Koninklijke luchtmacht Gouden Vleugels op "1 Elke gevangene vergi aparte behandeling ZATERDAG 22 JUNI 1963 De Koninklijke Luchtmacht viert dit jaar haar gouden jubileum. Op 1 juli 1913, dus aan de vooravond van de eerste wereldoorlogwerd zij opgericht nadat de voor standers met een stroom van argumenten voor de instel ling van een luchtvaartafdeling hadden gepleit. Op deze pagina vertelt een van onze redacteuren over dit n apen, dat hoe jong ook nog kan bogen op een roemruchte ge schiedenis. In de tweede ivereldoorlog hebben immers Nederlandse vliegers hun aandeel geleverd in de strijd om de vrijheid en in de annalen van de Royal Air Force staan hun daden met ere vermeld. Zij vochten in de lucht naast Engelsen, Fransen, Amerikanen, Belgen, en in toe stellen, die bij deze F-84 F Thunder streaks vergeleken, maar zeer bescheiden vliegtuigen ivaren. MARINUS VAN MEEL, de beroemde, in die eerste jaren van de vliegerij de grote durfal naar wiens verrichtingen het hele land kwam kijken, de man naar wie sigaren werden genoemd en wiens portret als aanzichtkaart werd uitgegeven Mari- nus van Meel dan behoorde tot de mannen van het eerste uur. Tot die kleine groep, die wat toen, in 1913, nog luchtvaartafdeling heette, van de grond heeft helpen komen. De start was groots, niet in materieel en mankracht, o nee, maar groots in daad en doorzettingsvermogen. Een foto, gemaakt i I 1914. Een Farman kamp Soesterberg. nationale wedstrijden en weer brachten ze het er uitstekend af. Al bleven ze. in vergelijking met andere landen, klein in aantal, hun daden bleven groot. Ze bleven bewijzen, dat een na tie in de wereld kan meetellen zonder dat de aantallen een rol spelen. Vijftig Vijftig jaar Nederlandse mili taire luchtvaart, waarvan tien jaar Koninklijke Luchtmacht. Een lange, lange weg van de Brik van Marinus van Meel naar de Lockheed Super Starfighter. Een lange, lange weg, die moeilijk is geweest en zwaar. Enorm veel is er in deze halve eeuw veranderd. Meer in wezen heeft die verande ring zich alleen voltrokken op het gebied van het materieel. Want één ding is gebleven: de geest, die de pioniers van 1913 bezielde, toen zij dat nieu- Hollandse nationaliteit. Men kon we wapen gingen oprichten, al spoedig bemerken, dat de mo- Zij geloofden in de toekomst tor was stopgezet en aan de be- weging van het vliegtuig te zien van het vliegtuig, en de tijd zocht men een geschikte plaats heeft hen in het gelijk gesteld. om te landen. Met goed gevolg 7ii daalde de machine op een per- Z,J voorzagen de rol die het ceel weiland in de omgeving var ons dorp. De inzittenden war er de 2e luitenant Aler me' een mili cien soldaat als passagier. In eer kort gesprek vertelde deze passa gier. dat zij om 12.35 uur na- middag waren opgestegen te Soes- looiden terberg met het doel om i Gilze-Rijen te vliegen. Toen vliegtuig zou kunnen gaan spe len in het bewaren van de vre de en het behouden van de •rijheid. En omdat ze er in ge varen zij bereid zich n te zetten en als dat hun leven voor te ge- Ulize-nijen ie vuegeu. -.