Falstaff van Verdi in een sublieme opvoering Sluitstuk van tachtigjarige Dirigent Eugene Ormandy een gezellig causeur Inkomen steeg tot f5.220 Delftse „Elckerlyc" ook op de film vastgelegd Polo-pull Kreymborg Nog drie kanshebbers voor kampioenschap LGB (cl) gelijk tegen HPC: 1-1 Ned. Bachvereniging in Bach en Bruckner Een goede Elckerlyc in kou en regen NIEUWE LEIDSE COURANT 9 VRIJDAG 21 JUNI 1963 VERDI was tachtig, toen hij zijn laatste opera, Falstaff, schreef. Tachtig jaarEn al zou men reeds daarover verbaasd zijn, er is meer: op de genialiteit van dit wonderstuk raakt men niet uitgekeken. Toch moet men niet denken, dat de Fal staff in het leven van Verdi een unicum vormt. De Falstaff is in let terlijke en figuurlijke zin het sluit stuk geweest. Aan het einde van zijn leven ge schreven, betekent het tevens de sublieme voltooiing van zijn mu zikale ontwikkeling. Alle lijnen van zijn muzikale opgang, die hij zich met koppige energie, met voortdu rend vijlen en schaven verworven heeft, monden volkomen logisch in de Falstaff uit. En daaruit ontstaat als .eenmalige" synthese de Falstaff. Zo komt men oren te kort als men xar de Falstaff luistert en wanneer de >or de gek houderij van de dikke ridder zo bruisend en schuimend van plezier ten tonele komt als gisteravond en W. gebeurde, ja dan komt oren èn ogen te kort. Het is al voor de tweede maal, dat de Holland Festival Opera de Falstaff opvoert. En geen moment zou daartegen enig be- r aan te brengen zijn! Wel komt natuurlijk tot een vergelijking en dan valt het moeilijk de voorkeur te schenken aan de opvoering van vijf k jaar geleden of aan deze. Want Carlo Maria Giulini bezielde ook nu alles en allen. Hij bracht eenheid tot stand tussen een tiental zangers, die Oren en ogen tekort elkaar misschien nooit eerder gezien hadden, en hij betrok in deze eenheid ook het Concertgebouworkest. Wat hij dus voor materiaal had I W ereldvermaurd Daar was Fernando Corena, wiens Falstaff-creatie terecht wereldver maard is. Hij beeldde de pralerige arme jonker, die op vrouwen maar vooral op geld uit is, zeldzaam goed uit, hij maakte deze figuur, die Shakes peare in zijn Hendrik IV psychologisch geniaal ontleedt, geheel en al waar. (Overigens met welk een kennis van zaken heeft Boito het libretto samenge steld!) En hoe ongelooflijk dwaas waren zijn beide metgezellen, Bardolfo (Florin- do Andreoli) en Pistola (Enrico Campi) een soort „Watt en half Watt". Dan stonden tegenover Falstaff de vrolijke vrouwtjes van Windsor, mrs. Alice Ford (IIva Ligabue), mrs. Meg Page (Fernanda Cadoni) en met dame Quick ly (Fedora Barbieri) en de jonge doch ter Nanetta Ford (Mirella Freni) com plotteerden en kwinkeleerden zij dat het een lust was. Daar was dan mijnheer Ford (Renato Capecchi), de jaloerse echtgenoot, die óók een lesje krijgt, en de jonge op Nanetta verliefde Fenton (Luigi Alva). En dan gaat het spel be ginnen, waarin Falstaff in een wasmand in de rivier de Thames gesmeten wordt, en waarin hij tot eigenlijk vergeef se boete en berouw gedwongen wordt Klein en gezet is de dirigent Eugene Ormandy. Hij schiet al door zijn haren heen en zijn ogen schitteren van plezier, als hij aan het vertellen gaat. Een ge zellig causeur, Eugene Ormandy, en bo vendien een man, die heel veel in zijn nars heeft. Want hij dirigeert een van Ie zes toporkesten van Amerika, n.l het Philadelphia Orkest, en misschien men nog het sensationele concert dit orkest herinneren, toen het jaar of acht geleden onder zijn lei ding optrad. Ormandy komt a.s. zater dag het Residentie Orkest dirigeren en ij begon gistermiddag al dadelijk met e vertellen, hoe goed de repetities ver liepen. ,,We like each other", zei hij, in het orkest vond hij bijzonder goed. Dat komt door Willem van Otterloo." merkte hij