. Hij ging voor Peter op de grond zitten. Het water liep hem uit zijn sna vel, zo verkouden was hij. Hij keek Peter met een paar be traande ogen aan en zei: „Ik hoorde van de ekster, dat hier een...hatsjie...dokter was. Ik ben zo...hatsjie., verkouden. Heb je misschien hat sjie... ook een drankje voor mij?" Peter schudde zijn hoofd en zei: „Nee, drankjes heb ik niet" De specht begon te huilen. ..Ik ben zo...hatsjie. zo ziek. Heb je echt niets.... hatsjie... voor mij?" Peter dacht diep na. „Wacht eens even", zei hij. Hij keerde zich om en vroeg mevrouw konijn: „Heb je aen leeg flesje en een beet je water voor me?" „Jawel, ik zal het even halen", zei ze. Kort daarna kwam ze terug met een klein flesje, waar wat water in zat. Ze gaf het aan Peter. Die deed er een dropje in. Het drop- ye begon langzaam te smelten. Een poosje later was het water Het was dropwater ge worden. „Asjeblieft", zei Peter en gaf het drankje aan de specht. „Voor het gebruik goed schudden en drie keer per dag grote slok nemen. Dan word je gauw weer beter" „Dank je „hatsjie... wel", snotterde de de verte hoorde Peter hem nog hatsjie roepen. „Hè. hè," zucht te Peter, „daar word je moe Hij ging op de grond zitten om uit te rusten. Maar daar kwam niet veel van terecht. Want hij zat nog maar net, of van alle kanten kwamen dieren aan. Ha zen, Vlaamse gaaien, duiven, mollen, muizen en nog vele an dere. Ze waren allemaal ziek. De een had een bult op de staart en de ander een splinter in de poot. De derde had een gekneusd oor en de vierde had griep. Ze hadden gehoord dat er een knap pe dokter in het bos was geko men. Daarom kwamen ze bij Peter, die hen weer beter moest maken. Peter had het erg druk. Hij maakte drankjes en legde verbandjes. Hij had zijn hemd uitgetrokken en dat in repen ge scheurd. Die repen kon hij mooi om zieke poten, oren en staar ten winden. Overal in het bos zeiden de dieren tegen elkaar: „Ga naar dokter Peter, die maakt je weer beter." Peter had het dan ook geweldig druk. Er kwamen steeds meer dieren. Hij had aan twee handen niet ge noeg. Maar ja, hij had er nu eenmaal niet meer. Sommig® dieren moesten dan ook een he le poos wachten, vóór ze aan de beurt waren. Maar er was nie mand die klaagde, omdat het zo lang duurde. Ze waren alle maal erg blij dat ze beter ge maakt werden. Eindelijk was het laatste diertje aan de beurt. Het was een muisje, dat een knoop in zijn staart had. Tot de volgende week Boelhouwer Pljnacker? Gewel dig dat jullie over de Moerdijk- brug mochten lopen. Was jij tante Jos niet een klein beetje het vergeten. Niet meer zo lang wachten hoor! Wil jij neefje worden Quintus Bos- Leldschendam? In welke klas zit jij? Jij bent in een a land geboren hoor! Heb je nog meer zusjes en broertjes? Volgende keer schrijf jij een lange brief Jaap v. d. Bijl Al phen aan de Rijn? Jij ook Gerard Collee 's-Gravenzande? ij je wonen. Ben jij al met 1 snoolreisje rneegeweest? Wil graag brigadier worden? Tan te Jos is toch geen onevrouw An neke van Duin Noordwijk aan Zee? Volgende keer schrijf jij toch wel een brief? Hier konten de nagekomen Jij bent wel heel erg ver wend Willem Batelaan Bodegra ven. Zijn de boeken mooi? Zijn je vrienden nog geweest? Nou het regent niet altijd in Rot terdam hoor! Vond je het mooi Blijdorp? Wacht je niet meer lang met schrijven? Be dankt voor je mooie tekening Marrle Batelaan Bodegraven. Jij hebt het schoolreisje dus nog tegoed. Grappig dat mormeltje nu een pyama krijgt. Hoe gaat het op school? Hoe is de bruiloft vrijdag geweest Jean- nette van Beuzekom Cap. a.d. IJssel? Wil je knap worden dan moet je natuurlijk op tijd naar bed. Hoe gaat het met de poes? Is z'n poot al beter? Fijn dat jij de brief zelf hebt geschre ven Aart van Beuzekom Cap. a.d. IJssel. Krijg jij een mooi rap port, denk je? Ben jij al met het schoolreisje rneegeweest? Jij gaat tante Jos toch niet ver geten. Marletje den Boef Alblas- serdam? Gelukkig dat ik weer een brief van je kreeg. Hoe is het schoolreisje geweest? Leuk de bedriegertjes. Hebben jullie veel pret gehad? Zijn je vrien dinnen nog op je verjaardag ge weest? Je schrijft er helemaal niets over. Is de foto mooi geworden Lid a Bos Bergschen- hock? Wat heb jij genoten van het schoolreisje. Austerlitz is mooi hoor! Jouw neefjes wonen ver weg. Bedankt voor je teke ning. Heerlijk die „botsauto- tjes" Nellie Bos Bergschenhoek. Hebben Max en Snuffie nooit ru zie? Grappig die kleine, jonge waterhoentjes. Oh, oh, dat was wat dat Lineke middenin de sloot ,sprong. Wat hebben jullie gedaan?Volgende week is het groot feest. Heb je al een lange verlanglijst? Zo meisjes en jongens, de brievenbus Is helemaal leeg ge maakt. Jullie zorgen natuurlijk weer voor een volle. De letters E t/m K zijn deze week aan de beurt. Veel sterkte op school en tot de volgende week,

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 16