„..1 bezuiden Geldermalsen kwamen moest zijn ze de koers kwijtgeraakt, om- ven. reden zij niets onder zich zagen dan water. Dit was de oorzaak. De luchtmacht heeft haar dat zij lange tijd naar de goede plicht gedaan, ten koste van richting zochten en zodoende hun yeel offers van yeel tranen en Treden ^"..0' hto van veel verdriet. Vijftig jaar een noodlanding moesten doen. militaire luchtvaart, vijftig Het vliegtuig was een Spijker- jaar ..de vleugels wakend uit- vliegtuig. gespreid, beschermend rood- De vliegenier en de passagier hadden het vreselijk koud toen zij beneden kwamen. Zij beefden erg. wat misschien ook wel tot oorzaak had. de angst, die zij hadden uitgestaan. toen hun vliegtuig hun tot daling dwong wegens gebrek aan benzine en zij geen landingsplaats konden vin den. Want zij zagen niets dan wa ter. Zodoende hebben zij zich zo lang mogelijk in de lucht ge houden en zijn toen hier geland. Wegens het invallen van de avond zijn de vliegenier en zijn passagier niet weder vertrokken en is de machine onder bewa king van militairen gesteld". Tegenstander gemaakt MankrachtDit zeggen de Roeken: „Op de dag van de op richting bestond de luchtvaart afdeling uit een kapitein (H. 1Tltini. Walaardt Sacré), drie officie- luisterend ren-vlieger en een sergeant-ma joor-administrateur, vrij spoe dig aangevuld met nog een of- ficier en de burgervlieger Mari- vriendjes. lus van Meel". Materieel? „Men begon maar een vreemde vogel vonden, vucscu ---- Op eigen kosten had hij zijn in- vaartafdeling op Soesterberg _- ternationaal vliegbrevet behaald wees, dat Nederlanders bekwame en hij sprak graag over vliegen, vliegers waren en geduchte Maar hij vond zelden een echt genstanders. d oor. Vliegen? Hoe zou Geduchte tegenstanders in de ja- mogelijk zijn. Nee, die ren van vrede bij wedstrijden in Willem Versteegh, was een tik- vele delen van Europa. Geduchte keltje een fantast, hij en zijn tegenstanders in de oorlogsjaren. Het is een fraaie titel ,die de heer J. A. M. Dorpsmans Is toebedacht: di rigerend psycholoog. Een beetje non chalant zit hij op een hoekje van zijn bureau in de gevangenis aan de Pomp- stationweg te Den Haag een bijzon dere pientere jongeman, die met J. W. Mojet (eveneens psycholoog) en D. H. Kaasjager (reclasseringsambtenaar) het nieuwste snufje op het gebied van het gevangeniswezen „runt": het Seloc. Insiders gebruiken die afkorting voor het selectie- en oriëntatiecentrum, dat nog maar ruim een jaar bestaat en een van de vele bewijzen is van de grote veranderingen, die zich na de oorlog op penitentiair gebied hebben voltrok ken. De heer Dorpmans weet wel wat hij te doen heeft in z'n opdracht ko men bekende woorden voor als advise ren, stimuleren en coördineren maar hoe het allemaal precies moet gebeuren, staat hem minder duidelijk voor de Misdadigers vormen niei één iype Vliegen Brik". Van Meel bracht dus zijn toe- ,oen hij als leidef de oorlog was geworden, Want men is het al vergeten. Versteegh, de" kleine grote man, Maar in de vijf oorlogsdagen de vader van de jachtvliegers van mej J940 heeft de Neder- - landse luchtmacht fenomenaal gevlogen en heroïsch gestreden. o___ Zij heeft gevochten tot er geen maat als Van de °Griend, Van machine meer de lucht in kon, tiek, zo placht hij nadien met Weerden Poelman. Bakkenes en tot haar vleugels waren ver grote nadruk te verklaren de Jongbloed grote prijzen in _de lamd. Zij streed tegen een 'e" ruchte eskader „Vijf vingers stel mee. Hij had het zelf bouwd, daarin onderwezen door één hand" met'viiégers Franse constructeurs. De avia- aviatiek is Frans. Crach ZO WAS het begin op de vlieg hei Soesterberg. de bakermat van onze Koninklijke Luchtmacht. Nietig. Maar in het hart van hen, die deze kleine luchtvaartafdeling vormden, gloeide een vonk van enthousiasme. Zij geloofden in de toekomst van de luchtvaart en zij waren bereid zich daar helemaal voor in te zetten. Walaard Sacré, de genie-officier, Van Heyst, Co- blijn, Roeper Bosch en Ver steegh. En zonder aan de ande ren iets tekort te doen mag wor den gezegd; dat Willem C. J. Ver steegh van hen de