op. En hij vertelde, welk een groot succes het ResidentieOrkest op de Amerikaanse tournee behaald had. Schande dat "t niet in Philadelphia heeft geconcerteerd. Dat is een ernstige na latigheid van de impressario geweest". En dan gaat hij er echt voor zitten, als hij begint over de akoetische problemen van de nieuwe concertzaal in Lincoln- centre te New York. Want deze con certzaal blijkt akoestisch een misluk king en men heeft er al heel wat geld besteed om dit te verhelpen. Ook het tekort aan orkestviolisten kent Amerika. Maar met Amerikaanse ener gie gaat men dit tekort opheffen: elk jaar geeft de grote Union (de Vakvere niging van musici), gratis scholingscur- voor violisten, onder leiding van de beste dirigenten en langzamer hand komen steeds meer jonge violisten naar toe. Hij zelf leidt er ook een irsus en is er zeer over te spreken. Een idee ter navolging? Het zou te proberen zijn. Met het ResidentieOrkest voert hij uit Tsjaikowski's zesde Symfonie, Ra vel's Daphnis et Chloé, 2e Suite en het Concert voor twee violen van Badings, in Herman Krebbers en Theo Olof concerteren. Voorwaardelijke straf voor „ontgroener" Dc rechtbank te Amsterdam heeft vanochtend de 22-jarige Amsterdamse student J. V. die tijdens de laatste ont groeningen van het Amsterdams stu dentencorps een groen met een para- pluiestok tegen het hoofd sloeg, veroor deeld tot twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. De rechtbank hield rekening met de straf die V. van de senaat van de universi teit heeft gekregen. De eis was een maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en een boete van f 50. In september 1962 trachtte V., die deel uit maakt van het Nederlands Hockeyteam, in het dispuuthuis Viator een busje van het hoofd van de 19-jari- ge Erk F. C. Niehe te slaan. De groen zat geknield voor een stoel waarop V. stond De ontgroener sloeg echter mis en raak te het hoofd van Niehe, die vrij ernstig werd gewond. Hoewel aanvankelijk de vrees bestond dat hij blijvend letsel aan de hersenen had opgelopen, is hy inmiddels volledig genezen verklaard zodat hij zijn studie kon hervatten. Eerste Int. Studenten Eenacter Festival Van 28 juni tot en met 2 juli wordt in Delft en Amsterdam het eerste int. stu denten eenacter festival gehouden. Stu dententoneelgroepen uit Leiden, Den Haag, Utrecht en Groningen en 45 stu denten uit Italië, Engeland, Zuid-Slavië. Finland en Wales zullen hieraan deelne men. De organisatie berust bij de Ned. Studenten Raad en het Delfts Studenten- I corps dat dit jaar zijn 23ste lustrum viert. De bedoeling is een tweejaarlijkse traditig van dit eenacter festival te ma ken. In Amsterdam worden de voorstel lingen gegeven in de „Brakke Grond" en Kriterion. in Delft in de sociëteit Phoe nix, „De Tent" en de elckerlyk-tribune. Alle groepen zullen in de eigen taal spelen. Het programma vermeldt o.« werken van Beckertt, O'Casey, Mortima, De Obaldia en O'Henry. 0 Een jongeman ls op het toilet van het stationskoffiehuis van Twello gisteravond de lucht ingevlogen toen hij een sigaret wilde aansteken. Bij de explosie werd hij aan armen en gezicht gewond, de w.c. werd vernield en een raam in de gevel sneuvelde. Na rioleringswerkzaamheden was breuk ontstaan in een aardgasleiding, waardoor het gas via het riool ir toilet van het koffiehuis stroomde. in het betoverde bos van Windsor. Hoe Verdi dit alles in kwikzilverige muziek omtovert! En hoe daar gezongen en ge acteerd werd! Er was een enkele zwak ke plek, en dit betrof de laatste acte. Het eerste tafreel was gesnoeid en in het slottafreel had men een veel te druk daardoor verward toneelbeeld ge maakt. De vertoning van de „duivels mis" was onnodig. De regie van Filippo Crivelli faalde hier. ook al werkte hij de oorspronkelijke regie van