grootste de ster, de crack. Wonderlijk JA, die militaire luchtvaart van het eerste uur. Het was alle maal nog wat wonderlijk en ge heimzinnig. Verluidde het niet, dat er geen vlieger van Soester berg opsteeg, die op zijn vlucht niet een pyama 1 J teruggekeerd? Doch Keur uit de kerkelijke pers Keur uit de kerkelijke pers 1962, onder redactie van C. Ver meer, Alze de Visser en A. van der Worp. Uitgave Bosch en Keuning, Baarn. Voor de derde maal is een „keur uit de kerkelijke pers" ver schenen, artikelen uit bladen over alle mogelijke kerkelijke onder werpen gebundeld in een klein pocket. In deze uitgave zijn wacht sleepte zoals in het glorie- machtige vijand een verloren jjiar 1923 toen het eskader terug- zij streed, en ,y bo- bracht die vijand enorme ver- kalen" liezen toe. En toen de nacht over Neder land "begon te dalen zetten de Nederlandse vliegers de strijd om de vrijheid buiten de gren zen voort. Zij kregen aanvul ling uit het bezette vaderland en uit alle delen van de wereld waar Nederlanders zaten. En zij tanden- vormden opnieuw een macht. omdat hij nooit Nederlandse vliegers hebben wist of hij voor het invallen van aeviopen jn Oost en West. Hun de avond op Soesterberg JOU zijn %erri?Mingen staan met ere de annalen van de geallieerde luchtmachten. Zij „Die dag waren de luitenants zaten bij de Royal Air Force Wijns uit Den Helder en Hemers bij de Amerikanen, die hem uit Den Haag in een geïnter neerde Duitse eendekker opge- iimiiiui stegen met de bedoeling van Soesterberg naar Breda te vlie gen en aldaar hun opwachting te maken bij H.M. de Koningin, die te Breda vertoefde. Om streeks half twee 's namiddags zij hadden hun deel opgestegen, raakten zij in een vrijding van het zuiden hagelbui hun koers kwijt, hun land brilleglazen raakten besneeuwd, zodat zij bovendien niets meer konden zien en zo kwamen ze al dobberend in de buurt van liet Ingense veer, beneden Rhenen, boven de Rijn terecht. Daar vochten zij plm. drie kwartier aan zo weinigen, met hun machine, om ze om- TT_PFM hoop te krijgen, totdat zij, ten V"S v™het eerste uur aanschouwe van een massa toe- af M lang voor de oorlog brach- de Nederlandse driekleur zij had den ook hun eigen Nederlands onderdeeleen squadron jacht vliegtuigen, dat tot spreuk had Niet praten, maar doen. Neder landse vliegers waren er bij, in Normandië, zij vochten bo ven Frankrijk en boven België, de be- 1 de vernietiging van i-macht. Vijf jaar lang waren Nederlandse vliegers in de lucht, zij behoorden tot hen, van wie Winston Churchill eens heeft gezegd: Nooit hebben zo- velen zo veel te danken gehad de Neder- De fenomenale Fokker G-l, een van de. sensationeelste vliegtuigen, die de Nederlandse luchtvaart ooit heeft voort gebracht. Toen de luchtvaartafdeling op 1 liegheide bij Soesterberg startte, l chikte zij over de z.g. Brik, een ti tel vervaardigd floor de bekende, ;ele jaren geleden overleden Rotti lammre, Marinus van Meel. In de c. te jaren na 1913 heeft de Brik voh Uenst gedaan. Hij staat daarin overigens allerminst alleen. Op een excursie van twee dagen langs strafgestichten ontmoetten we tal van leidinggevende ambtenaren en als bij afspraak erkenden allen volmondig: ons werk is een zoeken en tasten. We moeten, zo zei de socioloog dr. G. H. Veringa, plv. hoofd van de directie ge vangeniswezen, bij de tenuitvoerlegging van straffen een compromis vinden tussen min of meer tegenstrijdige ele menten. In willekeurige volgorde: ver gelding, afschrikking, beveiliging van de maatschappij en wederaanpassing. In het midden van de vorige eeuw meende men dat eerzame opsluiting voor de „zedelijke verbetering" zeer ge wenst was. Het zou een grote verbete ring zijn vergeleken bij de gemeenschap pelijke bewaring in de oude gevangenis sen de hogescholen der misdaad. •Brits en bijbel zonder meer bleken echter ontoereikende middelen om de de linquent tot een boetvaardige en gelou terde zondaar te maken. Van de gevangenissen heeft men lust oorden gemaakt: er moet veel strenger gestraft worden, roepen velen bij toene mende criminaliteit. Misdadigers moe ten zo de schrik in de benen heb ben voor de vergelding, dat zij het wel uit hun hoofd laten een vergrijp te begaan. Maar toen in Engeland terwüle van de afschrikking op zakkenrollen de doodstraf werd gesteld, kwam het voor dat zich onder de toeschouwers bij de executie mensen bevonden, die zich schuldig maakten aan.... zakkenrollen. Het is kennelijk niet waar dat adspi- rant-misdadigers koel en zakelijk het voor en tegen van een misdaad afwe gen, al komt het voor. Zo hoorden we het verhaal van een man, die zes maan den kreeg omdat hij er in een paar dagen een flink bedrag van zijn baas had doorgejaagd. Z'n commentaar: „Ik heb er best zes maandeh voor over; 'k heb nog nooit zo'n fijn week end gehad!" Misdadigheid is een gevolg van on kunde en armoede, heeft men wel be toogd. „Bouw scholen en je kunt de gevangenissen sluiten." Maar bij uit breiding van het onderwijs is de cri minaliteit allerminst verdwenen. De maatschappij dient te worden be veiligd. zegt men. terecht. En daarom moeten misdadigers worden opgesloten. Maar tegelijk is het een imaatschappij- belang dat de delinquenten leren om in vrijheid en verantwoordelijkheid volgens bepaalde normen te handelen. Kan de ze wederaanpassing wel in onvrijheid geschieden? In een gezelschap van nega tief ingestelden? Geeft de criminologie dan geen antwoord op al deze vragen? Dr. Veringa zegt er dit van: „De cri minologie weet wat niet waar is met betrekking tot de misdaad, maar veel meer ook niet. Psychologen en sociolo gen geven iets, maar de theorieën ont wikkelen zich langzaam en het effect van bepaalde methoden moet nog blij ken. Bovendien: is het juist om een moordenaar, die met succes drie jaar psychisch is behandeld, vrij te laten en een kleine gewoontemisdadiger, die hel maar niet af wil leren, zeg dertig jaar vast te houden? Boeiende research De heren Dorpmans en Mojet houden zich met deze vragen diepgaand bezig. Het is prachtig om te stellen dat de ge vangenisstraf mede dienstbaar moet zijn aan de resocialisatie, maar hoe doe je dat nu precies? De problemen, waar voor zij zich gesteld zien, hebben niet betrekking op de gebouwen of op de sa larissen cn de opleiding van het perso neel, maar liggen in de klinische sfeer. „De therapie is het kernprobleem", zegt de heer Dorpmans. Z'n werk heeft de bekoring van alle research-arbeid. Hij beschouwt de gevangenen als „nor male gestoorden" en bekijkt hen als het ware met een psychologische loep. Hun gedrag wordt zorgvuldig geanalyseerd en op grond daarvan worden rapporten geschreven, die een antwoord geven op de vraag: hoe pak je deze vent aan? Over één ding is men het namelijk wel eens: de misdadigers vormen niet één type, waarop één methode van toepas sing is. De tijd is voorbij dat de delin quenten slechts worden ingedeeld naar sexe, leeftijd en strafduur. Elke gestraf te vergt een eigen behandeling en de vraag in het Seloc is dan ook telkens weer: wat gaan we met deze man doen? Zorgvuldig wordt nagegaan in welk ge sticht een delinquent het best op z'n plaats is. Zo bevinden zich in de gevan genis