Zef- firelli. Maar verder alle lof voor deze verrukkelijke opvoering, die de stamp- ■olle zaal van K. en W. in vuur en vlam zette. Men late zich de Falstaff niet ontgaan! Dra. H. E. Kokee-van den Berge Het gemiddelde inkomen van de Nederlander steeg van 1957 op 1958 van f 4970 tot f 5220 of wel met 5 procent, aldns het thans verschenen „Inkomens verdeling 1958 en vermogensverdeling 1959", een publlkatie van het C.B.S. Deze publikatie is het verslag vam een onderzoek, dat gebaseerd is op een steek proef uit heit materiaal van de loon-, inkomsten, en vermogensbelasting, waar over de belastingdienst de beschikking heeft. Ook de inkomensontwikkeling bij de onderscheidene sociale groepen t.w. zelf standigen, werknemers, directeuren van n.v.'s en overigen werden geanalyseerd. Het gemiddelde werknemersinkomen ge. relateerd aan 't gemiddelde inkomen in Nederland liep van 1957 op 1958 terug van 84.1 procent naar 82.9 procent Deze relatieve achteruitgang werd veroorzaak: door de extra stijging van het algemeen gemiddelde ten gevolge van de zgn. een malige inkomsten (vnl. uit herkapita- Nieuwe directeur IMF De ondergouverneur van de Bank van Frankrijk, Pierre Paul Schweitzer is ge kozen tot directeur van het Internationa le Monetaire Fonds als opvolger van wij len P,pr Jacobsson. aldus wordt van ge zaghebbende zijde vernomen. Men ver wacht. dat hij in grote lijnen Jacabssons politiek zal voortzetten. 0 Het dertienjarige meisje J. van der Graaf uit Den Hulst is woensdag op weg naar school in Dedemsvaart door een vrachtauto aangereden en zo ernstig ge wond, dat zij gisteren in een ziekenhuis te Zwolle is overleden. De volle zaal van K. en W.schaterde gisteravond bij Verdi's Falstaff. Fernando Corena was een meesterlijke Falstaff en Mirella Freni was een schattige Nanetta. GISTERAVOND, voordat de jaar lijkse Elckerlyc-uitvoeringen op de binnenplaats van het Prinsenhof te Delft een aanvang zouden nemen, had den vele genodigden, onder wie ook Han Bent» van den Berg en andere Elcker- lyc-acteurs van de Nederlandse Come- die zich naar de tegenoverliggende aula begeven om getuige te zijn van de eer ste vertoning van de Elckerlyc-film, die twee jonge Delftenaren: Jan van dei- Does en Fritz Engelen op eigen initia tief en met welwillende medewerking van de Nederlandse Comedie, Delfesta en andere medebetrokken instanties, in de laatste twee jaren hadden vervaar digd. De Elckerlyc-film is een moedig en voorzeker origineel werkstuk geworden. Technisch wellicht niet zo volmaakt als men wensen zou, maar de makers hebben met opzet van een grote bedoe ning afgezien. Zij hebben veelal met een candid-camera gewerkt en zonder ingewikkelde technische apparatuur, juist om één belangrijk oogmerk des te beter te kunnen doen uitkomen: de ge dachte. dat de Elckerlyc van 1540 de zelfde „iedermens" van heden is. Daar om hebben zij zich ook niet bepaald tot een statisch verfilmen van het toneel spel zoals het hun voor de lens kwam, maar zijn zij met de camera voortdu- x-end afgedwaald van. het toneelgebeu- ren om de gewone mens van heden te betrappen zoals hij zich onbetvust in het jachtige leven gedraagt. De mens van nu in de drukke stra ten van Delft, in de tram naar zijn werk. in zijn vrijetijdsbesteding aan het strand, dwalende door de zalen van het katoen in open weave 5 kleuren qq Ook grote sortering polo-pulls met lange mouw HAARLEMMERSTRAAT 143 LEIDEN Waterpolo kring Gouwe-Rijnstreek Van de vier kans hebbers voor het heren waterpolo kampioenschap van de kring Gouwe- Rijnstreek is er in de afgelopen week één „gesneuveld" Het derde team van de Leidse Zwem- club speelde vrij dagavond in Poel meer gelijk tegen medegegadigde OZV 2 uit Oudewater (33), maar verloor een dag later in Leiderdorp met 32 van DKD. Met dc rust leidde de LZC