aan de Haagse Pompstationsweg selijk wordt geacht. Het is juist met het oog op die ge meenschap dat selectie noodzakelijk is. De mens is geschapen om met anderen i samen te zijn, maar het komt er wel l op aan met wie men samen is! De tuchthuizen in vroeger eeuwen, waar de gevangenen zonder enig onderscheid bij d.w.z. dat de gedetineerde vier fasen I doorloopt. De jonge delinquent gaat eerst vier weken de cel in om zoals I de staf het uitdrukt de straf z'n juiste waarde te geven en gelegenheid te hebben voor rustige herinnering, die 1 hopelijk tot zelfcorrectie leidt. In deze oberservatieperiode vormen het pavil- joenshoofd, de psycholoog, de geeste- lijk verzorger en de sociaal ambtenaar I zich een beeld van de jongeman, zodat 1 zij kunnen vaststellen of hij rijp is om naar de oriëntatie-afdeling te worden I overgeplaatst. Hij slaapt en eet in deze I tweede fase nog wel in z'n cel, maar werkt in een van de werkplaatsen en I woont van tijd tot tijd recreatie-avonden bij of neemt deel aan een gespreks- avond. waarop het paviljoenshoofd of de I psycholoog een inleiding houdt. In de I eerste plaats wordt de nadruk gelegd 1 op de verantwoordelijkheid. De onder- wijzer adviseert en helpt bij het volgen I van cursussen, geeft zelf een verkeers- 1 cursus en leidt op voor het midden standsexamen. Ook sport staat op het I programma. I De derde fase wordt doorgebracht in paviljoen A en is gericht op stimulering I van het sociaal gevoel. De jongeman- nen die nu nog alleen maar 's nachts in hun cel verblijven leren wat be- grippen als zorg, vriendschap, hulpvaar- I digheid en teamgeest inhouden en er I wordt steeds meer een beroep gedaan werken. Quiz-avonden en sportevene- menten bieden daartoe een goede gele genheid. Het sluitstuk van de detentie vormt een verblijf in paviljoen B, dat voorbe reidt op de terugkeer in de maatschap- pij door het geven van zoveel mogelijk I vrijheid en vertrouwen. Ziet men een I jongeman vrij over het terrein lopen, dan kan men er zeker van zijn dat I het een bewoner van paviljoen B. is. I Hij heeft daar een eigen kamertje, ver- 1 sierd met foto's van vriendinnen en van filmsterren, hij kan er tafeltennissen in I de recreatiezaal of luisteren naar de 1 radio met pick up, deelnemen aan toch ten van de wandelclub, voetballen tegen I clubs van buiten, kortom z'n leven be gint weer te lijken op dat van een vrij mens. Het spreekt vanzelf dat er juist I in deze tijd op de contactavonden veel wordt gediscusieerd over de problemen, schouwers plm. honderd bladen die aandacht schenken aan de actuele gebeurtenissen D„delijlt nTm?eLtT„'gei,!ea"enNbae"ïS,'! Ueset. die de over de gehele wereld. Want ook dat is men vrijwel vergeten: dat de KLM haar ontstaan te danken teerden ttoee roei- hee[' aan die luehtvaartaldeling het concilie een belangrij ke plaats in, maar ook de gadering in Amsterdam vai I.C.C.C. vliegers bewusteloos brachten. In hotel Rustoord" binnengedragen, werden zij ver- andere kwesties die vorig jaar de bonden, zij hadden dezelfde ver- gemoedereerd bezighielden wordt WOnding opgeloven. boven het Pa de g«hele aandacht geschonken. Er zou _„j,*ornnn. i,„„ «nnefnnri heeft Y?rv.uld aandacht geschonken, weer veel op te merken zijn over de keuze van de artikelen. Ieder zal wel een bepaald verhaal 1 ergens de lijn trekken rechteroog; hun toestand verder bevredigend. Monteurs uit Soesterberg haalden de ge- op Soesterberg. Plesman had er zijn opleiding ge kregen en met hem de vele gro ten uit de burgerluchtvaart, man nen wier naam decennia lang bij- de gehele wereld met ontzag