nog met 02 LZC had trouwens toch een zwaar programma, want dinsdagavond moest het de ingelaste wedstrijd tegen koploper LGB spelen. De Golfbrekers versloegen in „De Zyi" zonder al te veel moeite het door invallers verzwakte LZC 3 met 41. Door al deze resultaten is de LZC nu kansloos voor de titel, terwijl er in de kop van de ranglijst een gedrang van jewelste is. Wie er van het leidende tweetal, met OZV 2 als niet uit te scha kelen derde, uiteindelijk met het kampi oenschap gaat strijken, is nog met geen mogelijkheid te voorspellen. De stand in de eerste klasse luidt 1. LGB 1 5—8; 2. DKD 1 5—7; 3. Boskoop 1 44; 4. LZC 3 6-4; 5. OZV 2 2—3: 6. De Gouwe 4 40. In tegenstelling tot de heren eersle klasse, waar al ruim één derde van de competitie is afgewerkt, zijn er in Je overige afdelingen nog te weinig wed strijden gespeeld om er nu al iets met zekerheid over te kunnen zeggen. Wel gaat het er naar uitzien, dat de dames van AZC in de eerste klasse A en het vierde heren team van de LZC in de tweede klasse A een goede gooi naar hei kampioenschap maken. Hetzelfde kunnen we zeggen van de meisjes-adspiranten van DKD en de jongens van De Zijl en AZC. Heren eerste klasseBoskoop 1Dc Gouwe 4 7—2; LGB 1—LZC 3 4—x; DKD 1—LZC 3 3—2; LZC 3—OZV 2 3—3. Tweede klasse A LZC 4DKD 2 3J DKD 2—LWV 2 1—1. Tweede klasse BDe Plas 1SZPC 2 2—4; AZC 3BZC 2 2—0; BZC 2—AZC 3 7—4. Derde klasse: OZV 4—GZC 5 1—11. Jongens afd. ALWV a—DKD a 2—6; DKD a—LZC a 2-0; De Zyi a—LWV a 10—0. Afd B: De Gouwe a—AZC a 1—3; LZC bDe Gouwe a 04. Afd. COZV a—ZPS a 1—4; SZPC —BZC a 1—2; SZPC a—ZPS a 3—1. Dames eerste klasse AAZC 1DKD 1 4—1; DKD 1—AZC 1 3—6; LWV 1—De Plas 1 4—1; De Plas 1—LWV 1 1—4. Eerste klasse B: BZC 1—DONK 2 DONK n.o.; DONK 2—GZC 3 6—1; SZPC 1—GZC 3 5—0. WATERPOLO KIS ZB Het eerste dameszevenlal van de Leid. se Golfbrekers is gisteravond in Zijl" tegen het Heemsteedse HPC. een matige wedstryd, niet verder komen dan een 11 gelijkspel. Het serveteani van De Sleutelstad - bleef in Amsterdam ruimschoots de baas ovei AZ '70 2 (2—8). Het handjevol toeschouwers heeft gis teravond in „De Zyl" nu niet bepaald van groots waterpolo kunnen genieten. Het water was nogal aan de koude kant en voordat de dames van de LGB HPC daaraan gewend waren, was rust. Toen Coby Hogeboom echter direct na de hervatting doordrukte en. al was het dan tegen de verhouding in, De Golfbrekers een 10 voorsprong be zorgde, ging HPC de zaken energieker aanpakken. Kort voor tijd zorgde Mieke Neuteboom er voor, dat men althans één puntje naar Heemstede mee terug kon De Sleutelstad-reserves hadden ir Amsterdamse Köhlerbad weinig moeite met het tweede zevental, van AZ 70. In de eerste helft namen de Leidenaars door Hennie Doove en Jan Dool (2x> een ruim verdiende 03 voorsprong. Na de hervatting maakten Jan Bredevelt. Frans Thyssen en midvoor Dool (3x) er in een korte tyd 08 van Kennelijk vond men het toen genoeg, want de- Amsterdammers mochten in de resteren de minuten de score nog een enigszins redelyk aanzien geven: 2—8. Tweede klasse De Gouwe 2Boskoop 2 10—0. Meisjes afd. B: De Gouwe aBZC 4—2. Prinsenhof, kortom overal, waa mens van heden druk bezig is met zyn besognes, zyn vrienden en magen, zyn genoegens, zyn verwachtingen en als het zo voorkomt zijn teleurstelling De middeleeuwse moraliteit „Elcker lyc" staat midden in het leven en zc hebben de makers het leven willen uit- abeelden, als een bont mozaïek, waar toe ook de dood behoort: een steenhou wer maakt een zerk gereed, klokken beieren over een kerkhof, de begrafe nisstoet van koningin Wilhelmina trekt langs het oude Prinsenhof Terwijl 91ckerlyc bij monde van Han Bentz van den Berg bezig is de banden met het leven op aarde losser te ken. dwaalt een meisje door de zalen van het Prinsenhof, waar antiek koper ten toon staat gesteld. Zy ontmoet daar waakt. Voor het samenzyn in de avond koopt hij een grammofoonplaat en wijl het meisje bij het beeld van Delfts heilige Sinte Geertrui van Oosten staat te wachten, krijgt de jongeman auto-ongeluk. Tevergeefs wacht het meisje, terwyl de toeschouwers Elckerlyc haar na afloop van het spel passeren.. Een klein drama, of eer. groot? De film vertelt het niet, maai de boodschap is duidelyk: waar d« mebs zichzelf bergen van geluk be looft, kan hij telkens evenals Elckerlyc worden opgeroepen om rekeninge te De jonge cineasten zyn er niet altijd in geslaagd hun idee in beelden te geven, maar soms komen zij tot rassende vondsten: terwyl Elckerlyc spreekt met Tgoet prutst een jongei aan zijn bromfiets, of ziet het meisje Concert in Goudse St. Janskerk DE bezoekers van het concert dat gisteravond in het kader van het Holland Festival 1963 in Gouda werd gegeven, werden ontvangen met sfeervolle Bach-klanken ge speeld op het carillon van de St. Janskerk. Binnen de muren van deze prachtige kerk weerklonk muziek van Sweelinck, Bach en Bruckner. am van dr. Anthon van der Horst stond er borg voor, dat dit een concert zou worden met de aspecten n Hollandse barokke monumentaliteit, nst en geloofsvolle overtuiging. De voorliefde voor strakke lijnen toon de dr. Van der Horst in zhn bewerking in Sweelinck's Ricercar Deze instrumentatie voor drie trompet ten, drie trombones, vier hoorns, orgel strykorkest geeft zo mogelijk nog r het voorname en statige karakter r van deze orgel-compositie. De diri gent heeft by de weergave op gelukkige wijze gebruik gemaakt van de ruimte werking van deze kerk, waardoor het geheel nog meer aan klankwaarde won. In hoeverre de Cantate 150: „Nach Dir, Herr, verlanget mich" een authen tiek Bach-werk is. staat niet met zeker heid vast. Inderdaad ontstaat er bij het beluisteren twyfel, een twyfel die ook groeit bij een compositie als byv. de Lucas-Passion. Doch afgezien hiervan, de Cantate bezit schone momenten en wy denken aan de sopraan-aria die door Annette de la Bije prachtig werd ge zongen. De samenwerking tussen het Brabants Orkest en het koor van de Ned. Bachvereniging was niet immer vlekke loos, de koorklank was zwaartillend en weinig meegaand, de bezetting was dan ook veel te massaal. Wat de achtergronden zy'n van het ge heugen-verlies van Herman Krebbers in Bach's Vioolconcert in a zal wel onbe kend blijven. De stroeve begeleiding waarby dr. Van der Horst zeer lage tem pi koos en zich niet of te weinig aanpaste bii de tempo-keuze van Krebbers echter wel één van de oorzaken geweest zijn. Overigens, wat speelde Krebbers deze Bach voornaam en magnifiek toon, een dergelijke storing kan im niets afdoen van de grootheid van deze Het concert, dat als het ware In één adem doorging, werd besloten met het Te Deum van Bruckner. Een machtig werk dat de componist in al zijn impo sante kwaliteiten toont, een blijde jubel, een geloofsbelijdenis van een waarach- zich op de tentoonstelling geconfron teerd met een koperen duivel. Duitse jongelui liggen aan het Scheveningsé strand en plotseling gaat de tekst in die van de Duitse Jedermann.. zijn deze vondsten, die met de grondge dachte van deze film: „de middeleeuw se Elckerlyc leeft - ook nog thans", d-it- werkstuk .tot een waardevolle bijdrage stempelen,, vopr een dieper verstaan, yan dit jaarlijkse Delftse gebeuren op" de binnenplaats van het Prinsenhof. Jan van der Does en Fritz Engelen hebben met hun werk (duur 40 minuten prestatie om de tekst hierin samei vatten) nieuwe wegen gezocht en ten le ook- gevonden. Jules de Corte zorgde het muziekgedeelte. Ev. Grolle. "L^EN verkleumd publiek werd -J--* teravond in het Delftse Prinsen hof anderhalf uur ademloos geboeid door de opvoering van de „Elcker