verbleekt. Zij stonden op de voorpagina van de wereldpers toen zij west en oost door de dit boekje van 172 pagina's een rivier op". hoeveelheid materiaal die later nog wel eens van pas kan ko men. Misschien dat de uitgevers nu reeds zich kunnen gaan bezin nen of het niet mogelijk is na het vijfde nummer een per rubriek dik of anderszins opgestelde in- van houdsopgave te vermelden. Dat zou later het zoeken vergemakke lijken en de waarde van deze werkjes verhogen. biedt heel vernielde machine uit de lucht met elkaar verbonden. Zij Keven of ze konden vliegen! Toen de oorlog was afgelopen bouwden ze een nieuwe luchtmacht op. met -„'tuigen, waarvan ze nooit eer vleug der hadden gehoord, maar die ze van. romantieK. in een oogwenk volledig onder de knie hadden en waarmee ze de „Hedenmiddag omstreeks 2.30 roem van hun voorgangers hand uur verscheen boven de gemeen- haafden. te Herpt een vliegmachine van Ze namen weer deel aan inter- 1 gemeenschap: dat is het parool Ihet moderne gevangeniswezen. Een ver blijf in voortdurende afzondering is een marteling, die celpsychose kan veroor- I zaken, maar een voortdurend verblijf in gemeenschap is evenzeer een marteling. Daarom verblijven de gedetineerden 's avonds en 's nachts in hun cellen, die I zij zelf wat mogen „aankleden". I Jonge delinquenten Al sedert 1937 of moeten we zeg gen pas sedert 1937? gaan jonge de- Ilinquenten naar een jeugdgevangenis. Naar de Bijzondere gevangenis jonge mannen te Zutphen, wanne rechter hen daartoe speciaal I deelt Opleiding We lazen ergens: „Het geheim van I een goed regiem in een gesticht ligt 1 besloten in een heel eenvoudig principe: als men mensen wil beïnvloeden, moet I men personeel aantrekken, dat in staat is invloed uit te oefenen". Bij het ge vangeniswezen is men daar diep van I doordrongen. Sinds 1955 is in Den Haag, I ook al aan de Pompstationsweg, het Centraal opleidingsinstituut gevestigd, dat personeel aantrekt en opleidt. Ook I leidinggevend personeel komt op gere- gelde tijden terug naar het instituut om vertrouwd te worden gemaakt met nieu- I we gedachen. „Voordurend zijn we be- zig meuwe gedachten in praktijk te brengen", tekenden we uit de mond van I dr. Veringa op. Het typeert de situatie. Ons gevangeniswezen bevindt zich nog - - steeds in een experimenteerstadium. I - vak kunnen leren Binnen het kader der mogelijkheden I Alkmaar, waar het regiem zeer die door de sterk verouderde gebouwen I anders naar „Nieuw Vosse- veelal beperkt zijn wordt alles in het I I r1?- v Ug,hJ' voormalige concen- werk gesteld om de slraf zo ten uitvoer I tratiekamp. We hebben in Vught een te leggen, dat de gedetineerde er wer- I kijkje genomen. In dit grote barakken-1 kelijk door wordt geholpen om de juiste I complex worden ongeveer 160 jongeman- j houding in de mensengemeenschap te I nen met een enigszins gunstig reclasse-hervinden. De mensen die daaraan lei reg_elmatig arbeid ding geven, hebben wc Ieren kennen als gewend, terwijl op hen een beroep wordt gedaan om mee te werken aan een ge- zonde zelfkritiek. Op verschillende ma nieren wordt getracht hun algemene ontwikkeling te verbreden en hun een levensstijl bij te brengen, die beant- de normen van de maat- woordt schappij. Het systeem Vught is progressief, die idealistisch en realistisch I Iegelijk zijn. Wat zij noodzakelijk ach- ten en nu citeren we nog één keer dr. Veringa is een gedurige samen- I spraak tussen maatschappij en gevan- geniswezen. Die samenspraak moet worden gevoerd want tenslotte behoort

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 13