lyc". Het was echter droog en dus kon de openluchtuitvoering door gaan. Sprookjesachtig lag I>et to neel verlicht door enkele spotlights onder de grauwe hemel, toen tegen de eeuwenoude muren de stem van Johan Schmitz weergalmde, die met de lange monoloog het spel opende. Han Bentz van den Berg wist opnieuw op voortreffelijke wyze de gevoelens te vertolken van eèn mens, die weet dal hy moet sterven en eenzaam deze laatste tocht moet gaan. Vooral de poenifentie werd aangrijpend' door hem uitgebeeld. De rol van Gheselscap kwam byzon- der geestig tot leven door Allard van der Scheer. Prachtig was Henk Rig- ters als Tgoet dat tegen zijn bezitter zegt: „Ik was niet jouw eigendom, maar je slechts geleend. Lous Hensen als de Deught, die de enige .is, die met Elckerlyc mee zal gaan maakte door haar prachtige ver schijning veel indruk. Strenger en sta tiger was Ellen Vogel als Kennisse. Will van Seist als Craght was een bij zonder opvallende figuur. De mensen, die het er gisteravond voor over- hadden een kale bank m plaats van een gemakkelijke schouw burgfauteuil voor lief te nemen en wegens de kou een extra trui aan te itrekken hebben er zeker geen spijt van gehad, van deze altyd opnieuw weer boeiende „Elckerlyc". Twee maal twee doden bij auto-oiigeliikken BU een inhaalmanoeuvre raakte de 48- jarige vishandelaar W. W. Reinerman uit Nijmegen in zyn woonplaats de 61-jarige voetganger J. Vrolyks, die eveneens uit Nijmegen kwam. Dc man was vrijwel op slag dood. Na de aanrijding raakte de bestelwagen van de vishandelaar aan het slingeren en kwam in het Maas-Waal kanaal terecht. By een verkeersongeluk, dat gisteren gebeurde op rijksweg 7 onder Wognum zijn de -30-jarige directeur B. van der Tol uit Utrecht en de 20-jarige student J. Jorritsma uit Bolsward zo ernstig gewond dat zy later in het ziekenhuis in Hoorn zijn overleden. De heer Van der Tol die de student op weg naar Delft een lift had gegeven, slipte met zijn personenauto op het natte wegdek en botste tegen een vracht*, g-.v De auto werd totaal vernield. leder jaar is het opnieuw een gok of de „Elckerlyc" in Delft wel door zal gaan. Dit jaar zag het er tot vlak voor het aanvangsuur van de opvoe ring wel heel donker uit. Het regen de pijpestelen. Geen wonder, dat de acteurs maar eens een kijkje kwa men nemen: op de (regen)pwt hou den Han Bentz van den Berg en Al- laard van der Scheer elkander trouw gezelschap. Dit in tegenstelling tot de roldie ze later toch nog zijn gaan spelen, want Allaard van der Scheer moest toen spelen voor Gheselscap, die Elckerlyc (Han Bentz van Berg) tragisch in de steek liet. tige intensiteit door een musicus die in de eerste plaats Christen was getoonzet. Nu was de dirigent in zijn element, hier kon hy zyn koor laten zingen met alle registers open. Ook het Brabants Orkest gaf aan het werk de kracht en de stoer heid, de innerlijke spanning waarmede Bruckner zich in al zijn werken uit. Het vocale kwartet werd gevormd door An nette de la Bije (sopraan). Roos Boels- ma (alt), Naan Pöld (tenor) en Henk Driessen (bas), ook zy hebben zich goed van hun taak gekweten. Op de orgel- bank zat Albert de Klerk die zijn be kwaam aandeel leverde in het Ricercar Sweelinck. Adr. Hager Afscheid van Hans Kaart Het stoffelijk overschot van de dins dag in Lugan;. plotseling overleden operazanger - acteur Hans Kaart zal maandag 24 juni worden opgebaard in de tot chapelle ardente ingerichte hal van de Stadsschouwburg te Amsterdam Van 12.30 tot !3 00 bestaat gelegenheid tot defileren. Te 14 00 uur volgt de ter aardebestelling op de begraafplaats Zorgvlied. Leidse en Haagse studenten in het toneelfestival Ook een Leidse en een Haagse stu denten-toneelgroep zullen deelne men aan het eerste Internationaal Studenten Eénakterfestival, dat van 27 juni tot en met 3 juli te Delft en Amsterdam wordt gehouden. Het Leidsch Universitair Toneel Accoord zal uitkomen met „De kaalkop luis tert" van Lod. de Boer en het Haags Studenten Toneel met „De kale zan geres" van Eugène lonesco. Verder zullen aan het festival deel nemen groepen uit Joegoslavië. Italië. Engeland, Wales, Finland, Utrecht en Groningen. Het festival wordt georgani seerd door de Nederlandse Studenten Raad in samenwerking met het Delftsch Studenten Corps, dat momenteel zijn 23ste lustrum viert. Tydens een gister middag in hotel Krasnapolsky te Am sterdam gehouden persconferentie wer den ons nadere mededelingen gedaan over het aanstaande festival. Doel ervan is onder meer de contac ten met het buitenland te vergroten en de Nederlandse studentenwereld een waardiger plaats te laten innemen in het culturele leveai van de Europese student. Op ongeveer honderd middelbare scho len, in de Randstad is propaganda ge blaakt voor dit evenement. De buiten landse deelnemers zullen zoveel mogelijk in Delft worden ondergebracht waar zij in een „social centre" gelegenheid zullen krygen nader met elkaar in contact te treden. Er zullen ook lezingen worden gehouden over de Deltawerken en de Europese samenwerking. Het festival zal geen wedstrijd-karak ter dragen. Elke groep spreekt in de eigen taal maar door een korte samen vatting in het programma zullen de op te voeren éénakters toch voor iedereen zijn te volgen. De groepen van Leiden en Den Haag openen met de Joegoslaven het festival op vrijdag 28 juni in De Brakke Gi'ond te Amsterdam. De Haag- Leidse groep zullen daar op resp. maandag een herhaling ge ven. Leiden treedt zaterdagavond 29 juni om half negen met Joegoslavië in De Tent te Delft op en Den Haag treedt maandag 1 juli 's avonds -om half negen op de Delftse Elcerlyck Tribune voor het voetlicht. Dinsdag 2 juli geven de drie succesvolste groepen een opvoering in de Phoenix-sociëteit te Delft, aan vang negen uur. Aangezien een Duitse groep zich op het laatste moment heeft teruggetrokken, is het mogelyk. dat de Delftse studenten vrijdagavond 28 juni 's avonds om half negen in de Phoenix-sociëteit ook een opvoering voor hun rekening nemen. Huurprijzen duplex woningen herzien De huurpryzen van de duplexwonin- gen. die na tien jaar nog niet kunnen worden gesplitst, worden vastgesteld on een bedrag dat overeenkomt met de huurprys van vergeiykbare (kleine) wo ningen Meestal zal dit een verlaging van de huurprys van de afzonderiykc woongedeelten tot gevolg hebben Voor de duplexwoningen. waarvoor die tien jaar inmiddels zyn verstreken, wordt dc nieuwe huurpi'ys van kracht op 1 augus tus 1963. Voor duplexwoningen, van een ge meente of woningbouwvereniging, moe ten de gemeenten voorstellen tot her ziening van de huurprys by de ministei Eigenaren vrn particuliere duplexwo ningen moeten de voorstellen indienen by het gemeentebestuur, dat deze verg<.'- zeld van zyn advies aan de minister doorzendt. Na de oorlog zyn ruim 17.000 eengezins- huizen gebouwd, die voor dubbele be woning zyn ingericht. Vader vrijgesproken van dood zoon De rechtbank in Den Bosch heeft de 54-jarige L. van E. uit Schyndel vrijge- sproken van de tenlastelegging, dat hil op 6 augustus van het vorig jaar zijn eigen zoon, de 31-jarige Tyn, van het leven heeft beroofd door hem met een mes in het lichaam te steken. De eis was vier jaar. De verdediger bepleitte vryspraak by gebrek aan bewys. De va der zou door de zoon zyn aangevallen By de afweermanoeuvre, waarbij do vader een pandeksel als schild had op geheven, zou het mes op dit deksel zyn afgeschampt cn noodlottigerwyze de man in het eigen lichaam hebben getroffen De rechtbank achtte het wettig en overtuigend bewys niet geleverd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9